Stadsnieuws. V Het ware dus eene even groote misdaad de granen te belasten, daar alles wel ingezien het brood, nog de eenige voedzame eu goedkoope spijs der armen is. Welsprekende cijfers. Wij stellen de vraag, wie op den bui ten verhopen mag voordeel uit de ia- komrechten te kunnen halen Nemen wij voor het oogenhlik de rechten op het meel. Niemand zal ten eerste kunnen be twijfelen dat het meerendeel der platte landsbevolking bestaat uit personen, werklieden, kleine winkeliers, kinine en zelfs groote landbouwers,die geengraan Oogsten om het te verkoopen. Slechts de landbouwers, die zeer uit gestrekte boerderijen gebruiken zijn in het geval graan te verkoopen. Hun ..ge tal is uiterst kltin. Buiten hen zullen alle de werklieden zonder op het minste voordeeL te kun nen wijzen, hun brood duur Ier moeten betalen. En hoever reikt het getal dergenen, die meer graan oogsten dan zij voor eigene verbruiking noodig hébben en diensvolgens er kunnen verkoopen Er zijn in België nagenoeg 750,000 landbouwers De statistieken leeren dat ongeveer 315,000 min dan 50 aren gron de bebouwen. Het spreekt van zelf dat zij wel graan koopen, maar er geen ver koopen. Hun belang is dus geen in- komrechten. Ongeveer 218,000 bebouwen van 51 aren tot 2 hectaren. Gemiddeld bereikt de gebouwde grond geen hectare, en de twee derden van dien grond is gelegen in streken, die voor graanoogst onge schikt zijn. Ten andere wat kan men wel aan tar we en zelfs aaD rogge oogsten op eene uitgestrektheid van eene hectare Deze landbouwers kweeken vee en leven van den opbrengst van hunne Boerderij en van hun vee misschien koopen zij zooveel graan niet als de eersten waarvan wij spreken, maar on getwijfeld verkoopen zij er geen. Zij ook hebben geen belang bij de inkomrech- ten, indien hun belang niet tegenstrij- dig is. Er zijn ongeveer 110,000 landbou wers die van 2 tot 5 hectaren bebouwen. Twee derden dier gronden zijn ook ge legen in streken, die voor graanoogst grootendeels ongeschikt zijn als Kem pen, Ardennen, Condroz. Hoevelen blijven er dan over die bij do rijzing van den prijs van het graan belang hebben En hoe groot is dat belang? Hoe vee hebben zij te verkoopen Twintig, der tig zakken van honderd kilogrammen Dat maakt hun een voordeel van 30 o: 40 frank per jaar, wat zij alras verlo- len hebben indien zij in bet geval zijn tot voeding van hunne paarden haver 'te moeten koopen. Dan hebben wij degenen die tusschen 5 en 20 hectaren bebouwen. Zij zijn ten getalle van ongeveer 83,000. Nemen w ij aan dat zij gemiddeld 5 hectaren aan graanoogst bestedon. Zij oogsten 10,000 kilogrammen graan, waarvan 3000 voor verbruiking van beu zelven en van het vee, alsmede voor bet her- zaaien. Hun blijft te verkoopen 70 zak ken, die bun met de voorgestelde rech ten een voordeel van 100 franken kun nen geven. Eindelijk zijn er ongeveer 14,000 be bouwingen van 20 a 40 hectaren, waar van meer dan 5000 door de eigenaars zelven worden gebruikt. Nogmaals zijn de 'twee derden gele gen in streken waar de graanoogst biina onbekend is. Zij alleen, een klein groepje aan zienlijke landbouwers kunnen een ezenlijk belang bij de beschermrech ten hebben. Maar hunne persoonlijke belangen zijn da belangen van den buiten niet. A oor eenieder op den buiten, gelijk in de stad, duurder brood, voor eenige bevoorrechte groote boeren een voordeel, dat na korten tijd in eene verbooging van den pacht te niet zal gaan, ziedaar dus de eenige gevolgen, die een maatregel kan hebben, die zoo gezegd den landbouw zou moeten red den Kiescom edie. Hoe kiesbelang, van gewoonlijk moedwillige achterui'kruipers bijna socialisten kan maken, blijkt uit de volgende woorden van den cleri- calen Eseaut, hetorgain van M. Coremans. «Met verontwaardiging zult gij debaatzuch- tige voorstellen der grondbezitters cn van eeni ge. vette capitalisten verstooten, die willen speculeereu op de haver, het meel, het koren, op gevaar af bet brood te rooveu uit den mond van deu kleinen boer, van den kleinen burger en van den werkman. «Gij zult niet gedoogen dat men het lot en de onverdiende ongelukken verergere der arbei ders, met hun te beletten ingelegd Ameri- kaanscb vleesch, kunstmatige boter, vervaar digd met margarine, mélk en olie te eten, en gij zult beletten dat men de Volkskinderen veroordeele terug te keereo tot het'verbruiken van den walgelijken reuzel. Tot een Gouvernement, dat huishoudkundige ketterijen aan den dag legt, dat vindt dat de werkman te gelukkig is, dat het leven te goed koop kost, zult gij-met'fierheid zeggen iVETO.n Wij zouden het niet beter zeggen Inder daad, de invoerrechten kunnen alleen voordeel geven aan de vette capitalisten, die speculeereu op den honger en de onverdiende ongelukken van den werkman. De Escaut heeft groot ge lijk maar waarom scheldt het blad van M. CoremaifS dan gedurig op de werklieden, wan neer zij meer loon vragen aan de vette capita- listen, die hen in de nijverheid en den handel uitzuigen Of de geringe m in uitgebuit wordt door deu htudeigeuaar of den nij veraar, staat toch gelijk, zouden wij deuken 1 Maar de Escaut houdt van geene vergelij kingen. Wat in zijn politieken winkel te pas komt, vindt hij goed en datr het politiek be lang vau MM. Corem insen consoarten nu vergt dat zijde invoerrechten bestrijden, komen zij er tegen op, net gelijk zij dezelve verdedigen zouden, waren zij door een landbauw-arrou- dissement gekozen. 't ls enkel Liescomedie, vrienden'! Kontrool in alles. Wij hebben immer voor de vertegen woordiging der minderheden in alle wetgevende lichamen eu in alle openba re besturen gestreden. Waarom? Omdat.we overtuigd zijn dat een ernstig nazicht in alle bestuurzaken niet anders dan voordeelig kan zijn aan het alge meen belang. Hoeveel misbruiken zou den er niet vermeden, hoeveel onr.cht- vaardigheden niet belet worden Wat meer is, wij zijn ten volle overtuigd, dat iu besturen waar altijd dezelfde perso nen alles mffamVie afhaspelen, dat daar ■veel,publieke centjes verkwist worden om de vriendjes le verrijken. A aa-tijd tot tijd lekt die bedriegerij eens uit, maar moest men weten hoe er gekonkelfoesd wordt, hoe iu sommige besturen zeker personen zich met de publieke penningen vet mesten, de al gemeene kreet van alle treffelijke lieden zou ziju Kontrool en nazicht iu alles. 'Wij kennen aldus eene étad in 'Vlaan deren waar de vriendjeswelke de kolen aan de openbare besturen mogen leve ren, prijzen in rekening brengen, welke 25 per honderd boven de hoogste prijzen staan. -En nevens deze eerste -karotterij mag neen moet men zich nog eens 'afvra gen of het vereischt gewicht wel gele verd v ordt en of er geene geladen karren soms verkeerd gevoerd wor den. In die zelfde Ylaarrrsche stad hebben wij geweten dat sommige ambachtslie den in jaren van kiezing verwonderd opkeken wanneer ze verzocht werden rekeningen van verricht-werk"te komen ontvangen, daar ze wisten dat ze niets, maar volstrekt niets gedaan hadden. In diezelfde gemeente zijn er nog dl grooter, ja kolossaler konkeïfoezerijen gebeurd. Wie moet dat bedrog betalen De 'be- lastigden zelf. 't Is van hunne centen dat de vriendjes bevoordeeligd worden, 't is van hunne centen dat de vriendjes ver rijkt worden. Wij gelooven het wel dat ze legen de E. V. zijn, die kontrool in alle besturen zou biengen gouvernement een keffen dat het klerikale model-ministerie was. Zij zijn 10 jaren aan bet bewind geweest met eene verpletterende nuer lerbeid van 50 stem men. Zij hebben partij wetten, nieuwe belastin gen en de dwaaste uitgaven voor het milita risme gestemd en alzoo al hunne beloften onder de voeten getreden zij hebben de openbare besturen met hunne partijgangers opgevuld, de zoontjes, kozijntjes en vriendjes overal geka- zeerd en bovenal voor hunnen eigen zak, zoo- veefstaivers mogelijk geklopt. Wij, te Aalst, hebben er hier bijzondere 8taaltjesvan gezien. Overal was dezelfde partijdigheid, dezelfde kliek-bevoordeeliging, en dan durven ze nog uitroepen dat ze veel beter hadden kunnen besturen Wat zou het danwel geweest zijn Eene klerikale bekentenis. Zeker, wij nemen aan dat alles wat de Katholieken in de Kamer gedaan hebben niet perfekt is, dat zij misschien veel betere din gen hadden kunnen doen n Bovengaande verwijt van plichtverzuim vin den wij niet in een vrijzinnig blad maar wel iu De Stad Ninove, een orgaan van M. Woeste en zoo klerikaal als zijn boezemvriend, deoflï- cicele Denderbode. Zoo, zoo het katholiek ministerie dat reeds 10 jaren aan 't bewind is, heeft dan zijn plicht niet vervuld niet gedaan wat bet doen moest of niet al gedaan wat het doen kon -En hoe dikwijls hebben wij de klerikale bla den van alle groottea niet liooren bassin en De nijverheidsschool.- Dendergalm heeft benevens andere plaatselijke bladen de inrichting ge vraagd eeuer nijverheidsschool. Het is buiten kijf, dat dergelijke school iu ee.ie stad als de onze oneindig veel nut zou stichten. Inderdaad een fabriekarbeider mag geen machien, maar moet een denkend wezen zijn, bij wien elke handeling haar doel heeft de .practische ondervinding moet met theoretische gronden gepaard gaan om zooveel profijt mogelijk uit het werk te trekken.; dit leert men in de nijverheidsschool. Het is. denken we, heel goed verstaan, dat eene nijverheidsschool ten dienste moet wezen der werklieden de toegang moet bijgevolg volstrekt kosteloos zijn. Doch eene andere voorwaarde is mis schien nog gewichtiger. De bijwoning van dergelijke gestichten veronderstelt reed-s eeuen zekeren graad van verstan delijke ontwikkeling, de grondige ken nis der beginselen van 't lager onderwijs eu hoeveel werkerskiuderen mogen hierop aanspraak maken Op twaalf jarigen ouderdom, vroeger uog, vóór dien tijd worden ze op het fabriek ge stampt de eenige begrippen van lezen, schrijven en rekenen, die -ze op de la gere school vergaarden worden vergeten en na-eenige jaren -zijn ze volkomen on geleerd. «Voeg daarbij dat een honderdtal kin deren iu ééue klas opeengedrongen -'zit ten, dat de onderwijzer, hoe groot zijn ie ver ook vveze, onmachtig is er een degelijk onderwijs aan te geven, en gij zult overtuigd zijn dat dergelijke on« volledig onderrichte -leerlingen met weinig vracht de lossen eener nijver heidsschool zullen volgen. 'Meer nog, dn het laatst verschenen -stadsverslag lezen we dat op 237 lotelin- gen er 59 of bijna "25 °j0van alle onder wijs beroofd waren. Iloe kan'in die voor waarden eene nijverheidsschool voorde werklieden-nuttig ziju Het kwaad moet in tien wortel aange tast, het lager onderwijs doeltreffender gemaakt worden en dan alleen zullen de werklieden nevens de practische ook de 'theoretische kennissen kunnen ver garen, onontbeerlijk voor bun bedrijf. Z. Zou het waar ziju, zoo als ons 'Verze kerd wordt, dat een groot gedeelte der instrumenten van de Jonge Garde aan onze stedelijke muziekschool toebe hoort? Dat ware toch eeu comble Wij be grijpen dat men uit vriendschap jaar lijks aan deze maatschappij eene toelage van-2000 fr. schenkt om met haar mu ziek alle gemeenteplechtigheden op te luisteren. Maar haar op den hoop toe, met 't geld van de stadskas, nog de helft harer speeltuigen bezorgen, dat ware toch wat grof en overdreven Zou men niet even gemakkelijk hunne nieuwe kleedij kunnen betalen hebben We zijn geheel verzekerd dat de offi- cieele, welke ook aan den kaas zit, daar geen regeltje zal weten over te ant woorden. Is het waarheid dat het er Zondag avond in eene klerikale herberg der Merkt fel zou gestoven hebben tusschen twee lieeren die wel moeten ingelicht zijn over hetgeen er in sommige open bare besturen zoo al gebeur Zou onze politie of wel de bestuurlijke Overheid niet weten, of het waar is dat men daar van buiten gewone konkeïfoe zerijen heeft gesproken, en dingen aan het licht gebracht, waarvoor strenge onderzoeken zouden noodig zijn Wij verwedden eene Kerrnishesp tegen een schepershondje in chocolade dat de offi- cieelc Denderbode, welke uogthans de bijzonderheden van draadje tot naalde ken moet kennen, daarover geen woor deken reppen zal. In alle geval, de kruik gaat zoo lang te water tot ze breekt, eu waarheid komt toch eens uit. Waar was de politie toen er verleden zaterdagnacht zulk ruststoorend lawijd in onze voornaamste straten en zelfs op de Groote Merkt is gemaakt geworden Sliepen de politiemannen of waren er vrien Ijes in Jt spel Kennis. Het is dus vandaag Aalst-Kermis. Wij gelooven niet dat er ooit vau dis jaarlijkscho leest minder is gesproken geweest dan wel van dit jaar. Tot bewijsstuk daarvan dieue het officieel Kermisprogramma, dat zoo onbedui dend als oprecht belachelijk is, maar toch eene merkelijke-som uit de gemeentekas kost. Hét verdient zelf -niet van besproken te worden, want als men het met dat van Erembodegesn vergelijkt, waar de volksspelen van 5, 6 en 7 ure 's iuorgends ten Westen vau de wijk be ginnen om 's avonds ten 8 en 9 ure in bei Oosteo te eindigen dan moet men zich af vragen of de officieele feestcommissie van 't landhuis met het profijt der ueeringdoeners heeft illen den draak steken Wij, Aalstenaren, zeggen gemakkelijk waar hetpast Wat flauw bescheed Ui Wij gelooven dat dergelijke uitdrukking riet zou voldoende wezen om onze kr misteesten te betitelen', want 't is miserie zonder weerga, krot en kompa- guie van eerste klas. Waarom zijn de inrichters niet meer bij machte om iets nieuws, iets aantrekkelijks te vinden, oflaten ze het boeltje gaan zoo als hét draaien wil Ga it den boel om zeep Opgepast Opgepast voor de openbare gezondheid'! Opgepast voor bat eten vau onrijp fruit en van alle dranken of spijzen die de gezondheid kunnen uadeelig ziju l! Opgepast voor da reiuheid eu de verzuiw- ring Niet genoeg voorzorgen kunnen er genomen worden tij deze eerste zomerhitte. Wij roepen hierop de aandacht vau af de belanghebbenden. NIEUW HOSPITAAL. De aanbesteding is aaugeplakt en wij wert- schen dat inen zoo haast mogelijk de handeu aan't werk kunne slaan. Alleenlijk zouden wij gaarne in de voorwaarden der aanbesteding een minimum-dagloou willen zien. Hebben zij, die zoo hoog met werkmansliefde oploopeu, daar wol aangedacht Kermis. Victorien Van de Weghe. l^Yaiïkrij k M. Carnot vermoord. 'Als het ergens kermis is ln een dorpken onzer streken, En er 't vlaamsche bierken frisch 'Uit de vaten stroomt bij beken Als du jeugd daarhenen spoedt Vlaamsche meiden, vlaamsche zonen, Eu een sprong op 't grasplein doet... Zou ik daar nog willen wonen Als ik inet de vriendenschaar, Waaruit velen zijn geweken, In de herberg zit, en daar Van des levenB strijd hoor spreken, -En van toekomst, hoop en vreugd Zingeu hoor iu vlaamsche tonen... O, dan roep ik, 't hart verheugd Ik zou hier nog willen wonen A4s de zon, gelijk eeu dief, Achter 't woud Zich weg gaat steken, En ik met mijn grijze lief Wandleu ga langs weide en kreken Als ik haar bekijk eu haar Ferm eens kus op beide konen... Zuchtend zeg ik dan niet waar 'k Had hier moeten blijven wonen I De stad Lyon was zondag feestelijk bevlagd. Eene tentoonstelling was ingericht waarop de voor zitter der Fransche Republiek, de heer Carnot, was uitgenoodigd. De voorzitter had het vriendelijk aanbod toegezegd en was van daags te voren, den zaterdag, te Lyou aan gekomen. M.' Carnot hebbende aan zijne zijde de heeren Kare. Dupuy, voorzitter van den ministerraad, geueraa llorius, de hooggeplaaste, officieren, de prefekt de Rhone, de senators en volksvertegenwoordigers van het departement, ontving 's morgens in de feestzaal de verscbillige overheden van de plaats, waaronder Mgr. Coullié, aartsbisschop van Lyon. M. Fotlrcade, voorzitter van het beroepshof, ver welkomde de eerste deD voorzitter van de Fransche Republiek, daarna sprak Mgr Couillé. M. Carnot beantwoordde beide aanspraken. Te middag was de ontvangst geëindigd. Een ontbijt had vervolgens in deprefektaur plaats. Te twee ure vertrok M. Carnot naar de plaats der tentoonstelling. Op den doortocht was hij het voor werp van herhaalde toejuichingen. M. Carnot verbleef twee aren lang iu het gebouw der tentoonstelling en vertrok in open rijtuig naar het Palais du Commeroe, waar een banket ter zijner eer# was ingericht.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2