P. Ï)e Pedum aeker, katholieke adtokaat. .1.1 verblijf geen onrecht, geen spot, geen misprijzen te wachten staat. Rijken nevens armen in de rangen bét eekent achting en eerbied van wege iedereen, boezemt vertrouwen in aan sohtateuen ouders. Werklieden en burgers overweegt zulks Weigert uwe Slem aan degenen, die de onrechtvaardigheid onzer leger- inrichting willen behouden en kiest voor hen wier leuze is gelijke .plichten ne vens gelijke rechten I Twee maten en twee gewichten. Zoo als men weet is het streng verboden vol gens de laatste kieswet aan de kiezers beloften of giften te doen om hunne stem te bekomen. Het gouvernement is de eerste om deze goe de wetsbepaling te overtreden. Onnoodig te zeggen dat het ten voordeele is zijner hevigste kies fr; vers, zijner vrienden de zwartjes yn andere kerkratten. Eene ministeiieele depeche van 20 Septem ber 1894 verwittigt de ambtenaren welke zulks raaktdat de onderpastoors en kosters welke huizen bewonen toebeboorende aan de kerkfa-' brieken ot welke mogen aanzien zijn als eene woonstvergocding te ontvangen van gezegde kerkfabrieken, ontslagen zijn van de perso- neele belasting uit hoofde van huurwaarde en huisraad Men ziet klaarblijkend genoeg op welke wijze onze zwartjes en de kerkfabrieken van deze i ministerieele kks-manna zullen gebruik ma- ken. In de budjetten van al de kerkfabrieken zal men wel weten onder het een of het andeT voor wendsel een postjen in te brengen voor woonst- vergoeding 1* Voor den heer pastor ondanks hij een waarachtig paleis bewoont. t 2® Voor de onderpastoors. 3* Voor den koster. g 4* Voor den hulpkoster. 6® Voor den stafdrager of suisse 6® Voor den stoelkenszetter enz. enz. Men vraagt zich af of het gouvernement; deze lastonslaging zal toestaan aan bovengenoemde zwartjes en kerkratten zelfs als wanneer zij een bedrijf zullen uitroeren zoo als keersenma- ker, enz. «nz. Voor welk,.bedrijf zij wettiglijk patent moeten betalen. En wie zal dit mogen betalen ©ij en ik, lezereen ieder, want het verstaat zich dat dy dukende welke het gouvernement door deze lastontslaging zal min -ontvangen, zullen verdeeld eu ten laste gelegd worden der andere burgers. De kiezingen zijn aanstaande en men moet toch voor zijne beste vriendjes iets doen, niet waar 1 Een. verschil. Een komnküj-k besluit van 29 Januari 1894 regelt als volgt de jaarwedde van het personeel der weldadigheidsschool van Moll. Jaarwedde der gemeenteonderwijzers van Moll. Men meldt dat de heer minister van bïnnen- landsche zaken zou besloten hebben verhoo ging van jaarwedde t>e te staan aan de opzie ners van het lager onderwijs. Heelgoed, maar wanneer zal men eens eene wet stemmen, dat ook de onderwijzers recht hebben op een beetje verhooging. 1000 fr. is toch te weinig, dat zat mea be kennen. Vlaamsche Ministers, De Vlaamsche gewesten zijn nooit zoo breed vertegenwoordigd geweest in het ministerie als tegenwoordig twee zijn van Gent, «en van Kortrijk en een van Dendermonde. Bovendien, dat zij Vlaamschgezind zijn daar aan zou niemand kunnen twijfelen, die hnnire herhaalde verklaringen en hunne verzekeringen Tan sympathie voor gangbare munt neemt, maar huiuie daden... helaas Er worden door hen in veel omstandigheden zulke fievekinderen-maatregelen ten bate der Walen genomen, dat de clericale dagbladen zeiven er hunne ontevredenheid luid over be tuigen. Thans is het zeer katholieke Ons Vlaanderen dat minister Van den Peereboom eens duchtig over den hekel haalt. Deze minister heeft een aantal zoogenoemde statiën doen inrichten, ter begunstiging van den landbouw. De verdeeling daarvan geschiedde op eerre vrij zonderlinge wijze De dorre, onvmcbtbare en weinig be volkte provincie Luxemburg bekwam 35staties, juist zooveel als de beide Vlaanderen, met hhnne groote bevolking en hunnen belangrij ken landbouw en nijverheid. Minister Van den Peerebobm heeft aangekon digd, dat 1 ij nog nieuwe landbouw-stamipun- ten gaat inrichten. Ons Vlaanderen zogt daar over Indien deze in dezelfde evenredigheid verdeeld worden tusscben bet Walenland en bet Vlaamsche land zooals zulks geschied is met de standpunten, daa krijgt het Walenland er 16 en het Vlaamsche land 9, dus weeral voor de Walen 366 duizend 543 franken meer'dan voer de Vlamingen. (Berekening gemaakt vol gens den prijs aangeduid door minister Van denpeereboom in Senaatzitting van 30 Mei jL) Terloops zullen wij aanstippen dat »vij*in alle Vlaamsche statiën warfr wij ons gewend hebben uitsluitelijk Fransche tarieven teraad plegen gekregen hebben.'Om de Vlaamsche uitgave te raadplegen, moesten wijzegden ons met veel bereidwilligheid en beleefdheid de be ambten, ten minste éen dag waclitin. Waarom kan men niet dadelijk de Vlaam sche uitga"e raadplegen in het Vlaamsche land? Strookt die handelwijze met de taalwet? -0f zou het misschien -wezen op lat de Vla mingen zouden onbekend blijven inet de voor- deelen welke de Walen bekomen, in opzicht van tarieven dn het tarief voor het binnen- verkeer troffen wij zoo 35 bijzondere tarieven aan, waarvan deetig uitsluitend ten voordeele der Waalsche nijverheid. Fe Walen loopen met het leen weg., terwijl de Vlamingen als arme bonden malkander ver bijten, en de heeren Volksvertegenwoordigers, gelast met de behartiging van 't Vlaamsche land, vinden dat alles goed is Maar kan dat anders, men kiest er wel Wa- en, -zoo als te Aalst JDe Goede Christenen. Een katholieke advocaat schreef dezer dagen in een katholiek weekblad, getiteld Klokke Roeland, orgaan deT Christs- nc Volkspartij, het onderstaand artikel dat wij aan onze lezers willen mededee- len «Volgens de klerikalen zegt dit ka tholiek blad, zijn er geen goede kris tenen buiten ben zij alleen hebben het een waarachtig geloof in pacht. n Wij betwisten niet, dat de klerika len op rein politiek gebied, de gods dienstige vrijheden hebben verdedigd en gewaarborgd, maar voor 't overige hebben die mannen gehandeld, en han delen nog grootendeels als slechte kris tenen, als ware heidenen en joden. n De godsdienst te zamen met de rechtvaardigheid worden dat de lasten evenredig verdeeld, vereischt en zij, zij hebben al de lasten geschoven op den boer en op den werkman en voor heu zeiven niets gehouden dan de pro fijten. De belastingen regenden op den akker, de vruchten, de stellen der boe ren, op drank en op eetwaren van den arbeider, en terwijl de boeren zich kre- veeren <op 't veld, en dat (luizende jon gens uit nood verbannen wierden naar Frankrijk, verdubbelden die rijke man nen alle vijf, tien jaar hun fortuin, zon der werken, met jaarlijks de coupons af te snijden van hun aktiën en titels, die geen belasting betalen De jongens van volk opgeëiscfit, somsin vollen oogst, moeten afkoine uit Frankrijk om in tijd van nood, met hun lijf en hun bloed de brandkast en fortuin van Mijnbeer te kunnen ver dedigen, en terwijl is de zoon van Mijn heer weg jagen of visschen. zit in bad steden of koersen. n Geld is er om vette postjes te ma ken voor officieren en groote ambte naars maar als er sprank is voor opslag van douaniers, postboden, voor 't leger der kleine bedienden, dan is de kas leeg. Groote pensioenen Worden toegekend aan sabelmans en schrijvelaars maar voor den ouden pachter den algesloof- den werkman, hebbeu onze katholieken tot biertoe nog niets gevonden dan het oumannenhuis of de verpachting van d'ou' menschen na d'hoogmis. a Bemint elkander als broeders, a zoo roept de krislene leer maar dat kennen die mannen niet, en sinds lang hebben de katholieken van alle slag, die liefdewet vervangen door den kreet der hebzuchtElk voor zich God gaf liun eigendom en schatter. zonder twijfel er zijn goede rijken, die hun fortuin gebruiken volgeus de god delijke bestemming om 't lot van hun lijdende broeders te steunen en te hel pen. Maar daarnevens zijn er, die hun fortuin gebruiken als wapen om 't volk te verdrukken, om boeren en werklie den te stroopen en ten gronde te bren gen. a De pacht moet betaald worden hoe groot hij is of niet, hoe slecht de oogst is of niet wat doet het hüu dat de pachter niet kan leven Huishuren wor den opgeëischt, soms tegen 15 per hon derd, wat scheelt het hun dat in hun rijk verhuurde huizen er honger is en gebrek a Werken en slaven mag de boer en de werkman maar spreken Zijn vrij woord zeggen Neen, zwijgen, ver kroppen, kruipen moet hij, 'zooniet wordt die man, die doör ziju zweet de 'rijkdommen voorfteelt der natie, die voor Go 1 ten minste hun gelijken is, die eene ziel he ft ten minste Zoo edel en zoo fier als d'hunne, gebroodroofd, op straat geworpen of van 't land gejaagd a En dan durven die mannen nog hoog oploopen met de religie als of de religie, de le t van den werkman van Nazareth, geen bloedige kaakslag was voor Bun doen en hun laten Do religie-is op hun lippen maar onkristen en heideusch zijn de wetten, die zij maakten, onkristen en beidensch hun gebruik van den eigendom-, onkris ten «n neüensch hun gedrag met de boeren, pachters en werklieden, 'nkris- ten hunne houding tegenover den Paus en zijne bevelen. Het leven van veel van die zuivere katholieken is een aan houdend sermoen tegen den godsdienst e® is de religie bij vele werklie en ver zwakt en in verdenking geraakt, zijner reeds vele ongelukkigen afgedwaald en socialist geworden, de katholieken mo gen op hunne borst kloppen en zeggen mea culpa. Dat is ons fout Hebben wij het niet altijd gezeid ec herhaald dat de katholieke partijman nen onchristelijk handelen en van de religie eenea winkel maken en aldus oorzaak zijn dat de christen Godsdienst te niet gaat Do tabakskwestie. 't Is kiezing. De veelbelovors, din sedert 10 jaar Liet bewind io handen bebbe, nkomen weer at' niet gansche karrevrnchten ver beteringen, dli ze voo-nemens zijn te vergeten, dus niet uit te voeren als ze op nieuw gekozen zijn. Onder die verauderiugen komt de tabakswet. De klerikalen gazetten en de klerikale kan didaten beloven nu de wet op den tabak te zullen herzieu ea sommige klerikale kiesdra- veïs gaan bij de boerkens overal vertellen dat ze die wet aan de liberalen te danken hebben. Het zijn inderdaad de liberalen geweest die inffS83 de wet op den tabak hebben gestemd. Maar de buitenlieden zullen zich herinneren, dat ze dan 150 planten mochten kwèeken vrij van belasting en dat ze maar moesten betalen voor bet getal planten boven de lbO. Wie er 2u0 kweekte moest dus maar voor 50 betalea. In 1884 komen de klerikalen aan 'troer. Volgens limine beloften hadden ze de tabaks wet moeten afschaffen welnu, ze maken ze strenger vermits men nog enkel 80 planten mag kweeken zonder réchten te betalen eu men voor alle moet betalen wanneer men er meer dan 80 plant. Wie er 81 plant moei voor 81 betalen. Dat hebben de boeren te danken aan de katholie ken Nu beloven ze wëer dfe wet te herzien 1 Zul len V.ij het doen Misschien ja-. Zullen zij ze verbeteren, minder streng ma ken Neen Eu ziehier waarop wij onze bewe ring kunnen steunen. De heer De Sme-t-De Nayr-, thans minister, sprekende van de belasting op den tabafc, zegde Nie's ware voor de landbouwers noodlottiger dan de afschaffing van die belas ting. En welke Was de bonding van den beer De Saedeleer, onze volksvertege iwoordiger en zoogezegde verdediger der tabakplanters Den "18 December '1890 zegde hij in de Kamer Ik kg.i} mij niet vereenigen met het voorstel ■de inlandsche tabak vrij te stellen van allé belasting. Zeg klerikale farcen r» wie speelt er bier comedie En zullen onze landbouwers zich nog langer voor den aap houden Scliooliiieuws. We vernemen met genoegen dat de leerlingen der Stadsjongenssphool nr 1 zich dit jaar bezon der onderscheiden hebben in den wedstrijd. Txvintig leer lingen namen er deel aan en bekwamen allen een certificaat- Dit is waarlijk een schitterende uit slag en strekt het onderwijzend perso neel dier school tot eer. We roepen de bekroonde leerlingen en hunne knappe onderwijzers een hartelijk goedheil toe. Vrij en onafhankelijk Heden zondag waren de spoorwegbeambten te Brussel bijeengeroepen om over hunne be langen te spreker en van de katholieke zoowel als liberale kandidaten voor de Kamer verkla ringen ie hooren aangaande die belangen. Had den beloofd het woord te Demen De HIIJan- sou, Riclvald, Lemonnier, liberalen, de HH. Delmer, De Borchgrave, Carton do Wiartj katholieken. Welnu, de minister Van den Peerenboom, heeft eenen omzendbrief gezonden, welke de genen met onmiddelijke en strenge maatregelen bedreigt, die aan deze vergadering zouden deelnemen 11! Zoo verre zijn we in België gekomen Geene vrij!.eid, geen onafhankelijkheid meer voor do staatsbedienden Deze beambten zoeken naar midd len uit om hunnen positie te verbeteren en men roept hun toe Gij zult daar van af zien De wet geeft aan die bedienden kiesrecht m als zij als kiesrechthebbende naar de vergade ring willen gaan waar kan lidaten, katholieken zoowel als liberalen, zullen uitleggen wat zij van zin zijn voor de lotsverbetering der bedien den te doen, dan schreeuwt men hun het bevel toe Gij zult daar niet gaan Wanr blijft de persoonlijke vrijheid, de vrij heid van vereeniging 1 En waarvoor dient hun kiesrecht dan, wanneer zij niet weten mogen of zij voor vrienden of vijanden van hunne belan gen stemmen Zijn wij in België of in Bus- land BRIEVENBUS. Wij hebben eenen brief uit Hofstade ontvan - gen nopens de twee meetingen aldaar zondag door beide klerikale partijen gegeven. Schiij ver is op deze twee vergaderingen tegenwoor dig geweest. Op de meeting van M. De Backer was het publiek ruim zoo talrijk als op die der partij Woeste. Maar vond men op de eerste eenen knappen sprekef, die met gloed en ovér- tuiging zijn program uiteenzette, zijne toe- hoord rs toe begeestering brachten hérhsteld applaus uitlokte - op de laatste bleef het pu bliek koud, onverschillig, wantrouwend zelfs tegenover de reeds zoo dikwijls verbrokenê kiesb-lotten van voor den boer te zorgen. Als^t maar tcaar is, hebben wij zoo dikwijls hooren iiuisferen. eu de heer Pastoor had schoon van vóór, en de katholieke meester van achter in dé handen te klappen, om den duivel wilde het maar niet't was er zoo stil als in een doodenhuis ën mén zóü gezégd hebben dat de sprekers bézig waren niet de litanie der steri- veilden te lezen. Maar ook wat sprekers Vooreerst M. Lié- nart ge ziet van hier dat die zooveel kennis he. ft van eene overthigënde en gloedvolle vlaamscihe politieke voohlracht te geven als een os van laiijn te zingen. Daarbij, wij twij felen er niet aan, of hij zou liever hebben van aldus op die kh stribune niei te moeten ver- schijuen om al die schijnblijken van liefde en bezorgdheid aan personen te geven, die bij noch van bij noch vau verre kent en met wien hij in andere omstandigheden in 't geheel zoo vriendschappelijk uiet zou omgaan. Ove.igen» mk Bestuurder 6000 fr. minimum '7000 fr. maximum Aalmoezenier 2800 fr. B 3200 fr. Geneesheer 2200 fr. 2600 fr, onderwijzer 2700 fr. 3100 fr. V onderwijzer 1800 fr. 2100 tt. Moll (Center) M. Emmers 1250 fr. 21 jaar dienst. Moll (Wezel) M. Willems 1200 fr, 22 Moll (Postel) M. De Backer 12C0 fr. 32 Bemerkingen zijn overbodig. Aalst, den 27 September 1894. Fleer Uitgever, Ik dank U hartelijk voor de'bereidwilligheid waar mede (jij mijnen lirief van 14 dezer hebt opgenomen en verzoek U ook dit schrijven een plaatsje in te rui men in uw geëerd blad. Alle partijen in ons land zien de noodzakelijkheid in van het volksouderricht misschien zijn zij het niet een» over de wijze waai op dit onderwijs moei inge- ric.it worden dat willen we niet onderzoeken, we ne men den toe-stand Zooals hij is en stellen vast, dat de Staat, de inrichting van het Lager Ouderwijs op zich heeft genomen, te zamen met de provinciën eu de ge meenten. \V-e zijn dus staatsambtenaars. De Staat heeft veel in 't werk gesteld om ons te no pen het ouderwijzeisambt te aanvaarden, hij heeft ons toelage (geringe is't waar) verleend om onze studiën te vol trek hen, hij heeft ons de plechtige verklaring doen teekenen een zeker getal jaren onderwijzerte blij ven in een openbaar geslicht, enz. Het is dus ook met reden, dat wij ons tot deu Staat wenden wanneer we aanspraak maken op eene bezoldiging in overeenkomst met de diensten Welke men van ons vergt wanneer we vr gen gelijk te worden gesteld met de andere Staatsbedienden, wanneer we eene regelmatige rang opklimming en periodieke verhoogiug van jaarwed den verlangen. De wetten van 79 en 84 zijn ons, in het opzicht van stoffelijke welvaart, niet voordeelig geweest en al de onderwijzers, van welke gezindheid ook, vragen, dat de toekomende wet het bestaan van den geriugeu leer meester onafhankelijk zoule maken van de wissel valligheden der poliliek en van de organische regeling van het openbaar onderwijs, even als de verkregen positie van d n spoorwegbediende onafhankelijk is van de verandering der wetten op de gemeenschaps middelen. De onderwijzer begint najaren studie (voor 20jaar is het niet mogelijk enderwijzer te worden met eene jaarwedde van 1000 fr. Na afhouding van zijn aandeel te storten in de pensioenkas, maakt het zoowat 2,50 fr. daags. Men eiseht van hem dat hij waardig zijnen stand houde, sierlijk gekleed ga, in een burgerlijk kosthuis in won e, men wil dat hij op de hoogte blij ve der vorderingen der morderne wetenschap eu van de voorschriften der nieuwste onderwijsmethoden. Alles met 2,50 fr. daags. Vau een huisgezin spreek ik niet. De onderwijzer heeft daarbij weinig of geene hoop op lotsverbetering en voortdureud kwelt hem de vrees zijne geringe broodwinniug ten gevolge eener nieuwe wette zulieu verliezen. Eu toch zijn er menschen, die het tot vau'den onderwijzer te schoor, viuden Er zijn in ons land, Heer Uitgever, 5432 onderwii- zers waarvan 600 met eene jaarwedde van min dan 1100 fr., 1560 met eene bezoldiging van min dan 1200 fr,, slechts 843 gemeten eene jaarwedde ran 2000 lr. en meer, waarin begrepen zijnde ouderwijzers vau Brussel, Geut Antwerpen en Luik. Is het niet treurig ons ambt door alle dagbladen en sprekers te hooreu ophemelen als't verdienstelijkste, het waardigst, dat men bedenken kan, geprezen te worden als de pion nier! de la civilisation eu tevens te ondervinden hoe karig ons edel ambt wordt beloond en immer in de ouzekeraei l te verkeereu of het pionnierschap waaraan geheel ons leven is gewijd, ons morgen niet als eene misdaad zal aangerekend worden, en wij niet wat anders dan billijk loon zullen oogsten. Men zegt wel, Heer Uitgever, iedereen klaagt, van de meesten tot de minsten, maar we weten ook dat de grooten gemakkelijker aanhoorden verhoord worden dan de uedengeu dia veelal te veraf staan om hunne grieven te doen in aanmerking nemen. Onze Wen- scüeu echter zijn niet over dreven. Dat men eens eu vooral de politiek nit het onder wijs bauue, het zal er niet slechter bij varen dat de eene partij de onderwijzers niet doe boeien voor de fouten door de andere partij begaan, dat men ons tot verbetere en verzekefe, ziedaar, Heer Uitgever, waar om wij alle de handen in elkaar hebben gelegd, waar om wij allen deu vrede wenscheu en waarom wij een kruis nebben gemaakt over de onhebbelijke namen: aangenomen eu offlcieele onderwijzers. We Zijn alle amutsbroeders, we uiten dezelfde wenscheu en hebben door dezelfde oorzaken geleden en berinden ons thans nog in eeneu jammerlijken toestand. We hebben nu echter de zoete overtuiging dat de aanstaands wetge ving daaraan beslissend verhelpen zal. Aanvaard, Heer Uitgever, de uitdrukking onzet hoogachting. De Schrijver van het Syndikaat •der onderwijzers van 't arrondissement Aalst. J. Van Op den Bosch. - .-i

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2