tJ ONS HUIS 9de Jaar. Nummer 26 Zondag 1 Juli 1894. Hofverlichting en groot Bal Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 60 voor den buiten PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. voorop betaalbaar Man abonneert zich op alle postkantoren voor den buitan voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Yooruifgangstraat 10, AALST. ««BS HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Keklamen 75 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Prijs der Annoncen per drukregel. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVAS, Madelenastraat 32, Brussel. Nee epe nee metü. AALST, 30 JUNI. "Werkmanskring VOORUITGANG DOOR 'T WERK. Schoolstraat AALST. Concordia. Dijnsdag 3 Juli "Vr-ijen ingang aan den oprijs van 10 centiemen. Men verzoekt de leden vriendelijk hunne kennissen aan te moedigen dit prachtig FEEST te wonen. De Vooruitstrevende politiek. I. Heden Zondag vergadert het Vooruit strevend Congres te Brussel om het lcies- platform voer de aanstaande wetgeven de kiezingen vast te stellen. Het oogenblik is dus gekomen om in eenige breede trekken de politiek der Vooruitstrevende partij samen te vatten, •opdat onze vrienden zich kunnen wa penen tot den aanstaanden kiesstrijd en zich voorbereiden om het nieuw kiezers korps in te lichten aangaande de vele hervormingen, welke het land van de Vooruitstrevende partij verwachten •mag, zoowel op het zuiver politiek ge bied als op het gebied der stoffelijke be langen. Het algemeen stemrecht, zuiver en •onvervalscht, blijft nummer één vau ons program. Daar echter, op dit oogenblik, een nieuwe herzieningsveldtocht niet mogelijk is, zullen wij afwachten wat het algemeen meervoudig stemrecht ge ven zal en is de uitslag, zooals velen vreezen, nadeelig voor de volksklas, zal tie beweging voor de volstrekte politieke gelijkheid onmiddellijk herbeginnen. M aar in afwachting dient de strijd toch voortgezet te worden om voor de ge» rneentekieziugen het algemeen stem recht op 21-jarigen ouderdom te beko men. Het Vooruitstrevend Congres zal in dien zin besluiten, en aan onze ge kozenen den plicht opleggen, bij de be spreking der kieswet voor de gemeen- tm 25. NOVELLE. Naar het Duitsch door Kapitein Van Ackeb. Dit lied zingt zij, omdat zij het geerno zingt, en omdat de groene ringjes, die zij tot eene keten te zamen voegt, haar waarschijnlijk lust geven om van een ringje n te zingen. En wie zij is ?o Willem, gij zijt ondankbaar dat meisje beeft zoo veel en zoo geerne aan u ge dacht het is ons Antieken 1 Marie boog door het venster en riep Anneken, kom eens hier 1 Wij hebben be zoek gekregen Verbluft stond Willem te kijken als Anneken de kamer inkwam. Een kicd had hij over acht jaar verlaten hij geloofde nog de warme kleine kinderhand in de zijna te gevoelen •n na stond eene slanke, schoone jonkvrouw voor hom en haar gelaat toonde hem met ver bazende gelijkenis de trekken van do zuster, gelijk zij hem over zoo veel jaren voor de eerste- maal verschenen was. Slechts een oogonblik monsterden Anna's oogen den voor haar staande. o, Eindelijk teruggekeerd riep zij juichend, Zij liep naar het vensteren Willy riep zij. Willy kom biuuen, onkel Willem is eindelijk gekomen Met stralende oogen en gloeiende kaken kwam Marie's oudste dochtertje binnenge stormd, gevolgd door de meisjes, wien de blon de haarvlechten rond de blozende wangjes ten, het algemeen stemrecht te eischen en hardnekkig te verdedigen. In zake onderwijs vragen wij het ver plichtend en kosteloos lager onderwijs en uitsluitend leek op alle graden alsook waarborgen ten voordeele van de offi- ciëele onderwijzers tegen de willekeur der regeerders. Scheiding van Staat en Eerediensten en afschaffing van alle de voorrechten aan de bedienaars der eerediensten toege kend, is een van de partijeischen waar van geen haarbreedte mag afgeweken worden. In ons land van gelijkheid mag de wet geen onderscheid maken tusschen de burgers of zij arm zijn of rijk, ge leerd of ongeleerd, leek of geestelijk, voor allen moet de wet gelijk zijn, op elk gebied en zoowel in 't burgerlijk als Het militaire leven. Tegenover den Staat gelijke plichten voor allen en in den Staat gelijke rechten voor iedereen. De vermindering der krijgsplichteu en de gelijkheid van alle de Belgen voor den krijgsdienst, is eene van die schoone grondbeginselen, die, in de rangen der vrijzinnigen, geeue tegenstrevers meer ontmoeten. Onder het cijnsstelsel was er aan geeue vermindering der krijgs plichteu te denken, en nog minder aan eene vermindering der krijgsuitgaven, De Kamer was verslaafd aan het Hof en stemde alles wat het Hof verlangde ver zwaring van den dienst, vermeerdering van de uitgaven. Honderden millioenen werden verkwist aan dwaze verdedi gingswerken, die in tijd van gevaar niemendal zullen beschermen, en aan gedurige veranderingen van wapens. Bovendien werd de wraakroepende bloedwet behouden, de schande onzes lands, de onuitwischbare vlek, het keu- merk van het volkshatend en volkster gend cijnsregiem. Dat moet allemaal veranderen De dienstplicht moet gelijk zijn voor allen de diensttijd moet aanzienlijk vermin derd worden, zoodat hij den tijd niet overschrijde noodwendig voor de oefe ning in den wapenhandel en de krijgs- vlogen. Zij liepen bij den Treemden heer als of hij een oude kennis ware geweest. Ja, Willem z.ig het wel, veel was van bem in zijnonkels huis gesproken geweest, want de bruine reiziger was voor de kleinen een vriend geworden, zonder hem ooit gezien te hebben. Hij trok de kinderen tot zich. Ieder frisch ge zichtje scheen hij te kennen. Dan viel zijn blik weder op de beide zusters die voor tiem ston den. Do eene, dat was Marie niet meer die an.lere, dat was Marie nog niet, inaar in zijne gedachte versmolten de beide gestalten in eene oude herinnering die in zijn hart herleefde en hem met een oneindig gevoel van geluk ver vulde. Aan beide zusters stak hij de handen toe en zegde innig Vaderland, dierbaar vaderland Ha, ik ge voel thans wat het heet, uit den vreemde bij zijne beminden terug te keeren Meilijn kwam dien dag niet te huis. Nog vier dagen moest Marie wachten eer zij hmn de blijde tijding van Willems terugkomst en van eene andere gewichtige gebcuitenis kon mede- deelen. Toen Meilijn eindelijk gekomen was en hij zich verwonderd door M irie alleen ontvangen zag want gewonelijk kwamen de kinders hem juichend tegemoet gesprongen hoorde hij dan met verrassing dat de reislustige neef eiu- delijk was teruggekeerd. Welnu, en waar hebt gij hem weggesto ken n vroeg hij. Hij is met het jong volkjo in den tuin zegde Marie. En, beminde man, vergun mij nog eenige oogenblikken eer gij hem en de kin ders gaat opzoeken voegde zij er bij terwijl zij vleiend, zijnen arm namik moet u nog iets vertellen eer gij Willem ziet. bewegingen. Beperking der militaire uitgaven, Afschaffing der bloedwet en der plaatsvervanging, En on\ alle die punten te verwezenlijken de gewapende natie Elke burger gewapend ter ver dediging onzer onafhankelijkheid en tot handhaving onzer vrijheid tegen hare binnen-en buitenlandsche vijanden. Af schaffing van het kazerneleven, Ziedaar voor wat de politieke-, on derwijs- en legerquasstie betreft. De Vooruitstrevende partij wil geheel het belastingstelsel, dat nu rechtstreeks of onrechtstreeks schier uitsluitelijk op de kleine burgerij eri de Volksklas drukt, geheel omkeeren en naar den eisch der billijkheid regelen. Geene belastingen meer op den grond, met het zweet van den landman besproeid geene belastin gen meer op de voedingsmiddelen van de volksklas geene patentlasten meer, die den handel belemmeren ;geen accijns meer op alcohol, bier, suiker en tabak, en vervanging van alle deze kwellende, onrechtvaardige lasten door eene toene mende en proportioneele belasting op alle de inkomsten, zoo roerende als on roerende, met vrijstelling van een mini mum. Schoon princiep dat den arbeider ontlast en dep bezitter belast evenredig naar zijn vermogen. Vrijhandel in den breedsten zin. Geen tolwezen meer! Geene bescherming noch voorde nijverheid noch voor den land bouw, bescherming die alleen de rijden beschermt en die oorzaak is dat onze nijverheid geen gelijken tred houdt met den vooruitgang in het buitenland en dat de landbouwer zich niet wetenschap pelijk ontwikkelt. Vermindering der registratie-, muta tie-, zegel- en andere rechten (lie, al weer, grooteudeels op de burgerij en de volksklas drukken, wijl de groote eige naren wel weten er zich aan te ontrek ken. Het ideaal ware slechts éêne belas ting, namelijk op het bezit, op den rijk dom, op de inkomsten, omdat zij de eenige rechtvaardiger is. Waarom het En thans vertelde Marie aan haren weinig opmerkzamen man, waarom Willem destijds het vaderland veriaten had. Zij sprak hem van den jongeling met de bruine oogenen wie dat geweest was hij die haar het gro ne ringje had gegeven. En zij bekende haren echt genoot hoe zij dien jongeling aanstonds had herkend toen zij hem de eerstemaal weeiv.au, en hoe en waarom zij deze ontdekking aan Mei lijn had verborgen, en hoe zij dan op het land goed in Hanover opmhartig met Willem hul gesproken en dat hij thans was wederge keerd, genezen van al het verledene- leed en hoe hij thans met frissche hoop een nieuw leven te gemoet zag. Kijk, kijk zegde Meilijn, die niet moede werd in het lieve aangezicht van de ijverige spreekster te sc ouwen en van dat alles heb i.i niets geweten. Maar gewis, liet was ja zoo nog best... Heeft uwe moeder daarvan gewe ten n Neen hoe komt gij tot die vraag Omdat uwe moeder mij indertijd als Wil lem op reis ging om geen peter te moeten zijn van ons eerste kind, aanraadde niet te veel naar de bewe greden te zoeken en zij tamelijk juist deze reden te noemen wist. Maar indien ii< u eens naar die redeu gevraagd hadde vroeg Meilijn wat hadt gij dan gedaan Wel, dan zoudt gij eens te meer gehoord hebben, dat ik u alleen uit ganscher hart bemin en altijd bemind hebbe. En ik geloof u, mijn braaf wijveken Ja, ja ik weet het n zegde Meilijn met diepe over tuiging. Kom laat ons naar onze lievelingen gaan zien En Marie schalkachtig beziende, voegde hij er bij Nu is hij toch geheel zeker brood van den werkman belasten, dat hij zich zoo moeielijk aanschaffen kan Dat is afschuwelijk En waarom het bier, het vleesch, de kleederen, de wo ningen, de lucht die wij inademen, het zonnelicht dat ons verwarmt Dit alles is willeki ur en onrecht, door de rijke regeerders ingevoerd en door het cijns- stelsel behouden. Aan het algemeen stemrecht nu dit onrecht te vernietigen, door personen naar de Kamer te zenden, die in alles de gelijkheid voorstaan en vast besloten zijn bet huidige belastingstelsel te ver vangen door de belasting op het inko men. In een volgend artikel spreken wij over de arbeids- en landbouwhervor mingen, welke de Vooruitstrevende partij op haar program heeft. Wat de uithongeraars willen. Onder titelDe voedinr/ en beschermende rechtenschrijft M. L imbiotte in La Léf or me Om zijne verloren krachten te herstellen, moet een volwassen werkman dagelijks 800 grammen brood en 350 grammen vleesch eten of 290 kilos brood per jaar en 115 kilos vleesch. De belgisc'ae landbouw kin niet eens aan deze behoeften voldoen. Er zijn in het land 1,400,000 hoornbeesten 365,000 schapen 650,000 varkens hetgeen dair of omtrent 410 millioen kilos vleesch uitm takt of 68 kilos per inwoner. Het is waar dat het persoonlijk verbruik per inwoner in België maar 20 kilos bedraagt per jaar en per volwassen inwoner, in plaats vau 90 kih s, wanneer men aanneemt dat vrou wen, kinderen en grijsaards geen 115 kilos noodig hebben. Maar juist dit gering verbruik, moest eene reden zijn om den invoer van "reemd vee te bevorderen en de prijzen te doen dalen, ten einde het vleescheten te vermeerderen. Tot hiertoe vervingen de werklieden hun be perkt gebruikt van vleesch door meer brood te eten, een kilo daags in pina s van 800 gram men. Welnu, België brengt ook 800 millioen ki- logr. graan te weinig \oort om in de landelijko beboetten te voorzien. Marie trok Meilijn naar het balkon dat op den tuin uitkwam. Daar is hij Ziet gij hem ginder? zeg de zij. En gij kunt nu op hetzelfde pas nog andere stu liën maken zoo voegde zij er schertsend bij. Meilijn kee>< in de hem amgeduida richting. Daar zag hij zijnen neef langs het breede wan delpad komen en nevens hem uiet vreu"- destr ilend gelaat, ging Anneken. Willem sc men ijverig tot Anneken te spre ken en hare oogen hingen aan het bruin ge laat van den spreker. Zeg Mai'iek. n n fluisterde Meilijn. Zon er op het einde uit die twee daar nog iets wor den Marie knikte. Ik geloof, er is iets in ga hg. Zij heeftal- tijd van'Willem gedroomd, en hij... Nn hij verzekert al meer en meer dat Anneken op mij gelijkt, dat is gelijk ik vroeger was. Eu laatst hoorde ik hoe hij haar in den maanschijn bij het venster eene oude geschiedenis vertelde van een groen ringje, en sedert verkeeren zij nog vertrouwelijker met elkander en kunnen het nog min verb.rgen boa zeer zij elkander bevallen. Dat is het beste wat ik sedert lange gehoord heb 1 riep M llijn. Hij leunde over de borstwering van het bal kon en riep een luiden groet en ondubbelzin nige celukwenschingen naar beneden. Het jonge paar zag verschrikt omhoog, lach te en bloosde en kwam eindelijk rap in huis ge- loopen, gevolgd door de juichende kinderschaar die thans de stem van den vader had gehoord en naar boven kwam gestormd. EINDE. 4 JJ"LJ..1

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1