ONS HUIS de beweging LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijsbotton voorop bctaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Mm abonneert rich op alle postkantoren roor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen PriiS der Annoncen j Eeklam( Vonnissen op de derde bladzijde, frank. v per drukregel. Reklamen 75 centiemen Voor d'annoncen buiten do Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVAS, Madelenastraat 32, Brussel. Nee spe nee metu. AALST, 12 MEI. Evenredige Vertegenwoordiging. Sedert dat in België onze staatspar tijen bestaan en strijden, had er zich nooit één politiek vraagstuk voorge daan, waarover het allen eens konden aijn. Datongehoord mirakelgebeurdenoch- thans onder onze oogen, toen wij de evenredige vertegenwoordiging beurte lings door de liberale Vlaamschgezinden (die de eersten van allen war m, wij zeg gen het met fierheid), door de progres sisten, door de socialisten, door de libe ralen en door de clericalen eenparig zagen bijtreden. Ook de Senaat scheen voor de hervor ming gewonnen. Alleen de Kamer toonde zich weifelend. Maar de eensgzindheid der partijen en de drukking der openbare meening zou den wel machtig genoeg zij om de Ka mer mee te slepen. Zoo dacht men ten minste, en iedereen wachtte rustig de debatten der Kamer af. Ook was de verbazing ontzettend en geleek de teleurstelling op woede, wan neer men vernam dat de Kamer, zonder openbare bespreking, in het geheim harer geheime afdeelingen, de evenre dige vertegenwoordiging geworgd had in 't donker en het Ministerie Beernaert tot aftreden had gedwongen. Doch men kon zich niet inbeelden, dat de zaak niet in der minne zou ver effend worden. Minister Beernaert had reeds zoo dikwijls met zijn ontslag ge dreigd en was toch altijd rustig op zijnen ministeriëelen zetel blijven zitten, dat men aan niets anders dacht dan aan eene nieuwe vertooning van een doodversle ten stuk. Maar neen 1 Minister Beernaert is weg en met hem de evenredige vertegen woordiging, waarop geheel het land rekende om aan de aaustaaode kamer- kiezingen eelt tot nu toe onbekend ka- 18 NOVELLE. Naar het Duitsch door Kapitein Van Ackeb rakter van rechtvaardigheid en deftig heid te geven. Op die onverwachte oplossing van het kamerdebat volgden dagen van versla genheid en ontredderiug voor de voor standers der evenredige vertegenwoor diging. De eenen waren zoo ontmoedigd, dat zij den toestand voor rot en ongenees- baai. verklaarden. De anderen integen deel dachten, dat de openbare meening eene macht is, die bergen verzet en muren doet vallen gelijk de trompetten van Jericho. En zij tegen aan 't werk. In vele steden werden gemengde co- miteiten gevormd, bestaande uit verte genwoordigersder meest uiteenloopende politieke richtingen, ten einde door openbare volksvergaderingen en andere propagandamiddels aan te toonen, dat de evenredige vertegenwoordiging in de wenschen der natie ligt en dat men vast besloten is den volkswil te doen eerbiedigen, zoodat men van de pro- portionalisten, zooals men de leiders noemt, later zal mogen getuigen met dichter Ledeganck Zij wilden wat was recht, En wonnen wat zij wilden In de woelige hoofdstad Brussel even als in de kleine doode steden lijk L'peren zijn de goede wil en de geestdrift gelij ker mate algemeen en groot. Het land verwachtte van de invoering dier zoo rechtvaardige hervorming eene algemeene verademing in den steeds bitterder kiesstrijd door het beperken van den kiesdwang en van de kiesom- kooperij. Het land rekende op eene ware verte genwoordiging aller partijen naar ge- lange harer werkelijke krachten. Het land wilde een einde zien stellen aan de onnatuurlijke en antinationale vtrdeeling eener Kamer, die nu bestaat, grootendeels ten minste, uit clericale Vlamingen en liberale Walen. Het land wilde aan de werklieden der steden en nijverheidsdistricten eene rechtmatige vertegenwoordiging verze keren, omdat iedereen begrijpt dat er Later had zij haren man, na den wandelrit, dien hij met neef Willem doen wihie, hare moeder en hare zuster voor het middagmaal te willen af balen. Zij zou hadde het niet zeld zaam moeien «chijnen zeer veel gasten wil len uitnoodigen hebben, ten einde niet meer blootgesteld te zijn met Willem alleen ta wezen. Maar als ze bij moeder Reinhert kwamen om haar af te halen, was het Anneken alleen die meekwam moeder Reinhert had hoofdpijn en zij was heel tevreden eeuige uren van het luidruchtige kind ontslagen te zijn. Doch Anneken was voor de twee bedrukte harten in den kleinen kring eene ware weldaad. Het meisje praatte van alles en vroeg naar alle mogelijke dingen waar Willem noch Marie voor niets ter wereld hadden durven van sproken, en - het kind bekwam antwoorden die voor andere ooren bestemd waren. 1 Het was een schoone octoberdag geweest. Als of de zomer was teruggekeerd voor een laatsten groet, zoo warm had da zon geschenen, zoo helder hadden de vogels in den tuin gezongen. Ln de kamer, waar Willem des raorgemls ▼oor de piano zat, brandde een lustig vuur. Dit was eene toegeving vopr den herfstmaar de voor Anseele en Volders kamerzetels voorbehouden worden. Het land wilde, dat de verplichtende stemming geen onnoodige dwang zou worden voor de minderheid, die onder 't majoritairstelsel zeker harer verplet tering is, terwijl geene stem verloren gaat met het stelsel der evenredige ver tegenwoordiging. Dat alles wilde het land voor den val van Minister Beernaert. De beweging ten voordeelt) der even redige vertegenwoordiging, die zich op alle punten van België te gelijk voor doet en alle schakeeringen der partijen eendrachtig vereenigt, bewijst dat het land dat alles nu nog krachtiger dan ooit blijft willen. Wat zal de Kamer doen Waarschijnlijk niets't is te zeggen, dat de aanstaande Oetober-kiezing on der het veroordeeld en verachtelijk ma- joritair-stelsel zal ino ten geschieden. Maar ondertusschen zal de beweging ten voordeele der evenredige vertegen woordiging zoo machtig geworden zijn, dat wij ons afvragen hoeveel tegenstan ders der hervorming zich openlijk aan het kiezerskorps als canuidaten zullen durven aanbieden. Op vele plaatsen heeft men reeds in openbare meetingen door redenaars van alle gezindheden hooren verklaren dat slechts die kandidaten met de aanstaan de kiezingen zullen gesteund worden welke de E. V. op hun progiamma schrijven. Wanneer zal men hier de handen aan 't werk slaan om hetzelfde besluit te stemmen Tot overweging. Wij willen eens eveatjes terugkomen op het verslag door Denderbode medegedeeld over de algemeene vergadering der katholieke afge- veerdigden, alhier over 14 dagen gehouden. Daarin lezen wij De heer Vaerman van Denderleeuw deed opmerken dat men op die voorwaarden al- leen tukken zal. Welke was die voorwaarde Dat alle katho- ken, bij wien de belangen der katholieke zaak vleugeldeur naar den tuin toe stond wijd open en liet de zachte avondlucht binnenkomen. Op Meilij ns verzoek had Maria gespeeld en gezongen. Zij had zoo geerne illem verzocht Ouk eens te sprieu, maar zij vermeed eene zin speling te maken op zijn spelen van dien mor- gend. En weer was het Anneken die hier ter hulp kwam. Terwijl Marie speelde was Anne ken bij Willem gaan zitten. Er lag eene som bere schaduwe op het gelaat van den jongen doch het kind durfde niet vragen of hij ziek was want het wist nog hoe het de eerstemaal bijna met stuurschheid was teruggewezen ge worden en bleef erbij zacht zijne hand te stree- len. Het inzicht van zijne kleine troosteres scheen Willem te begrijpen hij beantwoordde haar met eenen zachten vingerdruk, en bereidwillig stond h'j op als Anneken hem bad ook iets te speleu. Willem speelde met juist govoel en met goe den aanslag, en allen hoorden hem even geerne spelen. En dan begon hij te zingen. Zijne schoone barytonstem klonk eerst zacht, dan voller en hartstochtelijker in de stille avondlucht. En weder speelde en zong hij Tot herinring had ik u een ringje gegeven. Marie luisterde uaar woord en toon, en toch verdween het gehoorde voor hare ooren even als voor hare oogen het beeld des jongen mans, die met zulke smachtende uitdrukking het kleine lied zongwant voor baren geest rees het verledene op en stond Willem weer voor nauw aan 't harte lisrgen, eendrachtig mede werken voor «len triomf der klerikaien.... Wij gelooven dat M. Vaerman klaar ziet in den politieken toestand van zijne pariij want dat er daar iets broeit, dat in 't geheel in den haak Diet en zit, namelijk de kristene volks- partj, welke, wat men er ook van zegge, in onze land hou w-kantons, machtige wortelen geschoten heeft. Verder sluit Denderbode met dezen alarm kreet Gewaakt dus en laat ons onze vijanden niet als te machteloos aanzien Zoo, zoo, we zijn dan nog niet dood, zoo als de officiëele over weinige dagen schreef. VereeuEd met al degenen welke van g< ene koter ie, van geen vrijheiddoodeud en onr< cht- veerdig politiek willen weten, eendrachtig strijdend voor en door het volk, zijn wij du» Dog geducht en moet Denderbode bekennen dat de ikzuchtige partij van de kliek voor de democratie op zijne hoede hoort te zijn. In den mond van Denderbode is dit een woord van beteekenis welke voor alle vrijge- ziuden, voor alle vrienden van het volk een spoorslag zijn moet om met verdubbelden iever den strijd voort te zetten. Pastoor Daens. Onze lezers hebben waarschijnlijk deze week veel hooren spreken over de redevoering door M. Daens, priester, op eene groote openbare meeting te Brus sel uitgesproken. Dit feit is vast van beteekenis, want het is wel de eerste maal 'lat een geestelijke in openbar* meeting door het Brusselsch publiek wordt toegejuicht. Le Patriote en ande re katholieke baden welke de evenredi ge vertegenwooriling verdedigen stem men in die toejuichingen mede, terwijl de vijandige klerikale bladen hem d« grofste beleedigingen naar het hoofd werpen. Denderbode noemt kort en goed zijne taal logenachtigbeleedigend lasterend en zijae handelwijze eerloos. Wij begrijpen niet waarom? Had priester Daens het recht niet van op die meeting met andere kristene democraten, zoo als Dn Cantillon,Planc- quaert, Van der Mensbrugghe, enz. enz. benevens socialisten, radikalen, katho lieken en liberalen eene laris voor het rechtveerdig princiep der E. V. te bre ken Zijn de booge geestelijken, waar onder bisschoppen, niet talrijk welke haar gelijk hij was bij hunne ecste ontmoeting. Eu Mellij tl Had hij dan vergeten wat \larie hem van bet ringje uit hare jeugd verteld had Ha, had hij baar op dit oogenblik gevraagd ot zij bij het booren an dit lied aan de ston.ie dacht toen haar een ringje gegeven werd door eenen jongeling aan wien zij zoo lang een dank baar govoel h id toegedragen. MaarMellijn zegde daar niets van. Hij prees Wiilems stem en sprak van andere liederen en het oogenblik dat Marie openhartig alles hadde kunnen bekennen, dat oogenclik was voorbij. Des avonds leidde Willem Anneken naar buis. Het kind was fier op zijnen geleider en praatte vroolijk terwijl het hand aan hand le vens hem op het voetpad,liep. Willem h ad bemerkt hoe genegen hem het meisje was en was er over gestreeld en ver heugd. Van den dwang ontheven, dien hij in Meliijns en Maries tegenwoordigheid onder vond, deed het hem goed thans nevens het pra tende kind te gaan, zijne warme hand in de zijne te houden en onder het schijnsel van de gaslantaarns in haar vroolijk en open gezichtje te kunnen zien. Spijt het u niet vroeg hij eindelijk dat gij niet altijd bij uwe zuster kunt zijn V Ja, dat spijt mij wel zegde Anneken maar ik ben toch bij moeder en Marie moat toch bij haren man zijn. Zij heeft hem zeer lief, niet waar Wij allen hebben hem lief— zegde zij ernstig. Hij is zoo goid... Moeder moet nu j zoo veel ni t meer werken. Ik was vroeger nog te klein om m >eder te helpen, en Marie moest altijd sehilderen. Venei mij dat eens bad Willem. Aunohen was eene fijne opmerkster geweest, en zij ontrolde voor Willem een tainèlljl klaar tafereel van hun vroeger leven, zoodat hij al de waarde van Marie's werkzaamheid kou schatten. En wat schilderde Marie zoo al?» vroeg hij. u, Alles teljoren en vazen en allerlei dingen. Zij schilderde somtijds heele nachten en als de koopman beiaald had, dan lacht» Marie maar moeder heb ik dikwijls zien wee- nen om lat Marie zoo bleek werd van het vol» schilderen. Een huwelijk om wille van fortuin dacht Willem. Nu is Marie zeer gelukkig zoo ging de kleine voort want laatst heb ik het gehoord als/ij bet aan moeder zegde, dat zij nooit ge loofd had dat iemand gelijk zij alle dagen ge lukkiger kon worden. Maar vandaag en giste ren zag Marie er bleek uit. Deze openhartige woorden van het kind maakten Wiilems hart niet vrijernog altijd hing het tusschen hoop en vrees... Hij gaf het kind aan zijne moeder over en keerde terug. De straten waren nog vol volk. De maan scheen helder en de lucht was zwoel gelyk in den zomer. Willem was het dubben en mijme ren moede, vrijer hief hij het hoofd eu haalde diep adem. (Wordi voortgeHt.) SÜPSss TEN VOORDEELE DER C*IIVU j

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1