ra DE LINDHAMERHOEVE 11 Jaar. Nummer 2 Over de tabakkwestie. Begraven. De Staatsraad in Kliekenland. Menheer Men. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijsj voorop betaalbaar PRIJS TER NUMMER 10 CENTIEMEN. -■en abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van Let blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Pnjs der Annoncen per drukregel. Heklamen 75 centiemen r Vonnissen op de derde bladzijdefranke Voor d'anuouceu buiten de Vlaanderen, zich te wenden tot den AGENCE HAVA8> Madelenastraat 32, Brussel., Nee spe nee xnetu. AALST, 11 JANUARI. Uit Denderbode van 5 Januari laatst De boer dauk aan het liberaal ministerie, betaalde tot heden 1 mil- ii lioen voor het planten van tabak. Nu r zal de fabrikant dit raillioen betalen.B Is liet niet om dood te vallen als we zien dat nieuwsbladen, die zich katho liek en kristelijk heeten durven liegen als tandentrekkers En als de lezers van die bladen niet stekeblind zijn wat moeten ze dan van zulke Jodentaal wel denken I)us, volgens Denderbode, is het de fout der liberalen dat onze tabakplanters al 12 jaren lang dat millioen franken belasting voor den tabakkweek betalen! Laat ons daarover eens kort en goed de waarheid zeggen De tabakbelasting werd door de libe ralen in 1883 gestemd. Het volgend jaar kwamen de katholieken aan 't be stuur, dank aan de beloften die zij ge daan hadden van de belastingen door de liberalen gestemd radikaal af te schaf fen. Van 1884 tot lieden 1895 zijn de katholieken met minstens eene meer derheid van 50 stemmen in de Kamers geweest. Zij kouden dus met duizend gemak ken die belasting op hettabakplanten af schaffen tegen welk zij zoo geschreeuwd on getempeest hadden, ja, zij konden des te gemakkelijker dit millioen in den zak der tabakplanters laten vermits het ministerie toch jaarlijks over zooveel en zooveel millioenen overschot bofte. Hebben dus de planters 12 jaar dit millioen mogen betalen dan is het om dat de klerikalen dit gewild en de ta bakbelasting behouden hebben ondanks al hunne tegenovergestelde beloften En wij aarzelen niet er bij te voegen dat de planters nog zouden betalen en blijven betalen ware er geene christene volkspartij opgekomen om de oude-be- waarders te verplichten de afschaffing Een bosrenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (4® Vee volg). Laat mij gaan zegde Trees en poogde in huis te dringen. Wij hebben geen gemeens met elkander. Wat niet is kan worden, zei Diktus baar bij de kleêren vasthoudend. Ik meen bet eer lijk en alhoewel ik de Liudkamerhoef niet bekom, dewijl ik de tweede zoon ben, er zal toch wel zoo veel overschieten om ons een •choon gedoetje te koopen. Zeg ja, Trees, 't zal u niet berouwen. Morgen is bet marktdag, en ik koop u een schoon geschenk. Laat mij door herhaalde Trees. Ik roep uw vader of ik krab u de oogen uit, ..Al waren de mannen zoo raar als de sneeuw op St-Jans- dag, nog wilde ik u niet. O spótte Diktus, steek uwen vlieger zoo hoog niet op. Als gij zoo kwezelachtig zijt, waarom dept gij dan 8 Ge zijt bet Dik tus I ti Ha, gij meendet dat het iemand anders was, en die zou zeker getne oorveeg gekregen hebben. Ik zeg het u voor de laatste maal, zei Trees, indien gij mij niet doorlaat, krijgt gij er nog eene. Hij liet haar gaan, waut het gesprek bad der belasting op liet tabakplanten te eiscben. Aan de ChristeneVolkspartij voorname lijk en in eerste jilaats zijn de werklie- lieden, landbouwers en planters te dan ken dat de afschaffing op het tabakplan- ten weldra zal gestemd worden. Mogelijk dat Denderloleeens die afschaffing gestemd, nogmaals zal uit roepen Nieuv.e onlasfing van wege het katholiek ministerie Dat zou eventwel weeral eene kolos sale leugen zijn, want de belasting blijft; in plaats van door den planter zal zij door den fabriekant, den verkooper en den verbruiker betaald worden. Yoor den onbewerkten inlandsclien tabak zal de fabriekant 20 fr. per hon derd kilos betalen. Wat gaat daar het gevolg van zijn Meer dan waarschijn lijk dat de planter 0,20 fr. minder per kilo van zijnen onbewerkten tabak zal krijgen. Zal dat voor de kweekers voor- deeliger zijn dan liet oud-systeem De uitverkoopers zullen daarenboven een vergunningsrecht van minstens 50 fr en de herbergiers van Aalst, die sigaren verkoopen, een patent van 15 fr. mogen betalen. De rookers zullen er dus in 't geheel niet bijwinnen en de ontlasting voor de eenen is dus eene nieuwe belasting voor de mieren. ui Verleden maandag, den zelfden dag, dat Frère-Orban, de groote staatsman en leider der liberale partij naar zijne laatste l ustplaats werd gedragen, bad in Aalst de politieke be grafenis plaats van M. Van Wamheke, gewezen burgemeester der stad. Frère-Orban, de ge vierde redenaar, de groote minister, de verhe ven geest verdween voor eeuwig van het we- rehltooneel menheer Van Wamheke verdween voor immer vau bet kliektooneel, dat hij zelve had helpen optimmeren en waar bij nu door nieuwe gretige en vraakzuchtige acteurs me- doogeuloos werd afgestooten. We zullen de parabel uit eerbied voor de nagedachtenis van den overleden staatsman niet voortzetten, we wilden er alleen op wijzen boe twee mannen in hunne jeugd, bezield met dezelfde liberale gedachteD eene gansch tegen overgestelde baan zijn opgewandeld. eene getuige gekregen, die de laatste woorden geboord had. Het was de oude knecht, die, bij het vertrek der pikkers, over Willems windvaan gelachen bad. Diktus blikte eenigzins verlegen op naar het verslenst gelaat van den ouden man, waarop arglist te lezen stond. 8 Wat doet gij bier Sep vroeg hij. Waarom zijt gij op den akker niet Omdat mijn pikkaak gebroken is, sprak Sep. Ik kom eenen anderen halen. Ik zag u staan en wilde u zeggen dat men op 't veld niet goed wist waar beginnen. 8 En mijn broer Willem vroeg Diktus. Waar is die n Hoe kan ik dat weten, zegde Sep. Ik heb hem dezen morgend onder de linde zien zitten, bezig met aan een stuk hout te snijden. Hij maakt zeker weer eene vogelkooi of zoo iets... En ik heb gedacht liet u te zeggen, omdat er ginds toch iemand zou ziju bij het werk En alsu vader beneên komt en naaru vraagt, dan zal bij booren dat gij op den akker zijt. 8 Ik dank u SepJ sprak Diktus, terwijl bij met den knecht een blik van verstandhouding wisselde. Ik kom aanstonds ik zou er reeds ziju, doch ik weet niet hoe bet komt, maar ik heb mij dezen morgend overslapen. n Ja, zei de knecht terwijl hij met Diktus opstapte, dat gebeurt al eens als men wat laat uitzit. Verleden nacht was bet zeer laat als ik u heb booren binnenkomen. Wees gerust ik zal bet aan uw vader niet. verklappen. 8 Gij zjet en hoort piles Sep, antwpordde De eene was een man vol geesteskracht, im mer strevende naar bet zelfde doel en tot het laatste oogonblik gehecht aan de grondbegin sels van vrijheid en algeheels onafhankelijk heid welke hij zonder vnrpoozen met hardnek kigheid tegen de aanvallen van klerikalismus verdedigde. Nooit is bij een duimbreed van zijne baan afgeweken en hadde hij enkel die verdiensten, men zou zijn aandenken er in eere moeten om houden. y. Van Wambeke heeft van zijne princie pen zijn zitkussentje gemaakthij heelt zijne denkbeelden verloochend en de coterie naar de zegepraal geleid 8 Die mannen denken n zoo schreef Denderbode in dien tijd Dte mannen denken aan ambten en postjes, aan vette brok ken, enz. enz... Doch als men goel gelukt, krijgt men vele vrienden, zegt het spreekwoord. De heer Van Wambeke gelukte... en weldra ontbraken hem de vrienden niet meer. Zij zei ven, die beloofd hadden de coterie te zullen be kampen zonder ophouden, kwamen zich als schoothondjes voor de voeten vleien ran de kliek en waren tevreden bet vet van de scho- tols te mogen likken, of eens mede te mogen keffen in bet kliekconcert, dat de stad 25 jaren in eenen naren doodendans voortsleept naar bet zedelijk en stoffelijk verderf. Zij zeiven, die hem hunne zegepralen ver schuldigd zijn, dieaau zijne omkeering de op komst van wat ze hunne partij heeten dank moeten wijten, brengen hem thans den ezels stamp toe 8 Wij vernemen, dat M. Van Wambeke geen politiek mandaat meer zal aan vaarden, hij heeft rust verdiend, in andere woorden Ote-toi de la, quo je m'y niette. Verleden maandag dus, had de droeve plechtigheid plaats en de gewezen burgemees ter van Aalst, zal simhere en smartelijke overwegingen hebben gemarkt op de dank baarheid der mensellen, op de vergankelijk heid en de ijdelheid van roem, aanzien en gezag. M. Van Wambeke is van liet politiek tooneel verdwenen. Hij geniete in rust en vrede zijnen boogen ou tercom, vrij van de beslommerin gen des levens, die zoo vaak liet bestaan der grooten zoowel als der nederigen verbitteren dat de kliek hem indachtig weze. Wij nemen zonder weemoed, zonder rouw afscheid van den politieken man, die we vaak iri"t hevig heid hebben bestreden maar die we nooit zoo loenscli hebben behandeld, als de kliek het beeft gedaan. Sic transit gloria munai, zoo vergaat de glorie der wereld. In Kliekenland werd eens de welvaart eener stad op bedriegelijke wijze afge truggeld. Do burgers dier stad lieten aan den bevoegden Staatsraad bet Diktus. Nu, als ge mij niet verklapt, er zal een tijd komen dat ik u beloonen kan... Gij weet, vader kan niet lijden dat men naar de herberg gaat. Daarom ga ik er altijd in 't ge heim. i) Ja, eu wel omdat er eene knappe dochter is, zegde Sep met eene Iistigen zijblik. Als bij de verlegenheid van Diktus bemerkte, voegde hij er lachend bij Vreest gij misschien dat ik aan Kato uit de herberg zal gaan vertellen dat gij met onze Treze zoekt te vrijeD, gelijk ik daar seffens heb gezien en gehoord. Wees ge rust, Kato verneemt er niets van er is ook niet veel gevaar bij, want naar ik gezien heb, Treze wil u niet. 8 Neen, morde Diktus, en dat zal ze duur bekoopen. Gij hebt gelijk, zei Sep, gij mogt u op den teen niet laten trappen. Zoo ben ik ook wie mij éénen sla t geen, krijgt er twee in de plaats. Ik heb Trees in de mouwe ik weet waarop zij bare boontjes in de weeke leg. De Lindliamerlioeve steekt haarde noren uit, zoo goed als Kato, uit de herberg, er. indien gij kondet zeggen op de Lin ihatnerhoeve zal ik een baas zijn, dan beet de eene toe, zoowel als de andere. 8 Ja wel, morde Dikta3 maar Willem is de ou lste en die krijgt de hoeve, daar is niets aan te veranderen- Wie weet zei S 'P- De boer is nog get zond, er ontbreekt hem niets, tenzij een beter gezicht. Hij zal nog wel eenige jaren leven, en wiet weet schelmstuk wetpn, opdat hij spoedig een onderzoek zou openen om de daders aan de openbare verachting prijs te geveru Maar Kliekenland is een gewest van. het woeste en wilde Zoofoptmenfrede- rika en de raad liet weten, dat,aangezien men hem de namen der aftruggelaars niet noemde hij zich de moeite niet zon geven die op te sporen, al werden hern de getuigen bij de vleet voorgesteld.. De raad van Kliekenland wist wel» dat hij daardoor eene schelmerij goedi keurde, maar hij kon niet anders omdat door te handelen gelijk don plicht hem oplegde, hij zijn eigene ruiten zoude stuk geslagen hebben en er hem niemand genoeg voor bood om ze door vitrionen te laten vervangen. In alle beschaafde landen der wereld zou men dien Staatsraad aan den schand* paal hebben gesteld in Kliekenland werd hij door de dienaars van Satan (onder de gedaaute van eenen bok) luid geprezen eu hoog geroemd. In Klieken-, land zijn de zeden nog ver ten achter en het Lit dat we u vertellen rnoet ona dus niet al te zeer verwonderen. Wat we in België met zulk slag van raden zouden aanvangen is ons niet bei kend nooit werden er noch te A^lst noch in andere katholieke centrums bei drog of aftruggelarij gepleegd, Di-Zebedeus van bet Aalstorschmodderblad, heeft geconstateerd, dat op de eerste zittihg van den nieuweu binnengesmokkelden gemeen-, tera xl de liberale Men tegenwoordig was, pp aanstonds neemt hij ingevolge daarvan cönclui siën, welke zijne spitsvoudigheid en zijne men-, sehenkennis zeer vereeren. Zebedeus, jongen, het wijwater doet p :geep deugd eu ik vrees dat ge al te dikwijls den damp der ruiteD van uwen neusnijper jiiioet wissehen. Ik was daar niet en dat Spijt me, ik hadde graag de eminente leden van den r&ad komen bewonder-n. Liberalen, Zebedeus, komen nergens vet een mom maar uw gezicht was beneveld doov bet masker, dat gij voor uwe tronie hebt gezet, Gij hebt u zeiven in den spiegel gezien. Ik geloof echter goed, dat de Men's die het nieuw gemeentebestuur hebben binnen gescha-. cliekl, stemmen hebben afgetruggeld en bravp menscben hebben gebroodrooid talrijk vertei Hij zweeg, want zij waren op het koornvel^ aangekomen. Diktus stelde hier orde in he( werk. De pikkers volgden gehoorzaam zijpe schikkingen en fluisterden elkander dg bet merking toe, dat Diktus toch een zeer ervarep boer was, maar dat het toch spijtig was, dat de schoons Lindhamerhoeve niet in zijne hapt den kon overkomen. Op het hof was 't ondertusschen stil en eent zaam geworden. Slechts rond het huisdak vlot gen eenige spreeuwen, die, eer de landveft huizing begonnen, nog eens de plaats bezocht ten waar zij gebroeid hadden. De gfoofe wachthond was uit zijn hok gekomen en hacf zich voor de deur op ïiet plankier gelegd hij scheen te weten dat hot huis verlaten was ep nu zijne waakzaamheid dubbel noodig had. Het uuurde ook niet lang, of hij bad gelet genheid zich te doen gelden. Op den voetwëg, over de voorste heuvels naar de hoef, kwatq een deftig gekleed mau toe. Zijne zwaprlijvigt beid en de stijgende zon maakten hem het klimmen zeer lastig. Hij had den. frak uitge trokken en over de schouders gewrpen maiu? desniettemin moest hij van tijd tot tijd bljjveq staan om adem te halen en het zweet van zijt nen kalen schedel te vegen. Eindelijk bereikte hij de hoogvlakte en met welbehagen scheep hij liet schilderachtige boerenhuis in oogent schouw te nemen, als de hond met woedend geblaf op hem toeschoot. Gelukkig dpprdg 's mans vrees niet lang, want Treeze verscheep in de deur. [Wordt vporigegfj) i.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1