Stadsnieuws. Kaatsspel-Houtmarkt. millioen verliest. En dat is nug maar een begin Wacht nu nog de millioenen voor den Congo... Maar,voorVlaanderen, niets Schandaal van 't spel. In een Fransch dagblad lezen wij met namen en cijfers tot proef, dat er in eenige speelhui zen van Frankrijk op één jaar 6,700.000 fr. verloren werd. 6 millioen 700 duizend francs Dat mag tellen. De beneficie, die er voor de croupiers uit die sommen voortkomt, wordt vergroot door de leeningen van 25 louis d'or, die een ongeluk kige speler vraagt en die daarvoor 5 p. c. be taalt, of hij het geld vijf minuten of acht dagen houdt. Al die speelholen vinden hooge bescher mt s te Parijs. Moest men nu bij die overgroote verliezen nog voege o wat er aan het spel verloren wordt te Monaco, Nice, Parijs en in ons landje te Spa, Oostende, Blankenberghe, Dinant en elders, en verder-in al de speelholen die als paddestoelen opschieten in al de landen der beschaafde wereld, het totaal ware zoo ont zaglijk dat men er niet zou durven aan denken honderden en nogmaals honderden millioe nen, weggeworpen door allerlei lui, maar voor namelijk door personen die hun geld niet met werken wonnen. En als men bedenkt dat alleen wat er in een jaar aan den duivel des spels wordt geofferd, voldoende zou wezen om honderd Huizende families uitjden hangen nood te helpen, duizen den ongelukkigen op den boord van den af grond der prostitutie te weerhouden, vraagt men zich af hoe staatslieden, die altijd over de zedelijke ontwikkeling en de stoffelijke verbe tering des volks spreken, niet bet minste doen ooi den spelkanker uit te rocieD, een van de bijzonderste oorzaken van zedelijk en stoffelijk verval Maar de regeerders hebben aan wat anders te denken 1 Moeten zij niet letten op het behoud onzer schoone samenleving, en dezelve verde digen tegen de arme lieden die om verbetering vragen, en die juist zoo arm en ongelukkig zijn, omdat eenige duizenden rijken tonnen gouds noodig hebben om naar de speelplaatsen te dragen. De uithongeraars geklopt. Het klerikaal ministerie dat liet brood, de margarine en de suikerij van den werkman wilde belasten, enkelijk om de renten van eenige rijke kasteelhee- r«n en groote grondeigenaren te ver meerderen, heeft het voorstel der inko mende rechten moeten verdagen, dank aan de kranige houding der linkerzijde en der bank van Antwerpen. De liberalen, met aldus te handelen, zijn van dezelfde meening geweest als de Voorzitter van het kabinet, M, De Burlet, welke op 3e April 1.1. verklaar de dat op 12 Juni dezer het mandaat van de helft der Kamerlelen eindigdeen dat hijgevolg zij geen recht meer hadden om nog langer te zetelen. M. Beernaert bevestigde als dan van den anderen kant dat kwestiën van be lang, punten van economischen aard zou den moeten besproken en opgelost wor den door eene Kamer door het nieuwe kiezerskorps benoemd. Wij gelooven toch wel dat de kwestie der inkomende rechten eene belang rijke kwestie van staathuishoudkunde is iB en dat de liberalen wel gedaan heb ben van den gedragsregel te volgen hun door M.de Burlet en M. Beernaert voor geschreven. Deze heeren hadden ge zegd uw mandaat eindigt den 12 Juni en de toekomende Kamers zullen over die punten beslissen welnu, de liberalen zijn van hetzelfde gevoelen geweest als de beide ministers en heb ben hunnen raad gevolgd Doch zij waren niet alleen, want wa ren zij het geweest, dan zouden de kleri- kalen met hunne overgroote meerder heid den zittijd nog niet gesloten hebben daar meester Woeste zoo tandenknar send had uitgeroepen Wij zullen voort gaan met beraadslagen, wij zullen voort gaan met stemmen. Men zou de linkerzijde fijn laten loo- peu hebben, maar zij trok zich niet alleen terug de bank van Antwerpen wilde ook niet zetelen, en de katholieke gekozenen van St. Nicolaas, IJperen en Kortiijk, tegenstanders van de voorge stelde rechten, zouden ook thuis geble ven zijn. Aldus zou men niet meer het voldoen de aantal stemmen gevonden hebben om het ontwerp te kunnen doen doorgaan en was het ministerie, ondanks zijne 50 stemmen meerderheid, wel verplicht het in te trekken. De uithongeraars zullen eventwel, vallen de kiezingen ten hunnen voor- deele uit, met hunne brood-,margarine- en suikerijbelastiDg, (maar dan stellig merkelijk vergroot en vermeerderd) later weer te voorschijn komen. Op allen die het met het werkende volk van stad en dorp, kleine burgers en geringe landbouwers wel meenen, berust den plicht van deze klaarte doen zien dat deze belastingen het ©vergroot aantal treffen zullen zonder den land bouw te redden dat eenige honderden rijke kasteölheeren en grom bezitters er alleen zullen bijwinnen met hunne ren ten te verhoogen, terwijl duizenden en duizenden er zullen bij verliezen. ;Eene bekentenis. De Belgische Syndikale Kamer voor den uitvoer van Belgische landbouw produkten, eene klerikale maatschappij die onder de be scherming van het Ministerie staat, heeft een verslag uitgegeven, waarin wij het volgende omtrent de boter aantreffen Eenige jaren geleden schonk deengelsche markt ernstige voordeelen aan de Belgen heden is dit nochtans veranderd. Onze koop lieden, die te veelgeld wilden winnen, aarzel den niet hunne boter met margarine te mengen. »De ongelukkige uitslagen daarvan lieten zich niet lang wachten. a De engelsche wet strafte de winkeliers die deze boter» in Engeland verkochten tot eene boete en de aanplakking van het vonnis aan de vensters van hun magazijn. a Dit had voor gevolg dat <de engelsche ver bruikers de belgische boter weigerden en wel dra werd deze markt schier» totaal voor ons gesloten. a Wil men deze-markt terugwinnen, dan zal dit slechts zijn ten koste van opofferingen, van tijd en geld, van waarborgen van eerlijkheid en verzorgde inpakking. Wanneer het zoo moeielijkis eene verloren positie terug te winnen, dan begrijpen wij niet dat er zoo weinig gehouden wordt aan eene markt die wij bezitten en'die wij ook slechts met veel moeite hebben gewonnen. Wij spreken hier over de markten onzer beide Vlaanderen. a In Ieperen verkocht men eenige jaren ge leden wekelijks 6000 kilos boter in bestemming voor Frankrijk deze verkoop is tegenwoordig geklommen tot 19 a 20 duizend kilos wekelijks. Deze gunstige uitslag te Ieperen, te Deynze, Waereghem, Veurne, Loo, Dixmude, Meenen, Aaltre, Thielt, Rouselaere en Kortrijk is ver kregen door het gezamelijk vervoer van al de botervoortbrengers, die hunne waar samen brengen en ook door het vertrouwen dat men dmkoopers heeft weten in te boezemen. a Van waar komt die strekking van den in voer van boter te willen belasten met 25 fr. per honderd kilos, wanneer Frankrijk maar 6 fr. eischt- - a Het is onloochenbaar dat, indien dit wets ontwerp vroeg of laat gestemd wordt, Frank rijk zijne rechten even hoog zal heffen. Dit ware de ruine van.den boterhandel. in de beide Vlaaudoren. Inderdaad, eens de fransche fmarkt ver loren, wat zal er dan geworden van.de groot- voortbrengst der boter en de talrijke verbeter de instellingen die met groote kosten tot stand werden gebracht n Nog een punt blijft aan testippen, om de domheid der inkomende rechten op de boter aan te toonen. In 1890 voerde Holland.nog 13.,700,008 kilos boter in, in België, in 1893 nog slecht» 5,889,679 kilos.' Daaruit blijkt dat het oogenhlik nadeit, waarop België in zijne eigene behoeften zal kunnen voorzien. Waar toe zal het inkomend recht dan dienen Wij zullen dan te veel boter hebben, zon der ze te kunnen uitvoeren, daar al de vreemde landen inkomende rechten zullen geheven hebben. Ziedaar groote waarheid. Vreemd kopergeld. Het fransch, italiaansch en luxemburgsch kopergeld van 10 en vaD 5 centiemen, alsook de engelsche munstukken van een penny en van een halve penny zullen, van en met 11 der loopende maand juni tot eerstkomende» 10 december, voor rekening van Staat, uitgewis seld worden doar de zorgen der Nationale Bank tegen in België gangbare munt. De uitwisseling zal gebeuren Tegen pari van de naamweerde der stukken, en met 11 juni tot 10 Augusti Tegen 90 t. h. dier weerde, van en met 11 augusti tot 10 October, en Tegen 80 t. h. dierzelfde weerde, van en met 11 October tot 10 december. Het pari der naamweerde van de engelsehe stukken zal gerekend worden te zijn tien cen tiemen voor die van een penny en vijf centie men voor die van een halve penny. De andere voorwaarden, waaraan de uitwis seling door de zorgen der Nationale Bank on dergeschikt is, zullen door onzen minister van geldwezen worden vastgesteld. Tegenstrijdigheden Wij hebben reeds doen uitkomen welke dubbelzinnige rol De Standaard speelt, in aanmerking nemende, dat dit kiesblad niets anders is dan het kleintje van onzen ofjcicelen Denderbode, 't orgaan der Aalstersche afge vaardigden. De Standaard bazuint het wel uit dat de werkende klasse in alle openbare besturen moet vertegenwoordigd zijn, maar de klerikale 1 oofden van Denderbode hebben in de Kamer uitgeroepeo geone werklieden-afgevaardigden in ons midden en Denderbode zelf met geheel den aanhang van Woeste heeft geschreeuwd Geene vertegenwoordiging der minderheden. Geen kontrool in onze besturen Is het aldus niet klaar, onomstootbaar bewe zen, dat de officieele Denderbode de verdediger der peêkens van Aalst, goed voor 't oude man nenhuis, zeggen de kristena volksdemokraten geheel en al wat anders voorstaat dan zijn zoontje De Standaard en d'at gansch dat schrij ven en wrijven geen adder doel heeft dan de lichtgeloovige kiezers wat vergulde pillen op ■te draaien. Het Land van Aalst heeft het zoowel gezegd wanneer hij van den Denderbode sprekende schrijft dat hij op 't stadhuis is lijk een mees ter in zijn werkhuis. En die meester met zijne andere vriendjes heeft er vast ta veel beiang bij om kontroleurs te weigeren voor al hunne konkelfoozerijen. En moest het bij mirakel gebeuren dat dia kliekmannen eenen werkman in hunne besturen zouden aanvaarden, dan zal het slechts en op demitdrukkelijke voorwaarde zijn dat die werkman ziende blind, hoorende doof en sprekende stom is. Wij hebben bet verledene week nog gezegd dat wij van zulke poppen niet en willen. Dat strijdt tegen den gezonden zin een werkman moet vrij en onafhankelijk de belan gen van zijne werkbroeders kunnen voorstaan hij mag geen hondje van dezen of genen baron wezen, hetwelk met een koordeken geleid wordt en slechts keffen mag als zijn meester het hem toelaat. Wij vinden aardig logiek en zonderlinge berekeningen in dien Standaard. Op de eene bladzijdo schrijft hij dat grootere tabakkweek de prijs zou doen dalen en op de volgende dat meerdere graanteelt geene prijs- verandëring zou veroorzaken] In de eene kolom vindt hij 30 fr. belastingen per hectare en weinige regels verder spreekt hij van 45 fr. belasting. Wij dachten den zuigeling van Denderbode toch wat sterker in logiek en rekenkunde. Verder beweert hij dat de inkoóffirechten den landbouw voor 6 millioen zouden kunnen ont lasten. Hij heeft er zich zeker niet aan verwacht dat de minister De Smedt-De Naeyerin de Kamer zou verklaard hebben dat de opbrengst der inkomende rechten niet zou dienen om de grond- en andere landbouwbelastingen te ver minderen, maar wel om nieuwe werken te kun nen uitvoeren, Wat kaakslag Een veelbelovend klarinettiste van onze stad bespeelde een blaastuig dat hem niet toehoorde. Zeker moeial zou hem gaarne bij de Jonge Garde ingelijfd hebben, en daar de jongeling van dit gevoelen niet was, werd hem zijn speel tuig ontnomen. Wij protesteeren daar .krachtdadig tegen en begrijpen volko- .men niet waarom er zoo streng moest gehandeld worden tegenover iemand welke door geeno verplichtingen gebon den v/as. Moest zeker eerbiedwaardige persoon van Aalst zich tegenover dien windmaker ook eens streng' toonen en hem zijne verplichtingen voorhouden wij gelooven dat hij aardige, gezichten zou trekken. Wij vernemen dat de jonge heer E. Backaert onzer stad, leerling aan het Conservatorium van Brussel, er den IeQ prijs met onderscheiding voor notenleer (solfège) heeft bekomen. Beste gelukwenschen 't Is feest ge weest in den Sympboniekring van de Vier Winden en in de Oude Garde. Toekomende week komen wij daarop terug. - •In het Staatsblad van 12 Juni dezer lezen wij dat de heer Edwaid Callebaut, gewezen-kapitein der 3® kompagnie (Statie-kwartier) onzer burgerwacht, ge machtigd is den eeretitel voor denzelf den graad te behouden. x Wij hoorden talrijke klachten over de moeielijkheden die men in onze bank voor de uitwisseling van de koperen geldstukken tegenkomt. Men verzekert ons dat er niets mag aan af te keuren vallen of dat de-stuivers geweigerd wor den, terwijl ze in groote steden, zoo als te Brussel, veel gemakkelijker aange nomen worden. Het geldt hier weer zeker trop de zèle j> en onze burgerij is daar in 't ge heel niet mede gediend. Overigens, de klerikale M. Allard heeft bijna een millioen franken zuivere winst om die uit wisseling te doen, hij moet er dus zoo moeielijk niet om zijn. Of zullen onze kleine burgers en arme werklieden mis schien verplicht zijn de slechte stukken te houden Men verzoekt ons de volgende lijk rede in te lasschen Messieurs, La mort de M. Attgüste RINGOIR frappe sa familie d?tin deuil cruel et inattendu, atteint la societè du concert, doüt» je suis en ce mo- ment pai tiöiilièrement l'intërprête, et affecte une partie de la population. Auguste Ringöir par son travail, son énergie, sa probité et sonhbnorhhilité avait conquia une place hpportante dans le commerce et l'industrie de notre ville. Homme u'initiative, il avait'Su se'mettre au niveau de tous les progrès et transformer un travail qui semblait péricliter. A diverses reprises ses pairs le déléguèrent pour siéger au tribunal de commerce d'Alost. Depuis longtemps inêinbre de la société du Concert, il était prof'>ndéme»t dévoué a ce cercle d'amis si bien établi dans la société Alostoise, et lorsque des évéuements difficiles survinrent, il fut des premiers a se rnettre a l'eeuvre pour reconstrtuer et fortifier cette institution -qu'il aimait de toutes ses forces.' II était membre du comité et apportait dans l'exercice de ses fonctions le zèle et la dévouement qu'il mettait a tout ce qu'il entre- prenait. Auguste Ringoir n'avait que des amis c'était un cceur d'or, prêt a oblRer il était respecté et ciiéri de ses ouvriers pour lesquels il était toujours juste; intègre, bienveillant et attentif. Par tous les moyens il cherchait a éviter des cbómages, mêine d?une heure, et il s raulti- pliait pöur que l'ouvrage ne fit jamais défaut. Augustö Ringöir a été ënlevé en quelques jours, d'une mauière presque foudroyante, la tendresse d'une épouse, a l'affection de ses enfants et de sa familie, a la sympathie de Ses nombreux amis. Fuisso ce concours empressé de tous cetix qui ont connu notre ami, ce deuil unanime- ment porté, être pour les siecs un soulagement a leur légitime douleur en leur rappelant l'êtra bien aimé qu'ils ont perdu, mais dont la mé- moire est véuérée, et survivra dans ls coeur et le souvenir-de tous. Ami Auguste Ringoir TAdi'eii 1 GuillAtjme DESMEDT. Au nom de la société du Concert. Alost, Ie 14 Juin 1894. Sociale droomen. Ei. Victorien Van de Weghe. Sterfgeval Men meldt het overlijden van den heer La- po ut r#, afgevaardigde van Brussel, zondag morgend bezweken aan de-gevolgen van een tileuris, verwikkeld met ontsteking van de uchtpijp. M. Lepoutre was in 1892 tot afge vaardigde gekozen. Landbouw. Land-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De heeren leden zullen vergaderen den Zondag 17 Juni om 3 ure nanoen in de Vier Winden. DAGORDE 1° Voortzetting van den blik over de hoeve- bezoeken en de kweek der voedergewassen. ■2° Uitdeeling van eenige exemplaren van een bundeltje over de voeding der planten. -3° Mededeelingen. Medeg Zondag 17 Juni 1894. Om 10 uren. S. Van'den Spiegel tegen Cam. Persoon» Aalst. Om 2 uren. August De Haeck tegen Karei Tallier Aalst. Om 3 uren. Muylaert, Herdersem tegen B. Raes, Opwyck» 'k Lag te woelen op mijn sponde^ Dobbrend tusichen vreeie en hopen, Toen de schimmen plot» verzwonden; Uit den afgrond andre kropen, Dreigend voor mijn oogen stonden. 't Wai het heir door list bewogen, Dat door de eeuwen, door de tijden *t Volk in domheid wil gebogen, Tweedraoht zaaiend, twist en lijden Door der dweepzucht haat en logen. 't Was het heir van Romes kneohten, Dat den strijd w«er aan kwam vangen Tegen wet en wil en rechten, Onverdraagzaam, 't zielsverlangen Door zijn arglist kwam bevechten. Een sombre kreet, holdaavrend als de stormen, Klonk door het zwerk Wij zijn de Apostelsehaar Die 't bevend volk, die zwoegende aarde wormen, Verlossen moeten uit het zielsgevaar Der leer waardoor men 't leven wil hervormen «Wie spreekt van wet en reoht en zinsontslaviug Een wet is recht der kerke blind geloof »Wie spreekt van rede,'wetenschap, beschaving? De rede is 't goud, waarvoor geen hart blijft doof Der Kerke macht, haar einde, doel en staving I Men wil dsn kamp door de eenwen been gsstredsn Waarvoor het volk zelve ons de ^wapens bracht ■Gewoonte en lafheid, hoogmoed, wulpsche seden, Waarin het rustloos rondtast iu den nacht... Welaan, de Kerk heeft nooit dien strijd vermeden t» i

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2