GRIETJE 9d« Jaar. Nummer 31 Zondag 3 Augusti 1894. Akonmmantsprlji4 fr 50 TOOr den btJit9n J voorop bolaalbaar Prijs dor Aanoncen E9klam8n 75 09nti9meB j P«r drukrogrt. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 £r. voor de stad PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. M«a abeaBMrt zi«h op alle poetkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore ran ket blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Voor d'annoncen buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot dan AGENCï HAVAIj Madelenastraat 32, Brussel. Nee spe nee metü. AALST, 4 ATJGT7STI. Collectiviemus. Wat ia dat Eene wetenschap die nog in hare kindsheid is. De schrijvers, die er hunne lieveling- atudie van gemaakt hebben, zijn nog ver van eensgezind te zijn. Rittinghausen, Lassalle, Marx, Ba- kounine, Singer, Burns hebben diens- aangaande de meest uiteenioopende ge dachten verdedigd en verspreid. Hoeveel ophef maakte vroeger de hevige strijd niet tusschen Bakounine en Karl Marckx Voor sommigen is het geene weten schap, maar een droombeeld. Zij willen den Staat inricht n bijna zooala hij was in Peru, in Amerika, als de Europeanen er in vielen, om het volk te bestelen, te bekeeren, en te vermoorden. In het oud Sparta had Lycurgus al de velden gelijkelijk verdeeld tusschen de familiën der Spartanen, en de eetmalen waren gemeen. Op den ouderdom van zeven jaar werden de kinderen door den Staat opgevoed. Wij zullen hier niet spreken van het CommuniBmu8 der eerste Christenen nog van hetgeen dat in onze kloosters bloeit. De eigendommen wordendoor de wet ten geregeld en beschermd. Deze wetten veranderen volgens de tijden en volke ren, en hij die beweert, dat het eigen domsrecht eeuwig zal blijven wat het nu is, heeft nooit de overgangsvormen van de bezittingen overdacht. Wat zijn de eigendommen in deze tij den Zij zijn gedeeltelijk individueel of persoonlijk, en collectief of gemeen, zooals de bezittingen van Staat, provin cie en gemeente. Tusschen de collectieve eigendommen vindt men bosschen, paleizen, kazernen, hospitalen, schoolgebouwen, gevange nissen, gestichten van zinneloozen, van vagebonden, van bedelaars, van weezen, Nieuwe zedenschets. Potter was trotscb op zijne dochter, en ter wijl hij zijne pijp stopte, bezag hij haar met halt toegeuepen oogen, als een kunstrechter. Ik sloeg den toon aan ten einde zij haar speeltuig sou stemmen. Zij had nare viool op den toon gezet en trok eene lange noot om er zeker van te zijn, als haar oog op haren vader viel en een schalaach tig lacbjs haar gelaat verhelderde. Zij t gij gereed? vroeg ik. Wacht eens liep Potter, met de pijp in den mond en beide handen een weinig voor- uitgestrekt. Kom eens hier Holman. Ik ging nevens hem staan.Zou dat niet eene schoons schilderij zijn, he Grietje wist wat er in den geest van haren vader omging en behield de positie die zijne be wondering had gewekt de strijkstok over de viool met den bekoorlijksten draai in haar schoon handgewrocht, de pink omhoog, de kin op de. viool, het hoofd een weinigje ter zijde hellend en dat schalksch lachje hetwelk en ge laat en oogen tintelen deed. Een meesterlijk onderwerp Daarmee moet men bijval hebben. Wat zegt gij ervaD Ik moest bekennen dat indien hij eene schil derij kou maken gelijk het origineel, zij be wonderd zou worden. -rh'Kk'Wr van ouderlingen... Yzerenwegen, vaar ten, telegraphen, posterijen, en onsgou vernement heeft er laatst de telephons nog bij gebracht. De collectiviteit (of in andere woor den, de eigendommen die aan allen toe- behooren) kan dus vermeerderd worden De vraag is voor ons deze Wanneer en op welke wijze moet eene bezitting van particulieren afgenomen worden, om bij degene van den Staat of andere openbare besturen gevoegd te worden In 't groot doet zich reeds het vol gend vraagstuk voor Zal men de koolmijnen in de handen laten van eenige maatschappijen, die door hare hebzucht zoo menigmaal de openbare rust in gevaar brengen, die werkstakingen uitlokken, als zij er be lang bij hebben, en aan honderdduizen den metaal arbeiders, hun werk en brood kunnen ontnemen, met de prij zen der kolen te doen stijgen Of moet de Staat die mijnen overne men en zelf doen beheeren, gelijk de ijzerenwegen Wij stellen slechts de vraag, wij los sen ze niet op. Het uitroeien van groote bosschen kan eene gansche omwenteling in den water en luchttoestand van zekere deelen des lands teweegbrengen. Zou het révolutionnaire zijn te vragen, of de Staten er geen gruot belang bij hebben zouden de groote bosschen af te koopen en bij den algemeenen rijkdom te voegen Deze vraag is nog niet gesteld gewor den. Wij stellen ze als voorbeeld, om te bewijzen dat zij ongelijk hebben 1° die den persoonlijken eigendom als onschendbaar aanzien, zoowel als 2e degenen, die den Staat alleen eige naar van alles willen maken. Ik wil het doen riep hij met geest drift uit. Het doek van acht en veertig op zes en dertig dat ik in den herfst omlijst heb is juist mijne zaaken hij keek naar den hoop van onafgewrochte schilderijen achter hem Wat denkt gij van mij grijs fluweelen kleed papa vroeg Grietje even zoo gek als haar vader. Opperbest geschikt met eenen donkeren achtergrond antwoordde Potter, terwijl hij voortging met zoeken. Wij gaan maar seffens beginnen Grietje men moet het ijzer smeden terwijl het heet is. Grietje had {.eene aanmoediging noodig zij wierp de viool weg en liep de kamer uit om van kleed te veranderen. Ik ging naar de piano en deed ze toe, want voor vandaag was aan geen muziek meer te denken. Eene schoone doenwijze om een meisje in ernstige studiën aan te moedigen bromde ik. Als ik thans denk op den prooten iuvloed dien dezen schilderij op 's meisjes leven beeft gehad, dan vraag ik mij af wat de gevolgen zouden geweest zijn indien de vader in deze omstandigheid als een verstandig meusch ge handeld hadde. Om het even dacht ik als <k het huis ver liet i) zijne begeestering zal morgen afgekoeld zijn, en woensdag kunnen wij tot meer ernsti ge zaken terugkeeren. Maar den woensdag vond ik Grietje in haar fluweelen kleed staan, en haar vader rookende en schilderende, juist gelijk ik ze den maandag verlaten had den volgenden vrijdag was het juist hetzelfde, alhoewel het weer was opge- Onderwijs en leger. Ziehier de sommen berekend per hoofd door de verschillige Staten van Europa uitgegeven aan het onderwijs en aan het leger Leger Onderwijs. Frankrijk 20,00 fr. 3,50 fr. Engeland 18,60 3,10 Holland 17,90 3,20 Saksen en Wurtemberg 11,90 1,90 Beieren 11,90 2,00 Pruisen 10,20 2,50 Rusland 10,20 0,15 Denemarken 8,80 4,70 Italië 7,50 1,80 Belgie 6,90 2,30 n Oostenrijk 6,80 1,60 Zwitserland 4,10 4,20 Zwitserland is dus het eouig land in Europa dat meer besteedt aan het onderwijs dan aan zijn leger. BeRie, een onzijdig land, geeft 1/3 minder aan het onderwijs dan aan het le ger de toekomende Kamer zal d iar recht over doen omdat ze de uitdrukking zal wezeu van den volkswil. Het koperen geld. Sedert eenige weken is er een oprech te harrewar ontstaan door het intrek ken van koperen geld en italiaausche pasmuut van 2, 1 en 0,50 fr. Hoeveel klachten er opgerezen zijn weten de be dienden en handelaars bet best, alhoe wel iedereen er onaangenaamheden en moeilijkheden door ontmoet. Er ware nochtans een middel om in 't vervolg die dwars drijverijen welke uit het verschillig muntstelsel der Euro- peesche lauden voortvloeien te doen op houden en voor goed te verbannen door eene muntconventie te sluiten tusschen al de landen van Europa en voor al de geldsoorten. Waarom zouden al de staten van ons werelddeel elkander niet knnnen ver staan zooals Frankrijk, Belgie, Italië, Zwitserland en Griekenland dit reeds voor de zilveren en gouden munten heb ben gedaan Men houdt congressen om den handel en nijverheid eene werelduitbreiding te geven men zendt consuls om in de vreemde streken ouze waren aau te be- klaard en de zon de menschen naar buiten lokte. Dat is iets buitengewoons zegde Hen drik Jansen. Potter heeft nog nooit twee achtereen volgende dagen gewrocht Inderdaad, Potters werklust verwonderde iedereen, en hen die hem best kenden het meest. 's Mans vol herding gedurende deze twee dagen was nochtans begrijpelijk. Vooreerst hij was er ingelukt op zeer korten tijd tene prachtign schilderij te maken en, ten tweede zijne dochter had hein in de hoogste maat we ten te vleien en hem doen hopen dat hij met de schilderij in tijds zou gedaan hebben om ze voor de tentoonstelling te bestemmen. Potter had al ijd met verachting van de ten toonstellingen gesproken, verklarende dat de kunstenaars die huiten de tentoonstelling ge sloten bleven meer redenen hadden om her te zijn dan zij wier werken er werden aanveerJ. Niettemin, als zijn sc ilderstuk afgewerkt en omlijst was, en hij het meer dan iemand had bewonderd, stemde hij toe m?t ge maakte onverschilligheid dat het naar de tentoonstelling gezonden wierde. En dan was het prettig om zien hoe voorzichtig eu met hoeveel zorg hij zijne schilderij in eene kist pakte. Wij waren alle nieuwsgierig om den uitslag te vernemen. Er verliepen vijftien dagen en onze hoop vergrootte als de eerste naamli st der afwijzin gen was uitgekomen en Potter er niet bij was. Van nu af aan was Potter altijd te huis op het uur dat de briefdrager komen moest. velen waarom zou men niet in één con6 gres die muntkwestie kunnen bespreken en oplossen Dit zal maar afhangen van den goeden wil van hooger hand, van de talrijke klachten van de nijveraars, maar ook nog van iets anders Kit'smiddeltj es. Het is schoon om zien, hoe de klerikale kies- dravers welke over weinige maanden het werk volk nog erger dan rotten visch aanzagen, nu er voor op den buik liggen om toch maar huu stemmekens te bekomen. Nu hooren wij die katholieke kwakzalvers op de meetingen uit-oepen Dank aan M. Woeste en de rechterzijde der Kamers hebt gij stemrecht gekregen. Ja, ja, om die grove leugen op hunn# consciëntie te laden zi,n die godvreezende lie- den zelf niet beschaamd, want het is toch vau iedereen genoeg geweten dat men het meervou dig stemrecht maar aan Woeste en zijne kliek afgedwongen heeft, wanneer ze met de poe pers liepen en op het puDt waren van in huu broek te doen. M. Woeste wilde niets toegeven, M. Woeste wilde van dit uitgebreid kiesstelsel niet zooals Denderbode van 6 April 1893 getuigt M. Woeste veeklaakT zich tegen ds meeevoudige stemming dat ware de verster king van 'l A. S. De dubbele stem van den huisvader strijdt tegen allen gezonden zin. Welke invloed zou men do. herbergiers en kroeghouders niet gunnen Ziedaar hoe M. Woeste voorde stemuitbrei- ding was Ziedaar de waarheid, maar daar zullea d# klerikale volkstoppers wel over zwijgen. Wat is dat Hoe dikwijls hebben wij de clerikale bladen niet hooren trompetten dat de liberalen de hevigste vijanden van den godsdienst eu met socialisten en anarchisten hand ih hand mogen gaan. En nu lezen wij in diezelfde gewijwaterda gazetten, dat zekere baron de Houtart, een katholiek van volbloed ras, te Charleroi op enne groote meeting uitgeroepen hejft dat hij een verhond met de gematigde liberalen zoo willen sluiten want dat deze ook voor het be houd van den godsdienst zijn. Wie liegt er bier nu of wel die geconfijta Baron of wel de sakristij bladen Wij gelooven alle twee de eerste om wat liberalen in zijn net te krijgen, de anderen om de lichtgeloovige menschen te misleiden. Ik waste Berchem als hij eindelijk den ofB- cieelen brief ontving. Hij had den moed niet hem open te breken. Grietje trok den brief uit zijne handen en hein geopend hebbende riep zij uit Eene gekleurde kaart, papa o Mijn por tret zal op de tentoonstelling zijn En zij sloeg hare armeD rond den hals van haren vader en legde haar gelaat tegen zijnen schouder om de tranen te verbergen die uit hare oogen sprongen. Van den bestuurder had ik vier ingangkaar- ten ontvangen voor het concert van dien avond en we waren overeengekomen dat Johanna en Cecilia ons aan de deur der concertzaal zouden ontmoeten. Zoo had ik het genoegen Len te zien als Grietje haar de gekleurde kaart toonde. Het was aandoenlijk om hunne blijdschap te zien. Als ik bij bet orkest voor mijnen mnziek- lessenaar zat, zag ik hen de hoofden bijeen steken ik wist waarvan zij spraken. Onder het concert wierp ik van tijd tot tijd eenen oogslag toe en 'k bemerkte dat ze veel mei r fluisterden dan luisterden. Niettemin ik ben zeker dat er niemand in de zaal zulken aangenamen avond s'eet dan zij. Toen ik na 't concert bij hen kwam, hadden ze besloten dat Grietje naar de tentoonstelling niet kon gaan met haar fluweelen kleed aan, dat zou er uitgezien hebben als of zij wenschte haren persoon te doen herkennon voor hetorgi- naal van de schilderij. Zij zouden dus 's ande rendaags voor Grietje eeu ander kleed gaan koopen. (Wordt voortgezet. ,A i> *•-

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1