Kaatsspel-Houtmarkt. Vorschillig Nieuws. hibben, en omdat die private belangen onzen regeerders dichter aan 't harte liggen dan de openbare belangen des lands, Hoe schandalig ook Jie geldverspilling zij, toch maken wij ons niet de minste illusie om trent de houding der Kamer. De Kamer zal alles voor den Congo stemmen wat de Regeering haar vragen zal immers, de Koning verlangt dat de spoorweg er spoedig kome, en een ver langen des Konings is voor vele volksvertegen woordigers een bevel. Goede Belgen, maakt dus uwe centen gereed. Overtroffen Het is te Aalst algpmeen gekend dat de officieele Denderbodewanneer hij in 't nauw gebracht is of zich uit eene moeielijkheid redden moet een bijzoa der arsenaal heeft van scheldwoorden en verwijtingen, om de tegenstrevers per soonlijk te treffen. Bij elke kiezing alsook bij voorname politieke gebeurtenissen was dit ieder- maal het geval. Men dacht dat Dender bode alleen het monopool van die ge- meene schrijfwijze bezat, doch in een klerikaal blad van Ninove, een konfra ter van Denderbode en welke met hem uit persoonlijke ikzucht de E. V. be streden heeft, komt een artikel over priester Daens voor, dat al de lage aan vallen, door den officieele vroeger ge schreven, verre in de schaduwe stelt. Nooit hebben wij schaamteloozer en walgelijker taal gelezen. Ziehier den vuilnishoop, gelijk hij letterlijk in de klerikale Stad Ninove voorkomt Priester Daens. 6 Veel (veel te veel zelfs) is er, deze laatste dagen, over dien droeven held geschreven. Dat de ChroniquedeGazeite en C'e hem toejuichen, het is natuurlijk alle schurftige schapen zijn welkom in hun kamp. Maar, dat Het Fondsenblad ofte Paus van Gent en de Patriote ofte Paus van Brussel, hunne heesche stem voegen bij dit wanluidend lofgezang, waarlijk, dat schiet er over, en dat wordt schande. Als priester, zegt de Patriote is priester Daens onberispelijk. Op zijne zedelijkheid, zijne eerbaarheid, zijne eerlijkheid valt niets te zeggen. Des te beter er zou maar dat meer ontbreken. Maar, ia zulks voldoende om onberispe lijk te zijn als priester Wie zal 't be- weeren, zonder uitzinnig te zijn Neen, omdat het privaat leven goed is, daarom alléén is hij geen onberispelijke pries ter geen achtbare geestelijke. Integendeel, al wie het kleed van den priester eerbiedigt, al wie zijne echte zending hier op aarde kent en er in ge looft, zal, te rechte, uitroepen «Neen, priester Daens is niet onbe rispelijk als priesterhij is een slechte priester En waafom is priester Daens een slechte priester Omdat hij, als priester, verbroedert met de hevigste vijanden van zijnen Godsdienst, en omdat hij ongehoorzaam is aan zijne geestelijke overheid. De plaats en de plicht van priester Daens zijn in den biechtstoel en op den pre dikstoel, die hem ontzegd werden, en niet op het orchest van danskoten of theaters van uitsluitelijk politieke mee tingen, waar hij, arm aan arm met geu zen en vrijdenkers, de taal spreekt der socialisten, en waar hij, aangemoedigd door de vreugdekreten en het handge klap dier geuzen en vrijdenkers, den val bewerkt en voorspelt, zooniet der ka tholieke partij, dan toch ten minste den val van hare verdienstelijkste hoofdman nen en doorluchtigste leiders. Daarom is priester Daens een schurf tig Bchaap daarom is priester Daens een slechte priester Ook nog, priester Daens is medeop steller van het eerloos Land van Aalst en den 8 April 1894, heeft het eerloos Land van Aalst geschreven 1° De priesters zijn volksbedriegers 2° De hemeldragonders jagen de kie zers vrees aan met het schrikbeeld van den Godsdienst in gevaar om ze des te ge makkelijker om den tuin te leiden of te bedriegen 3° De priesters muilbanden en blind doeken de kiezers HET LAND VAN AELST dat de zwarte toppers (de priesters) aan 't werk heeft geweten en hun honderd malen het volk heeft zien schrik aanjagen, muilbanden en blinddoeken, bekent dat het eene bedrie- gerskliek is Heeft priester Daens die eerloosheden niet zelf geschreven (iets waar hij on vermijdelijk zal toe komen) hij neemt ze ten minste voor zijn© rekening, zijn gedrag bekrachtigt ze, en hij draagt er de verantwoordelijkheid van. En daarom ook is priester Daens een slechte priester, want, priesters die zulke eerloosheden op het geweten dra gen, en blijven dragen, zijn geene vol gelingen meer van Kristus, het zijn sprotelingen van Judas, den verrader. Priester Daens bevuilt en onteert zijn kleed priester Daens is de oneer van onze geestelijkheid priester Daens is een schandaal voor allen, katholieken en liberalen.» Welnu, wij vragen het eens aan alle treffelijke lieden ot dat «iet afschuwelijk is Zoo een man durven bemodderen op het oogenblik zelf dat minister De Bruyn in het Senaat uitroept dat hij per soonlijk M. Daens als een deftig en eer biedwaardig priester -kent Het ver wondert ons dan ook geenszins dat een vriend van Ninove ons schrijft dat bo ven gemeld artikel algemeenen walg heeft verwekt. ;En waarom die schan delijke verwijtingen, die eerroovende beleedigingen Omdat M. pastoor Daeris nu een kies stelsel voorstaat dat dezelfde mannen van De Stad Ninove over 2-5 jaren ver- dededigden en in hun kiesprogramma schreven de minderheden vertegenwoor digd in alle besturen. j Ja, Mgr. De Harlez had wel gelijk wanneer hij over weinige weken schreef dat bij de priesters bekloeg welke in De Stad Ninove schreven, maar waren wij in de plaats van M. Daens we zouden eens beproeven of men maar straffeloos zooveel slijk op zijn priesterkleed wer pen mag. JDe stemming over de E. V. Verleden dijnsdag heeft men o*er deze kwestie in de Kamer gestemd. Wanneer men in aanmerking neemt dat M. Beernaert het ontwerp laten varen had en M. Feron het voor zijne rekening heeft moeten hernemen, dan mogen wij over den uitsla'; van dijnsdag te vreden ziju en de vaste hoop koesteren dat dit. rechtvaardig kiesstelsel eerlang tot stand zal komen. Ziehier de uitslag Tegen61 Voor 31 Onthoudingen 37 stemmen. Moesten wij rekenen zoo als Denderbode ons reeds t-veemaal voorgedaan heeft, dan zouden wij kunneu zeggen dat er 68 stemmen vóór en 61 tegen zijn, dus dat E.V. zegepraalt. Maar neen, dat niet. Wat wij alleen willen aanstippen, als van 't grootste belang bij deze stemming is, dat 34 van die onthouders ver klaart hebben dat zij voor de E. V. zijn, maar dat zij met het gouvernement eu M. Beernaert overeengekomen waren van de be spreking der E. V. tot later uit te stellen. Lt Journal de Br uxelles schrijft: «Reken-* schap houdende van de onthoudingen bewijst deze stemming dat zij geene overwinning is voor Woeste en zijne aanhangers I Dat is onloochenbaar, maar vooi ons bewijst ze nog iets anders, dat is, ware Meester Beer naert als geen platbroek achteruit gekropen en badde men krachtig doorgewerkt, dat de E. V. thans zou gestemd wezen. Nu is hare zegepraal tijdelijk uitgesteld. Wij laten thans die kwestie rusten om haar met nieuwen moed en nieuwen iever bij de toeko mende kiezingen te hernemen. NB. Onze vier Aalstersche kleppers heb ben, zoo als vroeger, tegen gestemd. Goed om te onthouden I! Een kleintje. De kliekmanuen van den officieele hebben het voorzichtig gevonden een weekblad van 1 cent in 't leven te roepen om het nieuwe kie zerskorps met wat valsche beloften en bedrieg lijke woorden om den tuin te leiden. Het komt uit de bureel n van Denderbode en beet De Standaard. Waarom het door M. Hendrik Van de Velde moet uitgegeven worden in plaats van door M. C. Van de Putte begrijpen wij niet heel wel. Het kind is juist lijk ziju papa, en ons dunkt, zou men beter gedaan hebben het De Barbier te heeten dan De Standaarddaar het belooft van de nieuwe kiezers te beheren zonder zerp. Beschermrechten Wij hebben met genoegen gezien dat de bla den der christeno volkspartij de bescherm rechten laten schieten en den vrij'andel bij treden. Denderbode maakt hun dit tol een verwijt, wij wenschen er hun hartelijk proficiat over. De klachten welke zij daarover hebben gehoord, de inlichtingen die zij hierover hebban ingenomen, moeten doen zien hebben dat be schermrechten op den landbouw slechts de rijke kasteelheeren en de groote grondeige naren kuuuen bevoordeel igen ten nadeel» van de kleine landbouwers en de werklieden van stad en dorp. Het is waarheid, en niemand zkl ons durven tegenspreken, dat zelfs in ons arrondissement het onmogelijk is meer dan 1000 boeren te vin den die bij de beschermrechten kunnen win nen, maar wel duizenden en duizenden die er moeten bij verliezen. Het is waar ook, dat de eerste allemaal kie zers zijn van 3 stemmen en daarom speelt do Denderbode en zijn zoontje De Standaard twee koeken van eeuen deeg, zulken dubbel- zinnigen rol in die kwestie van de inkomende rechten en wil de geit en de kool behouden. De Barbier verschooning D&Standaard zegt immers van in zijn eerste nummer, 1° ko lom «Wij moeten wijselijk <ue' zaak 'der inkomende rechten onderzoekeu Dat is zeep voor de werklieden ei de kleine landbouwers.» En in de 48 kolom vraagt hij met de land- bouw-comice van Herzele niet alleen inkomen- d rechten op de granen en de boter, maar nog vermeerdering van rechten op het vee. Dat is nu voor de groote landbouwers met 3 stemmen. En om kracht aan zijn schrijven te geven voegt de Barbier er bij dat de Comico 150 leden telt, de aangesloten maatschappijen 5)0 sterk zijn en zij geene kandidatuur zuilen-steu nen dan zij die voor de beschermreehten zijn. Over die hoofdkwestie willen wij dat de Barbier duidelijke, onbewimpelde verkla ringen doe. Wij willen vóór de stemming weten of onze Representanten voob of tegen den Vrijhandel zijn. Dat is een eerste punt dat de Barbier moet ophelderen, maar zonder doekskens om, hoort ge. iJEen boei ken. Gr etij deii Victoricn Van de Weghe. Zondag 27 Mei 1894. Om 2 uren. Jos. De Smedt tegen Ferd. Keppem. Om 3 uren. Fr.De Lombaert tegen Edm. Van de Hoeve. De gewezene weezejongens alhier zullen op 1 Juli aanst. eerste zondag der kermis, hunnen standaard inhalen. Tot die plechtigheid hebben zij alle de maatschappijen der gewezene weeze jongens uitgeuoodigd zij zullen op den Kiosk ter groote markt in den namiddag, aa<> de vreemde maatschappijen een muziekfeest aan- aanbieden. Dinsdag verscheenen voor de rechtbank zekere Constant V..., bijgenaamd" de Vos», en twee zijner makkers, beschuldigd van den diefstal over eenige dagen in de bleekerij van de kinderen Van Malderen, te Aalst, gepleegd. Zij werden ook verdacht van een diefstal van kiekens, zaterdag nacht bij den mulder Van Lierde, insgelijks te Aalst begaan. Brussel. Woensdag nacht, rond 2 ure 's morgen-, hoorden werklieden der statie klachten opstijgen op de spoorbaan. Zij bega ven zich in de richting van waar de smartkreten kwamen en vonden op de 9" lij neen man liggen, wien de armen van het lic iaam gereden waren. Een der armen werd tot op de 8" lijn geworpen. De ongelukkige werd in de zaal der koop waren gedragen en vroeg voortdurend dat men hem zou dooden, om van zijn vreeselijk lijden verlost te zijn Een geneesheer werd ontboden, doch toen deze ter plaats kwam, had de o ïge- lukkige opgehouden te leven. Het slachtoffer is een genaamde Karei Sem- pels, werkman in de statie, 32 jaar oud en wonende te Andelecht. De ongelukkige laat etne weduwe met 2 kinderen achter. Poperinghe. De gemeente Remin- ehelst, gelegen op 5 kilometers afstand van Poperinghe, komt het tooueel te worden eener schrikkelijker misdaad. Zekere knockaert, wonende alhier, was met een meisje uit den omtrek getrouwd. Uit dien echt was een kind geboren. Knockaert gaf zich aan den drank over, en meermalen ontstond er twist, die soms in vecht partijen ontaardde. Over een achttal dagen kwam de man wederom zoo dronken als hon derd zwitsers te huis eu wiUe dezen keer zijne woede uitwerken opzijn kind, nauwelijks een jaar oud. Hij nam het en brak het de armen en de beeuen Ziende dat het wichtje nog leefde, ver brijzelde de woestaard het dei schedel. Dit vreeselijk-gchouwspel geschiedde voorde oogen der moeder, die om hulp niet dierf roe pen, uit vrees dat de dronkaard haar het zelfde lot zou doen ondergaan. ^Het kind gaf na eenige oogenblikken den geest. Men zegde aan de geburen dan de kleine gestorven was tengevolge van eenen val. De begraving had over eenige dagen plaats en niemand twijfelde dat er eene misdaad ge pleegd was. Woensdag kwam de schurk, slechts 25 jaar oud, wederom dronken te huis en als naar ge woonte kreeg hij twist met zijne vrouw. Hij mishandelde haar zoo erg, dat de onge lukkige verplicht was bij de geburen te vluch ten. De woestaard achtervolgde haar, waaarop zij naar liet policiebureel liep en haar man aeu klaagde. Een onderzoek werd onmiddellijk geopend, gevolgd van het bezoek van het parket, dat vergezeld van- een wetsgeueesbeer, tot de ont graving deed overgaan van het lijkje van het kind. De ontleding bewees dat de kleine marte laar gestorven was aan de gevolgen der wou den. bekomen, aan den schedel. Do misdadiger werd aanstonds aangehouden en na een eerste onderhoor achter slot gezet. 's Avonds werd het aanhoudingsmanndaafc bekrachtigd en Knockaert vertrok naar bet cel gevang vau IJperen. De kerel zal waarschijnlijk voor de aan staande assisen van West-Vlaanderen verschij nen. Gfeheimziimige zaak De tweede ontgraving der overblijfsels van Alfred Ablay heeft maandag namiddag plaats gehad op het kerkhof van Lubbeek in bet bij wezen van MM. Vandenhove, procureur de* koniugs Tops, onderzoeksrechter te Leuven Hayoit, idem te Antwerpen Van Vijve, wets dokter, idem en De Visscher, laeraar te Gent. Het lijk van Alfred Ablay, welk men den eersten keer zeer goed bewaard vond, was nu in zeer gevorderden staat van ontbinding. Het wasM. Van Vijve, die, in zijne hemdsmouwen, de noodige bewerkingen op het lijk deed. Hij nam er uit het teen nog overbleef van de hersens, van de spieren der bil en den buik, der borst en der ingewanden. Al lei werd verzonden naar bet laboratorium van M. Bruylanta, te Leuven. 'Dinsdag 'morgeud werd Mad. Joniaux naar hetjusticiepaleis gebracht. Ten 9 ure werd de itting geopend. De ka mer bestond uit MM. Pecher, voorzitter, Des- mons en Levy, raadsbeereD, en Servais, advo- kaat generaal. Evenals bij de eerste versc.hij- i-ing vau mad. Joniaux, over een maand, waren aide gangen, dienaar de verhoorzaal leiden, door de gendarmen bewaakt. De advokaat van mad. Joniaux, Mr Hen- drickx, vroeg de invrijheidstelling zijner kliën- te. De advokaat generaal M. S rvais, die zich voorzien had van een zeer lijvig dossier, vroeg de bekrachtiging der aanhoudiging. Na eene korte beraadslaging heeft het bof de aanhouding bekrachtigd, en rond 10 ure werd mad. Joniaux naar de gevangenis der Kleine Karmelieten teruggevoerd. Bezoek van Z. M. Leopold II en Zijne Hoogheid prins Hendrik van Pruisen. Zon dag aanstaande zal onze Koning met prins Hen drik var. Pruisen een bezoek aan Oud-Ant- werpen brengen. De Looge gasten zullen rond 2 1/2 ure aanko men en Oud-Antwerpen omstreeks 4 ure verla ten. Ten einde niet door het publiek overrompeld te worden heeft m<-n den ingang te beginnen van's middags aan één frank gesteld. Na het vertrek des Konings zal men weer toegang heb ben aan den gewonnen prijs van 10 centiemen. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek zullen grooische feesten in Oud-Antwerpen ge geven worden. Ongeval met eenen ballon. Donderdag namiddag rond 5 ure stegen M. Thiel met den baron de Viuck in ballon op. Boven de Congo- afdeeling bleven zij aan de telefoondraden han gen. De ballon werd hevig over .n wee geslin gerd. Gelukkiglijk braken de telefoondraden zoo niet ha Iden de luchtvaarders er slecht kunnen afkomen. Sclessin. E«n porion, Delperdage, en een mijnwerker, Bellis genaamd, zijn in eenen put der koolmijn van Grand-Bac dood gevonden. M n kent de oorzaak niet van dit ougeluk. Verviers. In den nacht van dinsdag tot woensdag is alhier een ij se lijk ongeluk ge beurd in de rue de Stembert. Eene petrooliamp, die aan eenen muur hing, op (wee meters hoogte vau den grond, is ont ploft. Eene vrouw, die er onder zat, werd getrofiea '1. Des harten ontwaken, der droonaen de bron, Een teederer blaken als dageraadszon Iets willen, verlangen der ziel onbekend B.goochlende zangen der liefde in de Leut'. Het droomengetiide wordt' wezenlijkheid Terwijl aan de zij'men een engel geleidt Een lieken, een roomer betoovrende gloed Der liefde de zomer, des- levens de vloed. Dan Vreezen, beVroedeu den strijd eu de smart Wen storremen woeden, benauwend het hart Bij rozen en vruchten de doren die bijt, t -Hij vreugden eu zuchten het herfstegetijd. 't Herdenken blijft over aan 't vroegere lot. Aan 'tjeugdige loover, aan leed en genot De sneeuwvlokken hangen om hair en om baard, Men zoekt, 't hart bevangen, een graf onder de aard <41. Het pijpken in den mond, ik-wandel door de dreven, De vogel zingt zoo luid, de bloem schiet door de bot Schoon alles buiten maalt een innig zomerleven, •,t"Is winter in mijn hart, mijn hoogmoed werd geknot. De hoop, die dwaze zucht, die mij zoo veel beloofde, Zij stelt begoochelend mij weer tot morgen uit 'Tot morgen eu goedsmoeds mijn kranke ziel geloofde, Verbeelding woud mij op de vogel zong zoo luid. Mijn pijp iB uitgerookt en de assohe valt ten gronde, En als die asch ook valt uit zijnen hemeldroom Mijn geeBtop aarde neer, aan werklijkheid gebonden, Terwijl de vogel zingt zijn lieken bij den zoom. Ik vind geen groot verschil zoo'n pijpken aan te steken, Of zoo te droomen gaan door dwaze hoop verblind De pijp is uit het hart ontwaakt 't is al geweken, Tabak vergaat in-rook de boopis louter wind. ANTWERPEN-GENT-LEUVEN.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2