CHOCOLAT BARON Roemanië. Kerkwinkel. Wit en zwart. De gevloekte dag. Ho politie. Taal en Vrijheid. Septemberfeesten. Verschillig Nieuws. Antwerpen, BURGELIJKEN STAND Hij bewees onweerlegbaar dat de huidige toestand verderfelijk is voorde weverijen in Vlaanderen, vermits onze produkten veel meer dan het dubbel inkomende rechten be- ta'.e i, dan deze der nndpre landen. Het wordt o*» aizi'O oumog.-lijk de mededinging volte houdt-u en de markt van Spanje, die zeer be langrijk was voor onze weefsels, (Kortrijk al leen leverde er linnen voor twee inillioen), ontsnapt ons geheel en al. Frankrijk en Engeland benuttigen deze ge legenheid om er de markt gan»ch te overstroo- mcn met hunne voortbrengsels. Tenslotte vroeg de heer TACK wat de mi nister van zin is om dien onhoudbaren toestand te doen ophouden. De heer LIEBAERT sprak in den zelfden ziu en voegde erbij, terwijl bij trachtte zijne slagen onder hoffelijkheid te verbergen, dat er niettegenstaande alle» eenige punten gansch en geheel duister bleven De Miuister de Merode heeft een deerlijk figuur gemaakt in deze ondervraging. Zijn ant woord is dat van iemand, die niet weet langs welken kant zich te draaien hij zegt zelfs dat de klachten der Belgische regeering te Madrid geeneu invloed uitoefenen. Arme weverij 1 Arme vlasnij verheid Arme lan .bouwersZiedaar nogtans degenen, die zich uwe eenige verdedigers, uwe redders noe men Wat machtölooze onbekwamen 1 Wat farceur* Ml Als een volk slecht bestuurd wordt, zooals ia de meeste katholieke landen (België, Italië, Spanje, Portugal, en al de lauden Yan Zuid-Amerika) wordt het com, arm en zedeloos. Heden willen wij van een land spre ken, dat goed bestuurd wordt, eu doen zien, hoe daardoor de zedelijke en stoffe lijke welvaart ontstaan. Vroeger had Roemanië het ongeluk deel te maken van Turkeye dat Mahome- daan is, (nog erger dan katholiek Het volk werd er slecht bestuurd ook was het ongeleerd en ellendig. Later kou Roemanië van het verach- terd Turkeye afgescheiden worden en van dan af begon bet volk te herleven. Maar het hooger bestuur heeft niet gehandeld zooals bij ons, waar alles af hangt van ieders werkzaamheid, en waar de werklie altoos aan hun lot overgela ten worden. In Roemanië heeft het gouvernement al de gronden der kloosters onteigend, en ze verdeeld onder de armste boeren liet heeft het onderwijs kosteloos en ver- plichteud gemaakt het heeft zelf de ijzerenwegen gemaakt en doen opbren gen, terwijl men hier veel algemeene belangen door nationale maatschap pijen van kristeiijke joden laat uitbui- teu het heeft de mijnen behouden, welke ons bestuur aan financiers over levert alsook de stekskeusfabrieken, die hier ziekten en dood ten gevolg hebben het gaat den alleenhandel van genever doen, terwijl deze hier door iedereen kan vervalscht worden het gaat ook wetten makken om de arbei ders tegen alle ongelukken en hunnen ouderdom te verzekeren, terwijl zij bij ons van het armbestuur afhangen, dat aalmoezen geeft volgens politieke belan gen, en zich zeiven ook niet vergeet. 1 i^nd e«ns roortï dat eet lid der bureelea van wel dadigheid aidllö P&déBëerde met «enen m er kman Vriend, gij wilt twee frank per dag winnen welnu, ik zal u eenen irans geven, en het overige zult gij krijgen van het bureel van weldadigheid in brood houillie, kleederen, beddegoed en geld. En zoo gaat het geld van den arme in den zak van den rijke Arm België Gelukkig Roemanië Ia eene kautonhoofdplaats van ons arrondis sement stierf dezer dagen een der bijzonderste ingezetenen van de gemeente. De pastoor, wel ke een dei schraapzuchtigste, misschien wel de grootste geldslokker van ons bisdom is, had, zoo niet op al de dikke profijten van eene be grafenis van 1* klas gerekend, daar het lijk naar den grafkelder te G. moest overgebracht worden toch zeker op eenen plechtigen lijk- diemt geteld en van eenen geheelen hoop blin kende vijffrankstukken gedroomd, welk zijn latijngekraai in een* uur opbrengen moest.... Maar, helaas nu was het m. i. s... mis. De overledene zou uit de parochie vertrek ken zonder dat do gewijde centenpieter er een paar Bordeauxstukken zou bij winnen. Iree I Van daar heilige woede, gloeienden toorn van den godgewijden drijtip, om die bittere teleurstelling dien geroeiigen tegen slag 1 Zij, o de discipelen Christi, welke hun rijk van de wereld niet is, houden wel van geen goud, fortuin of rijkdommen, daar alles ijdel- heid, brooe en vergankelijk is. De ziel, de hemel vooreerst en voor alles, afkeer en verachting voor het aardsche Maar nu toch, griefde het den schrokkigen hemeldragonder diep dat al die glansende zil veren en gouden schijven voorbij zijnen neus gingen vliegen, zonder dat er eene enkele aan zijne gebenedijde grijpers zou blijven plakken. Hij rekende er zelf op dat de deken van G. de dikke oatvangst van den lijkdienst met hens zou gedeeld hebben, maar twee Joden kennen de waarde van eenen bril, en haal het er uit als een hunner iets in /.ijne klauwen heeft. De gramschap van den gekruinden Grijp- maus steeg dan ook tot razernij gelukkiglijk dat hij er geene geraaktheid van opgedaan heeft. De familie van den overledene heeft geene lijkbaar en slechts met veel moeite eenen doo- denwagen kunnen bekomen. Volgens wij vernomen hebben is die pastoor een geldsmous van 1" klas al de doopsels, waar hij denkt dat er iets zal van afvallen, wor den door hem toegediendde overige armoedjss laat hij voor zijn onderpastoor. Het schijnt dat deze geldzuchtige sleepdra ger met zijn kollega van S. in zulken goeden geur bij de jonge priesters staat, dat deze met den grootsten angst hunne benoeming bij dit koppel grijpvogels vreezen en beide plaatsen met den schoonen naam van Siberië betitelen. Familieleven en eigendom. Wanneer men de klerikale bladen openslaat dan komt men er immer het liedje in tegen van de verdediging vau deu eigendom en het familieleven. Wij beschikken over te weinig plaats om die bewering eens breedvoerig te weerleg gen. Evenwel willen we koitbondig er op antwoorden. De klerikale partij telt onder hare leden al de kloosterlingen. Nu, het is al gemeen bekend dat de paters en nonnen naar het geld spuwen en dat ze in België in de grootste armoede verkeeren. Ziet maar hunne paleizen En dat ze op verre na er niet altijd in het bezit van geko men zijn op eene wettelijke wijze,vinden we in den tegenstand, die het onderzoek naar de herkomst der kloostergoederen, eenige jaren geleden voorgesteld, bij de kloosterlingen en gansch de klerikale partij ontmoette. Wie recht in de schoe nen gaat hoeft, geen onderzoek te vree zen. De rechtbanken hebben reeds over aftroggelarijen en erfdeelinpalmingen door geestelijken gepleegd te oordeelen gehad en het moet dus niemand verwon deren dat ze zich aanstellen als verde digers van den eigendom. Het familieleven, ziedaar wat schoons! De papen en nonnen kennen geen fa milieleven, zij schilderen het huwelijk af als eene zonde en het is maar uit nood, dat zij het aan de wereldschen toelaten. Maar zelfs onder de goede christenen, die regelmatig ter Kerk en ter commu nie gaan, hoevelen zijn er niet die een aardig begrip hebben van het familie leven, die van het huwelijk eene han delszaak maken en heel dikwijls later den koop breken. En dan komen die mannen huichelend af en willen de liberale partij doen door gaan als de vijanden van familie en eigendom. Ja, huichelarij zeggen we maar uwe maskers vallen af en niemand zult ge nog in uwe strikken vangen. Reeds meermalen hebben wij de tegenstrij digheden doen uitkomen over hetgeen onze geestelijkheid hier toelaat en ginder verbiedt, nu ophemelt en dan verlaagt, Zoo hebben wij gezegd dat het dansen te Hofstade en in vele naburige dorpen op straf van doodzonde door de zwartjes verboden wordt terwiil zij hier geen gebenedijd woorrG- dcrVóa ;ütröa#eii is^an de buis di^ er den katholieken kring, tot slf3 in den tyd va,. den H Vasten gegeven werden. Insgelijks is het gelegeb met de eerste 1 om munis Op de dorpen, waar der pastoor den opperbaas op 't gemeentenuis en den awmge- land in zijn Kerk speelt, daar overal moeten de 1* Kommuniekanten zich het eerste jaar ver scheidene weken voorbereiden, en het tweede jaar gedurende 3 maanden en meer alle dagen ter leering komen en mis hooren. En wee die moet uitgesteld worden, want dan, helaas staat bijna de geheele gemeente tegen hem, en zijne ouders. Hier in de stad gaat dat weer al zoo moeielijk niet en in grootere steden nog al veel gemak keiijker. Dfiar moeten de kinders zooveel niet ter leer ling komen of geene dagelijksche missen hoo ren. De ouders welke een paar stukken van vijf frank of beter nog een blauw briefje in de hand van M. den Onderpastoor kunnen laten glijden moeten voor hun kinders niet vreezen zij zul len wel hun eerste Kommunie mogen doen, hoe slecht zij ook genoteerd zijn. Mijn oom Flip van Brussel had zelf nog een radikaler middel. Zijn zoontje wilde niet van leerling hooren, bitter weinig van catechismus leeren. De onder pastoor kwam zeggen dat hij onbekwaam was om zijne eerste Kommunie te doen en een jaar moest uitgesteld worden. Goed, antwoordde Flip, maar zoo hij zo dit jaar niet doet, zal hij ze nooit meer doen En de jongen werd een der eerste goedge keurd, en waardig gevonden. Ongelukkiglijk kunnen of mogen vele ouders dat niet doen, en zijn er anderen, die wel zou den willen, maar niet durven. In alle geval blijft de zedeles als volgtde Kerk, blijft even als in 't verleden, trotsch, on verbiddelijk en tiranniek tegenover de zwak ken, gedwee en kruipend voor het geld en de overmacht. Weer hebben wij dien gevloekten dag der loting gezien, met zijne godslaste ringenen verwenschingen, met de wal gelijkste uitspattingen der mrnschelijke driften, met zijne baldadigheden en zwelgpartijen, met alles wat den Jnensch verlaagt en verbeest. Gevloekt den dag van den bloed- tombola, waarop alleen het vleesch en de vrijheid van den arme geslachtofferd worden Dubbel gevloekt, omdat deze rijkaards zich met wat goud, gene luiaards en nutteloozen zich met een kloosterrok kunnen vrijmaken Wanneer het einde van die verwenschte onmenschelijkheid Wanneer de beurt aan Aalst P Zoo vraagt Denderbode eene toekomende algemeene vergadering der katholieke Asso ciatie bedoelende, om de kwestie der E. V. te bespreken. Het zou misschien juister zijn te zeggen, om de V. te versmachten door de kliek, door de mannen die in Kamer, Prorin- tie of Gemeente aan 't schoteltje zitten en die door de invoering van de E. V. alles te verlie zen hebben, dus door degenen die spreken en handelen uit persoonlijk belang en intrest. Welke beteekenis kan zulke «temming wel heb ben.? Geene, volstrekt niet. Maar vermits Denderbode vraagtWanneer de beurt aan Aalst antwoorden wij Seffens, zoo ge wilt, maar met al de toeko mende kiezers, met alle 25 jarige burgers. Zegt de meerderheid De E. V. moet inge voerd worden, dau zulleu onze gekozenen zich aan dit vonnis onderwerpen. Verklaart de meerderheid zich tegen de E.V. dan laten wij haar in vrede rusten. Zeg eens, Denderbodewanneer wilt ge eene algemeene, vrije, geheime volksraadpleging V Wij verwachten u Denderbode van Donderdag, spre kende over de margarine welk op onze botermarkt wordt verkocht, voegt er bij Onze politie toont zich in de beteuge ling van dit bedrog niet al te ieverig. Dit kompliment is niet al te vleiend maar het mag ook op andere zaken toe gepast worden, vermits ze in het op sporen van dieften ook al dikwijls te laat komt en evemin ijver aan den dag legt. Op de Esplande wordt eenen Hippo droom opgezicht ter gelegenheid van vastenavond. Dit is goed en wel maar het zou aan den eigenaar niet mogen toegelaten zijn hoopen planken op het plein te laten liggen, waarover personen gevallen zijn op gevaar zich te bezeeren. Mocht die persoon er geen licht bij plaatsen of heeft hij bijzondere gunsten omdat zekere lieden kosteloos ingang hebben in den hippodroom De volgende redevoering werd Zaterdag 28 Januari door den heer Notaris Van de Perre van Temsche, 1* syndicus van de tuchtkamer der notarissen van het arrondissement Den- dermonde, in het sterfhuis van den heer C. M. F. I. DE PAUW oud-notaris onzer stad, uitgesproken Mijnheer en, De achtbare heer Voorzitter onzer Tuchtka mer, door ongesteldheid in deze droeve om standigheid afwezig, heeft mij de taak legd, in naam van 't notarisse"'- 'an arrondissement Dendermonde een laatste vaarwel te zeggen aan den diepbetreurden afgestc—na. Het notarisambt Jat De Pauw voor *<jne s, heeft hij vereerd. Met eerbied en volle achting werd zijn naam xn ons midden oks „egreep inderdaad dat ons ib :,ria gelukkiger dan de rechtbanken, L gedingen voorkomt en uitdooft, in plaat» van ze te vonnissen dat de notaris door een wel opgestelden akt, de uitvoering der overeen komsten waarborgt, de fortuin der personen verzekert, de vrede en de eendracht in de fa- miliën doet heerschen, en alzoo een steunpi laar van het maatschappelijk gebouw is. Als een man, zooals Do Pauw, begaafd met helderen geest en gegronde kennissen, met zucht naar werken en boveu al met een recht schapen karakter, die nooit eigenbelang kende, als zulk een man zeg ik, durende meer dan 40 jaren het notarisambt uitoefende, dan mogen wij ons troostelijk afvragen wat al goeds hij binst zijne lange en onberispelijke loopbaan aan de samenleving hoeft verschaft Dan is het niet met verwondering dat wij hier «en zoo groote toeloop van volk zien opkomen om eene laatste hulde te bewijzen aan den verdienstelij ken man die haar wel eens ter zijde stond De buitengewone hoedanigheden en begaafd heden van De Pauw werden zooveel in ons korps als door het publiek geacht eu hoogge prezen, en, daarom was het dat hij menig maal geroepen werd om van de tuchtkamer deel te maken en aldaar al de bedieningen ver vulde tot 2 maal het voorzitterschap. 't Is als Voorzitter dat wij, zijn medelid in do Kamer, onzen gewezen ambtgenoot van nabij leerden kennen en waardeeren. Wij weten wat groot gezag hij over zijne ambtgenoten uit oefende, wat invloed hij had in het nemen van soms belangrijke beslissingen. Nooit hadden wij te betreuren zijnen wijzen en altijd voor- zichtigen raad gevolgd te hebben. Over de grenzen van ons arrondissement was De Pauw gekend en hooggeachtDe beroemde professor Maton wist meer dan eens de groote ondervinding van zaken, die De Pauw ken merkte, te benuttigen, en verzocht hem mede werker te zijn in het vermaarde tijdschrift La Revue pratique du Notariat zijne Ma jesteit de Koning, aan onzen Collega een be wijs van achting en erkenning van bewezen diensten willende geven, vereerde hem met het kruis van zijn order. Nauwelijks een jaar geleden dacht onze ambtgenoot dat het uur der rust voor hem ge komen was... Wij hoopten allen dat hij nog talrijke jaren in vrede en met voldoening die de wel volbrachte taak na zich sleept, zou doorbrengen. Maar de goddelijke Voorzienig heid had er, eilaas andere over beschikt en heeft den betreurden afgestorvene aan zijne bedroefde familie en aan aller achting ontrukt, zeker om hem reeds de belooning te verleenen voor al het goede dat hij gedurende zijne lange en vleklooze levensbaan verricht had. Wij nemen nu van u afscheid, waarde ambt genoot. Uw naam zal niet alleen in onze boe ken prijken, maar erkentelijk in onze dank bare harten blijven berusten Waarde Collega, tot wederziens Taal en Vrijheid gaf Zondag hare vierde en laatste vertooning van het jaar 1893-1894. Vergeleken bij de vroegere opvoeringen mo gen we gerust zeggen dat ze de vorige, hoe goed ze ook van stapel liepen, verre heeft over troffen. Zelden hebben we prachtiger vertooning bij gewoond, zelden werd meer gevoel in woorden als in gebaren, weergegeven gezien dau in Bloemcken. Dit drama, van den verdienstvollen De Tière schildert de werkelijkheid en daarom juist zijn de verschillende tooneelen zoo ingrijpend en verstaat het publiek al het edele of al het ver achtelijke er in opgesloten. Alhoewel al de rollen, zonder onderscheid goed wajon gekend en vervuld willen we toch bijzonderlijk Tonie vermelden, die in menig tooneel een oorverdoovend handgeklap inoogst- te. Stippen we enkel dit aan waar hij de rijke schurken schandvlekte die metijdele beloften of met goud de eer onzer |burgers- en werkers dochters trachten te ontstelen van die ellen- digen waarvan de wereld thans vol loopt. De hoer Cornelis vervulde insgelijks goed de moeielijke rol van den blinden en ouden vader van Bloemken en evenzoo mogen we getuigen van de andere spelers, Bosschaert, De Braecke- leer, De Schaepdryver, De Stobbeleer, enz. Wat Mej. Fauconnier betreft, die door haar gevoelvol spel de gansche zaal betoovert, ze blijft immer do gevoelvolle actrice van het Aalstersch publiek. De jonge juffer Corael bezit aanleg voor het tooneel en eene zuivere uitspraak de jonge knapen en meisjes deden bij de begraving van hun dood vogeltje menig traan van aandoening ontwellen. In een woord prachtige vertolking. Voor slot werd er hartelijk gelachen met het Blijspel Twee Hanen voor eene Henne. Vooral de heeren Eemans, De Braeckeleer, Singelyn, enz., benevens Mej. Fauconnier ver dienen lof. Evenzoo een woord van dank voor de Sym phonic. Zondag hebben we gezien wat onze tooneel- liefhebbers kunnen met goeden wil en vol harding mogen ze de moeilij kste stukken aan vatten. We hopen dus, in de toekomst, even prach tige opvoeringen te mogen bij wonen. Interim. Landbouw. Werking der vetten gedurende het eerste jaar harer toepassing. 2. Gephosphateerde vetten. De superphosphaat moet de volle maat van zijne werking in een jaar geven, maar volgens de omstandigheden kan de volledige opslor ping van het phosphorzuur van den superphos phaat vertraagd worden, door deze enk«V dige reden omdat de planten niet ii „k a komt met al de deelen van 't phosphorzu gestrooid is of door den grond zijn opgeslorpt geworden het pn^sphvrzuur h i; water opge lost (zooals de stikstof van deu nitraat)' de damkring regens zouden de verschot in den ondergrond voerer net tijdstip dat er geen >el neeft. Maar dank aan de opslor- ■ande kracht van den grond voor het phos- phoorzuur, is dit grondbeginsel niet verloren, het blijft in de bebouwde grondlaag. Men mag aannemen dat 70 tot 80 p van het toegepast phosphoorzuur van het eerste jaar af door de planten zijn aangeeindigd geworden, latende 20 tot 30 p °/0 voor de opvolgende teelt. Noch tans is het zeer waarschijnlijk dat met ter tijd 't overschot opnieuw van zijn gemak verlies tot zijne oorspronkelijke aaneigening door de planten en ook later een weinig moeielijker tot oplossing voor de wortels dezer planten ge raakt. Staalslakken scories, basieke phosphaten. Tot dus verre heeft men nog geene genoeg- zaamo proefnemingen, om zich met de laatste nauwkeurigheid over den duur der werking van de scories te uiten. Volgens de proefneming in 't klein daarge- steld, mag men nochtans ten stelligste aanne men dat het phospoorzuur dat zij bevallen benuttigd tvordt in de evenredigheid van 35 tot 45 per het eerste jaar 15 tot 40 het tweede jaar en 10 tot 15 p °/0 het derde jaar. Guanos, Voor de verschillige merken van peruviaansche guano, kan men de evenredig heid van phosphorzuur schatten het eerste jaar op 70 tot 80 p °/0 en de overschot, 20 tot 30 p 0/° schijnt niet zijne werking boven het tweede jaar te doen gevoelen. Voor wat hunne stikstof betreit de verbruikte hoeveelheid zou het eerste jaar van 90 tot 95 p °/0 zijn en 5 tot 10 p voor later. De vruchtbaar makende werking voor het beenderen poeder zou heel afhangen van de fijn heid der poeders eu de vei wijdering van het vet met een goed bereid poeder mag men rekenen op eene benuttiging van 60 tot 70 p °/0 het eerste jaar 20 tot 30 het tweede jaar en 10 p voor het derdejaar men mag dezelfde cijfer aannemen voor de guano van Fraye Ben tos (vetstof bereid met de overblijfselen der dieren gediend hebbende tot het fabrikeeren van het Liebig' extrakt. Over de potaschzouten zijn er tot hier geene waarneming in vereischte hoeveelheid. De margarine. De oproep door de landbouwcomice Aalst, (Noord) tot de vlaamache landbouwers ge richt heeft alom weerklauk gevonden den afgevaardigden van vier en twintig Comicen vergaderden Zondag in de Vier Winden en hebben na eene lange bespreking de volgende wenschen die aan den Minister van Landbouw, de volkskamer en het Senaat zullen overge maakt worden, uitgedrukt: 1° Dat er een douanen-recht van ten minste 1 fr. geheven worde op de vreemde margarine en de vreemde boter en een accijnsrecht van ten minste 1 fr. op de inlandsche margarine, aan gezien het beste middel is, om alle bedrog uit te roeien, den prijs der magarine zoo hoog te doen stijgen als die der boter en aangezien het schier onmogelijk is in een staal boter min dan 40 °/0 margarine te ontdekken. 2° Dat de margarine zoodanig door een onuitwischbaar middel gekleurd worde dat men hare tegenwoordigheid altijd in de boter kan erkennen 3° Dat de stipte uitvoering der wet op de vervalsching der eetwaren zou worden verze kerd door een groot getal toeeichters te benoe men 4° dat de opbrengst dezer rechten uitsluitend aangewend worde tot ontlasting van den land bouw en de aanmoediging der mtrkerijen. Kloek te been nog openhartig, Trekken zij ter feestherhaling Zeven strijders van 'tjaar dertig, Overblijfsels eener dwaling. Immer dunner wordt de schare Van die wakkre strijdgenooten, Die eens zonder schrik noch vare, Voor de vrijheid 't bloed vergoten. O, een tijd van smart en schande Hebben zij gekend, die zeven, Toen m'in 't Neerlandsch door don lande Dorst gebieden, wetten geven. Kon het Zuiden dat gedoogen, 't Zuiden, 't land der ware braven, Dat men langer werd bedrogen In de tale der Bataven En de Kerk, die goede moeder, Lijdend reeds langs alle kanten, Zag den invloed steeds verwoeder Van het rot der Protestanten. Neen, dat kon niet blijven duren Onder zonk der Belgen zonne, Toen op eens in Brussels muren Klonk het lied der Brabangonne. Zware donderwolken dreven Over 't loover der Warande, Waar men samen 't heir der zeven Tot den aanval ratanplande. Verre, verre kon men hooren Schot en slag dier koene dapperen, Tot Michiel van op zijn toren 't Doek der driekleur hoog deed wapperen. Keert naar huis thans overladen Met een vracht van lauwerkronen, Voor uw warme heldendaden Zal de glorie u beloonen. Keert naar huis, weg is de nevel, Zingt er 't lied der luide blijheid, Plant voor iedren Belfortsgevel Thans den boom der ware vrijheid. Rijk is Belgi» en u gedenken Zal bet eeuwig in zijn zangen Lint en kruis zal het u schenken En pensioenen... naar verlangen. Komt hier iedren jare weder Als 't Te Deumlied zal klinken, Tot gij eens met kiel en veder Arm misschien in 't graf zult zinken. Kloek te been nog openhertig, Trekken zij ten feestherhaling Zeven strijders van 't jaar dertig, 't Oversohot der groote dwaling. Victorien Van de Wtghc* GeeraardabergenDe hovenier cobusDe Mecheleer, bijgenaamd Kobua Ka uit de Buyzemoptstraat, kwam van de nu terug naar huis. Alvorens zich aan tafel te tenging hij naar den zolder. In het afdi a van den trap struikelde hij, stortte benedei bleef dood op den slag. Seveneecken. Een mensch die eene kan om melk gingis langs de straat p selinga ineengezonken. Toen men heia opraapte was hij reeds een lijk. Een geval van schielijk sterven dus I Sinay. De genaamde Gustaaf De Graeve, die om eene kar kolen gereden was naar de statie, kwam met gsladen kar naar huis, gevolgd door vijf kanonniers te paard. De uniformen der soldaten deden het paard schichtig worden zoodat het steigerde, met het ongelukkig gevolg dat de man onder de wielen geraakte, en letterlijk het hoofd werd afge. reden. De dood was oogenblikkelijk. De verslagenheid in de gemeente is algemeen, want het slachtoffer, slechts 25 jaren oud, was algemeen geacht om zijn vriendelijk karakter en minzaamheid van omgang. Aalter. De 12 jarige knaap, Felix V., was in de afwezigheid zijns vaders in dezes slaapkamer gedrongen en had er een geladen geweer genomen. De jongen liet bij onvoorzichtigheid het wa pen vallen, met gevolg dat het schot afging en hij den kogel in volle borst kreeg. Op het gerucht der losbranding kwam de moeder toegesneld, welke aangetast door de influenza te bed lag, en zij vond haar kind be- weegloos liggen. De dood was oogenblikkelijk geweest. iai overal geyraagd. Taa den 26 Januari tot den 2 Februari 1S94. GEBOORTEN Mannelijk 6 Vrouwelijk 11 11 HUWELIJKEN. J. Van Cauwenbergh, kleerm. met J. Bellen, tw. V. Backaert, tabakb. met H. Bul, tw. J. Hendnckx, brouwersg. met M. Wiek, br. D.Van den Bossche, tw. met 0. Van de Meersche tw. F. De Bruyn, landb. met M. De Leeuw, landb. J. Van Geert, vleesch met B. Sohockaert, vleesoh. WÊÊËÊÈÊÊ

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2