Tweede Puntje. Wat In de katholieke koffiehui zen wordt al de schuld der nederlaag van M. Van Wam- beke op den rug van M. Die- rickx geworpen Zij welen nogthans wel dat de pastoors-kiesdravers de laatste 48 uren aan de katho lieke kiezers van Mijlbeke, enz. enz. die besloten waren voor de lijst Daens alleen te stemmen, gezegd hebben Ja, gij moogtvoor Daens stemmen maar stemt toch oök voor Woeste. Laat de 2 andere weg Wat dient er meer gezeid En dat weet-de Dendvrbode zoo goed «als wij Katholieke kiezers TEGEN M. Van Wambeke hebben moe ten uitbrengen Strafbare feiten. Onschuldige betichten. Aan elk zijn deel de "balloteering wan zon- XVat beteekent de uitslag van dag -Dat er kontrool moet komen in alle besturen Dat de gezindheden moeten vertegenwoordigd zijn volgens hare getalsterkte Dat liet rijk moet eindigen van de kliek en den konkeD foes Dat het volk moet recht en vrijheid hebben Dal de belangen van het al gemeen moeten gaan boven de belangen van enkele perso nen Dal er vrede, verdraagzaam heid en wederzijdsche liefde en vertrouwen moet komen om samen, met lieden van goeden wil, te werken voor -het algemeen welzijn Dat men dit rijpelijk over- wege 1 1 M 400 stemmen van liberalen bekomen heeft. Om die -400 liberale stemmen te ver nietigen moesten er nogmaals 400 ka tholieke stemmen tegen M. "Vau Wam- beke komen. Dat maakt bij ons 710 stemmen die Ziedaar de waarheid Denderlode zal of kan die niet wederleggen, daar zijn wij, en hij nog betertotual verzekerd van. Hoe er de twee laatste weken voor de balloteering met geld, "beloftenen dwang door de klerikale kiesdravers op de aan hangers der christene volkspartij is ge werkt, laat zich met geene pen beschrij ven. Zelfs in voorgaande kieziugen wanneeretenen drinken toegelaten wa ren en de stemming meestallen voor- deele van diegenen uitviel, welke het meestegeld lieten rollen, in die voorgaan de kiezingen, bevestigen wij, hoeft men nog nooit kwistiger te werk gegaan dan in de balloteering van 9 dezer. Wat er verdronken is, besteed aan bons in kolen en brood, hoe men ande ren met uitdeelingen van kleeding en meubelen heeft omgehaald, dat gaat al-le gedacht te boven. •Geheel de moeielijkheid, of liever de behendigheid bestoud hierin van dit alles te kunnen beridderen, zonder ge vaar te loopen van in de handen van 't gerecht te vallen. En gij weet dat onze klerikaaltjes c-r een handje van hebben om met de schoonste vossenstreken wel strafbare feiten te begaan maar zonder er hunne vingers aan te verbranden. Wat men in de vier hoeken der stad, op al de gehuchten verdronken heeft dat moet tot duizenden franken beloo- pen. Zoo heeft men ons komen vertellen van zuippartijen op de Kat, in de Lange Ridderstraat, aan de nieuwe IJzeren Brug, aan de Statie, op Mijlbeke, Ker- rebroeck, St. Job, enz. enz. In sommige sektiën wierden de bazen aldus verwittigd Gelief op te blijven wij zullen met kiezers komen drinken En men dronk gansch den nacht door tot den aanbrekenden morgen. Is het gerecht toch wezenlijk blind Denderlode schrijft Er is zwarte ondankbaarheid van wege Aalstersche liberalen tegenover M. Van Wambeke, die hen dikwerf «persoonlijke diensten beweesen nu zijn er van die liberalen, die den val van M. Wambeke betreuren M. jDe Denderlodewij gaan u mei cij fers bewijzen dat ge de waarheid ge heel en al den kop omdraait om niet te moeten zeggen, dat ge, met zoo te bas sen, liegt als een meester logenaar van de .advokalen. Bewijzen Volgens u heeft hier in ons kanton M. Woeste 8838 en M. Van Wambeke 8528 stemmen, dus de Burgemeester van Aalst 310 stemmen minder dan de vreemde ling Woeste. Die 310 stemmen komen zeker van .geeue liberalen of socialisten, daar geen dezer voor.iemand zoo als den wereldlij ken paus zou willen stemmen hebben. Dat zijn dus reeds 310 stemmen van katholieke kiezers tegen Van Wambeke. Het is niet minder waar dat M. Van Wambeke door zijne persoonlijke be doeken, in de stad alleen,voor het minst Wie is de fout dat de chistene Vólks partij sterk, geducht, zegevierend uit., den strijd komt Wie ziju ze, die zich op de horst mo gen slagen en uitroepen.Mea culpa Door mijne schuld is M. Van Wambeke gevallen U !-.... 'N° 1. Dat zijn vooreerst degeneD, waaron-, der een verwaand, hoogmoedig en af gunstig priester met gal, haat en nijd in het hart in plaats van met liefde en ver-t draagzaambeiddie in den 'katholie ken werkmaDskring voor den Poll uit riepen De HH. Dierickx en Betlvune zijn onze kandidaten En daar er voor de kaudidatuur der HH. Woeste en De Saedeleer geen gevaar was, werd daar dus o_p die vergadering den eersten re gel van het vonnis van M iVan W<ambeke geschreven, j Daar werd het voorspel van bet kies- drama, waarin M. Van Wambeke moest geslachtofferd worden, opgevoerd. De uitslag van den -Poll bevestigde het feit dat M. Van Wambeke door de katholieke kiezers veroordeeld was, want, men vergete het niet, dat al de afgevaardigden of délégués zuiver Woes- tisteii waren. Zedelijk was hij daar reeds vervellen verklaard en zoo men zelf in dien Poll niet gokonkelfoesd had, zou fnen -aan eenen tachtigjarigen ouderling het moeielijke werk gespaard hebben van al die lastige en onaagename kiesbezoe- ken te doen. Men beeft kern toen met geweld boven gehouden, hetgeen niet belet heelt dat dezelfde mannen hem op 9 dezer als kandidaat voor goed ver smoord hebben N° U. De Denderlode zelf, die met afgunst uit broodnijd, uit slokzucht on voor zijn eigen en zijne vriendjes alles binnen te palmen en niets, maar volstrekt niets aan anderen te laten, zijne tegenstre vers heeft willen belachelijk maken, vergruizen en bemodderen met artikels die bij alle deftige en treffelijke lieden afkeer en walg hebben verwekt. Al de logens, al de laagheden, al het vuil door Den terbode en de overige dweilen naar het hoofd van priester Daens en zijne mede-kandidaten geworpen is voor deze eene aanwinst van honderden] en honderden stemmen geweest. Denderlodehet blad van M. Van Wambeke, dat alles aan M. Van Wam beke te danken heeft, is, nevens en met de geestelijke kiesdravers, de grootste schuld dat M. Daens gezepraald heeft. Denderlode heeft in zijnen dwazen hoogmoed uitgeroepen-- 1° De E. V. is eeuo Chineezerij en de kiezers van ons arrondissement willen die niet. 2° De par tij Daens bestaat niet, is een onbedui dend hoopje, tellende niets anders dan al wat slecht en gemeen is. Met logen- taal, laster, eerroof en ongehoorde schurkerijen heeft men het kiezerskorps willen bedriegen, misleiden, dwingen. En bijna 27000 «temmen hebben aan Denderlode en de am ere vuilblekken ge antwoord Wij, 27000 stemmen, de helft van 't kiezerskorps, wij willen de E. V. en vinden dat de kandidaten der christene volkspartij, die op stoppelen loopen, naar den koestal rieken en zoons van bareel wachters zijn, nederige, ge ringe .maar deftige en eerlijke volksjon gens, in onze achting hooger staan dan uwe voortreffelijkekandidaten. Zonder bedrog, dwang en geweld, zonder de honderden zieken en gebrek- kelijken aan wien men de vrijheid van stemmen ontnomen hééft, zonder de macht en den invloed van.geestelijke'en wereldlijke overheden, zonder hetrmaeh- tige geld vooral, Denderlode, was uwen gansche boel om zeep. ■Uw waggelend kraam staat nog op 3 pooten de toekomende volksstorm zal u ter neer werpen om niet meer op "te staan. Dat is uw werk, 'Denderlode Dat is uw werk Standaard, Stad Nino- we, Katholieke Klepel en Gazette van Aalst lil Wij sturen er u onze beste bedankin gen over door U zegepraalt de partij Daens, de partij van de E. V. van hét kontrool, van de verdraagzaamheid, van het Welzijn voor werkman en burger, voor-stedeling en buiteurm n. Wij danken u omdat gij ons hebt af geschilderd als Doorgetobten, slecht-vólk, de schande, de oneerhet uitschot der stad, veroordeeldenver kens en leren'U!... -27000'bereuklauwen hebben u die be- leedigiug op uwen Bokkenkc p gedrukt en zullen ze later tot uw aller schaud nog meermaals doen gevóélen. V. Denderlode wil om den duivel maar niét gelooven dat er liberalen en socialisten voor M. Van Wambeke gesteïmPhebben. Wij vragen hierop ls het waar of niet dat dtf-80 jarige burgemeester van Aalst, die niet zitten en met moeite gaan kan, dag op dag, van huis tot buis, bij liberalen, geuzen en socialisten de stemmen is gaan af bedelen Zoolang Denderlode op dit punt niet geant-, woord-beeft, zullen wij hem deze vraag onder den neus wrijven Sinte Barbara. Heden vieren de Vaartmannen niet alleen hunnen dag maar de 25* verjaring van de in- stellirg hunner maatschappij. Wat zijn ze Nederige, maar wakkere en vlijtige mannen, wanneer het werk op tjjd en stond moet afgedaan zijn.... Eerbied aan beu Dit jaar, met het vierde eeuwfeest, wilden zij dien gedenkdag eens met bijzonderen buister vieren. •Zij hadden in alles voorzien Üitgan» met Vaandel, verlichting van 't lokaal met trans parent, bal in eeno tent op de Vcrkensmarkt (want hun lokaal is daar bij M. Beeckman) enz., enz. Iluu Voorzitter 4gt ongelukkiglijk in 't Gast huis en wordt thans door M. Komaan De tiheest vervangen. -Volgens men ons verzekert werd er aaa die maatschappij beloofd Gij moogt spel houden en zult nog meer krij gen, wanneer alles goed zaïafloopen W ij zullen niet zeggen waarin dit alles be staat. Alleenlijk «tippen wij aan dat de liar- aristen geen dausfeest mogen houden. Waren wij aan het bestuur, wij zouden i, \- o. rs handelen4egenover deftige en brave veil heden. Twee soorten. Bij de laatste kiezing zijn er 2 soorteh van geestelijken geweest priesters, dfe zich onzijdig hebben géhovden en ande ren die zich met razernijyoet als bezete nen, in dentitrijd geworpen hebben. Voor de eersten nemen wij eerbiedig de muts af': ze ziju ware discipelen Christi geweest en hebben veel goed aan den godsdienst gedaan. De tweeden moéten wij afkeuren, kunnen wij niet eerbiedigen, en hebben schrikkelijk kwaad aan den godsdienst gedaan. Wat hemelsbreed verschil Allerlei. De christene 'Volkspartij, welke beloofd heeft van voer onze hopboeren te zorgen, heeft nauwelijk een harer kandidaten in de Kamer, of de Hop Slaagt 10 franken op I.... 'Wij vernemen dat M. N. Van Bunnen, da kandidaat der christeae volkspartij voor den Senaat, hoogst waaischijnlijk zich te Aalst 'zal komen vestigen. Is het daarom misschien dat M. Liénaert naar Brussel is 'verhuisd Verleden zondag geleken onze kiesbureelea aan-hospitalen of oudemannenhuizen, zoovéél ouderlingen, zieken, ja stervenden werden er ingebracht. De klerikale haantjes vooruit, die -Bogaerts, - Goethal», Druwó, Gits, enz. enz. heeten, waren weer eens de geleiders van die ongelukkigen en gingen met en voor hen kiezen. 't Was proper werk... dat zal onthouden worden. LE7FRS I Herinnert u dat, zijnde een zuiveringsmiddel zonder weerga, de Waltlierypil een opperst middel is tegen verstopping, duizeligheid, hoofdpijnen, gebreken vau het bloed en maagkwalen (I fr. 25). PCM IJ C CO biedt kosteloos aan, llL.I-11 aan allen die aange daan zijn van eene huidziekte haarwormen, eczémans, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst- en maagziekten rhürna- tisra en breuken, een oni'aalbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen, zoo als hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg van eene belofte. Per brief of postkaart schrijven aan M. Vincent, 8, place Victor Hugo, te Grenoble, die kosteloos en vrachtvrij per post zal ant woorden en de gevraagde inlichtingen zal zen den. M r-\ Nog eens onderscheidt wel de iN U U eene van de andere de Wal- therypastil (1 fr.) is het geneesmiddel van den dag tegen hoest en benauwdheid, terwijl d« Waltherypil dit zoo "oortreffelijk zuiverings middel is tegen verstopping, bloedsgebreken en maagkwalen (1 fr. 25.) KICU CMC Onfeilbaar middel om ze zonder ophouden te doen leggen proef van December-Januari 508 eiers met 13 kiekens Boek met uitlegging aau 1 frank te bekomen bij Puliackx, te Waöh- tebeke.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2