In 1890 werd aan liet lager onderwijs besteed door de gemeenten 3.829.325.74 'fr. door de provinciën 1.084.549.31 fr. door den Staat 7.763.835.81 fr. Totaal 17.676.709.86 fr" De bevolking der offieieele en aange- nomene scholen (.lus ondersteund doorde openbare besturen) bedroeg dan 616,041 leerlingen. Het onderwijs van een Bel gisch volkskind kostte dus in 1890 de overgroote soms van 28 frank en 69 cen tiemen oi zeven centiemen per dag. Niet waar, lezer,het volks onderwijs kost te veel Wie zegt de waarheid. In kieziugs'ijd komen onze tegenstrevers ge regeld at'met dezelfde drogreden De liberalen doen niets voor het volk Al de hervormingen en maatregelen opsom men die onze partij te-i voordeele der werkers klas en der burgerij heeft verwezenlijkt, ach ten we overbodig, omdat we weten, dat men het voik niet zoo gemakkelijk met ijdele woor den om den tuin leidt, iets willen we evenwel uit den vergetelhoek halen De reeds in ouderdom gevorderde personen zullen bij ondervinding, de jongere geslachten door overlevering., zich de schrikkelijke crisis herinneren, welke Vlaanderen in denaren 40 teisterde. Werkgebrek aan de eene, schrikkelijke on gekende landbouwplagen aan de andere zijde hadden een tijdstip van hongersnood en ellende veroorzaakt, waarvan het verhaal nog doet huiveren j men zou gezegd hebben dat hot fiere en ijverige Vlaamsch volk tot uitsterving ge doemd was.. Aan bet hoofd van het land stond een libe raal ministerie, waaronder de heer Rogier. Deze bekommerd om al dit lijden, richtte gansch Vlaanderen door leerwerkhuizen in, door den Staat ondersteund waar de volwassen werk vonden en de jongeren beneveu3 het onderwijs in het aanleeren van eenen stiel ge oefend werden. Vlaanderen werd gered en nog spreekt men er vol eerbied en erkentenis den naam van den heer Rogier uit. Tien jaar geleden bestonden er nog 45 dier gestichten aan den Staat ongeveer 70000 frank kostende en waar 919 leerlingen gemiddeld 83 centiemen per dag wonnen. Doch hoe hemelsch breed verschilt de inrichting te genover vroeger ook bevestigt men ons dat het voortbestaan van sommige dier leerwerk huizen enkel voor reden heeft de bevoordeeli- ging van een paar vrie djes die er ofwel een gemakkelijk leven leiden of regelmatig de huur van een auder3 ledigstaande gebouw door op strijken. Nu ook heerscht werkgebrek, duizenden werklieden in steden en dorpen drentelen langs de straten en zoeken arbeid, waardoor ze soms als landloopers bij den vre lerechter aanlanden. En wat doet de regeering Tracht ze andere, nieuwe nijverheden in te voeren Laat ze nuttige werken verrichten Neen ze stuurt onze millioenen naar den Congo, een land tegen wiens klimaat de Belgeu nooit zulleD bestand zijn ze geeft duiveiiden aan kerken en kapellen ze bevoonleeligt op alle wijze de klooaters, waar men de kinderen uitbuit en mededinging doet aan het werk on zer vrouwen en dochters ja do Staat zelve doet mededinging aan de welkersbevolking door het werk in de gevangenhuizen aan bespottelijke prijzen aan de patroons geleverd en waartegen reeds openlijk protest is aangeteekenJ. Ziedaar het verschil tusscben «.ene liberale en eene klerikale regeering I Wanneer we zulke feiten kunnen aanstippen, dan durven de s'eepdragers der klerikale no bel lons en der priestcrpartij ons toeroepen Gij hebt niet3 gedaan voor hec volk 1 Zoo gaat het immer Wanneer ai en zelf op geene nuttige werken kan wijzen schreeuwt men op anderen Gij hebt niets gedaan, aldus hopende zijne eigene fouten en onmacht te ver bergen Die plannen zijn misschien vroeger gelukt nu moet ge iets nieuws zoeken. Woeste en het leger. Vermindering van krijgs lasten, is weer in het programma der klerikale partij geschreven. De jongelingen welke bij het leger moeten dienen on dervinden best hoe de katholieken die verzachting begrijpen 13 jaar dwang in stede van 8 jaar, zooals onder iet libe raal ministerie. Wanneer wij vragen, dat ook de rijken hun vaderland zouden verdedigen en aan het leger eenejzedelijke en stoffelijke macht bij zetten, dan verwerpen de kle- rikalen dit voorstel omdat zegde Woeste de hoogere standen zich tegpn den persoonlijken dienstplicht hebben ver zet. Die hoogere standen, dat zijn de katholieke vereenigingen, dat zijn die mannen die al de lasten voor de armen, al de voordeelen en rechten voor de rij ken alleen willen. Door de afschaffing der plaatsvervan ging zouden de werklieden niettemin dienst moeten doen, zegt Woeste. Ja. maar ze zouden met meer achting om ringd worden dan nu, men zou ze niet meer bezigen als kindermeiden, het krijgsregiem zou zachter wezen omTat er soms een baronsvel onderden uniform van den piot zou schuilen. De plaats vervanging is eene verzach ting der loting, zegt hij nog. Inderdaad, doch enkel voor hen, die slechts naar den coffre-fort te gaan hebben om er de 1600 frank uit te nemen, wijl voor de zonen van burgers en werklieden, die te huis het minst kunnen ontbeerd worden, die verzachting eene bittere spotter nij is. Vermindering van krijgslasten Zij die zulks op alle tonen roepen komen de werkjongens nu beloven de vergelding der militranen van 10 fr op 30 fr. te brengen Dit ware de uitgaven van 3.200.000 frank op 9.600.000 fr. br n- gen of 6.400.000 fr. meer per jaar. Die som zou men zeker vinden door lebelas- ting van den boterham der werklieden. Dekiescomedie schijnt hier weerdoor. In 1889 zegde de heer Woeste betrek kelijk de verhooging der vergelding Indien onze geldmiddelen het toelieten zou ik de eerste zijn om die 4verhooging te stemmen. In 1890 stelt de kerikaal De Montpel- lier voor de verhoogiug van 10 op 25 frank te brengen. In 1891 is het de beurt van Helleputte die voorstelt de verhooging: van 10 of 30 frank te brengen en Woeste antwoordt, dat men zou moeten bewijzen waar de Staat die nieuwe 6.400 000 frank zou vinden. In 1894 nieuwe poging. Het is immers kiezing en daarom moet er ditmaal een niets voorstel zijn Nu spreekt Woeste niet meer van geldmiddelen maar van genegenheid voor de volksklas. De heer Janson, andere andere, ontmaskert de taktiek der klerikale partij en roept haar toe Ik zal uw voorstel stemmen en het geld nemen waar het is bij de rijken, maar dan zult gij aan mijne zijde niet meer staan Het antwoord was raak en Woeste zweeg. Of de klerikale kluchtspelers met hun ne schijnbare liefde voor dn soldaten, bij het volk zullen lukken is nog niet bewezen. Ten slotte geven wij het de woorden in overweging die Woeste in de kamer uitsprak Ik richt mij tot dea minister, generaal Brnssine, die de zer dagen eene groote onvoorzichtigheid beging. De legerhervorming voor na de kiezingen aankondigende stelde hij het mi litaire vraagstuk als eene kieskwestie. De legerkwestie aan het kiezerskorps stellende heet Woeste eene onvoorzichtig heid. Wij zullen het onthouden. Wat hij verzwegen heeft. Ziehier eenige waarheden, die M. Woeste verleden zondag over hier te Aalst heeft vergeten te zeggen. 1°) Hoe M. Woeste en zijne gezellen het stemrecht van boeren en werklieden harknekkig hebben bevochten en altijd tegen de verhooging der jaarwedden van de kleine bedienden zijn geweest. 2°) Hoe hij sinds tlrij jaar op venij nige manier M. Beernaert aanvalt en tracht te bemorsen, en hoe hij, katho lieke volksvertegenwoordiger, het ka tholiek ministerie heeft omver gesme ten. 3°) Hoe hij de herkiezing van M. Beernaert te Thielt heeft bevochten. 4°) Hoe hij al de bisschoppen van Bel- gie, de katholieke professors van Leu ven, Luik, Gent, de kristene Volksbond, de katholieke Landsbond, en de meer derheid der belgische katholiekeu uit maakt voor domooren, en scheurmakers omdat zij tegen M. Woeste het evenre dig stelsel verdedigen. 5°) Hoe M. Woeste weer besloten is het katholiek ministerie na de kiezing omver te smijten op de kwestie derEveu- redige vertegenwoordiging. 6°) Hoe M. Woeste op schandige wijze de rechten der Vlamingen heeft bevoch ten, namelijk in 1889 en in 1891. 7°) Hoe hij en zijne gezellen sinds 20 jaren de boeren foppen met ijdele belof ten, die zij nooit niet en hielden. 8°) Hoe zij vijandig zijn aan alle krachtige tusschenkomst der wet om het bestaan der boeren en werklieden te verzekerenonder andere voor de rege ling der pachten, het minimum van dag loon, het maximum van werkuren, de verzekering van den ouden c.ag van den arbeider, enz. enz. 9°) Hoe M. Woeste over twee maand te JSlsene aan 't werkvolk beloofde van overal demokraten te doen zetten als kandidaten op den gemeenen lijst, en hoe hij nu dat gegeven woord eet en verloochent 10°) Hoe hij te Dinant hulde bracht aan de omzendbrieven van den Paus, tuaar hoc hij met opzet den groeten Encycliek over den toestand der werk lieden verzweeg 1 11°) Hoe hij in 1891 in de kamers de kwakzalvers verdedigde, en de genees- heeren uitschold voor een hoop domoo ren en dergelijks. 12°) Hoe hij weer besloten is over Belgie eenen schrikkelijken schooloor- log te doen los barsten, en aan de onder wijzers alle gezag, en zelf alle bestaan te ontnemen. Ziedaar, öndervelen, een dozijn on loochenbare waarheden, die Woeste zon dag vergeten heett. Maar 't volk kent ze, en dat is genoeg om die versleten mannen van d' oü politiek met October iu 't kiisgangsken te begraven. Beste lezers, dit artikel is getrokken uit het klerikaal weekblak Klokke Iioe- land Goed getroflen, niet waar Onvermijdelijk gevolg. De klerikale kandidaten van Aalst hebben op de groote vergadering der afgevaardigden zich allen voor de inko mende rechten op de granen, dus voor de belasting van den boterham verklaard Droevig is het om te bestatigeu dat werklieden zich door eenige sehooue be loften laten misleiden en voor die uit hongeraars zullen stemmen. En als klerikale bladen logens op lo- gens stapelen om nu eens trachten te bewijzen dat de inkomende rechten den prijs van het brood niet zullen verlioo- geti en dan weer, dat het werkvolk er niets bij te verliezen heeft met duurder biood te eten, want dat de loonen in evenredigheid zullen stijgen, dan zien wij die ongelukkige, verblinde klerikale eu anti-socialistische werklieden deze kolossale leugens ais evangelie slikken en toejuichen. De prijs van het brood zou niet stij gen zeggen zij welnu, wilt ge weten wat de verhooging van den prijs per kilogram brood in Frankrijk is met de invoering der inkomende rechten Met de eerste bescherm wet van Mé- lire (5 fr. per 100 kilos graan) 7 centie men per kilo brood. Met de 2e van 7 fr. per 100 kilos graan: gemiddeld 43 centiemen per kilogram brood Ziedaar cijfers aan offieieele bronnen ontleend en die niemand wederleggen kan. Zijn nu, in Frankrijk, sinds de in- koomrechten gestemd werden die het brood van 7 tot 15 centiemen den kilo duurder maakten, ook de loonen in ver houding geklommen Ja, ge zijt er wel mee De loonen zijn integendeel ver minderd daar de inkomende rechten don uitvoer, dus handel en nijverheid, mer kelijk verminderd hebben. Ziedaar wat ons met de inkomende rechten te wachten staat duurder brooi minder werk voor onze fabrieken, dus ook kleiner loon. Werklieden, stemt maar voor die uit hongeraars MirakelMirakel Wij hadileu over eenige weken vernomen dat er in de St. Josephsparochie alhier een nieuw mirakel-fabriek was opgeric it dat voor firma droeg Het brood van den 3Antonus van Padua. Het is voldoende, om wonderbare dingen te bekomen, van in den offerblok der kerk de aalmoes neer te leggen. Om aan dit goed werk iets te willen bijdra gen en voornamelijk om de mir ikuleuze tus schenkomst van Su Antonius te kunnen besta tigeu en dan te verheerlijken hadden wij ook in den offerblok onze nederige aalmoes neerge legd om van de almachtigen Heilige te b ko men dat de Dcnderbode over de onthoofding van pastoor Bruueau zou zwijgen en dat hij of zijne sckotelknechten De Standaard en de Gazette van Aalst geen woordje zouden r. p- pen over de jezuietischö streek welke 30 afge vaardigden op den Poll in den Tamboer heb ben gespeeld met alleen voor Baron Betnuno te stemmen om papa Van Wambeke buiten te steken. En, o mirakel de offieieele met de twee andere onnoozelaars, hebben gezwegen als visschen. Wij houden eraan hulde aan de waarheid te brengen de wonderlijke tusschenkomst is hier klaarblijkend en onloochenbaar. Gaarne laten wij toe, dat de bevestiging van dit groot mirakel door den druk verspreid worde. De redactie van De Dender galm. Jachtongeval. Wij vernemen dat zekere Aalstersche jager, een der klerikale opperofficiereu onzer Burger wacht, te Erondegem een Koe in plaats van eenen haas geschoten heeft. 't Verschil is niet groot. V7 raag'skens. Indien men M., Van Wambeke in den poll niet mirakuleus gered had, wie zou do oorzaak van zijnen val geweest zijn Wie heeft de eennamige briefjes opgemaakt? Wie heeft ze doen opmaken Welke personen hebben 8 dagen te voren in den katholieken Wer<iuanskriug uitgeroepen De 33. Bcthune en Dierickx zijn onze kandidaten, die moeten triomfeeren Wij verwedden nog een half dozijn broeden voor St. Autonius dat de offieieele Slimmerik- ken daar zulieu over zwijgen. L>e toestand der klerikalon. Bij vroegere algemeene verkiezingen hield men in elke kanton-hoofdplaats eene vergade ring, waarop de kandida ten'met hunne schoon ste beloften voor den dag kwamen om de cijns- kiezers te bedriegen. Op de andero kleine gemeente werden kie zers in de pastorij of bij M. djon Burgemeester geroepen om ouder het drinken van een glas wijn hunne orders te ontvangen voor deA grooten dag Raar viel het voor dat de eene of andere kiezer eene opmerking over de plichts vervulling van de gekozéfie.i of viin'ft ministe rie dorst maken de opmerking werd aange- teekeud met belofte van er de representanten eens over te spreken, welke zich natuurlijk later van die kwestie niets aantrokken. Op den grooten dag kwam men met do ouder wetschen hoed en jas naar de stad om als één man te stemmen en dan verder eens goed te eten En nu?— Thans zien wij do kandidaten naar alle gemeenten trekken om overal hun zelfde schietgebeden gaan af te lezen. Maar het schijnt dat de kiezers zich zoo .gemakkelijk niet meer willen laten paaien. De kiesvergade- ringen der kliek Woeste worden.op den buiten zeer slecht hijgewoo d, en, wat de Dendtrbode er ook ovi r schrijve, op vele plaatsen worden zijne kandidaten alb s behalve goed onthaald. Het »ta it vast dat de meeste kiezers van den buiten verandering willen, daar ze toch reeds zoo dikwijls bedrogen zijn geworden. Niemand zal het ook kunnen betwisten dat de chi istene volkspat tij een geheel legioen aanhangers onder het nieuw kiezerskorps telt, zoo dat de offieieele kliek niet gemakkelijk ia zijne schoen tjes zit. Stadsnieuws. De nieuwe. Kapel ran Meuleschetten is dus zondag met groote placht door Mgr. Stilleman# gewijd. Het tapijt dat «Ie geburen hadden aangekocht is door M. Pastoor niet geweigerd geworden, zoo min als de keersen, hloemenkorfjes en an dere geschenken door brave kinderen geofferd. Mgr. Stillemans heeft benedicties met den hoop uitgedeeld, het lokaal Concordia vooral heeft er zijn aandeel van gehad. Hoe Mgr. er uit ziet, behoef ik niet te zeggen. In de pro cessie hebben wij eenige fijne plannentrekkers on aspirant-gemeenteraads leden met pit ge zien. Bij deze wijding hebben wij iemand hoo- ren zeggen dat e kapel op eene vischmijn trekt, terwijl de vischmijn aan een kapel ge lijkt. Wij vernemen dat ziker klerikale fabrikant van eau gazeuse eenen zijner knechten, aan de deur heefc geworpen omdat hij van den Werk manskring van Concordia deel maakt,. Wij weten dat deze fanatieke fabrikant vele libe rale klanten heef Zouden deze niet wel doen van hem met zijne klerikale siphons ook dti straat op te werpen Aalst, den 14 September 1S94. Geachte 3etr uitgever van De DendeegalM De ouderwijzers van 'tarrondissement Aalst ic Algem ene verga lering te Ninove bijeen gekomen hebben zich in Syndikaat vereenigd. Deze Syndikale Vereeniging zal buiten alle politiek de stoffelijke bel iiisren der onderwij zers en onderwijzeressen verdeligenen door alle wettige prop igandainiddeh-n de verwezenlij king der volgende hervormingen trachten te bekomen 1° Volkomen gelijkstelling der gediplomeer de aangenomen ouderwijzers. 2° Geene afschaffing van scho'en meer 3° Geene vei miuderiug van jaarwedde meer 4® Rangopkliinmiug en regelmatigë verhoo ging van jaarwedde, gelijk do andere staats bedienden. 5° Betaling door den Staat van de plaatsver vangers der zieke onderwijzers 6° De kosten viroorzaakt door de verhoo giug der jaarwedden worden gedragen door Slaat en Provincie. In de algemeene vergadering van gisteren werden benoemd tot leden van het vnorloopig bestuur Vonr Aa'st, de HH. Van Ovirstraeten, De Wilde heeft (voorwaardelijk aanvaard) en Van Op den Bosch J. Voor Sottegem-Herzele, de HH. Van den B ssche, Van Weymeerscben I)o Ridder. Voor Geeraards'nergen-Ninove, de HH. Bruggeman, LippenS Emiel en Van der Schueren. De jaarhjl sche bijdrage is bepaald op 1 fr. Het Bestuur zal vergad ren te Niuove Zater- dag 22 September ten 3 ure namiddag. Acht dagen nadien Algem. Vergadering vau de h den van het Syndicaat te Ninove 3 uren namiddag. Ik bid U, Mijnheer de Uitgever, deze mede- deeling in üw geëerd blad op te nemen en bied U de uitdrukking onzer hoogachting aan. De Onderwijzer Vak Op bek Bosch,

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2