Verschillig Nieuws. Kaatsspel Club XXX. den gendarm en den ouderpastoor, die den in gang bewaakten, in woe Je. Terwijl de onderpastoor met eene stem van een jakhals, riep Gaat er vandoor met uwe kliek! huilde de gendarm, zeker een gewezen Uhlan van 1870 Aus Fort Terug Voor waarts om een os te doen huiveren en wierp zich als een tijger op de vrouwen, die hun ro zenkrans aan 't lezen waren, sloeg ze met het plat va i zijn sabel of het handvatsel van zijn revolver, terwijl hij weer anderen, wier toestand nochtans eerbied vereischte, in de modder sloeg. Wij overdrijven niets, 100 getuigen hebben deze tooneelen, en nog veel ergere bijgewoond.» Het kleed- van Christus wordt dus uitstekend bewaard door een jakhals van een onderpastoor en een gendarm, huilende als een tijger en zwangere vrouwen in de modder werpend. Dit bewijst toch dat die jakhalxige onderpastoor geen woord gelooft van den fabel van het kleed, anders zou hij zich wat eerbie iiger toonen, uit vrees dat God een mirakel zou doen en zijn vloek over dit waardig koppel, een jakhals en een tijger zou doen neerkomen. Nog beter De Ligue Libérale van Brussel vraagt dat de naam van den prins de Chimay, minister van buitenlandschi: zaken van de kiezerslijst zou worden geschrapt, omdat naar het schijnt die pers ion ge-u B-lg is. AKlus zouden al de wetten door dien man geteekend nul en van geener waarde wezen. Dat ontbrak er nog aan. Het katholiek socialisme. Het valt niet te loochenen 't is het katholiek socialisme dat door 't kleri kaal Congres van Mecheleu in 't leven geroepen is. Het raagt een ander eti ket als het rood socialism, maar in eenen grond is het hetzelfde. Tot hoever de nieuwe houding van de klerikale partij behendig is zal de tijd ons leeren. Zij heeft bij ons niet de minste verwondering verwe ct. Tea al len tijde heeft de kerk weten te huiche len en zich na r den wind te draaien, Als men een Paus ziet, het diamanten ki uis van Christus schenkende aan eenen Bismarck, die zoovele kloosters deed sluiten en honderden geestelijken uit Duitschland verbande, als men ziet hoe de geestelijkheid, hoe de katholieke partij in Frankrijk over eenige maan den den vijand der republiek, den caié- chantaut held Boulanger ondersteunde en nu de kroonpretendenten van 't godde- lijk reent laat schieten, zich republikein noemt en de Marseillaise in de kerken laat spelen, als men dit alles ziet, zeg gen wij, kan men niet verwonderd we zen dat ook de tjeef kenspartij van Bel- gie eene kazakkeering te meer op haar geweten laadt. Zij heeft overigens altijd een zwak voor het rood gehad. Nochtans, welke behendige comedie- speh rs de klerikilen ook zijn, zij zul len 't geweldig lastig hebben om hunne nieuwe rol te v rvullen 't Is gemakke lijker zich democraat te noemen dan het te zijn. Het verleden, het karakter, de neigingen van de klerikale partij, alles is er het tegenovergestelde van de- mocratiek. Wie gewoon is de traitersrol en de rol van den beul te spelen, wordt zoo niet in eens eerste jonge minnaars- rol. Ook zal het optreden van de kleri kale partij als democraat een vreemd en belangvol schouwspel zijn. Wij zul len er ons een feest van maken het tot in zijne kleinste bijzonderheden te vol gen, intusschen zijn we overtuigd dat, hoe behendig Baziel zich ook grimeere, het volk zijne afschuwelijke tronie on der de katholico-democratische poudre- de-riz zal erkennen en dat de nieuwe papencomedie op eene daverende schui feling zal onthaald worden. Of we zullen meê doen Goede raad. Als de Heilige Vader nog iets te zeggen heeft aan zijne kudde, gaan we het paradijs op aarde genieten. Hij zegt immers in zijne encycliek Dat ieder, zonder dralen, de taak volbrenge, welke hem is opgelegd, enz., enz...» Bij aldien de katholieken wezenlijk de chris telijke deugden uitoefenen, zullen wij het nog beleven dat de kanunniken zullen vasten en hun overtollig voedsel wegschenken aan de hongerlijders de godvruchtige millionnairs zullen zich met het noodige tevreden stellen, en het geld, dat zij teveel bezitten, uitdeelen aan de arme drommels de nobele heeren zul len verzaken aan bunne n r ie;d en de arme lui behandelen met gelijkmatige beleefdheid de priesters zullen vred» en e ndracht aanpre diken tusschen de menschen, in plaats van hen tot pohtieken haat aan te sporen de kwezels zullen geen kwaad meer spreken.... Ja, ja, dat zullen we allen Dog beleven, als de Paus nog maar een klein beetje gezag over zijne kudde bezit. Maar, twijfelen is niet verboden, hé Onze onderofficieren. Verleden week verschenen in het Staatsblad de benoemingen in het leger. Zooals te verwachten was is geen enkele onderofficier tot officier benoemd. De Brusselsche briefwisselaar der Gazette van Charleroikomt op tegen deze stelselma tige uitsluiting waarvan de onderofficieren bui ten de militaire school het slachtoffer zijn, in de volgende bewoordingen De ongelukkigen zijn wanhopig, want de meesti-n hebben reeds 2 jaar geleden hunne exemens gedaan en gelijk zuster Anna zien ze n;e:s komen. Men antwoordt hen dat er niet eens plaats is voor de leerlingen der militaire school. Waarom overtreedt men dan de wet door meer jongelingen te aanvaarden die niet eens hun aanvaardings-exaam hebben kunnen doen. Op 61 kandidaten der militaire school werden er 11 aanvaard die geen voldoende aantal punten hadden bekomen. Zij zullen onderluitenant benoemd worden en de brave onderofficieren, die met cere de moeilijke examens hebben gedaan, moeten jaren en jaren wachten. Deze gegronde klachten bewijzen hoe in België,dank aan het rot cijnskiesstelsel,gezorgd wordt voor de onbekwame zoontjes der rijke burgers, terwijl volksjongens, geleerd en ijve rig, achteruit worden geduwen voor de fils a papa. Bij de artiller'eregementen kenden wij niet weinig onderofficieren die op practisch en theo retisch gebie.l, eene halve dozijn onderluite nants die uit de militaire school komen, den duim hadden doen leggen. Daarbij hadden zij ook jaren geleden hun examen van onderluitenant afgelegd. Wat gebeurde er Na lang wachten en talmen werden zij ouderluitenant benoemd bij den trein, waarin de burgerszonen niet alleen weigeren te dienen, maar waarbij de bevordering een echten slek- kengang volgt. Dit toont dat met onze huidige legerinrich- ting er zelfs voor onze burgersjongens en nog vetl minder voor de zonen onzer werklieden niets te bekomen is. De broodroovers. De schoolverwoesters, de vijanden van het volksonderwijs gaan hun gan getje. De Lokersche gemeenteraad heeft nu een besluit genomen, waarbij Yan den 1 october 11. te beginnen, al de werk lieden die niet ondersteund worden door het armburael, maandelijks een frank schoolgeld zullen moeten betalen per kind. Op die wijze zullen de gemeentescho len natuurlijk spoedig ontvolkt zijn en zullen de werklieden,"die naar de beken tenis der dompers maar 10 a 11 fr. in de week winnen, gedwongen zijn hunne kinderen naar de nonnen- en broerkens- scholen te zenden en ze daar te laten verstompen. Eens de scholen ontvolkt door dit schandelijk jezuietenmiddel zal men be ginnen te schelden op de onderwijzers, levende op de kosten der belastingschul digen in scholen zonder leerlingen en de ongelukkigen zullen de straat worden opgeworpen met een tijdelijk en onbe duidend wachtgeld. Dagelijks zal de papenpers hen dan kunnen uk schelden voor luiaards, de ongelukkigen zullen zure brokken eten en ten slotte van wachtgeld en van alles beroofd met vrouw en kinderen op den dompel worden gejaagd. Ziedaar de dompers aan '1 werk Het zijn die vernietigers van het volks onderwijs, die schijnheilige inkwisiteurs die zich komen aanstellen als de red Iers der werklieden. Werklieden opent uwe oogen en laat u door die haatdragende en onmeedoo- gende kliek niet verleiden. Ziekte van den Paus. Leo XIII is ziek zijne heiligheid wordt sukkelachtig en kindsch. Hij vervalt van dag tot dag en wie hem in 89 zag, bij gelegenheid der groote Fransche bedevaart, zou hem nu schier niet meer herkennen. Een correspondent der Indépendance heeft hem van dichtbij gezien, met de ODtvangst der Fransche werklieden. Hij kan bijna zijnen arm niet meer oprichten om te zegenen, aan houdend zeevert hij en zijn onderste bek keneel waggelt bij elke beweging die hij doet. Ziedaar dus, beminde christe len, de onfeil bare Paus, wiens woorden gij voor de waarheid moet houden en aan wiens bevelen gij moet gehoorzamen, op straffe der eeuwige verdoeme nis. In den Congo gaat het er niet gekker aan toe. Troonrede. Bij de opening des Kamers zal er den 10 november geeue troonrede zijn. 't Is spijtig genoeg, want Beernaert en Ci8 zouden hierin kunnen mededeelen dat zij ons land tot over de ooren in de schuld staken, ondanks de mil boenen verhooging van belas tingen en inkomende rechten hoe het ministe rie de onderwijzers onwettig broodroofde hoe Peereboom de grondwet overtrad door het in voeren van den censuur hoe overal de kleri kale inquisiteurs hun mouchardsstieltje uitoe fende hoe men de werklieden alle politieke rechten ontzegde enz., enz.. Zoo'n troonrede zou in het land veel bij val genieten. Sterfgeval. Men meldt ons uit Ninove het overlijden van den heer J.-B. De Mol, oud-gemeente raadslid, oud lid van de commissie der Bur gerlijke Godshuizen en van het Weldadig heidsbureel derstad Ninove. Zijne burgerlijke begrafenis heeft donderdag laatst onder eenen grooten toeloop van volk plaats gegrepen. Jacht op de patrijzen. Sluiting. Een ministerieel Lesluit van 2 October 1891 zegt Art. 1. Bij afwijking van art. 3 van het ministerieel beslui: van 31 Augusti 11., zal de patrijzenjacht na den 15 der loopende maand October ophouden toegejaten te zijn. Art. 2. De gouverneurs der provinciën zijn gelast met de uitvoering van het tegen woordig besluit dat in de mémoriaux adminis trates zal opgenomen worden. Letternieuws. Wij ontvangen heden het volgende prospec tus waarvan wij een exemplaar ais bijvoegsel aan een der aanstaande nummers van Bender- galm aan onze lezers zullen mededeelen VERZAMELDE GEDICHTEN Majoor VICTORIEN VAN DE WEGHE. (Tweede reeks). Heden leggen wij het tweede boek der verza melde gedichten van Victorien Van de Weg he ter perse. Als zanger der verleidelijke Denaerstreke, verwierf de dichter, reeds vóór iwintig jaar, eenen schoonen naam. Zoo zingt hij heden nog immer vrijzinnig voort. Hij bekreunt zich weinig om de onver schilligheid van het tegenwoordig geslacht jegens de geloofsbrieven zijner Muze steeds rondkijkende en luisterende, vertelt, schetst en wijst hij op het volle menschenleveu in Vlaan deren, en indien hij dat wereldje langs zijne duistere zijde bescnouwt, toch hoopt hij, in eene min of meer verwijderde toekomst, voor de vlaamsche gouwe, haar stambehoud, hare vrijheid, hare taal. De poëzie van Van de Weghe stroomt uit het hart, en ademt eenen vaderlandschen geest. Zij boeit door den echten volkszin mede waarmede zij bezield is,en verwekt eene ware deelneming in het gemoed van den lezer. De tweede reeks ongeveer 220 bladzijden wordt in formaat, letter en papier verzorgd als de vorige. Wij nemen de vrijheid onze inschrijvers op de eerste reeks even als inteekenaars op deze tweede reeks te aanzien, tenware zij ons van het tegenstrijdige verwittigden. Be Uitgever, Aug. DE SCHEPPER-PHILIPS. Even als aan zijne eerste reeks, wenschen wij andermaal den dichter van Benderloover veel bijval, en wij zijn verzekerd dat onze lez< rs die met menige dezer verzen bekend zijn den schrijver in zijne prachtige uitgave stoffelijk zullen onoersteunen. Onder de vespers. Victorien Van de Weghe. Gelijk voor de wet. Stadsnieuws. De onderrichtingskompagnie onzer Burgerwacht had verleden Zondag eeni ge schietoefeningen gedaan. Een der wachten had bij het eindigen der exer citie eene kardoes in zijn wapen laten steken. Huiswaarts keerende trad hij eene herberg binnen, waar het wapen eensklaps met zulk ongelukkig gevolg afging, dat een der aanwezigen zoo erg aan het oog gekwetst werd, dat hij naar alle waarschijnelijkheid hetzelve zal verliezen. Dit betreurlijk feit ware zeker niet voorgevallen, zoo de officier-onderrich ter de voorschriften gevolgd had, die hem door het reglement worden voor geschreven, Daarin staat uitdrukkelijk gezegd dat na elke schietoefening de wapens moeten onderzocht worden om te bestatigen dat ze ongeladen zijn. Als men eene functie wilbekleeden moet men er de plichten van vervuilen. Wij hebben in Dendert ode naar het nieuws gezocht van zekere kloppartij die er bij eene Weduwe in eenen tabaks winkel gebeurd is. Een der haartrekkers was een zeer gekend geestelijke in de stad die nogal veel van fijne sigaren en lekkere wijnen houdt. Ook voegt men er bij dat het eene galante ridder is, die zich zeer hoffelijk tegenover de schoone kunne weet te gedragen. Wat de oor zaak der klopping geweest is, kunnen wij niet stellig verzekeren het publie ke gerucht spreekt van het beridderen van een huwelijk. In alle geval heeft het er niet zachtjes toegegaan, en wierd er vasi geen latijn gepreveld of geen wijwater geworpen, want men heeft er den zoon des huizes zoo deerlijk afge takeld dat hij met eenen bloedneus en een paar blauwe oogen aan de deur werd geworpen. Zalig zijn de zachtmoe- digen want zij zullen het rijk der heme len ingaan. Zoo Denderbode ons meer inlichtingen over deze zaak wil laten geworden zullen wij ze van harte inlas- schen. Het stadhuisorgaan deelt het eerste gedeelte van een verslag mede door Mr doktor Claus over de plaatsing van het nieuwe hospitaal gedaan. Wij moeten het stuk eerst in zijn geheel bezitten alvorens hetzelve kunnen te beoordee- len. Denderbode zwijgt zich dood over het publiek bal van Sl Joseph. Heeft hij orde gehad Nolle te spelen Het Land van Aalst wringt zich als de duivel in een wijwatervat en roept ach en wee over die godtergende feesten door libe rale radikalen. en katholieken van poumlala ingericht. Voor hem is die heiligschennis Jnaar dansfeest en bras partij, het werk van klerikale brouwers en gemeentelijke overheden ten voor- deele van hun eigen zak en die der her bergiers. En men heeft nogtans met de laatste kiezing voor 10,000 franken laten ver drinken, voegt hij er bij. Toont dat niet genoeg dat wij meer dan gelijk hebben gehad met te schrijven dat de kiezing meer eene kwestie van bier dan een strijd tusschen vijandelijke politieke ge dachten is. Dat is eene veroordeeling te meer voor ons rot cijnskiesstelsel. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De heeren leden der maatschappij worden verzocht de zitting bij te wonen welke den zondag 18 October om 3 ure nanoen, in het lokaal de Vier Winden, zal plaats nebben. DAGORDE 1' Briefwisseling. 2° Benuttiging der vootrbrengsels van den boomgaard en den kruidthof. Het Nederlandsch rundvee in Amerika. In eene mededeeling van den heer E. van den bosch, de welbekende veefokker uit Goes, aan het landbouwcongres, lezen we het vol gende In alle landen van Europa vindt men het Nederlandsch rundvee, zoowel in Rusland als in Spanje, zoowel iu Zweden en Engeland als in Italië en Hongarije. Sedert een tiental jaren echter heeft het de aandacht der Amerikanen getrokken, en eens de aandacht getrokken hebbende, heeft het zich die waardig weten te maken en door de energie, die alles kenteekent wat de Amerikanen onder nemen, heeft het er zijnen weg gevonden op eene wijzg die den vreemdeling verbaast. In tien jaren hebben de Amerikanen het Hollandsch vee meer verbeterd dan elk andere natie, Nederland inbegrepen, en van de Hol- landsche melkkoe hebben zij eene boterkoe gemaakt, die zelfs de beste Jerseys in de scha duw stelt. Wanneer het Nederlandsche vee aan de Amerikanen de steeds verhoogde g estdrift voor hetzelve verschuldigd is, heeft daartoe nog een andere factor medegewerkt. Die faktor is de boekhouding. Amerika is het land van den handel. Ieder een wil weten hoeveel hij precies per jaar, per maand en per week verdient. De landbouwer, de veehouder, even als elk ander, is koopman. Zijne koe is zijne melkmachieu en bij moet weten wat hij daarmee verdient, dus wat zij hem opbrengt. Als zoodanig wist ook Yerrit Miller wat de drie door hem in 1870 (dus 3 jaar vóór het in richten van het Friesch stamboek) in Amerika ingevoerde koeien, Dowager, Crown-Prinees en Fraulein, opbrachten, en die opbrengst geeft hij op over 6 jaren, te beginnen met 1 April 1870 en te eindigen met 31 Maart 1876. De beste was Crown-Princes, welke in die zes jaren gemiddeld 4,480 liters per jaar gafhaar hoogste opbrengst was 6,179 liters. In 1887, op den grooten melkwedstrijd in Madison Gardens te New-York, behaalde de Hollandsche koe Lady Tay, in ons Neder landsch Rundveestamboek bekend als Marie, en gefokt door Melchior, den eersten prijs als de beste, dit wil zeggen de meestgevende melk koe van alle rassen. Dit zal wellicht niet zoo erg verwonderen, wart de beste melkgevers zijn de Hollandsche koeien nu eenmaal, maar., de eerste prijs voor de beste melk, of laat ons zeggen voor de koe, uit wier melk de meeste boter ouder spe ciaal toezicht der juryleden werd bereid, werd ook door eene Nederlandsche koe behaald, en wel door Clothilde die den prijs van 500 dol lars won. Clothilde gaf dus de meeste boter; dan volgde hare dochter, Clothilde IV, daarna de Nederlandsche koe Mathilde en eerst de vierde en vijide plaats werd ingenomen door eene Jersey en eene Guernsey. De beste Jersey- koe van Amerika, Mary Ann of Sint-Lambert, voor wie volgens aller gedachte die prijs weg gelegd was, bleef zelfs ^buiten beschouwing. Thans heeft Amerika zélf eene Nederland sche koe, zegde nog M. Vanden Bosch, die de beste boterkoe der wereld mag genoemd wor den en die opbracht172 kilogrammen boter in 90 dagen, 226.3 in 120 dagen, 433.8 in 9 maanden, waarmede zij de opbrengst in 12 maanden van de koe Enrotissima, de beste Jersey-koe in Amerika, met 10 kilogrammen overtrof in 12 maanden werd hare boterop- brengst geconstateerd 519 kilogrammen te be dragen, dat is ruim 96 kilogrammen meer, dan ooit eenige koe opgeleverd heeft. Doch de omstandigheden zijn niet overal de zelfde en waar, zooals hier te lande, de kracht- voedermiddelen duur, terwijl zij in Amerika daarentegen goedkoop zijn, moet in het oog gehouden worden, dat wij vooi eene koe geen twee gulden per dag kunnen besteden. Twee beginselen hebben de Amerikaansche kweekers. Zij koopeu nooit een dier, alleen omdat het goedkoop is. Zij .koopen slechts het allerbeste, besteden daarvoor de hoogst prij zen, doch koopen nooit een dier zonder den vader en de moeder aan een nauwkeurig on derzoek onderworpen te hebben en persoon lij k het melken te hebben bijgewoond. Dit is de weg en de eenige weg. In Holland, hebben we de families nog, van welke zij koch ten. Men kent ze en ook haie fokkers, en do vaders en moeders, en hare melk-en boterop- brengsten uit Amerika. Wij hebben dus niets te doen, dan dat voet spoor te volgen, om tot ons doel te geraken, te weten de melk nauwkeurig te meten, ook de boter onzer koeien te wegen, en daartoe heb ben wij thans uitstekende werktuigen in den vorm van den lactokriet en het toestel van Fjord. Wanneer onze fokkers die beginsels wilden aannemen, om juist te onderzoeken hoeveel elke koe hun opbrengt, dan zouden zij zeer spoedig tot een beter denkbeeld komeu aan gaande hun bedrijfzij zouden de waarde van hun vee beter kennen, de nationale welvaart bevorderen en daarvan zeiven de schoonste vruchten plukken. Tooneelnieuws. Wij roepen de aandacht der lezers op de schoone vertooning, welke Voor Taal en Vrijheid op Zondag 11 October aanstaande geeft. Op het programma staan De Slaapmuts van Geiregat en De kleine Tooverheks door Van Peene, twee luimige blijspelen. De zoo gunstig gekende tooneelspeelsters Mej. Faucon- nier en Mej. De Casemaeker verleenen hunne medewerking en een puik orkest zal voor het muzikaal gedeelte zorgen. Wij raden alle liefhebbers van muziek en tooneel aan deze vertooning bij te wonen. Werkbeurs van Gent. Wekelijksch bulletijn van 3 tot 9 October 1891. VRAGEN Ajusteurs2, ijzerdraaiers 2, schoenmakers 3, verschillige stielen 17. Mannen Vrouwen en leerjongens 8 16 AANBIEDINGEN Ajusteurs 7, meubelmakers 8, fabriek in kers 7, verschillige stielen 70. Mannen Vrouwen en leerjongenis 68. 24. Esplanade. Zondag- 11 October GROOTE BESLISSING Om 2 uren namiddag Laeken (Clement) tegen Aalst (Spaens Arth De Thee St. Gislain is het beste, het oudste, afzettendend bloedzuiverend genei middel. De doos 1.25 fr.; de pillen met d thee 1,50 fr. Na alles vruchteloos beproefd te hebben Frasnes bij Mariembourg, 22 Maart 1870. - Sedert vier jaren leed ik aan buik-, maag- ev leden zeerik had noch krachten noch eetlu meer de spijverteeriug geschiedde zeer moe lijk. Ik had reeds, zonder gevolg, meerdere middelen beproefd. Sinds twee maanden dat i de Zwitsersche Pillen Hertzog aan 1 fr. EO do doos gebruik, heb ik eenen krachtigen eetlu: en zijn mijne krachten teruggekomen. Nog eenige doozen, en ik zal gansch hersteld zijl Ik machtig u dezen brief openbaar te maken. (Ilaudteeken gewettigd.) Masson, statieoverste. VAN Daaglijks tusschen licht en donker, Als de zon begint de tanen, Zitten saam des Heeren bruiden Schare der Teresianen In hun kerkje 't lof te zingen Uit het boek van Davids psalmen, Die als hooplied tot den hemel Stijgen door de wierookwalmen. Op de okzaal bij 't dreunend orgel Klinkt een teeder stemgetoover, Trillend langs de tempelwanden, Langs de heilgenbeelden over. 't Is de zang van zuster Clara, Pas in 't klooster aangekomen, Die der wereld slavenbanden Is ontvlucht met al haar droomen. Onlangs nog wou ze in de hoofdstad Zegepraal op zegepralen, Werd genoemd der kunsten diva, Bloem en star der schouwburgzalen. Nu is zij de bruid des Heeren, 't Hart gebroken door de winden Die der aardsche hoop en liefde Met een enklen ruk verslinden. Achter 't slot der kloosterpoorte Tegen hoon en smaad beveiligd, Heeft zij hier haar kunstenkrone Aan de boete toegeheiligd. Thans wil ze in gewijde zangen Dooven heuren gloed van 't herte Maar de ziele staart nog immer Naar een nooit vergeten verte. Englenlofzang schijnt heur stemme Bij de schaar der maagdenkooren Maar de ziel meent 't handgeklap nog Uit de schouwburgzaal te hooren. Losgerukt van 's werelds rampen Spreekt heur zang van hemelvrede Maar nog immer voor heur blikken Zweeft de woelge schim der stede. Daaglijks, bij het ruisschend orgel, Door de vesperzon beschenen, In 't Theresianen kerkje Ziet men zuster Clara weenen. i. Geen land in de wereld hoe groot of hoe klein, Bestaat er, waar men zoo gelukkig kan zijn, Als 't land, waar het vlas en de aardappel groeit, Als 't land waar het klerikalismus broeit Daar loopen de kiekens gebraden op straat, Daar zitten de zwartjes aan 't roer van den Staat. De paterkens zijn er als verkens zoo vet, De Belgen zijn er gelijk voor de wet I II. Daar ziet men geen armoê, daar kent men geen werk, Daar spreekt men alleen van den paus en de kerk, Daar zijn er masoeurkens met wagen en paard, Die komen om 'tgeen gij te veel hebt vergaard. En is er een werkman somtijds in den nood, En vraagt hij voor vrouw, of voor kind een stuk brood, De werkman die wordt achter 't slotje gezet De Belgen zijn er gelijk voor de wet III. De broêrkens van liefde die zijn er bemind, Zij zijn er gelast met de ziel van het kind Geraakt er bij toeval een hunner op dool, Men leidt het terstond naar eene andere school. Het kind wordt geleerd juist gelijk een prelaat, Tot liegen en slechte dingen in staat, Zijn de eer en het harte der kleinen besmet De Belgen die zijn er gelijk voor de wet IV. Daar is geen minister voor opstand beducht. De klacht van het volk wordt aanzien als een klucht Voor 't leger wordt daarwel jaarlijksch gelot, Ja, maar werkmans zoon is soldaat of in 't kot. De mannen met rokken en rijken zijn vrij, En spotten met bloedwet en Grondwet er bij Verzekerd als dat hen dat niemand belet De Belgen zijn immers gelijk voor de wet V. Maar is het soms kiezing voor Kamers, Senaat, Dan is het plezierig zooals of dat gaat. In 't bisdom daar worden die heeren benoemd, En kiest gij voor die niet, dan zijt gij verdoemd. En als soms de hel u geen vrees meer aanjaagt, Dan wordt ge op een ande r manier weer geplaagd, En dikwijls zeer gauw van uw' plaats afgezet, En toch zijn de Belgen gelijk voor de wet

De Dendergalm | 1891 | | pagina 2