Nummer 41 (305) Zondag 11 Oetober 1891, Lieve Jonkvrouw Trotschhart 6de Jaar. Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 5 fr 50 voor den buiten, PRIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen Pnjs der Annoncenj EeMamen> 76 c<mtiemen j Per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijdefrank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan' het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 10 OCTOBER. Buitenlandscli politielf overzicht. Rome. De Fransche bedevaarders hebben in het Pantheon, waar Victor- Emmanue] in zijne graftombe rust, zich op de onbetamelijkste wijze gedragen. In het register, waarin de bezoekers hunne namen aanteekenen hebben die fanatie- ken geschreven Weg met Victor- EmmanuelLeve de Paus-KoningDeze oneerbiedige akte tegenover de nage dachtenis vaneenen voor de Italianen zoo geliefden vorst heelt in Rome en gansch het land door eene hevige opschudding verwekt. Overal hebben er grootsche en vaderlandsche betoogingen plaats ge had defpublieke verontwaardiging was tot het hoogste punt geklommen. De geestelijke overheden begrijpende dat zij bij di£ schandelijk spel veel zou den kunnen verliezen, werpen de plich- tigen over boord. Engeland. De gekende Iersche lei der, M. Parnell, is onverwacht gestor ven, even als M. Smith, oud-minister van Gladstone, en thans hoofdman van de afgescheurde liberalen. Deze twee overlijdens zijn een groot verlies voor het huidige ministerie. M. Gladstone, ondanks zijnen hoogen ouderdom, is reeds op kiesronde en koestert veel hoop van terug aan het bewind te komen. Rusland. De hongersnood woedt schrikkelijkin sommige provinciën.Alle hoffeesten zullen gedurende het winter seizoen geschorst worden de sommen, tot dekking der onkosten bestemd, zul len aan de ongelukkigen uitgedeeld worden. Al de openbare besturen en overhe den stemmen millioenen tot verzachting der ellende. De vrienden van den werkman. De clericale gazetten, als of zij een ordewoord ontvangen hadden, verkon digen op hoogen toon wij, clericalen, zijn de vrienden van den werkman; kom, voeg u bij ons de liberalen zitten op hunnen zak, van hen moet gij niets verwachten, zij zijn te zelfzuchtig en hebben geen medelijden met de lijdende volksklas kom tot ons, bij ons alleen is troost en lafenis te vinden Die stuiterstoon wordt vooral weke lijks aaugeheven in de clericale bladen onzer streek. 22. Vrij naar ft Engelsch. Christiaau belette jonkvrouw Sibylla, en het kwam hem voor dat zij met ongeduld hare beurt afwachtte. Zij beet op hare lippen zij vouwde hare kleine witte handen te zamen en zat onrustig op hare plaats. De arme Nath Cramp drukte zijn papier in zijnen hoed een echt beeld van onhandige en zelf-bewuste ver legenheid Sibylla wachtte als naar eene zege praal. Nath als of hij de doodstraf moest on dergaan. Eindelijk kwam de beurt van jonkvrouw Sibylla. Zij stootte haren stoel achteruit en begon met de inleidende woorden Mannen, mijne broeders Zij had eene zeldzame muzikale stem, met eenen metaalachtigen klank, en zoo klaar en zacht dat men haar tot in het diepste van de zaal duidelijk verstaan kon. Zij scheen zeer ontevreden met het leven en de wetten en haar bovenlipje krulde vergramd omhoogvoor Christiaan het kenteeken van den hoogmoed zoo eigen aan de heldinnen der letterkunde. Hij luisterde niet naar hetgeen zij zegde, hij gaf slechts acht op den muzikalen klank van hare stem, op hare begeesterde gebaren en haar van ontroering gloeiend gelaat. Het scheen hem aat hij luisterde naar eenen rede naar die eene vreemde taal sprak. Een jong werkman, die nevens Christiaan zat, volgde ieder van bare woorden, met jagen de borst en stil goedneurend gefluister. Streng was het verboden toe te juichen. De jonge werkman bezag Christiaan alsof hij iemand Zouden die uitbazuiners zoo ook niet eens aan hunne lezers kunnen of willen zeggen wat de clericalen in vroegere of in de laatste tijden reeds voor den wel stand van den werkman gedaan heb ben Ons onafhankelijk België bestaat reeds meer dan zestig jaren meermalen hebben de clericalen het bewind in han den gehad gedurende meer dan twin tig jaren zelfs, als men ze bijeen rekent, hebben de clericale volksfoppers over eene meerderheid in de Kamers beschikt die hun toeliet, ten voordeele der wer kende klas, te doen al wat hunne zoo gezegde liefde voor den werkman kon inspreken. En wat hebben zij dan wel zoo uitstekend verricht ten voordeele der werkende klas Welke bijzon- dere maatregels hebben zij genomen om zich zoo uitbundig uit te laten op hunne voorliefde voor den werkmansstand Het is waar, in deze laatste jaren, door de tijdsomstandigheden gedwon gen en om den schijn te hebben van voldoening te willen geven aan de eischen der werklieden, hebben zij eenige wetten uitgevaardigd, dewelke volgens de aanmatiging der clericale bladen den titel van sociale wetten zou den mogen dragen. Doch, wat invloed hebben tot nu toe, die wetten uitgeoefend opde verbetering van den toestand der werklieden Dat zouden wij wel eens willen ver klaard zien. Zou men tegenover die zoo zeer ge roemde wetten geene andere wetten kunnen stellen die den werkman bena- deeleu en ook door de clericalen inge voerd zijn De wet der vleeschbelasting, die het koopen van vleesch voor den werkman, om zoo te zeggen, onmogelijk maakt. De wet die de krijgsdienstbaarheid van acht op dertien jaren brengt en waar door alleen den werkersstand geslagen wordt, mits de gegoede burgerij hare zonen kan vrijkoopen. In deze laatste tijden streeft men naar twee hervormingen, het stemrecht en het afschaffen der vrijstelling van den soldatendienst. Zijn het de 'clericalen niet welke die beide hervoimingen te genwerken En zij durven zich uit geven als de vrienden der werklieden foei De slimme vossen weten dat er nood zakelijk eene sociale hervorming komen moet. Zij weten dat, alhoewel zij de herziening der grondwet en gevolgelijk de uitbreiding van het stemrecht zoo veel mogelijk tegenwerken, er aan den rechtmatigen eisch des volks eindelijk voldoening zal moeten gegeven worden. Zij zien in de werklieden toekomstige kiezers en ziedaar heel het geheim. Wat er ook uit de grondwetherziening volge, het zij het algemeen stemrecht, het zij het stelsel der huisbewoning, de werkman zal kiezer worden, en de cle ricalen moeten hem van nu at tot hunne zijde overhalen. Daarom geven zij zich uit als zijne eenige vrienden. Zij voelen dat zij onder een groot getal werklieden eene politieke verplettering zouden kunnen tegemoet loopen en daarom hangen zij hunne liefde uit voor de -wer kende klas, dewelke zij enkelijk in hunne klauwen zoeken te krijgen. 't Zijn me de vrienden, de clericalen Be kloosters. In de Vereenigde Staten van Amerika is de Kerk volkomen gescheiden van den Staat. Daar echter is die scheiding ernstig en is zij geene gemeene grap zooals bij ons. Daar krijgt de geestelijkheid niets van den Staat, de katholieke kerk is er niet erkend, zij heeft er geen wettelijk bestaan. In Belgie hebben de kerkfabrieken goede ren, die ten dienste van den godsdienst staan zij kunnen zelfs goederen aankoopen of ont vangen. In de Vereenigde Staten zijn de kerkfabrie ken in dezelfde voorwaarden als de kloosters zij kunnen noch bezitten, noch verwerven. Maar in Amerika als in Belgie krijgt de kerk door bedrog, wat de wet haar ontzegt. Er is maar een verschil, dat zij ginder het bedrog op grootere schaal pleegtwat zij hier enkel waagt voor de kloosters doet zij ginder voor de kerk zelve enkel door bedrog en ver krachting der wet kan zij goederen verwerven, enkel door bedrog en wetsverkrachting kan zij die behouden. Dit standpunt is niet zonder gevaar, want die valsche akten zouden tegen de kerk kunnen keeren Om die reden verwerpt de Paus de scheiding van Kerk en Staat, zooils die bestaat in Ame rika. Maar voor de macht moet de kerk buigen. We zullen zien hoe zij er zich door bedrog beproeft aan te onttrekken. We gaan heden zoo getrouw mogelijk de vertaling geven van een door den Paus goed gekeurd besluit der heilige congregatie van voortplanting Vermits de burgerlijke wetten der Ver eenigde Staten aan bisschoppen noch geeste lijken Let recht toekennen aan hunne opvol gers de goederen over te maken, die zij van de mildheid der geloovigen ontvangen hebben, ter beschikking van godsdienst of weldadigheid, heeit de heilige congregatie, ten einde die goe deren aan de kerk te doen blijven, beslist dat voortaan volgenderwijze zal gehandeld worden. Bij het ontvangen van het tegenwoordig be sluit zal de aartsbisschop van Baltimore en elke bisschop der Vereenigde Staten zijn testa ment maken, in de vormen door ;jde wet voor geschreven, na juiste en nauwkeurige kennis van de wet genomen te hebben. Men zal een testament in dubbel maken. moest vinden die deelname in zijne bewon dering. Is het niet prachtig vroeg hij op fluis terenden toon en achter zijne hand. Zeer merkwaardig zegde Christiaan. En ja, dat was het. De redevoering van Sibylla Jansen poogde Christiaan niet te volgen 't was een samen raapsel van klachten en uitvallen tegen alles wat bestond. Hij begreep niet wat dit gemeens hebben mocht met de Eenheid van Leven maar hij vond het merkwaardig eene preek bij te wonen van een vergramd schoon jong meisje, met eene zachte krachtige stem, en uit haar klein mondje zulke hartstochtelijke woorden te hooren vloeien tegen alles wat bestaat in de samenleving. Sibylla Jansen besloot hare preek met eene uitbersting van half-poëtisch mengelmoes, dat flikkerde als het bouquet van een vuurwerk, en zeeg daarop krampachtig in haren zetel neer. Heel de vergadering rilde en huiverde. Christiaan voelde het, nog nooit had bij meer medelijden met een mensch gehad dan op dit oogenblik met Sibylla Jansen. Twee achtereenvolgende blikken wierp ma dame Zeegraven op Christiaan.De eerste zegde zeo goed als woorden ls zij niet een prach tig schepsel en de volgende voegde er aan stonds bij Doch gij moet haar verschoonen, ziet ge. Iemand was er die Sibylla niet kon versehoo- nen, en dat was niet Christiaan 't was Nath Cramp want als Nath rechtstond, verlegen en aarzelend om zijne lezing te houden, begon de vergadering weg te smelten. De heer die een bloemlezing had gedaan uit de werken van groote denkers stond op en ver zocht bet publiek te willen blijven om te luiste ren naar hunnen vriend en broeder den heer Cramp, daar het misschien de laatstemaal zijn zou dat de broeder en vriend Cramp voor hen het woord zou voeren dewijl hij vermoeid was van de oude wereld, met hare koninkrijken en haar bijgeloof, en besloten had de verkwik kende lucht van de groote Wester-Republiek te gaan inademen... Het publiek bleef nog wat doch vereerde Nath met bitter weinig bijval. Hij was lang dradig en eentonig. Nath eindigde met eene aanhaling uit het werk eens dichters wiens naam hij niet noemde, doch die, naar Chris tiaan vermoedde, niemand anders was dan Nath zelf... De Kerk der Toekomst had opgehouden te luisteren Nath's voordracht was eene kolos sale mislukking. Hij zeeg bijna onmachtig op zijnen stoel neer. De plechtigheid was gedaan. Nath haastte zich om bij Christiaan te ko men. Mijne voorlezing is mislukt zegde hij met een treurigen glimlach. 't Was al tegen mij... Haar gesnater behaalde de palm... Het spijt mij dat ik gelezen heb, ik had moeten sprken. Sibylla is zeer bevallig zegde Christiaan en natuurlijk dat telt. Maar ik zie niet geer- ne meisje in 't publiek spreken. Noch ik i) zegde Nath. Het is hier hare plaats niet. Doch ik weet niet of het spreken wel mijn vak is, ten minste vóór zoo een publiek ze zijn zoo ondankbaar. Het spijt somwijlen dat ik met kapitein Cameron niet naar de Car- listen ben gegaan. Gij Maar gij zijt een republikein Om 't even zegde Nath somber het is eene Zaak, en zoo iets is genoeg om er voor te vechten. Als men er vertrouwen in stelt. Vertrouwen zegde Nath is Noodlot. Ik ga naar Amerika. Daar hoop ik ten minste... Zijne woorden werden afgebroken door ma dame Zeegrave die onbemerkt bij hen was ge komen. De erflater zal als erfgenaam zijner kerke lijke goederen nemen den bisschop der Ver eenigde Staten, dien hij voor God geschikt acht ter bereiking van zijn doel. De erflater zal niet verzuimen, den bisschop te verwittigen, als erfgenaam door hem aange steld, en dat per brief, die, na gelezen te zijn, aanstonds moet verbrand worden. Beginnen de lezers, al klaar te zien in het reusachtig bedrog Begrijpen ze al hoe schandelijk de wet wordt verkracht Welnu, evenzoo handelt men in Belgie, en het vervolg van het besluit der heilige congre gatie zal ons nog meer bewijzen met welke ellendelingen wij te doen hebben. Waarheid en bedrog. Wie steeds de waarheid spreekt hoeft om geene affronten bekommerd te we zen, wie met leugens en bedrog om gaat kan alle oogenblikken zijne bedrie gerijen ontmaskerd zien, zal eens of morgen door zijne vrienden, kennissen of onderdanen met recht misprezen en verfoeid worden. Een doorslaand bewijs hiervan vinden wij in een ernstigen terugblik op onze kinderjaren. De eerste opleiding onzer jeugd is aan twee persoonen toevertrouwd geweest aan den onderwijzer voor onze verstan delijke opvoeding en aan den priester voor onze geestelijke opvoeding. Wij laten de rol der ouders, die met de hui selijke opleiding belast zijn, er voor het oogenblik buiten. Hoe hebben beide opleiders zich van hunne taak gekweten? Wiens werk heeft voor ons de heerlijkste vruchten afgeworpen Wie van de twee geniet onze achting, onze genegenheid en onze vriendschap en wie wordt door ons met koele onverschilligheid bejegend, ja zelf met vijandschap behandeld Het antwoord op deze vragen is tweeërlei. Menschen, die weinig of bijna geene geleerdheid bezitten, omdat zij slecht of onregelmatig ter schole gingen, laten zich gansch en geheel door het fanatisme leiden, vergeten spoedig de diensten hun door den onderwijzer bewezen, en zien hunnen eenigen en uitsluitenden weldoener enkel en alleen in den pas toor Daarom is het dan ook, dat alle papen zoo gaaine met ongeletterde pa rochianen te doen hebben; zulke klanten houden ze best in hunnen bedriegers winkel. Bij verstandige en degelijk ontwik kelde personea heeft juist het omge keerde plaats. Die herinneren zich altijd met liefde en dankbaarheid, wat zij aan hunnen meester verschuldigd zijn die Mijnheer Pembroke, komt gij mij dezen namiddag bezoeken Gij hebt veel goedheid, maar... O, gij moet komen. Ik moet u aan onze welsprekende vrieudinne Sibylla Jansen voor' stellen... En een onvrij willigen oogslag naar den in gang werpend, zag Christiaan het oleek en be vallig gelaat en de stralende oogen van de jonge Redenares. Zijne nieuwsgierigheid besliste hij beloofde dien namiddag in het salon van mada me Zeegrave te verschijnen. Madame Zeegrave heeft mij niet gevraagd zegde Nath, als de dame vertrokken was. Ik had den tijd niet u op voorhand te zeggen, dat zij mij niet zou gevraagd hebben... De Kerk der Toekomst... al zeer wel, doch zouden zij een arm lid onder huu dak vragen, zeg En toch van daag zou zij mij wel kunnen gevraagd hebben want zij weet dat ik haar dikwijls zou te last zijn... Kom zei Christiaan met deernis wegens Nath's algemeene teleurstelling. Ik ben blij de dat gij mij de gelegenheid geeft met u wat te kunnen praten eer gij verirekt. Iü heb vrienden in Amerika, en 'k zal u brieven van aanbeve ling medegeven. Gij, gij zijt de eenige vriend, dien ik heb zegde Nath met warmte. Gij reddet|mij het leven, en... weet gij dat ik somwijlen wensch gij hadt het niet gered Ik heb uw leven gered Gij meent zeker dat ik u haast het leven heb doen verliezen. Hebt gij mij niet uit het water gehaald Ja maar 'k was de schuld geweest dat gij er in gevallen waart. Neen, neen zegde Nath met een glim lach. Ik had u misdaan, en ik ben niet on dankbaar, alhoewel ik somwijlen vrees dat ik geboren werd met een zeer ondankbaar hart. Ha, indien gij wist waaraan ik somwijlen denk.... betoonen hem altijd vriendschap en be taalden hem immer met beleefdheid terwijl zij voor den paap, die hun wat cathecismusles leerde aframmelen en hun eenige ongerijmde vertelseltjes op- dischte, slechts wrok en verachting koesteren. En hoe zou het anders Onze onderwijzers hebben ons nooit leugens wijs gemaakt zij hebben immer geslaafd en gewroet om ons de waarheid voor oogen te houden. Nooit hebben zij den geest met valsche princiepen en leugenachtige begrippen gewijd, en steeds is hun doel geweest ons de noo- dige kennissen bezorgen, om later door zelfstudie ons verder te bekwamen. Onze pastoors integendeel hebben ons van in de vroegere jaren knollen voor citroenen opgesolferd de lessen, welke zij ons hebben gegeven, de vertelsels door hen gedaan, de leef en stelregels door hun voorgehouden en aanbevolen zijn een samenweefsel van schrikaanja ging, bedrog en opstoopstrekkerij. In dien tijde begrepen wij de vossen- streken van die listige kerels niet, later eerst is onze geest voor de heldere waar heid geopend en dan hebben wij ook voor goed leeren verstaan, dat kerkwin- kel, superstitie en kwakzalverij koek zijn van eenen deeg en maar uithang borden daarstellen om menschen te mis leiden. En daarom keeren de verlichte gees ten die kwakzalvers den rug en wordt het onderwijs langs om meer naar zijne waarde geschat en uitgebreid. Tusschen de apostels der waarheid en de ridders van 't bedrog kan de keuze immers niet lang twijfelachtig weze. Een tafereeltje. Een papenblad, Le Courrier de la Semois, vertelt hoe de belgische bedevaarders die den overjas van Christus gingen bewonderen naar Trier, daar ontvangen zijn geworden. Wij ge^en het woord aan het papenblad Ten 3 1/2 ure waren de Belgen op post voor de houten afsluiting die da domkerk omringt. Het wa3 de pastoors onmogelijk de minste inlichting te bekomen van de commissarissen en telkens een duitsche groep aankwam werd hij voor onzen neus binnengelaten. Onze landgenoot, de abt Tock, duitscha professor in het seminarie van Bastenaken, deze onrechtvaardigheid evenals wij bespeurende, ging om inlichtingen, en bekwam de verzeke ring, dat de belgische pelgrims niet gezamenlijk maar in kleine groepen zouden binnengelaten worden. Iutusschentijd stonden de pelgrims voorde ingangdeur. Zij waren vreedzaam, gehoorzaam, slechts een wensch hebbende liet kleed van Christus te zien. Hunne kalmte en de goede uitslag der stap pen door M. Tock aangewend, ontstaken ineens Mijn goede vriend, inden wij al de dingen kenden waarop wij s >mwijlen denken, ik geloof dat wij dikwijls kwaad op elkander zouden zijn. Maar gij zijt zoo gelukkig. Gij hebt alles..# Voor den bliksem, Cr mp zegde Chris tiaan hoe weet gij dat ik gelukkig ben Gjj spreekt altijd van mij als of ik met eenen helm geboren ware. Ik moet mijnen weg maken zoo wel als gij Ik ben zoo ongelukkig 1 pleitte Nath. Er hangt eene wolk over mij, mijn leven is ver duisterd er zijn onoverwinnelijke hinderpa len... n Christiaan gevoelde dat Nath van eenehope- looze liefde ging spreken. Hij was geen lief hebber van dergeiijke vertrouwelijkheden. Daarom veranderde hij van onderwerp en sprak vau Nath's uitzichten in Amerika, van de per sonen die hem daar zouden kunnen voorwaarts helpen en eindelijk scheidden zij van elkander, en Christiaan wist niets van de liefdegeschie denis van zijnen ongelukkigen vriend. Aan Christiaan deed hetgoed, Nath Cramps zwakheid en ik zucht opgemerkt te hebben. Ik moet mijn best doen dacht hij geenan gek van mijzelven te maken, zooals Nath er een is, en door de wereld te gaan al kreunende en klagende over mijn ongeluk om de mensehen medelijden in te boezemen. Hij keerde zich om en bezag Naths groote, maar los gebouwde gestalte, en dacht dat hij de zwakheid van zijn karakter kon bemerkten aan zijnen gang. En zeggen dacht Christiaan dat ik eveu zoo gek kunnen zijn indien ik hem niet hadde als eene waarschuwing 1 En met deze ziel versterkende overweging besloot hij alle domme mijmeringen uit zijn hoofd te zet ten en met haastigen stap begaf hij zich "W Portland-Biace. (Wordt voortgtzd), DE DENDERGALM ise&tè/so

De Dendergalm | 1891 | | pagina 1