Zondag 15 December 1891 Lieve Jonkvrouw Trotschhart Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. 6 fr 50 voor den buiten, PRIJS PEE NUMMER: 10 CENTIEMEN voorop betaalbaar. Men abonneert zichop alle postkantoren voor den buitenvoor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. Gewone, 15 centiemen Prijs der AnnoncenJ rT" Per drukreeel Reklamen, 75 centiemen unregei. Vonnissen op de dei de bladzijde, 1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt. Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 12 DECEMBER. De personen die een abonnement nemen aan De Dendergalm voor het jaar 1892 zul len de tot nieuwjaar verschijnende num mers gratis ontvangen. JBu.itenland.scli politiek overziclit. Frankrijk. Deze week zijn er in Kamer en Senaat twee belangrijke be sprekingen over scheiding van Kerk en Staat geweest. De Republiekeinen heb ben klaar en duidelijk aan Rome laten verstaan dat iedereen verplicht is eer bied te koesteren voor de instellingen en wetten van eet land en dat men nooit dulden zal dat een tweede Staat in den republiekeinschen Staat ingericht wor de. Onnoodig er bij te voegen dat ment e Rome de vlag zal strijken. Duitschland. Het Keizerlijk be stuur neemt maatregelen ten voor- deele van den vrijhandel. Het nieuwe traktaat met Oostenrijk en dat met Amerika bewijzen genoegzaam dat men van het overdreven protectionism van Bismarck begint af te zien. Zwitserland. De Voorzitter van het Verbond, M. Wolti, heeft zijn ontslag ingediend omdat eene volksstemming zich tegen zijn voorstel, het aankoopen der ijzerenwegen, heeft verklaard. Reeds 25 jaren vervult hij dit moeielijkambt de Bondsraad zal weldra bijeen geroepen worden om tot de benoeming van zijnen opvolger over te gaan. China. De oproerlingen zijn totaal verslagen het aantal vermoorde kriste nen is zeer talrijk. Noord-Amerika. Alhoewel de laat ste kiezingen den vrijhandel voordeelig zijn geweest, blijft de huidige Voorzit ter Harrison, in zijn beschermingsstelsel volharden. De betrekkingen met Chili zijn zeer gespannen, en men vreest voor erge verwikkelingen. Katholieke Socialisten. Sinds 1884 wordt er bij elke kiezing door de klerikalen met het roode spook geschermd. De liberalen zijn met de socialisten aangespannen ze willen alles 't onder ste boven gooiende fortuinen verdee- 31. Vrij naar H Engelsch. VaarwelEn hare kleine hand rustte een oogenblikje in de zijne. Blijde u te zien Pembroke goeden avond; wij vertrekken zegde sir John. Moest gij ergens zijn, zoo kont gij meekomen in mijn rijtuig. Neen, ik dank u. Neen natuurlijk gij blijft nog. Goeden avond 1 Sir John knikte glimlachend en ver trok met zijne dochter. Is zij niet verrukkelijk o, zóó verrukke lijk Denkt gij dit ook niet vroeg madame Zeegrave aan jonkvrouw Jans9n. Wie vroeg Sibylla koel. Wel, Marie Challoner. Zij is het beste meisje van de wereld 1 Het is dat soort van vrouwen zegde Sibyllamet nadruk die ons houden wat wij zijn. Is 't waar? Doen zij dat? Ja, zij is eene van die vrouwen, die alles hebbende wat zij begeeren, verklaren dat de vrouwen geen recht hebben zich te beklagen en waarvoor zij door de mannen geprezen worden. Mannen mogen zulke vrouwen bewonderen ik haat ze. O, gij zijt te streng, lieve Sibylla... veel te streng voor mijne zoete lievelinge, mijn model meisje... neen, geen model-meisje, dat wil ik niet zeggen Marie is geen model, inderdaad het tegenovergestelde ik wil niet zeggen geheel het tegenovergestelde natuurlijk... Mijnheer Pembroke, mijnheer Pembroke kom hier, help mij mijne lievelinge verdedigen 1 len; fabrieken en mijnen tot algemeenen eigendom aanslaan; overgroote coöpe ratieven inrichten en zoo de kleinhande laars hunne broodwinning ontnemen, kortom al het bestaande vernietigen en door onrecht en misbruiken de burgerij regeeren Ziedaar wat de klerikalen in hunne meetings en dagbladen op alle toonen wisten uit te bazuinen. En dat zij door deze taktiek vele twijfelachtige kiezers omgeklapt, vele neringdoende liberalen voor de papenlijst gewonnen, en zoo bij de cijnskiezers zegepralen hebben behaald, welke iedereen verwon derd doen opkijken hebben, dat is iets dat wij niet nader hoeven te bewij zen; iedereen is daar genoeg van over tuigd. Terwijl de musschen dief! dief! roe pen achter alle vogels, robberen zij alles wat ze krijgen kunnen. Zoo ook doen de klerikalen. Terwijl zij de socialisten voor 't schuim der samenleving uitschelden en de liberalen verwijten van met deze zoogezegde vijanden der openbare rust aan te sp .n nen terwijl nemen zij zachtjes aan de meeste punten uit het socialistisch pro gramma over en brengen ze een voor een in toepassing. Werd er op de katholieke congressen van Luik en Mechelen niet gesproken in socialistischen zin Gaf de paus geene encykliek in het licht, welke uitsluitelijk de sociale kwestie behandelt Zijn de boerenbonden en katholie ke werkliedenmaatschappijen geeDe na maaksels van de vakvereenigingen der arbeiderspartij Is het ordewoord niet aan de papen gegeven, overal het werkvolk in krin gen en bonden te vereenigen, en zijn de onderpastoors niet verplicht zich aan 't hoofd te stellen Komt er geen katholiek weekblad te verschijuen De sociale toekomst ge titeld, door klerikale advokaten ge schreven, door den zoon van den Voor zitter der Kamer bestuurd, en dat zich enkel en alleen met de arbeiderskwestie zal bezig houden Eindelijk, en dat is nog wel het ge wichtigste punt Worden er in alle steden geene kle rikaal coöperatieven met het geld der zwarte kas opgericht Te Gent, waar de clericalen met de schrikaanjaging van het socialistisch spook de kleinburgerij tegen de libera len hebben doen stemmen, welnu is daar geene coöperatieve voor het katholiek werkvolk tot stand gebracht Christiaan kwam om jonkvrouw Jansen te groeten, met het bewustzijn dat hij dit sedert laDg had moeten doen. Zij ontving hem zeer koel, en hij dacht dat zij hem voor onbeleefd hield dit speet hem, want het verlies van een vriendelijken blik deed hem nog megr gevoelen hoe eenzaam en verloren hij in de wereld was. Mijnheer Pembroke bewondert haar na tuurlijk zegde Sibylla. Christiaan gevoelde het vuur in zijn gezicht stijgen. Gij meent jonkvrouw Challoner zegde hij zien geweld aandoende. Zij is zeer beval lig en goed... Ik heb haar altijd... En hij kon niet verder gaan. Is zij verloofd met den jongen èdelman die hier was, zeg vroeg Sibylla. Madame Zeegrave was verdwenen. Ik weet niet... ik deuk... Sibylla nam vermaak in hem te pijnigen, terwijl zij zich zelve even zoo zeer kwelde. Denkt gij dat zij hem bemint Hoe zou ik dat weten zegde Christiaan, pogende zich onverschillig te houden. Ver heven de vrouwen thans De vrouwen van dat soort niet, denk ik. Zij beminnen slechts titels en rang en geld. Zoudt gij niet wenschen de zoon te zijn van lorJ, mijnheer Pembroke? Waarom zou ik dat wenschen Dan zoudt gij misschien kans hebben jonkvrouw Challoners iiand te bekomen... Gij ziet er kwa id uit. I cm lak geerne de mannen kwaad het is eene soort van zegepraal. Jonkvrouw C alloner zend u hare vrien delijkste groetenis zegde Chr.stiaan, die vast besloten had dat het nijdige meisje zulk eeuen zegepraal niet op hem zou benalen. Inder laad Do rul.. «Door mij... Zij verzocht mij u te zeggen dat gij haar zeer wel bevalt. Wordt er te Antwerpen geen gebouw van een half millioen opgetrokken om er eene kolossale samenwerkende maatschappij in op te richten En zul len eerlang bakkers, beenhouwers en winkeliers met honderden en duizenden van hunne kalanten niet verliezen omdat de heeren papen het noodig geoordeeld hebben de volksmassa te deernen en ze gunstig voor hunnen winkel te stem men En is er zondag over te Charleroi geene katholieke coöperatieve geopend, die 70 aren grond beslaat, ingericht is om 12000 brooden per dag te bakken en naast dat alles eene prachtige installatie voor herberg, bibliotheek en feestzaal bevat Zijn dat allen geene puntjes uit de socialisten-programmas gestolenen mogen we dan niet met recht en reden zeggen, dat naast de echte socialisten weldra de katholieke socialisten in 't strijdperk zullen treden verkwiste Staatskas te willen aanvullen door achterhouding van het loon der werklieden. Daartoe is alleen een V. de Peereboom in staat. Achterhouding van loon. Minister Van den Peereboom gaat voort met de zaken, die onder zijn beheer staan, naar hartewensch te regelen. Er is krot in de Staatskas. De fameuze bonis waarop onze ministers zoo dikwijls pochten, dat 't een aard had, zijn met den bodem en al uit 's lands coffre-fort gevallen, en nu staan onze meesters wanhopig met de handen in het haar voor oenen ledigen geldbeugel, gelijk een moêgewallebakten vastenavondzot op Assche- woensdag. De opperbaas der Belgische (ijzerenwegen, posten en telegrafen is van oordeel dat het verschil tusschen de inkomsten jen uitgaven uit de lengte of uit de breedte moet komen. Er zal uitgesmoeld, bezuinigd, gespaard worden. Maar op den rug van wie an de groote rijkbetaalde en vaak onnut tige fonctionarissen In geene deele waar denkt men aau 1 De keien moeten het vel worden afgestroopt, en voor an den Peereboom zijn de i eien niemand anders dan de geringe staatsbedienden, die alle jaren met recht maar vruchteloos naar loous- verhooging vragen. Zij immers zullen toch niet durven preutelen en durfden ze het zijn geen kiezers, en bijge volg onschadelijk. Zoo heeft de minister over eenige dagen aan zekere bedienden van den telegraafdienst laten weten, dat ze voortaan voor hunne over uren niets meeer sullen trekken. Als schadevergoeding voor hun overwerk krijgen ze nu, in 't vervolg, van tijd tot tijd eenige uren verlof, als de dienst het toelaat. Betaal met die munt uwen bakker en uwen huisbaas. Maar er is meer Aan diezelfde bedienden heeft de minister- duitenkliever bevolen de som terug te geven, die het bestuur verleden maand bij vergissing voor hunne overuren heeft betaald. Het is een schaamteloos schandaal de leeg Wilt gij haar van mijnentwege ook een' ooodschap doen Ik zal haar wellicht niet zoo spoedig te rugzien it zegde Christiaan. Dat ware spijtig. Doch indien gij haar ziet, zeg haar, dat onze denkwijze te zeer uit eenloopt om iets met elkander gemeens te hebben. Dat zal ik haar niet zeggenzei Christiaan. En ik weet, gij meent niet wat gij zogt. n Wel, ik ga naar huis zegde Sibylla ik ben vermoeid. Zij zag er zeer bleek uit. Christiaan bood zich niet aan om haar te vergezellen. Hij was verstoord op haar hij gevoelde dat hij zich in haar bedrogen had. En zijn de vrouwen zoo al dacht hij. Moeten zij alwie niet van hunne gedachte is verachten en haten 1 Of is het enkel afgunst Zijn al de vrouwen zoo kleingeestig Misschien zou het voldaan hebben aan zijne gemoedsgesteldheid, hadde hij dit kunnen denken, maar hij kon niet. Nooit had hij Marie Challoner eene onedele gedachte hooren uiten. Doch zij, ja, zij was zoo gelukkigen de arme Sibylla zoo ongelukkig... Waarom zou ik haarlaken? dacnt hij. Nijd en afgunst komen in ons hart spijts ons zeiven alleen de vrouwen, geloof ik, kunnen dit daAr niet opge sloten houden. En toch, als hij Portland Place verliet ge voelde hij een groot spijt dat Sibylla zich zoo afgunsti; had getoond. Wat verschil met Marie Challoner, zij de goedheid zelve 1 Nooit had hij haar zoo hartstochtelijk bemind. Thans dicht hij dikwijls op de waarschuwingen van Dione Lyle dat hij moest acht geven zich niet te laten verblinden door Marie's schitte rende hoedanigheden. Maar had hem niet oedrogen zij was thans zijne vrienoin gelijk het was al zijne eigene schuld. Bisschop en Jezuïet. Onze lezers hebben de historie gelezen j van den bisschop van Aix, M. Goutte Soulard (in het vlaamsch Borrel Kwaksm...), die onlangs in een brief een fransch minister beleedigde en daar om tot eene boete van 3000 frank werd verwezen. Die zaak heelt 'n aardig ge volg gehad, dat wel geschikt is, om ons eens hartelijk te doen lachen. Te Bayonne, eene andere stad van Frankrijk, is ook een bisschop. Verleden zondag over, na 't lof steeg een Jezniet, pater Magnie, den preekstoel op, om den advent te prediken. Het door hem geko zen onderwerp was De Waarheid. Bij zijn eerste woorden begon de pre dikant den lof van M. Goutte Kwaksm.., en pochtesop al de blijken van genegen heid, welke dien veroordeelde van wege al de bisschoppen van Frankrijk waren toegekomen. Om nader te bepalen, voegde de jezuiet er bij, dat hij van Rome kwam en dat Leo XIII M. Druppel volkomen gelijk had gegeven en 't gedrag zou af gekeurd hebben van die bisschoppen, welke hem hunne genegenheid niet zou den betoond hebben. Deze woorden veroorzaakten eene zoo veel giootere opschudding, daar de bisschop van Bayonne, die algemeen aangeduid geweest is als hebbende 't ge drag van Kwaksm... afgekeurd, juist over den kansel zat. Op 't oogenblik dat de preek eindig de, voor dat de jezuiet den voet op de eerste trede had gezet, om neder te da len, stond de bisschop eensklaps recht en zei Ik heb, beminde broeders, u eene geloofsbelijdenis te doen. Men heeft u daarover de waarheid gesproken en in naam van die waarheid, zeg ik luid Geen Jesuietism In 't sermoen, dat ge gehoord hebt, heeft de predikant u gezegd, dat al de bisschoppen hun blijk van genegenheid gestuurd hadden. Hij heeft het zeker geloofd, maar ik houd er aan, te protesteeren, daar ik niet het minste woord heb gezegd of ge schreven in de zaak van Mgr. Goutte- Soulard. Ik ook kom van Rome, waar de H. Vader mij de eer heeft aangedaanmij te ontvangen en ik verzeker u, dat de De arme Sibylla was ook zeer ongelukkig. Te huis was zij bitter en slechtgezind, en bare moeder wist niet waarom nare dochter zoo veranderd was. Sibylla ging naar eene zondag-avond-meeting. Zij sprak er over het lijden der vrouw die zij vergeleek aan eenen vogel die zichzelven doodslaat tegen de staven van zijne kooi Zij sprak over de wreedheid van den man jegens de vrouw en over de tiranij der standen. Dan kwam zij naar huis, en deed haar best om aangenaam te zijn aan hare moe der, maar als zij in haar bed was en in huis alles sliep stortte zij eenen vloed van tranen. Het was laat als Christiaan in zijne kamer kwam. Hij zat een oogenblikje te mijmeren en scheen dan een besluit genomen te hebben. Hij ging naar zijnen lessenaar, en nam er een klein takje van den eglantierstruik uit, dat aan Marie's mouw was blijven hangen den laatsten dag dat hij met haar iu Durewoods woud had gewandeld en dat hij tot nu met eene teedere zorg had bewaard. Er was geen vuur in den haard, maar hij deed een stuk papier laaien en legde er zijn eglantiertakje op en liet het tot asch verbranden. KAPITTEL XVII. EEN VROOM BEDROG. "Welgezind stond sir John Challoner den vol genden dag in zijne boekenzaal tegen de schouw gerugsteund. Alles viel naar zijnen zin uit. Ronald Vidal's opgang in de Statentenkamer was een bewezen feit Marie's vriendelijkheid jegens den jonkman liet sir John geenen twijfel over wegens het antwoord dat zij geven zou op de vraag welke haar heden zou gedaan worden. In 't kort zou zij de vrouw zijn van den zoon eens pairs... Met deze aangename gedachte i bezig, stond sir John Challoner toen een dienstbode hem ware onderrichtingen van Zijne Heilig heid aan de geloovigen in deze zaak zijn de twee christelijke deugden toe te passen van liefde en geduld. De intenties van den H. Vader zijn, dat de geestelijkheid zich niet be« moeie met de twisten der partijen en dat er van op den kansel slechts woorden van vrede en liefde nederdalen. (Snuift dat op, zwartrokken van België n Ik zal er de hand aan houden, dat mijne geestelijkheid zich naar deze on derrichtingen gedrage. Een schoon voor beeld voor onze bisschoppen De Bisschop van Bayonne heeft er nog bijgevoegd 8 Ge zingt alle zondagen in de mis het Domine, salvan fac Rempublican (Heer, neem de Republiek onder uwe hoede). Is t in naam der waarheid, dat ge zoo iets maar met de lippen zingt Weet, dat die zang bij mij uit het hart komt. Daarna, als de godsdienstige plechtig heid gedaan was en de bisschop zich be reidde, om huiswaarts te keeren, ge volgd van zijne geestelijkheid, dan wendde zich de bisschop tot den Jesuiet en zei En aan u, Mijnheer, verbied ik uit drukkelijk in mijn bisdom eenige poli tieke zinspeling in uwe sermoonen te doen Dat is me ten minste nog eens een bisschop, die eerbied weerd is. Spijtig dat er hier ook geen Monseigneur van Bayonne is. Wat zou 't leven hier ver anderen Kloosters. We zijn verslagen, verpletterd Een klerikaal blad bekent eindelijk dat de kloosters geld hebben, maar vraagt ons wat ze er mede doen We bekennen ootmoodig dat we 't niet weten. En daar zit juist de knoop Zooals we't onlangs zegden leven de luie kloosterlingen als woekerdieren op den rug der maatschappij zij vergaderen schatten op schatten hunne koffers bersten van 't goud, en nooit of nimmer ziet men er nog eenen pen ning van terug. De huisgezinnen worden uitgezogen, da erfenissen worden binnengepalmd, het volk lijdt honger, handel en nijverheid kwijnen bij gebrek aan kapitalen, en daar, achter dikke kloostermuren mesten zich paters en nonnen vet, en zijn eindelooze schatten geborgen, dood en begraven voor de samenleving, zonder nut voor de maatschappij Wat doen de kloosters met hun geld Och, met geld kan men zooveel I Misschien onderhouden ze eenige dompers papieren, die in 't leven geroepen wei-den om de waarheid te verdraaien, het onrecht te ver dedigen en fanatismus te verkondigen. Misschien laten ze hunne schatten dienen kwam aankondigen dan mijnheer Christiaan Pembroke hem wenschte te spreken. Laat heili binnenkomen beval hij. Het verwonderde hem eenigzins dat Pem broke zoo plechtig was, dewijl hij den vrijen toegang tot de boekenzaal had. om binnen Pembroke!riep hij op vrien delijken toon, en Pembroke kwam binnen bleek en ontdaan. Sir John was al te welgemoed omdat te bemerken. Wees gezeten, mijn jongen zegde bij glimlachend en eenen stoel naar Christiaan schuivende. Ik moet u over iets bijzonders spreken zei Christiaan. Zoo a zegde sir John nog immer glim lachend. Het is niet over finantieële zaken, sir John. Neen zegde sir John opziende. Ik heb er lang op nagedacht... 'k was niet zeker of ik er iemand iets moest van zeggen... zelfs aan u... Maar ik kan 't niet gebeteren... 'k moet het u zeggen... Gij zijt goed geweest voor mij... en ik denke dat ik voor u geene geheimen mag hebben zelfs dit niet. De jonge gek is heimelijk getrouwd dacht sir John. Wel, Pembroke zegde hij luid ga voort mijn jongen. Ik gaf tien jaar van mijn leven zegde Christiaan om te weten of ik moet spreken of niet... Mijn lieve jongen, zeg mij alles als of ik uw vader ware. Dat is hetzelfde nietzei Christiaan gij zult het zien. Ik wilde niet zeggen dat gij mij moet be minnen alsof ik uw vader wasmaar dat gij volle vertrouwen in mij moogt hebben. Ik moet Engeland verlaten, sir John... (Wordt voortgezet), DE DENDEFGALM

De Dendergalm | 1891 | | pagina 1