Ohé, politie ■^winkeliers en landbouwers, maar vergeten, lijk de aap der fabel, van hunnen lantaarn te ver lichten, 't is te zeggent van aan te duiden waar in die lastenvermindering gaat bestaan. Over de werklieden, die bet talrijkst zijn, zwijgt hij maar ook die bereidt men eene lastenveb- ME3RDERING in plaats van vermindering, want Dender bode van donderdag roept weeral uit: Leven de beschermers van den landbouw, dus leven de uithongeraars van 't werkvolk ff 2° Afschaffing der tabakswet, door Libera len gestemd ja, maar door de klerikalen lü ja ren lang behouden, ondanks de stelligste be loften van afschaffing. En wie was de hard nekkigste vijand van die afschaffing M. Woeste. 3® Afschaffing der misbruiken op de vleesch- keuring, eene wet door de klerikalen zelfge stemd. Zij hebben nude belastingen der libe ralen behouden en er dan nog slechte wetten bijgemaakt 't Ziet er proper uit 4. Lasten op de vreemde margarine, enz. enz. dus vooreerst, de plakboter van den armen werkman nog duurder gemaakt en dan vragen wij eens, wat er onder die ENZ. ENZ. wel schuilen mag, want die is zoo rekbaar en naar Denderbode uitgalmt dat er iukomrechten zullen gestemd worden als de kiezers katholie ken naar de Kamers zenden en bij de be schermers toejuicht, mogen wij met réden vreezen dat de uithongeraars er met den ru wen borstel zullen faangaan als het werkvolk, de burgers en kleine landbouwers er geeu paal en-perk aan stellen. Kieskronijk. "Mechelen. De liberale kiesvereeni- giug van Mechelen heeft besloten den strijd aan te gaan, M. Notelteirs trekt zich terug. Hij zal vervangen worden door M. Van 0 m.venbergh, burgemeester van Lier. D1 Tbys, van Boisschot, zal opkomeu als Vlaamsck-en Volksgezinde tegen M. Fris. Bergen. Het schijnt dat d'heer Sainc- tellette, burgemeester van Bei gen, den sena torszetel van M.'Detbuin zal bekleeden. Marche. De liberalen stellen de vol gende kandidaten voor Senaat M. notaris Sadot. KamerM. Meisman. Bastenaken. Liberale kandidaat voor den SenaatM. Deamme. Brussel. Men schrijft aan het Jounal de Liege dat M. do Mé-ode, minister van bui- tenlandsche zaken kandidaat zal zijn. Nijvel. De liberale kandidaten zullen zijn MM. Henricot, uittredend li l, Mathieu, Chariot en Xavier Olin, voor de Kamer en MM. Dominicus Brunard, uittredend lid en Huliu. Een klepper. Bij de laatste groote-landbouwten- toonstelling van Brugge was er daar insgelijks een wedstrijd over landbouw kunde uitgeschreven. De mededingers hadden een antwoord te schrijven op eene landbouwkundige kwestie en dan verder eene les te gev~n over een ander landbouwvraagstuk. Wij hebben vernomen dat de heeren onder wijzers Desmedt en Beeckman de twee eerste prijzen hebben weggedragen en dat de Bestuurder van een bisschoppe lijk gesticht, waar men nogthans eenen bijzonderen leergang van natuurkunde en landbouw geeft, er niet in gelukt zou zijn, de kleinste onderscheiding mêe te dragen. Wat klepper, hé Gestraft. Verleden zondag zijn we in de Bur gerwacht getuige van een koddig too- neeltje geweest. Een half dozijn wachten waren, na de rust, bij de herneming der oefeningen niet tegenwoordigUunne in rotten staande geweren werden op bevel van den Majoor in beslag genomen, en wan neer de wegblijvers eindelijk aankwa men, werden zij onder geleide van eenen Sergeant naar den koer van 't Landhuis gedaan, waar ze als gestrafte scholieren in retenue moesten blijven. Men heeft ons verzekerd dat ze daar een half uur langer dun hunne wapen broeders hebben staan schilderen, maar dat ze dien vermakelijk hebben doorge bracht mot eene .flesch porto leeg te kroezen. Als M. de Majoor denkt wel te doen van groote menschen als kleine lébé's te behandelen, dan is zijn naam hem goed gegeven Adelijk Huwelijk. Deze week had,hier het hatelijk plaats van Mejuffer de Bethune, oud 18 jaren, met M. De la Croix, die 42 lentens telt. De huwelijks beloften, in hot kasken aangeplakt, somden plechtiglijk al de titels der verloofden en die hunner ouders op, en waren met de schoonste hand van den heer Burgemeester als volgt geteekend De officier van den Burgerlijken'Stand Victob VAN WAMBEKE, Commandeur der Leopoldsorde. 'Daameven hing de huwelijksbelofte van een garentwijnder met eeD werkmeisje die was kort en eenvoudig zonder CommaDdeursorde gfiteekend. Alle Belgen zijn gelijk voor de wet... maar met verschillende c remoniën en komplimen- ten. Het burgerlijk huwelijk werd woensdag in den vooravond zonder plecht voltrokken. Madame de baronnes en Mej. here dochter waren in een alledaagsch kostuum de heeren in pit maar zon Ier decoraties, 's Anderendaags had het kerkelijk huwelijk of beter het kapel huwelijk plaats, vermits de geestelijkheid het niet in de kerk maar wel in de bijzondere kapel van't kasteel heeft ingezegend. ïn de middel eeuwen deed men eveneens, bij onze vorsteljke en adelijke familiën is dat insgelijks van de mode. Zouden al die lieden, welke zoo als Jan en alleman op de wereld zijn gekomen, toch rneenen dat ze van ander stof gemaakt zijn? Of er den tw-eeden dag buitengewone pracht en rijkdom werd ten toon gespreid, met ridder kruisen en eereteekens, hebben wij niet kunnen zien, maar behoeven wij u event wel met te vertellen. Zoo min plecht mogelijk voor het stadhuis zooveel plecht mogelijk voor de kerk Elk zijn goeste, maar moesten wij tot de wetgevende macht behaoren, wij zouden er stellig aan houden meer eerbied voor de wet te toonen vermits men zich niet te hoog acht tot de wetgeving te b hooren. Kaarten op «tafel. Wij hebben in een vorig nummer doen zien welke dubbelzinnige rol de cleri- cale partij te Gent speelt hun dagblad liet Volk dat floor het werkvolk gele zen wordt verklaart zich voor den vrij handel om de stemmen der werklieden te winnen, maar op den buiten laat do bedriegerskliek een ander blad verschij nen hetwelk hevig protectionuist, is om de stemmen der boeren te bekomen. Wij vinden dit fijn jesuitenspel der clericalen overwaardig en hebben zonder verwondering gezien dat onze katholieke partij van Aalst liiei met dezelfde slim me trukken den boer en den werkman wil op flesschen trekken. Zoo lezen wij, onder andere, in De Dender- bode van 8 Juli 18'14 Wij zijn verzekerd dat de Regeering in November op nieuiv de Jie- schermreehtcn zal voorstellen, op voorivaarde dal de Kiezers overal katholieke mannen ver- kiezen die de landbouwbelangen (lees de reu- ten van kasteelheer en eigenaar N.Yb D. R.) ter Volkskamer zullen voorstaan. Is dat het brood, de snikerij, het meel, de knnstboter,enz. belasten, ja of neen? Moeten de prijzen dier mondbehoef ten daardoor niet verhoogen, ja of neen Zijn onze representanten, oude en nieuwe, daar geene voorstaaDders van, ja of neen Welnu, daarom hebben wij in eenen open brief aan Alexander Van dpr Velde,; leider der anti-socialisten van Aalst ge vraagd, of hij de werkbroeders, welke hem volgen, aanraden gaat voor de aan hangers der inkomende rechten te stem men, of hij, ls werkman tegenover werklieden, het verraderswerk plegen zal van deze trachten te doen kiezen voor degenen, welke men niet anders dan als uithongeraars van het werkvolk betitelen kan M. Van der Velde heeft tot hiertoe daarover gezwegen en deze stilzwijgend heid versterkt in ons hot gevoelen dat men bezig is met onze arme fabriekwer kers niet alleen eene strop om den bals, maar daarenboven eenen riem rond den buik te snoeren, om hunne le lige maag nog wat meer te doen inkrimpen. Nu hebben wij met verwondering in zeker kleuterbladje van Aalst gelezen hetgeen vooral onder 't werkvolk verspreid wordt dat onze katholieke overheden hier geene belasting op brood suikerij, boteenz. vragen U! Wij moeten vooreerst weten wie die katholieke overheden zijn, want onze cle ricalen met hun dubbelzinnig spel, zou den wel een mesje durven gebruiken dat langs twee kanten snijdt. Zijn die katholieke overheden de HH. Woeste, Van Wambeke, I)e Saedeleer en Bethune niet, of wie dan? Bovengemelde kandidaten zijn de beschermers van den landbouw volgens Denderbode, dus uithongeraars van het voik. Denderbode zegt dat de inkoomrech- ten na de kiezing zullen gestemd wor den, bedragende samen volgens offi cieele cijfers de som van 9 millioen 881 duizend franken waarvan 7 millioen 650 duizend fr. voor de haver, de boter, de margarine, het meel en de suikerij alleen. Die millioen en zullen voor een groot deel door den armen werkman betaald worden De Gazette van Aalst houdt staan dat onze katholieke overheden, dus onze representanten, welke volg. ns Dender bode die inkotnrechten stemmen moe ten, geene belasting op brood, boter, suikerij, enz. vragen. Wie liegt er hier das van beiden dn groote meester of hot klein knechtje üf zijn ze 't akkoord om dieu dubbelen bedriegersrol te spelen, zoo als de anti- klerikalen van Gent Eene rechtsmiskenning. Een burger onzer stad was op de voorloopige kiezerslijsten met twee stemmen ingeschreven als weduwnaar met kinderen, meer dan 35 jaren oud,en sinds meer dan 2 jaren 5 frank persoonlijke belasting aan de Staat netalende. Maar hij ging binst den wettigen tijd voor eene derde stem reklameeren omdat hij een rente boek op de spaarkas van meer dun 100 franken rente sinds vele jaren bezat. Wij kunnen er zelfs bijvoegen dit de ingeschreven som nog al zwaar weegt. Weet gij wat men hem antwoordt De Heer Arrondissemmfs-Komissaris laat hem weten dat zijne veklaam verworpen is om reden dat volgons opmerkingan gedaan door den heer algemeenen Bestuurder der spaar en Lijfrentkas de reklameerder geene inschrij ving op het Groot boek der openbare schuld bezit. Maar die Heer Algemeen Bestuurder der spaarkas moest toch wel weten dat hij een ren teboek van verscheidene duizenden bezat. Aan wie is hier dus weer de schuld dat er rechtsmiskenning gedaan wordt VVij weten het niet, maar in alle geval heeft men het feit aan de bevoegde overheid aange klaagd, want dit zou em burger niet alleen in zijn kiesrecht maar zelfs in iets veel kostelijker kunnen treffen. Men heeft woensdag en donderdag aan den Brusselschen steenweg (grondgebied Aalst) duchtig en aanhoudend geschoten. Is er proces-verbaal opgemaakt, of is er ééne wet voor de rijken en eene an dere voor rle armen Wij vernemen dat er op de prijsdee- ling der middelbare Meisjesschool geen enkel politieman op het balkon te zien was, o n daar eenen hoop bengels, welke door schreeuwen en zingen de orde stoorde, de stilwijgendheid op te leggen. E-nie prijsuitreiking is nogthans eene officieele feest waarom zijn de orde handhavers daar niet Mea vindt ze overal behalve daar waar ze zouden moe ten zijn. -* Verleden zondag hebben, aan den stadsschouwburg, nog eenige sclioone tootieeltjes plaats gehad, veroorzaakt door jongelingen van zekere patronage, en toen was er wel een broeder maar ook geen politie te zien. Wij vernemen dat talrijke Burger wachten welke voor Jen aanstaanden Tuchtraad moeten verschijnen, zouden kwijt gescholden worden, uit hoofde van het huwelijk der zuster van M. den majoor de Bethune. Allons, zoo veel te beter en wij wen- schen den edelmoedigen majoor er har telijk geluk over Onze lezers zullen zich ongetwijfeld herin neren dat 14 dagen geleden rond 6 1/2 's avonds een hevige wind blies .vel* een groot onweder voorspelde. Ziehier hoe Het Nieuws van den Dag n dit feit vermeldt Zondag rond 6 1/2 uren heefter eene gewel dige windhoos over de stad gewoed. De ouder lingen zeggen nooit zoo ietsgezien t hebben De hoogste boomen werden met geweld gebogen dat de kruin tot tegen den grond kivam Op een stap van elkander kou men niets onder schei len Gelukkig ^ijn er geene ongeluk ken te betreuren. Die correspondent moest zich in eenen zon derlingen toestand bevinden om op een stap af stand niet meer te kunnen onderscheiden. En hoe heeft hij dan gezien dat de kruinen der hoogste boonen tot tegen den grond bo gen Mysterie Een pareltje. Uit Denderbode knippen wij het volgende M. Yran Wambeke heeft 50 jaren dm politie - ken strijd-gevoerd 50 jaren- aan de verdedi- ging der zedelijke en stoffelijke belangen onzer bevolking met eenen weergaloezen iever en moed gewijd, n Alwie M. Van Wambeke kent weet genoeg waarom hij 50 jaren den politieken strijd ge voerd heeftin alle geval was het voor 't pro fijt van den koning van Pruisen niet Hl... Wat de verdediging der stoffelijke en zedelij ke belangen betreft, daar hebben wij op aan te merken ,JL Voor de stoffelijke dat het getal inwoners, hetwelk door het Bureel van Weldadigheid ondersteund wordt, jaarlijks in evenredigheid meer aangroeit dan de bevolkingen de volks ellende zich als een olievlek uitbreidt. Voor de verstandelijke dat het getal onge- letterden loteliagen jaarlijks vermeerdert en het schoolgebied van Aalst met dat ,van Kor- trijk de eei deelt van in de school wedstrijden aan het staartje te komen. Voor de ze lelijke dat het aantal onwettige geboortens toeneemt en verder, zonder er nog andere commentariën bij te voegen, verwijzen wij onze lezers naar den brief van M. Mauiits 'Do Wolf door Dender galm laatst medegedeeld. Max. In nesten. De katholieke partijhoofden van Aalst vra gen zicli beangstigd af, nog erger dan do boe ren met 't weer, wat er uit den huidige» poli- tiekdn toestand voor hunne partij volgen gaat. De christene Volkspartij wordt door de aan hangers van de K. A. ot beter door de Khek afgeschilderd als bestaande uit een half dozijn generaals zonder soldaten, maar de hevigheid waarmede men pastoor Daens en zijne vrienden in 1 'geuaohtigeen lasterlijke artikels bestrijdt, toont genoeg d.it men van de christene democra ten bang is en dat hunne partijgangers talrijker zijn dan de bladen van Woeste wel uitbazui nen. Het ontstaan van de kandidatuur van Gee raards bergen, waar men mordicus met of zon der poll een vertegenwoordiger wil hebben is nog een grooter gevaar voor de koukelfoezerij van de kliekmauneu. Zij hadden eenige oogenblikken gehoopt dat papa Van Wambema zijn kollega M. Verbrug- gen in zijn ontslag zou gevolgd hebben. Denderbode had reeds van dit loopende ge rucht gesproken en in de mogelijkheid van dit ontslag al bloemen naar den ouden strijder geworpen als politieke leider en verdediger van de stoffelijke en zedelijke belangen der be volking n Een ander blaartje had reeds vroolijk over dat aftreden gekeft daar het de verkiezing van zijnen adelijken meester verzekerde. M. Van Wambeke heeft hierop eenen brief aan den Dien Public laten geworden, waarin hij verklaart zich niet terug te trekken tenzij hij inden algemeenen Poll valle. Wat zou er kunnen gebeuren Hier in den omtrek, voornamelijk in da kan tons Aalst, Ninove en Herzele word ter met han den en voeten onderduims voor de kandidatuur van mijnheer den Baron gewerkt. M. Di wickx voorzeggen wij stellig dat hij, indien hij zich in den poll laat voorstellen, tijn in doeken zal gewonden worden, on tanks de schoonste en stelligste beloften. Maar daarmee is Geeraards- bergen niet bevredigd of zijn kandidaat niet be graven, en blijft het gevaar van eene afzonder lijke.kandidatuur bestaan. Verders hebben de aanhangers van M. da Bethune en hij zelf zich niet te verre gewaagd om nog rechtsom keer te maken M' Van Wambeke, zoo alstiij verklaard heeft, wil zien of de Poll nog van hem wil, ja of neen Welnu, het zou ons niet verwonderen, wer den er ondankbaren-genoeg gevonden om den ou en strijder op te offeren aan de eendracht der partij Sommige enge politiekers zijn voor a'. les in staat, "H daarmee zouden al de moeie- lijkheden opgelost zijn en ware alle gevaar uit dm weg geruimd. Prijsuitreiking in het Gentsch Athenaeum- De oud-leerlingen der Mi-ldelbare school hebben zich hier, zooals elders, nogmaal 011- inaal ondeischeiden, en hebben de eerste prij zen behaald. Het zal genoeg zijn, do lijst hunner benoe mingen to late i volgen, opdat ieder er zich van kunne overtuigen In de 6!c moderne Paul Huyghe prijs in het Fransch, het Duitseh, Geschiedenis en Aardrijkskunde, en in Rekenkun !e bijprijs in het Noderlandsch, en de l'u algemecne prijs. In de 4d® moderne. Louis Clacys prijs in het Nederlandsch, het Hoogduitsch, het Engelsch, Geschiedenis en Aardrijkskunde,Wiskunde, Natuurwetensc lap pan, en Handelswetenschappen bijprijs in het Fransch, en de l"'n algemeenen prijs. Karei Callebautprijs in Wiskunde, in Han delswetenschappen en in Teekenkunde, bijprijs in het Nederlandsch, het Hoogduitsch, het Engelsch, en Natuurwetenschappen eervolle melding in het Fransch, Geschied-nis en Aard rijkskunde, en de 2d' algemeene prijs. Jozef Baccu prijs in het Fransch, het Ne derlandsen bijprijs in het Hoogduitsch, het Engelsch, Geschiedenis en Aardrijkskunde, Natuurwetenschappen Eervolle melding in WLkunde en Haudelswetschappeu, en de 3d* algemeene prijs. Leo Metdepenningen prijs in het Engelsch, in Wiskunde, bijprijs in Handelswetenschap pen eervolle melding iD het Nederlandsch Geschiedenis en Aardrijkskunde, en Natuur wetenschappen, en de 1"°,algemeene bijprijs, In de,3d' moderne. Ren. Huyghe prijs in Geschiedenis en -Aardrijkskunde, in Wiskun le en Natuurweten schappen, bijprijs in het Franse het Hoog duitsch Eervolle melding in het Engelsch en de 2d' algemeene prijs. Paul Callebaut bijprijs in Wiskunde en in Handelswetenschappen Eervolle melding jn het Fransch, het Nederlandsch, het Hoog duitsch, het Engelsch, en de 2d' algemeene bij prijs. - ii i r.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2