GRIETJE 9de Jaar. Nummer 28 Zondag 15 Juli 1894. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijsj buiten voorop b8taalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abeuueert xi«h op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 10, Vooruitgaugstraat 10, AALST. Nee spe nee meïü. HET ARRONDISSEMENT AALST I Gewone, 15 centiemen _.i Prijs öer Annoncen UakUmen 76 conliem0n P" drukr"el' Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Voor d'annoöcen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot dsn AGENCE HAYAIj Madelenastraat 32, Brussel. AALST, 14 JULI. Toekomends kiezingen. ;Dat de nieuwe kieswet eene gan se he verandering in het politiek le vin heeft doen ontstaan blijkt uit de maarregelen welke er nu van af al genomen >werdea met het oog op de .-aanstaande kiezingen. De nieuwe kandidaat want daar is .al een aangeduid zonder het kiezers korps te raadplegen wordt in open bare meetingen voorgesteld terwijl an dere reeds op kiesbezoeken zijn. Eu we zijn nog drie maanden van de kiezingen t Die heeren hadden de kiezers tot nu foe aan zooveel spoed niet gewoon ge maakt. Telkens dat zij zich aan herkie zing moesten onderwerpen., liep alles gelijk op wieltjes de Kamerheeren met eeuige hunner beste vriendjes hielden -eene vergadering in den Katholieken Kring waar alles op voorhand geregeld werd daarna wierden een zeker getal personen van den buiten een zeer klein getal in de kantoashoofdplaat- •seu bijengeroepen om de schoon leugens van 'lie heeren te aauhooreu en dan ja te knikken en in de handen te klappen. In één woord Tot heden to» is de kwestie der voorstelling van kandida ten ia de katholieke partij van Aalst al tijd eene ware comedie geweest, waarin •de buitenkiezers voor niets telden en waar hunne intresten steeds vergeten of verwaarloosd werden. Wij willen daarom niet zeggen dat de Aalstersehe Kamerheeren bij elke kia- aiuggeen schoone beloften deden ;maar, hebben zij die beloften gehouden Dat is thaus de vraag. Wij aarzelen niet daarop te antwoor den Neen. Het is meer dan 10 jaar dat de katho lieken aan't hoofd kwamen, en wat heb ben zij teweeggebracht voor het welzijn van werkman en landbouwer Vol strekt niets en daar zullen zij wel over zwijgen. Die katholieke heeren geweerdigen zich overigens niet bij Jan en Klaas af te stappen. Zij vergenoegen zich een be zoek te brengen bij eeuen der grooten van de gemeente, die zich gelast, om zelf zijn postjen te kunnen blijven behouden, aan de goedgeloovige kiezers te zeggen Stemt voor MM. Van Wam- beke, Woeste en Kompaguie en 't zal al wel zijn. En inderdaad, nauwelijks is de kie zing gedaan of de kiezers worden ge waar dat alles voortreffelijk is, wel te verstaan... voor de herkozene volksver tegenwoordigers, die wederom voor vier jaar op de kussens zitten te rusten ge lijk een poesje dat goed zijn buikske gevuld heeft. Eu wanneer de vier jaar weer ten einde zijn, zouden die« fameuze volks vertegenwoordigers aan hunue kiezers rekening gevende van hun verloopeu mandaat, in waarheid niets anders kun nen zeggen dan Wij hebben geleefd, jaarlijks 4 duizend frank opgestreken, gratis naar Brussel gereisd en telkens dat gelijk welk ministerie iets voorstel de, hetzij voor of tegen het belang onzer kiezers, ja geknikt. Weet ge wat ik zou doen, indien ik in de plaats was der werklieden, land bouwers en burgers, die aan wien men weer gebraden kiekens in den mond be loven. Zoohaast zij wederom met hunne schoone beloften voor den dag korneu, zou ik bun vragen waarom ze al die schoone dingen niet uitgevoerd, niet voltrokken hebben gedurende deze laatste tien jaar, terwijl hunne partij eene verpletterende meerderheid had en geheel alleen u meester speelde. En zoo ze mij daarop niet voldoende zoudep kunnen antwoorden en dat kunnen zij niet ik zou hun dan de door en door Vlaamsche spreuk herin neren, die zegt Met beloften en rotte appels kwetst men niemand;ik heb genoeg van uwe valsche beloften en dezen keer zal ik stemmen voor degene, die de Evenredige Vertegenwoordiging zullen inbrengen en die aldus zullen maken dat de Vertegenwoordigers van iïicutce zedenschets. ï)e muren waren versierd met pauwenveereu, iapémeesche waaiers en een rek hollaudsche en duitsche meest al gebroken pijpen. Op een bord stonden eenige gipsmodellen en een aantal met stof overdekte potten.j In eenen anderen hoek lag een hoop schilderdoeken met begon nen werk. Op 't een einde van de werkplaats stond eene piano, en deze alleen zag er uit of ruen er gebruik van maakte. Met eene gewaarwording van droefheid zat ik op al deze dingen te kijken want het zicht van wanorde en verwaarloozing doet meest altijd een gevoel van neerslachtigheid ontstaan. Daar ging de deur open. en jonkvrouw Goe daard stond voor mij Een zonnestraal kwam met haar de werkplaats in, en zij scheen er deel van te maken. Ik heb op onze concerten veel schoone vrou- wonlieden gezien, jonkvrouwen wiei schoon heid dan nog verhoogd was door alles wat de kunst aan het schoon geslacht bieden kan maar dit meisje, in haar eenvoudig morgend- toilet, onopgepronkt, en met de bekoorlijkhe den, zooals de uatuur ze haar geschonken had, dat meisje hier verwekte in mij een gevoel van bewondering, zoo als ik nog nooit te voren on dervonden had. verschillige gezindheden, die eenzelfde arrondissement vertegenwoordigenbe ier hunnen plicht zullen moeten vol brengen en de belangen hunner kiezers verdedigen. Wat er te doen valt. Bittere klachten worden geuit door de nijver* heidshoofden, wt lke hunne waren moeten op eenstapelen en soms hunne werkhuizen sluiten ten gevolge der aanhoudende crisis. Er is te veel volk, zegt men, en er wordt te veel voort gebracht. Men heeft daarenboven geene uit wegen en het eenige wat men beproeft is in Congo kapitalen verspillen, die voor vele jaren niets en aan Belgie nooit meer dan voor an dere landen zullen opbrengen. Twee zaken word n in ons land Terwaar- oosd, de handelsverdragen ea de kwestie der consul 3. Terwijl men overeenkomsten aangaat betref fende den zeevaartdieust, terw ij l men betere gemeenschapswegen maakt, sluit men de gren zen voor de voortbrengselen welke die betere gemeeiischapswegen en spoedige zeevaartdienst ons moeten aanbrengen. Men ziet dat vreemde landen bij ons beterkoop hunne waren leveren dan ze zulks in hun eigen land doen en om dit alles bekommert men zich hier niet omdat do Belgische politiek tot hiertoe bestond in het stemmen van partij wetten die aan de heer- schende bi sturen moesten toelaten nog wat langer het bewind in handen te houden. Kies- knoeierijen maakten de politiek uit eu nooit sprak men aan de kandidateu van de handels verdragen met den vreemde. De tweede kwestie betreft de consuls. De rol dezer zoo nuttige personen bestaat niet alleen in het verdedigen tiunner landgenooten in den vreemde, maar bovenal in het opsporen en aan duiden der midi.eleu, welke aan de nijver heid van hun land toelaten zouden in die verrs streken, waar de consuls werkzaam zijn in te dringen. Wordt zulks in voldoende mate ge daan? Wij denken neen en vooral omdat liet grootste deel onzer consuls vreemdelingen zijn, die vooral en zulks is maar natuurlijk de belangen van hun land verdedigen. Anderen nog zijn nijveraars wel bekreund om hun belang, maar niet genoeg met dit van het algemeen,, iudiea ze zich dau nog niet plichtig matten aan hoogst afkeurenswaardige feiten. Het moet dus geene verwondering baren dat onze voortbrengselen niet meer bij den vreemde indringen. Zoolang geene genoegzame open baarheid gegeven wordt aan de verslag n onzer consuls, zoolang de handelsverdragen niet eerst volledig iu de pers en ia openbare volksverga deringen zullen besproken worden zal er geené verandering komen. Hopen we dat het A. S. dte meerdere rucht* baarheid aan 's lands belangen zal schenken, eene betere nijverheids wetgeving in voege za! brengen en ons de aioüde faam op de we-" reldmarkteo herwinnen Woorden en daden. Om M, Beernaért, en zijne politiek te be* kampen en af te breketl, alsook om Le Palriote te doen vallen heeft M. Woeste te Brussel een blad laten verschijnen dat hij l'Union, spottenderwijze ongetwijfeld geheetenheeit. M.Woeste is de bijzonderste geldverschieter, de voornaamste opsteller, kortom dé sjtiil en de ziel v.m het blad, zoo dat hit zonder de be scherming van den wereldlijken parts geeue 24 uren kan blijven staan. Welnu, wilt ge weten, wat daar in de kleri kale drukkerij van 'tWoeste-blad gebeurd?Dat de letterzetters er minder, veel minder betaald worden dan in al de andere Brusselacbe druk kerijen. En dat spreekt gedurig van liefde voor dea werkman en van de pauselijke encycliek die voorschrijft van aan het werkvolk een behoor* lijk loon te geven 1500 letterzetters, in meeting to Brussel vereenigd, hebben eens ferm den hol van deö groenen apostel gewasschen en eene krachtda dige protestatie tegen die schandelijke uitbui- terij gesterad. De letterzetters van de katho- li ke bladervn der hoofdstad hsboen zich allen bij die protestatie aangesloten. En voor M. Woeste de grrrocte volks vriend, zal men hier de stemmen onzer fa briekwerkers komen afbedelen 't ziet er lief uit Een liefdadig werk. Deze week lazen wij met veel belang stelling in de dagbladen, dat ingeval het paard Trozegnks van M. Liénart in de koersen van Gent den prijs van 1500 fr. won, bij deze som aan de artisten van Brussel zou geven, welke in den brand van het Zomerpaleis (Hallen) hunne kleedij of speeltuigen verloren hebben. Deze trek van liefdadigheid vereert onzen senateur. Alleenlijk vraagt men ons wie toch die artisten mogen zijn, in wier ongeluk M. Liénart zooveel belang stelt. Welnu dat zijn zangsters en goo chelaars van alle kleur, danseressen j Ik vind geene uitdrukking om eene gedachte van hare schoonheid te kunnen geven. Om eeue melodie te beschrijven kan men de uitdrukking, welke zij op het oor maakt, met schetsen, en de schoonheden van vorm en kleur zijn ten miuste voor mij even moeielijk te vertolken deze dingen scnijnen eene taal te vragen welke hun eigen is. Alleen dit kan ik zeggen dat jonkvrouw Goedaard groot was, wel gevormd, slauk en be.allig, met zwart haar, nog zwar tere wenkbrauwen en pinkers enmetdannog zwartere oogen en zij was schoon met eene wondere frischneid en eenen tintelenden levens lust, in haar open en onbevreesd gelaat, met eene zekere stoutmoedigheid in haar voorko- meu, die iemand moest doen gelooven dat zij niets verbergen kon en dat zij een even zoo goed als schoon mei3je zijn moest. Papa is niet te huis n zegde zij hij zal het vergeten hebben dat gij hezen namiddag ko men moest. Misschien zoudt gij met hem wil len spreken over de voorwaarden, eer gij be gint. X Dit zal geene moeielijkheden opleveren antwoordde ik. Indien gij eene les wilt ne men, ik ben bereid zeu te geven. We kuuuen later over de betaling spreken ik ken uwen vader. Het is mijnheer Holman die u gezonden heeft, niet waar Ik ben dat zelf, jufvrouw Zij scheen eenigzins verlegen toen zij dit hoorde. Uw vader verzocht mij eenen goeden mu- ziekant te willen zoeken, die niet een al te groote modegek was. Ik heb zoo niem rad kun nen vinden en kom daarom zelf. Dit en de toon van mijne stem scheen het meisje op haar gemak test llen. Een lichte glimlach scheidde hare lippen en maakte hare oogen mooier dan ooit. Dau, eensklaps ernstig wordende, zegde zij bijna op angstigen lk vrees dat gij in mij eene lastige leer linge vinden zult. En ik hoop dat gij mij niet ongeduldig zult vinden antwoordde ik. Kent gij iets van de muziek u o, Ik kan wat op de piano spelen niet goed de piano staat mij niet aan. n Dan is 't niet te verwonderen dat gij niet goed speelt,.. Niettemin, de piano is een schoon instrument. Dat kan ik niet denken. De piano maakt u zoo hoe achtig, men moet den rug naar het publiek keeren, men moet met armen en han den werken gelijk een leelijk stuk werktuig, en er is niets bevalligs in. a o, o dacht ik nu reet ik waarom gij de viool wilt leeren. En ten andere n zoo ging zij voort iedereen speelt nu op de piano, eu er zijn er zoo veel die geerne les zouden geven op de piano, dat hef uiterst moeielijk wordt er zijn brood mee te winnen. Mijne zusters zijn onder wijzeressen. Alle dagen hetzelfde, en dit ge heel het jaar denk daaraan 's Avonds ko men zij vermoeid naar huis eu ze worden slecht betaald. Indien ze niet de verduldigste, de beste uaeijes waren van de wereld, ze zouden dit stieltje gauw naar de maan zenden gelijk ik gedaan heb. En gij hoopt het verder te brengen met onderwijs te gevpn. op de viool Zij schudde haar hoofd en zegde met eene uitdruk hing van zelfverwijt. lk deugde niet voor onderwijzeres. Ik kon slechts les geven aan de laagste klas. Eu, ja, als de kinderen braat waren, dan nam ik ze op mijne schoot en kuste ze en als zij stout wa ren, dan kregen zij eenen klets, en begonnen zij te krijschen, dan kreesch ïkook en eer eeue week verloopeu was, had ik er genoeg van. Verlogen sloeg zij hare oogen neder en het was wel voor mij dat zij dit deed, want had ze mij bezien, zij had moeten bemerken dat ik inwendig lachte. Denkt gij niet dat ik meer geluk zou heb ben met de viool vroeg zij na eene poos zwij- gens. Als een middel om geld te winnen o, Ja, We moeten geld winnen. Sedert jaren zou ik de anderen moeten helpen hebben. Maar in plaats van dat... Zij zweeg en fronste de wenkbrauwen. Ik durf zeggen dat eene dame, die les kan geven op de viool, beter betaald wordt dan eene pianiste zegde ik, o, Ik meen niet leste zullen geven zegde zij de oogen opslaande. Ik ben voornemens in 't publiek te spelen- Dat is iets anders zegde lk, wetende hoe alle publiek bij 't zicht van dit schoon jong meisje, nare ve rdigheid in de voordracht van eeu muziekstuk zou toejuichten zonder op de gebreken te letten. Als publieke kunste nares zoudt gij fortuin kunnen maken. (Wordt voortgeed. tO°n i i

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1