De nieuwe inquisitie ofte inkloostering van het ganse.ie leger, met de aalmoezeniers als hoofdheveluehhers, werd natuurlijk ingericht in overeenstemming met minister Pontus, op bevel der bisschoppen Zulke schan l ilige aanslag op de gewetens vrijheid van alle Belgen,overtreft alle gedacht. Nu reeds kan men oordeelen, hoe de onge lukkige liberal" ofvrijge/.inde soldaten, door die gekwispelde trompetters van hemeldragon- ders, zullen benadeeld en vervolgd worden De moucbards aalmoezeniers zijn en blijven de mee 4. rs ia het legeren al degenen die iu hunne roomsche soldaienstappeu niet zullen komen, mogen zich verwachten zedelijk en stoffelijk benadeeld te worden. Daarvoor zuilen de geuruinde inquisiteurs wel zorgen. Voortaan zullen de kazernen in echte kloos ters en confreiiëu veranderd wordenwant de ou.iers moeten hun gezag afstaan aan de aalmoezeniers 1 Zula inquisitoriaal bevel werd in ons land nog nooit door de geestelijk heid uitgevaarnig l. Met dit stelsel zu lea we een schoon leger pauselijke z maven bekomeu. Verraad en Cijns. We lazen onlangs in een klerikaal blad De liberale partij gaat om zeep, zij verbrokkelt meer en meer. Onder de liberalen zijn er die tot liet radikalisra overgaan de anderen, de belioudsge- zinden keeren terug naar de katholieke partij. n Een liberaal senator voor Charleroi zou zelfs aan de katholieke vertegen woordigers voorgesteld hebben zmh met hen iu 1892 oprang te stellen en er bij gevoegd rebben Ik wil behoudsgezind blijven met al de marmen van orde en 't is daarom dat ik mij wil vereenigeu met de katho lieken en inet hen wil strijden. Wij hechten geen geloof aan die woor- en zijn overtuigd dat indien zij waar- beid bevatten, de kiezers van Charleroi dien zonderlingen liberaal naar zijn huiselijke bezigheden zouden terugstu ren, zooals ze laatst gedaan hebben met de heereu Dnon en Noël. Dat er zoogenaamde behoudsgezinde liberalen zuuden aangetroffen worden die tot de katholieke partij overgaan, is een feit waarvoor we zelfs Aalst niet moeten verlaten om er het bewijs van te hebben. Stad en omstreken leveren er staaljes genoeg van en zulks doet ons eens te meer de waarde der cijnskiezers kennen. Vroeger schilderde men ze af als man nen, wier eerlijkheid, oprechtheid en bekwaamheid als zoovele waarborgen waren, ff ze hun recht zouden uit oefenen ten bate der algemeenheid doch de feiten zijn daar en bewijzen dat ze alleen eigenbelang beoogden, dat ze persoonlijk voordeel nastreefden. Voor een vijffrankstuk, voor de benoeming van een zoon of bloedverwant verander den ze hare zienswijze. Ze mogen jaren en jaren gestreden hebben onder de blauwe vlag ze mogen in tijden van politieke woeling gesteund door een gansch leger mindere maar toch koene strijders, den paapin bedwang gehouden bebbr-n en zijnen haat getrotseerd hun naam mag geschitterd hebben onder de leden der liberale associatie, maar biedt hun geld, gelijk onder welken vorm of op welke manier en ze zullen den dom per de hand kussen, hunne overtuiging verkoopen en ook die van hunne trouwe soldaten mede verpanden. Het zal den eenvoudigen werkman of burger vreemd voorkomen hunne vroe gere leiders zoo maar in eens van kleur te zien veranderen dezen zullen het hoofd van verontwaardiging voelen gloeien lij het zien van dien ommekeer genen zuileu met benepen hart de_ toe komst tegemoet zien en zich afvragen of ze niet welhaast te boeten zullen heb ben voor hun vioegeren vrijheidsgeest de eenen zullen walg voelen voor de nieineedigen de anderen zullen wan- tr< uweud die nieuwe partijgenooten in hunne rangen zien plaats nemen, maar allen zullen met verontwaardiging het schouwspel aanstaren van den rijken vrijzinnige die zijne politieke eer ver koopt voor geld. van den behouder die kruipt voor den paap en bij dezen het behuud zijner voorrechten tracht te vin den. De katholieke cijnskiezers komen zel den de liberate partij versterken omdat ze daar op weinig stoffelijk voordeel moeten hopen, omdat onze partij de partij is van vrijheid, maar niet die van he^ geld, van de omkooping. Men spreekt soms van vlottende kie zers, men zou moeten zeggen vlot tende geldschuimers men roemt hunne hooge belangstelling om het heil van land er> volk en men treft er niets bij aan dan baatzucht en eigenbelang. Niet alle cijnskiezers nochtans verdie nen dit verwijt. Onder hen bevinden er zich die enkel onverschillig blijven en zich ontmoedigen in de nederlaag an deren verheffen moedig de vrijheidsvlag en verdienen onze achting en hulde. Dat zij voortgaan Weigeren sommige lieden hunner klasse hun ter zijde te staan omdat zij denken zich te vernederen door hunne betrekking met minderen dan zullen ze in ruil de genegenheid des volks ver werven, dat eens in het bezit zijner po- lieke rechten, de mannen van orde en behoud, de verraders en de meineedigen zal weten te onderscheiden van de op rechte en overtuigde voorstaanders van gelijkheid en volkswelvaart. Daarom vooruit, en gewerkt tot de afschaffing van dit cijnsstelsel, de bron van uitkooping en bedriegerij gestre den zonder maar tegen de verraders, die in de wroeging zelve van hun geweten de eerste straf zullen vinden. Paus en kardinalen. Onze bisschoppelijke bladen slaan tegenwoordig eenen hevigen toon aan. Zij schreeuwen luid over de herstelling- van het wereldlijk gezag des Pausen en het gelukkig Rome van toen. Wij gaan eens doen zien hoe deftig het te Rome alsdan onder dit gezegend bestuur zoo al ging. De groote Chateaubriand, een katho liek van het zuiverste water, schrijft van dien tijd De godsdienst gaat naar den duivelgij kunt u geen begrip vormen van het schandaal der zeden en van het ongeloof van het Room sche rijk; kardinalen, prelaten, mounikken, wedijveren in verdorvenheid en lichtzinnigheid in de groote zaak, en leven er maar op toe alsof zij den stroom der revolutie die hen gaat verzwelgen, en dien wij vruchteloos trachten tegen te houden, niet zagen aankomen. Hij voegt er bij En wie denkt gij die zoo spreekt Chateau briand iu persoon, en hij voegt daarbij Ik heb geen geld om te geven, noch plaat sen om te schenken. De zwakke hartstochten van een vijftigtal grijsaards, de pauselijke se- nateurs meestal kardinalen, bieden mij geen vat op dezelve aan. Bij dezen heb ik de dom heid, bij genen de onwetendheid, bij anderen de dweeperij, de arglistigheid en dubbelhartig heid, het eigenbelang, de politieke haat te be kampen en ik ben door muren en door gehei men gescheiden van de vereeniging, waarin zooveel kiemen der verdeeldheid gisten. Wan neer men millioenen had te verdeelen, zou het nog moeielijk zijn een paus te maken. Dat is volgens mij het eenige middel. Henri Boyle (Stendhal) verklaart Te Rome is alles priester, lakei of minne bode van priester. En verder n Dezen avond bij den heer Rossi, gaf ons de abbé Vitalescbi de ongelooflijkstj bijzonder heden over de onwetendheid en de zwakheid der romeinsche prinsen en kardinalen. Hij be vestigt ten volle wat mij kardinaal Lante vroe ger zeideDe Romeinen worden stroomop geregeerd. De giootste dwazen en meest onbe- Uwamen krijgen de plaatsen en genieten alle onderscheidingen. Daar die botterikken weten dat men om hen lacht, zouden zij razend ge- vaaarlijk worden inciieu hen de dolk van den carbonari niet tegen hield. De schrijver en getuige Lanfrey ver telt als volgt van het Concilie Hoe Ziehier de leiders van het mensch- dom, de herders der volken, de meesters dei- gewetens saamgeroepen van Noord tot Zuid, van Oost tot West ziedaar hen vereenigd in een verheven Senaat, omringd van eene achting die tot vergoding overslaatzij beraadslagen, en de wereld zwijgtzij spreken, en de wereld gehoorzaamt. En die mannen zijn aan den meestbiedenden verkochtWaar zijn oogen te laten rusten iu die vergadering van meineedi gen Al. Abani, verkocht ;H. Abani, verkocht-, Forregiani verkocht Borromea, verkocht Castelli, verkocht Bezzonizo, verkocht; Lante, verkocht Fantuzzi, verkocht Allen zijn ze verkocht, met uitzondering van enkelen wier stemmen men te gering telt. Die Albani's steraden af van Annibal Albani, neef van Clemens XI waarvan den voorzitter Desbrosse ons het vol gende levend portret achter laat. n Uitermate in aanzien om zijne kundigheid, gehaat en gevreesd in den hoogsten graad, zonder beginselen, onverzeenlijk vijand, zelfs wanneer men hen verzoend waande vernuftig in zaken onuitputtelijk iu kuiperij-middelen, de eerste man van het heilig collegie en de slechtste man van Rome. In het conclaaf be- heerscht hij alles door zijn buitengewone gees tesgaven, door de macht zijner betrekking en door het gebiedende en ontzaginboezemende zijner manieren. Hij weet wel dat hij nooit pans zal worden maar hij wil er een van zijne hand en wanneer hij het niet alleen doet, zal hij ten minste wel beletten dat dit zonder hem geschiede. Gaan wij over op de Italianen. In het Rome der Pausenvan Pianciani, vindt men het vol gende schoone beeld van kardinaal Bernetti Het was een man die slechts dacht aan lekker te leven en zich te verrijken men sprak veel van zijn minarijun en noemde zelfs zijne kinderen. Hij klaagt van het podegra, zeiden zijn collega's, maar dat zijn de vruchten van zijn levenswandel. Zij noemden de waarheden, weRe hij in zijn kwade luimen aan het heilig collegie niet spaarde, onvoegzaamheden hij spet met alles en met allen, en is zeggen ze een godloochenaar. Men verhaalde hoe hij, zelfs zonder den paus daarin te kennen, mee den koning der Franschen was overeenge komen dat diens troepen Ancona zouden be zetten men herinnerde aan de misdaden der door hem aangeworven vrijwilligers en aan het wreedaardige zijner edicten. Eens drongen de broeders della Ganga bij verrassing, 's nachts, te Porreta, een klein stedeke van Oinbrie, het buis der Fausti's, hunne mededingers in ontucht binnen en sne den er eene geheele familie van vijf personen den hals af. Annibal werd prelaat en redde zijn familie van een crimineel proces daarna nun tius te München en iu Frankrijk, alwaar hij grootaardige doch ongelukkige liefdesgeschie denissen achterliet. Verbolgens benoemde men hem Vicaris-Generaal te Rome en eindelijk paus onder den naam van Leo XII. Welnu, lezers, wat zegt ge van die propere kliek en hoe gelukkig moesten de burgers daarmee in de pauselijke Staten niet zijn Onder Ons te Baesrode. De Maatschappij Onder Ons vergezeld van eene heele schaar vrienden, deed verleden zondag een uitstapje naar Baesrode. De libe rale Harmonie dier gemeente huldigde haar nieuw lokaal in Een ruim en prachtig lokaal. In de groote zaal, gansch versierd met vlaggen en wimpels, prijkte dit opschrift Vol ijverzucht, vol plichtgevoel, Verlieten wij den japneusboel. Verkiezen wij dit nieuw lokaal, wij I Wij zijn, wij blijven liberaal, wij Om 3 ure namiddag vormde zich aan de Noordstatie eenen stoet van vrijzinnige maat schappijen van Aalst, Hamme, Boom, Wille- boeck, Erembodegem, enz., (minstens 2000 n?an). De stoet doorliep heel het dorp. Vroo- lijke liedjes en lustige pas-redoublé's weerklon ken in de straten, bijna alle huizen waren bevlagd vóór het nieuw ilokaal In 's Heeren wapen was het een gewoel en gejubel zonder einde. Ik hoef niet te zeggen dat de Aalstersche jongens er niet weinig toe bij brachten om de algemeene vroolijkheid gaande te hóuden. In 's Heeren wapen werd aan al de deelnemende maatschappijen een gouden ge denkpenning aangeboden, waarna de stoet weer vertrok. Om 4 1/2 ure had eene meeting plaats in hel voormeld lokaal, met moeite geraakte ik er binnen. De heer Cesar Van Damme verklaarde de zitting geopendhij hield eene korte doch krachtige rede, en drong er vooral op aan dat de Vrijzinnige maatschappijen in Vlaauderen de liberale feesten zouden opluisteren vooral in de afgelegen gemeenten. Een tweede spreker herinnerde in het kor al het goede door den heer Van Damme, oud burgemeester van Baesrode, niet alleen in die gemeen te, maar ook in het omliggende gesticht; daverende heilkreten begroeten die woorden. De heer Rens hield eene voordracht o\ er het algemeen stemrecht en genoot veel bijval, me nigmaal werd de spreker luidruchtig toege juicht. De heer Van Praet bedankte den voor drachtgever en allen die zoo talrijk opgekomen waren, om het inhuldigingsfeest op te luisteren. In groepjes doorliepen wij thans weer het dorp overal was er vreugde en uitgelatenheid; overal werd er gezongeu eu gesprongen en menig glas bier op den bloei der Vrijzinnige partij in Baesrode geledigd. Om zeven uren moesten wij ons weer ver eenigen. üln afwachting hadden een viertal vrienden den schoouen Scheldestroom overge varen naar Moerzeke-Castel waar hen een gul onthaal te beurt viel. Daar werd een portieke paling verorberd van belang de dikste gezel van den quatuor speelde eenen paling van 7 plaveien lang en een kachelbuis dik naar binnen benevens 18 vischjes van een weinig minderen kaliber, alles gewetensvol gesousd en met bier en bruischaard besproeid. Als ik u daarenboven verzeker dat de andere kameraden ook eens degelijk honger en dorst bannen wilden en zij ook van geen grooten schotel verveerd zijn, zal het het u niet ver wonderen dat ze plantsoen van aardappelen hebben medegebracht, en dat zij, toen we des avonds onder het spelen van lustige deuntjes naar de statie trokken, vrij en vrank mede deden voor taaien vrijheid, leute en blijheid Te Aalst maakten wij nog een wandelings ken door de stad, en te vreden scheidden wij van elkander, zeggende wij zullen dit reisje lang onthoudea. Hoe de quatuor te huis is geraakt zal ik van daag vernemen. Blazebus. Brievenbus. Een tweede schrijven van Eenen katholieken huisvader ons toegekomen zijnde, nemen wij het nogmaals vol gaarne op. Heer Opsteller Verleden week heb ik zwart op wit doen zien hoe onze staasvaders onvoorzichtig, ja dwaas handelen, met zonder een enkel bewijs te dur ven beweren dat de strekking van 't onderwijs onzer middelbare scholen ongodsdienstig is, vei mits zij nooit dit onderricht gekontroleerd hebben. Wat moeten die Heeren lachen wan neer ze later na de zittingen hunne verklarin gen lezen, die ze toch maar alleen gedaan heb ben om zeker personen te bevredigen. Doch, hebben onze Bestuurders al wel ooit aagedaeot op de gevolgen die onvermijdelijk moest hun onbezonnen wensch zich verwe- zentlijken een groot stoffelijk verlies aan de slad zouden berokirenen Niet alleen zou den zware wachtgelden grootere onkosten voor de stad voortbrengen, zoo als een der Schepe nen heeft verklaard, maar de openbare neering zelve vindt buitengewone profijten bij onze middelbare scholen. Cijfers zullen dat klaar bewijzen in het stadsverslag lezen wij dat Aalst als aandeel voor de uitgaven aan ieder der beide gestichten ongeveer de som van 8000 fr. betaald. De uitgaven der stedelijke muziekschool beloopen ook zooveel en die der teekenschool nog een weinig meer. Wij halen deze laatste cijfers maar aan niet om dezelve te beknibbelen, verre van daar maar om beter doen uit te komen dat de stadstoelage voor ons openbaar middelbaar onderwijs niet hooger staan dan die voortee ken- of muziekkunst. Wat ontvangt nu de Stad van deu Staat voor haar middelbaar onderwijs Het dubbel van hetgeen zij geeft of 32,000 franken, maakt samen 48,000 franken. Waar wordt al dat geld verteeïd hier in de stad, bij Pier en Paul, bij de Aalstersche nee- ringdoeners. Kan men hetzelfde van de Tee kenschool zeggen Voor 16,000 franken d'e onze gemeentekas uitgeeft om het middelbaar onderwijs der Aalstersche jeugd te verzekeren brengt zij een jaarlijksch verteer van 48,000 fr. iu de stad. Er is nog iet anders de talrijke dorpelingen die onze middelbare scholen bijwonen, blijven hier eten, sommigen zelfs slapen, eu we geloo- ven toch wel dat dit ook profijt moet afwerpeu. Onze beide middelbare scholen zijn dus eene bron van stoffelijk voordeel voor onze siad en zulke gemeenteLestuurder zou voor het open baar belang slecht handelen, welke deze bron zou willen doen opdrogen. In de zitting is er gesproken geworden van plichtvervullen dat is heel schoon. De Heeren van het Stadhuis zijn de gekoze nen des volks welnu, moesten zij aan onze bevolking advies over onze middelbare scholen vragen, weest dan wel verzekerd dat de over- groote meerderheid zou antwoorden Houdt die scholen in eere voor het geluk onzer kinders, voor het profijt en de welvaart van Aalst. Dat is de vaste overtuiging van Eenen katholieken huisvader. Nol een M. Schiets, Odilon, leerling der Staats mid delbare School van Aalst, komt met goed gevolgzijn examen als hulpklerk in het Bestuur der Telegrafen te ondergaan. De kluchtraad der burgerwacht. Wie verleden donderdag namiddag in de zaal van ons gerechtshof is geweest, heeft erbuitenkijf een aangenaam uurtje gesleten. Het was er zitting voor den tuchtraad of beter voor den kluchtraad onzer burgerwacht. Het zal onnoodig zijn hier ie doen uitkomen, dat al de leden van den raad volbloedige klerika- len en de negen tienden der beschuldig den liberalen waren. Maar wat wilt g'er aan doen, de leden van den kluchtraad worden door het lot aangewezen en dat wil nu juist telkenmale zoo wonderlijk vallen dat er niets dan vriendjes van Bébé uitkomen. Wat de plichtigen aan gaat, liberalen alleen durven zoo stout zijn van zich aan den burgerplicht te onttrekken terwijl de Bokken denzelve altijd en overal stipt vervullen. Maar dat ter zijde gelaten wat hier bij dit komediespel waardig is yermeld te worden is de zorg en orde waarmede alles daar geregeld wordt. 't Is juist alsof men met deze rechter lijke instelling wil den aap houden of wel sommige wachten wat last aandoen. Is het bij gebrek aan kennis of is het met voorbedachten rade dat men op tru- benaal wachten doet verschijnen aan welke men zeggen moet er is verjaring of prescriptie voor uw geval. Wist men dat op voorhand ook niet, vooraleer de dagvaardigiugsbrieven uit te sturen Eeu andere, in de veertig jaren oud, wil men beoordeelen als behoorende tot den eersten ban, en verleden jaar heeft hij nog eens voor 't zelfde geval moeten verschijnen, Een derde wordt beschuldigd volgens procesverbaal van 30 October 1891, dus gaat gevonnisd worden voor eene over treding die nog moet gebeuren. Verder wordt de sekretaris vervangen door een ander, welke daar zonder het minste bewijsstuk of schrijfgerief zit. Kortom, wanneer men het alles goed in zijn garen ziet, dan moet men zich afvragen of zij willen zwanzen, of de burgerwacht tot in den grond belache lijk maken. Als zij die er prestige willen aan bij zetten het derwijze aan boord leggen, dan mogen wij gerust zeggen, dat zij niet op de hoogte hunner taak zijn. Ze zouden niet durven. Ia Henderbode van douderdag lezen wij Onze liberale tegenstrevers hebben 't gerucht in de stad verspreid dat uien zich op zondag aaust. met persoonlijkheden zal inlaten. Dat is volkomen onwaar Die zuivere, heilige, onbevlekte Henderbode zou niet durvea, O neeu. duizendmaal neen Maar wie heeft dat gerucht verspreid Geen rook zouder vuur, zegt men, en zondigen uit gewoonte is immers geen groot kwaad. Wie is het hier in Aalst die zich met per il sooiilijkheden inlaat, «vraagt o us stadhuis orgaan Niets gemakkelijker dan hier op te antwoor den met het kiesmanifest des Heeren De Wolf van den laatsten kiestrijd voor de gemeente. Werd er daar niet in gezegd dat sommige klerikale schrijvers, welko Henderbode heil wel kent, geen ander polemiek kunnen maken dan uit persooulijkheden bestaande Wij hebben gezegd en herhalen hier nog dat de bokken het feest van heden met luister mo gen vieren, want dat het voor hen beteekent 25 jaren van bevoordeeling, 25 jaren opperge zag voor de kliek, 25 jaren konkelfoes en ko zijntjeswinkel. Met dat te schrijven herhalen wij maar wat katholieke kandidaten in de laatste gemeente- kiezing op de hoeken der straten hebben doen aanplakken en in openbare druksels hebben bekend gemaakt. Wij hebben er bijgevoegd dat men voor die plechtigheid op bet Landhuis zou ten toon gesteld hebben al de mailentrekkers, tuime laars, afgevallonen, omgekochten eu verraders, welke met den klerikalen wiud naar het kamp van de profijtjes zijn overgewaaid. Henderbode noemt dat persoonlijkheden hoe teergevoelig toch dat polichinelletje Ge zoudt hem dat nog niet nageven, maar wel overwogen, hij kan er wel iet van hebben. Bij het ter pers leggen vernemen wij dat er instantanés van die belangrijke groep zullen genomen worden om die importente person- nage's voor het nageslacht te bewaren. Een parel. Getrokken uit den Henderbode van 4 November 1866 den volgenden triomf zang tot de zegepralende klerikale meerderheid gericht De maqonnieke kiesbrakken, de be- taalde pennelekkers, de hongerige budjet vreters, de opcentenmannen, den kozijntjes winkel, al dit liberhaters a kiesgespuis hebt ge doen vallen en v verpletterd. Zeg eens, vrienden, wat zal men niet moeteu schrijven wanneer dit deftig onpartijdig, spaarzaam, rechtveerdig en onbaatzuchtig bestuur met gansch zijnen belangloozen aanhang zal weggeborsteld worden Wedstrijd tusschen de lagere scholen van 't land. Uitslag van Aalst. Jongensschool bestuurd door M. Van den Berghe Op 14 medekampers, behaalt 12 diplomas. Jongensschool bestuurd door M. Van Hamme. Op 6 medekampers behaalt 4 diplo mas. Broeders der Christelijke scholen. Op J 8 medekampers behaalt 12 diplo mas. Het poppebed. Victorien Van de Weghe. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. Zondag 11. heeft de maatschappij eene zitting gehouden onder het voorzitterschap van M. A. Vanderschueren. Do vergadering was talrijk en hield zich onmiddelijk bezig met de oogst opbrengsten van 1890-1891. De noodlottige winter van 1890-91 heeft tot les gediend aan velen, die steeds tijd genoeg hebben om alles te verrichten en nooit hunne werkingen kunnen eindigen op hetvereischt tijdstip. De schade aangericht door de vorst is voor vele plaatselijkheden aanzienlijk geweestde graanoogsten enz. hebben, uitgezonderd eenige zeldzame liggingen, veel geleden en zijn ten grootsten deele heel verwoest geworden zoodat er bijna algemeene erzaaiingen plaats hebben gehad. Men weet hoe erin het meerendeel der hoeven te werk is gegaan geworden bijna al degene wier zolders nog voorzien waren hebben de oudgekende wintersoorten voor zomersoor- ten benuttigd: eenetr.vgeen langzame wasdom begunstigd door eene bijzondere luchtgestel tenis, heeft zich zeer voordeelig getoond aan die teelt, die, bij gewoone zomertijden, op niet zou uitgedraaid hebben dank aau een bui tengewonen zomergetijde, hebben de granen zich kunnen ontwikkelen tot eenen zekeren graad en heeft in 't algemeen nog al een tame- lijken oogst opgeleverd onnoodig te zeggen dat de hoedanigheid min of meer te wenschen laat. Daar waar de wil en de ijver om beter te doen vasten voet hebben verkregen, heeft men de invoering van nieuwe soorten, waarover in de maatschappij meer dan eens werd gerept, zien in proefneming stellen en met den besten uitslag oogsten die beneden de 3340 kil. per hectaar graan niet opbrachten, zijn bekomen geworden met den blébleuconique nog genoemd blé del'ile Noëdeze tarwesoort heeft de eigen schap van in vele gevallen, voor den winter gezaaid,vroeger zijn vollen rijpdoua te bereiken dan de rogge dit is dees jaar nog gebleken. De blé de Bordeaux nog gezegd blé inversable beeft zich ook doen kennen en verdient de aandacht van den landbouwer voor het toe komende. MM Moens, van Herders9m, Tem merman, van SchoonaardeCooman, van Welle, Haelterman H., van Oultre, enz., enz., hebben zich zooals steeds in 't zoeken niet ge laten en hebben doen zien wat de liefde voor vooruitgang in zake van landbouw vermag hunne oogsten zijn zoo voordeelig gew est dan in de goede gewone jaren Idank aan het bere deneerd gebruik van overvloedige mest en der ijzerslakken die eene buitengewone invloed hebben op graan en stroo. De ingevoerde haversoorten hebben zich vooral doen onderscheiden door hare op brengsten in graan en stroo. Verscheidene tarwesoorten van groote op brengst waaronder eene die aan de guurste vorst wederstaat, zulleu in 1891-92, aan den toetsteen der ondervinding onderworpen wor den. Zoo dat de gulden drop, de echte sheriff, de proltfiek van Hallett en de kleine roste op vele akkers in ons arrondissement zullen te vinden zijn. De groene voedergewassen en namelijk de klavers, zijn in 't algemeen overvloedig ge weest maar de natte wedergesteltenis en de lage warmte graad hebben op hare hoedanig heid allerslechts ingewerktoveral waar de beredeneerde voeding der dieren niet verstaan of uitgevoerd wordt, is er opgemerkt geworden dat de boteropbrengst merkelijk onder het gewoon cijfer was gezaktals men eens begre pen zal hebben dat er een zekeren vast verband moet bestaan tusschen de hoeveelheid drooge stof en versche stof, dan zal men in eens de opbeuring van den stal ,en zij ne opbrengsten tot het hoogste punt zien rijzen; en zoo lang men volgens den ouden slenter zal volherdea Gewikkeld in het zachte dons, Legt ze in de wieg de kleine pop, Ea Btille stijgt heur beêgegon» Ten blauwen kindrenhemel op. Legt ze in de wieg heur kleine pop, En stuurt vol hoop haar wil en doel, Ten blauwen kindrenhemel op, Uit kiemend moederlijk gevoel. En stuurt vol hoop haar wil en doel, In duizend zorgen voor het wicht, Uit kiemend moederlijk gevoel. Voor 't popje dat te slapen ligt. In dhizend zorgen voor het wicht, Zooals nooit een getroeteld werd Voor 't popje dat te slapen licht, Als kende 't ook des levens smert. Zooals nooit een getroeteld werd, Bij stillen zang en beêgegons Als kende 't ook des levens smert, Gewikkeld in het zachte dons.

De Dendergalm | 1891 | | pagina 2