Kaatsspel-Houtmarkt. Vorschillig Nieuws. Inkoomrechten op alle landbouw- voortbrengsels, die hier insgelijks te lande gekweekt worden. Bijgevolg ook voor de granen en daar de graanoogst van België op verre na niet voldoende is voor ons verbruik, zoo zullen wij de graanprijzen merkelijk zien stijgen en dus vast en zeker ook de prijs van 't brood. Dus, werklieden, eene belasting voor de broodeters gestemd door de renteneters. Eene belasting op de armen dus; En dut men het niet vergete deze inkoomrechten worden niet gevraagd door de overgroote meerderheid der landbouwers, want op 100 zijn er 85 welke geen graan te veel hebben, maar wel door eenige honderden kas teel heeren en eigenaars welke op het zweet van den armen loonslaaf, den klei nen burger en boer de renten willen in winnen, die zij dikwijls op de paarden- koersen, in de speelzalen of in de be dwelmende vertrekken hunner bijzitten losbandig verkwisten, zonder dat deze duizenden iets nuttigs of vruchtdragend afwerpen. Cijfers. Een klerikaal volksvertegenwoordiger, M. de Brieye van Yirton, beefc op eeue kiesvergade- riug uitgeroepen, dat een inkoomrecht van 5 franken voor 100 kilos tarwe, a in eene werkers- fanulie maar vijftig franken per jaar meer zou kosten, voor het aankoopen van brood 50 franken per jaar en zij winnen er maar drij honderd En toch durft men de werklieden wijs maken dat zij met de inkomende rechten niets zullen verliezen eri die sukkelaars aanraden om voor de uithongeraars te kiezen Roept dat gueno wraak Eu voor honderden werkers gezinnen, welke men jaarlijks met 50 franken belasten gaat, hoeveel landbouwers zijn er wel, die bij de in komende rechten zullen winnen Hoevelen hebben tarwe te veel En is er wel 1 op 100 die 1000 kilos naar de merkt kan brengen Wat zijn de paarden koersen Groote hals- brekerijeu en kolossaal bedrog, otn niets ergers te moeten zeggen. Wat nut werpen zij af Geen. Er zijn millioenrijke klerikalen welke aan hunne stallen jaarlijks 100.000 fr. versnippe ren. De boeren, welke van die rijken de Janden bebouwen, moeten hooge pachten betalen en kunnen geenen afslag bekomen. Met de 100.000 fr. die zijne harddravers alle jaren kosten zou Mijnheer X... aan 1000 pach ters 100 fr. vermindering van landbnur kunnen schenken Dat ware heel wat beter dan beschermrech- teu, maar dat mag niet, want dan zou Mijnheer zijne liefhebberij moeten laten varen met ap en dependentiën, 'i is te zeggen met alles wat er aan en omhangt, en dat kan Mijnheer niet de vermaken en welluston der hooge wereld gaan voor alles. De boerkens zullen blijven zweeten om Mijn heer zijnen train te laten gaan. Het kies-komediospel. Geen dag gaat voorbij of we hooren de wonderlijkste dingeu over het kome diespel vertellen, dat de officiëele kliek met den ronkenden naam van kiezing der délégués of afgevaardigden betiteld heeft. Gij kunt u niet inbeelden, Heer Op steller,-schrijft ons een briefwisselaar van een naburig dorp, wat er hier op tien buiten gebeurt. Men heeft nooit schooner konkelfoezerij aan 't werk gezien, dan met die belachelijke en niets beteekeude kiezing der délégués. Hier moet de bijeenroeping tot tweemaal toe gedaan worden, eer men een dozijn kie zers kan bijeen ki ijgen om 8 afgevaar digden te noemen. Daar zijn de voorgestelde kandidaten verplicht zich zei ven tot délégués uit te roepen. Elders wordt de opname der stembriefjes zonder getuigen, tusschen een paar vriendjes en onder toezicht van den kasteelheer, burgemeester of pas toor gedaan^ of worden de ingeschreven kandidaten zonder kiezing als gekozen veiklaard. Alles is op voorhand gebak- leer d, zoo als men dat heet, en bij de minste opmerking, welke de eene of andere kiezer durft maken, roept een der drij bovengenoemde uit zwijgen daar, en stemmen voor die op de lijst staan, anders geen. De misnoegdheid, is hier in volle gis ting tegen degenen die ons 30 jaren langen vooral de laatste 10 jaren met schöone beloften gepaloeterd heb ben. Wees verzekerd dat de kiezing van October voora veleneene groote veras sing zal zijn. Men kan de boerkens lang en dikwijls bedriegen en misleiden, maar aan alles komt een einde en dat zal met de toekomende kiezingen be wezen worden. -Woeste en het Stemrecht. Eenige klerikale schimp- en lasterbladjes, deukende dat het volk öeel kort van geheugen is trachten het nu op to disschin, dat het de katholieken zijn, die het algemeen stemrecht hebben ingevoerd. Ja, de katholieken hadden do 18 April 1893 de meerderheid in de Kamer en indien ze dan tegen hunnen dank 'tA.S. heb ben gestemd, dan was 't onder den indruk van den algemeenen volkseisch, die zich in de stra ten van al onze steden, Aalst Liet uitgezonderd, liet hooren. Om eens voor goed aan te t.oonen hoe zeer de katholieken bet A. S. geuegen waren zal bet voldoende zijn eenige regelen van bun opper hoofd, bunnen wereldlijken paus, Woeste, aan te balen. Den 2 December 1892 zegde hij in de Kamer die grove leugen. Iedereen maakt deel uit van bet wettig land. (bl. 54) (1). Op 10 Maart 1893: "Wij verwerpen de overmacht van het getal. (bl. 353) en J)cpolitieke gelijkheid is in strijd met 's lands belang. (bl, 353). Denzelfden dag voegde bij er bij 'Het A. S. zou weldra den ondergang onzer gemeen telijke instellingan te weeg brengen (bl. 354). Op (bl. 355) lezen we Van twee één of het A. S. zal onze maatschappelijke orde eerbiedi gen en DAN HEEFT MEN HET NiET NOODIG of het zal ze niet eerbiedigen en dan is 't eene Om klaar te doen beseffen welken achting, welke genegenheid, weike liefde hij koestert voor de lagere standen diénen do volgende woorden Op 26 April 1892 zegde hij in de kamer Zeker moet men zich-om de arbeidende klas sen evenals om alle andere klassen bekom meren doch het volk alleen mag zijnen wil niet opdringen (bl.. 430). En het volk vroeg slechts zijn rechts f Op 10 Maart 1893 Zijdie sedert hunne jeugd bet grofste werk moesten verrichten kun nen moeite hebben om altijd mei kennis van zaken hunne stem uit te brengen (bl. 355). 4 April 1893 Ret A. S. brengt onder de be sturende standen mannen, die uit de lagere STANDEN ZIJN GESPROTEN EN DIE IN FiNAN- CIEELE ZAKEN MINDER KIESCH ZIJN (bl. 4471). 7 Juni 1898. (bl. 651). Wij hebben met het meervoudig stemrecht een voor het land zeer ernstig gevaar in 't leven geroepen. Nog op 4.April jl893. (bl. 447). De meervou dige stem der huisvaders versterkt het A. S. De werkende klassen zouden er meer invloed door verkrijgen. Daarenboven zou men aldus oenen grooteren invloed geven aan de herber giers en die voorzeker niet het beste be standdeel UITMAKEN. En die man, die op 22 Maart 1893 in volle Kamer durf uitroepen Erzijngeune volks- eischen, die het A. S. als een-gevaar, het voir als dom en niet zeer kiesch voorstelde komt nu de stem der werklieden afbed len. Ja, m.-er nog, in naam van werklieden durft men hem afschilderen als de grootste verdediger der arbeidersbelangen; doch in dien valstrikt zulleu ze niet loopen en huune stem niet schenken aan den gezworen vijand ran onze Vlaamsche ar beiders. Dubbelzinnig spel. Volgens wij vernomen, hebben zou men aan M. Dierickx de stellige verze kering gegeven hebben dat M. de baron zich voor de kandidatuur van Geeraards- bergen zal terugtrekken. Welnu, wij durven luid oproepen dat daar niets van is M. Bethuue is kandi daat en blijft het. Om hem in den poll te doen gelukken wordt er in al de ge meenten van de kantons Aalst en Her- zele vooral dapper gewerkt. Verleden zondag werd in den Katholieken Werk manskring alhier zijne kandidatuur door eenen priester nog wakker den délégués aanbevolen. Uit al dit geloop en die konkelfoezerij is er gemakkelijk te begrijpen dat men bezig is met M. Dierickx fijn te paloe- teren en hem met de zeep te scheren waarmede de Aalstersche kliekmannen gewoon zijn te barbieren. Wij vernemen ook dat de drij uittre dende leden aan den poll niet zullen onderworpen worden, dus dat de strijd tusschen M. Dierickx en M. de Bethune zal blijven. Maar als de HH. Woeste, Van Wam- beke en De Saedeleer de kansen van geenen Poll moeten doorstaan, wat ko men de délégués dan doen Welke rol hebben zij dan te spelen, die van Polichi nellen Wij geven het Land van Aalst ten volle gelijk, wanneer hij schrijft dat de officieele kliek de waardigheid en het recht van de kiezers onder de voeten treden. Dat is nog altijd dezelfde kon kelfoezerij van vroeger. Olië, politie Verleden dijnsdag en woensdag heeft men de kanons langs den kant der Kat- testraatpoort zoo geweldig laten donde ren, dat de bewoners van 5 ure 's mor gens schielijk werden wakker geschud en dachten dat Aalst belegerd werd. Is er een reglement of is er geen po litie De klacht van den veroordeelden hond. Eens trok de processsie uit Met geluid. En ik, volgend mijnen zin Liep er in Al de blusschers riepen luid Weg, schavuit 1 Ik kreeg stampen ongenoemd 't Was verdoemd 1 Maar het ergst van altemaal Wat 't proces-verhaal. Nu moest mijn meester voor 't gerecht, Dat is echt. Hij kreeg eene boete van eene frank Tegen dank. - Dat was op de vraag van Tist, I)ie wel wist, Dat zijn hond loopt zonder' band 't Allen kant. Zoo er fouten op u kleven, Wil dan geene lessen geven. Verzenwever. De prijsuitreikingen. De prijsuitreikingen aan de jongens en meis jes onzer gemeenteschool hadden, ondanks het slechte weder, eene menigte volks naar den schouwburgzaal gelokt. Talrijk waren de moeders opgekomen om de spelen hunner lieve kleinen te komen bewon deren en toejuichen. Ongelukkiglijk kunnen de vaders der meeste kinders deze plechtigheid niet bijwonen, daar zij voor de onontbeerlijke korst Drood op het fabriek moeten slaven. Daarom zou len wij die op eenen zoDdag willen zien plaatsgrijpen. Ondanks de strijd voor het leven zoo lastig is en de dagloonen zoo klein worlen, dat we onmogelijk begrijpen kunnen hoe sommige gezinnen het aan boord leggen om de uvee einden aaneen te knoopen, hebben wij daar met wezentlijk genoegen bestatigd dat al die Kinders er frisch, rein en netjes gekleed voor kwamen. Ten p rij ze van welke besparingen en opoffe ringen misschien htbben wij ons onwillig afgevra gd Al de nummers van de beide programma's werden wel gezongen of gespeeld. Men vindt daar lieve stemmen, bevallige en behendige balspeelsters van een vuist boog, knappe sol daten en generaal» niet grooter dan kabouter mannekens. Moeten wij zeggen dat ze allen den-grootsten bijval bekwamen Met zooveel lof, ongelukkiglijk, kunnen wij van de prijzen niet spreken.Onze stadsbestuur ders kunnen wel duizenden aan onnoozelheden wegwerpen, maar voor de prijzen onzer volks kinderen kunnen er met moeite 500 franken van af, hetgeen voor de 3000 leerlingen welke onze lagere onderwijs gestichten tellen gemid deld 16 centiemen per leerling bedraagt 't Is schande'!!! In andere steden geeft men aan de beste leerlingen spaarboekjes van 5, 10 en 15 trau- ken, hier krijgen ze een paar onnoozele boe ken En zulke bestuurders noemen zich volks vrienden Onze Onderwijsgestichten. Ik woonde dit jaar al i e prijsdeelingen bij onzer officieele scholen en van den kindertuin. Ik zal in geene bezotiderheden treden over de plechtigheden zelve, iioewel de oefeningen der kleine krollebollekens van den kindertuin mij zoowel bevallen hebben, dat ik er gaarne eene heele kolom wou over schrijven. Het beeft me bijzonderlijk getroffen, dat het getal leerlingen onzer Staatsmiddelbare scho len, ondanks al het g.ekef en venijnig gesis der godvruchtige zeeverpapiertjes, immer aan groeit. Bewijst zulks niet ten overvloede, dat de faam dier scholen, sinds lang bevestigd, zich meer en meer uitbreidt. Die goede faam is overigens ten volJo verdiend Houderden bur gers, welke thans eene liooge plaats bekleeden iu.de samenleving hebben bun onderwijs en opleiding genoten, in onze Staatsmiddelbare jongensschool, duizenden Aalsteuaars van alle partijen hebben er bun onderricht ontvangen en zij allen, die zich de dagen hunner school jeugd herinneren, willen hunne kinderen naar geene andere onderwijsgestichten zenden. De ouders zegde de heer Pauwels, regent aan de Middelbare school, in zijne redevoering uitgesproken op de prijs leeling 13 Oogst; de ouders mogen niet vergeten, dat van de opvoeding hunner kinderen, dezer toekomst afaangt, dat de opvoeding het geluk van bun kroost moet bevorderen k. Ze dienen dus wel te overwegen, welke richting zij aan die opvoe ding wenschen te geven, of zij hunne jongens willen zien opgroeien tot mannen van karak ter, in staat om den strijd voor 't bestaan met goed gevolg door te voeren of zij hunim kin deren willen gewapend zien, niet alleen met dj Bondige kundigheden, maar ook met de on misbare burgerdeugden om later met eere hunne plaats in de samenleving in te nemen. Het is den plicht der ouders, die het goede voor hunne kinderen betrachten, deze alleen, toe te vertrouwen aan mannen, die door hunne bekwaamheid en ondervinding bekend zijn met de werkelijke roeping eens deftigen burgers; die door hunnen stand zelf vertrouwd zijn met alles wat de moeilijkheden des levens betreft. Het is vooral den plicht van de vrijzirnigen het staatsonderwijs tegen de aanvallen 'der reactie te verdedigen door woorden en daden. Ze zijn, helaas nog te talrijk, de liberalen, die boog oploopen met hunne overtuiging en princiepen, zoolang het slechts redetwisten geldt, maar die in zake van onderwijs het hoofd deemoedig in den schoot leggen en hunne kinderen hier of daar in eenen uithoek van 't land of in den vreemde aan ultra-kleri kale gestichten toevertrouwen, waar ile voor naamste bezigheid van den leerling bestaat in het bidden voor de bekeering der geuzen waartoe zijn vader zich fier noemt te behooren.' Zijn ze bekwaam om kindersn practisch op te leiden, de mannen en vrouwen, die onder alle slach van benamingen, het als eeue deimd beschouwen ouders en bloedverwanten te ver zaken zijn ze in staat goede burgers te vor men, de lieden, die men weet niet waarom hunnen wezenlijken naam afwerpen om zich eerwaarde X of Z te noemen zijn ze bekwaam om den kinderen hunne plichten jegens huane huisgenooten te doen beseffen, de mannen en vrr uwep, die onder voorwendsel van beloften al ile lasten eens buisgezins hebben geschuwd, zich van de wereld hebben afgezonderd en voor die onmenschelijke overtreding van Gods natuurwetten bet Eeuwigedoon verwachten Overlegt dat alles, Ouders, onderzoekt rijj.e- lijp punt voor punt, vergewist. U over de uit slagen door onze officieele scholen bekomen en slechts dan moogt Gij beslissen naar welke school gij uwe jongens on meisjes zenden zult. Niet alleen onze Staatsmiddelbare scholen, ook onze stadsscholen verdienen >oor de dege lijkheid van onderwijs en opvoeding den voor keur der bevolking. Met genoegen vernamen wij dat de leerlingen Gysbrecht, De Coninck en Van den flauwe, die de eerste prijzen be haalden in de h.mgste klasse der Middelbare jongensschool gewezen leerlingen zijn der Stadsschool n1' 1, andere leerlingen dier school ondi-rscheiddeu zich evenzeer in de tweede en tierde klassen. Een bond van Oud-Leerlingen der Middel bare school van Aalst, werd g. sticht met het doel min begoede kinderen het noodig te verschaff n om hen na dat zij huune klassen hebben uitgedaan in de Lagere sch ol, hunne studiën in de Middelbare school voort te laten zetten, door het bezorgen van boeken en bet verleeuen van toelagen. De leden van den Bond betalen naar goeddunken eene jaar- lijksche bijdrage van een fr. minimum of meer. Het komiteit zal inlichtingen nemen, over de verdiensie ijkste leerlingen en reed» dit jaar er zoo velen mogelijk voort L Ipen. Liberalen van Aalst, ondersteunt dien Bond, ge zult een goed, vrijzinnig werk verrichten zendt uwe bijtreding aan den heer Albert De Windt, Voorzitter van het werken I komiteit. Het heetuur zal ook met dankbaarheid al de schoolboeken en andere ontvangen, welke men hem zoude toesturen. DIRK. Zondag 26 Augustus 1894. Om 10 uren. Willem Van Bogaert Grembergen tegen René De. Ridder Wie ze. - Om 2 1/2 uren. Honoré Mertens Lebbeke tegen. Francois Beygaert Nieu werkerken. Om 3 1/2 uren De vyiunende partij tegen Henri Blondeel Hofstade voor de 3* ronde. Krijgsoefeningen. In het opschrift van de poststukken bt-siemd voor de troepen, welke deelnemen aan de a instaande krij^ soefeningen van de 4de Legeraf leeling moet, gedurende bet tijdvak van 27 Au ustus tot 7 S^ptomber, geene enkele plaats van bestemming staan. Men moet alléén in het adres de nra van hetregi ment, van het batailjon en van de compagnie (of de n" der batterijen, schadronuen, kolom men enz.) opgeven m t de melding 4^ Le geraf deeling iu zeer dui lelijke letters. Eiken dag zal de dienstow'rste van de poste rijen van bet leger de noodige schikkingen ne men om die poststukken in de kautounemeuten der afdeeliug te doen toekomen. Het 3" Congr -s der Bedienden en Handels reizigers zal op Zondag 9 September, te Geut gehouden women. Aan de dagorde staat de vollediging van het programma van deri Bond der Maatschappijen van Bedienden alsook het onderzoek der noo dige minddelen om de verwezenlijking van dit programma te bekomen. Gezien den tegenwoordigen toestand zal deze vergadering een buitengewoon belang ople veren het laatste punt vo- ral is van 't hoogste gewichtde wetgevende kieziugen zijn op han den en het is noodig dat de bedienden zich ver staan om te weten welke houding zij zullen nemen. Al de bedienden des lands worden op dit Congres uitgenoodigd zij worden verzocht het programma te willen vragen aan den Voorzit ter van den Bond, den heer Jules Lefebvre. Brogniez straat, 114 Brussel, aan wien alle me- dedeelingen moeten gestuurd worden. L'Expositiou bat son plein, la période de» vacanccs commence et chncun veut venir a An- vers, ne füt-c que pour vingt-qu itre heures. Les chemins de fer ont étabii de prix réduits. Reste la question de la nourriture dans I'Exposition. REDEN TE MEER OM ER ONS TEGEN TE VERZET TEN.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2