CONCERT. ViTSchillig Nieuws. delijkste wijze uitgezogen worden. Of de clericalen daar echter zullen in ge lukken, is eeu andere vraag de oogen der werklieden zullen toch wel eens opengaan. Allerlei. Verblijdend verschijnsel. Onder die hoofdiug schrijft een clericaal blad De en cycliek de werkmanskwestie maakt haren weg door de wereld als eene ster, aan het firma ment verschenen, en die hare heldere stralen steeds verder en verder door de heerschende duisternissen heen zendt. Als het waar is dat de encycliek zich zoo flink gedraagt, doet het ons groot spijt dat zij hare, heldere stralen niet over België zendt, waar de brave catolieke werkgevers, nog altijd voortgaan met den werkman ongenadig uit te zuigen, als hadde paus Leo nooit zijne ency cliek geschreven. De klerikale nijveraars van Aalst hebben een beetje veel van die heldere stralen noodig, opdat zij zoudeu zien hoe onmenschelijk zij hunne loonslaven behandelen. In Frankrijk hebben de clericalen verle den zondag over de zaligverklaring van Jeanne d'Arc, de Maagd van Orlea is, op luisterlij ke wijze gevierd. Zekere pater Feuillette sprak eene gelegenheidsredevoering uit, waarin hij de nagedachtenis schandvlekte van bisschop Couchon, die destijds de Maagd van Orleans tot den brandstapel verwees. Die pater heeft aldus bekend dat het een Roomsche bisschop was die deze misdaad deed uitvoeren. En toch kan de kerk niet dwalen I... Deze week vroeg het liberaal kamerlid M. Richald, 50000 fr. meer om de kleine loo- nen der tolbeambten en andere te verhoogen. De klerikale meerderheid hoeft hem vierkant uitgelachen. O, die volksvrienden lil Ter overweging. Sinds een paar weken hebben we drie werkstakingen zien losbreken: te Boom, Wetteren en Hamme. De werkstakingen waren tot hiertoe grootendeels het ver dedigingsmiddel gebleveu der Walen en men beweerde dat zulks in Vlaanderen niet zou gelukken. De Vlaamsche fa briekwerker werd ook afgeschilderd als zachter van karaktei, te godsdienstig en gedwee om tot het uiterste zijnen toevlucht te nemen, ten einde lotsver betering te erlangen. Hij was ook ge woon aan het lijden en de klerikalen aanzagen derhalve het Vlaamsche lanc als mikpunt hunner politiek, als de rots waarop hunne macht gegrondvest was. Hadden de Vlamingen ooit "geweigeri als lammeren zich te laten scheren Hadden ze niet immer het hoofd gebo gen voor den geestelijken herder En zou men in de toekomst op hen niet mogen rekenen om langer het stel se! van uitbuiting en gewetens verdruk king te kunnen toepassen Doch nauwelijks zijn de werklieden met het stembriefje gewapend of zij be seffen hunne macht en zij weten dat de leiders zich om hun lot zullen bekomme ren willen zij de lei Iers blijven. In 't kle rikale nest Wetteren bestuurd door den klerikaalsten der burgemeesters ziet men de werkers samenspannen, en de overheid en de gansche bevolking partij nemen voor de arbeiders. Waar is de tijd dat de werkman niet dorst omhoog zien Gedenkt dit rijke vrijzinnigen. Het volk is ook vrijzinnig en het zal met u meegaan indien gij zijne belan gen ter harte neemt en die niet laat verdedigen of overrompelen door de slimme katholieken. Overweegt zulke goed en handelt. Er wordt sinds eenigen tijd in de klerikale pers veel gewag gemaakt van z keren priester De Latte van Sottegem, die de plaat poetste eer het gerecht hem veroordeelde en die de godvruchtige papieren un zouden willen in eere hersteld zien. Eene vrouw moet op haar sterfbed verklaard hebben dat ze deBtijds priester De Latte be schuldigd had om een katholiek schandaal te verwekken en er geen woord waarheid in hare vroegere getuigenis was. Zooalseenonzer confra ters doet opmerken zijn er in die zaak verschei dene getuigen,waaronder kinderen, opgetreden en men kan onmogelijk denken den veroor deelden priester in eere te herstellen indien niet al die getuigen de valschheid hunner vroe gere verklaringen komen bevestigen. Wat meer is, indien die vrouw op haar sterf bed en in tegenwoordigheid van verscheidene personen zich zelve beschuldigt van onder eed yahtafye getuigenis te hebben afgelegd en aldus iemand onplichtig te hebben doen veroordeelen dan zau men ze o'nmid'delijk moeten doen ver volgen zelfs al ligt ze op haar sterfbed. Doch dat priester De Latte, die vroeger niet met opgeheven hoofde voor het gerecht van zijn land dierf verschijnen het nu wagen zal zijne inecrherstelling te komen vragen betwijfelen we. Nochtans, indien hij zijne onschuld kan bewijzen zullen wij de eersten zijn om hem recht te laten wedervaren en eene strenge straf voor zijne b schuldigers eischen. Wij ver wedden evenwel onze zialezaligheid, dat hij niet zal komen. Bij deze historie wordt een tweede feit ge voegd dat de kwezels gebruiken om het nut der bieent te bewijzen. Eene som van 20000 fr. in eeu huis onzer stad eeuige jaren geleden ont vreemd i3 met den laatsten piaschtijd door tusschenkomst van eeneu pater teruggegeven. Dit versterkt natuurlijk de bewijsvoering dar kwezels. Wij willen hen doen opmerken dat de godsdienst in onze ooaen meer waarde zou heb ben indien hij die gedachten tot ontvreemding uit de harten kon verbauuen Daarenboven er zijn eene menigte andere middels om restitutio of teruggave te doen en men behoeft daartoe geene geestelijke tusschenkemst. Wie 20000 fr. rooft, ze jaren en jaren in zijn bezit houdt en na knaging gevoeld te hebben ze wil terug schenken aan den eigenaar, kan dit op veelvuldige wijze en wie weet hoeveel maal die lage zielen reeds absolutie gekregen hebben zonder eens op de teruggave of zelfs aan het belijden van hunnen misstap te denken. Al die hooggeroemde gebeurtenissen kunnen nog ineer den geest van oude kwezels beneve len, ons laten ze volkomen onverschillig. Eene bekentenis. Reeds herhaalde malen hebben wij er vroeger opgewezen dat al het geschrijf van Denderbode over genegenheid voor den werkman en liefde voor het volk maar schoons woorden waren, die vóór 18 April 1893 uit zijne pen niet kwa men, maar die hij sinds op alle tonnen zingt om de nieuwe kiezers toch maar in zijn netje te rangen. Vóór de stemming der nieuwe kieswet waren al die sukkelaars, welke geene politieke rech ten hadden, geen handdruk of geen blik waard. Wij herinneren het ons nog zoo wel hoe Denderbode van gramschap opsprong wanneer men in den beginne den strijd voor algemeen stemrecht begon. Wat I kiesrecht geven aan die katoen-, zijde-, marmer- en vellenbewer kers, aan onze twijnders en spinners, aan al die honderden wroeters en slaven, maar dat ware ongehoord, wraakroepend Dat mocht, dat zou nooit gebeuren, want daarvoor waren ze onwaardig, Eu dan heeft men Denderbode zich met al de woede oer wanhoop aan het cijnsstelsel, aan bet stelsel der bewoning, zien vastklampen en met de grootste razernij elke breede uitbreiding van stemrecht weten bestrij den. Hoe minder kiezers hoe beter, was zijn strijdkreet, en met verkropte woede en diep spijt he ft iiij op 18 April 1893 de nieuwe kies wet zien stemmen. Ware die dag maar nooit aangebroken en die vervloekte stemming maar nooit gebeurd, wat zou hij jubelen en van wat anders dan van volksgenegenheid en volksliefde schrijven zoo als hij nu doet. Van tijd tot tijd komt die haat tegen alle uitbreiding van kiesrecht nog eens boven en dan laat hij meteen kreet des harten nog eens ontsnappen wat hij 'nwendig zoo diep gevoelt. Zoo zien wij hem weer eens in zijne ware, gedaante, met geheel zijnen ^ami-democratic schen geest, met al zijnen volksbaat, wanneer hij in zijn nummer van zondag den ei ïduitslagi der kiezingeD van Holland besprekende, zegt! "Aide mannen van or Ie, tot welke partij zi ook behooren, hebben het recht zich te verheu gen over de uitslag der laatste stemming. Met die woorden werpt de wolf zijne schapen vacht af en toont hij zich in zijne natuurlij' gedaante, reactionnair en tegen het volk, z„, als hij altijd geweest is, nog is en blijven za Ah het verheugt Denderbode dat een minis terie in Holland geklopt wordt omdat het een nieuwe kieswet wil invoeren, op jjerre na no. zoo breed niet als de onze, maar die toch eenig duizeude nieuwe kiezers zou tot de stembun geroepen hebben. Werklieden, wat denkt gij van dien volksvriend Zoo zou hij ook gejubbeld hebben, indien men u op 18 Apnl 1893 toegeroepen had Gij zult plichten hebben maar geene rechten. Dat was de vurigste wensch van Denderbode daarvoor heeft hij geschreven en gewreven, en daarvoor zingt hij triomf, wanneer werklieden in naburige landen op politiek gebied ais pa ria's behandeld worden. En die dat schreeuwend onrecht bewerkt en gewenscht hebben, waaronder voornamelijk de Hollandsche katholieken, noemt hij mannen van orde. Zij, die hier de nieuwe kieswet geëischt en afgedwongen hebben en zij die ze hebben ge stemd, zijn dan mannen van wanorde??? Werklieden, vergeet die bekentenis van Denderbode nietZij bewijst zijne valschheid, zijn bedrog, zijnen haat tegen al wat het volk kan verheffen en verbeteren. Holade politie. Wij hebben deze week reeds op de kraainkens sommiger fruitverkoopers nieuwe stekelbeziën zien verkoopen. De politieagenten komen daar dage lijks voorbij en laten dit alles gebeuren zonder den verkoop van dat ongezond fruit te verbieden en des noods proces verbaal op te maken. Wij hebben er niets tegen dat die ver koopers hun brood verdienen, het is zells ons beste wensch, doch op voorwaarde dat zij snoeperijen verkoopen, welke de gezondheid, ja het even der verbruikers meestal kleine, onwetende kinderen niet in gevaar rrengen. Wij durven hopen dat de politie daar streng de hand zal aanhouden en alle verkoop van onrijp of ongezond fruit verbieden. Yoor de tweede maal komen wij de aandacht roepen over den vuilen, wal gelijken staat waarin het straatje Van Geem aan den Dendermondschen steen weg zich bevindt. Het stinkt er van al de vuilnissen en meststoffen welke er met hoopen en ontelbaar worden aangetiof- fen. De talrijke personen, welke langs daar moeten, zouden er willen door geraken zonder zich te moeten bevui len. Daarbij kunnen deze stinkende uitwasemingen, vooral des zomers, voor de openbare gezondheid gevaarlijk worden. Eerbied en gohoorzaamheid. Het parket is verleden week bij eenen katho lieken hij veraar een onderzoek' komen doen over zeker ongeval in de fabriek, zeggen de eenen, om te bestatigen of de wet op den kinder arbeid er niet werd overtreden, zeggen weer anderen. Wat er ook van zij, stellig is het, dat die bezoekers niet heel welkom zijn geweest ea de heer Procureui des Koriings heeft moeten doen verstaan dat elk jen eerbied aan de wet tige overheid en gehoorzaamheid aan de wet verschuldigd is verder dat hij in de vervul ling zijner ambtsplichten noch invloedrijke personen noch klerikale staatsministers vreest en desnoods door de machtwelke de wet hem geeft, zich zou doen eerbiedigen en gehoor zamen. Onze lijkdragers. Men doet ons opmerken dat sommige onzer lijkdragers zich wel wat betame- lijker zouden mogen gedragen, vooral bij begravingen vun arme lieden. Won derlijk is het ook dat deze lijkbidders, betaald om voor de dooden te bidden, de eersten zijn om, eens het lijk in de Kerk, naar het geneverhuis te loopen en er eenige bobijntjes gaan binnen te lappen. Aldus beeft men meer dan eens die lieden half dronken zeer ruw en on- b schoft aan het werk gezien. Dat moet eindigen uit eerbied voor onze dooden v erioren wegel. Vietorien Van de Weghe. Maandag 7 Mei 1894, om 8 1/2 ure 's avonds, op de Groote Markt, te geven door de Koninklijke Harmonieonder het bestuur van den heer F. L. Van den Bogaerde. PROGRAMMA Gent. Poging tot moord en zelfmoord. Woensdag had alhier rond 2 ure eene po ging tot moord en zelfmoord plaats in den Passage Vanderdonck, in de herberg Het rood hoedje. Eene vrouw die nldaar met eenen man ge- noenmaald had, bestelde eene kamer. Eenige oogenbükken later kwam do vrouw al schreeuwende beaeden geloopen en was in het rechteroog geschoten. Zij werd oogeublinkelijk door dokter Wil- lems verzorgd. Dadelijk was de politie ter plaats, Toen M. Clement en zijne agenten in de ka mer wilden dringen, waren zij genoodzaakt deze door eauei slotmaker te doen openen. Een bloedig tooneel bood zich aan. Op den vloer vond men eenen man dood lig gen. Hij had zich eeneu kogel in den mond ge schoten en was op den slag dood. Die moordenaar en zelfmoorder in zekere August De Noyëtte, koopman in bouwmateria len, wonende te Lede berg. De naam der gekwetste vrouw is Marie De Witte, herbergierster te Leoeberg. In de kamer, op de tafel, vond men een glas met arsenik, waarvan, alvorens hem voor den kop te schieten, hij gedronken had. Men heeft in zijnen zak een brief gevonden waarin hij zegde Dat zij besloten 'hadden za- men te sterven De vrouw is naar het gasthuis overgebracht en is zeer gevaarlijk gekwetst. Het lijk van den zelfmoorder is insgelijks naar het gasthuis overgebracht. De gekwetste vrouw heeft in het huis eene ondervraging kunnen ondergaan, ondanks hare wonden. Zij verklaarde dat haar minnaar haar voorstellen had gedaan die rij niet wilde aan- veerden. Dan zegde hij tot haar omhels mij voor de laatste inaal. Na dat hij haar had omhelsd pleegde hij, de moordpoging. Het parket was s tmengestell uit de HH. De- busseher, substituut van den procureur des konings, Debock, onderzoeksrechter, Lurine., grefher. (Nadere bijzonderheden.) De misdaad. Het was rond 2 1/2 nre, toen men in de wijk van den den doorgang Vander donck, twee vuurschoten hoorden, komende uit eene herberg het Bood Hoedje Men kwam toe gesneld en vond in de benedenplaats, vrouw De W itte, gewezen dienstmeid van A. De Noyette, die hetaangezic t bebloed was en om hulp riep. Men ging dokter Willeras roepen, die de vrouw de eerste zorgen gaf, waarna zij herhaal- de wat er gebeurd was. Zij was des morgeus door A. De Noyette ge vraagd geweest om met hem het noenmaal to nemen in het Rood Hoedje, waar men in de kamer twee wijuflesschen vond, waarvan eene geledigd was. Volgens de vrouw verklaart, zou er tusschen haar en De Noyette een twist zijn ontstaan, uit hoofde van zekere voorstellen welke hij haar deed en waaraan zij weigerde te voldoen. De Noyette. vroeg haar, alvorens elkauder te *er- laten, hem te omhelzen, wat gebeurde, maar de vrouw zag niet dit De Noyette een revolver uit den zak had gebaald en de loop er van tegen den rechter slaap van vrouw De, Witt# ge plaatst, waarna hij vuur gaf. Het wapen afgeweken zijnde is de kogel langs het oog in het hoofd gedrongen, waarna de vrouw uit de kamer is geloopen naar beneden. De policie-commi8saris Clement en zijn ad- junkt waien spoedig ter plaats. Na de deur der bovenkamer door eenen slotmaker te hebben doen openen, vond hij bij het binnentreden het lijk van A. De Noyette, tusschen het bed en de schouw liggen. Hij was in zijne hemdsmouwen en zijne schoenen stonden onder het bed. Op de tafel vond men een geladen revolver en een fleschje, neg eenige druppels arsenik bevattende, nevens de rechterhand van De Noyette, lag nog een tweede revolver, waar mede de moordpoging en de zelfmoord waren gepleegd. De moordenaar, nadat zijn slachtoffer, weg gevlucht was, moet de deur in dubbel slot heb ben gedraaid en daarna zich hebben gezelf- moord. Eerst heeft hij een poeier arsenik, in een glas water gedaan en daarvan gedronken enzichal8dan een kogel in dan mond gescho ten, die zijne onmiddellijke dood heeft veroor zaakt. De moordenaar en zijn slachtoffer woonden beiden Huudelgemscken steenweg,te Ledeberg. Dynamietaanslag te Luik. -Een dynamietaanslag is zaterdag a»ond te Luik, gepleegd. Een talrijk publiek woonde het con cert, van het muziekkorps van het 12* linie regiment, bij, aan de Avroykiosk, wanneer een geweldige slag de menigte ijlings op de vlucht joeg. Eene bom was ontploft op den dorpel van St. Jaeobnskerk. Zij was geplaatst geworden GiBtren zocht ik naar het padjen lu het overlommerd woud 't Liep door helling-, over delling, Door het diohte kreupelhout Naar het Eden mijner droomen Wees het naar het oord der hoop, Naar het plekje vol geheimen Bracht zijn eindje kronkelloop. GanBch het bosch doorliep ik gistren 'k Hoorde wel der vooglen lied, Dat mij in het loover lokte, Maar het wegeken vond ik niet. 't Klinglend klokje drong zijn tonen Heen door 't ruischen van den wind, Uit het kerkie waar eens knielde Nevens mij des buurmans kind. 't Meigebladert' bloeide als vroeger Als een lustwarande alom, 't Deed mij al de weelde weerzien Van een gulden heiligdom. Heiligdom, waarin mij immer Tusschen struik en hlaadren heen, Veel te klaar de glans der mane, Veel te breed het wegje scheen. 'k Waande voor mijn blik hertooverd Dagen, jaren, lang voorbij, Toen wij langs dit padje dwaalden Oog in oog en zijde aan zij Jeugd en liefde zijn verdwenen Als een nevtl in 't verschiet, Weder 't plekje vol geheimen Nog het wegsken vond ik niet! 1° Marche Militaire. 2° La Bohémienne, Ouverture. Balfe. 3° L'Etoile d'Angleterre, Polka pour Piston. Lamotte, 4» Premières Fleurs, fantaisie -o V- d- Begierde. o° Dublin Valse. Labetshy. t

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2