Vallen met eer Slecht en goed. Leest hier. BURGELIJKEN STAND Zouden komen- kiezen van 8 tot 9 de kiezers van 1 tot 100 van 9 tot 10 de kiezers van 100 tot 200, enz. Te middag onmiddelijk en tot 1 ure degenen welke nog niet zouden gestemd hebben. Men zou geen nam ui meer afroepen, maar nummers de kontroolzou gemak kelijker de lijsten en ook de inschrij vingen op het register kunnen gedaan worden De getuigen zouden het recht moeten hebben hunnen bijzond er en stempel op de stembrióvén te slagen en bij het losma ken der omslagen in de ste nopuemeude bureelen paoeten kunnen tegenwoordig zijn om te bestatigen dat alles goed ge- sloteiTis" gebleven. De stembrieven zouden volgens, liet aantal stemmen van verschillende kleur moe.ten zijn. Nu kan men er gemakkelijkste veel geven en ziet men niet altijd otul de stembrieven wel in de bus gestoken wor den. Voor de optelling der stemmcu zou den die gekleurde briefjes ook gemak kelijker zijn. Onomstootbaar bewijs. In verscheidene kantons van Luik en van Henegouwen, heeft men de katholieken door eene rechtstreeksche en openbare medeplich tigheid de verkiezing, der socialisten zien be- -g-unstigen, met de eenige hoop van iu het.pro- vinciaal bestuur de anarchie of regeeringloos- held in te richten. Verscheidene voor-beelden hebben die dub belzinnige en schandelijke medewerkiug aan den dag gebracht. Wij hebben er een stoffelijk bewijs van in handen. Het is een omzendbrief tot do katho lieke kiezers van het kanton Borgen gezonden door het comitelt van de Association conser vatrice anders gezegd Bewarende of katho lieke Vereeniging. Hij sluit met deze twee zinsneden Voor de liberalen stemmen, is do zege praal der Loge bewerken. Met integendeel te gen de liberale kandidaten te stemmen en de socialisten op Zondag in den provincialen raad te laten komen, ontnemen wij aan het seeta- risch liberalism de meerderheid zonder dezelve nochtans aan de socialisten te gevenen wij stellen den provincialen raad-en de bestendige deputatie in de verplichting van wijselijk de belangen der provincie, builen allen partijge- st te beredderen. n Het is onze plicht, -Mijnheer-en,'uwe aan dacht op de aangelegenheid van de keus van Zondag te trekken. Wij zijn overtuigd dat gij in onze zienswijze zult deelen en dat gij kort weg zult weigeren te stemmen voor geenen enkelen der vijf liberale kandidaten. Gij zult alzoo de meerderheid aan onze tegenstrevers ontnemen en gij zult ze dwingen om die verfoei lijke anticiericale politiek daar te laten die. zooveel nadeel aan de godsdienstige en bewa rende gedacht toegebracht-en zooveel kwaad aan het land veroorzaakt heeft. Bergen 31 October 1894. Om de godsdienstige en bewarende gedach ten te redden hebben dus de clericalen hunne stemman voor de kandidaten der socialistische partij gegeven. Zegeens, Denderlode, hoe smaakt u die pil WILLEMSFONDS. Verléden zondag hield de heer WANNYN van Gent cone prachtige voordracht over Wer- kersbelangen, in het Willemsfonds. Spreker betreurde^«vij ook) dat zoo weinigen der bij zonderste belanghebbenden aanwezig waren. Hij wees op de nieuwere richting door het Wil lemsfonds gevolgd door het bestudeeren van maatschappelijke vraagstukken. Hij toonde aan, dat de Liberale partij vtel heeft gedaan voor het werkvolk overal waar de liberalen aan het bewind waren hebben zij het volksonderwijs op goeden voet ingericht ziet de scholen te-Gent, te Antwerpen en -elders waar het gemeentebestuur liberaal is, zijn ze niet bloeiend iu den rechten zin van 't woord Al hadde de liberale partij slechts dat gedaan dan mocht zij aanspraak maken op de dank baarheid van het volk. Doch daarbij is het niet gebleven en vele maatregelen welke vroeger niet bestonden en thans als het natuurlijk gevolg van de omstan digheden worden aanzien werden door de libe rale ingevoerd ondanks allen klerikalen tegen stand. Wij mogen echter niet alle verbetering door bemoeiing van den Staat willen bekomen. Het machtigste middel tot herstel der grieven is de inrichting van machtige vakbonden zooals er in Engeland bestaan. De heer Wannya legt de inrichting der Engelsehe Unions welke hij ter plaats is gaan bestudeeren uit en toont door voorbeelden aan wat nut ze opleveren niet al leen voor werklieden, maar ook voor burgers. Want men vergeet te lic it, dat de kleine bur gerij iu haar bestaan bedreigd is langs twee kanten De-coöperatie van het kapitaal, door anonyme maatschappijen en de coöperatie dei- werklieden, die daarin verzachting zoeken van hun lot. De kapitalisten maken gebruik of liever mis bruik van de wet van 1819 welke nochtans -afgekondigd werd, om de kleinen te bescher men. Daaraan moet verandering komen. De liberale democratie zal al de hervormingen ten voordeele van de werklieden en kleine burgers verwezenlijken geleidelijk, langzamerhand, om tot oenen toestand te komen waarin, ieder die wil een deftig bestaan zal vinden, én gele genheid zal hebben in vrijheid, te leeren, te arbeiden en datgene te genieten waarop zijn vernuft en zijn werk hem recht geven. De heer Wannya wordt dapper toegejuicht. Het is een jonge spreker, zijne voordracht is vol gloed en gebaren en uitdrukkingen zijn niets overdreven. We hopen hem in Aalst nog in talrijke vergaderingen te zien optreden. De heer Em. Franckx, hoewel geen deelma kende van -het bestuur, nam de aangename taak op zich den knappen spreker aan liet pu bliek voor te stellen on dankte hem dan -ook voor de schoons en leerrijk voordracht. Hij had reeds vroeger liet genoegen de heer Wan- nyu te hoeren, en hoopt ook hem nog meer maals als verdediger van het goede te zullen toejuichen. Door onvoorziene omstandigheden is het muziekaal gedeelte nic-t kunmm uitgevoerd worden. Doch ook zonder dat was de voor dracht, hot bijwonen onwaardig. D."W. K itthdincr. Verleden woensdag werden rle leden wan ons pompierskorps in buitengewone vergadering bijeengeroepen om hun aan te kondigen-en wel op het bert te druk ken dat het jaarlijksch banket van St. Cecilia bijzonder vet zou zijn iu geval de HH. Woeste en Van Wambeke geko zen worden, doch integendeel mager, zeer magermoeten zij eene buis krijgen. Meu wil dus met belofte van een fijn diner eenige stemmen wiunen is dat niet strafbaar volgens de wet Overigens gelooven wij dat de pom piers welke de eerste maal voor de par tij Daeris gekozen hebben het deze maal niet minder zullen doen vooral na dat de Gazette van Aalst hun de liefe lijke benamingen naar het hoofd heeft geworpen van Doorgetobten Slecht volk Uitschot Veroordeelden W! en als Beren en Vereens heeft afgeschil- derd Dat zullen zij zich gedenken en hunne water bot ten aan dien beloofden lekkeren diner vagen. Blusscher. Moeten ivij sneuvelenschrijft Den- derbode vau donderdag laatst, dan t'allien wij met eer t! Denclerbode voorziet dus de mogelijk heid van eene nederlaag Zou men niet zeggen dat hij al met de poepers zit Hoe verschillend is zijne jeremias- klacht van heden met den uitdagenden en verachtenden oorlogskreet van over weinige weken. Toen was de partij Daens een onbe duidend hoopje, een half dozijn gene raals zonder soldaten, een pater die die op stoppelen liep, een boerenjongen, naar den koestal rook., de zoo:i van een bareelwachter, enz. enz. Kortom men zou dat handvol mis noegden eens met haai en huid binnen spelen, ja hen zoodanig verpletteren dat er geen broksken meer zou van gevon den worden. Maar op 14 October bleek het dat dit onbeduidend hoopje door de algemeene misnoegdheid tot een leger van duizen den en duizenden was gezwollen en in plaats van over verpletterende victorie te kraaien zucht Denderlode thans: Als wij vallen zal het toch met eer zijn Hij heeft zeker willen zoggen als icij winnen zal het met oneer zijn Inder daad zou er wel ooit eene kiezing ge weest zijn die door meer walgende schurkerijen, door meer schandelijke en oneerlijke strijdmiddelen is bevlekt geweest dan deze van Aalst Neen, daar is geen voorgaande van Nog nimmer is het gebeuld dat men zoo onbeschaamd leugentaal en laster met ganscko karrevrachten naar het hoofd van deftige tegenstrevers heeft geworpen. Het stinkendste slijk was nog met vuil genoeg om het kleed van een eerbiedwaardig priester te be modderen, die geene andere misdaad bad begaan dan ais verdediger van een rechtvaardig kiesstelsel, als verdediger van rechtvaardige hervormingen, als verdediger van het lijdende en ver drukte volk op te treden. Voor dit schoon on edel strijden heeft hij al les moeten trotseeren en eenen Iialva- rieberg betreden waar hij de bitterste vervolgingen en de vlijuiendste ziele- smarten heeft moeten verduren. Wie onzer herinnert zich mét' geeti hertewalgs.1 die sohurkerijen door ge- wetenlooze schrijvers in de bladen der partij Woeste geworpen Wie onzer gedenkt zich die schandelijke logens, lasterlijke aanvallen dn eerroovende beschuldigingen niet Wie kent die vuilnishoopen niet, welke bij onze deftige, landelijke bevol king zulken walg hadden verwekt dat zij als pestwalm er geschuwd Werden? Wie was de verraderde meineedige, de Judas Wie was een afgevallen pries ter Wie had zijn .priesterkleed bezoe deld, besmeurd en wie werd als de ge meenste booswicht aan den schandpaal gespijkerd???.. Dat heeft de partij Woeste in hare bladen en schimpschriften gedaan, zonder hot minste recht, zonder de minste reden, met de vaste overtuiging dat zij logenachtig, lasterend en eerroo- vend was, met het uitsluitend gedacht van kwaad te doen Al die schandvlek ken heeft de pers van Woeste op het het geweten en nooit zal zij die kunnen uit- wissc'nen. Op 14 October hebben duizenden bur gers tegen al dit schaamteloos liegen, lasteren, eerrooven en bezwadderen ge protesteerd, op 9 December zullen zij niet minder doen, en moet gij vallen, Denderlodedan zal het niet met eer zijn, maar verstikkend in Uwen walgen- den modderpoel. Volgens de officieele Denderlode zou het in 't geheel, maar volstrekt ia 't ge heel niet mogen zijn dat er liberalen voor de partij Daens stemmen en dat deze die liberale stemmen aanvaardt. Neen, dat mag niet zijn Eventwel hebben wij vernomen dat deze week de stokoude Van Wambeke de lastige en onaangename taak op zich genomen heeft, van de stemmen van personen, als goede liberalen gekendte gaan afsmeeken. Men heeft ei' bij ver zekerd dat hij deze stemmen maar voor zijne kandidatuur alleen vraagt, en hij deze laatste 8 dagen die kiesronde zal voortzetten. En zie, dat mag zijn Wat voor M. Daens slecht is, is voor M. Van Wambeke goed. Zou de officieele ons wel eens willen zeggen of eene over- winning aldus behaald ook wel eervol zou mogen heeten Wij wedden, dat hij zwijgen 7.ul Waarom die schrik Lijk tra de kiesdravers vau alle slach loopen en te werk gaan moet men be sluiten dat het kraam van Woeste eu G'c groot gevaar loopt van in duigen te vallen. Zij roepen eventwel dat hun spel nu schooner staat dan op 14 October laatst, en toen reeds hadden zij ongeveer 1800 stemmen meer dan de partij Daens Wat beteekent dan die groo'te angst Voor ons beteekent hij dat men op 14 October schrikkelijk gekonkelfoesd heeft en dat men nu vreest van dit colossaal kiesbedrog niet meer te kunuen ver nieuwen Ook weten zij wel waarom zij het on derzoek hebben doen verwerpen. Getuigenopgepast Een persoon die goed ingelicht is verzekert ons dat de twee kandidaten Woeste en Van Wambeke op het banket van zondag plechtig verklaard hebben dat zij niet in de Kamers willen treden dan met de stemmen van katholieke kie zers. AI. Van Wambeke wil dus van geene liberale stemmen alleen. Bericht aan de vrijzinnige vrienden die er soms toe besloten of gevraagd wa ren van voor M. Van Wambeke te stem men Laatste Nieuws. M. Van Wambeke gaat nu van deur tot deur de stemmen van herbergiers, winkeliers, werklieden, enz., enz., vra gen. Het is droef om bestatigen dat een tachtigjarige grijsaard dit afmattend en vernederend werk doen moet. Maar wij bestatigen nog met meet droefheid dat onze politieke onderpas toors welke zeker door hunne geeste lijke en wereldlijke overheden mon seigneurs en ministers hunne kies- propagandè aangemoedigd worden, ver mits men ze toch maar ongestoord laat begaan op de buitengemeenten alleen lijk propagaride vóór M. W.oeste maken'j Gaat men hetzelfde schandelijk spel van den poll in den Tamboer hor begin nen Daar ook werd die achtbare Burge- meester, die ons met eer en voor leel ih de Kamer heeft verdedigd zoo als Denderlode schrijft, kort en goéd telt ruston verplicht, 'indien men hem, na dat hij reeds wanhopend vertrokken was, niet mirakuleus gered' had Daar heelt men hein den eersten klop, de gevoeligsten stamp gegeven, en men wee. door wie. Door zij, gekruindoh en onge,kruin- den, die iu volle vergadering ui'geroo- pen hadden Wij willen eerst M. Bethune en dan Hl. Diericx Aalst moöt, even als andere Vlaanv- sche steden, door zijn' burgemeester vertegenwoordigd zijn, jammert Denderbodt Wij vragen enkel Eu Brussel, Ant werpen, Gent, Oostende, Leuven, Has selt ■Rechtuit gesprokeu M. Van Wam beke heeft rust, veel rust noodig. Het 'kiezerskorps zou hem eenen grooteli dienst bewijzen met hem die «rust te la ten smaken, vooral nadat -zijn» beste vrienden hem bij den poll zedelijk tdt die rust veroordeel 1 hebben. Eerste Kommuniekl8eding. Gestort doör de Kdr.ibijnschutters 1.43 fr. Rongehaald op 't Willemsfonds 5.00 Wacht II lezers wacht «ti vp.n aan bw al/hl U koadigiugen. Luistovt liever naar de stem der ondervinding die u zegt dJvt er slechts een wezenlijk krachtig geneesmiddel is tegen den hoost en-de benauwdheid eu dat drt geneesmiddel do kostelijke Waltherp Pastil i». (1 fr; de doos.) Vlaaiiderèh. Victorien Van de Weghe. HuirlnifQian LezersIndien sü Aan" nUlUUIlbidy getast zijt door een bloedsgebrek zooals 'puisten, huiduitslag, vlekken, eczemas, oogpijnen, klieren, jeukin gen, neemt de Waltherypil en eebe aanstonds zult gij eene frissche tint en zachte huid heb* ben. (1 tr. 25.) Van deu 16 tot den 30 November 189L GEBOORTEN Mannelijk 26 Vrouwelijk 25 HUWELIJKEN'. P. Verleysen, metser, met M. Kiekens, pas^ sementm. C. Daelman, t\v. met Podevyn, ^WÉ^ÉB—W—I II I Jil Wil in«n nlili' I- II If|- Til l l MiiU imi Ik bewonder vroeger dagee, Maar bet heden doet mij vragen, o mijn land, Wat uw tookontat eens nioet wezen Betere 't niet het i6 te vreezen hoon en gehand Vroeger dorst gij wetten geven Aan uw Vorsten, om te leven naar hw woord Nu kruipt 't viaanx.;;-he voIk als dwergen Domheid, dweepzucht heersohen, tergen ongestoord Wonderschoons steden liadl gij, Tempels van de kunst bezat gij wijdvermaard Nu groeit 't gra3 op markt "en straten-, Ilonger lijdt uw volk verlaten of ontaard Uwe zonen leèrt men Fransch, en Uwe dochters leert men dansen-,. met het rot Geestverders, die eens zworen Uit is Vlaandren,'t volk verloren en ka'pot n Vreemde vorsten deedt gij beven-, Ganse.ie legers duedt gij sneven, gij waart vrij Thans leidt u eene zwarte bende Naar 't verderf toe, naar de ellendé en bastaardij 1 Vlaandren, van uw grootsch verleden Van uw tale-, van uw zeden, van uw faam, Van uw Kerels, Geuzen, Helden, Zal weldra men niets meer melden dan den naam Vrijheid, weelde, heil.eii grootheid Kruipend, bukkend voor den snoodheid schandcstroom Wie neemt Vlaandrous lot ia handen, Rukt het uit zijn slavenbandèn dat hij kooml

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2