CHOCOLAT BARON Onze vraag. Burgerij en werklieden. De wet op de jacht. Logiek. Klerikale Nederdutsen Menschen en dieren. Vastenavond. Affligem. De E. V. Verschillig Nieuws. Antwerpen, Onder het oud kiesstelsel was het kiezers korps voor de gemeenten oneindig talrijker dan dit voor de wetgevende Kamera. Dit zal ouder het nieuw regiem veranderen, althans als de regeering er in gelukt het ont werp van M. Deburlet door de kamer te doen aannemen. Volgens dit ontwerp zouden de per sonen, die door de openbare weldadigheid ondersteund worden, het kiesrecht voor de ge meente niet krijgen. Kan men zich iets dommer en hatelijker voorstellen Duizenden burgers, die waardig worden geacht de wetgevers te benoemen, zoudenon- waardig zijn de raadsleden van een nietig dorp te kiezen 't Is al te dwaas, en bewijst welken grooten schrik de clericalen hebben dat het volk met den grooten b' sein de gemeentehuizen kui- scheu zou waar de clericalen thans den baas spelen. Wat gebeurt daar dan toch zoo geheim zinnigs, dat het volk niet weten of onderzoeken mag Tt-n gevolge van het toekennen van het algemeen stemrecht is eeue nieuwe weu- liuig m het politiek leven ontstaan, h'.iere parti] ijvert om tegen de kiezin gen zooveel leden mogelijk rond haar vaandel te scharen, en daar de werklie den de meerderheid uitmaken is het derhalve eene noodwendigheid voor de politieke partijen zich tot hen te wen den en zich dezer verdediging aan te trekken. Sommige burgers klagen hierover. Zij verliezen uit het oog dat de burgerij in getal afneemt. Ze vergeten ook dat de burgerij haar tijd ran voorrech ten heeft beleefd en dat het stelsel, waarbij al de voor loeien en gunsten aan de cijnskiezersbet.ilers voorbehouden waren, uit is. Ja, wij weten het, de burgerij is de steun van een land, want daar waar ze verdwijnt komt storing en eindelijk den val, den ond< rgang van dit land. Welke middelen hebben wij evenwel bij de hand om de verdwijning der burger klasse te vermijden Eenigen leggen de schuld er van op de coöperatieven. Mis schien is het zoo, maar de werklieden en zelfs de burgers zijn gedwongen door de coöperatie de verliezen te herstellen, welke de loonsvermindering in de be grooting van het huisgezin heeft ver oorzaakt. Goedkoope voortbrenging is in dezen tijd de e' rste vereiscbte voor de nijver heid wil ze de mededinging kunnen vol houden en terzelvertijd aan de actiehou ders toelaten hunne liooge dividenden op te strijken. Om daartoe te komen wordt eerst en vooral het dagloon der arbeiders be snoeid en deze zijn bijgevolg verplicht eenen uitweg te zooken om niet met onverzadigde magen te moeten loopen. Men vergeet daarenboven dat hel vourbeeld der coöperatieven van hooger hand komt. Wat zijn de bazars, de kleer- raagazijnen, e iz. die in alle steden hun ne vertakkingen hebben, anders dan 00) "''Geven van millioenrijke eige- ti vr.r esuiten heel dikwijls die meer dan de cooj>eratieven der werklie den 4 edirnden den genadesteak aan khnu'ianfjtii, aan de burgers toe- >>mgeu. Eu daarover rept men geen woord. Dat de burgerij streve om eene op sing te vinden aan de sociale kwestie dom bij voorbeeld eene betere wetge- van het werk te vragen benevens 1 <e andere economische hervormin- en de werkman bezigheid en hoo ger loon genietende, ten koste alleen van eenige geldbarons, zal zich beter kunnen voeden, zich beter kieeden en dit zal de redding zijn der kwijnende burgerij. Uit Merendree wordt het volgende wraak roepende ftit aan het Fondsenblad medege deeld Over eenigen tijd kwam een knecht van eenen inwoner onzer gemeente naar zijn werk en vond eenen haas dood liggen, De man raapte hstdoode dier op en droeg het mee. Hij werd echtar betrapt en vervolgd. Over eenige dagen kreeg hij acht dagen gevang en 200 fr. boet. 't Kan wel zijn dat de rechtbank de wet goed heeft toegepast, doch eene wet, die zulk nietig feit zoo streng straft, terwijl men tegen allerlei kapoenen zoo vergevensgezind is zulke wet is eene schande en moet verdwijnen. Volgens ons heeft de rechtbank de wet niet goed toegepast. Waar geen misdriji of overtre ding bestaat, mag niet gestraft worden die zegt de gezonde rede. Edoch, moest de gezonde rede tot richtsnoer van het gerecht dienen, wat bleef er dan van de jachtwet over, die alleen op willekeur, roof en geweld steunt Dat men er vroeger anders over dacht, wan neer er geen recht voor 'l volk bestond en de wil der heerschers en machtigen de opperste wet was, begrijpt zich. Immers, toen was niet alleen het wild, maar tevens het land, het eigendom van den heer Zelfs de bewoners waren toen niet vrij over hunnen persoon naar goeddunken te beschikken. Maar in den tegen- woorligen tijd is het jachtrecht, dit laatste overblijfsel uit het somber verleden, een ana chronisme, een aanslag op 't eigendomrecht des landbewoners, een onverdedigbaar voorrecht dat sinds lang, met de andere afgeschafte voor rechten, moest verdwenen zijn. En wanneer nu de jachtwet op zulke schreeuwende wijze wordt toegepast, gelijk op het geval van Meren dree, moest dan de eerste beweging van elk rechtschapen man niet eene opwelling van ver ontwaardiging zijn tegen eeue wet, die zulke schandalige veroor deelingen voorschrijft Doch geen nood. De vrienden der landbou wers d@ clericalen, zullen wel zorgen dat de jachtwet in voege blijve 't is immers zoo ple zant lekker wild te jagen, dat zich ten nadeele van den boer gevoed heeft Onlangs waren we in de gelegenheid een staaltje van logica te vernemen van wege iemand die door rang en stand verre boven de meerderheid der stervelingen stond. Zijn zoon was ter kostschool geweest bij de jesuiten te D. Om de eene of andere reden had de zoon een geschil met een zijner leeraars bij zooverre dat de ouders beslisten «en ander gesticht voor hun zoon te zoeken. Alles was natuurlijk slecht bij de jesuiten. Men werd er bitsig toegesproken, genoot er een koud onthaal en op den dag der prijsuitdeeling waren de plaatsen door de bevolking der stad ingenomen. Geen ontzag dus voor de ouders der leerlingen. En daarbij den verderfelijken invloed die de leer der jesuiten op een vrijge- zinden geest uitoefentdien wensch om alles te overheerschen stuitte den vader tegen de borst. Hun ouderwijs was te dweepziek en de jonge heer zou de princiepen zijns vaders, ge matigd liberaal, later kunnen verloochenen. Wij stemden ten volle met hem in en op de vraag of men reeds een beter gesticht had ge vonden luidde het antwoord Ja, mijnheer, bij dejosefieten. Hoe logiek toch, niet waar, lezer De godsdienst en de politiek. Heel dikwijls hoorden we de meening uiten dat de godsdienst in den politieleen strijd niets meer te zien heeft. Dit wenschte wij uit ganscher harte omdat voor ons de godsdienst in niets de levens voorwaarden van den mensch kan ver beteren. Ongelukkiglijk men bedriegt zich grootelijks, wanneer men denkt, dat voortaan de strijd buiten den gods- dieust zal geleverd worden. Inderdaad waarin vindt de klerikale partij hare macht Is het niet in dit talrijk leger kloosterlingen en geeste lijken van alle slag Zijn de pastoors niet de grootste kiesmakelaars en oefe nen ze in predik- en biechtstoel, bij hun ne bezoeken, enz. niet den grootsten in vloed uit op de massa des volks Dit zal voorzeker niemand loochenen en het ware eene groote misrekening te den ken, dat in 't vervolg de geestelijkheid van hare vroegere handelwijze zal afzien en zich tot de stipte uitoefening barer christelijke zending bepalen. Deed een deel der geestelijkheid zulks nog, wat als een mirakel zou mogen be schouwd worden, dan toch zou de gods dienst door de klerikalen als uithang bord gebruikt worden om het volk te bedriegen. Dragen hunne bladen niet voor kenspreuk Godsdiensteigendom en huisgezin En alhoewel de priesters in niets de princiepen yan hunnen godde- lijken meester volgen, schilderen ze al wat anti-klerikaal is af als de vijanden van dea godsdienst, en daarop rekenen ze om hun gezag bij onze dweepzieke en verstompte bevolking van Vlaanderen staande te houden. Dwaling dus wanneer men hoopt den godsdienst uit onze politieke twisfr zien verdwijnen heviger dan ooit zal er gebruik of liever misbruik van s«- naa! t en, omdat de massa, Ie wei nig oxu. 3ze;; nog altijd den invloed vrees: »u den priester, die achter hem den kapitalist en den grondeigenaar heeft. Leert aan het volk hoe die priester zelf den spot drijft met zijne leer hoe hij zelf vertrapt wat hij ons voorhoud en hoe zijn eenig doel is te blijven heer- schen en gemakkelijk eon lui leven te lei len ten koste van zijne goedgeloovige medeburgers; leert het in de vereeniging eene macht vinden te stellen tegen de macht van het geld en van den grond eigendom, dan zal men een tijdperk van onafhankelijkheid beleven en zal dit volk zijn slavenjuk, hem door de pries ters opgelegd, afschudden. Eerder zal de godsdienst niet buiten de politiek blijven. en klerikale gazetten. Het ka'tholiek Fondsenblad van Gent dient aan den Nederduitschen Bond van Antwerpen de volgende toeteling toe Het manifest van den Nederduitschen Bond tegen de evenredige vertegenwoor diging, is waarlijk te betreuren, om de hevigheid van zijne taal Vlamingen, eene nieuwe samen zwering wordt gesmeed tegen het volk Ziedaar den uitroep van komieke verontwaardiging, waarmede dat stuk aanvangt, dat zoo rijk is aan groote woorden als arm aan bewijsvoeringen. De evenredige vertegenwoordiging is de dood dei Vlaamsche beweging Ziedaar eene tweede bewering al even vol ongrijmdheden als de eerste. Wij mogen zeggen en verzekeren dat al de Vlamingen van eenig gezag, al de Vlaamsche strijders, buiten Antwerpen, de evenredige vertegenwoordiging ge negen zijn. Komieke verontwaardiging (der kluchtspelers) groote woorden arm van bewijsvoeringen ongerijmdheden, enz.; hoe zal die bond der klerikale dut sen op die beschuldiging antwoorden. Dit veel geschreeuw en weinig wol van Coreinans, Schooiers en Ge wordt, dus naar waarde gewikt en gewogen door hunne eigene katholieke vrienden. Wat denkt er Benderbode over. Over eenige dagen kocht een millioen rijke senateur op eene paardenverkoo- ping drij edele harddravers voor de som van rond de 30000 zegge dertig duizend franken Ieder zijn goeste en wie ze kruipen heeft kan ze laten rollen. Maar wanneer men dertig duizend franken aan drie beesten geeft, om de zelve in het leven te houden, vragen wij eens hoeveel men wel zou mogen besteden om 3 menschen van ellende en honger, aldus van eene langzame dood te redden Zou men daar wel het tiende deel dur ven voor uitgeven De dansfeesten door onze vrijzinnige maat schappijen gegeven hebben grooten bijval ge had ea zijn in de beste orde afgeloopen. Er waren mooie kostumen en d® levenslustige dansers en danseressen hebben telkenmale tot bij den morgen kunnen trippelen en bun hertje ophalen. Wij hopen dat men vandaag in Concordia op het bal van de Oude-Garde talrijk en leutig den Carnaval zal sluiten. Met genoegen hebben wij bestatigd dat gedu rende den dag bet aantal slonsen merkelijk verminderd is en de vuile, zedelooze liedjes be ginnen te verdwijnen. Zooveel te beter Men kan zich wel verma ken zonder walgelijk of laag te zijn. Ik dwaal, o Affligem, door uwe grijzs puintn, Herdenk uw stoute grootheid van weleer Gebouwen hooger dan der boomen kruinen Gebouw en boomen zijn niet meer 1 an 't oude klooster blijft er niets meer over Dan bier en daar een blok graniet De zonne laaft en kust het donker klimoploover Dat door 't verbrokkeld «teengruis schiet. Waar vroeger 't Angelus en vrome bede en psalmen, Misschien ook met de klacht van kloosterdwang, Ten hemel stegen door de blauwe wierookwalmen, Daar klinkt in 't vrije thans der vooglen zang. Waar soms een hart, dat vlijmend leed doorgriefde, In eenzaamheid den stillen vrede zocht, De jonglingsdroomen smorend, en met lust en liefde En met de erinneringen als met spoken voeht Daar komt de boerenjeugd thans hand in hand gewan- Der wereld smart en lijden onbewust[deld, Daar wordt van toekomst, hoop en samenzijn geh?™ Op 't heimlijk neen wordt ja ge -i [de Waar meenge ziel, die wel eeus bittre vranh pwToegd*. Door t streng. b« tej r >0< Waar 't twijflend hart om lichyum z; <«r hope .voegde 1 issebea naakte muren sloot -.hof, waar zoo meenge cellebroeder Zója eigen graf gezocht heeft en geboord, Drijft onverschillig thans een vlaamsche schapenhoeder Zijn kudde door de Denderweiden voort. Vervallen pumen, Affligem, gij doet mij droomen Van de eeuwen die u hadden voortgebracht, Van 't blind geloof, van het hoovaardig Home, \an al de driestheid hunner voorge macht Tietorien Van de Weghe. Benderbode is er bet bert van n dat op de al- gemeene vergadering der Luiksche katholieken een voorstel ten voordeele der E. V. werd aan genomen. Om het gewichtige van die stemming pogen te verkleinen bast bij met groote beweging van armen en boenen dat er maar 83 leden aanwezig waren 43 voor, 20 tegen en 20 onthoudingen, dat maakt slechts eene groote meerderheid van 3 stemmen.... Wij zouden eens gaarne weten, waar Slimmeken zijne rekenkunde geleerd beeft Ongetwijfeld bij de Jesuieten Benderbode vindt dat de katholieke stem mingen van Luik, Gent en Brussel, weinig of niets beteekenen. Waarom daar zooveel ge schreeuw over Waarom b. v. over Aalst niet gesproken Wij zouden wel eens gaarne weten wat bier in Aalst zoo al tegen de E. V. gestemd is De liberalen en de socialisten zijnervoorstaan- dersvan, en wij geloovenook wel veel katho lieken en anti-socialisten. Maar wij hebben bier te Aalst nog geene enkele stemming van eene politiek Vereeniging tegen de E. V. weten uitbrengen. Zou mis schien Benderbode en de kliekmannen meenen dat zij alleen Aalst zijn Als zij zoo verzekerd zijn dat de bevolking van Aalst of die van gaoscb bet land vijandig of tv el onverschillig is aan de E. V. waarom dan dit volk niet geraadpleegd Maar dat durven zij niet, nog zelfs de (tan- hangers hunner eigene partij niet. 't Is erbar melijk Welke katholieke partij zou in ons arrondissement (vraagt Benderbode), nog den moed hebben te strijden als zij op 50000 stemmen er 30000 behalen en maar 2 volksvertegenwoordigers van de 4 bekomen zou, terwijl de tegenpartij met de 20000 andere stemmen de 2 overige zetels veroveren zou Schrik kelijk, schrikkelijk is dat zeker Maar welke politieke partij zou nog willen strijden die met 24999 stemmen op 50000 GEENEN ENKELEN ZETEL ZOU kunnen innemen, terwijl de tegenstre vers met 25000 stemmen of eene stem meerderheid ALLES winnen Is dat beter, Benderbode En wie doodt de politieker G-ent. Moordpoging en zelfmoord. Donderdag avond, een weinig voor acat ure, is op de Vuj lugmarkt te Gent, eene moordpoging gepleegd, ge volgd door zelfmoord. Zekere Capiau, beeft op zijnen schoonbroe der, den heer J. Stevens, in dezes woning op de Vrijdagmarkt, 5, boek der Zuivelsteeg, waar bij een magazijn van gemaakte manskleederen houdt, eeu revolverschot gelost. Na deze moordpoging vluchtte de dader in den kelder, waar hij zich een kogel door bet hoofd brandde. Hij was op den slag dood. Zijn lijk is naar het hospitaal overgebracht. De heer Ste.ens, aan de band gekwetst, vluchtte in betCafé du Nord waar hem de eerste geneeskundige hulp werd toegediend. De policie was aanstonds ter plaats. Nadere bijzonderheden. Capiau is getrouwd met de zuster van mada me Stevens. Daar Capiau, die nu in het Lang Schipgracht woonde, niets meer iubracht, en zelfs nog ver teerde wat zijne vrouw nog verdienen kon, bad deze met hare kinderen baren intrek genomen bij baren schoonbroeder, den beer Sfevens, die haar bereidwillig een onderkomen bad bezorgd Capiau was daarover kwaad, en «londerdag avond toen hij binnen kwam vroeg hij naar zijne vrouw. De heer Stevens antwoordde dat bij 'bet wist, waarop Capiau zegde Hewel bet is ge daan, bet is nu tusscben ons beiden, en bij bedreigde hem met eenen revolver. De agent Dierckens, dia op de Vrijdagmarkt van dienst was, werd spoedig geroepen. Hij deed Capiau buiten gaan en bracht hem tot op de Vrijdag markt. Eene juffer is hem komen ze.gen dat hij goed moest opletten, want dat Capiau gewapend was. Deze laatste protest? rde, en om er zich van te overtuigen deed de agent hem weder bij Stevens binnengaan. Zij waren nauwelijks iu bet buis, of Capiau riep uit: hewel, ja, ik ben gewapend en bij los e een revolverschot, bet- welk den beer Stevens in de rechterband trof. Eene tweede schot volgde, waardoor niemand getroffen werd. Capi iu vluchtte alsdan naar de kelderkeuken en loste zich een schot in de rechter slaap. De dood was oogenblikkelijk. Het lijk is naar het doodenhuis overgebracht. De beer Stevens is de rechterband doorboord onder zijnen kleinen vinger. De geneesbeeren De Lorge en Colson, die hem verpleogd hebben, verklaren dat de wonde niet erg is. Capiau was in den vollen zin van 't woord een gemeene kerel. Door schijnheiligheid en bedrog was bij er in gelukt in betrekking te komen met eene der achtbaars)* faffiiliëü stfL'J Het bestaan van zijne vrouw Jis door zijne schuld «ene langdurige marteling geweest. Wij bieden haar en bare bloedverwanten de uiiuiukaaiig uuiei gevoelens van achting aan. Al wie aanspraak maakt ia de stad op den naam van deftigheid zal in deze gevoelens dee- len. Moge deze uitdrukking voor hen als een bal sem in de pijnlijke beproeving zijn. De droevige gebeurtenis zal ongetwijfeld voor gevolg hebben de sympathie, welke de vrienden voor de familie koesteren, nog ,te ver- hoogen. Brugge. Zondag nacht, omtrent half een, bevonden zich in de herberg La Frater- nité», Westghistelbof, verscheidene personen, waaronder de genaamde Edmond Heysse, sol daat bij bet 6e kanonnieis, in garnizoen te Berchem-bij Antwerpen, thans in verlof, alsook vier in woners van Assebroeck. Men besloot er te dansen, doch nauwelijks was dedans begonnen, of een twist ontstond tusscben den soldaat en de vier boeren, die liem beleedigden en uitdaagden om op straat te komen vechten. Heysse lacht met hunne uitda ging. Eenige oogenblikken nadien verlieten de boeren, die dronken waren, de herberg. De kanonnier ging een kwaart uurs later uit om zich naar huis te begeven. T'en einde de straat gekomen, werd bij aangevallen door de vier boeren, die, in eenen boek verborgen, hem afgewacht hadden. Zij wierpen hem ten gronde, en vooaleer de soldaat, die eene buitengewone kracht bezit, zich in staat vaD verdediging had kunnen stellen, bekwam bij zes messteken, die zijn leven in gevaar brengen. Op de noodkreten van bet slachtoffer snelden geburen toe en de aanvallers namen de vlucht. Het slachtoffer werd in de herberg De We ver gebracht, voor dewelke de aanranding bad plaats gehad, en waar hem de noodige zorgen werden toegediend. Het parket beeft een onderzoek goepend. Eeu der daders is gekend en wordt door de gendarmerie opgezocht. De gekwetste is naar bet krijgshospitaal ge bracht. Diksmuide. Maandag morgend, 5 dezer, vonden voorbijgangers op den steenweg van Vladsloo naar Beerst, eeu bebloed lijk lig gen, op omtrent 300 meters van Viadsloo-dorp. Het was dat van Karei De Puydt, landbou wer te Vladsloo, die niet min dan 21 messteken had bekomen. De moordenaars hebben bet geld geroofd dat bet slachtoffer nog op zich bad, zijnde fr. 3.20. De moordenaars zijn zekere K. Verbeke 22 jaar oud, geboren te Ichtegem ea nu dienst knecht te Vladsloo, en Achiel Sat oud, insgelijks dienstknecht te Viae Het parket van Veurne is maaud.n gekomen en de twee misdadiger- Veurne overgeb:acht. Eerneghem. Twee gebroeders had den in eene herberg alhier twist met twee an dere jongelingen der gemeente. De eersten gingen uit en wachten hunne tegenstrevers af, Zoodra deze verschenen, sprongen zij op hen toe, met messen gewapend. De toestand der slachtoffers is zeer beden kelijk. is overal gevraagd. Buitenland. Frankrijk. Spoorwegramp. Een spoorwegongeluk is gebeurd in de omstreken van Compiègne, met den exprestrein dinsdag avond, om 11 ure, uit Parijs naar Brussel vertrokken. Eeu reiziger beeftbet volgende verteld Het was rond 1 ure. Wij waren ingesluimerd, als wij eensklaps eenen geweldigen schok gewaar werden. De trein had een hinderpaal ontmoet, namelijk eene groote kist inhoudende venstersglas en spiegels. De kist werd geworpen in de gracht links, den tender medeslepende terwijl de wa gons losgerukt en op den weg en in de gracht omvergeworpen werden. Iedereen trachtte zich te redden. Ik sprong op den weg, voegt de reiziger er bij, om de rei zigers toe te roepen, zich uit den weg te maken voor eenen koopwarentrein, die in volle snel heid aankwam. Inderdaad, nauwelijks had ik den tijd gehad om in de gracht te springen, of een koopwarentrein, komende van Charleroi, kwam aaugestoomd, die al de wagons die op den weg lagen vooruit stiet en de personen, die er zich in bevonden, verpletterden. Twee rei zigers werden gedeod en 20 anderen gekwetst. Er werden dadelijk reddingswerken ingericht. Men denkt dat de kist, oorzaak van het onge luk, van eenen trein op den weg zal gevallen zijn. Nadere bijzonderheden. Wanneer de expresstrein op de kas met spie gels was gebotst, viel de locomotief op een harer kanten en drong in den grond. Het eerste rijtuig, zijude een Hollaudsch rijtuig van 1B klas, werd langs de andere zijde va de spoorbaan geslingerd. Mijnbeer du Bos quet, inspecteur der linnie, zat in hetzelve. In het tweede rijtuig bevond zich een kapi- tien van bet 87° infanterie en twee andere rei zigers. Dit rijtuig werd letterlijk in spaanders gelegd, en het was slechts twee uren later dat men er in gelukte de ongelukkigea nit hun vreeselijken toestand te helpen. Ook een rijtuig van 3e klas werd op de baan omvergeworpen. Eene groote paniek maakte zich van al de reizigers meester, die konden ontsnappen. Juist op hetzelfde oogenblik reed de koop warentrein n. 4506 voorbijwaarvan wij hier boven reeds hebben gesproken, en deze rukte met een verschrikkelijk gedruisch de portie ren af welke men kwam te openen. Vele reizigers vielen onder de wielen van dezen trein en lieten smartelijke kreten booren. Daar bet nacht was en dus duister, was de ramp des te verschrikkelijker. Het rijtuig dat op de spoorbaan lag bevatte reizigers die nauwelijks werden gekwetst. Men kan niet begrijpen boe dit mogelijk is geweest. Een brigadier van bet 45® artillerie, die het rijtuig wilde verlaten op bet ongenblik dat het door den koopwarentrein werd- ten, bleef er in en ven wicht op liggen en werd Slechts wanneer de boeren, ia den omtrek wonende, niet lantaarnen eu lichten aankwa men, kou men ai bet ijeelijke dor ramp zien. Eeu kapitien vau het fransche voetvolk, die in den tweeden wagon zat, werd uit het ijzer en ;de stukgereden planken in deerniswaardi- gen toestand uitgehaald. De man zal zijne won den niet overleven. Verder vond men eene romp, waar de beenen letterlijk waren afgesneden. Een tweede lijk werd op grooten afstand vau de baan gevon den. De opzichter der lijn, die in den holland- scben wagen zat, kon er uitgehaald worden met zware wonden aan de heupen en een ge broken been. Een veertigtal personen hebben ernstige kneuzingen bekomen en de doodelijk gekwet sten zijn ten getal Ie van tien. Daar de telegraafdraden nedergerukt wer den, duurde bet lang vooraleer men de hulp uit Compiègne kon ontbieden. Ten einde de ge kwetsten te kunnen wegdragen, was men ge noodzaakt de haag langscheen bet spoor neer te bakken Eindelijk rond 3 1/2 ure kwamen twee dok ters uit Compiègne MM. Lemerre en Chevalier op bet tooneel der ramp. Intusscben werkte bet personeel ieverig ea de trein naar Brussel kou de te been geraakte reizigers om 4,40 wegbrengen. De machinist van den trein beeft van veel koelbloedigheid getuigt, alhoewel gekwetst en verbrand door de uitvallende gloeiende ko draaide bij de veiligheidsklep open, zoodat de ontploffing van den ketel vermijden k die de ramp nog zoo kunnen verzwaren bebb Hartroerende tooneelen, zooals bij allen pen worden opgemerkt, ontrolde zich bier o Eene dame bad bij het uitstappen uit n wagen, wanneer de tweede trein toekwam, h kind latem vallen. De moeder als met zinneloosheid geslag dwaalde in 't veld rond, zuchtend en kermt i haar kind zoekend. Een uur later ontdekte een reiziger het t schen de planken en bracht het aan de moe weder. Dan bemerkte de ongelukkige eerst dat eeue gapende wonde aan het been had be men. Eeue aardige ongerustheid greep bijna al reizigers aan. Bijna allen vroegen hunne re pakken. Eene dame, die zware wonden aan bet hoe had bekomen en verzorgd was, kermde ui lang omdat eene doos met vier nieuwe hoed die zij gekocht bad, niet kon weergevono worden.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2