Aalstersche politie. WwKÊ Kerk aide clericale belangen dienen, de Koning teekende alles, zonder het minste verzet. En waarom Omdat M. Beernaert, in de Congo- zaken, opzichtens den Koning, goed ge handeld heeft, v En waarin bestond nu die goede han deling M. Beernaert deed 10 millioen voor den spoorweg in Congo en 25 millioen voor den Congostaat, door de Kamer stemmen. En omdat M. Beernaert deze millioe- nen uit de schatkist nam om ze in den Congoafgrond te werpen, zou de Koning de hand geleend lubben, niet om de nationale, maar om de katholieke belan gen te bevorderen Dat is moeielijk om gelooven, en een koningsgezind blad laat het nogthans verstaan. In alle geval is het voor ons niet ver loren en blijft het aaugeteekeud. Iets uit de oude boeken. Eet wijwater dagteekent vau 't jaar 12'J De boetvaardigheid van 'tjaar 157 Het kloosterleven van 348 De mis in 't latijn gelezen van 391 Het Olysel van 550 Het vagevuur van 598 De aanroepiugvan Maria ea de andere heili gen van 993 De klokken van 't jaar 1000 De ongehuwde staat der priesters vau 1015 Do aflaten, dagteekenea van 1119. De dispensie en verheffing der hostie van 1200. De inkwisitie van 1204. De biecht van 1215. Eindelijk de onbevlekte ontvangenis dagtee- kent van 1854 en de onfeilbaarheid van den paus van het jaar 1870. Zooals men ziet is onze eeuw goed bedeeld geweest. En de pspen beweren dat dit alles goddelijke instellingen zijn. Wat kluchtspelen Van al die uitvindingen zijn het de biecht en het vagevuur die het meeste geld opbrengen aut zonder het vagevuur, waren er geene ge neden noodig voor de overledenen, daar zij, in tien hemel oi' in de he.l zouden verblijven, waar zij niet meer uit kunnen. Wie weet wat er nog al zal uitgevonden wor den om de menschen te foppen. I>e vinger Gods. Wij lezen in de klerikale Denderbode van 1 April dezer een artikel getiteld als boven, dat wij niet anders kunnen bestempelen dan als afbrekend met alles wat God en den godsdienst aangaat. Ziehier de zaak Een zekere Pauw els, Belg van ge boorte, heeft in de Magdalenukerk van Parijs oene bom willen werpenmaar deze is bij het plaatsen aan den ingang b ontploft en heeft den stoutmoedigen n onteerder van Godshuis verminkt en b gedood. En voegt den officieele er als gevolgd trekking bij Vij aarzelen niet om in dit schrikvcr- r> wekkend einde ie straffende hand Gods b te erkennen. Wij vragen het aan alle ernstige men schen of zulk schrijven niet dwaas, zin- nelpos en onvoorzichtig is Alvorens alle verdere bespreking te doen, stippen wij eerst en vooral aan, gelijk wij immer gedaan hebben, dat wij ten hoogste die gewelddaden afkeuren, en de anarchisten en bommenwerpers onschadelijk willen gemaakt zien. Maar, van daar tot ginder gaan zeg gen dat de straf van Pauwels de vinger Gods is, wel dat is toch wat te grof. Wij zijn van gevoelen dat dit schrik- vericekkend einde van Pauwels volstrekt niet schrikverwekkend geweest is, ver mits hij niet veel afgezien of geleden heeft. Waarom, voor die schrikkelijke mis daad, geene lange, schrikverwekkende folteringen Luister eeps, Denderbodewij geloo ven dat de goede God, wiens naam gij in dees geval zoo ijdelijk gebruikt hebt, zich met al die zaken niet bemoeit. Want als dat moest zijn, dan vragen wij eens af, waarom de bliksem op ze kere kerken valt, waarom sommige priesters in den stoel der waarheid ster vend neerstorten, waarom bisschoppen, op feestronden, in eene eenvoudige boe- rengemeente onverwacht sterven gaan Waarom Laat dus, Denderbodede hand Gods weg, dan ten minute zult gij bewijzen it ge meer eerbied hebt voordien Op- i machtige, welken gij als een onver- bi deiijke wreker wilt doen doorgaan, en welke wij, voor wat geheel anders aanzien. X. Evenredige vertegenwoordiging. Nadat dit rechtvaardig wetsvoorstel, door gaDsch ons Misterio voorgesteld, in de sectiën schipbreuk geleden had, trok Ai. Beernaert zich kleingeestig ea vreesachtif terug zonder de kwestie voor do openbare bespreking te durven brengen, waaruit zij hoogst waar schijnlijk zegepraleud zou gekomen hebben. Nu heeft M. Ferou verklaart het voorstel voor zich te nemen en op nieuw voor te stellen, met wijzingen die het misschien meer partij gangers zal doen vinden. Wat er ook van kome voor den oogenblik, (want de E. V. zal toch kortelings ingevoerd worden) zeker is het dat het besluit van M. Feron aan de bladen van de kliek Woeste mishaagt, want allen schreeuwen om het hardst dat de E. V. dood en begraven is en daarover niet meer mag gerapt worden. Een der hevigste schreeuwers is de klerikale Escaut, het blad van den scbeerder-Coremans, en eventwel schreef die zelfde gazet den G Meert 1882 een artikel waarin de E. V. in de hoogste wolken werd aangeprezen en onder andere het volgende voorkwam Wij uiten den weusch dat deze nut tige hervorming derE. V. ingevoerd worde wij zien uit deze noodige in- richtingde gelukkigste gevolgen voor het land voortvloeien de E. V. zou eene gelukswet voqr (België wezen En nu breken zij de E. V. af Ml Als men zulke draaierij ziet, moet men zich dan niet afvragen of dergelijke klerikale bladen nog een greintje politiek eergevoel bezitten V? Brief uit Erembodegem. Meer Opsteller Gij hebt verleden week zoo wel mijn schrijven in uw blad opgenomen, dat ik u nog, voor mijn beetje nieuws, een klein plaatsje koom vragen. Zoo als gij hebt meegedeeld ,is er op Roncevaal, na groote uitgestane angste, onbeschrijfelijke vreugd en buitenge wone feeste geweest. Men heeft wel zes manden .Cham pagnewijn uitgedronken, maar ook 't was er aan verdiend De ministerieele kazak gered, üe postjes behouden, M. de minister, zijn zoons en zijne geheele familie op de mollige kussens en aan de welgevulde schotel gebleven, 't was zoo geen klein bier, en dom zou bij moeten zijn, die met zulk geval geen kermis zou houden. Wij zijn na maar voor een puntje nieuwsgierig, namentlijk om te weten of de Dendermondsche are-nd, nogmaals van ministerieele overtuiging zal veranderen ja of neen. Eerst was hij beschermer met Beernaert hield hij krachtdadig voorden vrijhandel, zoo als eene zijner meesterlijke redevoeringen te Hoei- laert bewezen heeft, en nu met M. De ten bleven als treffelijke lieden hun woord gestand en bijgestaan door de liberale vrienden van M. Yan der Schue- ren, werd deze met 51 stemmen tegen 34 tot luitenant verkozen. De katho lieke kiezers hebben hier gehandeld ale vrije, eerlijke burgers, mannen van één woord, en wij kunnen hun er niet an ders dan geluk over wenschen. Pereltje. Wij lezen iu Het Land van Aalst van Zondag laatst 't Zijn werkmenschen van Roubaix, deftig aangekleed, want wie in Erank- rijk werkt kan er deft ig leven Zoo, zoo, het is daar in tie gevreesde Republiek dan nog zoo slecht r.iet, en in alle geval veel beter dan hier iu het kle rikale België, waar de werklieden niet genoeg winnen om-te leven en te veel om te sterven. En daar te Roubaix, in dat duivelsche nest, waar de socialisten geheel en al meester zijn op het stadhuis, daar komen de werkende menschen deftig aan kun brood..,.. Is dat niet wreed Om te bewijzen hoe zeer het gezag van ons politiekorps hier ter stede door de tusscheukomst van politieke invloe den verzwakt is, willen wij het volgen de staaltje geven, dat door een oogge tuige ons werd medegedeeld. Zondag nacht, na den twaalven, be vonden zich verscheidene verbruikers in zekere herberg. In de eerste plaats 5 werklieden, inde volgende 2 katho lieke heerep, een bropvver en een stads- bediende. Een politieman komt binnen en zegt tot de eerste groep 't Is tijd, zulle Wij zullen gaan, klinkt het ant woord ais die 2 heeren daar ook moeten vertrekken. (De ageDt tot die HEL) - Allons, MM. 't is tijd. Wilt geit weg maken, en spoedig maar, of we werpen n buiten. De agent trok er stillekens van onder, zonder nog de minste opmerking te durven maken, dus dat katholieke Mijn heeren de les voorspellen aan de politie ea dat deze danst zoo als die Mijuheeren fluiten. 't Ziet er waarachtig lief uit Een onzer lezers stelt ons het volgen de voor Daar Maandag 9 April de aanbeste- Burlet. zegt men, zal hij weer protee- j ding plaats grijpt van do stoffen noodig A J 'L~ voor de kleediug van ons politiekorps zoo zou men terzelfder tijd nog wel eene andere aanbesteding kunnen doen, om twee vliegen in eenen slag te vangen. Men zou aldus de levering .kunnen uitbesteden van den korten en den lan gen drank welke de mamieu van onzen veiligheidsdienst noodig hebben. Men tionnist worden. Wat toch die porte feuille, en vooral wat daar aanhangt zou kunnen doen. Hetzelfde Boerken. Loonaftrok. Alamen het woord loonaftrok hoort ismen geneigd aan een of ander fahriek te denken doch hier is zulks het geval niet. Sedert een gepensioaneerd onderpastoorken op het hoogzaal den chef speelt valt er op te passen voor de zangers en spelers en men wil hen eens doen gevoelen wat het is in werksta king gaan en baas wijlen wezen. Zoo verzekert men ons dat een der muzikan ten, welke de heiligen moet helpen wakker blazen, onlangs eene boete opliep van 1.25 fr. om te laat te komen, te vroeg te vertrekken en te...,, klappen. Wij verwedden onze eeuwige zaligheid dat het personeel yan 't hoogzaal zijnen boetmees- ter-directeur naar den hemel zon wenschen eu dat ze inwendig bij de litanie van alle heili gen een lijntje voegen, van den braven direc teur, verlos ons heer, deken. Kiezing in do Burgerwacht. Yerleden zondag moest er in de 1* kompaguie onzer burgerwacht tot de .kiezing overgegaan worden van eenen lcn luitenant in yervaiiging van M. L5 Burnj, ontslaggever. De meerderheid der wachten van deze kompagnie be- hooren tot de katholieke partij toen men hen. eventwel een kandidaat wilde opdringen, vreemd aan het kwartieren niet de minste titels bezittende, gingen verscheidene hunner aan denbeer Odilon ,Van der Schueren, liberale brouwer alhier, vragen van zich als kandidaat voor te stellen, hem stellig verzekeren de, indien hij aanvaardde, van voor hem te kiezen. M. Van der Schueren wei gerde niet en zijne kandidatuur vond zooveel bijval dat den eersten tegenstre ver opgelaten en er een betere voorge dragen werd. De strijd was hardnekkig langs beide kanten. De katholieke wach- De Kempische hen broe.dt weinig.; de Bra- bandsche doet dit veelvuldig, evenals al de groote rassen doch terwijl de Brahma en Cochin steeds broedlustig zijn, verliest de Brabandsche haren tijd niet en schijnt ze het verlies van den broeitijd te willen inhalen door vervolgens overvloedig te leggen niet zelden geeft zij benevens twee nesten kiekens een hon derdtal gele, middenzware eier3 per jaar. En terwijl andere hennen in den winter niets geven, legt en broedt de Brabandsche hen gansch het jaar door. Doch nog eens is men er niet tevreden over even als over de Kempische de bezitters yan Brabandsche hennen dragen geene voldoende zorg om ze te behouden, of zij verbasteren ze met Cocniuchina's óf Brahma's, welke nochtans onder alle opzichten beneden de waarde van het Brabandsohe hoen blijven. Zijn lichaam is zeer ontwikkeld en geschikt om zeer zwaar te worden, waartoe zijn breede rug, zijn lang borstbeen, zijne zware dijen veel bijdragen. Zijn vleesch is zeer malsch, het dier is rustig en spoedig vet de kiekens zijn zeer sterk, vroegtijdig volwassen en leveren een allersma kelijkste gerecht. De voornaamste kehteekanen der Brabaud- sche hoende. s zijn vleeschkleurige bek en beenen, roode wangen, roode oorlellen, mid delmatig groote kam, fijn geteetende korte ha!8 eu breede borst met bijna grijze kleur. Buik, rug, vleugels en staart dragen witte pluimen, met aschgrauwe vlekken, welke regel matig Over ket lijf verspreid zijn. De pooten zij ij tot aan de teenen met zware pluimen be zet. De staart is kort bij de hen iets langt* bij deu haan en met kleine sikkelveeren ver sierd, De kiekens vragen, even als de oudpu, wei nig 2orgen, maar meer voedsel dan de gewone hen zij zijn zeer gemakkelijk groot te bren gen, te vetten en tegen alle weêr bestand. De Brabandsche hen is eene .uitstekende moeder, en kan door geen enkele uitlandsche hen als klokhen vervangen worden. Ziedaar dus onze b< ste hoenders geen Leg horn zal onze Kempi-che hen evenaren in het eierleggen geen Brahma zal onze Brabandsche als broedster gelijk zijn geen Houdan, geen Xangshan zal onze twee rassen overtreffen door het vleesch. Ziedaar dan ook de twee rassen die op elke hotstede, bij lederen burger, moe ten aanwezig zijn io plaat3 van de hoenderj zonder nana die men overal aantrett. ,Zij zijn in en door ons klimaat gevormd, hun lichaam staat op ons voe'isel,zij vereenigen vela eieren, veel fijn vleesch, kloeke kiekens, goede moe ders, in een woord, alle goede eigenschappen :n zich, voor degenen dia weinig tijd aan hun ne verzorgiug kunnen besteden en .toch do voortbrengsels noodig hebben tot huu bestaan. Er zijn opk zuivere witte Brabandsche boen ders, die dezelfde kenmerken en eigenschap pen derkoekócken:bezitten, Thans zullen wij da uitlandsche rassen on derzoeken, want ook in den vreemde treft men uitmuntende hoenders aan. - 3° De ilamburgsche hoenders. Er bestaat onder de liefhebbers-hoenderfok- iers een redetwist over het ontstaan van ras sen over hunne eigenschappen, enz., doch wij die ons alleen op het nut willen toeleggen, zul- en weinig vinnen met te weten of de Kempi sche afstammen van de Hamburgsche, of niet. Wij zullen de geleerde liefhebbers laten twisten over die punten wij zullen de eieren garen van goede rassen, en dat is het voor naamste.' (Veivolg naaien.) zou, b. v. depots kunnen maken in de Wacht, in het •Nachtverblijf, aan de kerken, op de openbare pleinen, enz., kortom overal wtiar onze politiebedien- den, ziek het meest moeten bevinden. Aldus zouden zij niet genoodzaakt zijn van gedurig om eene scheut of eene klip te loopen eu hunne vaardigheid en huu ontzag zonder er zeker veel bijwinnen. Ons dunkt dat dit voorstel dient in aanmerking genomen te worden. Landbouw Band-en Hovingb ouwmaatschappij van Aalst. De heeren leden zullen vergaderen den, 18 April om 3 ure nanoen in de Vier Winden DAGORDE 1. Zal er een uitstapje plaats hebben 2. Tentoonstelling der twee Vlaanderen te Brugge. 3. Zal de maatschappij deel nemen aan de internationale tentoonstelling van Antwerpen met hoving- en promologische produkten V 4. Mededeelingen. Mcdeged II. Keus der Hoenders. (Vervolg). De Brabandsche hoenders. Zij worden.somsMechelsclie coucou, Brus- sèlsche kiekens genaamd, en worden iu 't zui den van Vlaanderen, langs den Dender in Braband, en \erder in het zuiden der provincie Antwerpen aangetroffen. Zal ineu van het Kempisch kieken zeggen dat het niet zwaar genoeg is voor de markt, de Brabandsche hoenders vergoeden dat gebrek ruimschoots. Uit Kerkhofloover. Viotorien Tan de Weghe In 't schamel huis, een vrouwke, Bit. te spinnen Het vlassen draadje-bij, de wieg van- 't kind Het wiolke ronkt, beur harte lacht van binnen Terwijl heur man, de wpver, blijgeziud, Het. klokje ziet zijn volle rondheid winnen. f Diep onder de aarde, aan licht en lucht .onttrokken, Gelijk, de mol doorwroet en veld en hof, Ligt ginds een man te boren en te schokken, Op zoek naar 't erts bevattend de ijzerstof, Diep in de groef door harde rotseblokken. In woud of dal, staat ergens fel te groeien Een den of eik ik zelve weet niet waar, Daar overschauwt hij 't weeldrig hloemenbloeien Als zonnelicht schiet door der wolken schaar, En blijft steeds pal bij 't vreeselijk windenloeien. Ik weet het niet, maar ergens bij 't ontwaken Des groenen Mei, wil gras en loof weer op, Waar levensblij de vlindren zich vermaken, Waar 't vooglenkoor zingt iu der boomen top Het wonnelied iu 't lachend zonneblaken. Maar uit -den draad, ginds in de stulp gesponnen. Wordt eens geweven 'truwe linnenkleed, Den kiel des werkers en de kap der nonne, Mijn laatste hemde, dat misschien alresd Te bleeken ligt in 't vuur der zomerzonne. Maar den of eik, die groeit ginds in de hagen, Wordt eens geknot, ten gronde neergeveld Wis uit zijn troDk men zal de planken zagen Waarin de vriendenschaar naar 't doodenveld Mij armen droomer uitgedrqomd zal dragen. Maar uit het erls, gevonden in de groeve, Men giet den kogel die door 't ruime sist Men smeedt de zuil die stut paleis en hoeve, Wis ook de vijs waarmee men eens de kist Des armen droomers zachtjes dicht zal schroeven. In 't zehde gras, waarop ik duizendmalen Te droomeu .zat van 's levens lief en leed, Te luistren zat naar 't lied der nachtegalen; Daar staat de graver met zijn spa gereed, Waar 't kille lijk een'morgen neer zal dalen.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2