Lees hier Liberale kiezers. OPGEPAST De stemming is GEHEIM Niemand kan weten voor wlen gij geslemd hebt J Dat iedereen oogen en oo- ren openhouden om te zien en te hooren of alles wel eer- lijk gebeurt en er niet gekon kelfoesd wordt. Vrienden, ziet in de kies- lokalen, ziet en hoort op de plaatsen daaromtrent, ziet in de nabijgelegen herbergen, ziet en hoort overal, ja over al m Waak WAAK want de vijand Waakt ook Vergeet niet dat M. Anseele groote, ja zeer groote waar heid gesproken heeft, wan neer hij in de Kamer uitge roepen heeft De klerikalen van Aalst zijn tot alles in Vergeet de voorgaande kie zingen voor Gemeente, Pro vincie, Kamer, Werk- en Nij- verheidsraad niet Vergeet niets, en DENKT OP ALLES Afgeborsteld. Dender bode heeft «en ;ge- lieele lijst van liberalen mee gedeeld, die willen gëtuigén zijn in de dialloteering van zondag. Wrarom willen zij dat zijn? Veereerst en bovenal orndat de pari ij Daens de E. V. en een «lemokralisch programma voorstaat. Verder, en nog meer, om dat zijn niet willen dat er weer kiesbedrog en stemmen- diefstal gebeurt-! Schreeu wen de Oukens daar om zou zeer-, dan is bet wel omdat zij de poepersja schrik Dus Vrienden, dubbel op gepast j |j brievenbus. De kiezers, welke geen kies- brief ontvangen hebben of zij die er eenen ontvangen heb ben met minder slem men dan de laatste maal moeten aan hun bureel reklameeren, en, is 't mogelijk, hun kiesbrief van 14 of 28 October mee brengen. Benoeming. Verschillig Nieuws. m JTalrjjke -slachtoffers zijn -gevallen door wanhoop, hartzeer en gebrek weg- gemaaid,vrant, zoo als de Ver w oesters nadden uitgeroepen Er moest geween enhandengeknars eijn Herinnert u Van de Vyvere van Aalst, Defisnevan Ciergnon en zooveel anderen, vrier dood nog niet gewroken is en wier assche op 9 December v-an voldoe ning trillen moet wanneer den jubel kreet door het land zal dreunen dat de Verwoesters gestraft zijn Aalstenaars, herinnert u dat het aan Woeste te danken is dat "de afdeeling ran uw Atheneum hier werd afgeschaft. Herinnert u, kiezers, dat Woi-ste, bij de jaarlijksche bespreking van het budget van onderwijs de afschaffing van deze of -gene middelbare school vraagt en de eene ua de andere haren doodslag krijgt Herinnert u, vrienden., dat Woeste gezworen heelt van öp de puinhoppen van 't lager onderwijs de ruïnen van 't middelbaar onderwijs te werpen Herinnert u, dat Woeste hier op elke kiervergadeiing tegen de officieele lage re en middelbare scholen gebanbliksemd heeft Vergeet vooral niet dat hij laatst nog in den Katholieken Werkmans kring den oorlog aan ons officieel ouderwijs verklaard en uitgeroepen heeftdat daar niets <goed wordt voort gebracht Voor den doodvijand van de scholen, •die gij zoo lief hebt, die gij zoo hoog schat, waar gij goede opvoeding en nut tige kennissen hebt verkregenen waar uwe kinderen hetzelve bekomen, \oor den ondergang van die scholen komt men uwe stem vragen. Gaat gij die geven Neen, duizend maal neen Weg mat die schoolverwoesters Weg met die dompers, vijanden van ge zonde kennis en wetenschap One officieel onderwijs gaat voor al lee W-eg met de lijst Woeste 1! STAAT Wij lezen in het katholiek Han Iels- blad van woensdag over. de algemeene vergadering van den Nede,deutschen Bond te Antwerpen. M. PAUWELS ..Hetgeen ik ga zeggen, zeg ik met spijt en ik betreur net te moeten zeggen maar omdat het de waarheid is, zeg ik het. M. Coremans is mijn vriend, maar ik ben nog g rooter vriend van de waarheid. Gij weet dat MM. Coremans en Heuvelmans naar Aalst zijn gaan spreken voor M. Woeste, tegen M. Daens. Zij zijn dus de Vlamingen en de demokrat.en te Aalst gaan bestrijden. De partij-Daens verdedigd in Aalst beCpro- gram vau de Meeting. Zij is de eerste die vrank en vrij verklaard beeft Vlaamsch iu de Kamer te zullen spieken.' (Teej). Haar program op dat gebied en op de so ciale kwestie, is nog veel uitgebreider dan het ou te. Van den anderen kant is M. Woeste, die te gen al =de taalwetten in de Kamer gewerkt heeft, die' tegen zoo vele volkrechten-stemde. M. Woeste is het, die de wetsbepaling deed vallen, welke eischte dat de studenten, om-in de hoogescaolen te worden toegelaten, gftuig- schriften van vlaamsche kennissen overlegden. Die Maatregel heeft M. Woeste uit al zijne krachten bestreden Dank aan zijne werking is 4ie wetsbepaling de eerste ma il gevalleu. M. Coremans zegde dat hij niet >vooT M. Woeste ging opreken, maar wel voor M. 'Van Wambeke, die bet vlaamsch verdedigde. M. .Van VVaiabeke heeft eenige verdiensten mier vlaamsch oogpunt, ja maar hij staat op de lijst van M. Woeste, en dat is voor 'tvolk hetzelf de. Daarenboven de-candidaten der volkspartij zijn beter vlaamschgezinden dan Van Wambe ke. Gij-had t daar .ronduit moeten zeggen ik kom hier enkel voor de verdediging van M. Waoïbelre en niet vau W. Woeste marar gij hebt integendeel gezegd, dat gij de kiezers aanraaddet te stemmen voor M. Van Wambeke en voor M. Woeste. Wij hebben dezelfde grieven tegen M. Heu velmans, die rechtsstreoks AL Woeste is gaan verdedigen, Is het toegelaten dat de vlaamsche leiders, twee leden van den democratischen Nederduit- schen 'Bond-, Woeste, den vijand der Vlamin gen, gaan verdedigen-?. Dat M. Van Wambeke dienaten heeft bewe zen is geen redeu om met hem den man te gaan verdedigen, die altijd tegen de Vlamingen ge werkt heeft. Het is dus te betreuren dat zoo iets gebeurd is. Wij twijfelen niet aan de vlaamschgezindheid van MM. Coremans en Heuvelmans, maar buune houding van zondag zal een slechten indruk maken. Sprekuct handelt over de meeting. Woeste Tan-Aalst, waar men hem niet heeft laten bin nen komen om tegen te spreken, en waar men met 30 man heeft buiten gesteken. Zoo -eerbiedigden zij de vrijheid van het woord. En dia mannen gaat gij verdedigen, M. Coremans 1 Te Ninove mo-.st M. Helleputte spreken, die was weggebleven. Daar vroeg spreker ook het woord eu 't werd hem nogmaals geweigerd. Tot zeven of achtmaal toe richtte hij zich rechtstreeks tot M. Woeste, hemt» het fransch aansprekende Monsieur \Voesle est-ce que vous voulez m'accorder la parole Je demande la liberië de la parole Est ce que vous la crai- gnez-? Waarop M. Woeste noch ja noch neen ant woordde, maar van zijne plaats opstond en naar de andere zijde vau het verhoog giande, achter drie of vier andere leden van het bureel ging staan Ik bestatig das nog eens dat bet diep te be treuren is, dat onze leideTS zoo gehandeld heb ben. Toej Goed .geklopt. M. Van Wambeke door den bisschop afgekeurd. Men heeft nu al veel geschreeuwd over de interdictie van priester Daens. Logeris en laster heeft tnen bij den Bisschop verteld, valsche brieven van priester Garnier afgekondigd, vertrou welijke brieven publiek gemaakt, schan dalen verwekt, monsterachtigheden op touw gezet, ora toch maar pastoor Daens den genadeslag te kunnen geven. Hij was veroordeeld, in interdictie, een slechte priester,.... cn Monseigneur laat toe dat die slechte priester jx\\e dagen mis leze. Knoopt dat aaneen Nu is er een brief van den sekretaris van Mgr. Stillemans verschenen, waarin de handelwijze van M. Van Wambeke Eelve afgekeurd wordt. Het is van elkeen geweten dat M. Van Wambeke van huis tot linis de stemmen voor zijne kandidatuur gaat vragen, dus ook van liberalen en socialisten en zelfs van franc-macons. En wat zegt die brief uit het bisdom Monseigneur laakt degenen die in den strijd onder personen van u dezelfde denkwijze, den steun van de gemeeiie vijanden vragen of enkelijk aanvaarden I Welnu, wie aanvaardt niet alleenlijk, maar wie gaat de stemmen van socialis ten vragen M. Van Wambeke 1 Dus worden de kiesstappen door M. Van Wambeke gedaan om de stemmen vau liberalen en socialisten te winnen, door den bisschop zelf afgekeurd. Kiezers, oordeelt gij nu zelf. HEBBEN VAN KONTROOL Men schrijft ons uit eeu naburig dorp. M ijnheer Hier woont een gewpzen*(en nog denk ik) verstokte geus en vrijmetselaar die voor do stervende oude partij de zolen zijner schoenen afloopt om te stemmen te winnen. Zou die Heer misschien vergeten zijn wat vuil een blad der partij Woeste naar hem ge worpen heeft in zekere droeve omstandigheden X. Deaelfde komedie! Het spel is weer iu gang, hetzelfde dubbelzinnig spel van vroeger Verleden week schreven wij Daar de pastoors op den buiten alleen voor de kan didatuur van Woeste werkenvragen wij eensof men hetzelfde schandelijk spel van den Poll in den Tamboer gaat herbegin nen Er is niet meer nan te twijfelen, de groote, klerikale Bien Public heeft het zelf laten verstaan, wanneer hij over 4 dagen schreef I>e kotliolie- kenznllen voornamelijk vooi* M. Woeste «tem men Dus, katholieke kiezers, stemt voor M. Woeste, en laat M. Vuil Wjini- beke maar vlotten, zoo als men hem reeds als Onder-Voorzitter der Kamers heeft laten vlotten. En gij, vrijzinnige kiezers, gij zoudt M. Van Wambeke, die door de klerikale délégués in den poll vau den katholieken Kringdoor de onderpastoors-meeting- gevers van d n buiten, door zijne kleri kale kollega's in de Kamer en door de groote klerikale bladen werd opgelaten, gij zult, gij zijne politieke vijanden M. Van Wambeke gaan opvisschen, waaneer hij van al zijne politieke vrienden verlaten wordt 1!!I! Neen, dat moogt, dat kunt, dat zult gij niet doen Door ebn bijzonder toeval hebben wij verleden week de benoeming van M. Flori- mond Govaert als ridder der Leopoldsorde niet medegedeeld. Het beeft ons des te meer spijt gedaan omdat wij met buitengewoon genoegen die vereerende onderscheiding vernomen hebben M. Govaert is die ten volte waardig. Donderdag heeft het muziek der Oude Garde den nieuwen ridder met eane Serenade gaan vereeren. Wij zijn gelukkig hier bij de talrijke gelukweuscben die heen reed» zijn toegekomen van harte de onze te voegen. Tia fclailtal Do spijsverteermg is de Vts &ICUICI sleutel van't lichaam. Het is daarom dat, als men gezond wil zij en zich van verstopping, duizeligheid, hóófd- en maag- kwaien, vrijwaren, men van tijd tot tijd de maag moet zuiveren 'ïnèt de Waltherypil (1 fr. 25.) Schrikkelijk einde. Een drama te St. Gillis. Verledèn vrijdag stapte een reiziger af in een hotel, op de Grondwet» plaats, tegen de Zuidstatie gelegen en verklaarde te heeten F. Amist, schippor te Mèlun, Amist nam zijne eetmalen met de an dere gasten in de eetzaal en bracht den overigon tijd door in zijne kamer. Hij scheen neerslachtig en ongerust. Zondag, om 1 uur nam hij het mid dagmaal, vroeg daarna zijne rekening, betaalde en keerde naar zijne kamer terug, 's Avonds kwam hij niet naar be neden en toen men hem oiaaixdag mor- gend bij het oubijt oök niet zag keek men al verwonderd op. Rond 11 ure, ging een bediende aan zijne kanier kloppen en daar hij geen antwoord ontving'deed hij open. Amist lag op den vloer te midden van een grooten bloedplas. Boven aan hét hoofd, in de linkerslaap, had hij eene gapende wonde. Zijne linkerhand hield een revolver vast die nog met vijf scho ten geladen was en zijne rechter klampte den ptkkel van een stoel. <Op de tafel lagen verscheidene brie ven. Een dezer luidde Ik hen een dief. Ik heb geen geld meer, maar bezit talrijke fondsen die ik niet kan te gelde maken. Ik schiet mij door den kop om de eer mijner lamilie wit te wasschen. Op een ander papier stond geschre ven Ik heb mij plichtig gemaakt aan talrijke en gewichtige diefstallen. Ik vrees aangehouden te worden en daar om stel ik een einde aan mijn leven. Men zal hier in mijne kamer, boven de deur, talrijke papierweerden vinden, En inderdaad, men vond er 65 acties, meestal OostenrijksGhe waarden, alles ttr gezamentlijke waarde van 32,500 fr. Verder vond men nog een brief aan zijne zuster gericht die te Saint-Jean- les-Drux-Jumeaux, in het departement van Seine en Maine woont, en waarbij hij haar vergiffenis vraagt en haar ge last een gezegelden brief dien hij haar vroeger had toevertrouwd, aan de heer prokureur der Republiek te zenden. Op een ander blad papier had de on gelukkige al zijne diefstallen bekend. Onder den vloer van mijnen boot die te Changis-sur-Marne ligt, schrijft hij, zal men 80 kil. gestulen zilverwerk vin den. Uit de papieren die men op het lijk gevonden heeft blijkt dat de ongelukki ge niet Amist heet, maar wel Eugène Désiré Oudardin 1861 te AndreBy ge boren. Vooraleer zich te zelfmoorden had hij een brief naar het parket van Parijs ge zonden om zijn besluit aan te kondigen, zijne talrijke schelmstukken te beken nen en zijnen medeplichtige aan te wij zen Deze is zekere Paul Vaodenbril, bij genaamd de - Doktor, in 1867 te Gu'gne-Rabutin geboren, Het gerecht van Parijs heeft 'hét portret van dien kerel aan de politie onzer stad gezonden alsook andere iulichtingon die tot dé aanhouding van den schelm zouden kun nen bijdragen. Het lijk van Oudard is naar het döor» denhuisje gedragen. Het rpflpnt pp Er zijn er wat van diè llCl Icy Cl II Cl remedies tegen boest en benauwdheid Alle dagen ziet dien ér nieu we maar er is slechts eene bekwaam den boest in twee dagen te genezenen zij is de aange naamste en minst ki stelijke, dat is te zeggen de Waltherypastil. CCM UUCP biedt kösteloos aan, tCIl neen aan allen die aange daan zijn van eene huidziekte haarwormen, eczémans, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- en maagziekten rhuma- tism en breuken, een onfaalbaar middel te doen kennen om ztch spoedig te genezen, zoo als hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefdi Dit aanbod, waarvan men bet menschlievend doel zal inzien, is het gevolg van eene belofte. Per brief of postkaart schrijven aan M. Vincent, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post zal ant woorden en de gevraagde inlichtingen zal zen* den.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2