Kaatsspel-Houtmarkt. Verschillig Nieuws. De Waarheid betreffende de Margarine Wij vragen nu rechtzinnig aan alle werklieden, vrat moet men gelooven van de liefde betuigingen aan de werk lieden, van wege die mannen, die, be schikkende over zulke groote middels, de geringste verbetering weigeren aan de Staatswerklieden En gij, katholieke werklieden, wat denkt gij van zulke geloovigen, die op- loopen met de pauselijke Encycliek, als het ifi om op u sleeptouw te nemen en u tegen uwe werk broers op te hitsen, maar vierkant lachen met de voorschrif ten van dit pauselijk document, als het op toepassing aankomt Gij moet, als gij rechtzinnig zijt, met ons erkennen dat het schijnheiligen, huichelaars zijn, die den godsdienst al leen als middel gebruiken om twist onder de arbeiders te stoken. De stemming in de Kamer wordt des te schandelijker, wanneer men nagaat, dat men dezelfde week opnieuw 10 mil- lioen in den zwarten muil van den Congo wierp en dat men een paar dagen geleden een cadean deed van 750 dui- xend frank aan het bankhuis Allard, dat zich met den ruil der fransche ko peren munt gelastte. Meer nog Meer dan 5 millioen buitengewone uit gaven aan 't militarisme, 't welk zonder dat, al 50 millioen per jaar kost aan ge wone uitgaven. Daarvoor wordt geld gevonden. Zegt, werklieden van den Staat, is dat een schandaal, neen of ja Niets voor de kleinen, alles voor de grooten Vraagt een arme Staatswerkman een hulpgeld uit de kas, met veel 'moeite, na alles van naaldeken tot draadje ge- explikeerd te hebben, geraakt hij aan 50 frank terwijl de grooten op een woord spreken honderde franken secours ont vangen. Overal worden de armen meer en meer in den poel van 't onrecht en der verdrukking gestooten. Want terwijl men de kleine bedienden een beetje opslag weigerde, een klein gedeelte van hetgeen hun toekomt in den maatschappelijken rijkdom die zij scheppen, verwierp de Kamer de Even redige Vertegenwoordiging, weigerde zij de aimen hun deel in 't opmaken der wetten. In zekere minderheid gebracht,"docr het knoeistelsel der meervoudige stem ming, willen da volkshaters de verplet tering niet half, maar volledig, door 't t verwerpen van den eenigen maatregel, die de poorten van het Parlement aan eenige werkers in elk distrikt kon openen. En weer was het Helleputte, de voor zitter der Belgische anti socialisten, die den toon gaf in dit volkshatend werk. Werklieden Weigert men u meer loon, men be raamt integendeel een andere aanslag op uw leven, namelijk de belasting op boter en margarine, op meel, enz. Do renten der grondeigenaars moeten gered worden en 't zijt gij die het moet uitzweeten. Inkomrechten op de granen. Wij lezen in eene briefwisseling uit Ware- gem aan het Fondsenblad Dat alle landbouwers verbetering in hun nen toestand verlangen en dat het hoogst drin gend is voor hen te zorgen, mag niemand ont kennen, doch vragen zij rechten op de vreemde granen en zou dit hun voordeeüg zijn Deze vraag mag, voor onze omstreken, in dezen ziD beantwoord worden Onze landbouwers zijn daar zeer onverschil lig aan immers, de negen tienden verkoopen een graan en wat voordeel zouden zij haleD ij het opslaan eener waar, welke zij niet ter markt brengen Onze landbouwers kunnen met de graanteelt geen bestaan vinden, zelfs niet met eene mer kelijke verhooging der prijzen. Dit weten onze verstandige boeren en daar om leggen zij zich meest toe op het voortbren gen van nijverheidsplanten, op den paarden-, vee- en varkenskweek. Al de granen, welke de meeste landbouwers voortbrengen, worden benuttigd voor het voe deren der dieren vele boeren koopen graan en zij zouden er meer koopen, kwam het aan nog lageren prijs. Door eenen opslag der granen, zouden er min vee en varkens gekweekt worden, men zou min hoevemest maken, de grond zou verarmen en de boer zou een even slecht bestaan vinden als nu. Men heeft opgeworpen dat, als er min vee gekweekt wordt, de prijzen zouden stijgen, maar als men bet vee wil doen opslaan, hoeft uien enkel de vreemde beesten te belasten. Wij mogen dus besluiten dat rechten op vreemde rogge en tarwe eene belasting zou wezen op de verbruiking van burger en werk man zonder beduidend nut voor den boer. Zi daar gezonde praat. Wij hebben nooit anders gezegd, en 't doet ons waarlijk genoe gen in een orgaan onzer tegenstrevers dezelfde argumenten te^en de inkomrechten op de gra nen te, ontmoeten, die wij reeds zoo menigmaal voorbrachten. Muilperen. 1 Onze lezers herinneren zich nog dat meéster Helleputte bij de bespreking der E. V. in de Kamer met de hanc'teekening der beeren learaars en hooge geestelijken van de Univer siteit van Leuven den spot had willen drijven. De aartsbisschop van Mechelen heeft hem hier over eenen gepeperden brief van afkeuring la ten geworden die lang aan de ribben vau den Kempisehen Vertegenwoordiger zal blijven, hangen. Dat is een. De algomceue raad van de kristene Volks bonden heeft eenen blaam gestemd aan M. Helleputte, voor dezes houding in de kwestio der E. V. Dat is twee. Denderbode en Fe Stad Ninovede twee bladen van de kliek Woeste hebben groot ge schreeuw gemaakt over eenen brief van Mgr. Mercier, die de E. V. zou afschilderen als tegenstrijdig met den godsdienst Het Land van Aalst doet met den tekst van den brief zelf zien, dat het schrijvm van die Woesterik- ken geheel en al nevens de waarheid is. Dat is dri] 11! Wij vernemen dat priester Daens een proces voor eerr'of zou ingespannen hebben tegen, De Stad Ninove en 50000 fr. schadevergoeding zou vragen. Dat i3-vier. Nog niet tot akkoord. De twee boezemvrienden M. Daens en M. Van de Putte zijn deze week nog eens voor den vrederechter verschenen om tot eene overeenkomst zoeken te geraken, want tot hiertoe heeft Dender bode nog geen enkel der vier antwoor den wi.lcn opnemen hem door M. Daens! gezonden. Dat M. Daens zich >nogthans' geene moeite gespaard heeft om voldoe ning te bekomen blijkt uit hetgeen zijn* boezemvriend Van de Putte daar voor den rechter verklaarde «Ik verbied' aan M. Daens van met zijne twee ge- tuigen nog in mijne keuken te komen om zijn ^epistel af te geven, zoo niet zou er wel wat anders kunnen gebeu- s ren. Wat Onze lezers zullen het wel licht raden. In alle geval zal epistel 4 nog niet opgenomen worden en laat Denderbode M. Daens met zijne proza naar den dui-> vel loopen. Wat bewijst dat Heel eenvoudig dat de antwoorden van M. Daens, waarop hij volgens ons volkomen recht heeft, zooveel waarheden en gezonden zin moeten bevatten 'dat ze verpletterend voor het schrijven van Denderbode moe ien zijn. Want waren ze een zouteloos geschrijf, zonder logiek, dan zoü Den derbode zich wel haasten ze mede te dee- len, om ze belachelijk te maken en te wederleggen. Wat nog meer bewijst dat Denderbode met de poe.pers zit is, dat sedert den dag dat een deurwaarder hem het eerste antwoord van M. Daens over handigde, hij dezes naam in zijne pole miek niet meer durven noemen heeft. Wij dachten dat Denderbode een an dere held was Zij komen af. Papa Denderbode en bébé Standaard komen nu het werkvolk fleemen en vleien om toch voor M. Woeste, de groote werkmansvriend, en nog andere kleppers van volksvrienden, te kiezen. Waarom dat honig strijken, waarom al die vergulde pillen en schoone beloften Omdat gij stemrecht bezit, werklieden, an ders niet. Doch weet en onthoudt wel, dat gij dit stemrecht niet aan M. Woeste te danken hebt. Want in De Denderbode van6Aptil 1893, 2* bladzijde 3" kolom lezen wij M. Woeste verklaarde zich tegen de meervoudige stemming 't ware, zegt hij, de versterking van 't algemeen stemrecht. De dubbele stem aau den huisvader strijdt tegen allen gezonden zin. Welken invloed zou men de herbergiers en kroeghouders niet geven, die allen getrouwd zijn Ziedaar die grrroote volksvriend Woeste. Hij, de gezworen vijand van uwe politieke ontvoogding, weigerde u alle kiesrecht poli tieke paria waart ge, politieke paria moest ge blijven. Werklieden, huisvaders en herbergiers, ver geet dat niet UI V erdraagzaamheid Tot hiertoe waren het maar deuieuws- bladen van de werklieden en der vrij zinnige partij wier lezing in de fanatieke -dorpen en klerikale kringen verboden "werd. Nu heeft de onverdraagzaamheid en de politieke haat de Woeste-katho- difken zoo verre gebracht dat gekonfijte nieuwsblaadjes, zoo als De Werkman b. v., in zekere katholieke werkmans kringen niet meer gelezen mag worden, en op sommige buitengemeenten onmee- doogend vervolgd wordt. Wij aarzelen niet van te verklaren dat dit vervolgiugsweik gemeen is, en, ge lijk we vroeger geprotesteerd hebbén tegen dergelijke feiten tegenover vrij zinnige bladen, zoo protesteeren wij heden met dezelfde krachtdadigheid alhoewel het een katholiek blad betreft. Aanhangers "van het vrij onderzoek zeggen wij tot onze vrienden Leest li berale en katholieke bladen, het voor en het tegen, wikt. weegt en oordeelt dan Om rechtuit te spreken,"wij hadden ons van wege de haatdragende partij Woeste tegenover de christene vólks- partij van Daens aan dien broodroof en die vervolging-verwacht. Wat meer is, we zijn nog aan 't einde niet van dien kamp op leven en dood. Het bewijst 'alleenlijk dat de partij Daens gevreesd moet zijn en men ze kost wat kost wil tot onmacht brengen. 'Zal men hierin lukken, zelfs met die strenge maatregélen Wij gelooven het niet, integendeel, zijn wa verzekerd dat hét voor De Werkman koren op den molen is. Het werkvolk dat nooit door Denderbode ofte papa van Standaard is verdedigd, zal De Werkman getróuw blijven lezen, eens deels omdat hij eene verbodene vfucbt is geworden, ander deels omdat hij in menige gevallen, wij bekennen het volgaarne, partij voor het werkvolk heeft genomen. De Werkmansvrienden. Het kind van papatje Denderbode ofte Standaard durft zoo honigzoet zwart op wit "schrijven dat hij werklieden WIL zien zetelen in alle openbare besthrén, zoo als armbestuur, go lshuis, gemeente raad, enz., enz. ja, dat ze tot zelf in d<s Kamer mogen komen. Wat zegt ge nu daarvan En wat heeft M. Helleputte in de Ka mer uitgeroepen Geeno werklieden-vertegenwoordigers hier in de Kamer, want dat ware een. gevaar!!!... I 'En wat heeft de papa va^ Standaardje de officieele Denderbode uitgeroepen Geen kontrool in onze besturen van ge-1 meente, weldadigheid, godshuis, enz., geene minderheden uit werklieded en liberalen samengesteld om orrs bestuur te komeu nazien weg met de E. Y. -2oo, zoo, Standaardje wil de werk lieden in alle openbare besturen verte genwoordigd zien, maar zullen de grrroote bazen het wel willen >En dan nog ja, als die werklieden met het huidige meerderheidssteisel naar deze besturen zullen gezonden worden, zal het dan zijn namens hunne werkbroeders ofwel bijzonderlijk namens de rijken? En wat zullen zij dan daar kunnen of mogen uitrichten in die besturen Zullen zij vrij mogen spreken, vrij mogen handelen, ten beste zorgen voor de werkende klas Neen, duizendmaal neen, en wat wij in den werk- en nijverheidsraad hebben zien gebeuren, is er een onomstootbaar bewijs van. Werklieden, in die voor waarden gekozen, zijn en blijven speel poppen in de handen der grooten en mogen maar mikken en knikken volgens do grillen van hunne meesters. Met de E. V. alleen kon de arbeiders partij vrije werklieden naar de bestaren zenden en daarom wilde de kliek Woeste, tot welke Standaardje behoort, daar niet van weten. Dat wij hierboven waarheid schrijven, nagels met koppen slaan, vinden wij in Standaardje zelf. Hij zegtDe katholieke gemeente raad van Ninove heeft reeds een werk man als lid in het bestuur der godshui zen aangenomen. j> Dat is waar, maar wie is die werkman. M. Brabant, hos- tenmaker Drij ontslaggevende bestuurleden van het Godshuis, 3 katholieken zoo kleri kaal als Standaardje zelf, laten het in eenen brief, aan de nieuwsbladen yam Ninove gericht, als volg weten De volstrekte waarheid is, dat de H. Burgemeester, die tot op de laatste dagen tegenkanter van Algemeen Stemrecht, Referendum en E. V. was, h ons zijhen kandidaat is komen opdrin- gen. Het kiezerskorps alleen kan een n werkman de macht vergunnen zijn n mandaat' waardig uit- te oefenen, zon- der te moeten tot speelbal dienen, te moeten jukken of bukken Ziedaar die werkman of beter die speelbal En zoo zou Standaardje er ook willen. Welnu, wij niet, en hebben onze onge lukkige werklieden nog een beetje bloed in 't lijf dan zullen zij garisch de kliek van StandaardjeDenderbodeStad Ni nove en andere volksvijanden naar den weerlicht jagen. Sociale droomen. Victorien Van de Weghe Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De heeren leden zullen vergaderen den Zondag 17 Juni om 3 ure nanoen ia de Vier Winden. DAGORDE 1° Voortzetting van den blik over de hoeve- bezoeken en de kweek der voedergewassen. 2° Uitdeeling van eenige exemplaren van een bundeltje over de voeding der planten. 3° Mededelingen. Mcdeg Programme du Concert Zondag 10 Juni 1894. Om 10 uren. August De Haeck tegen Karei Tallier Aalst. Om 2 uren. Van Ieghem Audegem tegen Blondeel Hofstade JOm 3 uren. Van Sanden Hofstade tegen Vermeiren Appels Om 4 uren. Beygaert Nieuwerkerken tegen Willands Baas rode. ZAL VERSCHIJNEN ZATERDAG 9 JUNI bij Xavibb HA- VERMANS, te Brussel. door de Dr «X. Th. Mouton. Prijs 10 centiemen. Verkrijgbaar bij den uitgever van dit blad. 1 ii. 'k Lag te dobbren op mijn sponde In den strijd van hoop en vreeze Schimmen rezen uit den gronde, Lieten in het boek mij lezen Dat het vrederijk verkondde. 'k Zag het werk als eèr gehuldigd 'k Hoorde 't lied der zoete blijheid 'k Zag het volk niet meer beschuldigd Om zijn strijdlust voor de vrijheid Die zijn heil vermenigvuldigt. Voor de kunsten, vlijt en nering, Zag ik hallen, scholen stichten, Om het kind tot hulp en leering Te verstrekken en te richten Tot der domheid volle wering. 'Democratie 1 Gij gingt het licht der Rede Op aard' doen gloren als Gods afgezant, Van gansch 't hïelal een enkel oord van vrede Herwinnen in een euklen broederband Omsnoerend stulp, paleis ea dorp en stede. Democratie, dan zouden Jezus woorden, Zijn heilgebod gaan worden nageleefd Dan zou het zwerk, bevrucht van wraak en moorden, Waardoor de geur van't kermend slagveld zweeft, Gezuiverd weer, gaan sohittren in deze oordon. Democratie, het stond in 't boek te lezen Dat Weer het volk zijn eigner macht bewust, Geen adelmacht, geen voretengril zou vreezen, Dat waar verdraagzaamheid de vrijheid kust, Der tcekoniBt htil en zegepraal zou wezen. donné le Dimanche 10 Juin 1894, a 11 1/2 heures du matin, sur la Grand' Place d'Alost par la fanfare de la lre Compagnie de l'Ecole deB Pupilles de l'Armée -sous la direction de M. Vanderlinden. 1. Travail et Progrès, Marohe milit". Vauderlindea. 2. Souvenir de Martha, Fantaisio. Flotow. 3. La belle Villageoise, Valse. Kessels. 4. Songe d'uno Nuit d'été, Célébre fiiarche. Mendelsohn. 5. La Malle poste, Polka. Tack. Erembodegem. (bij Aalst). Zaterdag nacht is hier eene laffe wraakneming gepleegd tegen een ge ringen landbouwer, wonende Brusselschen steenweg, in de herberg De Draaiboom, bij it. GoedvinkB. Kwaaddoeners hebben uit wraak 239 kuilen hop afge sneden en uitgetrokken, 85 kuilen aardappelen en 4 a 5 roeden vlas vernietigd; zij hebben den braven man ten deele geruinaerd. De policie doet ieverige opzoekin gen. Drongen. De metserhaas, Pieter De Vrecze-, is maandag tussecheu 2 1,2 en 3 ure van het dak van het Jezuietenklooster te Drongen gevallen. De man bleef op den slag dood.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2