Nummer 37 Zondag 16 September 9de Jaar. ju LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs '""oor Tn bulten voorol) b,taalbsar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Mn atoaBMrt zi«h op alle postkantoren voor den buiter» voor de sUd, teu kantore van bet blad, 10, Vooruitgangstraat 10, AALST. Nee spe nee metu. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen «iMibrnnal Prijs der Annonce» Betlamen n cenaemen f «regel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Voor d'aunoncen buiten da Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVAS, Madelenastraat 32, Brussel. AALST, 15 SEPTEMBER. Alt de rot de passie preekt... Het graan gaat roor eenen spotprijs, de boter is schandelijk goedkoop, de margarine bederft den boterhandel, de eieren komen uit den vreemde, het meel... Ja, landbouwer en burger, gij kent die litanie gij weet ook wie haar voort durend zingt. Zie, landbouwer, indien er een inkom- reckt op het graan, de boter, enz enz., gesteld werd, dan zouden die waren op slaan, gij zoudt meer van uwe voort brengselen maken, de Staat zou er ins gelijks eenige millioenen bij winnen, de grondbelasting zou afslaan. Gij ziet dus wat- al voordeel er voor u uit voortsprui ten zou. Kies dus in October voor ons het is in uw eigen belang, enz., enz. Zoo komt men thans bij u gelocpen, ni«t waar, pachter? "Wij weten het wel, wij kennen die mannen. Maar wij zijn Vlamingen, en gij zoowel als wij, pach ter, zijn niet vergeten dat onze brave VUamsche voorvaderen zegden Als •de vos de Passie preekt, boeren, wacht uw ganzen Vergeet dat nu ook nier. Die heeren komen u dat zelfs in on verstaanbaar Vlaamsch beloven, maar zij zeggen maar de helft van wat zij denken, en liegen de drie vierlen van wat zij zeggen. Wat zij zwijgen, maar zeker en vast denken, zullen wij hier neder schrijven. Onze vermaken kosten veel geld de paardenloopen vi'ageu ons schatten, de werkma :skinders,die wijonzerwulpsch- heid ten off;r brengen, eischen over groots uitgaven. Onze pachtors klagen dat de huurprijs der hoeven te duur is, en bedreigen ons, zoo wij niet afslaan, onze landerijen te laten liggen. En noch tans willen wij geen paard minder, geeoe koets minder, geen bijzit minder en de boer moet dat alles betalen. Wij moe ten onze pachten nog opslaan. Nu dan, wij zullen inkomrechten doen «temmen op do eetwaren. Slaan die op, dan zal de boer meer betalen. In allo geval zullen wij het Staatsbestuur dwin gen, de opbrengst der inkomrechten te besteden aan de vermindering der grond lasten de pachter z tl, wat hij minder aan lasten betaalt, meer betalen aan pacht, en wij, rijke eigenaars, wij zijn gered Maar de werkman Ja, die zal nog armer worden, maar juist dat kont ons te siade, want hoe armer een volk, des te gedweeër het bukt voor onze heerschappij. En dan, de dochters vau den werkman, als zij in armoede verkwijnen, leeneu des te ge- reeder het oor aan onze verleiding, vallen des te eerder ten prooi aan onze geile driften. Dus winst langs alle kan ten. Werkman, vergeet dat niet Landbouwer, dat zeggen die mooie heeren u niet, maar dat ligt in den grond van hun gedacht, dat meenen zij. Komt maar eens naar de stad, pach ters van hier en elders, aanschouwt de pracht dier heeren, gaat hun dagelijksch leven .maar eens na, en gij zult tot de overtuiging komen dat wij gelijk heb ban. Niet GIJ kunt ooit eenig voordeel verhopen van beschermende rechten, maar ZIJ zullen er profijt uit trekken te uwen koste en ten koste der werklieden van overal. Daarom oogen open, want als de vos de Passie preekt, boeren, wacht uw ganzen Kiesbedrog en omkooperij. Ziehier eenige der bijzonderste strafbepalin gen der uieawe kieswet Art. 196. Zal gestraft worden met eene boi-te van 50 tot 500 fr. en eene gevangzittiug van 8 dagen tot I miaud, of eukelijk vau eene dezer straffen, alwie rechtstreeks of onrecht streeks, zelfs ouder vorm van weddenschap, het/.i gele, het/ij ouders tand, zal gegeven, aangeboden of beloofd hebben onder voorieend- set eene stem ot eene onthou ling van stemmen te bekomen, of wel ze onderschikkende aan den uitslag der kiezing. Zullen gestraft worden met dezelf le straffen, dezen die hel aaubod of de beloften zal aange nomen hebben. Art. 197. Zullen gestraft worden met de straffeu in bet v orgaaud artikel vermeld, dezen die onder de er in vermelde voorwaar den bet aanbod of ds belofte eeuer openbare of bijzondere bediening zullen gedaan of aan- veerd hebben. Art. 198. Zal gestraft worden met de 8tratfen alwie, ten einde eenen kiezer te over halen zich bij de stemming te onthouden of om op zijne stem invloed uit te oefenen, feitelijk heden (slagvn enz.) gewelddaden of bedrei gingen zal gepleegd hebbeu, of hem zal doen vreezen hebbeu zijne bediening te verliezeu. of zijnen persoon, zijne familiie ot zijn fortuin aan eenige schade bloot te stellen. Art. 199. Zal gestraft worden met eene boete van 26 lot 200 fr., hij die, onder voor wendsel van schadeloossteUinn voor reis- of verblijfkosten, aan de kiezers eene som g-Ids of weïke weerden ook zal gegeven, aangebodeu of beloofd hebben. ]>c zelfde straf zal toegepast worden a in dezen dieter gelegenheid eener kiezing aan de kiezers eetwaren of dranken zullen gegeven aangeboden of beloofd hebben. De zelfde straf zal ook toegepast worden aan den kiezt-r die giften, eenig aanbod of beloften zal aanveerd hebben. De herbergiers, drankslijters of andere ban delaars zullen niet ontvankelijk zijn in reebte de betaling te eischen der uitgayen van verteer gedaan ter gelegenheid der kieziugen. Art. 211. Het namaken der stembrieven wordt gestraft alsopenbare sc'iriftvenalsching. Art. 212. Elke voorzitter, bijzitter of secretaris van een bureel, elke getuige, die het geheim der stemming zal geopenbaard hebbeu, zal g. straft worden met eene boete van 500 tot 3,000 frank. Art. 213.Zal gestraft worden met eene gevangzitting van 3 maanden tot 2 jaar en eene boete van 50 tot 2,000 fr., elk lid vaneen bu reel of elke getuige die, tijdens de stemming of de stemop'.elling, zal betrapt worden stembrie ven bedriegelijk te vervnlschen of te bed -rven, er weg te nemen of bij te roegen, of wetens en willens een getal stembrieven of stemmen aan duidende kleiner of gr oter dan het wezontlijk getal dergeue welke hij gelast is te tellen. De feiten zullen onmiddellijk in bet proces verbaal vermeld worden. Art. 214. Zal gestraft worden met eene gevangzitting van ééne maand tot 1 jaar en eene boete van 26 tof 1,000 fr. dezen d<e zal gestamd f zich z il aangeboden hebben ntn te stemmen ouder den naain van eeneu anderen kiezer. Zal gestraft worden met de zelfde straffen dezen die, gelijk op welke manier, een ot ver scheidene officiëele s embrieveu zal onttrokken ot achtergehouden hebben. Volgens art. 215, zal dezen, die van zijn kiesrecht beroof! is door veroordeeliug of an derszins en die zal gestemd hebben, gestraft worden met e ne boete vau 26 tot 200 fr. en eene gevangzitting van 8 tot 15 dagen. Deze be paling is ook loepnsselijk op de onderofficieren, korporaals en soldaten onder de wapens. Het eenig middel. Toen eenige jaren geleden de land bouw een tijdperk van weelde bele fde en de vruchten aan hooge prijzen wer den verkocht, steeg de waarde van het land buitenmate en als eeu natuurlijk gevolg ook de pachtprijzen. Langzamer hand kwamen de jaren van crisis, de waarde der landen verminderde, doch de eigenaars wilden steeds den gewonen intrest genieten hunner duur betaalde gronden. Is zulks redelijk of rechtvaardig Wij denkeu neen,maar de landbouwers zelve hebbeu een deel schuld daaraan, want de pachten werden en worden nog op gejaagd door sommige huurders. De middenprijs bedraagt nog 150 frank per hectare zelfs kennen we landbouwers, die nog 170, ja 195 fr. per hectare betalen, 150 frank per hectare aan 4 °/0 intrest berekend vertegenwoor digt eeue waarde van 3750 Ir. en aan eenen intrest van 3 °/0 vertegenwoordigt zulks 5000 fr. per hectare wat ontegen sprekelijk te hoog is. Inderdaad de tegewoordige verkoop van land geeft eene gemiddelde waarde van 3000 frank per hectare. Is de grondeigendom in waarde afge nomen zoo is het ook nu t andere eigen dommen. Vermits het kapitaal, zegde de heer Beenaert in 1890, minder op brengt is het noodig den wettigen in trest met de waarheid der feiieu te doen overeenkomen. Daarom besliste men den wettigen intr< st in burgerlijke zaken van 5 op 4 1/2 en in .handelszaken v. u 6 op 5 1/2 p.-r honderd te brengen. In 1850 gaven de Staats fondsen 5 °/0 intrest in 1870 gaven ze 4 1/2, nu nog 3 1/2 en 3('/0. Zulks heeft voorzeker ver lies berokkend aan de eigenaars fier wa rden, doch zij alleen moesten dit verlies dragen. Is de landelij ke eigendom in waarde gedaald dan moeten de eige- naais er de gevolgen van lijden en niet trachten, door het heff m eeuur belasting op het brood want invoerrechten stellen eene wezenlijke belasting daar hunne oude, hooge pachten te trokken eu aldus hun verlies door de algemeenheid des volks te doen terug betalen. In Frankrijk winnen de landbouw- werkliedeu hooge loonen en liet brood is er nuur maar aan de verdedigers dier stelling vrageu wij enkel hoe hoogde pachtprijzen er zijn per hectare Dat ze daarop antwoorden. Dit zullen ze niet want het ware aanstonds bewe zen dat er maar eeu redmiddel is ver- miudeiing der p.renten om den Belgi schen landbouw üerop te beureu. Geen man, geen paard, g6»n kanon meer Zoo klonk bet in 1884, het jaar dat da kleri kale partij aan het bewind gekomen is. Nu klinkt bet vermindering der krijgslasten omdat de lastenbotalers dat woord verminde ring altijd gaarne booreo uitspreken. De kleri- kalen zijn 10 jaar aan 't bewind a's ze dus voorstaauders zijn van de vermindering der krijgslasten, waarom hebben ze d*u die ver- miuderiug niet gestemd De volgende cijfers zullen de huichelarij Jer klerikalen beier doen uitschijnen, liet zijn de sommen door de klerikalen partij sedert 1887 tot lieden verkwist aan krijgsuitgaven. Wat een totaal uitmaakt van vijf honderd vier-euVi.ertig millioen, vier honderd tiendui zend, zeven hou ierd vijf-en-dertig franken (544.410.735 fr.) in 8jaar. En die mannen zouden de krijgsuitgaven na vermindereu. Maa.,t dat de ganzen wijs. Hoe schoon Een staaltje van de belachelijkheden van bet tegenwoordig kiesstelsel dat M. Woest; ni-t wil laten vervaugen do.ir de zoo rechtvaardige Ev. uredige vertegenwoordiging. De kamerkiczing van 1892 gaf aan de katho lieken eene meerderheid vaa 32 stemmen in de kamer, van i6 in 't Senaat. Nu om ons 17 zetels iu de kamers te doen verliezen en bijgevolg de klerisaleu van 't be wind te werpen, was het genoeg dat. 200 kiezers van Antwerpen 80 van Nijvel 20 van Virton 15 van Atb 10 van Hoei Te samen 325 voor gansch Belgie, anders stemden, dan zij gestem 1 l ebben, blauw in de plaats vau rood, eu de katholieke meerderheid was naar den weerlicht. Het lot van B Igie bi tg 'af van 325 mannen wellicht vlottende en wie weet, uitgekochte Hoe schoon toch eh Iets over volksonderwijs. De klerikale partij laat in hare kies- bladjes van tijd tot tijd eenen uitval hoeren tegen de schooluitgaven van het liberaal gouvernement. Ze doen de mil lioenen weer voor de oogen der kiezers schemeren er zelfs niet aari denkende dat ze zich aldus voorstellen als de vij anden van het volksonderwijs, van het onderwijs der werkende klassen. Wij zijn meer dan iemand, vijand van geld- verktvisting, b. v. voor uuttelooze legers, voor onnoodige maneuvers, maar de sommen descend aan het ouderwijs van het volk kunnen niet als verkwist aan zien worden, omdat de verspreiding van het onderwijs de eerste noodzakelijk heid is voor den vooruitgang, het be staan van dit volk. Ja, wo nemen aan dat men sommige schoolgebouwen min prachtig had kun nen maken, doch die scholen zijn toch de plaatsen, waar de telgen onzer def tige en ijverige bevolking op hunne beurt tot eerlijke en werkzame burgers moeten opgeleid worden terwijl men hoegenaamd geene beknibbelingen hoort tegen het oprichten van paleizen waar men dieven, moordenaars en brandstich ters opsluit geen woord van afkeur ook voor die kostelijke pastorijen en kerken svaar goud en zilver, kostbare meubelen en sieraden liggen opeenge hoopt en waar men het volk in die domheid en dweepzucht wil houden, welke de macht der kerk steeds uitma ken. Het onderwijs kost te veel Ziedaar de gelielkoosde thesis van hen, op zoek naar valse he populariteit. De begrooting van onderwijs voor 1894 bedraagt Algemeen bestuur 296.700 fr. Algemeene statistiek 10.400 fr. Hooger onderwijs 1.939.768 fr. Middelbaar ouderwijs 3.870.190 fr. Lager ouderwijs 10.993.975 fr. Totaal 17.111.033 fr. Daarentegen bedraagt de begrooting van oorlog ongeveer 50 millioen of 32 millioen meer. Gewone Buitengewoue Begroot, der begrooting begrooting gendarmerie. 1887 1888 1889 1890 1891 1892 1893 1894 100.00 f. üin.00 570 ,n0 731.00 .582.00 402.00 152.50 .452.50 376.321.62Ö7ÖÖT 45.624. 46.047. 46.047.. 46.834.' 46.900.; 48.688. 48,801. 47.1 W 19.575.826f. 21.213.961 20.827.000 24.166.827 21.650.000 9.353.000 17.260.000 134.046.665 f. 3.976.550 f. 4.150.800 4.178.300 4.227.900 7.627.000 4,264.500 4.250.400 4.367.000 34.042.450 f.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 1