Leiders en lijders. De geestelijken zouden zich willen voorstellen als helden van zelfverloo chening e.i zelfopoffering. Moest men ze gelooveu, zij zouden werken gelijk slaven, nooit rust hebben, en voor al hun werken, zwoegen en zweeten, met moeite een stukje rlroog brood verdienen zoo leeren de ketters, maar zij dolen. De geestelijken zijn leidersdat is bestuurders, bazen, maar zij zijn geen lijdersdat is menschen, die zwoegen om hun korstje brood, die te kort heb ben of in miserie leven. Leiden, het hooge woord voeren, den grooten Jan uithangen, zich voor halve goden uitge ven, en daarvoor nog op den hoop toe, breed betaald worden, oh ja, dat doen de leiders geerne. Lijdende daad bij het woord voegen, zelf derven om anderen te helpen, met hun gemakkelijk gewonnen geld den gewonen lijder helpen zoo niet, dat laten de leiders voor anderen. De geeste lijken leiden, maar lijden niet- Z-ker hebben die discipelen Christi als lei Iers veel gewerkt en eeuwen op eeuwen gewrocht om die lijders te leiden hun meesters te blij ven en hun den he mel te wijzen, maar op voorwaarde van ia hun zakken te mogen zitten. Door dit werk hebben zeker de leiders niets geleden, maar wel millioenen lie den, met vrouwen en kinders zijn daar door deerniswaardige lijders geworden. Het noodige zelf hebben zij dikwijls moeten ontberen, en eventwel, wat de den wel de leiders intusschentijd Ston den zij van hun vetbetaalde trakte ment iets af aan de lijders, of gaven zij persoonlijk iets, dat de moeite weerd was Zij bezaten nogtans rijk gevulde geld- koffers, wijnen, kleeding, brandstoffen, deksel en levensmiddelen in overvloed Zij hadden te veel van alles maai de geestelijke leiders de hongerlijders ter hulp komen. Ge zijt er wel meê Hce meer er geleden wordt, hoe beter voor de leiders, 't Is in woelige tijden, wanneer gebrek en honger door de straten woeden, en d'ellende ten hoogste stijgt, dat die gèkruinde leiders het meest te doen hebben. Zij weten opper- b st hunne pillen te vergulden, hunnen winkel te doen draaien Als de nood dringend is bij gebrek aan werk, dan werken zij dubbelen schuren een rijken oogst. Kortom, hoe slechtere tijden voor de lijdershoe schooner weer voor de lei ders. Gelukkiglijk begint die waarheid in gang te vinden tot bij de beste katholie ken toe, want in klerikale klingen ho rt men het zoo dikwijls vertellen Het geloof gaat naar de maan, gaat het naar de maan Denderbode vrij nagevolgd.) Lichtman s. De kloosters. Volgens de H. Congregatie onder pauselijke goedkeuring moet eike Amerikaansoke bisschop eijn testament in dubbel maken, en eenen an deren Monseigneur van vvien bij zeker is als erfgen lam aanstellen. De erflater zal niet verzuimen, dien bisschop te verwittigen, als erfgenaam door hem aange steld, eu dat per brief, die, na gelezen te zijn, aanstonds moet verbrand worden. De heilige congregatie gaat dan volgender- wijze voort De aartsbisschoppen en de bisschoppen, zul len onmiddelijk ua het ontvangen van bet te genwoordig besluit, aan de gemeenzaamheden sci.rijven, die zich in hunne bisdommen bevin den, eu bun bevelen, onder het gezag der heili ge coi. regaiie, zoo spoedig mogelijk den bissc'iop e doéu kennen 1. Wrlke goederen zij bezitten eu onder welke voorwaarden 2. Indien de burgelijke weHen toestaan te bezitten en hunne goederen al of gedeeltelijk hunne opvolgers na te laten 3. Of die goederen al of gedeeltelijk door den overste, of door een lid, of door verscheidene leduub ::e'an worden. 4. Of si) een zeker middel gevonden hellen om hunne goederen aan hunne opvolgers over te maken 5. Of er geen beter middel bestaat dan een testament. Wanneer de bisschop 't antwoord zal ontvan gen hebben, zal hij gemakkelijk zien wat er te doen staat. Indien er kloosters zijn, die door de wet het recht genieten hunne goederen aan hunneopvolgers over te laten, is heteigendoms- recht verzekerd, maar indien de wet dit recht ontkent Wel, dan doet men in Amerika juist als in Belgie Laat nog eens de heilige congre gatie spreken Men heeft een middel gevonden om goederen te bezitten met eene maatschap pelijke overeenkomst te sluiten Drie of vier leden der maatschappij zijn gemeene grondbe zitters, zoodat al de 'eden er gedurende hun leven van genieten. Niemand van hen mag'over zijn recht beschikken, noch tusschen levenden, noch bij testamentindien een lid sterft blijven zijne goederen aan de "verlevenden. Waar zul ke maatschappijn bestaan, heeft de bisschop maar *e zorgen dat het afgestorven li I spoe ig door een ander lid der gemeenzaamheid ver vangen worde. Eindelijk, indien er geen ander middel be staat dan een testament om de geestelijke goe deren over te laten, zal de bisschopalle oversten bedelen, die goederen bezitten, onmiddelijk in de vormen der wet, en in dubbel een testament te maken,waarvan een afschrift in de gedenk schriften aan het klooster, en een ander in die van den bisschop zal worden geplaatst. Van de gansche zaak is onze heilige vader Gregorius XVI verslag gegeven door den schrij ver der congregatie zijne heiligheid heeft het besluit in al zijne schikkingen bevestigd, en be volen dat het zou worden uitgevoerd We zullen ons Zondag de moeite getroosten over dit jezuietisch stuk breedvoeriger uit te weiden. Het Bokkenfeest. Toekomenden zondag houden de over- blij vende Aalstersche Bokken feest ter gelegenheid van den 25e verjaardag der verovering van ons gemeentehuis door de klerikale partij Zij hebben gelijk dezen gedenkdag feestelijk te vieren. Beteekent het voor hen niet het begin van een kwaart eeuws gedurende hetwelke zij met volle handen in de ge meentekas hebben kunnen putten Beteekent het niet een tijdperk van bevoordeeliging voor al de vriendjes en kozijntjes Beteekent het niet de verpaapsching en de verkloostering onzer lieve Den derstad Beteekent het niet het opkomen van een bestuur, dat met de ongehoordste partijdigheid heeft te werk gegaan In al de Besturen is de konkelfoes zoo diep ingedrongen dat we tijdens de laatste gemeentekiezitig overtuigde ka tholieken hebben hooren verklaren dat dit onrechtveerdig, hatelijk en uitslui tend regiem schancfe roept, en dat daar aan een einde moet komen. Want men vergete het niet, dit be stuur drukt niet alleen loodzwaar op de liberale schouders, het behandelt zelfs een deel der gematigde katholie ken als verstooteliugen. De kliekzoo als een katholiek mani fest in October 1890 luidde, troont in Aalst als heer en meester. Zij bestuurt alles, zij regelt alles, zij besluit alles buiten haar gebeurt er niets. Wie niet met die kliek is, wordt in den ban geslagen en bij onze jongste ge- meentekiezing hebben wij gezien waar toe zij in staat is. Wat zulk een regiem aan Aalst ge kost heeft is onberekenbaar. Duizenden nutteloos verkwist Duizenden mild aankde vriendjes geschonken. Geen neering in de stad meer, bijge volg geen verteer. Het getal kloosterlingen zien aan groeien, de geestelijke gestichten in macht emrijkdom toenemen. Alle leute en vermaak uit Aalst ge bannen, de burgerij verdeeld, de las ten verzwaard, millioenen geleend, de armoede vergroot. Toe,beiaard,klingelt een rouwmarsch op dit bestaan van vijf-en-twintig jaren en verkondigt den lande hoe diep Aalst gevallen is Gelukkig dat uit overmaat van ellende de redding daagt. Geene 25 jaren zullen wij meer te lij den hebben van dien kozijntjeswiukel met ziju hatelijk regiem Eerder dar. men wel denkt zal een demokratieker bestuur de stadszaken met rechtveerdigheid,spaarzaamheid en onpartijdigheid beredderen. Dat de Bokkenpartij luide feesten zij zingt haar doodslied. Ter dier gelegenheid zal er in de groote zaal van het landhuis eene prach tige tentoonstelling geopend worden, waarop in levenden lijve zullen te zien zijn al de tuimelaars, overloopers, mui lentrekkers, mouwvagers, platbroeken, uitgekochten en verraders, die of tot de klerikale partij zijn over geloopen of afstand van alle politieke waardigheid gedaan hebben. Inkomprijs 50 centiemen, tot het dekken der kieskosten ofte smul-en zuippartij. Een nagalm. Wij hebben eens hartelijk gelachen, wanneer we in het Land van Aalst het verslag gelezen hebben der bespreking, in den gemeenteraad gedaan, betrekkelijk het schandalig klucht spel van het volksbal aan St. Josephskerk. De heilige VauderHaegeD werd er pijnlijk door getroffen M. Van Wambeke betreurt het», M. Van Gysegem «verschoont zijnen zoon trekt M. Pastoor uit 't spel en steekt er den herbergier Pannemans tus schen eindelijk, Schepene M. Borreman speelt den zieke en legt zich te bed. Roffelmeester Pannemans echter gaat aan het Land van Aalst vertellen dat hij in dit spel niet het minst betiokken is. Wij vragen het nu eens aan alle rechtzinnige Aalstenaars, wat wij het meest moeten bewon deren Of wel de pijn van doktor Van der Haeghen of wel de kluchtige verschooning van al die Heeren M. Borreman trekt zich nog het best uit den slag immers, al slapende kan men toch niet zondigen. Ook vinden wij het voorstel van M. Claus buitengewoon goed eerst beter uit d'oogen zien (onmogelijk als men slaapt, niet waar) om het slachtoffer (slecht voor geneesheeren) niet te zijn van geldzuchtige kabalen Ten wiens voordeele. als het u belieft Daarop treedt de raad in geheime zitting. Wij gelooven het, na zulk lastig werk Jiericht. Nu de Fransche bedevaarders het zoo vuil laten liggen hebben te Rome, en de Paus vreest Jat nieuwe pelgrims wel zouden kunnen builen geborsteld worden, laat hij aan de geloovigen weten, dat zij van hunne bedevaart mogen afzien, maar dat ze toch niet mogen vergeten van hunne giften en geschenken op te sturen. Die arme man heeft het toch zoo noo- dig en in de roomsche religie is de zaligheid van 't zieltje de hoofdzaak niet, maar wel de kwestie van 't geld. Leggen dus, beminde kristenen. Voor Taal en Vrijheid. Verleden Zondag opende het Letter en Tooneelkundig Gezelsciap Voor Taal en Vrijheid 't tooneeljaar 1891-92 met eene puike vertooning. De Slaapmuts van Pieter Geiregat en De kleine Tooverheks door Van Peene, stonden op 't programma en werden meesterlijk opgevoerd. Spelers en speelsters hebben veel bijval geoogst. Mejuffer M. Fauconnier vooral heeft de rol van kleine tooverheks op mees terlijke wijze vertolkt en werd door het publiek warm toegejuicht. Ook belooft de heer De Braeckeleer die voor de eerste maal op de planken trad, veel voor de toekomst; nog eenige ver beteringen in zijne gebaren en het zal een knappe speler wezen. De heer Tulkens van Brussel was gelast met het bestuur van een knap orkest dat met de schoonste muziek stukken uit ziju repertorium herhaalde malen welverdiend handgeklap heeft uitgelokt. Jammer dat de zaal zoo slecht bezet was, de schuld van het allerschoonste nazomerweer misschien Hopen wij voor toekomenden keer wat betere opkomst Voor Taal en Vrijheid verdient dat. Brievenbus. Wij hebben den volgenden brief ter inlassching ontvangen. Alhoewel naam loos nemen wij hem volgaarne op, om dat wij overtuigd zijn dat hij trouw de gevoelens weer geeft van. talrijke fami lievaders onzers stad. Heer Opsteller Het zal u misschien verwonderen dat een katholieke huisvader voor zijn schrijven een plaatsken in uw weekblad komt vragen en dat wel om de middel bare officiëele scholen te verdedigen, die zonder reden van wege onze gemeente overheden zoo dwaas worden miskend en aangevallen. Die verdediging is in den grond onnoodig,want de goede faam welke deze beide gestichten genieten en de heerlijke vruchten die zij afwerpen, bewijzen maar al te wel, dat zij verre boven die valsche aantijgingen staan. Wanneer ik in het verslag van de laatste gemeentezitting lees dat ernstige raads leden daar komen vertellen dat die scholen eene ongodsdienstige strekking hebben, dan vraag ik mij eens in ge- moede af, of die Heeren serieus zijn of zwanzen willen, want moesten zij zich toet die woorden op de lippen voor eenen spiegel bevinden, dan ben ik wel verzekerd, dat zij dezelve uiet zouden kunnen laten ontvallen zonder in eenen luiden lach uit te schieten. Ongodsdienstigmaar sedert wanneer dan Met honderd ander katholieken heb ik als jongeling, die school bijgewoond welnu die oude schoolmakkers en ik hebben er toch vast onze katholieke overtuiging niet verloren en nooit heeft iemand onzer ooit geweten dat men er een haartje van den godsdienst gekrenkt heeft. En nu, is dat nu veranderd Vol strekt niet, en hierover kan ik met wat meer kennis van zaken spreken dan die Heeren van den gemeenteraad welke zoo maar dwaselijk eene beschuldiging opwerpen, zonder met de minste bewij zen gewapend te zijn. Ik, katholiek burger, heb kinders in die scholen, en als huisvader acht ik het mij eenen plicht, mij te vergewissen, wat onderwijs zij ontvangen, welke ta ken zij te schrijven, hoerlanige lessen zij te leeren hebben. Welnu, met de hand op het geweten, moet ik verklaren dat ik in dit alles niet het kleinste, maar niet het minste spoor van ongodsdienstige strekking gevonden heb. Waar steunen die Heeren zich dan op om het onderwijs dier scholen ongods dienstig te heet en, zij die nooit geenen voet in die klassen zetten om de lessen bij te wonen of het werk na te zien En wat moet de priester wel zeggen die aldaar het godsdienstig onderricht komt geven, en die weel dat het weten schappelijk onderwijs mot niet den minsten ongodsdienstigen tint gekleurd is Waren zulke dwaze beschuldigingen zoo gevaarlijk niet,men zou er wezenlijk eens hartelijk om moeten lachen. Die onverdiende aanvallen dagteeke- nen nog van niet lang; over weinige jaren waren zij nog onbekend. Van tijdens de stichting van zeker gesticht hebben wij dezelve zien beginnen om van jaar tot jaar in hevigheid toe te nemen. Talrijke katholieke huisvaders, welke het officieel middelbaar [onderwijs tot iu den grond kennen, blijven in het zelve al hun betrouwen stellen en zij zullen zich wel wachten van de klaver naar de liezen te loopen. Zij weten dat hunne kinderen er met een stevig en vruchtafwei'pend onder wijs tevens eene goede zedelijke opvoe ding ontvangen zoo dat hunne gods dienstige overtuiging er niet het minste gevaar loopt. Elders vindt men stellig al die voor- deelen en waarborgen niet dat is de ondervinding en dus de overtuiging van Eenen katholieken huisvader. Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Het Bestuur heriunert de Leden van den Kring dat up Zondag 18 October, het Gedenk- kruis, door de familie geschonken, op het graf van ons diepbetreurd medelid Bernard Roels zal geplant worden en spoort ze aan den stoet te vergezellen om hulde te brengen aan de nagedachtenis van den overledene. Men zal vergaderen aan de woning des dier baren afgestorvenen, Vaart, om 2 3/4 ure namiddag. Het Bestuur. Op Zondag 25 October aanstaande, zal er in de zaal CONCORDIA een buitengewoon luisterrijk Avondfeest den leden van den Kring aangeboden worden, door de Zang-en Tooneelafdeeling der Laurents Vereeniging De Vrijheidsliefde van Gent. Het feest zal bestaan uit zang, muziek en Tooneel. Men zal opvoeren De Doopgetuigen en de Klopgeesttwee blijspelen. Het leest zal stipt om 5 1/2 ure beginnen. Kinderen ouder de 7 jaren zullen niet toege laten worden. Met genoegen melden wij dat de Muziek maatschappij Onder Ons hare welwillende medewerking aan dit feest verleent. Dus vrienden, allen op post. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De heeren leden der maatschappij worden verzocht de zitting bij te wonen welke den zondag 18 October om 3'ure nanoen, in het lokaal de Vier Winden, zal plaats Hebben. DAGORDE 1° Briefwisseling. 2° Benuttiging der vootrbreugsels van don boomgaard en den kruidthof. Herfstzaaiingen. Het tijdstip der herfst-of winterzaaiingen is aangebroken en, na zulken ellendigen zomer als deze die wij al stillekeus achter den rug krijgen, mogen wij ons thans in een weder ver heugen dat waarlijk den moeielijksten lands man zal bevredigen. Warme, drooge zomerda gen wat kan men beter wenschen om de nog te velde staande voedergewassen welig te zien groeien en om op het land al de bewerkingen op de doelmatigste manier uit te voeren, vooral met het oog op het zaaien der wintergranen. We zullen bier niet breedvoerig spreken over de keus van goed zaaizaad, want het is ons inzicht dit hoogst belangrijk punt welhaast afzonderlijk uiteen te zetten, ten einde er de gewensc.ite uitbreiding aan te kunnen geven hetgeen ons ditmaal niet wel mogelijk zoude zijn, aangezien we thans het zaaigraan onder een ander oogpunt wenschen te hehandelen. Het zij dus voldoende hier de aandacht er op te vestigen, dat men slechts bij gebruik van goed zaaigraan op goede opbrengsten mag rekenen. Wie om de eene of andere reden gemeen of slecht zaaigoed gebruikt, stelt zich daardoor bloot aan erge misrekeningen, waardoor al de arbeid en de uitgaven voor bemesting, enz., zonder eene anders welverdiende belooning kunnen blijven. Wat we hier door goed zaaigraan verstaan, dit weet zelfs de eerste de beste landbouwer. Leg hem maar eene reeks stalen graan voor, en vraag hem eens er het schoonste uit te kiezen ge zult zien hoe weinig hij zal zoeken om de hand op het gevraagde staal te leggen. We gelooven niet, zooals men zoo dikwijls zegt en schrijft, dat de landbouwer zoo dikwijls slecht zaaigraan gebruikt uit onwetendheidDie han deling kan wel, bij slot van rekening, op on wetendheid teruggevoerd worden het recht- etreeksch gevolg is zij er niet van. De landbou wers weten zoo wel als wie ook, wanneer ze goed of slecht zaaigraan bezitten. Wanneer ze nu dit laatste toch dikwijls gebruiken, dan is het gewoonlijk omdat zij zich de moeite ont zien ander te zoeken of nog meer, omdat zij veelal terug schrikken voor de hooge prijzen waartegen doorgaans goede zaaigranen ver kocht worden. Zoo hebben wij deze week nog het voorbeeld gehad van eenen landbouwer die J ,000 kilogiammen zaait rwe, van eene goede keus, hadde willen aankoopen, maar toen hij rekening maakte, vond hij dat dit voor hem eene meer uitgave van 250 frank meêbracht, en... hij had liever die som iu den zak te hou den 't Is gemakkelijk op de schrijftafel te bewij zen dat die landbouwer ongelijk heeft, daar hij, door 't gebruik van minder goed zaaigraan, misschien drij-, viermaal zooveel zal verliezen, maar het voorbeeld dat wij hier aanhalen is een echt feit, waarvan rekening moet gehouden worden. We vreezen niet dat we zullen over drijven, wanneer we beweren dat de groote meer derheid onzer landbouwers, onder gelijke omstandigheden, juist zouden handelen zooals de landbouwer waarvan we hooger spraken. Ze zouden ook liever hun eigen graan uitzaaien dan 10 of 20 frank per 100 kilogrammen meer te betalen voor andere soorten. Daarin kunnen wij hun geen gelijk geven, maar wij moeten nochtans ter verontschuldiging dezer voorzeker kortzichtige handelwijze inbrengen, dat goedo soorten inderdaad dikwijls veel te duur zijn. Dat uitgelezen zaaigraan meer waard is en hooger in prijs moet staan dan gewoon zaai goed, dit zal niemand betwisten, en dit is ook niet meer dan billijk. Niettemin zou veel meer verbeterd zaaigraan gebruikt worden dan nu het geval is, wanneer de gelukkige bezitters dier koopwaren soms min overdreven prijzen van de koopers vergden. Deze uitwijdingen brengen ons stillekens af van het doel dat we ons voorstellen vandaag te bespreken, namelijk de behandeling van het zaaigraan voor de zaaiing. Dit jaar bijzonder lijk is eene zorgvuldige behandeling noodig, aangezien dezen zomer de tarwe erg door den smeerbrand grijmtelugge), is aangetast ge weest, en we anders groot gevaar zouden loopen den toekomenden oogst insgelijks met die zelfde ziekte erg te besmetten wanneer we niet reeds van voor de zaaiing onze voorzorgen nemen. In de eerste plaats moet men trachten zaai graan te kiezen van de velden die weinig of niet door smeerbrand geleden hebben. Is dit graan goed gereinigd van alle onkruidzaden, en ook zooveel mogelijk van alle gebrekkige graankorrels dan moet het volgens de me thode van D1' Julius Kühn, met kopervitriool ontsmet worden, om de sporen van den smeer' brand te dooden. Dit wordt volgenderwijze uit gevoerd Een halve kilogram zwavelzuurkoper (blauw kopervitriool) wordt iu een hectoliter water opgelost. In deze oplossing giet men ver volgens het zaaigraan derwijze dat de vloei stof er nog eene hand hoog boven staat. Van tijd tot tijd roert men goed om, ten einde het vocht met alle deelen der granen in aanraking te brengen, en om terzelfder tijd alle zieke of lichte granen, die dan bovendrijven, te kunnen afscheppen en verwijderen best door ze diep in den grond te delven. Men late aldus het graan 12 of 13 uren weeken. Dan wordt de oplossing volledig afgegoten en door eene kalkmelk vervangen. Die kalkmelk wordt be reid met 6 kilogiammen vette kalk in 110 liters water goed te mengen en deze hoeveel heid is voldoende voor 100 kilogrammen graan. Gedurende 5 minuten wordt het graan duchtig in de kalkmelk omgeroerd, daarna, daarna, zonder afspoelen, op eene droge plaats tot een dun laagje opengesprsid en dan, wanneer het afgedroogd is, zoo spoedig mogelijk uitgezaaid. De zakken waarin het graan vervoerd wordt, moeten insgelijks ontsmet wezen, door ze ge durende 16 uren in eene oplossing van koper vitriool te laten weeken. Men gebruikt daartoe de zelf le oplossing als deze waarin het graan behaudeld wordt. De zelfde behandeling kan men ook toepas sen op gerst en Haver, waarin men dit jaar ook veel koolbrand (stuifaar) heeft aangetroffen. We zouden nochtans de landbouwers, die de eerste maal haver en gerst op deze wijze be handelen, aanraden slechts eene proef in 't klein te nemen, daar men tot heden nog niet volkomen zeker is dat het kiem^ermogen dezer granen, in sommige omstandigheden, niet te veel bij die behandeling zal lijden. Daarover zullen wij binnen kort nog nadere inlichtingen geven. Deze methode is door velen min of meer ge wijzigd geworden... veelal ten onrechte. Aldus, sommigen raden aan het zaaigraan enkel met kopervitriooloplossing te wasschen of het slechts enkele oogenblikken, ofwel één of twee uren, in te laten weeken. Dr J. Kühn heeft ech ter bewezen dat in al die gevallen de sporen der ziekte niet volkomen vernietigd waren. Het gebruik der kalkmelk wordt ook door velen achterwege gelaten, dikwijls omdat men niet beseft waartoe dit tweede middel mag dienen. Welnu, die kalkmelk is noodzakelijk, niet om de ontsmetting van het graan te volledigen, maar om zijn kiemvermogen te bewaren. Men heeft bevonden dat het zaaigraan dikwijls zijn kiemvermogen grootendeels verloor door het zoolang in kopervitriool te laten, wanneer men het dan.zonder behandeling met kalkmelk uit zaaide. Van den anderen kant heeft men be- statigd dat de kalkmelk de kwade gevolgen van het kopervitriool zoodanig tegenwerkt, dat het graan vooral wanneer het niet veel bij het dorschen gekneusd is geworden na da behandeling zijn kiemvermogen bijna volledig bewaart. Daaruit kan men leeren hoe gevaarlijk het is, zonder kennis van zaken, de verwaandheid te hebben, de voorschriften der ervaren geleer den zou maar naar willekeur te wijzigeD. Daarop roepen we de ernstige aandacht in onzer lezers, en in 't voorkomend geval, zullen we ook niet nalaten de stem te verheffen om ernstige wetenschap tegen fantazij te verdedi gen. Handen uit de mouw dus, geachte landbou wers! Behandelt uw zaaigraan naar de gegeven voorschriften. Ze zijn doodeenvoudig en da onkosten zijn onbeduidend. Een halve kilogram kopersulfaat kost 25 tot 30 centiemen en de prijs eeniger kilogrammen kalk is te gering om er ons bij op to houden. En met eenen hectoli ter kopervitriooloplossing behandelt men 3 hectoliters zaaigraan. Voorwaar, wie voor zul ken nietigen onkost of voor zoo geringe moeite zou afschrikken, zou daardoor bet bewijs le.e- ren dat het beroep van landbouwer niet voor hem past en dat hij beter de plaats zou ruimen voor mannen die meer wilskracht toonen te bezitten. Renil de Vaere. Werkbeurs van Gent. Wehelijhsch bulletijn van 10 tot 16 October 1891. VRAGEN Metsers 4, ijzerbewerkers 3, koperslagers 2, verschillige stielen 14. Mannen Vrouwen en leerjongens 10 13 AANBIEDINGEN Fabriekwerkers 15, daglooners 8, magazij niers 9, verschillige stielen 70. Mannen Vrouwen en leerjongens 68. 34. O O

De Dendergalm | 1891 | | pagina 2