Stadsnieuws. Vurscljillig Nieuw?. bijna algemeene regel, den weg naar de slechte kroegen en de ontuchthuizen ingeslagen. Ik ken alzoo gemeenten, waar het voor de militianen gewoonte geworden is van jaarlijks met de keu ring in korps naar de slechte koten te gaan. Wij zijn verzekerd dat de keuring in de kanton-hoofdplaats voor de loteliu- gen goede gevolgen zou hebben, daar het gevaar van zich op de eene of an dere wijze te verlagen veel minder zou zijn. Het is waar dat erin elke arrondisse ment-hoof i plaats eenige neeringdoeuers zouden door lijden, maar het goede dat de verandering zou afwerpen zou on eindig veel zwaarder wegen dan het nadeel dat het zou veroorzaken, en alge meen vooideel mpet altijd boven bijzon der gesteld worden. De E. V. zou dnodelijk zijn voor de K. par tij zou mijnbeer Verbrugghen die in den grond een braai man ie ook al vreezen aan de deur ge kegeld te worden en zijne politieke loopbaan gebroken te zien V De belangen van het Belgisch vo.k dat zijn zeker de belangen van de 4 advokaten die ons vertegenwoordigen in de Kamer. De oorkens steken er doer, Denderbode in alle geval zouden we eens den beer Verbruggben in't openbaar bet huidig stelsel willen booreu verded.g n er z u veel volk komen luisteren en fiat zou giootelijks bijdragen om de politieke loopbaan van on/en volksvertegenwoordiger met iets aan te vulien. Waarom zij niet Volgens het nieuwe kieswetvoorstel dat M. Beernaert in de Kamers neergelegd heelt, zullen de kiezers welke zonder gegronde rede nen aan de stemming niet deel nemen met eene geldboete gestraft worden. Dat is altemaal goed en wel, maar als men zich zoo streng tegenover de plichtvergetene kiezers stelt zou men dan zich niet e en streng, ja strenger tegenover de nalatige g kozenen mogen toonen, die een mandaat afgesmeekt en aanvaard hebben om het gewetensvol te vervul len? Wij gelooven wel van ja, en groote geldboe ten moesten al die gekozenen van land, provin cie ol gemeente treffen, welke zonder gewich tige reden verzuimen de zittingen bij te wonen. Moesten zij dikwijlsin die nalatigheid her vallen, dan zon men wel doen hun mandaat vervallen te verklaren. Wie een bediening of eene zending aanvaardt moet dezelve nauwgezet vervullen, zoo niet is hij derzelve onwaardig Aan S >('ii(l(>rb<>do. Wanneer de boom aan 't uitsterven is, schrijft Denderbodeuan krimpen zijn bladers Eu omdat wij ons formaat verkleind hebben, jubelt Slimmeken reeds over onzeu aanstaanden dood. Voorzichtig, confrater, dat g'u niet zeer en doet, want ge weet wel, dat het niet altijd de grootste bleekershonden zijn, die het hardste bijten. En het zou wel kunnen gebeuren dat er uit dien stervenden boom nog kluppels ge sneden worden die nen -krommen rug zullen recht kloppen. Bloemekens voor de Stad Ninove De klerikale Stad Ninove heeft zich in geestelijke colère gezet omdat wij durven mr-êdeelen hebben dat Mgr. de Harlez in het katholiek Land van Aalstgeschre ven had Wij beklagen depriester die De Stad Ninove opstellen Is het nu onze fout, dat een bisschop zulk verwijt aan gewijde schrijvelaars toewerpt Eu daarop begint De Stad Ninoveof liever beginnen die geestelijke opstellers te sakkeren dat het een plezier is om zien. Wij zijn niet min of meer dan een vuil kroegblad, opgesteld in een verkenskot of eenen springstal Pouah en dat voor priesters en or gelmans niet vies, die gasten zijn ze misschien te Ronse of te Audenaarde in 't Kollegie gesveest Dit proper priesterblad is vooral kwaad omdat wij durven (leest wel) uit brengen hebben dat er te Aalst zotte of beter zatte broeders achter een accor deon gedaDst hadden terwijl zij op de lappen waren. De Stal Ninove noemt dat een bloeme- ke.n uit óns verkenskot, verschooniug, uit onzen, springstal, getrokken. Om de collectie bloemekens van onzen geachten confrater te vermeerde ren gaan wij hem nog eenige rare spe cialiteiten geven 1° Hij kome eens bij zijn vriendjes vragen of er geen zotte of zatte broeder in 't begin dezer week naar de wacht is ge daan, om voorbeeldig gedrag 2° Of<_r, over eenige dagen geen zotte of zatte broeder in de wachtzaal van le klas grandissimo pipi heeft gedaan 3° Of er geen zatte of zotte broeder in een rijtuig, kompartiment van le klas, zijn water heeft gemaakt.??? En dat alles zonder proces-verbaal Vraag dat eens aan de personen die het moeten weten, Stad Ninove, en maak dan een boukeetje van pisbloemen. X. Eene pölitl:ke beroemdheid. Sprekende over de E. V zegt Denderbode Niets in gansch zijne politieke loopbaan laat veronderstellen dat M. Ver brug.: hen zich van zijne kiezers zou afscheiden om door zijne stem in hunnen naam uitgebracht een stelsel te bekrachtigen dat zij vei stooten omdat het niet alleen doodehjk zou zijn voor onze katholieke partij, maar bovendien noodlottig aan de wel begrepen belangen zoo stoffelijke als zedelijke van het Belgisch volk. De politieke loopbaan van M. Verbrugghen 1 Bedoelt Denderbode daarmee zijne redevoe ringen, artikels iu bladen of tijdschriften dan zal hij er voorzeker niet veel papier mee vol kladden. Het werk der kleeding. Onze lezers en de gansehe bevolking der stad hebben zich Zondag en Dijnsdag kunnen overtuigen van de wijze waarop de liberale werkmanskring het werk der kleeding van de eerste eommuniecanten begrijpt. Vooruitgang door 't Werk deed dit jaar zijne proef en wij mogen zeggen dat het deze boven aller verwachting heeft afgelegd. Alhoewel de tijd kort is geweest, en de geldverzamelingen meer hadden kunnen opbrengen heeft liet be stuur van den werkmanskring eeu bewijs gegeven van hetgeen er met een weinig goeden wil en prachtisehen geest kan worden tot stand gebracht. Niet min dan 17knapen en meisjes werden in eeu nieuw pak gestoken, ilat zoowel onder opzicht van maaksel of vorm als onder dit van deugdelijkheid den kamp mag wagen. Ze kwamen er uit als jonge heerkens en juffers in vergelijking met de kinderen ■welke door de geestelijkheid werden ge kleed en de toekomst zal aan de ouders klaar doen zien waar men zich meest heeft bekommerd om terzelvertijd het goede met het schoone te paren. Ook het aangename is niet vergeten. Zondag namiddag om 2 uren zullen de eerste eommuniecanten van den kring- vergezeld van hunne ouders zich aan eene chocolade tafel vereenigen in Con cordia en wij zijn zeker dat deindruk vau dergelijke broederlijke bijeenkoms ten nooit uit het geheugen van kinderen en ouders zal gewischt worden. Met geluk en innige vreugde zullen ze den dag herinneren, waarop ze om zoo te zeggen het leven intraden en nooit zullen ze den weg vergeten naar het lokaal, waar hun eens zulk gulhar tig onthaal te beurt viel. Later wanneer ze beter de toestanden zullen begrijpen zal hun hart hen zeggen dat ze nu op op hunne beurt hunne krachten moeten bijbrengen om die zoete herinuering ook in het gemoed van anderen te kunnea stichten en met hart en ziel zullen ze zich bij Vooruitgang door 't Werk aansluiten. Oruler bet goede dat de Werkmans kring reeds stichtte bekleedt het laatste werk de eereplaats. De klerikalen aan zien het als een nieuw wapen tegen hen gericht en dit is het inderdaad. Doch dit wapen moet scherpe^gemnaki wor den opdat het dieper den vijand treffe en daarom doen we van nu af eenen warmen oproep aan onze partijgenooten om toekomend jaar dubbel vrijgevig te wezen om dan meer en beter te doen nog dan heden. Wij ontvingen eene uitnoodigipg om de kleinen, wanneer ze lekker aan het smullen zullen zijn, een bezoek te bren- ger>- A ij zullen er zijnen de begoede vrijzinnigen wellicht ook om zich met eigen oogen teo vertuigen hoe men er van hunne giften heeft gebruik gemaakt en terzelvertijd om die minzaamheid van om gangdie gulhartige en vroolijke gemoed stemming yan jongeren en uuderen te bewonderen, die de macht van Vootuit door'tWerk uitmaakt, en haar e.ne schitterende toekomst voorbehoudt. In naam der kleinen en hunner ou ders, in naam der vrijzinnige partij zeg gen wij dank aan het Bestuur en aan allen die op welke wijze ook, aan het tverk hebber; bijgedragen. Kijkjes in de stad. Wanneer de straten half versperd u orden door af braak van huizen, gruis of aarde, zou men dan op die plaatsen des nachts geen licht mogen branden om de voorbijgangers in het gevaar niet te stellen van zich daar te bezeereu of een ongeluk te halen,? Vindt gij het niet, nachtpolitie A propos van jiolitie, deze gansehe week is het groote .harddraverij voor onze champetters geweest, tusschen de groote Markt en de Statie, en omge keerd. Verleden vrijdag in den .voormiddag. waren al de gewapende manschappen op de Merkt vergaderd. Waarom Zijn de lotelingen van Ninove gevaarlijker dan die van elders, of was het maar op samen een praatje te voeren Is het waar dat zekere priester der stad bij een zijner overheden onlangs eene strenge berisping heeft opgedaan omdat hij wat al te behendig is bij het opmaken van testamenten Waar blijft de Stoomtram op Oor- degem en de aanbesteding van 't nieuw Gasthuis 't Een heeft een gebroken been., schrijft U t Land van Aalst en t ander ligt in t Hospitaal Daarmee hebben onze talrijke werkeloozeu brood in 't schapraai Twee Bloemen. De gemeentekas doet door het afster ven van M. Van de Voorde, thans eene jaarlijksche besparing van 2000 fr. die zij aau voornoemden ambtenaar als pen sioen moest uitbetalen. Is liet waar dat die 2000 fr. znllen be steed worden om onze politie nrichting te verbeteren. Wij zijn de eers'e om meer en vooral om bekwame agenten te vragen, met eene goede jaarwedde zoo als elders, maar dan zouden bet ernstige beambten moeten zijn, politiemannen in den volle ziu des woords en vooral geen winkeliers Uit de Soldatenliederen. VLAAMSCH ENT VRIJ I Vlaamse'' en Vrij die mannenwoorden Klinken kloek door Belgenland, Waar ze als fdssche zieiaccoorden Blaken op in liefdebrand. Voor de kunst, de vlaamsche vrijheid, Houdend 't volk gezond iu stand, Dat door waarheid, geestdrift, blijheid, Zingt Vlaamgch ea vrij in Belgenland U Vlaamsch en vrij 1 n de lieve vrouwen Luistreu naar dien mannenklaok. Schenken minnend liun vei trouwen, Waar men zingt dien zegezang. Rollend over wilde baren, Langs bet grijze Noordzeestrand, Bruisend door de beukenblaren, 't Klinkt Vlaamsch en vrij n in Belgenland 1 III Vlaamsch en vrij in eenvoud liefde Vlaamsch en vrij in plicht en recht Daar, waar 't onrecht België griefde, Worde 't onrecht neer geslecht. Vlaamsch en vrij be/.iele ons strijden, Lei Ie ons hart, en hoofd en hand... Hij, die 't met ons durft belijden. Juich Vlaamsch en vrij in Belgenland! IV Vlaamsche werkman, Vlaamsche broeder, Werk steeds ijvrig met ons mtê Wees u zei ven tot behoeder, Win daar wolvaart door, en vree. Vlaamsche werkman, vlaamsche broeder, Mint, als dappre Flamingant, Vlaandren, Vhtandren, onze moeder, Heil Vlaamsch en vrij iu Belgenland ..V. Zij, die ons beschimpen dorsten, Met hun vreemd en valsch gesm ial, Volgen 't voorbeeld onzer Vorsten, Sprekend on.e moedertaal. Vlaamsch en vrij 1.ziju zij genegen... Vlaamsch en vrij is de afgezant Van hun volk, dat zingt vol zegen Vorst Vlaamsch en viij in Belgenland; 1 Januari 1892. Emanuel Hiel. I. II. Victorian Van de Weghe. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De heeren leden zullen vergaderen den Zon dag 18 Meert om 3 ure nanoen in De Vier Winden. DAGORDE 1° Lezing van het vertoog aan de Kamer van volksvertegenwoordigers en den Senaat over te maken, over de botervervalsching met d© margarine. Handteekenen dezes staks. 2° Uitdeeling van eenige puike zaadsels. 3° Te geven voordrachten in 1894. 4° Verschillige mededeelingen. Wij verhopen, ingezien ue belangrijkheid van de dagorde dat al de leden zich tot eene plicht zullen maken de zitting hij te wonen. Medeg Zekere J. B. D..., wonen le te Borsbeke, hij Aalst, heeft zich opgehangen, men denkt uit verdriet en ellende. Hij Lat zeven kinderen achter. Zijne vrouw stierf over eenige maanden. Te Mac elen-bij-Deiuze is woensdag avond een man verrast en vermorzeld door den sneltrein van 10 ure De ongelukkige is gekend onder den bijnaam Cloeffe, en laat eene wedu we en verscheidene kinderen achter. Men meldt dat M. Carnot, President der fransche Republiek, de doodstraf,, uitgespro ken in frankrijk, tegen de gebroeders De Graeve, van Oostende, veranderd heeft in le venslangen dwangarbeid, Ond.-rtusschen kan ©en werken om het proces te doen herzien en zoo mogelijk de onplichtigheid der veroordeel den te bewijzen. De rechtbank van Brussel zal binnen kort een zonderling feit op te lossen hebben. Over eenige jaren woonde in de Anderlecht- straat, te Bruss d, zekere August X., met zijne vrouw in groote armoe. Op het einde van 1891 verdween X., zonder dat men wist waarheeu hij was gegaan. Kort nadien vernam men dat hij zich te Ant werpen had gezelfmoord. Men had een lijk ge vonden, in welks zak een bevolkingsboekske stak, dragende den naam van den vermiste. De vrouw, niet beter wetende of zij was we duwe, knoopte kennis aau met een anderen werkman met wien zij eing samenwonen, zegt een brusselsch blad. Toen nu dit onregelmatig koppel iveds een kind had, kwam eensklaps de man uit Frankrijk terug, waar hij werk had gezocht. Hij was in de diepste armoê en de vrouw nu te veel aan haren u 2 gehecht, weigerde haren echtgenoot te ontvangen. Deze nu zonder woon eD zonder broodwin- nin werd aangehouden als landlooperen naar Hoogstraten gezonden. Hij zal nu een proces inspannen, om de ver nietiging zijner overlijdensakte te bekomen en tevens zijne vrouw vervolgen voor echtbreuk. Zekere bladen beweren dat de vrouw her trouwd is. In dit geval zou het tweede huwelijk jnoeten vernietigd worden. F F HF FR 'tkdt kostelo os aan te l_L.li IRi_L.li laten kennen aan al diegenen welke aangetast zyn van eene huid ziekte, uitslag der huid, puist en, juikingen, langdurige bronchieten, borst- en maagziek ten, rhumatis nas en breuken, een onfeilbaar middel om spnodig te genezen gelijk hij het zelf radicaal geneest is na veel gele Jen eu nut teloos al de bevoegde remediëu beproefd te hebben. Dit aanbod, waarvan men bet, mensch- lievende doel beseffen zal, is het gevolg eener gelofte. Ta schrijven per brief of postkaart aan M.Fbice»#,8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die dadelijk gratis en franco zal antwoorden en de gevraagde inlichtin.en zenden. De Rheumatiekbacne. Ziehier eene nieuwe liakteriologische ontdekking die de rheuinatieklijdeude menschheid voorzeker zal aanbelangen. De hf er Max Schuier zegt dat hij in de ge wrichten van zieken, lijdende aau kronische rheumatiek, bakteriën heeft gevonden die, io Verrukken mag der broeikas bloeme, Van vreemden bodem bier gebracht locli schijnt het heimwee baar te mijnen, Zij schijnt te weenen in haar pracht. Vernemen kan zij nooit der winden Gesnizel of geheimenis De broeikas is heur wieg en kerkhof, Raar wereld, een gevangenis. Alen haalt ze 30ms wel buiten 't glasraam Bij moysterpracht, bij nachtfeestpraal Kan zij een stond den hoogmoed vleien, Als een boeleerster fn de zaal. 01 stelt een schoone ze in den hairboscb, Die zwaar baar op dë schouders weegt j De bloem wordt 's morgens met de scherven Van 't wijnglas uit de zaal geveegd... Welk standverschil 1 In 't gras verdoken, Waar nauw een mensebenoog het ziet, Een bloempje schuilt vol lust en levsn Iu 't gioen der weide, bij den vliet. En ware 't niet dat soms een horzel Het needrig oloempje zoekt en vleit, Wie zou zich der viool bekreunen Iu 't diepe woud, iu de eenzaamheid Hoe luttel dauw en zonnestralen Het plantje ontvangt voor stam en bot, loch dankbaar zendt bet ambergeuren Den omtrek rond omhoog aan God

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2