4 1 X En terwijl dus onze tegenstrevers congressen in concurrentie inrichten en na.ir eensgezind heid zoeken als naar donsteen der wijsneid, sluiten zich alle conservatieve krachten aaneen en maken zich strijdveerdig. De catholieken van alle kleur sluiten dus een verbond en geven aan de werklieden een ruim aandeel in de verdeeling der mandaten. Zoo moesten wij, vrijzinnigen van alle kleur, ook doen. Wij hebben het herhaaldelijk voorgesteld en de progressisten in het algemeen zijn daar toe geneigd. Ook vele gematigde liberalen, zelfs de groote meerderheid, zouden rich bij deze wijze politiek aansluiten, werden zij niet weerhouden door sommige leiders die zich maar niet kunnen gewe nnen aan de gedachte dat do tijd der noodzak lij ka toegevingenis gekomen en de volksklas thans een overwegende rol gaat spelen. Hunne.oogen zullen misschien open gaan als het te laat zal zijn, 't is te zeggen als de libe ralen door de clericale paruj zal verpletterd zijn. Een tweede Congres. Een zeker getal Voorzifters van libe rale Associaties zijn bijeen gekomen om tb beslissen dat er op Zondag April aanstaande een doctrinair Congres zal gehouden worden. Dal zal dus, met het Congres der Progressisten twee liberale Congressen uitmaken, hetgeen zeer te betreuren valt. De Voorzitters van de liberale Asso ciaties van Mechelen, Roeselaere, Ho. i en Namen hadden op bovengemelde bijeenkomst genoeggoede redenen aan gehaald ten voordeele van een enkel Congres, maar het schijnt dat de oude pruiken van de Federatie langs dien kant niet hooren willen. Er blijven dam nog altijd lieden die hunne kliekjespoü- tiek en hunne persoonlijke interesten hooger stellen, dan de belangen van bet liberalisme, en liever in de knarten van de klerikalen spelen dan zich als anti clericalen tegen den geme.nschappelij- ken vijand te vereeingen, welke zuo dreigend in dorp en stad den kop ver heft. Neen MM. Neujean, Magis, Graux, Bara, Lippens, Andrimont en hnuiit acolieten, slagen het voorstel af, weige ren naar de goede redenen van meer doorzichtige gematigde liberalen te luis teren en maken liever het pad schoon voor de clericale partij, dan de hand der vooruitstrevers te aanvaarden en een kiesverbond met de werkliedenpartij aan te gaan. Zij keeren de fiere geuze» leus om en zijn liever paapsch dan de mocraat Zelfs hun verleden ver loochenen zij, want liberalen zijn het stellig niet meer, die een auti-clericaal verbond durven weigeren onder voor wendsel dat zekere ant,i-clericalen geene belijdenis ten gunste van den persoon lijken eigendom die niet bedreigd is willen afleggen maar feitelijk, om dat die anti-clericalen den terugkeer van de mijnen aan den Staat willen en be strijders zijn van zekere monopolen, waarbij de meeste heeren van de Federa tion libérale groote voordeelen vinden. paar ligt de reden waarom de doctri- nairen niet met de progressisten willen méégaan nergers anders Die reden is dus uitsluitend van economiechen en geenszins van politieken aard, namelijk het behoud hunner privilegiën, hunner monopolen, hunner vetbetaalde sinecu ren. En daarom verklaren de barons van de mijnen en van de financie den oorlog aan de progressisten En toch noemen, zij zich ook vooruit strevend en democraat 't Ziet er lief uit Het redmiddel. Nu het geloof* en de goede zeden in sommige onzer volkswijken verdwijnen, blijft er maar een middel over, zegt het Landom dat gevaar te keer te gaan Daar parochiekerken en kloosters stich ten. Zie, dat ontbreekt er nog aan een klooster op Kerrebroek, eene parochie kerk op Mijlbeke, een klooster aan den Osbroek, eene parochiekerk op den Geeraardsbergschen steenweg, een hier, een daar, een ginder, enfin het komt er op geen half dozijn aan. En dan zal Aalst gered zijn, dan zullen al de inwoners godvreezend, deugdzaam en zedelijk zijn, en dan zullen vooral de arme werklieden niets meer te kort hebben. Ziet het verkwezelde Brugge maar eens met zijne 57 klooster, en kerken, hoe braaf dat het werkvolk daar is en hoe gelukkig vooral De onwettelijke geboorten zijn er het talrijkst, de armoede is er het grootst. De kerken en kloosters hebben ais on roerende goederen eene waarde van do zijnen millioenen en welke kolossale schatten liggen er dan nog in de brand kasten niet Dat is het collectivism van de doo Ie hand, maar daar schreeuwen onze kleri kalen niet tegen. Om Aalst van een gewissen ondergang te redden moeten er dus kerken en kloosters komen. Zij zullen, even als die er nu reeds bestaan, meteen zeer klein beginnen, van dag tot dag zich al meer en meer uitbreiden, zich verbreeden en verlengen, opslorpen wat in hunne na bijheid ligt, hier, daar, ginder, overal wat aankoopen, tot dat zij op het einde, na eenige jaren, tot eene geduchte macht zullen opgewassen zijn. Millioenen zullen zij bezitten, millioe nen aan liet volk afgebedeld en afge perst, millioenen aan den openbaren rijkdom onttrokken, en dan zal Aalst zedelijk zijn zoo als Brugge, doodseh zoo als Brugge, arm zoo als Brugge en dan zullen de werkeloozen om niet van honger om te komen, soep, brood en potaten aan de kloosterdeuren mogen gaan halen, zoo als de ongelukkigen te Brugge verplicht zijn te doen Ja, A dst moet kerken en kloosters hebben Aalstersche afgevaardigden. Iu algemeene vergadering van Domlerdng 22 Meert, heeft de Liberale Associatie van het arrondissement Aalst het volgende gestemd Aangezien de eendracht meer dan ooit noodig is in onze Vereenigiug, die zoowel uit vooruit strevers als uit gematigde liberalen bestaat Aangezien de uitnoodiging tot het Congres der Progressisten geen ander doel heeft dan de tegenwoordigheid van Afgevaardigden op dit Congres te vragen, zonder de minste andere verbintenis .Aangezien er door de liberale Federatie be sloten is dat de deelneming aan de beraadsla gingen van haar Congres de verplichting zal opleggen van zich aan het programma te on derwerpen, dat er zal gestemd worden Aangezien zulken eisch door <ie Liberale Associatie van Aalst niet kan aanvaard wor den Aangezien de E. V. voor het liberalisme van Vlaauii ren in't algemeen en voor't arrondis sement Aalst in net bijzonder eene kwestie is van hoold akeiijk gewicht en een voornaam punt van ons progiamma ui maakt De Associatie besluit 1° Van afgeva irdigden naar het Congres der Progressisten te zenden. 2° Van insgelijks afgevaardigden naar bet liberaal Congres te sturen met het volgende bij zonder en uiidrukkehjk maud; at a) an door de Verga lering, eer mentoLde bespreking overgaat, te doen stemmen dat de Associatiën, die afgevaardigden benoemd heb ben, geenszins verbonden zijn door de beslHi- ten, die .er op bet Congres zullen genomen worden. b) Van te beslissen dat de kwestie der E. V. op net Congres zal besproken worden. Zoo niet, bij geval van weigering, van zich terug te trekken en ann de beraadslaging geen deel te nemen. De afgevaardigden voor bet arrondissement Aaist zijn de HH. De Deyu Edmond, De Windt Joseph, Galle Albert, Fontaine V., Leveau Gustaaf en Demont II- Feest in Concordia. Verleden zondag waren in de groote zaal van Concordia 40 eerste kommu- niekanten, elk vergezeld van een fami lielid, op een feestje uitgenoodigd. Het was aandoenlijk om zien met wat le venslust en vroohjkheid al de aanwezi gen bezield waren, hoe de oogen van innig genoegen blonken, met wat smaak de-chocolade en boterkoeken verorberd werdeu. Nooit hebben wij gezelliger en aan genamer feestje bijgewoond, want ter wijl al de uitgenoodigden door eenige jonge juffers uit de burgerij bediend werden, hadden zich andere met het uitvoeren van fraaie muziekstukken be last. Hoe flink werd niet de dienst ver richt Hoe lekker smaakten niet drank en spijzen Hoe vr ooi ijk klonken niet d accoorden der piano Wat al gezellig heid en rein vermaak De heer Voor zitter deed eene korte aanspraak om de eerste kommuniekanten in te prenten nooit den vrijzinnigen Werkmauskring te vergeten, waarop een der eerste kom muniekanten, namens allen, met eenige diepgevoeide bed.ankigen antwoordde en beloofde van zich immer het schoon en edelmoedig werk van Vooruitgang doof 't erk te blijven gedenken. Ver scheiden eereleden en milde begiftigers waren op het feestje aanwezig om daar door te bewijzen dat zij echte volks vrienden, vrienden van de werkman zijn... E-re en dank zij hun, en dank aan allen Nu het werk der kleeding voorde eerste maal zoowel tot ieders voldoening afgeloopen is, nu elkeen (behalve nij dige tamlenknarsers) er met veel lof van gesproken heeft, nu roepen wij de in richters, onze vrienden, toe Niet te lang gewacht voor het toe kom le jaar. Bij tijds de handen uit de mouwen. Als wij willen, kunnen wij veel, en dat zal, dat moet zijn, tot spijt van wien 't benijdt. X. Bloemekens uit Denderbode. Het voorstel der F. V. is dus in de sectiën -verworpen met 75 stemmen tegen,49 voor,, 11 onthoudingen en J7 afgewezigen. Moesten wij rekenen zoo als Slimméken het meermalen gedaan heeft dan beeft men 75 tegen 60 voor en 17 afwezig. Daarmee denkt Denderbode de E. V, begra ven wij gelooven dat bet onvoorzichtig is de huid van den beer te \erkoopen vóór dat bij neergeveld en gedood is. M. Woeste, schrijft hij, zou de geschikte man zijn om M. Beernaert te vervaugen (is hij al weg maar,., m iar u M. Woes e is de man des tegen- n woordigen Konings niet, wiens denkwijze en karakter volstrekt tegenstrijdig zijn aan die van M. Woeste. Wij niet gezegd, hoort-ge Het klerikaal I dik van Gent hoeft geschre ven Moeten wij M. Beernaert verliezen en krijgen wij M. -Woeste ia de plaats, 't ware een groot ongeluk Het Volk is het orgaan van de katholieke werklieden, maar Denderbodewelke tegen liet werkvolk is, vin It het niet d it.M- Woeste als minister een ongeluk zou zijn en lüter voor op den buik lijk voor nen afgod. Elk zijn goeste. Wij van onzen kant, vragen niet beter, want met branders zoo als M. Woeste, zal bet kraam rap in duigen liggen. Beschermrechten worden door velen onzer i) landbouwers gevraagd,» beweert Denderbode. Veel juister ware bet te zeggen Beschermrech ten worden door eenige groote landbouwers ge vraagd, want de kleine moeten er in hun eigen voordeel tegen zijn. Uit Denderbode u De pretentie der Gentvcjie katholieken van aan de kleine steden en de landelijke ge- meeuten de wet te geven, geeft ons een voor- smaakje van 't gen er gebeuren zou moesten ons senateurs bi) provincie gekozen wor.deu Maar holakadeeéé Dus, Denderbode bad ook ai schrik van de E. V. omdat bij niet dit stelsel zijnen bekwa men en welsprekemlen Senateur M. Lienart zou kunnen .verliezen. Wij ook roepen archka- deeéó Vólgens Denderbode zal men het bestaande meerderheidsslelsel behouden maar de groote kiesomschrijvingen van Brussel, Antwerpen, Luik, Gent en Charleroi verdeelen, om lat de plaUelandsch gemeenten met de belangen van die groote steden mets gemeens hebben en we derzijds. Maar, kameraad, a's gij vertegenwoordiging voor die buitengemeenten vraagt, bemerkt gij dan niet, dat wij met veel meer recht en rede vertegenwoordiging voor de minderheden moe ten hebben Of zijn er 2 soorteD van recht Gij hebt zelf geschreven dat met de nieuwe kieswet er bier mo. olijk 30000 clericalen te genover 20000 auti-ch ricalen zullen staan... Welnu, volgens u movten deze vertegenwoor digd worden, want deze 20000 hebben ook andere belangen dan die 3)100, manr toch wilt ge van de E. V. niet. Hoe logiek Een kreet des harten. De Stad Ninove roept triomfantelijk uit na de stemming der sektien over de E. V. medegedeeld te hebben Leve Woeste Leve onze Tram Dat priesterblad heeft nu maar tegengewerkt om M. Beernaert weg te hebben, M Woeste tot minister tp krijgen en alzoo den stoomtram opEyseringen te bekomen, die M. Beernaert ,niet wilde geven. O 1 wat kleingeestig en ikzuchtig politiek I^aiulbouw. II. Keus der Hoenders. Meent men zich met de hoenders eene nutti ge bezigheid en een vast gewin te verschaffen, dan moet men, zonder aarzelen, alle pracht- dieren afwijzen. Prachtdieren neemt men deze die om hunne zeldzaamheid, welke noch nuttig, uocb noodig is, de aandacht van rijke liefhebbers tijdelijk boeien. Zulke vogelen moet men duur betalen, zijn dikwijls moeilijk te verzorgen, en eens, dat de gewoonte er de zeldzaamheid van ver sleten heeft, worden zij gemeen. Wel kan men er tijdelijk, in zekere kringen, een gewin van maken, doch dit blijft niet duren en dan moet men naar een anderen tak van nijverheid zoeken. De ernstige boenderfokker zal zich met geenezeldzaamheden bezig houden, maar met die hoenders welke hem vele eieren en fijn vleesch leveren, waaruit hij, na de eerste in richting, voordeel kan trekken om zijn bestaan te verbeteren. Inderdaad de ondervinding heeft geleerd dat, terwijl de landbouwer rente geniet van zijne hopnders, de rijke liefhebber, die zich al te zeer op vreemde rassen en rareteiten toelegt zijn kapitaal ziet dalen, zoolang dergelijke boenderfokkerij, tot spijt van den eigenaar, niet ganseh wordt opgeschorst. Welke de mittigsterassen zijn, is niet in één woord te zeggen zulks hangt af van bet kli maat, de giondgestpldheid van het wel of niet genieten van vrijheid, zindelijke huisves ting, enz. enz. Een onderzoek zal ons de beste rassen leeren kennen. Bij het onderzoek moeten wij de vraag der bevolking naar eieren of naar vleesch in het ooz houden, welke volgens stad of markt verschilt eu er tevens aan denken dat het voor landbouwers eene vereischte is, zoo weinig verschillende rassen mogelijk tefokken en toch al de goede voorwaarden te genieten. Voor 't eieren leggen zijn best geschikt de Kempische, de Brabandschede Houdan- sche, d« Hamburgschede La Flèche, de Cre- veceeur, de Breda, de Leghorn, de Spaansche, de Badua, de Cochinchina, de Brahma-poo- tra, dejLangshan, de Brahma en de Cochin kunnen als eierlegsters weggelaten worden. Zijn ie verkiezen voor het vleesch de Bra bandsche, de Kempische, de Houdansche, de Hamburgsche, de La Flèche, de Crévecoeur, de Langshan, de Dorking, de Bredasche, d® Badua. Zijn best geschikt voor het broeden de Bra bandsche, de Brahma-pootra, de Cochinchina de Langshan, de Dorking. Zoodat voorde landbouwersde Kempischt en de Brabantsche hoenders al de weuschelijke voordeelen aanbieden inderdaad zij zijn in uns klimaat en op onzen grond gevormd zij zijn rustig, en hun naam als goede eierlegsters en uitmuntende vetkiekens is sedert lang ver maard. Voor burgers die, zonder het nut uit het oog to verliezen, iets anders willen, zullen de Ham burgsche onze Kpjnp'sche kunnen vervangen zij leggen eveu goed, doch hunne eieren zijn kleiner. Lie Hou lansche, ue Crévecoeur en de Padu is zijn om hunne kuif, welke zich gemak kelijk bevuilt en het ge:.ieht belemmert, voor de landbouwers af te keuren. De La Flèche, de Crévecoeur, de Spaanse! e zijn tenger in hunne jeugd en meer voor bur gers geschikt, die tijd hebben ze te verzorgen. In de volgorde hunner wezenlijke waarde, voor hen die er profijt uit zoenen te trekken, zullen wij de voornaamste eigenschappen en hoedanigheden eer meest aan te bevelen hoen derrassen onderzoeken. Het ware nutteloos hier audere rassen te leeren kennen, omdat do huoger aangeduide al de vereischteu in zich bevatten, wclue men aan goede rassen voor de boeye mag stellen. De Kempische hoenders. De hoenders welke het zuiden van Holland, de Kempen, de heide Vlaanderen en het noor den van Frankrijk bewonen, zijn beroemd om hunne vele, leukere eieren en hun schoon, öjd vleescii. De Eogelschen, de Fraiischen en de Duitsehers, die onze meesters zijn in het vogel- kweeken, stellen zonder voorbehoud onze Kempische hoenders op de allereerste plaats van leghennen zelfs iu die landen is de naam van Kempische minder bekend, dan de naam van Dagelijks leggende hennen Het is eene eer voor ons vaderland, doch die niet zal hehouden.blijven, wij niet door betere verzorging onze hoenders weten te volmaken. Inderdaad, men zegt in den vreemde dat onze hennen uitmuntende legsters zijn en dat hun vleesch het fijnste evenaart, maar dat de hoen ders te kleiu zijn,.om profijtig op de markten verkocht te kunnen worden (Vervolg nadien.) UitKerkhofloover. Victorien Van de Weghe A A ■M 4c s}e Wij stonden beide voor het raam Naar 't rillend gaardeloof te blikken, Waarin een viukenpaarken hing Aan 't gladde kersenooft te pikken En daar zij rondbun mollig nest Het eeuwig minneliedje zongen, Dan vroegt gij mij is 't oude paar Van over jaar, of zijn 't bnn jongen Wij stonden beide voor het raam Wen buiten vreugdeliedren klonken; Wen hand in hand een jeugdig paar Voorblijgleed 't hart van weelde dronken; Dan vroegt gij mij waar is de tijd Toen wij ginds in de groene dreven Elkanders voornaam in de schors Der hooge beukebqomen schreven Wij stonden beide voor het raam Wen ginds een moeder in de verte Heur zuigling ju volzaalgen -trott, Met ïein genoegen drukte aan 't horte Gij spraaktgeeu woord, maar'k zag een traan, Een perel rollen lange uw wangen, En hoorde een zucht des vronwendrooms Een zucht van hoop en van verlangen... ;Wij stonden beide voor bet raam Wen 't klokje klepte in 't needrig kerkje Een vader droeg zijn eenig kind, Zijn grootsten schat naar 't doodenperkje Gij spraak t geen sylbe, maar ik las Wat om kan gaan in vrouwenzielen, Als gij tot bij de moeder gingt Bij 't ledig wiegje nederknielen. (Uit Nagras b' reeks ged. I

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2