Verschillig Nieuws. om tijdens da kiesworsteling het geweten der stemmen te koopen en het land onder den domper te houden. Misschien gebruiken ze hunne goudstukken om de reiskosten van kuische, vluchtende lief- debroerkens te betalen. Misschien, och, wij weten ni t waartoe zij hun geld gebruiken wij zijn niet in de gehei men der nounekens en p iters De klerikale bladen zouden ons beter die inlichtingen kunn n geven. Zij zouden ons kunnen zeggen op welke wijze de kloosterlingen hunne centen aan den men brengen, en als ze toch aan 't schrijven zijn, moesten ze de goedheid hebben tevens te ver tellen hoeveel honderden middeltjes de vadsige nietsdoeners in 't werk stellen om er aan te geraken. A vous .ijdenden op zich nam, deed de Kerk niets anders dan de goederen teruggeven welke zij voor de uitoefening van dien dienst bezeten had. Denderbode roept uitmaar zulks bewijst dat de Kerk zoo schraapzuchtig niet is als de liberalen schreeuwen, maar wel dat zij altijd de weldoenster der armen is geweest. Ongelukkiglijk voegt ons pastoorsblad er bij tot rond het jaar 312, nam zij de armen in haren schoot op want do eer3te kristenen hadden maar één hart en ééne ziel. n Wij zouden het niet beter kunnen zeggen in den beginne brachten de eerste kristenen geld en goed, alles in gemeenschap dan waren zij ware socialisten, echte collectivisten. Dat deden de eerste kristenen maar, want later heeft de Kerk dit één hert en die ééne ziel verloren en zijn hare bedienaars hoogmoedig, heersch- en schraapzuchtig geworden. Het groot ministerie. M. Graux heeft verleden dijnsdag over dea fiuantieele i toestand van het land eeue redevoering uitgesproken die lang aan de ribben vau den grrroote mi nister Beernaert zal hangen. Met onomstootbare bewijzen heeft hij zwart op wit doen zien dat al het ge bluf over het voorbeeldig bestuur onzer meesters maar praat voor den vaak is en dat gunsch hun spel bestaat van op tandentrekkersmanier met cijfers en getallen te goochelen. Het ministerie b. v. maakt veel be slag over millioenen ontlasting die het zou ingevoerd hebben. Welnu, als dat bestond, dan zouden de burgers minder contributie moeten betalen, en het tegen leel is juist waar. Wij betalenin 1891 pek hoofd 2.50 fr. MEER dan in 1884. M. Beernaert durft of kan dat piet wederleggen. Ziedaar dus die fameuze ontlasting, maai' dat zal Denderbode vast aan zijne lezers niet vertellen. Gedurende vijftien eeuwen heeft de Kerk vele goederen aangeworven, zegt Denderbode, door alle wettelijke middelen. Wij gaan zien waarin die wettelijkheid be staat. De Kerk bleef doof en blind^ voor het moorden, branden en rooven van Clovis en Zwijgen is goud. Denderbode zoekt met cijfers de hou ding der fransche katholieken te ver- schoonen in de kiezing van gezel Lafar- gue, welke hij een monster van wreed heid en schraapzucht noemt. Wij zetten punten op d'i 's en zeggen 1° Le Journal de Boubaixeene katho lieke gazet heeft de klerikale kiezers aangezet om voor Lafargue in de ballo teering te stemmen. Zonder doekskens om, Denderbodeis dat waar of niet 2° Hebben de katholieken der fran sche Kam r in de kommissie van onder zoek en bij de geldingverklaring zijner kiezing niet voor dit monster Lafargue gestemd Antwoord, Slimmeken 3° Denderbode heeft nog aan zijne lezers het gevoelen van den katholieken Escaut niet durven bekend maken, uie zegt dat het kiesstelsel De Smedt-De zijne opvolgers, en hemelden hunne daden op, Naeyer tot kolossaal kiesbedrog zou aan- Wij hebben verleden week gezegd dat de liberalen, toen zij in 1878 aan 't bewind kwamen talrijke millioen schulden hadden te betalen, door het ministerie Malou achter gelaten. M. Graux bewijst met officieele cij fers dat het totaal dier aangegane ver bintenissen tot 270 millioen beliep. Wat kon het liberaal ministerie dan anders doen, om aan die kontrakten niet te kort te blijven vermits er geen zaad in 't baksken was dan nieuwe lasten te li effen Van 1878 tot 1884 heeft men een groot deel dier schulden afgelegd en bij den val vau het liberaal ministerie voud M. Beernaert nog 64 millioenen in de staatskas beschikbaar. Dat beteekent wat anders dan al uw e uitviadsels, niet waar Denderbo le De ve:slaggever maakt groot beslag met 11,847,000 fr. die men zou ontlast hebben, zegt M. Graux, maar hij rept geen woordje over de millioenen nieuwe belastingen die men heeft ingevoerd noch over de nieuwe ontvangsten. De nieuwe belastingen op het vleesch en de azijnzuren, de grootere uitgaven, welke wij moeten doen voor suiker en alkohol, de omzetting der Staatsrent welke 7 millioen protijtjes voor de mi- nisL'rieele kas afwerpt ten nadeele der a'ctiënbezitters, dat alles te zamen met de belastingen Graux van 1884 die zij onnoodig achtten maar toch behouden hebben, maakt voor onze beurzen een verschil van rond de 30 millioen per jaar meer. Het voorgaande liberaal ministerie heeft van 1878 tot 1884 uitgegeven Voor landbouw en onderwijs 139 millioen. Voor ijzerenweg, post en telegraaf 296 millioen. Ge lurende eDn zelfde tijdverloop van 6 jaren, van 1884 tot 1890, besteedde het katholiek ministerie. Voor landbouw en onderwijs 123 millioen. Voor ijzerenweg, post en telegraaf 77 millioen. Dus op die twee posten alleen een ver schil van 223 millioen. Het liberaal ministerie heeft 985 kilo meters nieuwe spoorwegen gelegd. Het klerikaal maar 203 kilometers. Ondanks die mindere uitgave zijn de jaren van de vette koeien voorbijis het inet de boni's gedaan en begint er krot in 't baksken te komen. Het ministerie zit reeds voor 1892 zoo in 't nauw dat niemand meer van de Kamerleden er nog de minste kleine toelage kan van vastkrijgen. Men staat voor eene tweede omzetting der Staatsrente of voor eeue leening, maar men zwijgt dat nog, want de kie zing otaat voor de deur en daarom motus. Een beetje geschiedenis. Wij hebben geschreven en Slimmeken heeft tot hiertoe ons schrijven niet kunnen weder leggen dat11 de fransctie revolutie aan de Kerk hire goederen ontnomen heeft, omdat zij deze niet in eigendom bezat maar wel ten behoeve van den arme. Dit was dus geene berooving, geene diefte, want vtrmits d« Staat de verzorging der nood- omdat zij toch haar deel van den roof bekwam Gedurende bet leenroerig tijdvak had zij vergiffenis voor al de gruweldaden der mach tigen, op voorwaarde dat er haar een deel van den gestolen koek werd toegeworpen Zij vond rond het jaar duizend den onder- gaug der wereld uit en palmde, mits een reispas voor den hemel, van de bezittende klas onschat bare rijkdommen binnen. De kruistochten waren insgelijks eene nieuwe bron van overgroote inkomsten voor de schraap- zuchtigA moeder. Door de verheurtverklaringen van de II. Tn- kwisitie wist zij zich in bezit van menige fortuin te stellen. En later, onder de Bourbons, sloot zij de oogen voor de walgelijkste ieiten en gaf zelve het voorbeeld der losbandigheid. Toen was de geestelijkheid in Frankrijk tot het toppunt van macht en rijkdom gestegen, maar ook tot de laagste sport van schande en oneer gedaald. Toen bezat die Kerk daar de twee derden van den nationalen rijkdom, en ondanks die onbe rekenbare inkomsten was de ellende nooit schrikkelijkergeweesten vielen honderdenmen- schen van honger en gebrek dood langs de openbare wegen. Denderbode noemt dat de noodlijdenden spijzen Zoo zorgde de Kerk voor het lot der armen. Moet het daD verwonderen dat de fransche revolutie hair die onwettig verkregen goede ren, van welke zij zoo slecht gebruik maakte, heeft ontnomen? leiding geven Op die punten vragen wij antwoord klaar en duidelijk, maar geene uitvluch ten. Zal Denderbode zijnen mond durven openen of blijft hij bij de spreuk Dat zwijgen goud is Het nieuw Hospitaal. Uit de laatste beraadslagingen en stemmingen van den gemeenteraad staa het vast dat onze bestuurders de meer derheid ten minste, de Hertshage ver kiest ter plaatsing van het nieuw Hospi taal. Wij zeggen de meerderheidom rede dat sommige raadsleden verklaard heb ben dat zij van de noodzakelijkheid van het nieuw hospitaal niet overtuigd zijn, dat andere zich onthouden hebbenen verder verscheidene nog afwezig waren. Men vindt altijd van die leeperikken, welke zich in delicate kwestiën niet zoe ken te mengen. Onze lezers zullen nog niet rergeten zijn dat wij in den beginne verscheidene artikels over die zaak geschreven heb ben. Wij hebben zelf voorgesteld van een referendum of volksstemming voor den keus der plaats te doen uitbrengen en het eerst gewezen op de schoone uit gestrekte eigendommen welke de Hos- picen der stad op Sfc Jobs liggen heeft. Wij wisten genoeg dat we voor doo- ven preekten, en dat zelfs, moest de lig ging door ons aangeduid de geschikste en de voordeeligste van allen zijn ge weest, men er nog eene andere zou ver kozen hebben. Wij hebben daarom op dit punt niet langer blijven aandringen. Thans dat het vast staat dat het nieuw hospitaal op Brievenbus. Heer opsteller, Ik koom u een beetje schrijven over de plaatsing van het nieuw Hospitaal. Men zegt altijd dat een hospitaal niat deugt te midden van de stad en dat men het buiten moet plaatsen daar, waar het voor de bevolking het minste gevaar oplevert. Zoo duet men ook meteen kerkhof welnu over 30 jaar maakte men het kerkhof om nie rede in het zuiden en nu zal men het nieuw hos pitaal om dezelfde rede in het noorden bouwen. Verstaat ge dat, Heer Opsteller In den beginne was de kant van St. Jobs eene ligging dat er geen betere, gezonder of passender kon gevonden worden. Maar, zoo /.egt men er was daar geen middel om de kliekmannen of vriendjes te bevoordeeligen en op eenige dagen was geheel die schoone ligging, met al hare geschiktheid, voordeel en gezond heid, naar de maan. Op een omzien was zuiver wit, vuil zwart gevonden. Men zegt dat de heeren van 't stad huis zulks maar gedaan hebben omdat er op St. Job zoo veel liberalen en op Mijlbeek nog meer katholieken wonen. Wij gelooveu dat niet. Anderen zeggen dat men al de kemels van dö stad langs eenen kant wil bijeen hebben. Dat nemen wij ook al niet aan. Om gezondheidsredenen heeft men het Vel- lekensfabriek in Mijlbeke verplicht weg te gaan, uit hoofde van zijne liguing te midden van eene talrijke werkersbevolking. Nu gaat men om dezelfde rede daar het Hos- pit ial plaatsen, als men het elders zoo schoon had. Wanneer wordt Mijlbeke eene gemeente en krijgt het eene nieuwe kerk Het woord is aan onze feniksen van 't Land- X. Pillekens. Wij laten de volgende aan Denderbode slikken L'Escaut, 1'Ami de l'Ordre, Le Cour- rier de Bruxelles en I.a Gazette de Liége, vier hoofdorganen der papen, zijn over tuigd dat het Algemeen Stemrecht zal triomfeeren indien men herziet. Laatstgenoemd blad zegt het klaar en duidelijk Geen illusiën meer Het stelsel der huisbewoning van M.De Smet-De Nayer de Hertshage komt vragen wij nog eens zal verworpen worden en wat blijft er dan nog over dan het algemeen stem recht. Dit stelsel maakt snelle vorderin gen langs de linkerzijde, en in onze par tij steekt het ook het hoofd op. In de laatste algemeene vergadering der Katholieke Associatie, heeft een re denaar zich in zijnen persoonlijken naam voor het Algemeen Stemrecht verklaard en hij werd luidruchtig toegejuicht. En het blad besluit met te zeggen Laat ons liever de grondwet niet herzien, het is nog tijd. L'Escaut slaat denzelfden toon aan en zegt dat men voor het Algemeen Stem recht zal moeten wijken, dank aan de luidruchtige agitatie der socialisten en radikalen indien men de grondwet her ziet. Deze houding is duidelijk, maar zeer dom. Le Dien Public heeft het begrepen en zegt het geheel wijselijk aan zijne confraters Niet herzien is gauw gezegd jon gens, maar ik vrees dat de agitatie, de protestatiën, de werkstakingen en woe lingen in 't land alsdan veel erger zullen zijn, dan wanneeï wij wijselijk eene breede volksgezinde hervorming door voeren, zonder daarom aan al de ei- schen der socialisten en radikalen toe te geven. Dus herzien is 't Algemeen Stemrecht en niet herzien is onmogelijk besluit het Algemeen Stemrecht is onvermijde lijk geworden. Wat peist gij er van Slimmeken De katholieke senateur, de hertos rTUrsel, heeft twee brieven naar den bisschoppelijken Dien public gestuurd waaruit wij het vol gende knippen De herziening is noodzakelijk, onvermij delijk welke de kieshervorming ook moge zijn, zij zal eenen nieuwen spoorslag aan de gedachten geven ten "oordeele van het alge meen stemrecht. Op 1 Juli 1883 riep M. Coremans in eene meeting te Antwerpen uit u Het mag niet, zijn in een land gelijk het onze, dat eene partij het kiesrecht derwijze regele, dat elke andere pirtij tot eene eeuwige oudergeschiktheid ge doemd worde En zijn strijdmakker, M. Schroeiers verklaar de dat uit den schoot van Antwerpen een kreet ten voordeele van algemeen stemrecht zou opgaan. Wat belieft er u, Slimmeken? of die ligging gezonder, geschikter en voordeeliger is dan die van S' Job Is het waar dat men op de Hertshage de eigendommen van drij klerikalen moet aankoopen Wat zal er gebeuren tijdens besmette lijke ziekten, als al die lijken door de stad zullen moeten vervoerd worden Wat zal men doen met gekwetsten, die in het ziekenkoetsken schrikkelijke pijnen verduren en naar eene spoedige verheeling hunner wonden snakken, als de brug zal gedraaid zijn Er zijn nog andere aanmerkingen te maken. Wij gelooven eventwel dat bo vengenoemde reeds verdienen in aan dacht genomen te worden. De wonderbare brug. Het plaatsen der nieuwe koopwaren- statie in eene rottering achter waters en bruggen is vast eene der grootste fouten welke ons Stadsbestuur begaan heeft De schoone en gemakkelijke ligging van de brug aan den Zwarten Hoek mag zij als een tweede pluimpje op haren hoed steken. Maar wat de bouquet van alles heet is de vastliggende brug aan het Mout molengat. Volgens het recht dat twee Heeren uit de buurt daar vau over jaren moeten bezitten was de stad verplicht er eene brug te leggen, derwijze dat schepen geladen en ledig, in en uit het Moutmo- lengat kosten varen Zoo werden de plans, opgemaakt en alhoewel de nieuwe kaai reef s gebouwc en de steenweg er nevens gelegd was plaatste men er de brug wel eene mans lengte hooger boven deze twee eerste werken. Het schoonste van al is, dat niettegenstaande de brug zoo hoog ligt dat men er moeielijk met een zwaar gespan zal opgerakfH, men er we" met een geladen schip binnen maar me geen ledig uit kan. Men spreekt reeds van den ascenseur of ophaler van La Louvière te halen om de schepen over te zetten. Wie eens de kolossaalste dier kemels wil zien, ga tot daar het zal in de oogen springen. nuis. Onder Ons. Verleden zondag en maandag vierde de Fanfarenmaatschappij K Onder Ons haar Ceciliafeest. Het ging er vrooiijk toe den eersten dag 's voormiddags, s avonds en laat in den nacht heerschte er leven in onze anders zoo doodsche straten De offerande had plaats bij Willem Van Cauwenbergh aan het bieraltaar. Bravo! geene schijnheiligheid Als een enkel huisgezin zijn de jongens van Onder Ons n samen gebleven. Zoo moet net zijn zonder getier, noch gehuil, noch gezanik,noch gevecht verliep dien feest dag, tot stichting onzer tegenstrevers, die de woorden van het Evangelie «weest en blijft vereenigd in den Heer met vuistslagen bevestigen. Op het banket (zonder muilperen) werden een paar schoone en luid toege juichte redevoeringen gehouden. Des maandags ondanks liet slecht weer werd nogmaals bij fakkellicht een toertje door de stad gemaakt. Heden laat OnderOns zich hoor n op het feest van den Werkmanskring. Die mannen zijn onvermoeibaar en eene schoone toekomst verwacht de Maat schappij, die vooruit gaat met al wie vooruit wil, tot spijt van wie 't benijdt Blazer us. geopend, zal plaats grijpen in de Vier Winden den ZONDAG 13 DECEMBER 1891, om 4 ure nanoen. Een vriendenmaal aan welk al de leden en prijskampers verzocht zijn deel te nemen ten prijze van 3 Ir., zal den 13 Decemberom 1 uur in de Vier Winden plaats grijpen. Een boekdeel over den keus der beste vrucht soorten, bare bewaring en benuttiging zal aan al de aanwezigen overhandigd worden. (Medg.) De Hoenderteelt en hare voordeelen. Tijdens onze bezoeken aan de landbouw-en vogeltentoonstellingen hebben wij meer dan eens gewezen op net onvoldoende of bet totaal afwezige van sommige producten. Zelfs hebben wij in onze verslagen bet denkbeeld bijgetre den, volgens hetwelk desamenwerking al onze landbouwvakkea oneindig zou doen winnen. Bij eene dergelijke gelegenheid spraken wij over de boenderteelt en drukten zelfs den wenscb uit dat de landbouwer eu de vogel - kweeker meer met elkaar in aanraking moesten komeu. De vogelteelt moet uitsluitelijk geene lief hebberij, zelfs geene bijzaak blijven. Wij berinneren ons nog dat, toen wij, tijgens den strijd van den vrijhandel tegen het bescher mingstelsel, de hoenderteelt als eene voorname bron van winst, aanwezen, sommige protection- nistische bladen ons met schokschouderen be antwoordden als wilden zij zeggen Niets gaat er boven bet bekken aan den ouden stijl Niet iedereen spreekt er echter zoo over. Da Bevue des sciences naturelles appliguées deelt, van de band van M. Brézol eena reeks cijfers meê die aantoonen boe Dennemarken, een land, dat ons in de zuivelbereiding reeds zoo ontzaggelijk verre vooruit streefde, ons ook in de boenderteelt menige les kan geven. Wij vinden die cijfers weêr in le Mentor agri- cole, en oordeelen ze merkweerdig genoeg, om die ook ouder de oogen onzer lezers te bren gen. Het is nu immers eenmaal uitgemaakt dat bet landbouwvak veel meer de aandacht moet trekken en daarom mogen zulke dingen aan het gewone publiek bekend gemaakt worden. Troost. Victorien Van de Denemarken verzond in 1867 900,000 eiren, voor fr. 45,000 1867 18,880,000 1,285,750 1885 72,489,600 4,670,251 1886 93,010,000 5,601,868 1887 110,934,500 6,568,104 De Denen ontvingen uit den vreemde In 1877 2,900,000 eieren. 1885 2,487,520 1886 2,085,900 n 1887 3,731,500 Deze eieren werden ingevoerd door Slees- wijk-Holstein, Lauenburg, Zweden en Rus land. Van de 2.000,000 in 1885 ingevoerd, werden er slecbts 480,000 weêr verzonden. Waar blijven de overigen Worden zij ge houden voor bet binnenlausch verbruik omdat zij goedkooper zijn dan de inlandscbe of wor den zij voor deze of gene nijverheid aange wend Ofwel nog, worden zij tusschen de inland scbe eieren als dusdanige verzonden Engeland is de voornaamste markt voor den uitvoer van eieren. Van de 72 millioen, die Denemarken in 1885 opbracht, werden er 60 millioen, naar Engeland verzonden. 10,000,000 gingen er naar Dnitschland waar van er nog velen onder duitscne vlag naar En geland werden voortverzonden cn 2 1/2 millioen naar de Veree ligde Staten. De kolossale opbrengst van eieren zal eerlang nog vergroot worden door de samenwerking die men ook in dat land begint toe te passen. Men is er reeds volop meê begonnen op bet eiland Seeland. Welke zijn nu dc voordeelen van die teelt Men neemt aan dat in Denemarken eene hoeve vau 250 kiekens 1330 fr. per jaar aan onderhoud kost eu ten minste 2000fr. opbrengt. Dit maakt een netto winst van 670 fr. voor de eieren alleen. Men neme in aanmerking dat bet in dat land de gewoonte niet is, eene bron van winst in het tafelgevogelte te zoeken. Men houdt er zich uitsluitelijk met de cierenproductie bezig. Van hoenderen mesten kent men er volstrekt niets en de kiekens hebben er schier geene waarde. Behalve de gewone boerenkiekeus treft men er ook nog aan de Italiaansche en spaan- scbe kiekens, vooral de Minorken. Hun gewoon voedsel is rogge, doch geduren de den legtij il vervangt men dit voedsel door haver of zemelen gemengd met gekookte aard appelen. Overigens vinden de kiekens nog een over vloedig voedsel rond de boeven waaraan zij toehooren en waar zij een vrijen loop hebben van eene bectaar. (Vervolg nadien.) Weghe. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De Heeren Leden zullen vergaderen Zondag 20 December 1891, om 3 ure nanoen, in de Vier Winden. DAGGRDE 1° Voortzetting van de bespreking over den kweek der runddieren. 2° Mededeelingen. De uitreiking der prijzen toegewezen ter gelegenheid der prijskampen ia 1890-91 De Thee St. Gislain is het beste, bet oudste, afzettend bloedzuiverend genees middel De doos 1.25 fr.; de pillen met den thee 1,50 fr. -- In het belang der openbare ge zondheid. Grevenma her, 17 Januari 1890. Uwe voortreffelijke Zwitsersche Pillen Hertzog hadden een wonderbaar gevolg se dert vele jaren lijdend aan moeielijke spijs vertering en verstopping, had ik reeds vele middelen beproefd thans ben ik aan mijn» deide doos Zwitsersche Pillen Hertzog, eu ik ben gelukkig u mijne volkomen herstelling te mogen melden. Eene dergelijke genezing is het schoonste bewijs der voortreffelijkheid uwer goede Zwitsersche Pil'en Hertzog, eu in het belaag der openbare gezondheid zoudt gij wel bandelen dezen uitslag ruchtbaar t e maken. Ik voe^- er bij dat het gebruik der Zwitsersche Pillen mij onmiddellijk van de Influenza ver lost beeft. (Handteekeu gewettigd.) Hubebtï, Staatsgepensioeneerde. Aan de hinderen V. O-., bij het overlijden hunner moeder. Uit 't zoet (les kinderlevens gedenk ik mij de vrouwe, Die nevens mijne moeder me een tweede moeder was Die nevens heureu gade in Vlaandrens stille gouwe Ous de eerste les der keunis bij de eerste bede las Goede, lieve Moeder Uit 't lief der jonglingsjaren herdenk ik nog de goede Die bij de henenreize den welvaartsgroet mij schonk Ben heüvaarwel die immer, waar ook het hart soms [bloedde, Als eene voorspraakbede mij vaak in 't oore klonk Goede, lieve Moeder 'k Herinner mij de tijden, toen jaar aan jaar ver swonden, Dat altoos ik die vrouw zag pal staan voor den plicht; Steeds heb ilc in haar harte den zelfden wensch gevon- [den Voor elks gemoed den vrede, voor ieders hoofd het Goede lieve Moeder 1 [licht Thans is voor eeuwig henen dit hart van reine goedheid Dat als een hemelwezen hier leefde voor haar kroost Thans is voor eeuwig henen die ziel der mildste zoet heid, Thans oog en mond gesloten, steeds vol,van broeder- Goede, lieve Moeder[troost. Kan men de zwaluw troosten die voor de zuiderstreken Hier onzen grond verlaat, belust op warmer zon Moet men de bloem betreuren als, eens de herfst ge- [weken, Haar blaadren nedervailen ter aard, die moederbron Goede, lieve Moeder 1 Thans vóór 't verseheidensraadsel blijft u een troost [gegeven, Den zaligsten die ooit een kind op aard vermag Uw moeder in uw midden sleet vlekkeloos haar leven Daarom heeft zij den dood gegroet met zoeten Lach Goede, lieve Moeder Laken, 2 December 1891.

De Dendergalm | 1891 | | pagina 2