ONS HUIS Clerikale democratie. Het drievoudig verbond. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 5 fr. voor de stad. Abonnementsprijs J 6 fr'60 voor den buiten, voorop betaalbaar. P RIJS PER NUMMER: 10 CENTIEMEN. Men abonneert [zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, Aalst. HET ARRONDISSEMENT AALST. JS der Annonc Rekiamen, 75 centiemen Per drukregel. Vonnissen op de dei de bladzijde, 1 frank. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE IIAVAS Madelenastraat 32 Brussel. Nee spe nee metu. AALST, 3 MAART. Sedert eenigen tijd wonen wij een aardig tooneelspel bij. Al de tolken der sakristij wedijveren om den werkman, de groote aanstaande iiezer met fleemerijen te overladen. Hunne kolommen zijn, voor den pro- etaar, van suiker en honig overstelpt, in alle hoeken des lands ziet men Gil len, Corporation, Congegratien ont- taan onder voorwendsel van de werkers tegen alle jslaóh van uitbuitingen te be- chermen, uitgenomen tegen de kleri kale uitbuiting die de gevaarlijkste van alle is. Die verschillende instellingen worden aan de werklieden en de dorpe- ingen voorgedragen als terzelfder tijd un welzijn hier op aarde en in de an- iere wereld te moeten verzekeren. Zou men niet zeggen dat gelijk de 'oon Gods de menschelijke natuur heelt angenomen, al onze klerikale kopstuk ken zich insgelijks gaan werklieden ma- en en met hen in eene heilige en tee- ere broederliefde gaan leven Boeren en werklieden, past maar op jaat u noch door die kwakzalversgre en noch door die schijuheilige liefkoo- ringen niet verleiden Men heeft het u dikwijls gezegd oordeelt den boom naar zijne vruchten, felnu, kent gij de vruchten welke de lerikale boom in den tijd heeft gedra gen en die hij in het gevolg niet zou toe- en te dragen, indien gij hem liet op roeien en zich vrijelijk ontwikkelen In de-treurige geschiedenis van het erledeu telden boer en werkman slechts ioor hun lijden hun leven was slechts ;ene lange marteling. De adel, die fijne i loemen van het genotzuchtig klerika- sme, en de geestelijkheid, die strijden- 3 klerikale keurbende, bezaten alle oorrechten, alle eer, alle macht. Onder die begunstigde klassen wemel- de massa des volks dat, onder den ,st des werks gebukt ging, aan alle ach van knevelarijen, aan alle slaver- ij, aan alle ellenden blootgesteld was. j maakte uit wat Yauban op eene zoo hilderachtige en zoo droevig betee- enisvolle wijze het geringe volk jette. Eilaas die eigendom werd voor hem eene bron van knevelarijen, van afhan kelijkheden, van afpersingen van alle slacli onder den naam van belasting, hoofdschattingen, twintigsten, zoutbe- lasten, karwijen rnen perste hem op alle manieren uit. Hij moest een recht betalen om over de rivier te gaan, een reqht om den weg der heerdij te betreden, een recht om ter wereld te komen, een recht om te trouwen, een recht om te sterven. De landman, bracht zijn ellendig leven door in het maken van rechten voor zijn heer. Voorzijnen heer en voorde geeste lijkheid, want nevens de leenroerige af persingen heerschte, onder den naam van tienden, de geestelijke afpersing. Zoo was eertijds onder het stelsel waar het zuiverste klerikalisme als heer en meester regeerde, de toestand dei- la ,ere standen. Dat deze zulks niet vergeten, dat zij zich herinneren dat het eene omwente ling is, door de burgerij ingehuldigd, die hun vrijheid, waardigheid en zelfre- geering heeft teruggeven. Doch die instelling moet algemeen gemaakt worden en dat is het werk van den Staat. Andere landen zijn ons op dat terrein reeds verre vooruit. En 't is geen wonder als men nagaat welk een kreeftenministerie wij sedert 10 jaar bezitten en verdragen. Duitschland bezit eene volledige inrichting van dien aard, die echter nog voor verbetering vatbaar is. Van de werklieden hangt het af dat men hun recht doe en dat men hunnen ouden dag'tegen honger en gebrek vrij ware. Zij hebben thans het wapen in de hand om dat te verkrijgen. Dat zij er dus op nadenken wanneer zij hun kiesbulletijn in de bus steken dat zij hunne stem verleenen aan degenen die hen niet ver leiden met ijdele beloften en woorden in den wind, en slechts op persoonlijken intrest uit zijn, maar aan mannen die hunne rechtmatige eischen begrijpen en ze tot ieders voldoening zullen weten te bevredigen. Pensioenen voor werklieden. De boer was wel zeker de ongelukkig- e mensch dien men zich kunne inbeel- m. Zooals nu, smoorlijk verliefd op die rde welke hij de eeuwen door met zijn veet en zijn tranen had vruchtbaar ge- aakt, verlangde hij vurig er de eige- tar van te worden. Onder de noodzakelijke hervormingen welke dienen tot stand gebracht te worden ten voor- deele der arbeiders, bekleedt de inrichting eener pensioenkas voor werklieden eene voor name plaats. Wat biijft den we kman, die zijn leven lang heeft gezwoegd en ter nauwernood eene korst brood heeft gewonnen, nog over, als hij door- ouderdom en lichaamsgebreken of ziekten ver hinderd wordt zijnen arbeid voort te zetten Niets dan de ijselijkste ellende. Alle beambten van den Staat krijgen na een zeker getal jaren dienst een pensioen dat hun toelaat hunnen ouden dag onbekommerd te slijten. Dat alle pensioenen zulks toelaten zal ik niet beweren. Ik Iaat dat punt terzijde. Doch ik stel deze vraag Is het rechtvaardig dat iemand, al is het dan ook een werkman, aan zich selve overgelaten worde, der armoede ten prooi op het einde zijns levens? Iedereen zal erkennen dat zulks niet te ver dedigen is. Wij behooren allen tot hetzelfde va derland, en iedereen van ons helpt, in zijnen werkkring mede, tot den vooruitgang, tot de s grootheid van dat vaderland. Dat vaderland heelt dan ook tot plicht te zorgen dat degenen die to^> zijnen luister heb ben medegewerkt niet met ondankbaarheid worden betaald. En daarom is het dat de Staat de verplichtende verzekering der werklieden zou moeten inrichten. Dat zal het werk zijn van het eerste echt volksgezind Parlement dat hot algemeen stemrecht ons zal geven. Reeds werd onder dat oogpunt veel gedaan door bijzondere maatschappijen. Sedert eenige jaren hebben wij tal van kringen van onderlin- gen bijstand zien inrichten die aan hunne leden een hulpgeld verleenen in ge val van ziekte of onbekwaamheid tot werken. 8. NOVELLE. .ar het Duitsch door Kapitein Van Acker. Al deze gedachten kwelden haar. In de zij- mer hoorde zij hare moeder zuchten ook zij nd geenen slaap, ook zij werd met dezelfde ak bekweld. Marie gevoelde het van menschen kon ir geen raad komen. Zij rees in haar bed op, uwde de handen en bad God haar vrede en stand te verleenen en haar den reehten weg wijzen, En nu hoorde zij Anneken roepen Moederken, ik hoor u wel gij slaapt nog ot... Ik kan ook niet slapen van al de schoone igen die wij gezien hebben... En mijnheer aflijn, ik zie hem geerne... Hij is toch zoo aaf... Ziet gij hem ook niet geerne moedcr- -a Zeker, kind zoo hoorde Marie hare eder zeggen. Iedereen ziet hem geerne. L anen vloeiden uit Marie's oogen, en lang nken de woorden in hare ooreu hij is h zoo braaf en iedereen ziet hem geerne. Ta, iedereen en zij... niet zij VIII )es anderendaags zag vrouw Reinhert be- ■efd op de donkere ringm die rond de klare ;en van Marie lagen doch Marie zegde haar -nlachend Moeder, vraag mij nog niets, doch maak geene zwarigheid. Dezen morgend zal het mij niet lusten te werken ik ga eens naar mijnheer Everts. En, moeder-lief, ik ben niet meer on gerust toch treurig slechts ernstig maar ik denk, zoomoet het zijn. Moeder knikte. Zij was weer opgebeurd. Marie ging mijnheer Evert bezoeken. De zonne glinsterde op den versch gevallen sneeuw en de hemel was lichtblauw gelijk op eenen leutedag. Marie ging zonder vaste gedachten doch zij was opgeruimd van geest van alle zorg scheen zij ontheven te zijn. Helder lag de weg open dien zij volgen wilde, en 't was niet alleen die helderheid welke haar met vrede vervulde, er was gelijk eene gewaarwording van vreugd in haar ontloken. Dag jufvrouw Marie Verwonderd sloeg Marie de oogen op voor haar stond mijnheer Mellijn, gelijk een jong meisje van vreugd en verlegenheid blozend. Waarheen zoo vroeg, jonkvrouw Marie Te wege naar mijnheer Everts ant woordde Marie. Ik kom er vaner is niemand te huis. Eene uitdrukking van teleurstelling vloog over Mario's gelaat. Iladt gij eene boodschap voor mijnheer Evert Marie bloosde. Hoe kon zij aan den heer Mel- Iijn zeggeu dat ze naar mijnheer Everts ging om wat van Mellijn te praten Zoudt gij het vrijpostig van mij vinden in dien ik u verzocht, jufvrouw Marie, mij hier eeoige oogenblikken gehoor te willen schen ken vroeg Mellijn met onzekere stem. o, Neen antwoordde Marie bedaard spreek mijnheer Eenige stappen verre ging Mellijn zwijgend nevens het meisje. Sedert ik u kenne zoo begon hij eindelijk is mijne genegenheid voor u gestadig toege- De anti-clericale partijen bevinden zich op dit oogenblik voor een gewich tig problema, van welks oplossing de toekomst der vrijzinnige gedachten in België en de invoering van de hervor mingen, welke de democratie van 't al gemeen stemrecht verwacht, afhangen. Zullen de anti-clericalen een kiesver- bond sluiten, om den algemeenen vij and te bestrijden Na eene lange en zeer belangrijke be raadslaging, waarin ile voor- en tegen- staanders van 't Verbond alle hunne ar gumenten hebben doen gelden, heeft de Vooruitstrevende Kring van Gent, met groote meerderheid, eene dagorde ge stemd, verklarende dat een verbond der anti-clericale partijen vooruitstre- vers, gematigde liberalen en socialisten om de clericale partij te bestrijden, wenschelijk is. De Vooruitstrevende Kring heeft wijs gehandeld. Dit verbond is inderdaad wenschelijk, noodzakelijk zelfs, wil men met kans van welgelukken, de aan staande worstelingen tegen de clericale partij aangaan. Hier te Aalst is de toestand van de anti-clericale partij omtrent dezelfde als te Gent. Wij ook hebben met de werklieden gestreden voor de verovering van 't al gemeen stemrecht en nu wij het bijna omtrent hebben verkregen, moeten wij vermits ons program veel puuten van 't socialistisch program van onmiddelijke toepassingbevat met onze vrienden der werkliedenpartij hand in. hand blij ven gaan, om door gezamenlijke kracht inspanning de hervormingen te bekom- ren, door de democratie gevraagd. Onze vooruitstrevers en ook de meeste nomen. Gij zijt jong, ik ben reeds oud en mis schien niet meer geschikt voor u maar ik ge voel mij zoo doordrongen van de waarheid mij ner gevoelens, dat ik somwijlen gehoopt heb mettertijd uwe wederliefde te winnen. Hij zweeg een oogenblik. Dansprak hij voort: Ik zou u willen gelukkig maken en ik denk, ik kan u gelukkig maken, indien gij slechts een weinigje vertrouwen in mij wilt hebben. Dan blikte hij in haar ernstig gelaat. Marie, o zeg toch niet dat gij eenen ande ren man bemintzegde hij haastig. Marie schudde hethoold. o Marie, op beide handen wil ik u dragen bad hij. Gij kent mij zoo weinig fluisterde Ma rie. «Neen, ik kon u zeer wel. Ik weet dat, in dien gij mij thans zegt dat gij wilt pogen mij te beminnen, ik eeno belofte bekom die mij. van dag tot dag gelukkiger maken zal. Kunt gij vertrouwen in mij hebben De blauwe oogen zagen hem biddend aan, de lippen trilden, doch hij hoorde geen woord. Mellijn meende Marie nooit meer bemind te hebben dan op dezen oogenblik, daar zij met bevende lippen voor hem stond. Hebt gij mij iets uit uw verleden mede te deeleu vroeg hij hartelijk. Ja zegde Marie. Waar wilt gij daarvan met mij spreken Hier. Laat mij u zeggen wat mij veront rust. Met stille stem, somwijlen stamelend, als of zij vreesde een woord te veel of te weinig te zeggen, vertelde Marie wat sedert jaren 'zoo frisch in hare herinnering leefde. Als zij geëindigd had, zag Mellijn haar ver legen in 't gelaat. En wanneer hebt gij liem wedergezien vroeg hij. liberalen zijn van dit gevoelen, maar zal men op de bijtreding van zekere ge matigde wel mogen tellen Het is zeker dat onder het cijnsstelsel en tijdens. den grooten strijd voor 't al gemeen stemrecht zeker doctrinairs maar al te wel getoond hebben welke hunne inzichten tegenover de democratie wa ren. Maar die doctrinairen waren niet geheel degematigde liberale partij Heb ben wij zoo ook niet gezien, dat, in weerwil van de reactionnairo houding der Liberale Federatie, de meeste libe rale Bonden, bij deze Federatie aange sloten, niet aarzelden hunne chefs te verloochenen om mot ons, met de pro gressisten, radicalen en socialisten, het algemeen stemrecht te vragen En nu de groote strijd op handen is, die beslis sen zal of België nog geduronde eene lange reeks van jaren onder het clericale juk zal blijven of door eene liberale en democratische meerderheid zal bestuurd worden, nu zouden wij ons verzetten te gen een verbond zonder hetwelk er op geene zegepraal te hopen is Het staat vast, dat wij elkander noo- dig hebben. Noch de socialisten alleen, noch de progressisten alleen, noch de gematigde liberalen alleen, zijn sterk goh eg rrj et Hericalisme te verslagen. De twee eerste partijen ^amen verbon den, of de twee laaste vereenigd, zijn bet hot evenmin raaar gedrieën ver- j eenigd mogen v. ij den slag wagen Men werpt op dat er een afgrond ligt j tusschen het collectivisme der soei ten cn het individualisme der gematigde liberalen, en er geen verbond tusschen zulke disparte elementen mogelijk is, W anneer men alleen redeneert op de uiterste geschilspunten redeneert men verkeerd men moet ook rekening hou den van de aanrakingspunten, en van de toestanden. Welnu, er zijn tusschen liberalisme en socialisme vele aanra kingspunten, namelijk de politieke her vormingen en de vrijheid van geweten en de huidige toestand is van dien aard, dat er meer moet gelet worden op het- gene ons vereenigt dan op hetgene ons scheidt. Overigens, met de uitroeping van 't algemeen stemrecht, is er een omwente ling in de gedachten geschied. Waar is de verstokte doctrinair, die de noodza kelijkheid van economische hervormin gen nog loochent Leest de doctrinaire fiad en bij uitnemendheid zij bekennen iet schier eiken dag. Ja, het Verbond is noodzakelijk, en de gentsche vooruitstrevers deden goed iet princiep aan te nemen. Hier te Aalst moeten wij hetzelfde doen. Ik heb hem nooit wedergezien ant woordde Marie. Gij hebt hem niet wedergezien vroeg Mel lijn verwonderd en toch... gij kunt toch dien jongeling, welken gij slechts eeumaal gezien en gesproken hebt niet beminnen Marie zag hem openhartig in de oogen. Neen, ik denk dat ik hem niet bemin, maar... maar ik zal hem nooit kunnen vergeten. «Dewijl gij hem waarscbijnlijk aanziet als de oorzaak van uw tegenwoordig vreedzaam leven, Marie en dewijl gij een goed en dank baar hart hebt. Weer zagen de blauwe oogen hem ernstig en eerlijk aan. Aan hem heb ik veel troost te danken, en altijd heb ik geerne aan zijne hartelijke woor den en aan zijne vriendelijke bruine oogen ge dacht. Mellijn voelde den echten adem der onschuld die hem uit deze bekentenis tegenwaaide. Hoe is het zegde hij Marie's hand grij pende verlangt gij zeer hein weer te zien Neen nu nog niet fluisterde zij. Waarom liever later dan nu vroeir Mellijn. S Omdat ik denk zegde zij blozend dat ik u liever hebben zal, en ik weldra niet meer aan iets anders zal mogen denken dan aan gelukkig te zijn en gelukkigen te maken. Rap bracht Mellijn Marie's hand aan zijne lippeu. Ik dank u, ik dank u hartelijk. En deze hand mag ik dus behouden o, Marie, gij maakt mij onzeggelijk gelukkig, Gij kiest een arm, een eenvoudig meisje voor uwe vrouw zegde Marie daarvoor zou ik u wellicht eerst moeten bedanken maar ik heb zoo weinig daaraan gedacht... Doch ik zal n mijn leven toewijden en u beminnen. Mellijn trok haren arm door den zijnen. En nu naar moeder I riep hij anscfie se.-monet f". f'ij .8 erg wu. uj, ue v laam- «oli ir. omi^at er tegenwoordig zoo schrikkelijk veel Fransche sermonen gepredikt worden ia de kerken van Vlaanderen. Hoort den katholieken confrater klagen «,onlz0° ZUn en SelegeQheid van den Vasten wederom eiken donderdag in de hoofdkerk van bint Bavo te Gent Fransche sermonen gepredikt worden Dat staat met groot® letters gedrukt- op plakkaten, die aan den ingang der kerken worden uitgehangen. Op hetzelfde plakkaat staan ook maar op de tweede plaats, en met kleine letter, de Vlaamsche Vasteusermonen veimeld. Wij houden ons overtuigd dat indien de vorige bisschop, die het met het Vlaamsche beginsel zoo goed meende, in leven ware geble ven, er spoedig een dag zou zijn aangebroken, waarop de hoofdkerk van Vlaanderen® hoofd stad niet langer door Fransche sermonen ont heiligd zou zijn geworden. In de kloosterkerken te Gent worden er dik wijls fransche sermonen gehouden. Zelfs vindt men ineen paar kerken des confesseurs francais biechtvaders, die geen Vlaamsch verstaan. Dat is, zoo het schijnt, le comhle du chic Eene orde was er, die tot nu toe aan die Fransche aperij met had meegedaan, namelijk, die der Miuder- oroeders-Recollecten. Daar wasalles Vlaamsch Daar was men nog niet vergeten dat. toen m de middele -ivrtn.de Gent-e - en voo- hunre taal en vrijueid tegen huniit yertran L'. sten ten strijde togen, ocik do Tindei orcoders met hen de poorten der stad uitrokken i'i - jaar Iéchter heeft men ook ui- >i g-maeenu «au die --iio i lansche mode te moeten toegeven, in het begin dezer maand heeft men in hunne ke- .f ppne driedaagsche plechtigheid gevierd en 'j dagen - werd die kerk door Fran sche sermonen onthei; iiadi Al zijn we zoo Vlaamechgeaiod als V'»a> schr en Vrij, looh kmn> a wij gei n dool nemen ra do droefheid van den eouir^ac..integendeel 1 Hoe meer Fransche - «men in~7» Wfic van Vlaanderen hoe liever, ,vau neer er geen enkel Vlaamsch meer gepreci 1 wordt, zingen wij Alleluia 1 Dan zal men ten minste het volk in zijne eigen taal niet meer veileugenen. Dit belet echter niet dat de confrater toch gelijk boeit de brcinschdoliieid Vtiii do VJ/inm- sche geestelijkheid aan te klagen; het bawijs is thans geleverd dot het Vlaamsch, in de kerk op de plaats van den bezem staat, d, w. z. ach ter de deur. N. B. Zou hier in het Vlaamsche Aalst ook die iiansche moderziekte niet in sommige ker ken zijn binnengedrongen, vooral bij de Je zuïeten, waar de groote wereld, liberalen en klerikalen, binnenkruipt??? Samenwerkende genootschappen. De samenwerkende beweging breidt zich al langer hoe meer uit, en niet het minst op den buiten, waar in de mand Januari niet minder dan zes samenwerkende melkerijen tot stand kwamen, waarvan vijf in het vlaamsche land. Dat de boeren bij zulke maatschappijen voor deel vinden, hoeft geen betoog. De hoeren, die twee of drie koeien bezit, maakt zijne boter zelf. Zeer dikwijls kan hij zemoeielijk van de hand doen, of wel hij draagt ze zelf naar de markt met verlies van zijn kostbaren tijd, o hij verkoopt ze aan tusschenhundelaars, die er geenen hoogen prijs voor geven. Eenigen tijd gingen zij zwijgend nevens el kander. Gij zijt zeer openhartig en lief geweest Marie ik dank u mij het klein geheim van uw hart te hebben toevertrouwd Niet waar. Marie, indien gij ooit dien jongeling nog ontmoet, de eerste, die zulks vernemen zal, ben ik, niet waar? Van nu af aan zult gij alles eerst verne men zegde zij. Vrouw Reinhert was buitenmate verheugd. Door dit huwelijk was Marie's toekomst verze kerd. IX Thans leefde Marie als iu eenen droom want Mellijn had haar verzocht, penseel en palet te laten rusten om eenige dagen buiten de stad te gaan verblijven. Een aangenaam gevoel van rust en geluk ontloop in Maries gemoed. In de zoete werke loosheid bemerkte zij hoe menigmaal ze vroe ger hare krachten had moeten overspannen. Het was zoo zoet iu het geheim niet meer be kommerd te moeten zijn om nieuwe werkbestel- lingen het was zoo aangenaam moeder en zus ter zoo verheugd te zien het was zoo schoon, den man, die de belofte van hare liefde had bekomen, van dag tot dag meer te leeren be minnen. Hij was zoo gelijkmatig goed eu vrien delijk jegens haar ITeu allen kante hoorde zij, hoe hoog hij overal in achting stond. Zij was fier, dat zij het was welke hij had uitverkoren om zijne vrouw te zijn. Zijne uiterlijke ver schijning verblijdde haar, zoo wel als zijn vriendelijke blik, zijne fijne opmerkzaamheid eu zijne verstandige en vrijmoedige taal. Haar hart klopte als zij zijnen stap op de trap hoorde of den klank van zijne stem. En zij bracht er niets tegen in toen hij zegde dat, met de eerste zwaluwen, de bruiloft komen zou. (IF. V.) Priic Hots Annonone, Gewone, 15 centiemen j t

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1