MELKKOEIEN Te huren. TE HUREN. TE HUREN. Te huren. BOUWGRONDEN Huis OTTO KOENTGES BEKENDMAKING! Koophandelsrechtbank CAISSE HYPOTHÉCAIRE A LOUER. STOOMVERWERIJ Kaatsspel-Houtmarkt. BURGELIJKEN STAND Capitaa! 15.000.000. Joli Quartier Garni, B. Schouppe-Van der Taelen, Groote Vermindering van prijs Te Koop Hulphuis te Aalst, bij CHARLES VAN CAILLIE, Bijzondere Verwerij van zijden met spantuig. Drukkerij van DE DENDERGALM. VRIJHEIDSTRAAT, No 52, MARKTPRIJZEN. R. Van Branteghem. Eindelijk zijn we in de Wereldtentoonstel ling. Onze gidsen kennen de Worlds-fair op hun duimken in een drafje gaat het de hoven door, de brug over, naar de afdeeling der zwartjes ofte Congoleczen, de nieesten zijn juist aan 't piepken-duik spelen in het water eeni- gen maken muziek, andereu zijn aan 't sme den zwarte juffertjes werpen kushandjes naar hunne blanke broeders en nog geen tien minu ten zijn wij in 't Airikaansche landschap of we bemerken met verbazing een zwarte, met een herkenningsteeken onzer Maatschappij op de borst en die fier als een pauw heen en weer wandelt als een uithecmsch lid van den vrijzin nigen werkmanskring. Verder zal ik niet beproeven te beschrijven deduizendeeu duizende zaken, welke ieder op zich zelve een onderzoek van verscheidene uren waardig zijn en waarop we slechts terloops een oogslag kunnen werpen de opsomming alleen zou een gansch boekdeel vullen De gonzende an ronkende machienen, de rijtuigen, de ver lichting, de meubels, de tapijten, de geweef- sals, de likeuren, de brouwerij artikelen, de muziekinstrumenten, de papier Jabrikatie, de drukkerij, de koolmijnen, het onderwijs, het bouwmaterieel, de kanonnen, kogels en gewe ren, het diorama, de kleediug, de voeding, de vélocipédie, alles is door houderden tuigen en voorwerpen vertegenwoordigd in enne zoo bonte en tevens zoo ordelijke schikking, dat men niet weet waarheen zich te keeren ot te wenden om toch het merkwaardigste wat meer aandacht te gunnen. En zoo draven we zaal in zaal uit, trap op trap af van den scheepsbouw naar de steengroef, van Frankrijk in Rusland, van Chiua in Nederland, van de topografie naar de artificieele vogelkweekerij, 't gaat hier net als in een artikel van Pier in zijnen Werkman. Eu dan inden tuin de ontelbare aantrekke lijkheden Let kamp van^ Pawnee-Bill, de Wiener-Prater, de Algeriaansche tentoonstel ling. de bier- en koffiehuizen, de Zoulous, de rue du Caire, en meer andere dingen welke we op eene foor plegen te zien maar hier zoo ver scheiden, zoo grootsch, da! men het zien moet om er zich eenig denkbeeld te kunnen van vor men. Al wat wonder is wordt u getoond l'hem- ma-slanga en den buikdans den reus en den dw«rg Vicöuou, de God der Hindous en St. Antonius patroon der verloren sc apen. Al wat lekker is wordt u aaugeboJen Oustersch reuk werk en Zweedsche ijsbrokken Fransche wijn en Leuvensch bier Gentsche mokken en pillen \an Vergauwen. Daar wordt ge aangesproken in alle noemelijke en onnoemelijke talen door mannen van alle kleur en gestalte, met wijde monden, plompe neuzen, geschoren koppm, kromme beenen, bloote voeten 't is een men gelmoes waarbij het geval van den toren van Babel kinderspel moet geweest zijU. Als ons eindelijk de raro troep van Pawnee- Bill m den tuin voorbijstapt, met zijne rood huiden en andere zoogezegde menschen in al- lerputsierlijkste kleedij, heb ik er den buik vol van en op mijn verzoek spoeden wij ous, na een glas gersten te hebben gedronken, met onzen leidsman Oud-Antwerpeü binnen. De lie den aan wien ik vertel, dat al die oude gebou wen in kartou en hout zijn gemaakt, kijken mij ongeioovig aan en zijn wel overtuigd, dat ik hen voor het zotje boud, in 't geniep echter tikken zij op de schijn-arduinen wanden en kijksn beteuterd omhoog, als geloofden ze nog aan zinsbedrog. In Oud-Antwerpen hebben we twee genoeg lijke uren gesleten. De aanblik van bet gebeeie kunstwerk die plotselinge verplaatsing in een midden van drie eeuwen her, hebben op ons gemoed eeuen onvergetelijkeu indruk gemaakt, welke niet te beschijven is. Reeds honderd malen werd in de dagbladen dit juweeltje der kuust gebouw voor gebouw met geestdrift ge schetst, maar niet alleen de gebouwen, de min ste bezonderheden dragen 't kenmerk van den tijd, dia 111 dien hoek herleeft iu al het eigen aardige dat de zeden en gewoonten onzer voor ouders der XVI* kenschetst van de goede zijde. De Inkwisitie, de pijnbank, de beul, de brand stapel en het strop zijn weggeborgen. Ounoodig te zeggen, dat de heele bevolking de kostumén draagt der XVI9 eeuw en dat die kost urnen veelal wat sierlijker en bevalliger zijn dan onze laatste modekleederen. Alles, alles is sr ouder- wetsch 1 Op het toooeel der groote merkt, speelt men '>de Genouchelicke Cluyte van Nu Noch De heeren Laroche, Derickx, Desomuie en Mev. Desomme vervullen hunne rol als echte kunste naars, die ze zijn. In de Beurs was 't Concert, door het perso neel en 't Orkest der Beurs een trekzak, een doedel, verschillende suaartuigen en een veld fluit, werden oude stukjes gespeeld en liederen gezongen dat het een lust was om hooren. In de poesjenelion kelder hebben de Aalster- sche liefhebbers »au de echte zwans zich schier de kop in gelachen Pieter De Coninck en Jan Breydel in den Gulden Sporenslag sloegen de Franschen zoo plat als vijgen en verweten de vijanden hun schandig gedrag in eene helden taal, die ik niet pogen zal na te bootsen. In den Aenghenamen Hof drinken we gersten uit steenen potten met drie ooren, een bewijs dat ze afstammen van Keizer Karei zaliger 's tijd, we worden bediend door poeze lige meisjes, die er al dagteekenen zij ook van voor drie eeuwen verdord nog zeer jong uit zien. Jeugdige dienstmeisjes, lekker bier, fraaie bloemen en aangenaam gezelschap, wat kan men meer verlangen in eenen aangenamej Hof. Intusschentijd is 't duister geworden, we ma ken nog een wandelingsken in de oude stad en begeven ons dan terug naar den tuin der ten toonstelling, die prachtig verlicht is. Over vol daan verlaten wij de Worlds-Fair van op de lanen geni ten wij een heerlijk uitzicht op den schitteren verlichten dom van den hoofdingang der Expositie en kuieren dan, met onze Ant werpsche vrienden pratende stilletjes aan naar de statie. De hèer Sneyers, dood moe, dit geeft waar lijk geen wonder, neemt hier met een .vannen handdruk en een welgemeend Tot weerziens afscheid van ons. Vooraleer ons naar de statie te begeven bren gen wij een bezoek aan den heer Jaak Ver- heyen, algemeene sekretaris aan Help u zelve i). Deze volksvriend heelt zijne beste krachten gewijd aan den vooruitgang der be kende Maatschappij, riiets wordt er beredderd of hij geeft zijn advies en het is dank aan zijn pogen dat "Help u zelve thans meer dan 3000 leden telt. Hij is onvermoeibaar en heeft ons, Aalstenaars, inenig blijk gegeven van zijn volkslievend en taai karakter. We zijn den heer Verheyveu veel verschuldigd en zeggen hem hier openlijk dank voor hetgene bij voor ons. verricht heeft. We drukken ons spijt uit over de ongesteld heid van den heer Voorzitter van Help u zelve wij hopen, dat hij spoedig hersteld zal wezen, en wij hem bij de inhuldiging van het nieuw lokaal de hand zullen mogen drukken. We marscheeren door de Beurs, een grootsch gebouw, verder door een achterbuurtje, waar we ons voorzichtigheids halve ter zijde houden niet te récht te komen in eeuen hoop om twistende wijven of vechtende straatjongens en zoo maken wij kennis met het Antwerpsch volk der onderste lade, zonder er ons in het minste over gevleid te toonen. Zulke steegjes zijn iu Antwerpen echter veel min talrijk dan in andere wereldsteden de welvaart is èr meèr al emeeu en het ondërwijs zeer verspreid, dank zij het liberaal gemeentebestuur. Aan de statie wordt nog een glaasje tot af- scbied gedronken. Kwaart na tien uren blazen de klaroenen het appel. We trekken de statie en onzen trein binnen, we drukken onze leids mannen nogmaals de hand, ook de heer Ver- heyeri komt ons nog éven groet n en de broe derhand reiken Tot weder, iens tot weder- ziens 1 Vriend Alfons, vriend August 1 Leve Antwerpen 1 Leve Help u zelve 1 zoo klinkt het van alle zijden. Einsklaps wordt ons ge sprek door het scherp gefuit van den trein afge broken eu met de laatste heilkreten aan Ant werpen en aan onze Yrienden stoomen we de 'statie uit. Op weg wordt hog menig grapje verteld, nog menig liedje gezongen en, meer dan's mor gens, een aardig uilken gevangen. We zijn biij terug in Aalst te zijn. We drinken nog een boksken bij Vlore, eten een bord gepeperde pataLirite iu 'tMatroos'aen en gaan eindelijk met den vriend J..., na een snuiiken to hebben genomen, huiswaarts, waar onze vrouw en ous bed ons wachten sinds vele uren. DIRK. Het Hoofbest'uur van den Werkmanslcring Vooruitgang door H Werk bedankt hier nogmaals al degenen, die oris'in bet in richten van den uitstap van Juli hebben geholpen, voor het uitdeelen der kaarten enz. enz. 'We brengen hulde a'an den heer gradf d'Ur'sel, die ons 572 vrijkaarten voor de Expositie heeft be zorgd. We drukken onze erkentelijkheid uit aan lal de Antwerpsche vrienden, die tot het welgelükken onzer reis hebben bij gedragen. We verklaren ous uiterst voldaan over het gedrag en de deftige houding van al onze leden gedurende de reis. Namens het Hoofdbestuur, De Voorzitter, Em. MEERT. Landbouw. Lanft-en Hovingbouwmaatschappij van Aalst. De uitreiking der prijzen toegewezen ter gelegenheid der laat3ledene tentoonstelling van pomona, voorafgegaan Van een vriendenmaal, zal, den Zondag 22 Juli om 1 ure in de Fier 'Winden, plaats hebben. De inscbrijvingslijht is ten zelve lokale be rustend. Medeg Zondag 15 Juli 1894. Om 10 uren. L. De Wilde tegen De Goedt Aalst. Om 2 uren. L. Ver Eeckeu Schoonaarde tegen R.Maes Gysegem. Om 3 uren. B. Bourlon Moorsel tegen Yërgeylen Grim bergen Van den 6 Juni tot den 13 Juli 1894. GEBOORTEN Mannelijk 9 Vrouwelijk 6 OVERL1JDENS. Alf. Roggeman, m, Caryn, hand. 41 j., Leo- poldstr. F. Moyersoen, eigenaar 66 j. overl. te Erembodegem. P. Schouppe m. Crispeels, rondl. 47 j., overl. te Leuven. A. Van der Spiegel, loodg. 19 j., Mijlb. M. De Groot, vr. Meert, z. b. 74 jVaart. R. Podevyn, we Quintyn, z. b. 76 jBoterstr. H. De Kegel, boekdrukkersgast, 18 j., Zoutstraatp. 4 kinderen onder de 7 jaren VAN AALST. Bij vonnis van 11 Juli 1894 heeft do recht bank rechtskracht verleend aan het voorko mend concordaat door de schuldeischers toe gestaan aan den heer Alfred Loison, hande laar te Aalst. Voor gelijkvormig afschrift De Griffier, H. J. PAPPAERT. Dij sterfgeval. VENDITIE VAN 2 schoone en Vruchten te velde, te Moorsel, Dorp. 2 schoone j onge Melkkoe j en onlangs gekalfd en een Rund vol kalf. HUIS te huren in de Cümontstraat Grondcrediet van Belgie (Crédit Fo^cier de Belgique.) NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ gevestigd te Brussel in 1835 onder den naam van Geldleeningen op intrest,'t zij vooreenén termijn, 't zij aflosbaar bij annuteiten, aan zeer voordeelige conditiën. Zelve maatschappij geeft ook obligatien uit aan drager ten capital van, 100, 200, 500 en 1000 franken. De intresten betaalbaar zes tot zes maanden. Deze obligatien zijn gewaarborgd door hy pothecaire geldleeningen dus is er geen ge ruster middel ooi geld uit te zetten. Zich te bevragen bij den agent M. C. DE PAUW, te Aalst, Keizerlijke Plaats. Een N° 10. Zich te bevragen in de zelfde straat. bij Madame W° Michiels, Een HUIS te buren op:iden Dendermond- schen steenweg N° 21. Zicb te bevrigen bij Madhme WMichiels, in de Cümontstraat. Een HUIS te Aalst, Rozemarijnstraat. Zich te bevragen bij d'heer J. Van Achteb, Keizerlijkeplaats N° 11. Een HTJIS met Magazijn, Poort en Stal, te Aalst, Cümontstraat. Zieb te b°vragen bij den heêr Dr DE WINDT, Nieuwstraat avec ou sans déjeuné, Pnx tres modéré. Rue Longue de Sel, N° 23. Lange Zontstraat 3, Aalst. Besten Roltabak, Rooktabak en Snuif. Depot der Fabriek Evariste De Bruyn, Aalst. Wijnen, Likeuren, fijne Olie, Machienolia aap alle prijzen. Lastvrije dranken - zooals Munt, Anijë, Punch, Bitter, Likeur-wijn, Plaisir en Vergeet-mij-niet aan fr. 0,60 de lieter met vijf lieters genomen aan fr. 0,55 en met tien lieters aan fr. 0,50 de lieter. Bij Th. Behaegel, gewezen be stuurder der Apotheek Van Petegkem. Korte Zoutstraat, 53, Aalst. gelegen in de St-Jansstraat en Erembodegem- straat. Zich te bevragen bij Mr GOVAERT, Brus- selschestraat N° 17, Aalst, of bij M. VAN DER SMISSEN Notari3 te Moorsel, en LIMPENS Notaris te Aalst. JACOBSSTRAAT, 13, KERKSTRAAT, 13, AALST. Verwen en Knissclien in 't droog van alle stoffen voorwerpen zooals Kleederen van Damen, Heeren en Kinders, Gordijnen, Tafelkleederen, Tapijten 'en Salonsgarnituren, Sjaals, Pane, enz., enz. Wasscheo en Sulferen van Beddedekens, Verwen én Wasschen iu 't droog van Handschoenen. De zwarte stoffen voor rouw ivorden in drxe dagen geleverd. 15 Ik laat het geacht publiek en mijne klanten weten dat aanstaande mijne DRUKKERIJ zal overgebracht rechtover de studie van den Heer Notaris LIMPENS. van 15 Juli worden naar dë AALST 14 Juli. Fer 1 heet. Tarwefr. Masteluin Rogge. Haver. per 100 kil. Aardap. (roode de 100 kil. A'rdap (geele) nieuwe. BUer de 3 kilogram. E-jersde25 Vlas per 3 kilos soort Viggenén per stuk. 1 23 lit 50 cent. 15-75 J6-25 12-75 10-00 16-00 7-00 0-00 6-00 1-68 4-00 25-00 2' 13-75 10-75 17-00 8-00 0-00 7-38 1-80 5-00 30-00 Ik durf mij aanbevelen voor het leveren van allerlei Drukwerken zooals Omzendbrieven, Prijscouranten, Affichen van alle grootten, Programma S", Facturen, Mandaten, Menus, Wissels, Trouw- en Doodbrieven, Visiet- en Adres kaarten, Etiquetten, Prospectussen, Rouwkaarten, Registers en alles wat den Drukkerstiel betreft. bezitten eenen grooten keus vaü fraaie Doodbeeldekens een Wij aan zeer Yóordeelige prijzen een=schoon opstel zal door ons kunnen gemaakt wórden. Goed Werk en spoedige bediening. Matige pryzen. 'De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal, ten verzoeke der gebroeders Van der Vorst, te Moorsel, dorp, op DONDERDAG 19 JITLI 1894, om 3 uren namiddag, openbaarlijk verkoopen 30 aren Tarwe, 20 aren Masteluin, 25 aren Koorn en 24 areii 'Klavers 2" snee, op eene parti] land te Moor set, nabij hunne Hofstede, daar men het noemt de pachting. 24 aren Vlassehaartklavers op eene partij land te Moorael, Kaal berg. En 15 aren Koorn en 15 aren 'Aardappels op eene; partij land te Moorsel, Waver, iu de Peetershouw. Op gewone konditien en tijd van betaling mits stel lende goede eu gekende borg eu betalende komptant het ongeld. 1

De Dendergalm | 1894 | | pagina 3