Voor Taal en Vrijheid, Verschillig Nieuws. sterke dranken, tabak en sigaren, voor piano, orgel of billard men pluimt hen met vergunnings rechten van 60 tot 200 fr., en dan nog meestal op den hoop toe komt de gemeente met drukkende op centiemen hun den laatsten penning ontrukken. Om dit alles te bekronen en de bezwa- ring op haar ho gste punt te brengen zijn onze volksgezinde miuisters ein delijk voor de pinne gekomen met de nieuwe hier pompen. Ziedat klerikaal cadeautje is waarlijk de moeite waard. Die tand, welke onze lekkere ministers aan de herbergiers komen te trekaen kost zoo maar de bagatelle van 30, 50, 80, 100 fr. en nog meer. Leve 't ministerie niet waar, bazen, en of gij het gouvernement in uw hart mo t dragen Kiest maar voor die lieden, welke u zoo genegen zijn en profijt doen, want zij hebben het waarlijk verdiend. Ze draaien bij De Bicn Public, die altijd mordicus beweer de dat er niet tot de herzienieniug der Grond wet ina? of kan overgegaan worden, dan na dat tieel de werek het eens zal wezen over het nieuw kiesstelsel, schijnt nu bij te draaien en van zijn ge lacht af te zien. i De e ris e/.indheid, zegt hij, ware wel te wmscheu, maar 't schijnt ons hoegenaamd niet noo lig, dat men daa v or eeue lange discussie aauvaiige om eeue proef te nemen op het ge bied van gemeente en provincie, die men toch nooit in pratijk zou stelleu. En het blad besluit met te verklaren, zooals wij liet re als 1 mg gedaan hebben, dat men de nieuwe Kamers cle zorg moet overlaten, om heel de za >k te regelen. Allo I we zullen 't op den duur nog allemaal eens worden. Des te beter 1 Wanneer draait Denderbode bij Nterlgevallen. Zon 'ag middag is de heer Victor Jacobs, Staatsminister, afgevaardigde van Antwerpen bezweken, aan de ziekte die hem zoo vreeselijk deed lijden. Hij was nog maar 55 jaar oud. In 1863 werd hij de eerste maal als vertegenwoordiger gekozen en bleef deze stad onafgebroken vertegenwoordi gen. In 1888 vierde bij zijn zilveren jubel feest als Volksvertegenwoordiger met den heer Jau De Laet. De heer Jacobs werd twee maal minis ter benoemd en telkens spoedig door den kouing <ifge< aukt. De eerste maal, wegens de schande lijke benoeming van den langraudist De Decker als gouverneur van Limburg cle de tweede maal tengevolge der volks- betoogingeu tegeu de clericale schoolwet van 1884. Deze wet, door M. Jacobs met behulp der Jezuieten opgemaakt, zal als eene onuitwischbare vlek op zijne nagedach tenis blijven kleven. Zoo wij m-ri dezelfde kwetsende pen moesten schrijven als de klerikalen tij dens den dood van wijlen M. Van Hum- beeck, dan zouden wij aardige gevolg trekkingen kunnen halen uit het lang lijden en de pijnt-lijke ziekte van hein die van de vervolgde onderwijzers zeg gen dorst :Er sal geween en tandengeknars zijn. Maar neen, vrede aan zijne assche. Men meldt uit Bergen dat M. Tercelin- Mongot,senator van het arrondissement, dinsdag avond ten 8 1/2 ure aldaar over leden is. Kieskronrijk. M. Andent, burgemeester van Char leroi, liberale kandidaat, is dijasdag zonder strijd tot senator gekozen. Vooruit met algemeen stemrecht. De Vlaamscbè aanhangers van alge meen stemrecht bebbeu vrijdag laatst te Gent een landdag ge hou len van de grootste betekenis. Ho derden Vlamin gen, Werklieden en Burgers uit alle standen en klassen, waren uit Oost-en West-Vlaanderen, Brabant en Antwer pen opgekomen om elkander de broe derhand tereiken engezamentlijkstrijd middelen te beramen tot het welgeluk- ken van de aanstaande groote kieswors- teling. De woorden, welke er zijn uitge sproken, de beloften welke er zijn ge- daaa, de besluiten welke er zijn geno men, de talrijke opkomst, de warme geestdrift en eensgezindheid der ver gadering verzekeren den zege van de demokratie in eene naderende toekomst. Wij strijden voor ons recht, de her opwekking va i Vlaanderland, de ver zoeningder klassen, de verzachting van de openbare ellende, de lotsverbetering van d m werker als men zulke plech tige woorden hoort uitspreken door per sonen die zich Cupérus, Van de WalJe, Max Roos s, Auseela, Van Beveren en Volders heetcn, als men die zelfde ge- docüteu van uuuenuen burgers en werk lieden ziet toejuichen, dan mag men ge rust neerschrijven dat de kwestie van algemeen stemrecht zal en moet zege pralen en aan het land die rust en orde moet verzekeren, welke het voor zijne welvaart noodig heeft. Rechten en brood voor alle werkers, dat moet de leus van alle ware demokraten zijn. Hoe verstaat ge dat M. Graux heeft in de Kamer bevestigd dat we in 1890 per hoofd 2.50 fr. belasting meer betalen dau in 1884. M. Beernaert heeft daarop geantwoord, zenrt Denderbode, dat Ie vermeerdering niet 2.50 fr. maar slechts 1 centiem is. Ge weet, dat meu kan cijferen en cijferen, vooral M. Beernaert, die een artist-cijferaar is. M. de minister maakt zijne berekening op de recktstreeksche belasting voor den Staat, maar vergeet dat bijna al de gemeenten hunue op centiemen hebben moeten verhoogen. We betalen niet veel meer aan de kas van den Staat maar wel aan die van de Stad. Waarom Omdat het gemeentefonds door de nieuwe wet op de sterke dranken en door eene andere op den azijn 3,775,000 fr. aan inkoms ten verliest, terwijl het gouvernement er geen centiem miudei voor ontvangt. De verminde ringen van schooltoelrgen beloopen insgelijks tot 3 millioen, bet-een reeds een totaal maakt van 6,775,000 fr. Het is waar dat het gouvernement een hulp tonus vau 6,000,000 fr. heeft ingericht, maar dat is nog niet eerlijk alles teruggegeven wat men aan de gemeenten heeft onttrokken. Langs den anderen kant mogen wij onzen suiker duurder betalen, trekken de bezitters van Staatsrenten 7 millioenen franken minder en wordt het vleesch belast, in afwachting dat een taks op den boterham komt. Op 6 jaar werden er door de liberalen 296 millioenen aan ijzeren wegen besteed. Onder de klerikalen voor een zelfde tijdstip 72 mil lioenen. En iedereen weet wat er thans met het materieel der ijzeren wegen gebeurt en in wel ken ellendigen toestand het verkeert Denderbode roept triomfantelijk uit Ons ministerie heeft voor 11 millioen de lasten ver minderd, voor 3 millioen en half nieuwe inge voerd, dus eene wezenlijke vermindering van 7 1/2 millioen. Welnu, als dat waar is, waarqm betalen wij in 189u volgens Denderbode en Beernaert zelf een centiem meer dau in 1884. Dat de grroote Slimmerik antwoord Met de Socialisten. Wij hebben aan Denderbode gevraagd Heefteen klerikaal blad Le Journal de Roubaix in de laatste wetgevende kiezin van Rijssel niet geschreven Katho- lieken, laat ons voor burger Lafargue stemmen, daar wij geenen beteren vijand voor het ministerie Constans kunnen kiezen, Denderbode loochent dat niet, dus hebben wij waarheid gemeld. Wel poogt ons pasl oorsblad die medewerking af te schudden en als een behendige goochelaar schermt hij met eenen heelen hoop cijfers om den neger wit te wasschen. 't Zal niet lukken, kameraad, want hoe gij het ook aan boord legget, vaststaat en blijft het dat gij, katholie ken met socialisten en radikalen te Rijs sel hebt samen gestemd om burger Lafargue, dit monster van schraapzucht en wreedheid (stijl Denderbodete doen zege pralen tegenover een gematigd kandi daat. Zulke samenspanning verwondert ons event wel niet, want Denderbode vergeet soms zijne jezuietenooren in te trekken en dan breugt hij zijn eigeu gebreken uit. Zoo lezen wij in ons gewijwaterd papier van 20 December laatst De fransche rechterzijde heeeft ongelijk gehad met de radikalen en socialisten samen te spannen. Ge ziet dus, gebuur, dat de klerikalen, welke het ons zoo dikwijls verwijten van met socialisten bevriend te zijn niet aar zelen dezelfde grove doodzonde te be gaan. Ook als Denderbode nu nog eens met het roode spook voor deu dag zal ko men, zullen wij hem zeggen Bezie u zeiven. Zou Denderbode niet willen zeggen waar wij bet algemeen stemrecht ge- doemd en veroordeeld hebben met ons schrijven maar niet met zijn droomen? In China. Als bij ons de papen winkel bedreigd wordt, dan is 't een gekerm en geklaag om doof te worden. Dan is't de religie onzer vaderen (onze eerste voorouders waren heidenen,) die bedreigd wordt, en zijn er vreemdelingen in het spel dau moet men ze verdelgen, zooals de katholieken tegen de Hollanders in 't jaar dertig schreeuwden. En vroeger was de inquisitie gelast al dege nen te vervolgen die het geloof dorsten aan randen. Welnu de Chineezen zijn bezig bij hen die schoone leerstelsels in praktijk te stellen. Zij vervolgen niet alleen de bekeerde Chi neezen, die van de religie hunner vaderen af vallig zijn, maar ook nog de vreemde mission- narissen, die met e ne nieuwe religie, of liever met vele religies (er zijn katholieke, protestaut- suhe en russissuhe missiounarissen), twisten tweedracht iu hun land zaaien. Wij, mogen alle vervolgiugen en moorderij- en afkeuren, en dat doen wij iu geweten, zon der te vragen, of Turken of Cniueezen dit j do©n jniaar de papen hebben geen recht tot klagen, als de Chineezen roepen (zooals zij in 'tjaar dertig tegen de Hollanders deden): Weg met de vreemdelingen Dood aan de ver volgers onzer religie De Chineezen volgen slechts het voorbeeld door de papen gegeven. Zouden deze dulden, dat de Chineezen ons kwamen afkeerig ma ken van de religie onzer vaderen Héla, Denderbode. Zondag vroegt ge of we heesch waren, of aan borstziekte leden, omdat we niets dorsten schrijven over de vuile zaak van Hamrne, en in hetzelfde nummer riepen wij zoo luid over dit geval, dat wij vree zen van Dender dode doof en stom ge schreeuwd te hebben. Wij durven den cs wel met de horens pakken niet waar, Slimmekende libera te schurftige schapen wel aan den schandpaal spijkeren, maar gij wordt gemuilband en zoo stom gemaakt als visscben, wanneer uwer vriendjes wat mispeuterd hebben. Daarom ook ligt er zoo groot verschil tusschen oos. Bij u mag men uit de ka pel niet klappen, bij u moet men voor gevallen van dien aard en andere broeder- kensziekten ziende blind, hoorende doof en sprekende stom zijn. In uw kamp is het stilte in de rangen en wat nog erger is, verschoont, be schermt, vereert of beloont, men de genen die zouden moeten geschandvlekt, verstooten en gestraft worden. Zeg eens, Denderbode, gaat gij u dood zwijgen over den koster van Hoboken. den kosterorganist van Houtvenne, en den katholieken schoolmeesters van B.., uit da buurt, die reeds veroordeeld is Allons, kameraad, wees eens zoo eer lijk als wij. Briefwisseling. Men schrijft ons uit Gent Mijnheer de Hoofdopsteller Zoudag 20 December had de Laurent's kring De Vrijheidsliefde van Gent het geluk en de eer de leden van den Werkmanskring Vooruitgang door Werk van Aalst te ontvangen in zijn lokaal. Sedert de stichting van Vooruitgang door 't Werk n werden nauwe betrekkingen aange knoopt tusschen de beide kringen, die voor het zelfde doel strijden, namelijk De zedelijke en stoffelijke volmaking van den werkman door het ouderwijs. Wat deed het ons goed de Aalstersche broe ders aan de statie de hand te drukken en met hen eene wandeling te doen langs de voornaam ste straten en merkwaardigheden van Gent, terwijl er gesproken werd van vroegere bijeen komsten, van p ditieken strijd en van duizend andere zaken die onze instellingen aanbelan gen. Zoo geraakten wij bijtijds in het lokaal. Ik zeg bijtijds, want tot nu toe heb ik niet gezegd dat de Zang-en Tooneelafdeeliug van Voor uitgang door t Werk ons dien avond een feest aanbood. Alles moest klaar zijn voor 4 1/2 uren. De ruime zaal der 14 Vrijheidsliefde was proppensvol, hetgeen bewijst dat deledenen hunue familie er aanhielden hunne Dender- broeders toe te juicben. Er heerschte dan ook een echte geestdrift onder de aanwezigen, die nog vermeerderde feen de Ondervoorzitter der Vrijheidsliefde bij het opgaan van het doek de Zang- en Tooneellicfhebbers aan het publiek voorstelde, een wi ord sprak over het doel en cle werking van Vooruitgang door 't Werk en eene bijzondere hulde bracht aan den heer Meert, den onvermoeibaieu ijverigen Voorzit ter. Iedereen is er van overtuigd, zegde spreker, dat met zijue wilskr icbt,zijnen onophoudenden ijver en vooral door zijn voorbeeld, den Vrij zinnigen Werkmauskriug moet bloeien. Daarna ving het feest aan. De heeren La- deuze, De Vrindt en Druck oogstten eenen welverdienden bijval in. De heer Ladeuze heeft eene kloeke en sympathieke stem; alhoewel een Waal» zong hij het lied Aan Gentop onberispelijke wijze in La Nu>ten Rê verie werd hij dapper toegejuicht. De heer De Vrindt deod ons hartelijk lachen in Les regrets de Cocassier maar was onbetaalbaar in Le docteur Isembaert. Hij was een echte chartatan, bijgestaan door drie groote maar ware muzikanten, onschatbaar in hunue rol. Wat met, min ophef bijzette waren de 20 a 30 kleine gasten die den Charlatan zoo natuurlijk op het tooneel bewonderden. Do heer Druck muntte uit in Laat de son in 't water schij nen. De heer Schollaert zong het lied De werkman zonder werk met veel gevoel. Hij bezit eene goede stem en zal goeden voortgang maken onder de leiding van den knappen mu ziekleeraar, den heer H. Steppe, die don zang begeleidde. De Vooruitgangers van Aalst hebben ons bij de opvoering van Gevraagd voor de Bruiloft en Napoleon en Bismarck getoond dat er ernstig en met goed gevolg gewerkt wordt.Beide stukken liepen opperbest van stapel. Wij wen- schen hun waarlijk geluk. De juffer L. Van Vaerenberg is op weg eene goede tooneelspeel- ster te worden. De heer De Schaepdryver vooral stond ons aan in de rol van Zebedens, Een tooneelspeler van beroep zou de rol vau eenen fanatieken, langkarigen, hooghoedigen, blaasmuiligen koster niet b ter vertolkt heb ben. De heeren Anne, Ballinckx, Becqué, Bos- schaert, De Braeckeleer, Vau ae Velde en Van Vaerenberg, strekken tot eer van Vooruitgang door H Werk. Zij spelen natuurlijk en zijn zeer rolvast, hetgeen verraadt dat zij een knappen tooneelmeestur hebben. Het feest werd gesloten door het krachtige Chant des Gueuv met volle stem aangeheven door den heer Ladeuze. Zulke feesten laten eenen goeden indruk, zij werkeu op het gemoed en den geest van den aanhoorder. Daarna vereeni den zich dn leden van Vooruitgang met die der Vr jheidrliefde» in de boekenzaal. De Ondervoorzitter Van de Putte, dankte de Aalstersche broeders voor het gulhartig en schoon feest dat zij ous hadden aangeboden. Maar vooral voor de broederlijk beid, die zij ons toedragen. De heeren Meert en Anne antwoordden in treffende woorden op die toespraak. Een ulasje werd nog geledigd op den bloei van beide Werxerskringen tot het ver.rek uur was aangebroken. Te 9 ure 54 minuien scheidden de vrienden, in 't vooruitzicht elkaar nog menigmaal weer te zien. Een lid der Vrijheidsliefde. Cocokoek. Luik. 6.44 14.12 19.68 Gembloux. 7.98 11.08 19.33 Gemiddeld. 7.21 12.60 19.50 Katoenkoek. Luik. 0.00 13.09 45.86 Hasselt 6.72 12.23 45.91 Antwerpen. 0.00 11.90 43-10 Gemiddeld. 6.72 12.40 44.75 moest heden hare derde vertooning ge ven. Ongelukkiglijk is deze, door een on voorzien geval moeten verschoven wor den tot Januari. Wij hopen dat de wakkere maatschappij dezen uitstel zal te baat nemen om de twee stukjes, Blonde Veva eu Zieleketens des te beter te bestudeeren en dat zij ons met een puik feest zal vergasten. Het Glas. Waardoor hoort men in sommig huis Zooveel krakeel, gevloek, gedruisch Waardoor laat mmigeen zijn vrouw Waardoor komt menigeen in rouw Waardoor komt men iu schuld Wordt het hospitaal gevuld Waaraan wordt geld besteed Zoo zuur verdiend in 't zweet Waardoor jaagt de zoon De moeder uit de woon Waardoor vandaag? Zooveel geklaag? 't Is het gelas? Dat ras Zooveel Krakeel Onrust Onlust Lawijd En spijt En armuê baart 't Maakt beurzen plat en hersens krank 't Wijst den weg naar zothuis en gevang. Victoe Ina. X>e vrouw. Victorien Van de Weghe. Stadsnieuws. Diefstal met braak. In den nacht van 18 en 19 dezer maand zijn er dieven binnen ge- I roken op 't buitengoed van dame wed. Alex. Liéunrt, Brusselschen Steenweg alhier. Ver scheidene deuren werd n met geweld openge broken en al de voorwerpen zooalstafellakens, stores, tapi|ten, een wekker, manskleederen, een looden pomp, hoveniersalem, flesschen bier, enz., werden geroofd. Onze politie alhoe wel e«rst des middags verwittigd lukte het erin den zelfden avond de hand op de daders tc leggen. De twee eersten zijn gek nde dieven en de der le pleegde zijn eersten diefstal, hij was door den eersten meegelokt. Op 't kasteel der heeren Schellekens, Brus selschen Steenweg, zijn dezer dagen gestolen verscheidene platen zink wegende ieder onge veer 200 kilogrammen. I w. Voederkoeken Samenstelling en vervalsehingen Wij laten hfernide gimid elde samenstel ling volgen welke de bijzonderste veevneder- koeken luidens de verslagen door de bestier ders d r landbouw-laboratoriums opgemaakt in 1890, in den belgischen handel voorkomende hebben aangeboden. Wij voegen na de tabel len, de opmerkingen er aan waarmede eenige laboratorium-bestierders, in hunne verslagen van 1890, de uitslagen, die zij van hunne ont ledingen der koeken door hen gedaan,geven vergezellen en door de belanghebbenden nim mer uit het oog zouden mogen verloren wor den. Want de inrichtine dezer gestichten is eene der nuttigste die in het land bestaan zij heb b*u bewezeu, bewijzen en zullen steeds aai deela.ndb.'uw en aan de wetenschap de grootste diensten bewijzen zij bieden de landbouwers die tot hen hunnen toevlucht nemen, waarbor gen aan wier verdiensten niet te hoog zouden kunnen t esehat worden en van welke zeer vele practijkers, ongelukkiglijk, heel het bereik, het nut nog niet beseffen. Lijnkoeken. Luik. 5.47 9.16 34.90 Hasselt. 6.58 9.73 35.17 Gembloux. 6.30 9.82 32.43 Antwerpen. 6.30 9.90 31.30 Gemiddeld. 6.16 9.65 33.45 Raapkoek. Luik. 7.00 9.80 34.33 Hasselt. 6.82 12.65 30.81 Antwerpen. 9.06 10.08 32.00 Gemiddeld. 7.80 11.80 32.38 Arachidekoek. Luik. 6.01 9.11 45.62 Hasselt. 7.62 8.07 47.31 Gembloux. 5.15 8.41 48.75 Antwerpen. 6.60 8.60 41.30 Gemiddeld. 6.25 8.54 45.87 Een staal van lijnkoek vervatte eene ste* evenredigheid kempkoek, mengsel die ei vervalscbing daarstelt, aangezien de hand ra- waarde der kempkoeken lager staat als degen: der lijnkoeken en dat de eerste hevige doork bij de dieren kunnen verwekken. Een raapkoek verkocht voor zuivere raapkoek was slecht samengesteld uit ravisoen (Simquo arvens Die koek wasemde een dusdanige sterke ei aanhoudende reuk uit van mostaardolie, dat wij er het gebruik van afgeraden hebben, (r malissari-Luik.) Er zijn ons slechts vier stalen van koeken ontlediug overgemaakt. Volgen wij, die flau vraag van ontleding van voederstoffen voor het vee, bijzonderlijk vau koeken, is toe e- schrijven aan de onkunde der landbouwers aan deu hoogen prijs der ontleding inderdaad de noodi.e dasagien eiwitstoffen, vetstoffen delfstoffen, micrncopiek onderzoek en e^n hoedanigheidsproeven kosten 't minste 12 1 't is veel. (Warsage Bergen.) Loven die verscheide olieslagerijen b< t levert aan de voeding van het vee der omst ken een nog al groote hoeveelheid koek, ma u weinige landbouwers doen hunne aankoopen nazien. De landbouw-inaatschappijen, integendeel, konpen geene koeken zonder hare belangrijke leveringen te doen ontleden, waarover men ze heeft geluk te weuschen. De lijnkoek is hare verkozen koek. De hoedanigheid is algemeen- lijk verbeterd en verscheidene mogen gerang schikt worden in de categorie van zuivere haudelkoeken Wij verstaau daardoor koeken gemaakt met lijnz lad dat gezond is, dat maar weinig vreemde en geene nadeelige zaden be helst. Wij kennen geene koeken die miciosco- pieklijk zuiver zijn, maar de fabrikant moet trachten tot dit ideaal zoo naast mogelijk te geraken. De goede huizen zijn heden van vol maakt zuiverende en schendende tuigen in bezit ook moet men dauelijks meer moeilijk worden ten opzichte der microscopieke zuiver heid der koeken. Wij hebben anderzijds verkochte koeken te ontledigen gehad die moesten lijnkoeken zijn en die meer dau drij kwaart onzuiverheden bevatteden, waaronder wij de volgende zaden zullen aanstippen Tenslotte, zijn wij nog zeer onzuivere koe ken te gemout gekomen die veel delfstoffen inhieldeu. (Claes-Loven.) Werkbeurs van Gent. Wekelijksch bulletijn van 18 tot 24 December 1891. VRAGEN Kaardemeester iu katoen 1, stoker 1, klerk 1, verschillige stielen 21. Mannen Vrouwen en leerjongens 6 18 AANBIEDINGEN Fabriekwerkers 8, daglooners 5, schilders 3, verschillige stielen 34. Mannen Vrouwen en leerjongens 27. 23. De Thee St. Gis'ain is het beste, het oudste, afzettend bloedzuiverend genees middel. De doos 1.25 fr.; de pillen met deu thee 1,50 fr. Als gij Zwitsersehe Pillen koopt, eischt wel dat zij van Parijs kome uit het fabriek van A. Hertzog apotheker. Neemt er geene andere Boom, 22 Dec. Dijnsdag namiddag is een droevig ongeluk voorgevallen aan desteen- fabriek van M. Vermeulen in den Hoek alhier. De weikliedên waren bezig met een sc.rip te la den eene plank was over het vaartuig gelegd om er met steeuwagens op te rijden. Van den Bogaert, 20 jaar ou 1, reed de eerste hij ging te ver, de plank kantte om, en de jon geling viel met zijnen wagen in de Ru pel en verdween onder het schip. Spoedig bracht men hu p de schipper sprong in zijnen boot en weldra haalde men den jonge ling boven hij had opgehouden te leven. Van den Bogaert was een zeer brave jongeling, hij was ongehuwd. Quaregnon. Maandag avond is de werkman, KrnestGautiner, inde koolmijn der Vingt-quatre actions tusschen twee wagonnet jes gevat eu letterlijk in twee gesneden. CHOCOLAT BARON, ANT WERPEN is overal gevraagd. Antwerpen. Dynamietontploffing te Antwerpen. De fransche sloep Pilote II met 20,000 kilos dynamiet gela ien, en door usschers van de Panne, op de Noord-Zee verlaten gevonden, was naar Antwerpen ge bracht geweest. De gevaarlijke lading werd aaa de Pijp Tabak gelost en het schip iu de ketting gelegu in de eerste Drooge dok. Hier lag het vaartuig tusschen een lichter, geladen met graan, de deensche 3 mastsloep Vega. Woensdag morgend ten 11 ure, deed zich eene schrikkelijke ontploffing hooien. Het was de sloep Pilote II die gespron gen was, die eenieder nogtans dacht, geen dyna miet meer aan boord te hebben. Op het oogeriblik dat de ontploffing plaats greep, steeg er van uit de Drooge dok rook aL eene stofwolk in de hoogle, terwijl stukken houten ander puinen inaile richtingen werden geslingerd. Talrijke vensterruiten in den om trek, tot zelf te Austruweel, werden verbrij zeld.. Aan boord van den lichter bevond zich de wed. DeCouinck en een schippersknecht. De 1 eerste werd eig gekwetst aan den voet en de tweede iicht aan het hoofd. Deze beide per» SONNET. Beheerschter dezer aard van in de vroegste tijden Zag men de goden zelfB voor hare knie gebogen, Een slavenrot gelijk, haar wil en geest toewijden, En sineeken om een blik van hoop of mededoogen. Men ziet ze in engle nvorm laags bloemen wegen glijden Hier goedheid inde ziel, daar in den mond de logen Kan met een enkel woord zij 'tkoudste hart verblijden Zij maakt ook mannen dwaas die vaak op wijsheid bo- Igen. 'tVerlangen strooit zij rond zich heen bij iedren stap: Heur schoonheid stemt de luit tot vuurge jubelzangen, Terwijl zij met een kus den dichter houdt gevangen. Heur heerschappij is groot en eeuwig zal zij leven Heur zwakheid is een macht die alles doet vergeven, Heur schepter is de min, heur kroon het Moederschap I Delfstoffen. Vetstoffen. Eiwitstof! 1. Koolzaad Chenapodium finipolium 2. Raapzaad 10 Trifthum proteose. 3. Yeldmostaard 11 in carnatum. 4. Galeopsis setrahit 12 Camilina Sotiva. 5. Centaurera Rgarius 14 Agrostemma githagt. 6. Polygene convolvulus 15 Boekweit. 7. Rijst 16 Hondsribbe. 8. Maïs Zeer onzuiver.

De Dendergalm | 1891 | | pagina 2