ONS HUIS Nummer 15 Zondag 15 April 1894. 9de Jaar. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs^ndbliton j voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. IsioiEÊmfli HET ARRONDISSEMENT AALST Men abonneert zich op alle postkantoren voor den bniten voor de stad, ten kantore ran het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. Prijs der Annoncen 15 centiemen Reklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank per drukregel. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVAS, Madelenastraat 32, Brussel. Nee spe nee metu. AALST, 14 APRIL. De belasting op de granen. Duitachland is een van de landen waar de groote grondeigenaars er in gelukt zijn invoerrechten op de vreemde gra nen door de wetgeving te doen stem men, onder voorwendsel dat de land bouw er voordeel zou bij vinden, maar feitelijk om hunne hooge pachten te kunnen behouden. 'De ondervinding heeft aangetoond dat de landbouwers er geen baat bij gevon den hebben, maar dat de prijzen van het brood aanzienlijk gestegen zijn, al hadden de protectionnisten voorspeld dat de prijs vlottingen van het koren geenen invloed op de prijzen van het brood zouden uitoefenen. Doctor Hirschberg, gehecht aan hét Statistiekbureel van Berlijn, heeft eeni- ge cijfers in het licht gegeven, welke deze dwaze bewering ten stelligste te genspreken. De volgende prijzen zijn gerekend per 100 kilos en in franken Roggebrood. Roggemeel. Rogge. 1890 33.97 25.31 21.25 1891 39.47 36.31 26.43 1892 36.90 29.96 22.10 1893 27.36 21.98 16.71 Men vergelijke nu deze cijfers met den prijs van het tarwebrood hier te land. Terwijl sommige samenwerkende maatschappijen hier uitmuntend tarwe brood aan 19 centiemen per kilo leveren, betaalt de Duitsche arbeider voor rogge brood ruim 27 1/3 centiemen, en soms, volgens de speculatie of de opbrengst van den oogst, bijna 39 1/2 centiemen Als men nu aanneemt dat eene gewone arbeidersfamilie 400 kilos brood per jaar verbruikt, is de rekening gemak kelijk te maken hoeveel millioenen onze arbeiders ieder jaar zouden moeten meer betalen op hunne noodzakelijkste eet waar het brood. Eu dit willen nu de catholieken invoeren... om den land bouw te redden Want de landbouw zal immers gered zijn, niet waar als de ar beiders, die nu 1,75 frank daags ver dienen, voor het brood dat nu 19 centie men kost, 40 centiemen zullen moeten betalen 14. NOVELLE. Naar het Duitsch door Kapitein Van Ackeb. Weldra waren de verwachtte gasten verza meld. Met verheugd gelaat nam Mellijn de kleine geschenken aan van moeder Reinhert en van zuster Anneken, en m t een heldere lach begroette hij eindelijk vriend Evert, die hem met eene plechtige aanspraak een klein karton aanbood. Onder luid gejuich werd het papier openge daan en Mellijn staarde sprakeloos op eene groote photographie 1 Vergenoegd wreef Evert in zijne handen toen hij Mellijns verwondering zag. Ja 1 Ja 1 riep hy en prachtig beeld en eene ichoene photographie 1 Maar ik kenne de schilderij waarnaar deze photographie gemaakt is, die schilderij heb ik vroeger gezien te Parijs zegde Mellijn terwijl hij de photographie mat zorg in het papier te ruglegde. n Het is een beeld dat doet mijme ren doch het resultaat van zulke mijmering blijft onduidelijk. Gij zijt een te verstandig man, Evert, om u gekrenkt te gevoelen als ik u vriendelijk verzoek uwe photographie te wil len terugnemen... En met eea glimlach bood hij Evert de hand, Men ga maar naar Duitschland, waar ieder jaar duizenden landbouwers ver plicht zijn hunnen geboortegrond te verlaten, ondanks aide weldaden die zij er van de beschermende rechten op de granen genieten. Men ga maar naar Frankrijk,waar alweer nieuwo rechten op de granen zijn gestemd, omdat de eerste niet den minsten invloed op den toestand van den kwijnenden landbouw hadden. En zoo zal het ook in België gebeu ren. Nu wij een gerepareerd ministerie bezitten, met M. Deburlet, protection ist, als voorzitter, en met MM. De Smet de Naeyeren Begerem, ook twee voor- staanders van beschermende rechten, begint men al van belasting op de gra nen te spreken maar men noemt nog maar dio graansoorten welke niet tot voeding van den mensch dienen.. Alleen de granen welke tot voedering van de dieren dienen, zullen belast worden en dan zal het brood toch niet opslaan, hé Neen, maar het vleesch zal opslaan, en zoo zal het karig stukje dat de werk man nu van tijd tot tijd nog kan koopen, geheel buiten zijn bereik vallen. Het is mogelijk dat de landbouwers, misleid door <le voorspiegeling van be tere toestanden, zich door de graanbe- lasters laten beetnemen en hunne stem aan die volksbedriegers geven later zullen zij ondervinden dat alleen de groote grondeigenaren er baat bij von den. Maar dan zal het te laat te zijn en zal de ervaring hun duur te staan ko men. Maar de nijverheidsbevolkingen, voor welke het brood het hoofdzake- lijkste voedsel is, zullen die goedschiks eene uithongeringswet dulden Wij roepen op dit gewichtig punt al de aandacht onzer vrienden en werk lieden. Niet genoeg kan de hatelijkheid aangetoond worden, welke clencalen tegen de volksklas der steden beramen, om de stemmen der landbouwers te win nen, die niet genoeg ingewijd zijn in de zaak om te beseffen welke onheilen de broodbelasting over 't land zou roepen. Nog eene andere zijde van den na- deeligen invloed der zoogenaamde be- welke deze krachtig drukte, terwijl hij alrap de Lalre verlegenheid overmeesterde, waarin hem de onverwachte weigering van zijn ge schenk gebracht had hij nam de photographie terug, legde ze zwijgend nevens zijnen hoed en was, aan tafel, de vroolijkste gast. Vluchtig had Marie de photographie bekeken en de voorstelling herkend het was de illustra tie van de schilderij op de spreuk den band wel niemand vindt die de gedachten bindt. Ook bij haar riep dat bittere gewaarwordingen wakker, en deze schenen niet zoo gauw van haar te willen wijken als van haren man, die al spoedig in de vroolijsste luim het voorzit terschap aan de tafel bekleedde. Het gezelschap was aan het nagerecht, toen de dienstbode een telegram aan zijnen meestor bracht. Rap las mijnheer Mellijn den inhoud, en riep dan tot Marie Eindelijk zal ik u toch mijnen neef kunnen voorstellen, hij schrijft dat hij nog beden zal hier zijn Van eenen gelukwensch ter gelegen heid van mijnen feestdag spreekt hij niet: de jongen heeft tot nu toe zoo weinig naar mijnen dag gevraagd als ik naar den zijnen... Ei, zie eens, moeder zoo sprak Mellijn nu tot vrouw Remhert, hoe verbluft Anneken mij bekijkt voor deze geboortedags-onwetendheid ja, ja, allengskens wordt men gewaar wat voor een familievogel ik lang geweest ben. En gij hebt het geluk niet gehad nadere bloedverwanten te hebben vroeg vrouw Reinhert. «Neen, en nooit heb ik het gekend om mij door dien neef te doen beminnen. Het baat niet schermenderechtenMen beweert dat de beschermende rechten de loonen zouden doen stijgen. Leugen De beschermende rechten hebben voor onmiddellijk ge volg dat de uitvoer vermindert en kun nen niet beletten dat de invo r toe neemt. Terwijl de uitvoer van Frankrijk merkelijk verminderde gedurende de twee eerste maanden van dit jaar is hij alweer bijna 20 millioen minder dan gedurende hetzelfde tijdvak in 1893 klimmen de invoeren in ruime mate. In januari en februari bedroegen zij 241 millioen 641 duizend frank meer dan in januari en februari 1893 En wat is het gevolg geweest Dat, in plaats van te stijgen, de loonen of gelijk bleven of verminderden, terwijl de prijzen van het brood stegen en vele nijverheden aan 't kwijnen gingen. Zoo is de toestand iu Frankrijk en zoo zal hij worden in België als wij het ongeluk hebben den voet op den weg der beschermende rechten te zetten. Evenredige Vertegenwoordiging. De hervormingsgezinde Vereeniging voor de E. V. heeft woeDsdag laatst eene algemeene vergadering in de Beurs van Brussel gehouden Verscheidene vertegenwoordigers van b-ide gezindheden waren er tegenwoordig M. pas toor Daens van Aalst insgelijks. Na eene belangrijke bespreking werd het volgende voorstel met 28 stemmen tegen 6 aangenomen De vergadering drukt den wensch uit dat het princiep derE. V. welke door de overgroote meeiderheid der openb ire denkwijze gevraagd en bevestigd wordt, op de verschillende verkiezingen der tegenwoordige wetgeving toegepast en reeds in den loopenden zittijd gestemd worde, «ventwel de vrijheid voorbehoudende voor de Vertegenwoordigers en Sennteurs welke van de Associatie deel ma ken. n Tusschen degenen welke voor gestemd hebben, bevindt zich M. Daens, priester. Er werd op die vergadering bestatigd dat de kwestie der E. V. sinds korten tijd buitenge woon veel partijgangers bijgewonneu heeft eu hare zegepraal nabij is. Tot overweging. Om de renten van eeuige groote grondeige naars te vermeerderen zonder dat de kleine landbouwers er bate bij vinden, wil men inko mende rechten stellen op de niet voedzame granen om alzoo stil aan tot op de belasting van den boterh'am te komen. er doekjes om te winden of het anders te noe men ik was een zelfzuchtige oude jonkman, maar nu ben ik gelijk eeu mensch die eeu nieuw leven begint. Lang leve onze Marie I riep mijnheer Evert. Dit mogt gij wel luider roepen Evert 1 Ik weet wat ik haar te dankets heb, en Willem zal het ook welhaast weten wien hij het te danken heeft, dat ik voor hem thans eeu meer b-min- nende onkel ben geworden. Ik verlang om den jongen te zien, en ik hoop dat voortaan een echte familieband ons in getrouwe liefde ver binden zal. Terwijl hij aldus sprak beefde zijne stem van ontroering, en thans nam hij de hand van zijne vrouw en ze aan zijne lippen brengeade, zegde hij U dank ik het dat ik zoo rijk werd. Marie verborg een oogenblik haar hoofd aan de borst van haren man. Dan stond zij op en verliet de kamer. Niemand volgde haar iedereen nam deel aan tiaar geluk, eu men liet haar gaan... opdat zij hare blijde ontroering eenigzins zou kunnen verbergen. ZIV Buiten achter de geslotene deur leunde Ma rie een oogenblik als duizelig tegen den muur. Dan steeg zij langzaam de trap op. ging hare kamer binnen en sloot de deur. Zij moest eeni- ge stonden alleen zijn alleen met hare ge dachten... Het middel om aldus den kwijnenden land bouw te redden is gansch verkeerd, zoo als da proef, welke men er thans in Duitschland van doet, het zonneklaar komt te bewijzen. Daar ook moest men inkomende rechten heb ben, daar ook had men zulke schoone bere keningen gemaakt en na eene 15 jarige onder vinding moet men tot de droeve bestatiging komen 1" Dat de toestand der voortbrengende landbouwers verslecht in plaats van verbeterd is 2° dat de verbruikers er niets bij gewonnen maar v. el bij verloien hebben 3° dat. met het heffen van inkoomrechten de nationale nijver heid er door lijdt. In Duitschland is het thans zoo verre geko men dat de protectionnisten van alle kn-ur oot moedig bekennen moeten dat de belasttenen op de landbouwvoortbrenes den in geene deele den landbouw lieropeebeur I hebben en ze nu een stemming vragen dat de Staat het monopool van den aankoop en verkoop der vreemde graangewassen neme. Ziedaar socialisme en collectivisme in den vollen zin des woords. Titels en graden. Het doorluchtig heerschap dat over de burgerwacht van Aalst het bevel voert, heeft bij zijne geboorte een baroristitel in de wieg gevonden en werd door de cijnskiezers van 't kanton Aalst met een mandaat van provinciaal raads lid gebombardeerd. Men vertelt ook al dat hij een tandje heeft, dat naar het burgermeeste) sschap loutert, maar wij grlooven dat hij met zijnen zedigen, stillen ootmoed en gemakkelijke» om- gang?? daar niet naar reikhalst, alhoewel talrijke blijken van sympathie hemlangs alle kanteu ten deel vallen. Zoo heeft men hem verleden zondag bij zijnen graad van majoor nog met eenen ande ren vereerd, namentlijk met dien van sergeant. Om wel de groote beteekenis van deze onderscheiding te begrijpen moet ge weten, vriend lezer, dat de uit slag van deze stemming als volgt ge weest is, voor de twee openstaande plaatften van sergeant. De twee officieele kandidaten elk acht stemmen M. Mortier, tamboer der burger wacht, matrassenklopper en vischuitleg- ger in de mijn 28 stammen M. de Majoor ook 28 stemmen. Zoo dat de twee laatsten als sergeant verkozen werden en bijgevolg dat de o, Wat moest wilt zou zij doen Sidderend zonk zij op eenen zetel en smarts- lijk poogde zij geregeld te denken. Ik mag hem niet herkennen zegde zij ik moot zijne stem, zijne oogen, zijnen naam ver geten hebben. Ik wil mij dit alles eerst van hem zelf laten herinneren. En al moes! ik hem ook daardoor doen lijden, wat geeft het, indien ik maar de liefde van mijnen man moge behou den... o, Mijn engel bewaarder, raad mij 1 En zij werd bedaarder. Mellijn weet niets van mijne ongerustheid zuchtte zij En dan rees eensklaps de spreuk den b nd wel niemand vindt die de gedach ten bindt n voor haren geest op en gelijk in beelden die een zieke geest schept zag zij zich zelve hij het venster van die kamer zitten, welke de schilderij van Parijs toonde, en haar man bezag haar proevend en op zijn voorhoofd meende zij de booze spreuk te küniieh lezen. Een geklop aan de deur stoorde hare mijme- ring. Marte, waar blijft gij zoo lang zoo riep Auuekens stem gij moet aanstonds beneen komen. Er is bezoek maar... ik mag het niet zeggen. Zult gij spoedig komen, Marie? Ik kome s riep Marie. Zij hoorde hare zuster naar beneden gaan. Nog half bedwelmd stond zij op, waschte haar gelaat met koud wateren ging dan beneen. In huis brandde reeds licht zij moest lang weggebleven zijn. In de kamer hoorde zij vroo- lijke stemmen. In den gang stond een groote reiskoffer. Dit alles zag zij met onverschillig heid en opende de deur. Wordt voortg.) KA Ir lom a

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1