Puntjes. VISIETKAARTEN Stadsnieuws. No 1 Zou Denderbode ons niet willen zeggen hoeveel stembrieven er in ons kanton alleen met den enkelen naam van Woeste uitgekomen zijn Ziedaar de katholieken welke M.Van Wambeke hebben doen vallen. No 2 De propere Ga zet van Aalst rept in zijn nummer van zondag geen woord over priester Daens Zou hij al zijn gal kwijt zijn? No 3 Denderbode schrijft: Het volk is vijandig aan alle verzwaring der militaire las ten. Maar als de bank van Ant werpen vermindering van krijgslasten voorstelt dan stem den er tegen M. Woeste en De Saedeleer. De Heeren Daens en Die- rickx hebben voor gestemd. No 4 Liberalen denkt met Nieuwjaar aan het werk der eerste kommuniekleeding Aan de Liberalen. Vorsehillig Nieuws. aan lage prijzen IV ayiilrn tj es. Om eenige kiezers uit de Gazometers- straat te bevredigen had men daar een paar lantarens bijgezet. Gedurende de acht dagen vöör de balloteering hebben zij gebrand dat het eeu plezier was, maar sinds de katho lieke stemmers M. Van Wambeke zijneu kassaart hebben gegeven kan men 's avonds niet meer zien waar die groote lichten staan en vragen de geburen zich af of die lantarens moeten ontstoken worden met dat fameus elektriek licht van Ninovo dat in den nacht van 14 October laatst zoo mirakuleus uitging Wat verder op, in Schaarbeke, eene andere lautarenhistorie. Daar woont een barbier met twee stemmen. Voor de bal loteering kwam een voornaam klerikaal heerschap deze stemmen voor M. Van Wambeke vragen. "Ik stem toe, was het at woord, maar de eene dienst is de andere waard. Gij ziet dat onze straat zeer slecht gekasseid en verlicht is. Bij vuil weer kunnen mijne klanten tot hier niet komen zonder oor modder en plassen te loopen. Plaats hier een lan taren en ik stem voor u. 's Ande rendaags werd het licht er gezet, doch de barbier veranderde van gedacht, trok zijn woord in en stemde voor pas toor Daens. Zoudt gij een3 aan Denderbode, wil vragen, Heer Uitgever, wat de pastoors dan wel zullen moeten doeD die zoo schrikkelijk tegen onzen priester-volksvertegenwoordiger zijn te werk gegaan N. V. D. R. Het beste dat ze kunnen doen is hun matten oprollen en elders gaan leeren dat de discipelen Christi eene zendiDg van liefde, zegening en verdraagzaamheid te ver vullen hebben. Wij hebben veriiomen dat depolitie deze week eenen ongeloerdeu zestigja- rigeu burger op bet Kommissariaat heeft ontboden om er achter te geraken wie zekere naamlooze druksels ia de stad beeft uitgedeeld. Waarom heeft men denzelfden ie ver niet aan den dag gelegd om de uitgevers van zekere onvergetelijke spotprinten tegen de kandidaten der christene volks partij te ontdekken Waarom altijd twee maten en gewichten Waarom ook is men in de week vóór de balloteering ziende blind en hoorende doof geweest voor al dat drinken, eteu en verdere kieskonkelfoezerijen Denken sommige lieden dan toch dat de wet maar voor eenigen gemaakt is Wij verwittigen hun eveutwel dat het ons op tijd en stond niet moeielijk zal zijn puntjes op d'i's te zetten. Chaque son tour is niet le veel Wij roepen de aandacht van wie het aangaat op het volgende feit In den nacht van zondag laatst hebben er vijf voorname schermmeesters van de stad ten groot steekspel gehouden in eene herberg vau het straatje van Vlieberghs. Gelukkiglij k dat de Graaf van Luxem burg daar tegenwoordig was om alles in kalmte, zonder bloedstorting, te doen eindigeu Weet de politie daar iets van Volgens wij in Vooruit over eenige dagen gelezen hebben zou het klerikaal Haantje-Vooruit van Aalst dat laatst te Ninove met zijn revolver heeft scho ten deze week voor moeder Justicia moeten verschijnen. De hoeveelste keer is dat Tooneelnieuws. Heden avond voert de tooneelmaatschappij Voor Taal en Vrijheid het diep boeiend drama De Kinderdokter op. Wij hopen dat de zaal zoo dicht bezet zal zijn als de laatste maal om de knappe liefhebbers naar waarde voor hun kunstig spel toe to juichen. De vertooning door De Burgersvrien den van Borgerhout alhier Woensdag gegeven had slechts een onvoldoend publiek uitgelokt. Het is te betreuren dat er niet meer volk tegenwoordig was, want wij ver klaren het gaarne en openhartig, de op voering was puik en tusschen de spelers trett men er aan die met de bes.e artis- ten van beroep kunnen wedijveren. Medegedeeld Men verzekert ons mede te deelen dat de overhandiging van het portret van priester Daens om reden van fami- lierousv tot zondag aanstaande verscho ven is. Katholieken en. Socialisten. In zitting van de Kamer der Volksvertegen woordigers van 13 dezer, hebben 46 afgevaar digden tegen het legercontingent gestemd. Onder die 46 leden bevonden er zich 30 ra- dico-socialisten en 16 katholieken. Eenige weken geleden riepen de katholieken op alle toonen dat liberalen en socialisten al koeken van eenen deeg waren en steeds zouden samen gaan om KerJc en Katholicisme te be vechten. En nu reeds ziet men socialisten en katholie ken van versohillige arrondissementen Ant- werpen, Turnhout, Gent, Aalst en Oudenaar de, to zarnen stemmen tegen het leger Ver van öns het gedacht daarom te willen beweren dat al die katholieken socialisten zijn. Maar hèt feit bewijst dat katholieken en socia listen, in de Kamer zoowel als elders, soms kunnen samen stemmen en werken voor het bekomen van eeu zelfde doet, zonder daarom hunne persoonlijke denkwijze at te zweeren. Welnu, het zelve kan gebeuren met liberalen en socialisten, en het is daarom dat wij het feit hier terloops aanstippen. En wanneer de k thoiieke prulgazetjes dan nog komen vertel len dat de liberalen socialist zijn, omdat zij hut eens zijn op sommige punten, zooals op de verzekering van den werkman tegen ongeluk ken, werkgebreic of ouderdom, enz., hewel, dan, zullen de verstandige menschen die ka tholieke lasteraars vierkant uitlachen en zeggen loopt, vertelt dat aan de katholieke vertegenwoordigers, die met socialisten tegen het leger stemden. Wij hebben niet alleen vernomen maar ook gezien dat zekere klerikale damen van huis tot huis en dus ook bij goed gekende liberalen gaau aanbellen om gelden iu te zamelen, ten eiude uitdee- üngen van brood, kolen, kleediug, enz. enk. te kunnen doen. Een goed werk is dat in den grond, zulks betwisten wij niet. Maar gelijk aet nu gebeurt is het eene schande en raag volstrekt niet blijven ondersteund worden van onzen kant, vermits geheel den boel op politieke bevoordeeliging en op partijdigen onderstand uitdraait. Liberale Heeren en Damen geven hunnen inilden penning goed, maar die liefdadige omhaalsters bevoor- deeligen daarmee uitsluitelijk kleii- kale neeringdoeoers en geven, wat nog schandelijker is, maar alleen aan die behoeftigen, welke gedwee voor de po litiek van hunne kliek, voor de vei rij- king van don kozijntjeswinkel zijn. Aan de armen zeggen die liefdadi ge damen Gij krijgt nietstvant ge zijt bij Concordia!!... Gij krijgt niets, want gij hebt voor pastoor Daens gestemd En dat mag zijn Daaraan leen en vrijzinnige Heeren en Damen de hand Neen, dat mag niet zijn Wij roepen hun toe Geeft, geeft veel vooral gij die het overvloedig missen kunt, maar laat met uwe liberale giften geene klerikale propagande maken. Onverschillig is het ons waar uw ouderstand te recht komt, als hij maar wel geplaatst wordt. Maar met liberaal geld klerikale pro paganda maken, neen, dat nooit En dat wordt gedaan, niet alleen te gen onze vrijzinnige beginselen maar zelfs tegen gekozenen van 't volk, die al die ikzuchtige, bekrompen en partijdige gevoelens niet deelen. Geeft veel, liberale Heeren en Damen, de gift zal in ons noodlijdende Aalst wel gekomen zijn, maar geeft maar al leen om wel te doen en niet om er poli tieke propaganda mee te maken. Geeft aan zulken, die gij weet dat het bij hen zal te spade komen. Aan hen, die u bij kiesstrijden zullen rugsteunen en degenen zullen voorstaan die recht, onpartijdigheid en gelijkheid boven alle koterie zullen stellen Aan wie de schuld Denderbode jammert Bij klaren dage worden hier priesters beleedigd en versmaad Waarin bestaat die beleedking zuit gij vragen Luister, de offi-cieele gaat het u zeg gen Twee tamelijk wel gekleede vrouwen heb ben een priester toegeroepen Vil'an paster Donche 1 Wat zegt ge van die grove beleedi- ging Nu ons gedacht daarover Vooreerst keu ren wij dat toe- of naroepen af en verder, in dien zulks gebeurt, vragen wij eens, wie er de schuld van is Toch M. Daens niet in alle ge val. Zouden het integendeel die priesters niet zijn, wefkeop kiesvergaderingen en in gazet ten het voorbeeld van de schandelijkste bcleedi- gingen gegeven hebben Zij alleen zijn de schuld van alles en is er kwaad gesticht dan mogen zij er de volle verantwoordelijk van dragen. Dit kwam aan de ooren yan onze stad- buisbollen en zonder veel komplimenten werd de lantaren weder uitgedaan en weggevoerd Wat zegt g'er van 999 Denderbode wil om den duivel maar niet gelooven dat er liberalen en socialisten voor M. Van Wambeke gestemd hebben. Wij vragen hierop ls het waar of niet dat de 86 jarige burgemeester van Aalst, die Diet zitten en met moeite gaan kan, dag op dag, van huis tot buis, bij liberalen, geuzen en socialisten de stemmen is gaan af bedelen Zoolang Denderbode op dit punt niet geant woord beeft, zullen wij hem deze vraag onder den neus wrijven !M Brievenbus. Men schrijft ons uit Meire dat de paters welke daar de missie gepredikt hebben de pa rochianen nagenoeg het volge nde hebben voor gehouden Al degenen welke k"'aad van M. Daens ge zegd hebben zullen met oprecht leedwezen deze fout komen biechten willen zij er vergiffe nis van bekomen a A-'" ooi-zaii«;- Victorien Van de Weghe, Ter gelegenheid van Nieuwjaar deelt het Postkantoor onzer Stad ons do voorwaarden mede onder dewelke de Visietkaarten mogen verzouden worden. Voor het binnenland (België). 1° Kaarten onder bami 1 centiem. 2° Kaarten onder omslag (enveloppe) 5 cen tiemen deze laatste alleen mogen gcschriïtea dragen. Vöor het buitenland. 1° Kaarten onder band of open omslag zon der schrift 5 centiemen. 2" Kaarten met geschrift worden verzonden aan het tarief der brieven. Hel publiek wordt vriendelijk verzocht de kaarten onder omslag en die onder band afzon derlijk te binden alvorens ia het Postkantoor neer te leggen. ten JBuroelen dezer. Vripnrlpn 1 Ontmoedigt n niet als de WI ICIIUCII andere remedies u niet hebben geholpen. Neemt liever de Walthery- paRtil en gij zult de vreugde genieten in 2 da gen genezen te zijn van uweu zoo lastigea hoest, hoe oud hij ook weze (1 fr Wij vernemen dat de jaarlijksche feesten van het Bondgenootschap der Pompierskorp- sen van Belgie plaats zullen hebben te Turn hout, op 15, 16 en 17 Junij eerstkouieude. De Kempen met zijne menigvuldig 3 aan trekkelijkheden, een gezamentlijk bezoek aan Staats Landbouwwehladighei sgestichten van Meixpltseu aan de Nobth's Poetland ce ment works van Beerse, alsook het gulhartig onthaal der Turnhoutsche bevolking, verzekeit reeds van na af de medewerking »an talrijks Belgische en vreemde pompierskorpseu. Prpmp Cl ®'no surnaRe toujours, c'cst UI CHIC. pourquoi la Pastille Walthery est toujours 1 preferée. II D'y a qu'elle d'ail- leurs qui guérisse la toux, les oppressions et les maux de gorge en 2 jours (1 fr,) Haeltert. Brand. Op Kerstdag avond, rond 9 ure is er brand ontstaan iu de oude hofstede, genoemd Het Bisdom, thans veeauderd in tweewoonst, bewoond door Fran cois Nerinck en Victor Rats. Het vuur was spoedig begonnen en breidde zich zoo spoedig uit dat de bewoners die te bed waren, zich slechts met moeite en half ge kleed konden redden. De meubelen en de ge bouwen zijn teeneinaal vernield. Ga era ardsfcergen. De werkstaking uer stekskeusmakers is algemeen. De gendarmerie is er moeten tusschenko- men. Kerckhove. Een smartelijk ongeluk is hier met Kerstdag voorgevallen. De vrouw, Flene Verdonktdie half blind is, bewoonde met haren man een van andere afgezonderd huis. De man, na de stoof ontstoken te heb ben, was naar zijn werk getrokken en zeer weinigen tijd daarna stond zijne vrouw in den vuurpool van hare kleederen, die aan het laaien waren. De vrouw is een uur na het ongeltk aan de hevigste pijnen overleden. Brussel. Droevig einde. J. B. Van Dyck, die te Molenbeek in de Ulensstraat woont was over eenige dagen van den tram gevallen. De man was opgestaan en giüg naar huis alsof hem niets deerde en inderdaad hij klaagde nergens van. Doch, een paar dagen nadien moest hij te bed blijven en donderdag avond is de man gestorven. Hij had inwendige wonden bekomen. Valsche munt. Wij roepen nogmaals de aandacht onzer lezers in op de talrijke schurken die overal trachten va'.sch geld te doen doorgaan. Zondag avond in eene danszaal der Hoog straat heeft men weer een paar kerels aange houden die Viilsche tweefrankstukken ter beta ling aanboden. De stukken dragen de beeltenis van Leopold II en bet jaartal 1876. Oudenaarde Vrouw levend verbrand De echtgenoote Verdonckt, wonende in de gemeente Etichove, te dicht bij het vuur gena derd zijnde, werd door vlammen omringd ea stieifeen uur later in de ijselijkste pijnen ten gevolge van de bekomene brandwonden. Brugge. Drie jongelingen randden Zondag namiddag, rond 4 ure, laDgs de Thör- boutsche kalsijd- dicht bij de herberg De War termolen te Lophi m, een bejaard manneken aan Lod. Lievens. van Zedelghem, die geen 't minst kwaad zou doen. Zij sloegen en spotten op mijne vijfde reeks Gedichten. Gij vraagt mij, hoe ik verzen schrijf, Of 't lastig is zoo woord en rijmen Gedachte en deun aaneen te lijmen, Verbeelding aan gevoel en smaak Des morgens, vriend, nog eer de zon Haar loop begint om 't wereldronde, Lokt mij de Muze van de sponde De velden in langs weide en bron. Wij dwalen over berg en dal En staan er samen soms te luisteren Naar 't dartellied dat windjes fluisteren, Naar 't vogelkoor zijn blij geschal. Wij blikken door het struikgewas, Waar 't dierewereldje aan den gang is, Wiens leven liefde, lust en zang is In 't geurend loover, in het gras. Mij trekt de Muze verder meê, Verre achter 't woud wij slaan een kijkje In menig huisken van het wijkje Waar opwelt de eerste morgenbeê. Mij verder trekt de Muze voort, Langs dorp en stee, waar Weeldedronken, Het jonge hart aan 't hart geklonken, Der liefde lispelt 't zalig woord. En verder waar de stoute kamp. Gestreden wordt in 't bitter leven Waar dwang en macht de hand zich geven Op 't worstelperk van smart en ramp. En verder waar in 't bont gewoel Bij 't juichend lied, bij 't kreunend klagen De grijze denker staat, te vragen Wat is op aard des levens doel Des levens doel Zei niet de Heer In broederliefde ligt de waarheid Breng Rede en Recht in volle klaarheid, En schande en logen zijn niet meer Van dwalen moê, van kijken moê, Zoo komen we in ons huiqje weder... Daar reikt de Muze mij de veder Zij zingt of klaagt.... Ik luister toe.

De Dendergalm | 1894 | | pagina 2