Vorschillig Nieuws. dit stelsel voorstaan en verzoekschrif ten ten zijnen voordeele geteekend iiebben Priester Daens staat dus in dien kamp niet alleen en wanneer men hem den steen toewerpt omdat hij eene zaak ver- de ligt waarvan hij de overtuiging in zich draagt dat zij goed en Techtvaar- dig is, dan trelt men hem niet alleen, maar de honderden geestelijken en de duizenden katholieken welke de E. V, genegen zijn. Wij van onzen kant zouden het aan tal dier priesters grooter willen zien, welke zoo als M. Daens, een breed esn democratiek politiek willen volgen, dat op recht, onpartijdigheid en rechtvaar digheid gesteund is en sociale hervor mingen beoogt welke het volk beter en gelukkiger moeten maken. Plaats en recht voor allenis zijne leus en moet degene wezen van allen die de vrijheid liefhebben, de grootheid van het Vaderland en de welvaart der menschheid betiachten. Hoeft hij harde woorden ten opzichte van den wereld lijken Paus ofte M. Woeste moeten la ten ontvallen, dan heeft hij inaar de waarheid gezegd. M. Woeste verper soonlijkt den tegenstand aan de E. V. die hij over weinige jaren voorstond, omdat de ikzucht in hem spreekt eu hij zich aan het meerderheidsstelsel vast klampt met al de wanhoop van iemand die al zijne hoogmoedige plannen met ondergang bedreigd ziet. Nevens en met hem strijden verder zij, die op voorrechten en profijten azen, die plaatsenon ambten bejagen, en uit dien hoofde er alle redenen toe hebben om de E. V. door allerlei mid delen, zelfs de eerlooste, trachten te verwurgen. Zulke beteekenis heeft de rede van priester Daens, en al die tot de ikzuch tige kliek van Woeste en zijnen annhang niet behoort, moet die oprechte en edel moedige taal toejuichen. Denderbode beweert dat hij het recht niet had in naam van de katholieken van Aalst te spreken. In wiens naam spreekt Denderbode wel Heeft M. Daens de E. V. verdedigd, dan was het namens duizenden kiezers uit de Dendervallei welke tot alle par tijen behooren eu hem daarvoor dank zeggen. Liefdadigheidsfeest. De voorstelling van zatnrdag over, door eenige heereu vau Aalst in de cirk Sosman met een liefdadig doel gegeven, heeft de stout ste verwachtingen overtroffen. Talrijke kaarten waren geplaatst geworden en eene dikk« menigte verdrong zich in de renbaan. Onnoo- dig te zeggen dat elkeen met nieuwsgierigheid de splinternieuwe artisteu aan 't werk wilde zieu. Welnu, wij gelooven van geene overdrij ving beschuldigd te zullen worden, wanneer wij met voldoening verklaren, dat al de nummers van het programma op de knapste wijze uitgevoerd zijn geworden, ja som-: met zoo vee' volmaaktheid, dat men zich afvragen moest of men met geen wezentlijke artiston te I doen had. Ook mogen wij er niet vergeten hij te voegen dat de spelende leden van den troep Sosman zelf, zich dien avond waarlijk overtroffen heb ben. Warm en herhaaldelijk zijn de toejuichin gen losgebroken. Bijzondere namen van de Aa!s- tersche liefhebbers zullen wij niet neerschrij ven. Allen zonder onderscheid, hebben recht op welverdienden lof en hartelijke gelukwen- schen. Het schoonste numtr.er van het feest was het slot van den volgenden dag, namentlijk het uitdeelen van 800 brooden aan behoefti- gen der stad. In naam dezer zeggen wij eenen welgemeen- den dank aan hen die tot het welgelakken van het leest hebben bijgebracht. AaD allen dank dank IJl Zonderling is het en iedereen heeft het be merkt en zich afgevraagd hoe het kwam dat er zoo weinig klerikaleu te zien waren. Vv as het misschien omdat de meerderheid der beeren artisteu van hunne politieke tint r.iet waren of was het omdat de ontvangst gelden tot de ondersteuning der armen in 't algemeen gediend heelt en dus niet aan hunne armen, hun creaturen in 't bijzonder werd bestesd Ziedaar een staaltje der klerikale broeder lijkheid, der alom verspreide klerikale ver draagzaamheid. Twee maten. Redevoering van M. Daens. Op de meeting voor de Evenredige Vertegenwoordiging drukte pastoor Daens zich ongeveer in dezer voege uit Ik kom uit het land van Aalst, de forteres waar de grootste en de koppig ste vijand der Evenredige Vertegen woordiging zijne tent heeft opgeslagen. De citadel weskwestie, is verdedigd door een generaal d. i. Woeste en een staf, allen eerlijke lieden zoo ge wilt, doch die te veel belang hebben bij het voortduren van het huidig stel sel, nochtans zoo gebrekkelijk en zoo onrechtvaardig. De man die luidens meening van den minister van geldwezen, M. Desmet- de Naeyer de pretentie heeft een we reldlijke paus te zijn, geeft het or ;e- woord aan eenige vijanden der E. V. die blindelings aan den wereldlijken paus gehoorzamen en blijven voortgaan op verkeerden weg. Wat M. Woeste zegt. is voor hen waarheid, wat hij doet is wel gedaan, kortom hij weet alles best en kan niet falen Doch dit alles schrikt ons niet af, noch weerhoudt ons niet. De E. V. is rechtvaardig en is bil lijk dit is voldoende om onzen iever aan te wakkeren. De agenten van M. Woeste in de kiesomschrijving Aalst hebben de open bare opiuie onder een valsch daglicht voorgesteld. Eenieder, zoo katholiek als liberaal, eischt de E. V. En zooM. Woeste zijne kiesomschrijving voorstelt als vijandig aan die hervorming, dan heeft hij het arrondissement Aalst gelasterd. n Al de omwentelingen die zich voor deden sproten voort uit de miskenning van de rechtvaardigheid en 's volks rech ten. Eene partij, zoowel als een man, mag niet uitroepen Ik ben de Staat, ik en ik alléén Aan ieder moet zijn deel ■worden geschonken, ouder de zon is er plaats voor allen Knap gesproken, noemen wij dat Van over maanden reeds werd er ge sproken dat de Gheeraerdtsstraat zou doorgetrokken worden over de eigen- domme van de HH. De Coen «n Van Seeveren om zoo op den Dendermond- schen steenweg uit te komen. Tot nu is er nog geen begin van ge maakt alhoewel wij van goede hron we ten dat de aanpalende eigenaars niet be ter vragen indien de stad zich inaar een weinig inschikkelijk wil toonen en geen te moeielij'ce voorwaarden stelt. 'Onge lukkiglijk, zo 3 verzekert men ons, wil de stedelijke overheid geene doortrek king toestaan of de eigenaars moeten zich verbinden al de onkosten van de wegenis en de waterafleiding op zich te nemen. Wij gelooven dat die eischen te over dreven zijn en men met dergelijke voor waarden nooit tot eene overeenkomst geraken zal. Wij begrijpen de strengheid der stad niet heeft zij in de straat Van der Hae- ghen b. v. zich niet veel inschikkelijker getoond en deze werken op hare kosten uitgevoerd Wij gelooven welja, en in die straat uochtans heeft de eigenaar zijnen grond aan buitengewone prijzen kuimen aan den man brengen, hetgeen hier het ge val niet zou zijn. Als men in voorgaande gevallen zich toegevend getoond heeft dan zou men het nier ook mogen zijn. Wij kunnen hier vrij en stout spreken omdat het hier de belangen van geen enkel onzer partijgenooten, maar wel van twee katholieken geldt doch wij zijn gezworen vijanden vau alle partij- oigheid, van het systeem der twee ma ten en gewichten, en omdat het daarbij een goed en nuttig werk betreft, roepen wij er de aandacht op en durven hopen dat er met recht en rede zal gehandeld en voldoeuiug zal gegeven wor den. sel der E. V. oogenblikkelijk ia praktijk ge- •.elu en het zou dau eens bewezen hoeveel (Jhineezen er wel voor die Chiueezerii (stijl Denderbode) zijn. Wij weten zeer goed wie er dan zou groen lachen. Waarom Het schijnt dat de politieman welke belast is op onze wekelijksche merkt de plaatsen aan te wijzen waar de verkoo- pers mogen uitstallen sommige vreem delingen meer -bevoordeeligt dan de burgers van de stad. Zoo vernemen wij dat eene goede plaats opengevallen zijn de, dezelve aan eenen Dondermondenaar is toegewezen geworden ondanks de aanvraag en het geloop van Aalstersche neeringdoeuers, welke reeds jaren en jaren ter merkt staan en patent en merktgeld betalen. Waarom dit voor recht en «lit voordeel aan vreemden ge geven, als er personen, in Aalst geboren e wonende, dit vragen En omdat nog schooner te maken komt dan die zelfde politieman, om wel te doen zien dat het fijn werk is, des zaturdags aan die vreemde uitverkorenen de hand druk ken en vragen of zij over hunne jplaats tevitden zijn. Of die slimme vos dat al voor niet doet zal men ons moeielijk wijs maken, in alle geval bestatigen wij dat Aalstenaars voor vreemdelingen worden achteruit gestoken Een middel. Denderbode houdt mordicus staan dat het arroudissemeut Aalst maar weinig aanhangers van de E. V. telt. Hetzelfde liedje heef» hij ook over de kwestie van algemeen stemrecht gezongen, alhoewel het op tijd en stond bleek dat juist het tegengestelde waar was. Welnu wij bevvereu dat de V. hier talrijke partijgan gers he ft, vermits zij door dë Werklieden, Liberalen en Kristene Volkspartij gevraagd wordt. Om de oogen van Denderbode eens voor het licht te openen is er een middel dat allen j twijfel omtrent die kwestie zou oplossen, en met onomstootbare bewijzen, met cijters, zou doen zien, hoevoel aauklevers er hier van de E. V. zijn. Men zou bij de toekom' nde kie zingen eeue gemengde lijst van 4 kandidaten hebben, twee voor de kristene volksj.artij, een voorde liberale en een voor de Werklieden- partij. Hun programma zou luiden Evenredige ertegenwoordiging e i hun mandaat zou, bij j geval van gelukken, uitsluitend bestaan in dit princiep in de Kamers te stemmen. 1 Met zulke samengestelde lijst werd het stel- Hij krijgt het weer. Sinds een paar weken had alles in onze bur gerwacht zachtjes op rollekens gc-loopen en hadden wij geene klachten meer over de aoto- kratiei e handelwijze van hoogedele pluimdra- geis gehoord. Het schijnt dat dit grijnzend en azijnachtig persoonaadje maar voor een veertien dagen mensch kan zijn, en dat, wanneer hem de gal begint te steken, hij toch op de eene of andere wijze zich moet of belachelijk, of hatelijk maken. J Wij hebben het reeds gezegd en wij herha len het hier nogmaals de burgerwacht is geen leger, en met al die barsche bevelen, ter gende maatregelen en misplaatste bemo iïugeu, wint men in plaats van Sympathie slechts haat en misprijzen. Handelt men streng en zoekt men moeielijk- heden, zooveel te slechter uitslagen zal men bekomen, zooveel te meer onwil en tegenkan ting ontmoeten. Het spreekwoord is hier weeral waar Meer met zachtheid dan met gebeld. F eestsonnet van den heer Gittens. Gij die weer de eeuwen uit de manuren zerken Verrijzen doet in 't licht der schouwburgzaal, En 't lief of leed van zwakken en van sterken Voor 't ooge spiegelt in zijn ramp of praal Victorien Van de Weghe. Sterfge val Men meldt het overlijden van M. Sa- batier, liberale volksvertegenwoordiger van Charleroi. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De heeren leden zullen vergaderen den Zondag 10 Mei om 3 ure nanoen in de Vier Winden. DAGORDE 1° Uitreiking der prijzen aan al de medege nomen leden toegewezen ter gelegenheid van den priiskamp van hoevebe-.oek en voederge wassen van 1892-93. 2° Blik op den bovengemelden prijkamp. Vermenigvuldiging en verbetering der land- bouwdieren Heropbeuring van den kwij nenden landbouw. (Medg). Het weder. volgens majoor Wael- put. Mei einde April en 1* heeft van Mei nog al dikwijls regen rond de 17, schoon we der. Juli den 4e begin eener betrekkelijk drooge periode in Juli, groot hitte. Augusti heete dagen den 10 Augusti, zeer droog weder rond 20 Augusti een weinig regen. September de 2" tien dagen, eenige regen 14 September, begin eener vochtige periode. Er zal een weinig onweder zijn. Als het weer regenachtig zal zijn, zal het over het algemeen niet warm zijn bij warm weer zal het soms zeer droog zijn. Uitroeiing van distels. De gouverneur van Oost-Vlaanderen bericht dat alle eigenaars, pachters, huurders, vruchtgebruikers of andere bezitnemers zijn gehouden vóór 1 Juni tot 1 Oktober 1894, den bloei te verhinderen, de distels uit te roeien of te doeu [uitsteken, die in de door hen bezeten of gebruikte gronden te vinden zijn. Indien de belanghebbenden in gebreke blij ven, zal dit van ambtswege gedaan worden op de kosten der overtreders. De overtredingen zullen hovenbien gestraft werden met eene "boet van 5 tot 15 frank. Gent. Woensdag öiorgend, rond 7 ure, is aan de Lievebrug het lijk opgehaald van eene tot nogtoe onbekende vrouw, oud schijnende GOjaar. Het lijk is naar het gasthuis gebracht, waar vastgesteld werd dat het eene wonde droeg aan het hoofd. Volgens den doctor werd deze wonde veroorzaakt door den kam, welke in het hoofd gedrongen is. De vrouw is "an kleine gestalte, gekleed als eene werkvrouw op haar zondagsch zwarte rok en jak, blauwen wollen halsdoek, bruine wollen onderrek, een tweede zwarte stoffen onderrok, zwarte kousen met kousenbanden, stoffen schoenen. Het lijk kan maar eenige uren in het wator verbleven hebben. Schrikkelijk ongeluk. Dinsdag namid- dag, rond ure, is te Meulestede een schrikke lijk ongeluk gebeurd buiten de afsluitingsgrille der Voorhaven. Werklieden waren bezig aan de voorhaven verscheidene wagens te laden met koopwaren, die ze dan voortstaken tot buiten de afsluiting op een zijspoor, ten einde een trein te vormen. Op het oogenblik toen zij zoo een wagen voort staken, werd een kiud dat daar speelde, en welk de werklieden reeds meermaals verjaagd had den, met het hoofd tusscben de buffels van twee wagons gevat. De arme kleine, genaamd Marie Claryseele, oud 6 1/2 jaar, wonende op de kaai te Menie- stede, werd op den slag gedood. Men heeft het lijkje naar het hospifaal over gebracht. De droefheid der ouders is onbe schrijfelijk. Brussel. De huwelijksaankondiging van prins Karei van Hohenzoileru met prinees Josephina hangt nu in het kaske aan het stadhuis van Brussel. Zondag avond begaf mev. Anna-Maria Blieck, oud 47 jaar, en wonende Antwerpensche laan, 16, zich met hare kat onder den arm naar de 2° verdieping. Door het spartelen van het dier, verloor de arme vrouw het evenwicht en stuikte over de leuning van den trap. Mev. Blieck werd met verbrijzelden hoofd schedel opgenomen. De dood was oogenblikkelijk. Zaterdag heeft men in den Post alhier eenen brief ontvangen bestemd voor den koning, met volgend opschriftAan mijnheer Leopold, koning van de Delgen, in garnisocn te Brussel. St-GiUis. Zelfmoord.. Zekere De- vleeschhouwer, knopmaker, Delcourtstraat, heeft zich maandag vergiftigd bij middel van zuringzuur en kopersulfaat en dat nog wel aan tafel, in het bijwezen van zijne vrouw en van zijne kinderen. Zoodanig hevig waren de pijnen welke hij had uit te staan, dat hij zich op den vloer ker mend voortrolde en smeekte dat men hem zou hebben gedood. Hij stierf vier uren later, na vruchteloos ver zorgd te zijn geweest door dokter Gillion. Huiselijk verdriet schijnt de oorzaak dezer wanhopige daad. Een verschrikkelijk drama had dinsdag namiddag plaats te Ukkel-Stalle, in de pacht hoeve der echtgcnooten Demunter. Anna, de dochter, oud 20 jaren, goot petrool op het vuur om het aan te hitsen. Hare kleederen vatten vuur en in eenige seconden werd zij door vlammen omringd. De ongelukkige liep huilend rond de kamer en wreef met het lichaam tegen al de meubelen, ook tegen eene wieg waarin twee kindjes lagen slechts eenige maanden oud. De wieg stond ook weldra in brand en de arme schepselkens gingen in de vlammen om komen, wanneer een voorbijganger op het noodgeroep van Anna Demunter in het pacht hof drong. Hij bracht de twee kindjes buiten en wik kelde vervolgens Mej. Demunter in zijne over jas. Zoo doende gelukte hij er in de vlammen uit de dooven. Hij werd echter zelf verbrand. Anna Demunter had schrikkelijke brand wonden bekomen aan den onderbuik en de borst is gansch verkoold. Zij bevindt zich in een wanhopigen toestand. De pompiers hebben den brand gebluscht die in de pachthoeve was ontstaan. F F N M F F R biedt kosteloos aan te lla.1.11 laten kennen aan al diegenen welke aangetast zijn van eene huid ziekte, uitslag der huid, puisten, juikingen, langdurige bronchieten, borst- en maagziek ten, rhumatismas en breuken, een onfeilbaar middel om spoedig te genezen gelijk hij hel zelf radicaal geneest is na veel geleden en nut teloos al de bevoegde remediën beproefd te hebben. Dit aanbod, waarvan men hetmensch- lievende doel beseffen zal, is het gevolg ©enw gelofte. Te schrijven per brief of postkaart aan M. Vincent, 8, Place Victor Hugo, te Grenoble, die dadebjk gratis en franco zal antwoorden en de gevraagde inlichtingen zenden. Gij geeft der kunst hear erf, heure adelmerken, Heur keurigheid, heur smaak en ideaal Gij legt den geest der Vaadren in de werken Die gij ons biedt in Vlaandrens gouden taal. U zij dit feest uit dank en plicht gegeven En overalin hut en dorp en steê Zingt 't vlaatnsche hart het warme feestlied mêe. U zij dit lied, dat in zijn simpel woord U zegt dat gij diens ouden stam behoort Die in de kunst wil eigen kracht en leven

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2