CHOCOLAT BARON EEN HEER Gemijterde Chineezén. De Bluffers. Fanatismus. Eerste Kommuniewerk. Uit Nieuwe Lente. Verschillig Nieuws. Antwerpen, Onze konfrater Denderbode heeft er een boontje op van te bassen dat al de voorstaan- d rs van de E. V. eene Chineezerij verdedi- dus dai het Chineezen zijn. c en in ons laatste nummer met de enderbode zelf doen zien dat er ti ilhuis ook Chini'ez'm zittfen, daar ..ij s ut ij tidat de meerderheid der raadsleden dus niet allen de chineezerij van de E. V. verwerpen. bat is niet al. Kle.iuale dagbladen (zie Land van Aalst) indoen, dat Mgr. Abbeloos en Mgr. Cartuyvels als r. kbir en onder-rektor van de katholieke hongeschool van Leuven, beiden eene petitie geteekend hebben om de invoering van de E. V. aan te vragen. Daar uit volgt, dat we ook &1 met gemijterde clnneezen in ons kamp zitten. a .neer de kliek van Denderbode eens bij .V. /.al slaan hetgeen event vel zeer moeielijk gebeuren zal, want den giletzak spreekt te huog dan zullen wij nog eene an dere rare collectie bijkrijgen. Denderbode bast in zijn nummer van zondag dat de volksvertegenwoordiger Helleput te tegenstrever van de E. Y. aan de Patriote zou voorgesteld heb ben, of wel, van met een voorstaander der E. V. eene mondelingsehe discussie in eene openbare meeting aan te gaan, of wel van deze kwestie schriftelijk in een dap-hlad te bepleiten. luit Denderbodehet betrou- a den Patriote in de degelijk- i het stelsel der E. Y. moet 1 el klein zijn, wijl hij eene ernstige redeneering er over ontvlucht ten nadeele zijner goede faam. Wij laten den officieele over de faam??? van de Patriote zelf oordeelen, vooral daar hij sinds een half dozijn weken over de deftigheid en de eer van dit katholiek orgaan nog al aardige bemer kingen gemaakt heeft. Wij zullen voor het oogenblik dat punt maar in vrede laten, doch heden vragen wij aan Denderbode met zijnen Lucas-artist Helleputte het volgende Over eenige dagen hield den heer advokaat De Baets van Gent de prach tige spreker, welken wij hier hebben mog n toejuichen eene voordracht te Leuven over de E. V. Waren op die meeting aanwezig De Hll. Abbeloos en Cartuyvels, rektor en onder-rektor der katholieke Hoogschool. de meerderheid der professoren en meer dan 1400 studenten van de Alma Mater. Mr Helleputte, de koene en onover- li.ike bestrijder der E. Y., zoo als r.v ui», uitbazuint, was daar ook .(wui ig, en ondanks de dave- r U/cjuichingen, welke M. De Baets oonstte en den buifengewonen bijval, dien bij bekwam, zweeg Mr Helleputte als een visch, en trok er stillekens van onder. Waar was nu die groote held van Den derbode, welke alles kan vergruizelen en vernietigen Schampavie speelde hij, laffelijk scham pavie, en de kans was daar nogthans zoo schoon voor dien modernen Don Qui- chotte Zoo zijn al die grrroote af brekers Mr Helleputte heeft zelfs niet een maal gezien dat een verzoekschrift ten voordeeie van de invoering der E. V., door den rektor Mr Abbeloos, door den onder-rektor Mr Cartuyvels eerst en vooral is geteekend geworden. Daar zwijgt Slimmeken over, en hij heeft gelijk ook. Wij kennen hier eene rijke dame in de stad zeker onderpastoors kennen haar ook goed welke talrijke eigendommen bezit en bijge- lg nu en dan te verhuren Leeft. Thans wordt een heerenhuis van haar be woond door een persoon X. welke er hooge pacht betaalt, maar de stad zou willen verla ten, indien hij iemand kon vinden, die de over blijvende huur overnemen. M. Xhad nu een M. Z. gevonden, zeer solvabel, welke deze voorwaarde wilde aan nemen. Wanneer men aan Mevrouw de eigenaarster van deze huurovername sprak, dan scheen zij daarover ten hoogste tevreden en verklaarde d.-'t zij er schriftelijk aan de belanghebben den zou kennis van gegeven bebben. En dit schrijven was in dezen zin M. Z., ge zijt een rijk, deftig man, maar ik wil geene huurders in mijn huis, die zondaags naar de mis niet gaan. Welke onderpastoor mag haar dit ingebla zen hebben De volgende brief werd dezer dagen aan deYrijzianigen onzer stad gezonden. Het Hoofd-Bestuur van den Werk manskring heeft besloten jaarlijksch een zeker getal behoeftige kinderen te klee- den voor de Eerste zoo verre de middele Vroeger voorzag C Oude kleerenn gedeeltelijk daarin ook vele viijzinnige rijke menschen deden groote gesehenken aan de geestelijkheid (toen ze hare zending nog niet had ver geten om politiek te maken) welke dan zonder onderscheid van partij eenige kinderen hielp. Thans is dat alles voor bij. We zouden gaarne in de mate van ons vermogen degenen kleeden, wier ouders, of wel verstooten worden om politieke redenen of wel in nood verkee- ren zonder te durven klagen. Indien gij, Mdoor eenige gift, hoe klein ook, aan dit schoon werk wilt medehelpen, zullen wij ze in allen dank aannemen. Aanvaard, M...., de uitdrukking on zer hoogachting. Namens het Hoofdbestuur van den Werkmanskring Vooruitgang door t Werk. De Voorzitter en Leden. Wij hebben vernomen dat reeds tal rijke inschrijvers hunne giften hebben laten geworden. Het Bestuur stuurt zijne vurigste be- dankingen aan allen die het hunne heb ben bijgedragen en nog zullen bijbren gen, om i it goed en echt liberaal werk ten beste te doen lukken. Het hoopt van nog talrijke medewerkingen te ontvan gen en vooral van toekomend jaar op de ondersteuning van al de vrijzinnigen te mogen rekenen om tot eenen overheer- lijken uitslag te komen. N. B. Een persoon, door het Bestuur gemachtigd, zal deze week de inschrij vingen komen afhalen. Men duide wel de ingeschreven waarde aan, welke later zal opgehaald worden. Landbouw. De beste aardappels. In de laatste zitting van de landbouwmaat- schappij van Aalsl werd er gehandeld over den uitslag der proefnemingen gedaan met eene reeks verscheidenheden van aardappels, gekozen onder degane waarvan de lanbouwpers wat den meeeten lof gewag had gemaakt en herkomstig van de verschilligst# landstre ken. Noordsche en Zuidsche, warmst# en koud ste landen hebben hun aandeel geleverd. De proefnemingen hebben in alle plaatselij ken niet den zelfden uitslag gegeven, maar iets dat algemeen werd waargenomen is dat de in gevoerde soorten de eerste tweo jaren «ene grootere opbrengst leveren dan de volgende jaren tot zoover zelfs dat na langere ondervin ding de oogst zoodanig afnass dat hij op den helft en minder uitkwam. Weiniyo uitzon deringen werden aan dien tegel vaat-ostelcï niet eene soort rijk aan buiten licht en fijn zot- meel vond genade, en bij vochtige luchtgssiH- tenis werden zij door snelle ontbinding aan getast, ook werden zij in die voor waarden do prooi der plaag, ondanks eene vsrhaaete toe passing van den bordeleeschen brij Hoe gro ver het zetmeeUs des te gemakkelijker wordt de ziekte door d*ezen bestreden. Die neiging tot de teelt der bijzondere ver scheidenheden, die men in Vlaanderen soep pa laten beet, omdat zij heel in bloem vallen bij het koken, mogen niet nalaten ze alle twee jaren te vernieuwen in de oord van waar zij oorsprongelijk zijn, en zooveel mogelijk ge kweekt in eenen bodem van anderen aard dan den genen waarin men voornemens is ze te planten men zal ook op zijne hoede zijn om ze op tijd te besproeien wil men geen te kort of groote vermindering van oogst te boe ken hebben. Men heeft ook opgemerkt dat verscheidene soorten zeer aan doorschieten onderhevig zijn de soorten van groote opbrengst en die laat rijp worden zijn er het meest aau blootgesteld bij de verandering van lucht gesteltenis bijv. als nat weder op lange droogte volgt. De theorio of wetenschap verülaart duidelijk dit feit. Alle soorten gedijen niet ia den zelfden bo dem om overvloedige oogsten op te leveren, veroischen de eene eenen iichten zavelgrond andere moeten in goedan laam of leemachtigen groDd gewonne worden. En men verlieze ook de samenstelling van den grond niet uit het oog de aardappel om te wassen en zich te volmaken wil veel po- tasch en phospoozuur, daar waar deze stoffen ODtbreken of te kort zijn komt de oogst op niet uithoe rijk ook de boden aan stalmest zij, hoeft er na eene overvloedige aanvoeging ge daan te worden van phosphorzuur, dat nooit onpas komt en uit den grond niet weg gaat, wanneer het door de gewassen niet wordt op geslorpt met de stikstof moet men voorzich tig omgaan, daar zij, aan grove misslagen blootstelt die zich doen gevoelen aan de hoe veelheid of hoedanigheid van den oogst. Wie is het overvloedig gebruik van het vloeimest rijk aau stikstof niet bewustonder aide soorten, 88, di® het voorwerp van bijzondere proeven geweest zijn, werden als de beste en voordeeligste voor de keuken gevonden. In de zavel eu lichte leemgronden van het gebied Aalst. Gele goude van Norwegen. Peach blow. Zwcikau, soep aardappel. Welle Witte vossen. Blauw pijlen. Barons. Witte bloem. Heedeksem Andersen. Haaltebt Barons. Andersen. IV. Hebt gij, zonne, aan 't raam dier huisjes uw nieuwsgierig oog bevredigd, Waar de beker van de smarte tot den droesem wordt geledigd, Hebt gij in de stulp gekeken waar do koude winternaoht Van de ellende was getuige, nood en dood en rouwe bracht 1 Zijt gij hoop en hartevoedsel gaan den schaamlen wroeter bieden, En van 't zoet, aanminnig wichtje gaan den heldren lach bespieden, Zijt gij aan het hart der moeder, worstelend met leed en ramp, Met uw glansen gaan verkenden dat gaat enden smart en kamp Zijt gij in de zaal gedrongen waar en waan en weelde toeven, 't Heilig levensdoel vergeten, slechts op goud en voorrecht snoeven, Droegt gij daar het woord der Godheid op een heldren stralenschicht, Dat de geest van ongelijkheid voor den zin der waarheid zwicht Victor ien Van de Weghe. Herzele. Van dronkenschap komt weiuie goeds. Verleden week had er te Herzele een twist plaats tusschen twee gebuurvrouwen. De man van een der vrouwen kwam rond 7 ure 's avonds te huis. min of meer in dronken toe stand. Hij nam zijnen revolver, niettegenstaan de zijne vrouw het hem wilde beletten. Daar mede gewapend, is hij er mede in 't huis van zijnen gebuur Petrus Declercq gegaan, ®n zeer waarschijnlijk is een nieuwe woordentwist ont staan. Het schijnt dat hij, met zijn wapen op de stoof slaande, eeu schot loste, welk in de rech terhand van den gebuur terechtkwam. Aan stonds zijn gendarmen geroepen en hebben den dronkaard in het gevang gezet. De doktor Ga briel heeft onmiddellijk reeds eenige zaden uit gehaald eu zaterdag morgend nog eenige an dere. De gekwetste is zeer goed hij zal er misschien met eenige dagen rust van afzijn. Zaterdag morgend is de aangehoudene met de gendarmen naar Audenaarde vertrokken. Zijn revolver is aangeslagen. Bottelaere. De stoutmoedigheid der wildstroopers gaat waarlijk alle gedacht te boven. In den nacht van dinsdag heeft eene groep van 40 wildstroopers, verdeeld in 3 ben den, geheel het goed van M. Stas, burgemees ter, afgeloopen, en al geschoten wat maar te schieten was. Niemand dierf ze naderen, want kwam er iemand te dichtbij, zij keerden zich omen dreigden te schieten. Alzoo konden zij hunnen strooptocht gerust voorzetten. Gemaskerde bandieten. Op Assche- woensdag, rond 1 uur 's nachts zijn zeven ver- kleede en gemaskerde kerels binnengedrongen in het huis van de 80jarige jufvrouw De öchaempelaere, die met eeue oude meid en eenen ouden knecht alleen woont aan het Paer- bosch.in de gemeente Ervvetegem, nabij Aalst. Zij is gekend als rijk. De schurken, met landbouwgereedsehajipen gow&pend, hadden hun werk verdeeld. Twee bewaakten de meid, twee den knecht en drij de oude jufvrouw, hen met de dood bedreigend, indien zij om hulp durven roepen. Zij dwongen de pachteres hun den sleutel harer kas te geven. Een der dieven vulde een zak met al het geld dat zij vonden, ter uitzon dering eener som van 200 frank welk de arme vrouw h«u verzocht haar te laten om hare werklieden te betalen. De dieven vertrokken, na bedreigd te hebben de woning in brand te stekeu, indien men iets dierf bekend maken. Eerst verledeiae week is de zaak aan den dag gekomen, doch de oude jufvrouw en hare dienstboden zij nog zoo verschrikt Jat zij gee ne breedvoerige uitleggingen durven geven. Naar men verzekert zau de gestolene som geld rond de 20,000 fr. moeten bedragen. Gent. Prins Albert is zondag namid dag te Gent een weldadigheidsconcert gaan bij wonen, ingericht door de jagers-verkenners der burgerwacht. De ontvangst in de statie ge schiedde zonder officieele plechtigheid, daar de prins de millitaire eer bad geweigerd. Eene ontelbare menigte bevond zich echter in en voor de statie. Op gansch den doortocht van de statie naar deu Casino, waar het concert gegeven werd, waren de huizen gevlagd, en stond eene talrijke menigte geschaard. Prins Albert is met den trein van 8 ure 35 naar Brussel terug vertrokken. Het weldadig heidsfeest is welgelukt, en heeft eene som van rond de 9000 franks opgebracht. Ontploffing in de buskruitfabriek te Wetteren. Donderdag, eenige minuten voor middag, werd een groot gedeelte der stad Gent opgeschrikt door eenen oorverdoovenden slag in verscheidene huizen werden de denren opengerukt. Elkeen liep buiten en vroeg zich af wat er gebeurd was. Personen die zich op straat bevonden, verklaarden dat zij als van den grond opgelicht werden. In dezen tijd van bommen en springtuigen, baart zulke ontploffing natuurlijk nog meer op schudding. Weldra vernam men waar het gebeurd was De buskruitfabriek van Wetteren was gespron- Marktkramers, die juist in den trein zaten om naar Gent terug te keeren, vertelden dat er in de statie van Wetteren door den schok ver scheidene ruiten gesprongen waren. Ook te Melle zijn in de statie ruiten verbrijzeld. Vele personen ijlden naar de statie om met den eerstvelgenden trein naar Wetteren te ver trekken. Een overgroot getal wielrijders zijn er per velo heengereden. Gelukkig heeft de ontploffing geene dooden gemaakt. Er zijn echter eenige gekwetsten. De stoffelijke schade in de fabriek aangericht is nogal aanzienlijk en wordt op 20,000 fr. ge schat. In Wetteren zeifis de sehade niet groot, hier en daar eene ruit uitgeworpen of eene dak pan afgerukt, maar iu de wijk Wetteren-ten- Ende is er geene enkele ruit heel of geene pan on de daken gebleven. De ontploffing («gebeurd, juisttoen de werk lieden de fabriek verlaten hadden, De horlpgie dor fabriek ging een kwar uurs vom en'tis f aan die omstandigheid te danken dat er geen slachtoffers waren. Slechts een werkman, die in den omtrek der fabriek aan het eten was, werd lichtelijk ge kwetst aan den arm. Gansch de droogzaal is vernield en de zinken daken der omliggenden gebouwen zijn afge rukt. Een aantal werkmanswoningen in den omtrek hebben veel geleden de daken vooral zijn beschadigd. Iu de kerk van het gehucht Beerstoppel, afhangende van de poeierfabriek, zijn vele ruitea verbrijzeld. In de droogzaal, waar de ontploffing heeft plaats gehad, bevond zich 6,000 kilo buskruit. Gewoonlijk zijn drie werklieden in dat gebouw bezig, doch, zooals men weet, was nu allemau reeds weg. De droogzaal bevindt zich op 250 meters van de molens en andere werkhuizen, te midden van een boschje van jonge populieren, canadas, eiken- en abeelenboomen. Het gebouw was 8 meters lang 5 breed en 2 1/2 a 3 hoog. Het was omringd met een breeden aarden wal. Van het gebouw blijft er uiets meer over, ten hoogste eenige steenen der grondvesten. In de plaats ziet men een grooten kuil. Al de materi alen moeten in gruis vergaan zijn. Een houderdtal boomen zijn half ontworteld. De werkhuizen met de poeiermolens hebben betrekkelijk weinig geleden de zinken daken zijn er nogtaus bijna geheel van afgerukt. Op het oogenblik der ramp dacht meu dat de ontploffing gebourd was in het gebouw van den pletmoienware dit het geval geweest, daa zou de ramp erger gevolgen gehad hebben, al hoewel er sedert de ontploffing van 1880 bij zondere maatregelen zijn genomen en de poeier molens afgezonderd zijn. De ontploffing is gebeurd juist 7 minuten voor 12 ure. Te Gent werd de slag twee mmuten la ter gehoord. Te Ledeberg bij Geut werd de schok gevoeld en zijn er ruiten verbrijzeld. Het parket van Dendermonde is met den trein van 2 ure 50 te 'Wetteren aangekomen. M. de Kerckhove, gouverneur der provincie Oost-Vlaanderen, was naar Wetteren gekomen met den trein die ten 1 uur 35 uit Gent ver trekt. In de poeierfabriek van Wetteren zijn onge veer 125 werklieden gebezigd, waarvan een groot getal, ten gevolge der ramp, voor eeni- gen tijd zonder werk zullen zijn. Zondag avond was te Brussel het gerucht in omloop dat gansch het huisgezin;[van M, Ma doux, bestuurder der Etoile Beige, op zijn kasteel te Auderghem vergiftigd was, Ziehier wat wij daarover vernemen De gouvernante, die de kinderen de duitsche taal moest aauleeren, is zaterdag bijna schie lijk overleden Mad. Madoux heeft veel gele den een der zonen was bijna ook dood, en de koetsier iigt te bed, maar is aan de beterhand. Het parxet, verwittigd, is zondag naar Au derghem gekomen, en heeft het lijk der gou vernante in het doodenhuis doen brengen om een onkerzoek te doen. De wetsdoctors, bijgestaan door den genees heer van Auderghem, hebben het hoofd en de maag doorzocht, en de ingewanden in bokalen gelegd, welke in Briusel moeten onderzocht worden, Volgens men verzekert, zou de vergiftiging toegeschreven worden aan het eten van opge- legdrn haas. De overledene leermeesteres was nog maar sedert veertien dagen iu den dien3t van M. Madoux. Verdronken. In de nabijheid der Ninoverschepoort, werd Donderdag morgen uit de vaart van Charleroi het lijk opgevischt van oen onbekende, dat omtrent eene maand in het water moet gelegen hebben. Het gelaat was gansch bedekt met slijk. In den porte-mon- naie van den ongelukkige stak geeu roode duit meer. Het lijk werd herkend als zijnde datgene van Antoon Charlier, la idbouwer te Hoeylaert. Er is g eene misdaad in het spel. Ukkel. Eene dienstmeid, wonende Pastorijstraat, 84, te Ukkel, heeft haar pasge boren kind gedood en begraven in den omtrek van het huis harer meesteres. Het meisje beweert dat het kind dood gebo ren werd, Het parket is ter plaats geweest. Er is spraak van de volgende veranderin gen aan bet uniform der burgerwacht de hoed zou vervangen worden door de kepi, en de kraag der tuniek, de gordelriem en de pa troon tesche zouden gewijzigd worden. De offi ciers zouden deu sabel eu den sjerp der officiers van het leger krijgen 1 Antwerpen. Zelfmoord van een 19 jarig meisje. Donderdag namiddag rond. 3 ure, kloeg liet 19jarig meisje Irma Breyer, wonende Tolstraat 44, van maagpijn. De ge naamde Anna Godat gaf haar den raad in de buurt een weinig koolstofzuur te halen. Irma Breyer vroeg integendeel voor 60 centiemen zuuringzout. De vertvooper deed haar opmerken dat dit een sterk vergift was doch zij antwoord de dat het dienen moest om plakken uit te doen. Zij begaf zich op hare kamer en nam de geheele dosis ongeveer 100 gram. Dr. Leeuwin heeft de dood bestatigd. Het lijk is naar Elisabeth- gasthuis overgebracht. De oorzaak dezer wan hopige daad is niet gekend. biedt kosteloos aan te laten kennen aan al diegenen welke aangetast zijn van eene huid ziekte, uitslag der huid, puisten, juikingen, langdurige bronchieten, borst- en maagziek ten, rhumatismas en breuken, een onfeilbaai- middel om spoedig te genezen gelijk hij het zelf radicaal geneest is na veel geleden eu nut teloos al de bevoegde remediëu beproefd te hebben. Dit aanbod, waarvan men het mensch- lievende doel beseffen zal, is het gevolg eener g elofte. Te schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent, 8, Place Victor Hugo, te Greuoble, die dadelijk gratis en franco zal antwoorden en de gevraagde inlichtingen zenden. Poulseur. Maandag morgend is in de groef der gebroeders Haesmans, alhier, eene springmijn ontploft, terwijl twee werklieden, Denoël en Cretin, nog bezig waren met zege- reed te maken. Beiden werden gedood en af grijselijk verminkt. De twee slachtoffers'waren gehuwd en vaders des huisgezins Namen. Een luitenant der artillerie, die zijne vrouw van ontrouw verdacht, veinsde on reis te gaan. Op een gegeven oogenblik keerde hij terug en vond haar in gezelschap van haren minnaar, eenen kapitcumkommaa- daiL van 't zelfde korps, Hij loste op elk een revolverschot. Beide plichtigen zijn gekwetst. De luitenant heeft zich zeiven ia handen van het gerecht gesteld, doch hij werd, na eene on dervraging, voorloopig vrijgelaten. Desselgem. Zondag avond, wilde aan de statie van Desselgem een man nog voor den laatsten trein de baan overloopen. Hij kwam te laat en, de bareel gesloten zijnde, sprong hij er over, met het ongelukkig gevolg dat hij op den grond rolde, en de trein hem over het hoofd dood reed. P. S. Het slachtoffer is de genaamde Van- deputte, wever alhier. Hij ging huis waart», toen hij, aan den ijzerenweg van Kortrijk naar Gent gekomen, op het oogenblik dat de trein nr 944, die uit Desselgem vertrekt om 8 ure 12, aangereden kwam, nog over het spoor wilde loopeu. Hij werd door den trein verrast, om vergeworpen en het hoofd letterlijk afgereden. Toen de trein te Harelbeke aaakwam, kleef de de klak van het slachtoffer nog aan een der wielen van de locomotief. De ongelukkige laat eene vrouw met vier minderjarige kinderen achter. Komen. Twee kinderen levend ver brand. De echtgenooten Vuylsteek, hadden zich van huis verwijderd, hunne kindereD, een meisje van 3 jaar en een jongetje van 4 jaar, die nog te bed lagen, alleen latende. Hoe groot was hunnen schrik niet, toen zij bij hunne te rugkomst een dikken rook ontwaarden, waar door het onmogelijk was in de woning te drin gen. Zij slaakten noodkreten, maar kregen geen antwoord van de kleinen. Toen men er in gelukt was binnen te drin gen, zag men de arme kleinen levensloos in eenen hoek der keuken liggen. Zij waren letter lijk verkoold. De oorzaak van dit vreeselijk drama is nog onbekend. De gendarmerie van Komen heeft een onder zoek ingesteld. Destelbergen. De genaamde Richard Bombeke, oud 21 jaar, van Moortzeele kwam dinsdag, vergezeld van zijne moeder met melk langs hier gereden, toen gekomen o ie waar zijne moeder van de kar stapte, e; i werd eensklaps schichtig en gingcj hol. liep het dier achterna en haalde hef n les wijk Oliebeke, maar kreeg zulk ee u hij ondur de wielen terechtkwam en Zt denkelijken toestand in eene herberg werd ge dragen. Men liep om een priester en een doc- toor, doch dezen, ter plaat» gekomen, konden nog slechts het overlijden vaststellen. 's Namiddags is het lijk naar Moortzele over gebracht. Oudenaarde. Verdwenen. Ver leden Donderdag ontving een jongeling alhier eene vermaning van zijnen meester. Sedert dan heeft men hem niet meer teruggezien, Hij verliet zijn werkhuis en ging huiswaarts langs den smallen Dam. Men gelooft dat hij in de Schelde verdronken is. i® overal geyraagd. Buitenland. Frankrijk. Nieuwe dynamietaanslag te Parijs. 3 SlachtoffersEen derde bom is ont ploft te Parijs, die uit hetzelfde fabriek schijnt te komen als deze ran Henry. De ontploffing had plaats in een gemeubeld hotel der straat St. Jacques, 69, nabij den bou levard St. Germain achter den schouwburg van Ciny. Het hotel wordt gehouden door eene oud# dame Calabresi, die enkel eene meid heeft, wier echtgenoot als nachtwaker in dienst doet. Maandag avond, rond 6 ure kwam n he* met een pak onder den arm het hofce a en vroeg om eene kamer te huren, d ad- hem op het 29 verdiep. De kamer Stond hem aan en de jongeling bleef er eenigen tijd. Na een uur kwam hij beneden en zegde tot den nachtwaker Ik heb daar boven een pakje gelaten, dat ik straks zal komen halen. Laat vooral niemand op mijne kamer gaan. Ziehier den sleutel. Het ventje gaf den sleutel af, doch de zon derlinge houding van 't kereltje hadden den nachtwaker getroffen. Daaromtrent zekerheid erlangende en den kerel niet meer ziende verschijnen, ging de nachtwaker naar de kamer en onderzocht alles goed. Niets bemerkte hij dat onraad deed vermoe den, zooniet op een tafeltje eene soort van doos. De man dacht onmiddellijk aan eene dyna- mietbom. Hals over kop stormde hij de trappen af en ging twee politieagenten verwittigen. De politiekommissaris der wijk werd door een der agenten op de hoogte gebracht terwijl de andere met den nachtwaker de kamer bin nentrad. Met veel omzichtigheid had men de deur ge opend, doch het tafeltje viel niettemin om de houten doos vloog open en eene cylendervor- mige conserve doos werd zichthaar, met ijzer- draad omringd. De agent riep tot den nachtwaker Laat liggen 't is eene bom Bij die woorden sprong bij achteruit, doch op hetzelfde oogenblik bad eene schrikkelijke ont- ploffiug plaats. De twee mannen werden op de trap geslin gerd. Al de ruiten van het huis vlogen in stukken een raam werd uitgerukt en door een glazen dak geslingerd, dat rinkelend ten gronde stortte, Het schutsel, dat de kamer van de plaat» daarneven scheidde, werd gansch afgeworpen, alsook een groot deel van den vloer. In de kamer daarnevens sliep de hotelhoud ster, Mev. Calabresi. Zij werd met geweld, uit haar bed geworpen. Op de hulpkreten der slachtoffers snelden de geburen toe, weldra gevolgd door de agenten van den naastgelegen post. Op het gelijkvloers", op den trap- vond men den nachtwaker en Jou agent -iu bezwijming

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2