GRAND BAL ONS HUIS Groot Gemaskerd BAL GROOT BAL 9de Jaar. Nummer 5 Vrijheid en gelijkheid Goed nieuws. Rechten op de granen. Die farceurs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR x 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs: J 6 fr 50 voor den button, voorop betaalbaar. PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert [zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. o Gewone, 15 centiemen Prijs der Annonoen j Eeklamen, 76 c9nÖ6men j per drukregel. Vonnissen op de dei de, bladzijde1 frank. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVAS, Madelenastraat32, Brussel Nee spe nee metu. AALST, 3 FEBRUARI. 5Sr!VA 1 AALST. 1894 Club zonder naam, niet zonder hart. op Zondag1 4 Februari, om 10 ure 's avonds in den Graaf van Êgmont, Groote Markt. Groot Orkest Symphonie. Om Middernacht, prijsuitreiking aan de best gemaskerde personen. Er zullen hoegenaamd geene uitscheldingen of verwijtingeu gedoogd worden. Heerekaart 1 Fr. Damekaart 0-50 Fr. De Voorzitter, Nestoe SCHALTIN. VILLE D'ALOST. Cercle Symphouique Do t Eendracht Groot. Carnaval 1894 Paré Masqué et Travesti, Ie 5 FÉVRIER 10 heures du soir a CONCORDIA. A Minuit grande distribution da prix aux personnes les mieux Costumées. BRILLANT ORCHESTRE. Consommations de 1" choix Les intrigues seront 3évérement interdites. Carte de protecteur 5-00 francs. Cartes prises d'ava ice pour Cavalier et Dame 2-00 francs. Cartes a 1'entrée Cavaliei 2-00 fr. Dame 1 fr. I,e Président, Corneille VAN BRANTEGHEM. N. B. On est prié autant que possible d'évi- ter les Domiuos noirs. Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Schoolstraat AALST Concordia. Dinsdag 6 Februari 1894 Vastenavond om 8 ure 's avonds, Prijzen der Kaarten tot Dinsdag 6 Februari om 8 ure 's avonds, te bekomen bij de Bestuur leden en in Concordia. Beschermkaarten 5 franken en 2 fr. ingang voor Dame en heer. Ingangkaarten 1 fr. voor dame en cavalier. Daarna aan't bureel een frank per persoon. Orkest van 20 Muziekanten. Vrijen ingang voor gemaskeerde en ongemas- keerde aan hierbovengemelde voorwaarden. Namens het Hoofdbestuur De Voorzitter, Emile MEERT. NOVELLE. Naar het Duitsch door Kapitein Van Ackee. Neen, neen riep Marie Het is van vreugd Het is van dankbaarheid De twee dozijnen tuiltjes zal ik schilderen en de laatste teljoor zal de schoonste zijn Ik dank u, mijn heer EvertIk dank u Met opgewektheid ging de jouge schilderes aan het werk maar na braakte de grootmoe der hare gal tegen die vernederende kostwin ning uit, zooals zij het schilderen voor geld noemde. Eindelijk dreigde zij vrouw Reinhert en hare kindereu op straat te zetten. Te ver geefs Marie hield aan en de moeder had zooveel vertrouwen in de dochter, dat zij deze liet begaan Marie bad intusschen een klein huisje ge huurd te Berlijn, en nu kwam het tot eene openlijke, dech vriendelijke scheiding tusschen de weduwe, met hare twee kinderen en de grootmoeder. Welk geluk voor Marie te zien hoe verge noegd hare moeder in hun huisje bezig was Welk geluk als zij, na de eene of andere bood schap, naar huis terugkeerde eD het helder en frisch moedergelaat aan het venster bemerkte als zij den lichten stap hoorde waarmee moeder voorbij haar kamerdeurtje sloop al waar zij zat te werken als zij dan bemerkte hoe moeder haar iedere kleine moeite spaarde en afnam 1 Dan liet zij haar penseel zinken om hare dankbare oogen tot God te verheffen. Terwijl de Kamermeerderheid alles doet wat maar mogelijk is om duizenden en duizenden van het kiesrecht te be- roo,7en, hun door het nieuw artikel 47 toegestaan, en alzoo de politieke gelijk heid met voeten treedt, gaan de clerica- len op,den buiten voort met de vrijheid te miskennen en de propagandisten der Werkliedenpartij af te ranselen en half dood te slaan. Het niet kunnen le winnen met rede neeren, nemen zij hunne toevlucht tot geweld, en men ziet kasteellr eren en geestelijken de ongelukkige boerenmen- schen tot gewelddaden ophitsen. Men herinnere zich Zonnebeke en Beernem, waar onder het oog der overheden de lafhartigste daden voorvielen, zonder dat de Regeering het noodig oordeelde die overheden tot den eerbied der wet te roepen en zonder dat het gerecht die overtreders der grondwettelijke rechten naar behooren strafte. In België is alles toegelaten tegen de werkliedenpartij. Preekt een pastoor dat de socialisten op stokslagen moeten onthaald worden niemand vraagt hem rekening voor die snoode daad. Wapent een burgemeester zijneknech ten met stokken om de propagandisten half dood te slaan de brave burger vader wordt niet eens verontrust. En staat er eindelijk iemand in de Kamer op om al die lafheden, rechts- en wetsovertredingen aan te klagen, dan ontkent de regeering het gebeurde of verschoont de gepleegde misdrijven en de lieve Kamermeerderheid gaat een voudig tot de dagorde over alsof er niets gebeurd ware, alsof de Grondwet niet ware overtreden geworden, alsofde vrij heid van den burger en de persoonlijke vrijheid niet waren geschonden, alsof de vrijheid van vereeniging en verga dering riiet waren mikkend geworden, door overheden aangesteld om over dezelve te waken. Wieniettot de clericale partij behoort is vogelvrij verklaard zoodra hij den voet op deu buiten zet de priester mag hem belasteren, de overheid mag hem zonder bescherming laten, de opgehitste boeren mogen hem mishandelen en durft hij zich verweren, dan komen veldwachters en geudarmen nog een handje toesteken opdathij maar goed ge roete en zich lang heriunere dat geeste lijkheid, burgerlijke overheid, rusthand- havers en soortelijken, allemaal samen spannen tegen hem, tegen het goede recht, tegen de vrijheid. En dan klinkt het in de Kamer, uit den mond des mi- Welk een gelukkig leven Eu als Marie dan terugblikte op den korten tijd waarin deze verandering zoo rap en zoo zeker'ontstond, dan kwam haar somtijds alles voor als een droom een schoone droom in het huis van grootmoeder. Met de volle verukking eener frisch inge spannen kracht en gelukkig en fier op hare bekwaamheid, werkte Marie van den morgend tot den avond. Zij schilderde niet voor kunst kenners en kunstliefhebbers, zij was, zooals Evert het had voorzien, geheel aan hare kunst gewijd. Zij had hare ware vreugd aan de waaiers, aan de bloemen vazen, aan de teljoren die zij met dozijnen te schilderen kreeg. Zij deed gestadig voortgang en werkte met meer zekerheid en schoonheidszin en werd met ont moedigd hoe dikwijls zij ook hetzelfde werk te verrichten had. De brave heer Evert bleef de jonge schilde res met raad en daad terzijde staan hij vond vreugd in dit begaafd meisje, die met den moed en de kracht van een man er altijd en altijd naar streefde om verder en verder te komen. Aan Marie baarde het een bijzonder genoe gen wanneer zij eene bestelling kreeg om een landschap te schilderen. Als de heer Evert er over bromde, dat zij ran dergelijk werk te zeer haar hartebloed verspilde, om er betrekkelijk weinig mede te winnen, dan lachte Marie en met begeestering begon zij te werken. Het was toch zoo aangenaam woud, lucht en water te schilderen in plaats van die eeuwige roozen en bloemen en vergeet-mij-nietjes en vlinders Rap ging de tijd voorbij. 2 jaar waren verloo- peu sedert vrouw Reinhert hare schoonmoeder had verlaten, en nu eerst begon grootmoeder een waar genoegen iu de werkzaamheid van hare kleindochter te vinden het leidde haar ij del gemoed als zij over de schoonheid van Marie's weiv hoorde spreken en nu ontstond er een hartelijk verkeer tusschen de oude nisters, dat mishandelden alleen de schuldigen zijn. Wat verbeelden die liberalen, progres sisten en socialisten zich toch Zij zou den naar den buiten mogen gaan propa- gande maken en ongedeerd terugkee- ren Zij zouden, onder .t oog van den kasteelheer en den priester, de boeren over rechten en plichten komen onder houden Zooveel vermetelheid mag niet geduld worden. Priesters, en burge meesters, en kasteelheeren, en veldwach ters, en schoolmeesters, en klokkeluiers, heel de bent, die op den rug van den boer leeft, weet de partijdriften op te wekken en de gemoederen op te hitsen, en wanneer de stedeling op den buiten verschijnt om er wat licht te brengen en over broederlijkheid en vooruitgang te spreken, dan klinkt het ordewoord uit deu mond der gezalfden en der over heid n Klopt er op Klopt er op en dronken lummels, gewapend met stokken, leggen zich in hinderlaag en vallen onverwachts den niet kwaad ver moedende op liet lijf, tot grootere eere en glorie... Gods Zoo worden de vrijheid en de gelijk heid voor de vret iu ons godzalig België onder de voeten getrapt onder het mi nisterie van M. Beernaert en met de me dehulp van priesters, rijken en heeren van de wet. Volgens het schijnt zou Neuzius Beernaert, van wiens ontslag zooveel gepraat werd, einde lijk genegen worden om eene enkele zijner duizenden schitterende beloften te houden.' Heeft hij inderdaad niet tot boven de hanen der kerktorens geschreeuwd dat de belastin gen, die het laatste liberaal ministerie ten val brachten., nutteloos waren, en dat hij ze ging afschaffen zoohaast hij het bewind in banden hebben zou Hij ging zelfs hot reeds betaalde teruggeven WelnU, sedert tien jaren dat de klerikalen ons onder hunnen pantoffel houden, blijft die beroemde financier regelmatig al diezelfde belastingen binnen palmen, zonder eenigm af keer, zonder eenfl gewetensbezwaar. Eindelijk, zegt dc Paterjood, goed nieuws Maar 't zijn nog de belastingen niet, die gaan afgeschaft worden 't Zal nog voer dozen keer niet zijn net als met het ontslag. Er is alleen spraak van etn koninklijk besluitje, waardoor de kadastrale vermenigvuldiger, ingesteld met het oog op de erfenissen in rechte lijn, merke lijk verminderd wordt. Het is wel de moeite En toch wat een wolk van wierook gaat men den eeuwigen bedreiger met ontslag, de leven de kabinetskwestie, deu besten vriend van Woeste toezwaaien, om dien plaaster opeen houten been Kom maar binnen, de komedie gaat beginnen Wie 't laatste lacht.... vrouw en hare schoondochter. Dikwijls kwam grootmoeder in het klein huisje te Berlijn eeni- ge aangename dagen overbrengen en slechts ééne zorg, dat Marie de beste jaren van haar jong leven overbracht met werken en zij aldus rooit gelegenheid zou vinden om te trouwen, dat gaf haar somwijlen stof tot morren en knorren. Ha, grootmoederken zoo lachte Marie dan mijne kalanten, dat zijn mijne minnaars, en ik hoop dat die mij getrouw zullen blijveu. Wat het trouwen betreft, ik heb geenen tijd om jong meisje te zijn ik ben een kladschilder zonder geslacht, maar een gelukkige kladschil der. Gij hadt wat beters kunnen zijn morde de oude vrouw indien gij te mijnent geble ven waart maar gij hebt het zoo gewild. Ji, dat had Marie gewild, en zij had gelijk gehad h ir n wil duor te zetten. Weinige dagen na dit gesprek met hare klein dochter deed de oude vrouw eeueu gevaarlij- keu val van den trap in haar huis en eenige weken later gaf zij den geest. Het huisraad van de oude werd verkocht en de opbrengst maakte het eenig kapitaal uit van het huisge zin welks eenige broodwinner eenjoug meisje was. Doch moeder Reinhert vond een volmaakt vertrouwen iu Marie's blauw® oogen, zoowel als in de gedachte Tot hiertoe heeft God ge holpen Hij zal ook verder helpen. IV Tot hiertoe had grootmoeder uit hare lijf- rent het huisgezin van hare schoondochter on dersteund door haar overlijden nu had dat opgehouden. De winter begon, en de arme we duwe Reinhert werd door zorg en onrust be- kweld. Marie werkte meer dan ooit opdat hare moeder en haar zusterken geen gebrek zouden Ter algemeene vergadering van den Landbouwersbond vau Oost-Vlaanderen, op Zondag 21 Januari gehouden, heeft de heer Martens notaris te Olsene, ten voordeele der rechten op de vreemde granen gesproken en eene dagorde doen stemmen, waarvan paragraaf 5 luidt als volgt Inkomrechten op de granen, suiker ij en, boter, vee en margarine en gezien de moei lijkheid dat in dezen zittijd te stemmende stemming in dezen zittijd van het voorstel Melot, volgens ivelk, inkomrechten worden geheven op bloem, mout, boter, margarine, haver, suikerijen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Wij begrijpen dat landbouwers, slecht ingelicht of niet ingelicht nopens den toestand van den landbouw in de lan den die inkomrechten op de granen hef fen, de verbetering van hunnen toestand van de graanbelasting verwachten. Trouwens, het schijnt waarheid te be vatten dat de landbouw moet herleven, als al de landbouwvoortbrengsels uit den vreemde bij den invoer door zware rech ten getroffen worden. In werkelijkheid is hef tegendeel waar. De graanbelasting heeft nergens den landbouw gered, noch in Duitschland, noch in Frankrijk, waar de heftigste voorstaanders der inkom rechten reeds rouw gevoelen dezelfde voorgesteld en doorgedreven te hebben.- Na eenige jaren ervaring is de toe l stand van den landbouwer aldaar nie verbeterd, integendeel maar de alge meene toestand van de arbeidende klas sen is er feitelijk verergerd, doordien de graanbelasting ue prijzen vau het brood heeft verhoogd, naar evenredigheid van de gestelde rechten, zonder den invoer van vreemde granen te verminderen zoodat, ten slotte de landbouwer nog altijd voor dezelfde concurrentie staat, en naar andere middelen tot verbetering moet uitzien. Die middelen zijn gemakkelijk om vinden, als men maar zoeken wil, en als de landbouwers den flater niet meer be- Toote groadeiffiiiaren paar de gaan Kamer te zenden, die van de- hooge pachten leven en liever het brood be lasten, en dus ruim 6 millioen Belgen treffen, dan rechtvaardige wetten te ma ken op de buurpachten, zoodat de boe ren niet meer van de groote heeren af hankelijk zijn. De bestrijders der beschermrechten zegde M. Martens spelen eenvou- dig comedie, als zij zeggen uit liefde tot het volk te handelen. Waarom dan vrageu zij de afschaffing niet der rech- lijdan. Zij werkte g«jaagd, koortsachtig, ruste loos. De frissche kleur verdween langzamer hand van haar gelaat en donkere ringen kwa men rond hare eens zoo stralende en thans ver duisterde ooien. Dat verdubbeld® moeders verlegenheid. Ach, mijn kind zuchtte zij hoe pijnlijk en friestiggaan uwe jonge jaren niet voorbij Marie glimlachte, legde haar penseel neder, nam moeders beide handen in de hare en zegde Wel moederken, gaat gij nu beginnen spreken als grootmoeder, zaliger Laat ons rekenen ik was zeventien iaar als wij uit Erfurt zijn vertrokken twee jaar hebben wij bij grootmoeder gewoond, is negentien jaar drie jaar zijn wij nu te Berlijn te zamen twee en twintig jaar. Dus is mijne jonkheid bij lange na nog niet voorbij. Treurig schudde vrouw Reinhert het hoofd. En jaar na jaar zal voorbijgaan in werken en slaven voor moeder en zuster tot gij den moed zult verloren hebben nog van jonkheid te spreken,.. Eene rilling liep door Marie's leden moe ders stem scheen een profetischen klank te heb ben. Nog nooit had zij zoo verre aan de toe komst gedacht. Aan trouwen denkende, was zoo iets hear altijd voorgekomen alsof dat eerst veel, zeer veel later gebeuren kon, niet omdat zij alsnog slechts aan werken, aan leeren en schilderen gedroomd had, neen, maar omdat de jongeling, die op deu morgend toen zij van Erfurt afscheid nam, haar als een trooster en raadgever verschenen was, ook nog niet aan trouwen en aan een eigen huishouden denken kon. Eigenlijk meende Marie wel niet dat ze zijne vrouw worden zou; maar zij droeg hem toch een dankbaar herto toe. Zij wilde hem we derzien, nogmaals in die goede bruine oogen blikken, en aan dien wijzen raadgever zeggeu hoe zij zijnen raad had gevolgd en hoe zij er in ten op suiker, azijn, zeep, kleeren, enz. De bestrijders der beschermrechten spelen geene comedie zij verdedigen liet algemeen belang en den boterham van den werkman en zij vragen heel zeker do afschaffing van de rechten op suiker, azijn, zeep, kleeren, enz., al schijnt M. Martens dit te ontkennen. Een ander spreker noemde het be- lachelijk altijd voor den dag te komen met de loonbelasting. Is liet water niet zoo noodzakelijk als het brood En leggen Brussel en andere groote steden geene lasten op water, licht, vleesch, groenten, enz., door slacht- en plaat srechten Neen, belacheljk is het niet, maar ha telijk in den hoogsten graad is't wel, op t brood te willen belasten. En al hef fen nu Brussel en andere groote sleden nog zulke zware en onbillijke lasten, dan is zulks nog geene reden om de ha telijkste van alle, namelijk de belasting bet brood, te vragen, zoogenaamd ten Yoordeela der landbouwers, maar feite lijk en uitsluitend ten voordeele der grondeigenaars. In plaats van lasten te vragen op pro ducten van allereerste en algemeene be hoefte, moesten alle vrienden van land bouw en nijverheid gezamenlijk derzel- ver algeheele ontlasting eischen en in vervanging der rechten op den arbeid en den landbouw eene, naar evenredig heid van het fortuin, toenemende, be lasting op het inkomen viagen, die. de geringe lieden vrijstellende, op allen wegen zou die iu zekeren welstand ver- keeren. Wij hebben het gezegd en tot verve lens herhaald, onze landbouw gaat niet achteruit omdat de vreemde granen vrij binnenkomen hij gaat achteruit door de zware lasten die op hem wegen zware lasten die den landbouwer in de onmogelijkheid stellen met den vooruit gang mede te gaan en zich toe te leggen op meer winstgevendeu veldbouw, waar de Vlaamsche grond zich uitstekend toe leent, terwijl de verbiokkeling van on zen grond in oneindig veel en kleine eigendommen, de concurrentie op het gebied dei graancultuur onmogelijk maakt met Rusland, Amerika, Austi Indië, enz. Een dezer dagen had vanwege de heeren TACK en L1EBAERT, vertegenwoordigers van Kortrijk in de Kamers, eene ondervraging plaats over de maatregelen door de regeering genomen ten gunste onzes handsls met Spanje. De heer TACK noemde deze zaak hoogdrin gend, vooral wat onzen uitvoer in weefsels naar Spanje betreft. gelukt was met de schilderkunst hare moeder tegen gebrek te behoeden. Stil zat moeder te weenen. Marie had op hare laatste woorden niets geantwoord. Moest dat zwijgen aan hare moeder niet duidelijker dan woorden Marie's gedachten bloot leggen Bekwel u toch met «eene ingebeelde zorg, moeder zegde Marie eindelijk er bestaan wezentüjke zorgen genoeg... De winter is streng en schijnt geen einde te zullen nemen hij heeft veel kosten medegebrachtwij moeten sparen. Denkt gij niet dat wij wel zouden doen een goedkooper huis te huren Welzeker zegde vrouw Reinhert hier toch is veel meer plaats dan wij noodig heb ben. Het gedacht aan verhuizen was een goede afleider voor vrouw Reinherts bezorgdheid, en tevens deed de vergenoegde uitdrukking van Marie's gelaat haar aannemen dat hare dochter weinig leed bij de gedachte dat ha:e jonkheid nutteloos zou kunneu voorbijgaan. De winter kroop ten eind®, de adetn van de lente waaide tot in de stad. Met hare beide dochters woonde de weduwe nu in «en kleiner huisje, eu wel in de gebuurte van den braven heer Evert, Marie's gewezen leermeester en huu eenigen vriend in de groote stad Berlijn. Het huisje, met zijnen hoogen steene» trap, was rp verie na zoo geriefelijk niet als het grooter huis ilat zij verlaten hadden maar toch had het ook zijne aangenaamheden, «n uit Ma rie's werkkamerkeu kon meu een prachtig ver- reziebt genieten, waarbij de oogen op een schoon groot huis vieleu, een huis dat, met eenen ruimen tuioomringd,een zeer aangenaam rustpunt aan het zicht gunde. Wordt voortgezet.) -1 DE DENDER GALM iïfiiiiTTiM rrOift Cb A i. v_-

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1