ONS HUIS Voordracht. 9de Jaar. Nummer 11 Zondag 18 Maarf, 1894. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs ^„or dtn buiten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen J Keklamen 76 oentiemen Per «min*#* Vonnissen op de derde bladzijde, frank. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVAS, Madelenastraat 32, Brussel. AALST, 17 MAART. Wij durven hopen dat al onze vrien den op de politieke Voordracht van M. FERON zullen aanwezig zijn. Het is liberale plicht iedereen weze -dusop post. Muzikaal Avondfeest. Op Maandag 19 Maart, om 8 1/2 ure avonds geeft de Symphoniekring Boor Eendracht Groot een muzikaal avondfeest in 't lokaal Be Vier Winden. Al de vrienden zijn uitgenoodigd. De militaire kwestie. Sedert de laatste redevoering door M. ..Brialtnont in de Kamer uitgesproken, schrijven de clericale bladen met groot lawaai dat de generaal fortenmaker noch min noch meer vraagt dan ons leger aanzienlijk te verme rderen en nog een honderdtal rnillioenen aan forten en kanonnen te verkwisten. Wij kuunen die beweering niet zonder protestatie laten voorbijgaan, 't Is mo gelijk dat men aan 't Hof en in de mili taire kringel deplannen van Biialnioiit goedkeurt maar t is zeker dat zij door de negen on negentig honderdsten van 't Belgische volk worden afgekeurd. De Belg is anti-militarist, in merg en been. Ai die uitzinnige uit aven boeze men afkeer aan ons volk in, dat bij elke gelegenheid luide protesteert èn tegen dn hatelijke bloedwet èn tegen de over drevene krijgsuitgaveu, die ons land uitputten eu ons allengs naar het ban kroet zullen leiden, als er gèen einde aan komt. Door de tractaten tot onzijdigheid ge dwongen, doch tevens verplicht ons ge noegzaam te wapenen om desnoods deze onzijdigheid te doen eerbiedigen, is België wel genoodzaakt een leger te on derhouden. Liever hadden wij er geen ©n oneindig heter ware het de vijftig imllioen, welke wij elk jaar aan den on derhoud van 't leger en de forten ver- snipp ren, aan sociale werken besteden waarbij gansch het volk voordeel vin den zou. Wij moeten dus een leger hebben, nit vaderlandsliefde en... uit geest van naa- perij, o n te doen gelijk de groote nabu ren, en om te gelijken op den bespotte- lijken kikvoisch die zoo groot en dik wilde zijn als de koe. Generaal Brialmont wil ons het Prui sisch stolsel opdringen geheel de natie naar de kazerne en gebukt on Ier pene ijzeren tucht. De vischmarchand Van deu Bemden is voor Niemand gedwon gen soldaat en zou een leger van hon derd duizend vrijwilligers willen. Twee onmogelijkheden LNooii Pruisisch stel- stel, dat van het betrekkelijk vrij Bel gië eene natie van slaven maken zou noch een vrijwilligersleger, dat een ge- ducat gevaar voor de ope .bare vrijhe den wezen zou, en daarenboven het dub bel van het huidige leger kosten zou. Er is maar een gezonde oplossing voor dit moeielijke vraagpunt maar eene oplossing die overeenkomt met ons ver leden, met den democratischen geest van ous volk, en het groote voordeel be zit van betrekkelijk weinig te kosten de gewapende natie. Onnooiiig breedvoerig hierover uit te weiden. Onze lezers kennen dit stelsel, bij middel "an hetwelk het kazerneleven wordt afgeschaft de diensttijd op enkele maanden gebracht, de uitgaven met meer dan de helft, verminderd en geheel de natie, bijna zonder dat zij het merkt, in den wapenhandel wordt opgeleid om, in tijd van nood, de vrijheid en de rech ten van het volk te handhaven en het grondgebied te verdedigen. In tijd van vrede, geene of bijna geene soldaten in tijd van oorlog, heel de na tie te been. Ziedaar het democratische ideaal door de doctrinaire en clericale behouders bestreden, omdat het een teil- gel is voor de reactie. .Ofschoon het program der progres sisten aangaande de militaire queestie genoegzaam gekend zij, hebben de eleri- calen met hunne gewone kwade trouw 10. NOVELLE. 'Naar het Duitsch door Kapitein Van Ackeb. Ja rei Mellijn ha^en arm onder den zij nen nemend om terug te keeren hier ca ik met mijne vrouw, en alle neven der wereld kunnen wachten. Overigens ik heb reeds voor hem ge zorgd. Gij weet dat,ik onder andere eene prachr tige hotstede bezit. Welnu, ik heb gedacht hem die hofstede te schenken. Mag ik Marie Marie knikte lachend. Ja zoo ging Mellijn voort met u tot mijne vrouw te nemen, heeft de jongen het uit zicht op mijne fortuin verloren, en juist daar om beb ik dit zoo uitgedacht. Morgén kunt gij hem als eerste geschenk de akte geve i waarbij ik hem de hofstede schenke. Gij zijt altijd bedacut om gelukkigen te maken. Do jongen verdient het, Marie. Hij had in zijn hoofd gesteken, de medecijneii te studee- ren eene studie waar te eu ik eene e.el heb. Hij wilde volstrekt do ;tor orden maar ihad die groote hofstede onbewoond staan, en ik zelf konze toch niet gaan bewonen opgebruiken. Zoo moest er den jongen naar toe. En ik was niet gewoon veel omslag te maken. Hij stribbelde wel tegen doch dewijl hij geheel van mij af hing, schreef hij mij eindelijk, dat hij toe ons nogmaa's voorgesteld als heulende met de Brialmont's en de doctrinairs. Wij protesleeren tegen deze deloyale taktiek. De progressisten en democraten zijn niet alleen tegen de verzwaring dei- militaire lasten, maar eischen de totale afschaffing van de bloedwet en het kar zerneleven en de gelijkstelling van alle de Belgen zonder eene enkele uitzonde ring, voor den dienstplicht, .JLlïeï'Iei. Leggen maar. Minister Burlet heeft aan de middenseetie, die b' last iszi n budget te on derzoeken, laten wi ten., dat M. Woeste een amendement heeft neergelegd strekkende om jaarlijks uit de 8ta its -as de bagatelle.te pakken van 309.000 fr. als toelagen voor de aanneem bare pastoorsschohn. Het is wel niet he<4 grondwettelijk, schrijft de minister, dat dit voorstel door de huidige Kamer besproken worde, daar 't veeleei 't werk der toekom, ude Wetgeving zou moeten zijn, ma ir in all" geval,terwijl dat z« nu toch moes ter zijn, zullen zij het maar volgens hu i goeste afin pp n. E ne grondwetsverkrac atiug min of meer, 't komt er voor de klerikalan niet op aan, maar niettemin zullen wij moeten afdpiruen, dat is 't voornaamste. Hoe deftig 1 O nze vertegenwoordigers beginnen in de Kamers aardige bewijzen van wellevendheid eu plichtbesef te geven.. Deze week, toen er moest ges te nul worden of onze honor-abelen of 3 weken zou lee in va antic- gaan, dan deed M. Feron te recht opmerken, dat men boter zou doen de verlofdagen uitie- Stelleii, tot de nieuwe kieswet geheel zou afge werkt zijn. Aldus zon men mogelijk nog bij tijds klaar kunnen zi,,u om de kiezingen in Octo ber of November te doen plaats grijpen, en aldjus de noodzakelijkheid vermijden van de schandelijkst'' der grondwelsverkrachtingen te begaan zoo als men nu in de miuisterieele kiiu- gen van zin is. Welnu, weet go wat het antwoord van onze honorabele» was Geroep, getier en gehuil dat liooren en zien verging. Deftig, niet waar Een staatsaanslag. Onze ministers zijn bezig m t vu ar te sp -ion door de kie/ingen volgens hot m-ervou lii stemrecht pog vo>r een jaar te willen verlagen en liet mamlmt der gekozene Volksi ertegen woord; ers en Se na tours van -JU' maanden je verlengen. Eepige katholieke „en lib; rak benadeurs/.i.;ii in t dit voorstel voor den dag gekomen, m ia. of oie pil zal geslokken worden, is wat anders. Het geldt hier niet min of meer dan eene nbeschaamde verkrachting van 4 artikelen der Grondw. t en ree ls doen voorname katho lieke bladen zoowel als de liberale pers dien ongeil' orden aausLg uitschijnen. Wie te veel waagt breekt zich wel eens den hals. De Duitsche Kamer heeft met groote meer derheid liet voorstel der protection nisten ver worpen, welke de inkomrechten der granen merkelijk wilden verhoogen. De katholieke Burgersgilde van Brugge hesft zich voorde E. V. verklaard. Wanneer zal men de kwestie hier in den Werknnnskring van den Tamboer bespreken eu er eene stemiuin over doen Mag men van papa Baron niet of durft men soms met Mysterie Militieraad. Allo jaren, met (le keuring der mili- tiancn, zien wij deze in de hoofdplaats dos arrondissement» of bij den terug keer in hunne gemeenten zelf, zich aan de grootste dwaasheden en baldadighe den overleveren. Hoe dikwijls wordt er niet gevochten en met messen geriemd? Waa: lijk, als men sommige van die on geluk kigen aan het werk ziet, dan vraagt men zich af of men niet veel boter zou doen van landgenooten te be schaven dan de negers van den Congo 'Wij begrijpen ook niet waarom die keuring niet in de kanton-hoofdplaats in plaats vanin de arrondissement-hoofd plaats gebeurd? Z u het niet veel gemakkelijker zijn, dat 3 of 4 heeren zich verplaatsen in plaats van 100 of 150 lotelingen, waar van sommige mogelijk op verren en nioeielijkon afstand van de arrondisse ment-hoofdplaats wonen Wij gelooven wel van ja. Die verplaatsing moet voor vele mili- tianen altijd slechte gevolgen hebben. Dikwijls op reis met ledige of halfgevul- do maag, werkt de alcool des te spoe.- diger eu worden zij smoordronken. Veelal wordt dan, waar de gelegenheid zich aanbiedt, eu 't is ongelukkiglijk stemde en landbouwer wilde worden. Ik zond hem een ja n- op reis, dan vier jaar op ver scheidene landbouwscholen, laatst weer op reis, eu 't is vau deze laatste reis dat hij nu terug kwam. Dat dee Marie weer aan den jongeling den ken, dien zij hierin Erfurt had ontmoet, en er kwam ai bijna irannen in bare pogen. Moest zij wederom beginnen met vergelijkingen te ma ken Wat gaf het haar dat het lol van Mel 1 ijns neef Lts gemeen scheen te hebben met den jon geling van destijds Zij zou zij wilde niet meer aan hem denken.. Eensklaps bleef zij staan eu omstrengelde haren echtgeuoot met hare armen. Ik bemin u zegde zij m t diepe ontro ring0ii zal ii utijd beminnen. Nooit zal ik iemand liever zien dar. u Eenigszins verwonderd, blikte Mellijn zijne vrouw aan, die daareven nog zoo droomachtig nevens hem ging en thans zoo ontroerd scheen te zijn. Ik wist dat ik een getrouw hart koos zegde hij en het verheug 1 mij dat gij mij deze ver zekering uwer liefde geeft. Maar, gij wonder lijk vrouwtje, ik zou toch altijd vertrouwen in u geha l hebben zonder dat. X Des anderendaags kwamen zij te Frankfort aan en giugen den neef bezoeken Het scheen als of meilucht en zonneschijn in Erfu.'t achter gebleven waren. Het was een regenachtige dag. Eindelijk bleef het rijtuig voor het aange duide huis staan, en Mellijn steeg uit. Wat was dat? Mario huiverde 't was a's eene koorts die haar overviel. Blijf liever in het rijtuig lieve Mario..» zoo bad M Hij n't Is ook best dat ik mij eerst al leen voorstel. Keer terug naar et hotel Gij h -lit dus liefst alleen te gaan vroeg zij bijna bang. Ja .1 zegde Mellijn." en ik hid u keer terug naar het hotel. Wilt nij (zoo sprak hij nu tot den portier van het huis) eene kaart afgeven om mij daar boven aan te kondigen Hij greep in don zak van zijnen overjas. Kijk, wat. is dat?» riep bij verwonderd als hij inctdo kaarten nog een anceren omslag te voorschijn bracht. Sedort veischeidene welen heb ik de/.on overjas niet aangehad, en nu vind ik daai in iets waarnaar ik lang gezocht heb. Eu nu gaf hij eene kaart aan den poor tier. Vraag of mijnheer Eerman mij ontvangen kun. L)e poertier ging en Mellijn kwam bij Marie die hem verwonderd bezag. I) vriend van uwen neef, bijwien hij hier te bed ligt, heet die niet Renner Waarom zegt gij dan Eerman Om lat ik liever rechtstreeks naar den jongen vragen wildedie heet Eerman. Doch luister, lieve Marie, rijd maar naar het hotel, en rust wat. 't Is alsof d reis u niet goed be komen ware. Gij ziet er iek uit. Maar Mellijn zegde Marie bijna adem loos uw neef heet Albreoht. Waarom zegt gij E -rinan Mijne zuster beetle inha irtweede huwelijk madame Albrecht mijn neet is een kind uit het eerste huwelijk met doktor Eerrpau. Ter wijl gij terugrijdt'kunt gij zijn portret zien ik heb daareven in raijn overjas de vermiste photo graphic gevou 'en. Zonder een woord te spreken nam Marie het portr t aan, eu nu kwam de porti 1' aankondi gen het zou mijnheer Eerman aangenaam zijn. Mellijn knikte zijne vroujv toe. Mario zag hem ii. het huis gaan terwijl het rijtuig om keer le. Zij zat onbeweeglijk. De omslag waarin do photographic stak scheen in haar hand tp bruid.-n. Zij had don moed niet er het baeld int te nemen. Zij wist wiens beeld het was Hm rijtuig hleif staan. Werktuigelijk ging zij naar hare kamér, wierp hoed en mantel af en stree met onzekere hand over hare oogen. Zij aam het portret uit den omslag, bekeek het hm legde het dan op de tafel en zeeg dan als bedwelmd op de sofa neder. Zou zij haivn man zeggen dat zij dit beeld had herkend Zou zij gebaren dat zij het niet herkend had lu do eerste dagen dat zii verloofd was had zij menigmaal bemerkt (lat Mellijn nadacht aan de bekentenis, die zij hem den morgend van hare verloving had gedaan, en eerst langza merhand sch en in hem een volle vertrouwen in Marks geneg''iih'id ontmaakt te zijn. En toch, kon zij wel thans bij zijne terugkomst hein zeggen, dat zijn ne. f de jongeling was aan wie» zij zoo lang met getrouwe dankbaarheid had gedacht? Neen, dit zou haren man ver- o ui ruston en misschien zou zij voor altijd de genegenheid, die hij thans voor zijnen neef koesterde, vernietigen. (Wordt voortgezet

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1