6de Jaar. Nummer 43 (307) Zondag v25 October 1891 Lieve Jonkvrouw Trotschhart LIBERAAL WEEKBLAD VOOR AbonnementsprijsJ sTvoo^deTbrnten, voorop betaalbaar. PllIJS FE li NUMMER: 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor cfe stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. n Gewone, 15 centiemen 1 Pnjs der Annoncen: Eeklaman, 76 oenöemen J per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijde, frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan'jhet blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 24 OCTOBER. Buiteiilaiidscli politiek overzicht. Holtand. Naar de stelligste geruch ten zal weldra de herinrichting van 't leger gestemd worden volgens het stelsel van den persoonlijken dienstplicht. DuitschlandHet socialistisch kon- gres van Erfurt heeft zijne zittingen geëindigd. De radik;den onder het ge leide van Werner en Wildberger hebben zich van de overgroote meerderheid, welke BebelSinger en Liebknecht volgt, afgescheiden. Met algemeene stemmen werd het nieuw programma aangenomen. Tus- schen de voornaamste punten vinden wij de rechtsti eeksche en geëvenredigde vertegenwoordiging van het volk door algemeen stemrechtjaarlijksche be lasting door da stemming bepaald ver vanging der bestendige legers door nationale krijgsmachtenhet volk alleen gemachtigd om den oorlog te verklaren of den vrede te bekomen afschaffing van het budjet der eerediensten ver wereldlijking en kosteloosheid van hot onderwijs vergoeding aan de personen onschuldig veroordeeld kostelooze baring en begrafenis toenemende be lasting op de inkomsten belasting op het kapitaal mef verplichtende persoon lijke verklaring belasting op de erfe nissen volgens den graad van verwant schap; afschaffing van alle onrecht- streeksche belastingen en douanen rech ten beschermingmiddelen voor den werkman invoering van het achturen- werk verbod van kinderen onder de 14 jaren te laten arbeiden verminde ring van het nachtwerk beter maatre gel n voor toezicht en gezondheid in de fabrieken beschermingswetten voor de buitenwerklieden, de knechten en meiden. De herziening. Men begint weder van de herziening te spreken. De klerikale gazetten hebben geene spotternijen genoeg om de aan hangers der herziening er mede te beje genen. Zij vormen de kleine minderheid der natie, jubelen zij. Laat ons een o genblik aannemen dat zij waarheid spreken, is er het grond wettelijk stelsel dan te beter om Wie 't aanvallen vormen de minder heid, maar waar zijn de verdedigers Toen Napoleon aan het hoofd van het Fransche keizerrijk stond had hij ook slechts een gering getal tegenstrevers, 24. Vrij naar H Engelsch. Hem beminnen riep Christiaan uit. Ik wensckte slechts dat ik iets doen kon voor hem... en hij zou eens zien... en gij ook... of ik hem bemin, n Ik ben gelukkig u zoo te kooren spreken. Gij weet dat hij en ik meest te zamen waren en dat wij elkander zeer genegen zijn. En nu, hier in de wereld, begin ik te gissen ot te ver moeden ik weet niet hoe... dat... Te vermoeden wat,jonkvrouw Challoner? Wel, dat papa vijanden heeft. Maar iedereen heeit vijanden, iedereen dis iets waard is zegde Christiaan met warmte. Uw papa moet vijanden hebben... Het zou mij spijten te hooren dat hij er geene heeft. Dage lijks moet hij omgaan met domme, met arglis tige en booze lieden en ten spijte van allen, wil hij rechtichapen en eerlijk blijven. Hoe zou hij zonder vijanden kunnen zijn Ja, jonk vrouw, ik weet dat zijne goedheid jegens mij eenge personen afgunstig heeft gemaakt, n Inderdaad Dan ben ik blijde dat hij vijanden heeft indien zoo iets vijanden maakt. n Gij moogt er fier op zijn Ik wenschte dat ik 't geluk hadde het eens met zijne vijanden te doen te hebben zegde Christiaan zijnen zetel achteruit stootend en zijne borst vooruit stekend. Ik wilde het ook antwoordde Marie met den zoetsten glimlach die ooit op haar gelaat kwam en ik ben verheugd dat papa zoo eénen dat had de volksstemming genoeg be wezen welnu, is er zijn plotselinge en belachlijke val om vertraagd of uitge steld Wel had de man weinig tegenstrevers, maar na zijne rampen had hij geene verdedigers meer. Zoo is het ook met het cijnskiesstelsel, den hoeksteen van ons grondwettelijk gebouw. Het mislukken der algemeene werk staking, h eft de regeering den tijd tot ademhalen gegeven, en aan den heer de Smet de Naeyer, die wondere verslagge ver, de gelegenheid en den moed het gansche land voor den aap te houden. Maar nog eens, waarin bewijst dat de macht der klerikalen die het bewind in handen hebben Zij zijn ruim zoo zwak als vroeger, en bang als kinderen, ondanks hunne uit dagende houding iedereen weet dat het voldoende wezen zou hen den schrik in 't lijf te jagen, om van hen al te bekomen wat men wil. Zonder eenen hoogen graad van eigen liefde en verwaandheid zouden zij met koelen bloede geene verwikkelingen te gemoet loopen, waarin met het cijns stelsel menige andere zaak zou kunnen schipbreuk lijden. Waartoe dient die berekende traag heid Waar willen Beernaert en De Smet henen Niemand kan voorzeggen hoe de Grondwet sterven zal maar dat ze ver oordeeld is valt niet meer te betwijfelen. Als alles op wieltjes afloopt zal de her ziening op vreedzame wijze binnen eeni- ge weken geschiedenwat zullen die biave heeren in die weken gewonnen hebben Misschien ook zal hunne berekende traagheid en achterhouding het volk on geduldig maken, dan worden ze beng als kleine kinderen, dan is de herziening stormachtig, en niemand weet wat zij medebrengen zal. Nogmaals welke winst doen de kleri kalen bij zulk gevaarlijk spel Wij verstaan er niets van. Gemakke lijk zien wij in wat het land bij zulke loensche handelwijze te verliezen heeft, maar de voordeelen er van komen ons niet aan 't verstand. Wanneer toch zullen wij eens klaar zien in het spel der hatelijke klerikale regeering De trompetters van minister Beernaert laten overal weten in hunne gebenedijde roomsche bladen vriend heeft. Maar... werk niet te veel... Ik hoop, wij zullen u dikwijls zien. Juist als zij vertrouwelijker gingen worden, kwam een dienstbode aankondigen, dat mijn heer Vidal in het salon was. Marie bloosde. Kent gij mijnheer Vidal vroeg zij aan Christiaan. lk zie hem dikwijls doch ik ken hem niet zeer wel. Hij is zeer lieftalligdenkt gij dat ook niet «Ik geloof, ja hij spreekt zeer wel en vee'. En hij wordt zeer bemind zegde Marie. Bemind door wien jonkvrouw Challo ner n Door iedereen, naar ik veronderstel. Welja antwoordde Christiaan. «Ik denk, hij heeft geene vijanden. Gij bedriegt u zegde Marie met warmte. Hij is zoo lichtzinnig niet als gij wel denkt. Ik zeg niet dat hij lichtzinnig is zegde Christiaan. Integendeel, ik denk hem zeer diepzinnig, Gij zegt dat onvriendelijk... ik heb altijd hooren zeggen, dat le vrouweliên elkander niet beminnen, maar ik denk de mannen beminnen elkander niet. Ik kan iemand niet beminnen dien ik niet ken. Zegde Christiaan. Ik heb somtijds menschen bemind zonder ze goed te kennen antwoordde jonkvrouw Trotschhart. Goeden avond mijnheer Pem broke Ik ben zoo blijde u gezien te hebben. Zij verliet de kamer, en Christiaan zette zich schrijlings op eenen stoel, zijne handen op de rugleen, zijn voorhoofd op zijne handen, en begon zichzelven te kwellen met zijne gedach ten. Hij had haar f. ekrenkt, zij die zoogoed en vrUndeiijk washij had met minachting ge sproken van eenen man die wellicht haar echt genoot zou worden... Het scheelde weinig of hij Dat eeue uitbreiding van stemrecht n en de Grondwetherziening alléén mo- n gelijk zijn, wanneer liberalen en ka- tholieken het allen eens zullen worden en maar één ontwerp van wet zullen hebben. Er moet volledig accoord zijn, in de beide Kamers We gelooven waarachtig dat Beernaert en Cie de liberalen voor eenvoudige snul len aanzien. Weihoe. de liberalen zou den verplicht zijn hun eigen doodvonnis te teekenen, op het schavot te klimmen en zich te laten onthoofden, om plezier te doen aan Beernaert en Cie Die paljassen der bisschoppen maken en pollepelen eene herziening, om eeuwig aan het bewind te kunnen blijven en de liberalen zouden dit bedriegerswerk moeten goedkeuren Iedereen t'accoord, roept de hoofd man der truters uit... maar wij alléén moeten baas blijven. 't Zal niet pakken De kloosters. We beloofden in ods laatste nummer heden het besluit der heilige congregatie van voort planting te bespreken. We laten nogmaals het woord aan Pater Bouix, en zullen enkel trachten zijne heilige brabbeltaal verstaanbaar te maken. 't Is eene afgedane zaak dat de paus, de on- faalbare stadhouder van God het bedrog aan prijst laat ons liever zeggen dat hij het be drog opdringt, dat hij gebiedt het te plegen. Alleenlijk wat wij wereldlijken bedrog hee- ten, is voor de klerikalen eene deugd geworden als het door den Paus wordt goedgekeurd. Wat rekbaar geweten toch 1 Merken wij eerst op met pater Bouix dat het de kloosters zijn, die bezitten, en dat er dus, ondanks de wet eene doode hand bestaat. Waar is het dat een lid der gemeenzaamheid schijnt eigenaar te zijn, maar zoo handelt men slechts om de burgerlijke wetten te ontduiken, in wezenlijkheid bezit hij niets, en komt hij voor in zaken en akten, dan is het enkel in name der gemeenschap. Voor ons is er dus leugen en bedrog. Pater Bouix beweert dat er hoegenaamd geen kwaad in gelegen is, aangezien de paus alles heeft goedgekeurd. Nog heerscht er leugen omdat de klooster lingen, belofte van vrijwillige armoede hebben de gedaan, toch bezitters blijven en eigen dommen verwerven. Dm belofte wordt verbroken, God wordt be drogen, maar Bouix vindt geen haar xu de boter, want de paus heeft alles goedgekeurd. Dus wordt de leugen waarheid Eindelijk, zegt de vrome pater, bewijst het besluit der heilige congregatie dat de kloos ters als kloosters mogen bezitten, dat is te zeggen als broederschappen, als burgers, als ware eigenaars, zelfs in de landen, waar de wet hun dat recht ontzegt. De heilige vader leert dus dat de kloosters verraadde zijn geheim. In allen gevalle moest zij hem thans verachten. Wat reden had hij om met Vidal te spotten Was het omdat hij, van edelen bloede, door haar werd bemind? «O God n klaagde hij door haar bemind Dan sprong hij op en wandelde heen er weer. Maar hij is haar niet waard murmelde hij als om zich te overtuigen dat dit eene voldoende redeu was om Vidal te verkleinen. Hij kan haar niet waardeerenhij is een geldman. Hij zou er niet naar vragen, honderde huisge zinnen tot den bedelzak te brengen, als hij op de beurs eenen goeden slag kon doen. Is dat een edelman Een beursspeculant Doch hij is van de groote wereld en hij zal waarlijk met haar trouwen en ik mag niet eens aan haar denken, n Met haastigen stap verliet hij de boekenzaal en als hij door de voorzaal ging hoorde hij de klanken van de muziek die uit het salon kwa men en dan, de muziek zweeg eensklaps, en hij hoorde verscheidene stemmen, waaronder hij die van Marie erkende. Mijnheer Vidal was dus niet de eenige bezoeker... Wat kan mij dat schelen?n murmelde hij, en onbemerkt verliet hij de woning, blijde dat zelfs niet een dienstbode hem gezien had. Geruimen tijd wandelde hij in de straat, zondereen bepaald gedacht en zonder te weten wat hij doen wilde noch waar hij ging. Hij had niet gedineerd en dacht aan geen dineeren. Hij gevoelde zich oneindig ongelukkig en ver laten. Sedert eeningen tijd had hij zich ernstig aan de studie en aan het werk gezet, en hij begon reeds te denken dat hij genezen was doch Marie's zicht en Marie's stem hadden al zijne goede voornemens, al zijne plannen omgeworpen en zijn gezond verstand op hol gebi'acht. "Wat moet ik doen vroeg hij zichzel ven. Zoo kan het onmogelijk blijven duren ik moet er mee gedaan maken op de eene bestaan tegen de wet op de paus verkondigt en predikt dat de wet niet te bevelen noch te verbieden heeft aan de kerk dat de kerk door geene wetten gebonden is dat de kerk boven de wet is, boven den Staatdat de Staat haar onderhoorige wezen moet. De klerikalen liegen dus als ze beweren de burgerlijkemacht teerkennenen hare onafhan kelijkheid te eerbiedigen. Zij liegen als zij zeggen dat er geene doode hand meer bestaat, want ze moeten weten dat de paus zelfs heeft vastgesteld dat de kloosters met of tegen de wet bezitten mogen. Zij moeten weten dat de paus lessen heeft gegeven om de wet te ontduiken en zijn eigen geweten te misleiden dat hij modellen heeft gegeven van bedriegelijke akten, waardoor de doode hand wordt ingesteld en bestendigd. De paus leert hoe de kloosters het aanleggen moeten opdat er bij het overlijden van eene burgeres of eenen burger niets aan de familie blij ve, opdat alle goederen der burgers of bur geressen aan de gemeenschap overgaan. Wat blijft dan aan eene klerikale regiering te doen Zal zij den heiligen vader verloochenen en de katholieke partij begraven Of kan zij katholiek zijn zonder den paus te verloochenen Welke moeielijke toestand toch Als katholieken wordt den klerikalen mi nisters voorgehouden dat de kerk boven den Staat is, als bestuurdex-s moeten zij de kerk aan Staatswetten onderwerpen Wordt daar wijs uit 1 Met apenmunt betalen. Dat de klerikale regeering de kunst kent het goedsullig Belgisch volk inet apenmunt te betalen, dat ondervinden wij dagelijks meer en meer. Apenmuntde belofte van geene nieuwe krijgslasten te stemmen, wan- r.eer de diensttijd tot 13 lange jaren verlengd .wordt voor de arme milicia- nen. Apenmunt! de 24 millxoen voor de for ten aan de Maas, die reeds 71 millioen kosten en wellicht wel tot 100 millioen zullen gei'aken. Apenmunt! de loochenstraffing dat het jaarlijksch contingent voor het leger van 13,300 tot 19,000 man zal vermeerdeixl worden. Dat behoort tot de noodwen dige zaken, die men niet kan ontwijken: de forten zijn gebouwd, nu moeten de mannen en kanonnen voor de verdedi ging komen. Apenmunt de klerikale beloften van eerbied voor de Grondwet en de vrijheid voor iedereen, wanneer men ziet dat de inkwisitie en de gedwongene mis voor de briefdragers ingericht is om spoedig op al de andere staatsbedienden toegepast te worden. Ei! en gij, staatsambtenaren, die in 1884 een handeken hielpt en toe- juichtet bij den val der liberalen, hoe gevoelt gij u, nu men u zoo schoontjes of andere wijze Zou ik sir John alle bekennen, laten gaau naar Japan en niets zeggen aan mejufïer Lyle noch aan haar Neen, dat niet. Neen, ik wil ik zal mij zeiven genezen van deze dwaasheid... Neen, ik wil het hoofd opbeuren en mij niet ten onder geven... Vroeger, eer hij met sir Johu in betrek king stond, bracht hij zijne avonden meestal op eigenaardige wijze over. Hij hield zich volstx-ekt van alle kennissen afgezonderd, en liep de londensche straten af in alle richtin gen. Somwijlen ging hij naar een of ander muziek-salon, bleef daar wat rusten en ging weer de straten op en af. Ui-en en uren zwierf hij rond en kwam afgemat en vermoeid in zijne kamer, alwaar, als hij de lamp aanstak., zijne geschilderde Godin op hem scheen te glim lachen. Doch dien avond, toen hij 't besluit geno men had het hoofd op te beuren, zou hij niet doelloos in de londensche straten rondzwer ven, eene schielijke gedachte scheen eene bepaalde richting aan zijne wandeling gege ven te hebben. Diep intusschen was de indruk dien hunne xjorte samenspraak bij Marie had achtergela ten. 't Was haar als of er thans een scheids muur tusschen hun beide bestonde. Wat was er geworden van den vroolijken, wijzen jonkman met wien zij eeuwige vriendschap ge zworen had Eenige weken slechts waren verloopen, scheen het haar, dat zij gedroomd had zij was eene prinses en zij bezorgde Christiaan eene schitterende bediening en nu zij kou nauwelijks vriendelijk zijn jegens hem. Hij was gewis dezelfde en toch niet gelijk dezolfde. De ommekeer van de betrekkingen tusschen haar en haren beschermer baarde haar pijn. Ze scheen iets verloren te hebben dat 'het leven helder en aangenaam hielp maken, en jes aan den leiband legt en de capucij- nemuts over de oogen draait tu l'at voulu, Georges Dandin... gij hebt het zoo gewild, Joris Goedbloed ApenmuntNiet waar, jongelingen, die op uwe toekomst moet peizen, het gouvernement handelt onpartijdig Weg met u, gij zijt gemerkteekend, wanneer gij niet van vader tot zoon sedeit lang deelmaakt van tap en con gregatie. Wat helpen verdiensten en verkregene rechten Men gekt er mede, en prijst men u, 't is als om te spotten. Apenmunt Heeft men de landbouwers niet genoeg wijsgemaakt, dat de zeven vette jaren zouden aanbreken met melk en honing, met manna en gebradene kiekens. Zij zijn reeds zeven jaren mees ters, de lekkere klerikalen, en iedereen klaagt en steent als over de zeven plagen van Egypte. Weg met die apenmunt! hoe eerder wij dat valsch klerikaal geld kwijt ge raken, des te beter voor het geluk en den voorspoed vau het land. De aalmoezeniers-inquisiteurs. Uit het bisdom Mechelen is ons eeu omzend brief van kardinaal Goossens toegekomen. Een echt mix-akel 1 Dit verloren geloopen bisschoppelijk briefje bewijst ten overvloede, dat de bel^ische gees- telij kheid kost wat kost wil minister worden van het leger. Dit episteltje luidt als volgt Brief der bisschoppen door toedoen der aal moezeniers aan de HH. Pastoors om aan de ouders der militianen medegedeeld te worden, in den preekstoel of persoonlijk AGevaren ivaaraan de milicianen in de garnizoensteden blootgesteld zijn1De slechte herbergen 2. Verleiding van hun hart en geest door slechte lezingen ter bevordering van oproer en x-evolutie. B) Maatregden door de bisschoppen geno men om die gevaren af te weren door het stich ten van militaire kringen onder het toezicht der aalmoezeniers. De milicianen zullen er vinden 1. Deftige kameraden 2. Schoone speelzalen 3. Biblio theek met leeszalen en kosteloos 4. Het be- noodigde voor briefwisseling met ouders en beschermers 5. Drank 6. Heilzame voor drachten voor godsdienst. C) Wat men van de ouders verwacht Een hun ter hand gesteld bulletijn moet ingevuld en den aalmoezeniers toegezonden worden. (De vrachtvrije briefwisseling met die jan nen is toegestaan). In dit bulletijn, zullende ouders hun gezag aan de aalmoezeniers overlaten deze vriende lijk verzoeken dikwijls tot hunnen zoon te naderen en hem uitdrukkelijk verplichten den vrijen tijd buiten de diensturen, in den kring door te brengen. Vóór 25 october zal dit bulletijn door de geestelijke overheid afgehaald worden bij de ouders. Londen kwam haar donker en eenzaam roor. In deze gemoedsstemming kwam zij in het salon bij mijnheer Vidal en zijne vrienden, doch luisterde bijna niet naar Vidals gepraat noch naar zijn muziek en was zeer blijde als zij vertrokken waren. Dan ging ze weer naar do bibliotaeek en er niemand vindende, be sloot zij haren vader aldaar af te wachten. Niet lang moest zij wachten. Sir Johu kwam binnen. Marie sprong op. Mijnheer Pembroke is hier geweest, hapa En is hij vertrokken Hij komt hier dikwijls om te lezen. Was Ronald Vidal hier Ja, hij is juist weg en mijnheer Lycett, die hier laatst dineerde... O, ja. de jonge Lycett Hoe vindt gii hem Marie J Zeer wel. Vidal heeft een groot gedacht van hem zijn vader is een man die hersens in den kop heeft; doch ik moet bekennen, ik zie niet veel in den zoon. Weinig liet Marie zich aan mijnheer Lycett gelegen. Eensklaps zegde zij Vindt gij hem ook niet zeer veranderd, papa )i Wie, melieve Mijnheer Pembroke. Hij schijnt dezelfde niet meer te zijn. Wel, Mario, hij is thans een man van za ken, en in de stad wordt men gauw ernstig. De boog moet hier altijd gespannen zijn knapen worden hier rap mannen. Maar ik bemerk dit niet aan u noch aan mijnheer Vidal. Ik ben eraan gewoon, en Vidal heeft nog geen het minste gevoel van verantwoordelijk heid. Maar met onzen jongen vriend Pembroke is dat geheel andex-8. En waarom dat (Wordt voortgezet). DE DENDERGALM

De Dendergalm | 1891 | | pagina 1