CHOCOLAT BARON Verschillig Nieuws. Dat komt er van Men weet dat onze Minister van spoorwegen een man is, die God schijnt gezworen te heb ben het land te bevrijden van alle onzuiver heid of daar de klooster onzuiverheid in be grepen is, weten «ij niet. Tot hiertoe hebben wij echter img niet gezien, dat M. Vandenpee- rebo >m daar tegen te velde is getrokken. Maar, zooals M. Van Wambeke zegt :Chaque son tourDat kan nog komen, a s Pater boom met de gazettén zal gedaan hebben. De Opinion haalt een geval aan, waar heel het land door niet weinig zaJ mêe gelachen worvlen. maar met reden. Ziehier wat onze confrater zegt Er schiet Pater boom niet over, dan zijn ontslag te geven en zich bjrug te trekk n in de woestijn, gelijk St. Antonius de Ermijt, om er boetvaar lizheid te doen. Want Pater Boom is een groote schuldige, en die man met een deugdzaam uiterlijk is enkel een wit geworden graf. Terwijl hij doet alsof hij de onzedelijkheid bevecht, alsof hij de postkantooren verandert en, op zijn aansporen, de boekwinkels en dag- blaiwiukels worden uitgep'underd, la it Pater Boom onzedelijker dan wie ook, door de be dienden, waarvan hij vader is, een boekje van 47 bladzijden in 32 uitdeelen, dat door een ge neesheer van Londen gratis gezonden wordt aan de personen van beide geslachten, ge huwd ot niet r. die te klagen hebben over de verzwakking of stoornis van zekere organen. Door de Régénérateur vital... (wij (lurven den naam niet vo uit sonrijveu) aan huis te be st 'Ueowordt Pat, r Boom een verdei ver, die honderdm ia! meer te duchten is dan de ergste Porijzer bladen, want dit boekje wordt voor niet egeven, bi] duizende exemplaren, en nie- nuud heeft er mistrouwen in. En nit, boek e krielt van talrijke erg afstoo- t li>e platen In der waarheid, Pater Boom verwekt schan daal. Ziedaar tot welke dingen de handelwijze van Mi lister V mdenpeereboom aanh aling geeft en hoe hij zich in de oogen der wereld belachelijk maakt. Dat kan niet anders, als m m zich boven wet en Gro.idvietstelt. Schrikkelijke dingen. Over weinige weken schreef het mi nisterieel Journal de Bruxellesdat de katholieke partij het doopsel aan het algem en stemrecht zou geven,en menig klerikaal centenblaadje verklaarde zich alsdan min ot meer partijganger van dit kiesstelsel. Sinds dien heeft men aan de papen- kliek eene garisch andere richting doen nemen, en thans klopt de pastoorspers, bovenarms, op dit vroeger zoo aan geprezen. algemeen stemrecht, het ge wezen troetelkind van M. Woeste. Het algemeen stemrecht, brrr... dat is nog sh chter dan de helle, want Satan met al zijne duivelsche listen is niet in staat zooveel kwaad aan de wereld te berokkenen dan wel het stelsel dat aan iederen burger kiesrecht zou verleenen. Dender' ode noemt het, kort en goed, een dom en ellendig kiesstelseleene monsterachtigheid niet meer dan dat. En Le Journal de Bruxelles welke over eenige weken dit monster wilde doopen En de HH. Coomans, Nothomb, die er willen peter van zijn En honderden katholieken, welke het voorstaan En M. Woeste zelf, die het beter vindt dan het Bekwaamheidsst lsel, dat Den- derbode wel eene chineezerijmaar toch geene monsterachtigheid heet Zeg eens, Slimmeken, al die Heeren moeten dat monster toch zoo afschuwe lijk niet vinden, vermits zij het aanprij zen, loven en verdedigen Wat m er is, als dit algemeen stem recht toch zoo sc.irikkelijk in zijne ge volgen is, dan begrijpen wij maar niet hoe het in Spanje een koninkrijk en in Duitschlund een keizerrijk kan recht houden. Zou Denderbloodje ons dat niet willen uitlegyen Uit de Kamers. Bij de bespreking van het contingent des legers heeft Paljas Pontus op zijn' eer en ge weten komen zweren dat alles op zijn beste in het leger is. De polichinel der bisschoppen drijft zelfs de onbeschaamdheid zoo verre dat hij op de ver klaringen van generaal Biialinout durft steu nen. Wanneer liberale en katholieke Kamerleden aanmerken da men weigert dien generaal Bnahno it te aanbooren, wanneer hij de gan- sciie 1 ge; kwestie wil toelichten dan brengt M Pontus tot antwoord in dit het niet de ministers maar w d de kle ikale leden der mid- densektie zi. n welke zich tegen de uitleggingen van M. Brialmont verzetten Deuken onze meesters dan toch waarlijk dat het land die komedie gelooft De zedeles uit de bespreking van vrijdag al de klerikale vertegenwoordigers vragen meer gendarmen voor hunne arrondissementen. Daarin ligt geheel het bestuur van ons lekker ministerie opgesloten meer pastoors, om het volk m er in domheid en sla ifschheid te houden; m er gendarmen om de toenemende strafbare feiten en misdaden te beteugelen. Dat gaat altijd samen hoe meer priesters, hoe inner gendarmen. Dat bewijst hoe de hemeldragouders het ze delij peil van 't volk verhoogen 1 Vraag en antwoord. Denderbode vraagt ons Zou Den- dergalm wel een jaar kunnen noemen waarin M. Graux met een boni of te goed eindigde Hierop antwoorden wij Hoe kon M. Graux boni's maken als 's lands inkom sten onvoldoende waren om de millioe- nen schulden te voldoen welke het ministerie Malou had aangegaan en te betalen gelaten Daarvoor werden de belastingen ge stemd, tegen welke de kleiikalen zoo luide geschreeuwd hebben, als onnoodig maar volstrekt onnoodig. Welnuiedereen weet dat de katho lieken die 14 millioen lasten niet alleen behouden maar zelfs verzwaard hebben. Op onze beurt vragen wij daarom aan Denderbode Zou M. Beernaert zonder de in komsten ran die onnoodige belastingen Graux wel een jaar met eenen boni kunnen eindigen hebben Denderbodiana. Het stadhuisorgaau meldt Het systeem Beeruaert moet aan ons land een kiesstelsel verzekeren dat het lang beheerschen moet en alle rechtveerdige eischen voldoening geeft Wij gelooven dat er een paar drukfeilen in die regelen geslopen zijn en dat het moet luiden bet systeem Beeruaert moet aaa de klerikalen een kie.-,st lsel ver-eieren om het land lang fe beheerschen en aan al hunne tegenwoor- u dige eischen voldoening te geven. Wij gelooven dat men aldus dichter bij de waarheid zou zijn. Of het aan de rechtveerdige grieven er zijn dus grieven, Slimme/cen zal voldoening geven, dat loochent vooreerst de klerikale Escaut, verder al de liberalen, en eindelijk gansch de Werkliedenpartij. Wij vinden het bijgevolg eene aardige vol doening waarde meerderheid van het land niet van wil. Die voldoening is maar voor de kleri kalen alleen, zooals wij hierboven zegden. Ook eindigen wij met Denderbode Daarom ook stellen zij alles in 't werk en sparen zich geene moeite 't is hun gelijk hoe zij het be komen zullen. Kardinaal Manning, schrijft Dender bode, volvens fransche bladen, u heeft zich voor zeker beroepen voor het 8 urenwerk ver- klaard. Zoo, zoo, een katholiek Monseigneur dan die van socialistische gedachten doordrongen is Een roomsche bisschop, die vindt dat het 8 urenwerk voor zeker beroepen rechtvaardig is. Waar is de tijd dat Denderbode met die on mogelijkheid spotte en in de handen klapte wanneer men hier in den katholieken Kring kwam spelen 8 uren werken, 8 uren gapen en 8 uren slapen. Die stap van kardinaal Manning zal de laatste niet wezen, en wat hij thans voor eenigen noodzakelijk vindt, zal hij later wel voor meer voordeelig achten. Kardinaal Manning is in grondbegin tegen het socialism, gaat Slimmeken verder. Wij gaan hierover niet twisten, maar het geen wij zeker weten is dat de engelsche bis schop reeds meer dan eens werkstakers onder steund en verdedigd heeft, en hij tevens voor- staander is van minimum van dagloon en maximum van werkuren, alsook van de rege ling van sociale kwestiën door bemiddeling van den Staat. Ziedaar reeds voorname punten van het socialistisch programma. Iedermaal dat wij ons langs de zijde van kardinaal Manning geschaard hebben, dan heeft Denderbode moord en brand geschreeuwd. Zijn huilen laat ons totaal onverschillig wij bevinden ons in zeer deftig gezelschap. St. Cecilia. De Jonge Garde heeft verleden zon dag ter gelegenheid van haar Cecilia- teest twee muziekstukken in de St. Alar- tinuskerk uitgevoerd. Men heeft ons verzekerd dat het pu- pliek met de diepste aandacht naar de uitvoering geluisterd heeft en dat ie dereen 't akkoord was om te zeggen dat de geleende solisten van onze leger- muzieken ais echte kunstenaars gespeeld hebben. Van het banket spreken al de dischge- noten met den grootsten lof, vooral van dit laatste gerecht een portie muil peren welke er met kwistige hand aan eerbiedwaardige monden werden uitgedeeld. Verder is alles kalm afgeloopen, zon der woorden te maken over hot uitdee len van plaatsen aan de lieve kinders. Vandaag speelt de Oude Garde zon der geleende mannen. Het zal mogelijk zoo selected of uitgelezen niet zijn, maar de Aalstersche jongens van de Oude Garde verkiezen wat dichter Ledeganck zong: Geen rijker kroon, Dan eigen schoon. Als die beschuldigingen waar zijn, dan pleit het geenszins ten voordeele van het algemeen stemrecht van zulken afgevaardigste verkozen te hebben, zoo min als het onze uitgezochte cijnskiezers vereert van eeneu DeMalanderen andere deftige lieden naar de Kamers te zenden. Maar, wie heeft Lafargue doen zegepralen, dat is eene tweede kwestie Tegenover dit monster stond er bij de ballo- teering een gematigd republiekein. De katho lieken die in dit kiesdis-rikt machtig zijn, kon den bij deze herstemmiug den tegenstrever van het monster doen zegepralen. Weet ge Denderbode, wat uwe katholieke vrienden van het Noorden gedaan hebben? Weet gij het Zij hebben voor het monster ge stemd, want ae fcatholii ke Journal de Roubaix schreef vóór deze balloteering Liever een vijand van de republiek dan een knecht van Coustans Alzoo, Denderbode, werd gezel Lafargue, dit monster van wreedheid en schraap zucnt, gekozen, danx aan de stemmen der katholie ken. Wat belieit er u, Slimmeken Wij vreezen dat gij van die katholieken stemmen voor het mon ster, aan uwe iezers niet zult durven sprekeu perste hoeveelheden vocht worden in eene matig verwarmde plaats gesteld om te gisten. Eens de gisting geëindigd, giet men de vloei stof in een ander vat en vermengt ze met 1/10 goeden azijn Men roert alles goed dooreen en laat het mengsel in eene matig verwarmde plaats in een vat met linnen gesloten bomgat vijf of zes weken verblijven. Nadien tijd zal het in zeer goeden wijnazijn veranderd wezen. III. Cider. Dubbele logen. Werklieden, opent de oogen. Die angstkreet woidt door Denderbode van zondag geslaakt. Waarom omdat het algemeen stemrecht te Rijsel gezel Lafargue als volksvertegenwoordi ger gesozen heeft. Nu die Lafargue moet altijd volgens Den derbode naar een schrijven van Le Figaro een monster van wreedheid en schraapzucht zijn, liefhebber van meuscheiibloed lijk onze vaartwerkers .van kort nat. Het H. Land van Aalst dat wekelijks met wat wij water wordt aaneen gedanst, heeft de godtergende zonde durven be gaan van in één en hetzelfde nummer twee kolossale leugens te schrijven. Vooreerst had het gemeld dat de twee moedermooiders van Gysegem oud-leer lingen van onze middelbare jongens school waren. Dat was wetens en willens gelogen met het inzicht van dit officieel onder wijs te benadeelen. Het antwoord van den Heer Bestuur der dier scnool heeft Het Land dan ook moeten opnemen tot zijne groote schan de en beschaming. Ten tweede had het zelfde Land ook geschreven dat de Vooruit brood te Eecloo verkocht en de bakkers der stad zeer misnoegde. Het is niet de Vooruit maar wel de klerikale coöperatieve bakkerij Het Volksbelang van Gent, welke dezen verkoop doet. En dat is twee. Zoo een paar logens voor godvreezende schrijvelaars en een heilig blad, dat kan er nog al door. "Vrijlieid. Victorien Van de Weghe. Landbouw. VOORDRACHT over den keus der fruitboomen met het oog op den uitvoer, het bewaren van het fruit en het be reiden van fruitdrank, gegeven op de maande- lijksche vergadering van het Landbou w cornice Aalst-Noord op Zondag, 18 October 1891 door Is. BEECKMAN, hoofdonderwijzer,lan lbouw leeraar en boomteel. kundige te Herdersem 2® Vervolg en slot. II. Azijn. Schillen en klokhuizen van appels en peren ofwel ontbonden (verrot) of halfontbondene vruchten worden in een open vat verzameld. Is geheel de massa ontbonden dan perst men zorgvuldig uit en brengt het uitgeperste vocht jn een ander zuiver vat. Laat het eenige dagen staan en neemt de bovendrijvende onreinheden weg. Het is nu voldoende het vat met een gesloten bomgat in eene warme plaats te stellen om het voctit na twee maanden in eenen voortreffelijken scherpen azijn te zien veranderen. Onrijpe druiven kunnen ook voordeelig tot azijn omgezet worden. Men neemt de bessen van hunne stelen en perst ze. Het overblijfsel der persing wordt met het 1/4 van zijn voluum regenwater bego ten en daarna opnieuw geperst. Beide uitge A. Gemeene cider. Men maakt een even groot voluum drank als men appels gebruikt. De appels worden zoo fijn mogelijk verdeeld en de bekomen pulp, Da 12 uren rustens, met 1/3 van rijn volnum water uitgelengd, 't zij 33 liters voor 1 hectoliter pulp. Men trekt zooveel vocht op als men er opge goten had, giet het terug op om het aan eene nieuwe werking van 12 uren te onderwerpen. Nog twee maal herhaalt men dit bijvoegen en aftrekken en de drie aftreksels worden op eene ton gebracht wier bomgat gedurende vier tot vijf weken slechts bij middel van eenen steen gesloten is. Daarna sluit men de opening dicht. B. Middelmatige cider. Het voluum drank is hier gelijk aan den helft van het voluum gebruikte vruchten die onder de late soorten moeten gekozen worden. De appels, 2 hectoliters b. v., worden fijn verdeelden de pulp wordt, n 12 tot 15 uren, uitgeperst. Hiertoe brengt men haar onder de prrsvlakken en opeenliggende lagen van 10 tot 12 centimeters dikte gascheideD door dunne laagjes strooi. Nu onderwerpt men dezen pulp aan eene trage, regelmatige drukking zoodat er een 1/2 hectoliter sap uitvloeit die men door eene paardshtren zeef laat zijgen en in een daartoe bestemd vat brengt. Men zuivert den uitgepersten pulp en giet er eenen 1/2 hectoliter water op Na 12 uren werken perst men opnieuw en voegt het uitge perste bij dat der eerste persing. Gevuld tot 3 centimeters van den bovensten boord le t men het vat met open bomgat in eenen kelder. Hevige gisting gedurende zes weken. Op dit oogenblik trekt men, m t eenen hevel, deD drank af en tont in stukken waarin alcohol gebrand is en twee maanden nadien is de cider goed om drinken. Hij zal schuimen indien men hem, 14 dagen na net aftrekken, op fLsschen brengt. C. Allerbeste cider. Vruchten die laat rijpen en rijk zijn in sni- ker, looizuur, aroom en bitter 1, 1. Een deel zoete en 2 deelen bittere vruchten verdienen den voorkeur. Ook hoeft men over groote hoe veelheden vruchten, wel geschikte maal- en perstuigen alsmede bijzonder groote kuipen en tonnen te beschikken. De fijn verdeelde appels worden 12 uren te eisten gesteld en, daarna op lagen met strooi afgewisseld, onder de persbank gebracht, traag en zeer hevig geperst. Het sap onder eenen pterdsiiaren teems opgevangen wordt in eene ton gebracht om door gisting op 12° tot 15° de vloeistof te zuiveren. Bemerkt men deu derden dag nog geene gistiDg dan brengt men den drank tot 25° ten ware een eenvoudig omroeren de gistiug ver wekte. Na twee maanden is de hevige gisting geëindigd, de vloeistof staat tusschen twee zui veringsbedden men trekt met den hevel af en tont in met alcohol gebrande vaten waarin wen wat cacüou m ugt en desnoods tien dagen nadien vischlijui om te klaren. Men laat de vaten open en de trage gisting wordt voortgezet tot aauduiding van 3eBeaumé. Men vult de tonnen tot 3 centimeters van de opening en men sluit zeer dicht. Op't oogenblik van denverkoop (zes weken nadien) trekt men eene tweede maal op met alcohol gebrande vaten. Deze ci Ier is vooral zeer wel geschikt voor den uitvoer. Alvorens men hem verbruikt lengt inun hem uit met een g-dijk voluum water waardoor kleur-eu alcoholgehalte ver mindert. Om beide gebreken te verhelpen voeg men bij eiken hectoliter 25grammen wit suiker eu 3 grammen cochenille, deze vooraf in een weinig water opgelost. Peersiroop. Berooft de peren van hunne schil en kernen. Raspt ze fijn en voegt er den helft zuiver water bij waa.na men perst. Doet het verkregene in eenen ketel mei bijvoeging van 1/10 zijns vo- luums krijt. Roert alles goed dooreen, laat ze tien minuten kokenen giet ze dan d oreenen wollen of flanellen lap. Het sap is nu reeds van zijn zuur beroofd en wij moeten nu nog het cellenweefsel verwijderen. Te dien einde voegt men er het fijngeklopte wit van 3 tot4eiers bij, vermengt goed en laat koken H-t eiwit doet de troebelmakende stoffen bezinken en het vocht wordt helder. Men giet het nog eens dooreenen wollen doek en men laat koken tot het de dikte van gewone siroop verkregen heeft6 kilogr. peren geven 3/4 kilogr. siroop. Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Op Zondag 20 December aanstaande geven de leden der Tooneelafdeeling een Luisterrijk Avondfeest, in het lokaal De Vrijheidsliefde te Gent. De leden welke verlangen de reis mede te maken kunnen zich laten in schrijven bij de Boden of in het lokaal Concordia. Yetrek om 12,39 ure, terug uit Gent 9,54 's avonds. Werkbeurs van Gent. Wekelijksch bulletijn van 21 tot 27 November 1891. VRAGEN IJzerdraaiers 2, dienstknecht 1, verschillige stielen 12. Mannen Vrouwen en leerjongens 4 11 - AANBIEDINGEN Pabriekwerkers 16, magazijniers 11, timmer mannen 5, verschillige stielen 36. Mannen Vrouwen en leerjongens 63. 36. is Zaal Concordia Zondag toekomende, om 7 ure 's a- vonds, zal er door professor Albert, ee ne buitengewone belangrijke voorstel ling over hypnotisme, magnetisme en gedachtenleziiig gegeven worden. De groote vermaardheid van M. Al- bert iu dit wetenschappelijk vak verze kert eeneu aantrekkelijken avondstond. (Zie de plakschriften.) De Thee St. Gisain is het beste, het oudste, afzetteudend bloedzuiverend genees middel De doos 1.25 fr.; de pillen met den thee 1,50 fr. De Zwitsersche Pillen, bereid door A. Hertzog, apotheker, 28, rue de Grammont, te Parijs, zijn voorhanden in alle belgische apo theken, 1 fr. 50 de doos. Brussel. Het schijnt nu dat de dood van den ongelukkige wiens lijk verleden maan dag aan de Groote Linde, op den Heysel, onder Laekeu gevonden werd toe te schrijven is aan eene zelfmoord. De man rou zich vrijwillig onder eenen koolwagen geworpen hebben zulks blijkt uit de verklaringen van den gelei der der voederkar van Brussel. Dat hij zoolang gewacht heeft die verklaring af te leggen was enkel uit vrees veel last en tijdverlies te zullen lijden door het onderzoek. Het lijk van den man ligt nog steeds in het doodeunuis. Eenige bezoekers denken in hem een genaamde Huive, kleermaker te erkennen, onlaugs gewoond hebbende in de Valkstraat te Brussel. De policie onderzoekt in dien zin. Een soldaat van het 2° gidsen, die in de kazerne te Etterbeek bij de oefeningen over een paard moest springen, is zoo ongelukkig ge vallen, dat hem de horst ingestuikt werd. Hij is korts nadien gestorven. Audenaarde. Zondag avond omtrent 9 1/2 ure, hoorde men om hulp roepen aan de nieuwe brug van Paemel. Men snelde aanstonds toe, en zag een man in het water spartelen. Men wierp hem eene reddings' oei toe, en met groote moeite kon men den drenkeling opvis- schen. Ongelukkig was het te laat. Ondanks de spoedige zorgen, kon men hem niet meer tot het leven terugroepen. Het slachtoffer is den genaamde Valokeneer, baas van het Café de la Bourse, te Ronsse. Hij was zondag met zijne familie naar Audenaarde gekomen. overal gevraagd. Oostende, 24 nov. Hedenmorgen heeft de trein van 5 u. 45, aan den barreel te Steene, de huisvrouw Naert het hoofd afgere den. De man zelf vond het lijk van zijne vrouw op de baan liggen. De ongelukkige laat tien kinderen achter. Doornijk.Als een bewijs hoe ver men de zucht naar sommige liefhebberijen kan drijven, mag gemeld worden dat in het stadje Antoing in 1892 eene wipschieting wordt ge boden, waarbij 50,000 fr. aan prijzen te ver dienen zijn. Er zijn van nu af reeds 725 in schrijvers. Charleroi, 21 Nov. Een werkman der statie van Marcinelle, die verleden donder dag avond aan een barreel naar eene gelegen heid stoud te wachten om uit te gaan werd do ar eene manoeuvreerende locomotief verrast. Zijne beenen werden letterlijk vermorzeld. Eenige oogenblikken later gaf de ongelukkige deu geest. Brugge. Droevig ongeluk Een kamion van het gasgesttcht stond donderdag, rond den middag in de Poictevinstraat de paarden verschrikten door het voorbijrijden van eenen anderen wagen. De geleider, Lod. Broucke sprong toe om de paarden tot staan te br engen, doch viel, werd tegen den muur ge slagen en rolde eindelijk order de wielen, die hem de borstkas verbrijzelden. In een naburig huis gedragen, is hij kort nadien bezweken. Hij laat eene ziekelijke weduwe achter met drie kinderen de ongelukkige was 53 jaar oud. Droevig samentreffen Over 14 dagen werd zijn schoonbroeder door eenen trein vermorzeld, op de lijn naar Gent. Bergen, 25 Nov. Eene arme vrouw van Jumet, is van schrik gestorven bij het zien van een policie-agent, die voor eene kleinig heid proces-verbaal tegen haar kwam opmaken. De vrouw had een bakske met asschu op den straatweg geworpen. La Louvière. Dinsdag, rond 6 ure 's avonds, heerschte onder het werkersperso- neel der gestichten Dupour,, te La Louvière, eene levende ontroering. Eene wees, Serafine M; rie genaamd, wonende te Houdeng, bij hare brooders, is met hare kleederen door een wiel der machien gevat. Men had de grootste moeite der wereld om het meisje los te rukken. Zij had reeds hevige kwetsuren bekomen en men vreest dat hare beide armen zullen moeten afgezet worden. Koolmijnrampen. Dinsdag avond heeft Aug. Go3mans, woonachtig te Sint-Voost, den dood gevonden onder eene instorting van een overgroot blok kolen in de mijnen van La Lou vière. Hij laat eene weduwe met verscheidene minderjarige kinderen achter. Havre. Donderdag is een ernstig on geluk gebeurd in de koolmijnen van Havré. Er zijn dooden en gekwetsten. Nadere bijzonderheden ontbreken. N. B. Een meester-kolenkapper meldt dat bij 't naderen van het feest van Ste-Barbara, de mijnwerkers om het zeerst werken, zonder zich cenoegzaam tegen de gevaren te beschut ten. Zij hebben maar een dingen in 't zicht, eene goede qumzaine te winnen om het feest te vieren. Luik Een oud soldaat van Napoleon I is deze week overleden te Remersdael (Luik) in den ouderdom Yan 102 jaren. Hij heeft Vrijheid, straal der zonne die de ziel doorgloeit, Waar, als geestesbronne, deugd en liefde uit vloeit Die, als zegesterre door het donker breekt, Immer heinde en verre de eenge waarheid preêkt. Over de aarde zweeft zij, kent noch paal noch grens, In de harten leeft zij met den zoelsten wensoh, WenBch die immer frisoh, zij voert van oord tot oord; Maar der volken is zij vaan een ijdel woord. Vrijheid, ingezwolgen aan der moeder borst, Wat bij jaren volgen, wat ook grijsheid torst Steeds men voelt in de aaüren haren warmen stroom, Tot de stonden naadren van den jongsten droom. Vrijheid zoekt de werker in zijn eigen haard, Die der ziel heur sterker zelf genoegen baart Die bij kroost en vrouwe vaster snoert 't gezin, Breeder om de gouwe spreidt de broedermin. Vrijheid zoekt de denker in het wondre diep, Waar een geestverkrenker dwang en schande riep Vrijheid trapt de dwergen neer in 't slijk der aard', Waar ze ais dissels tergen heel den vredegaard. Vrijheidsvanen wapperen midden van 't gerecht, Waar des landes dapperen strijden voor liet recht Waar de heldendrommen in het breede veld Pal staan als kolommen tegen vreemd geweld. Met de vrijheid blikt men moedig 't leven in, Over 't lot beschikt men stout van geest en zin Wie haar wil verlangen streeft naar echt genot, Wie haar mag erlangen kent 't begrip van God. Vrijheid haat vooroordeel, dweepzucht, laag belang, Die uit eigen voordeel zaaien druk en dwang Vrijheid breekt de keten die den geest ontzielt, Waar in boei 't geweten voor de domheid knieit.... Zoo droom ik, o vrijheid, u op Vlaandrens grond, Waar gij lusten blijheid vroegere eeuwen vondt Toen hier Recht en Rede door het vrij gedacht Eiken dag een schrede naar vooruitgang bracht

De Dendergalm | 1891 | | pagina 2