f GRIETJE 9de Jaar. Nummer 29 Zondag 22 Juli 1894. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abtnnimentsprljs„uiten vooroP bMaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. *)lmi afe*a»«ert cWiop ftlla poalkantoren voor den buiten voor de «tad, ten kantore ▼aa het blad, 10, Vooruitgangetraat 10, AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST J Gewone, 16 centiemen j-,,!,-.,..! Pn,s der Annonccn Eeklamen 7B c6ntlem,n P" d™kr,'el' Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HATAi, Madelenastr&at 32, Brussel. AALST, 21 JULI. De aanstaande kiezingen. 'fc Is niet alleen het kiezerskorps, dat groote wijzigingen heeft ondergaan, er «ijn insgelijks aanzienlijke veranderin gen gebeurd in de kiezingen zelfs, die in October voor de eerste maal zullen in België plaats hebben onder het nieuw -stelsel. Vooreerst, volgens het laatste deel •der nieuwe kieswet door de Kamer ge stemd geschiedt nu de stemming voor «de wetgevende kiezingen ia elke ge meente, die meer dan 400 inwoners telt. De gemeenten met oene mindere bevol king mogen met twee of drie andere aanpalende gemeenten samengevoegd «worden, doch de afstand tusschen hea mag niet meer dan 4 kilometers bedra gen. De kiesbureelen mogen niet min dan -1200, en niet meei dan 6C0 kiezers be grijpen. In de 31'i ondissements-en kan tonhoofdplaatsen zullen de kiesbureelen voorgezeten worden door de rechters en vrederechters en hunne plaatsvervan gers, en desnoods door de kiezers met drievoudige stem. Voor de andere gemeenten zullen het •de drijstemmige kiezers zijn, die zullen aangewezen worden tot voorzitters. De andere leden van het tmreel en hunne plaatsvervangers worden gekozen onder de jongste kiezere met drievou dige, of ten minste met dubbele stem, en die ten minste 40 jaar oud zijn. Zij krijgen een aanwezigbeidspenning van 5 fr. en eene vergoeding voor de reis kosten. De voorzitters alsook de leden van het hoofilbureel ontvangen 10 fr. De kiezingen voor de Kamer van volksvertegenwoordigers en voor den Senaat zullen plaats hebben op den zelf den dag, namelijk den eersten Zondag van Juli. Dees jaar zullen zij bij uitzon dering plaats hebben op den tweeden bondag van October. De kiezers zullen ten minste tien da gen voor de kiezing bijeenroepingsbrie- ven ontvangen, verschillend van kleur, Nieuwe zedenschets. volgens het getal stemmen van eiken kiezer. De stemming geschiedt van 8 ure 's morgens tot 5 ure namiddag. De kie zers worden tot de stemming toegelaten, in de volgorde waarin zij zich aanbieden. Zij krijgen zooveel stembriefjes voor elke Kamer, als zij stemmen bezitten. De kiesstempel is afgeschaft de witte puntjes in de zwarto vakken der stem briefjes moeten voortaan zwart gemaakt worden bij middel van het potlood. Ziedaar de voornaamste bepalingen, der nieuwe kieswet, die de kiezers be treffen. Doch, er zijn nog eenige andere artikels, die voor gevolg zullen hebben een gansch nieuw uitzicht aan de toe komstige kiezingen te geven. De nieuwe wet verbiedt niet alleen de kiezers om te koopen bij middel van geld of anderszins zij verbiedt insge lijks de kiezers geld of eenige weerden aan te bieden onder voorwendsel van reis-of verblijfkosten. Het is ook verboden, ter gelegenheid eener kiezing, de kiezers eetwaren of drank te geven, aan te bieden of te be loven. Eene boete van 26 tot 200 frank ptaat op die overtredingen, zoowel voor de genen die geven of beloven, als voor degenen die aannemen. In de Kamer heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, M. de Burlet, eenige uitleggingen gegeven over dit artikel. Het zal op een kiesdag aan een per soon niet verboden zijn vrienden aan tafel te ontvangen, doch wat er verbo den is, dat is de inrichting van kiesban- ketten, die aan de kieswerkers en de kiezers aangeboden worden voor of na de kiezing. Nog meer het zal verboden zijn na de kiezing«n te trakteeren of te rega- leeren, zooals men het heeten wil. Vrien den ondereen zullen hunne zegepraal mogen vieren, doch de kieswet verbiedt voortaan kosteloos te drinken te geven aan de kiezers, enkel en alleen omdat de eene of de andere partij gewonnen heeft. Zal de kieschampagno na de kie zing toegelaten zijn, heeft een der Ka merleden bij de tweede stemming over de kieswet gevraagd. En de verslaggever heeft daarop ge antwoord Neen Men ziet het, onze kiezingen zullen voortaan een gansch ander karakter krijgen en weldra zullen de feestelijk heden en drinkpartijen der belgische kiesdagen tot het verleden behooren. Waar ons geld naartoe gaat. Het Staatsblad kondigt de subsidiën af al weer door ons devoot ministerie aan den alver- shndenden cl-ricalen winkel toegestaan voor kerken, kloosters en pastorijen, te zamen tot een beloop van twee honderd zes-en-negentig duizend honderd zes-en-dertig frank 27 cen tiemen (fr. 296,136,27). Ilewel belastingschuldigen, wat zegt gij daarvan Ziet gij nu eindelijk waar uw zuur gewonnen geld naartoe gaat Ot ziju er onder u die moedwillig de oogen sluiten voor het licht der zon en gansch hun leven stekeblind willen blijven V Eu diezelfde ministers, welke het met duizende en duizenden naar den cle- ricalen winkel sturen, durven spieken van besparingen te doen op jaarwedde van ambte naars en bedienden en willen 't brood, de bo ter, de margarine en de suikerij belasten 1 Over prijsdeelingen. De prijsuitdeelingen zijn weer aanstaande dus gaat men de kinderen weer dagen eu we ken africhten en inpompen boe ze met den meesten bijval een fabeltje zullen opzeggen of den rol in een tooneeltje of stukje vertolken. Wij kunnen dat min of meer verstaan voor de kleintjes van eene JBewaar- of Froebel- school immers, daar kiest men eenvoudigo en gemakkelijke siukjes, daar is spelen leeren maar voor jongens van 8 tot 12 jaren vinden wij Let een vervelend en geestafmattend werk en voor ouderen eene kostelijke tijdverspil ling. Om ons bert recotuit te spreken wij zijn toch tegenstrevers van de prijsuitdeelingen zoo als zij thans met al hunne ap- eu dependertiën ingericht zijn. Vroeger was het nog erger dau speelde men van die Zagerijenwaarvan de weerga bij Van Severen of Van der Schue- ren niet bestaat, Zagerijen over roovers of historiehelden, die deden geeuwen, gapenen inslapen, holklinkende geraamten met een schoon kleed om, maar zonder, vleescb, bloed of spieren. Alhoewel reeds veel verminderd ziet men eveutwel nog die zagerijen op menige pro gramma's voorkomen, vooral van geestelijke gestichten. Laat ons dan maar seffens onze let begin nen, riep zij van den piano stoel springende waarop zij gezeten was. Hebt gij eene viool vroeg ik. Papa heeft er eene, zegde zij. En eene lange zwarte kas openende, nam zij ♦r eene viool en eeueu strijkstok uit. Maar n zegde zij, al lachende bij mij ko mende er is geen enkele toon uit te krijgen. Dat was de waarheid. De rug van het speel tuig was geborBten en de snaren lagen over alkander en waren als met vet bestreken. Om het even zegde ik voor vandaag is het voldoende dat gij leert hoe de viool te houden en den strijkstok te gebruiken, en daar voor is dit hier goed genoeg. Het eerst wat gij ■weten moet, is de bewegiug van den strij kstok met eenen vrijen zwaai van den arm en eene behoorlijke wending van de vuist. Ik geloof dat ik dit reeds ken. zegde zij, Goed antwoordde ik, eenigzins ver wonderd over haren naïven eigenwaan, want ik wist bij ondervinding dat een goed gebruik van den strijkstok zeer moeielijk om leeren is goed, toon my eens wat gij al kunt I Ze nam mij viool en strijkstok af, stapte met deftige bevalligheid tot het midden van de werkplaats en maakte eene diepe buiging voor mij. Dan rees zij recht, bezag mij als of zij het oogenblik afwachtte om te beginnen. En weder stond ik verdiept in de bewonde ring van hare schoonheid. Hare hand, haar aim uitmuntend in vorm en kleur haar jong en toch goed ontloken gelaat j de lijnen van hare schouders en van haren hals haar kleiu hoofd, bekroond met eenen bos haar die, ba- schenen door eenen zonnestraal, eene bruine tint aannam, de goed geopende oogen de zacht gebogen neus, de ronde onderlip een weiuiije opgesteken om de korte bovenlip te ontmoeten, de vooruitspringende kin, en een zekere trots bij de natuurlijke onverschrokkenheid van hare uitdrukking gepaardal deze bekoorlijkhe den te zamen zouden weieenen veel grijzeren kop dan den mijnen op hol kunnen brengen hebben. Ik geloof niet dat ze mij zag het was als of zij in hare verbeelding een bewonderend en wachtend publiek beschouwde. Zij had de houding de pose van eene echte kunstenares. De indruk was zoo geweidis;, dat ik mij zelf op het ingebeeld tooneel verplaatst gevoelde. Werktuigelijk hief ik den strijkstok omhoog om de maat te slaan. Zij stelde hare viool in positie, leunde hare ronde kin er op, stak den elleboog omhoog, en houdende den strijkstok zachtjes tusschen den duim en de drie eerste vingers, de pink een weinigje hooger, zoo liet zij het achterste van den strijkstok op de snaren komen en als ik het teeken gaf, trok zij hem omlaag met een fijnen vrijen zwaai van arm en vuist, en bracht Wat insgelijks zou mogen van kant gelaten worden dat zijn de redevoeringen, daar ze veelal over dingen handelen, waar de meer der eid van het punliek niets van verstaat. Ons dunkt dat dergelijke plechtigheden zich zouden moeten bepaleD bij een paar koren en de piijsuitdeeling, durende alles bijeen ge nomen, ten hoogste 5 kwartiers bet langer- trekken, is 't geduld van ouders en kinders op te groote proef zetten. Wat we bij de prijsuitdeelingen nog meer willen beknibbelen is de keus der prijsboeken. Veel van die schoone roode, blauwe, groene en op snee vergulde werken zijn groote lantarens met klein licht, wat klatergoud en zilverpapier. Die boeken meestal komende van Tours, Limo ges, Chateauroux, met geestelijke goed keuring nog al behelzen voor de meerder heid niets dan wat zouteloos geschrijfsel met fransch gezwets van chez nous. Mel de viaamsche boeken is het al niet veel beter, en buiten eenige goede letterkundige of wetenschappelijke werken mogen wij zeggen dat er voor bonderden franken schoon gekleur de en vergulde omslagen zijn rond werken van weinig innerlijke waarde. Wij gelooven niet te overdrijven als we zeg gen dat 70 per honderd van die prijsboeken geen plaatsje in eene bibliotheek waardig zijn. Hierin moet dus verandering komen. En nn, om te sluiten, stellen wij de volgende vragen Beantwoorden de prijsuitdeeliugen wel aan het doel dat men er van verwacht Ze zijn, dat is waar, maar voor weinigen ongelukkiglijk eene zoete belooning van aanhoudende vlijt en voorbeeldig gedrag en een spoorslag om in die werkzaamheid te blijven volharden en de leerzucht te verdubbelen, maar zijn ze tevens voor velen geene oorzaak van afgunst, misnoegdheid en ontmoediging, welke de naüeelig8te gevolgen na zich kunnen sleden? De Valschheid der Clericalen. Het komediespel dat tegenwoordig gespeeld wordt door de Gentsche cleri calen in de kwestie der inkomrechten toont nog eens met welke valsche en oneerlijke listen de clericalen omgaan. Men weet dat cr te Gent duizende en duizende werklieden zijn, die nu allen het kiesrecht bezitten. Die talrijke werklieden begeeren na tuurlijk hun brood, hun vleesch en al hunne levensmiddelen zoo goedkoop mogelijk te koopen daarom zijn die allen Inardnekkïhe tegens (rijders der in komrechten op granen, beestialen, enz., dan den strijkstok in zijne eerste positie met meesterlijke bevalligheid. Maar geen toon kwam uit het gebroken speel tuig, Met de kin steeds op de viool, bezag ze mij en zegde lachende Is hetalzoo goed, mijnheer Holman Het is voortreffelijk zegde ik.Gij hebt natuurlijk reeds les genomeu. Neen, maar ik heb op de viool zien spelen, en ik heb mij in het houdeu van den strijkstok geoefend. Ai, ai dacht ik en dat hebt gij voor eenen spiegel nagedaeu, wed ik. Jawel, zegde zij. Ik wensch u geluk, jufvrouw, gij hebt reeds veel geleerd. II Zonder uitstel schafte ik mij eene goede viool voor jonkvrouw Goedaard aan en deed mijn best om ze haar te leeren bespelen. Drie tot viermaal in de week ging ik naar Berchem doch het gebeurde veel dat mijne jonge en schoone leerlinge om eene of a idere reden geene les kon nemen ze moest een kleed veranderen, ze moest eene vriendin gaan be zoeken, ofwel zij hal hoofdpijn altijd wist zij een uitvlucbtseleindelijk zegde zij het som tijds rechtuit Onnoodig mij vandaag les te geven, mijn heer Holman, ik heb geen lust om leeren. De waarheid was dat Grietje Goedaard wei nig trek had tot de stadie van de muziek, en haar verlangen om voor het publiek te spe len was niet sterk genoeg om haren afkeer voor de studie ie overwinnen. Niemand berispte het meisje over haar ge brek aan volberding. De mensch is even zoo onbedachtzaam in zijn toegeven aan een min zaam en schoon meisje als ia zijne hardvoch tigheid jegens een meisje die koppig en leelijk is edoch de gebreken van jufvrouw Grietje Goedaard waren niet het gevolg van eeu slecht krakter, maar veeleer van eeue zorgelooze op voeding. Wij zijn niet minder berispelijk dan zij zegde Johanna, hare oudste zuster. «Wij heb ben haar gevl id en bedorven wij hebben ge lachen met hare grillen en haar aangemoedigd in hare buitensporigheden, en we mogen nu niet onverdraagzaam zijn, omdat zij is wat wij haar gemaakt hebben. Grietje leed nochtans verdriet over hare ge breken. Zij was zeer teergevoelig ze moest hare zusters maar zien stilzitten om te denken dat zij over hare fouten en buitensporigheden zaten te treuren, eu dan wist het meisje niet wat te doen vau spijt. Somwijlen, aangespoord door zïlfverwijt, werkte zij met verbazende wilskracht en iever. Indien gij bemerkt dat ik weder lui worde, herinner mij aan mijnen plicht a zegde zij mij op zekeren dag. Al dien tijd nu deed zij grooten voortgang in hare stadie. Ongelukkig, dat duurde weer niet lang. Als zij eene week goed geleerd had, dan kwam zij zonder viool en zegde op vleien- den toon. (Wordt voortgezet.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1