Van eenen frank. Ginder en hier. Heter zoo De Stoet. Zij mochten schieten. Van onze centen. De inhuldiging van M. den Burgemeester. Uit Denderbode. 't Was te peinzen. Sonnetten aan Maria. waarheid zie, Denderbode schrijft het, ea dan moet het zoo zijn, niet waar Het zal wel uitkomen waar 't gebrand heeft, voegt Denderbode er bij en met de interpellatie in de Kamer zal men aan den vierden man en zijn liberale sociub eens leeren wat uur het is. Wij gelooven u, Denderlode'wij ge- looven u en wij zullen later zien. Te Mechclcn wordt een onderzoek tegen de Kiezing gedaan, vooreerst omdat de liberal'n er gewonnen hebbenf en verder deze beschul digd woiden van tonnen bier beloofd te hebben, bij aldieu ze wonnen. Hier te Aalst heeft men dat altemaal en nog meer niet alleen beloofd, maar gageven ge durende drij maanden laten drinken en smeren om er tegergoiste vau te krijgen. Talrijke bazen konden wij op het onderzoek onder eed doen komen verklaren dat voor Kiezers allten en met inzicht om deze Kiezers te bewerken er bij hen zuip-of tetpartijen hadden plaats ge had, en deze door gekende kiesdravers en voor name kliekmaunen betaald werden. Maar hier was geen onderzoek noodig dat zuipen en smullen kon op de Kiezing geeuen invloed uitoefenen Noen, 't was voor 't katje. De twee liberalen door 't achterpoort jen in 't stadhuis geslopen, waren ook tegen- woordig. Alzoo schrijft Dendcrbcde. Wij zouden eens gaarne weten langs waar de Heeren Van Ghysegem en Vornaeve op 't stad huis zijn geraakt Laugs de groote poort mis schien alhoewel zij eveu als de HH. Bruyu- donckx en Auné op dezelfde wijze volgens het systeem flelleputte verkozen zijn geworden. Als dat voorstel wind voorgebracht en latei- gestemd, dan hadden de Katholieken er gee- en lof genoeg voor over. Men zou zeggen dat zij nu weer al van ged icht veranderd zijn Altijd de zelfde zwart of wit, volgens het past. Zijn onze vrienden nu langs 't achterpoortje binnen geslopen, wel in Gods imam, daar moe ten zij niet beschaamd over zijn, want ze zijn ei- op eerlijke wijze in gekomen. Vele anderen zi,n langs de groote poort bin nen gedrongen, 't is waar, maar met bodrog, dwang en omkooperij hebben Lies.lra.veis die poort voor hen geopend. Onze vrienden mogen fier het hoofd verhef fen, zoo h'.og als wie ook, en zonder blozen mogen zij zeggen wij zijn hier op rechtvaar dige en eerlijke wijze door den vrijen wil dei- Kiezers gezonden. Iedereen kan of mag zoo niet spreken, niet waar, Denderbode Daarom vinden wij het achterpoortje van unze vrienden beter fpthlQf In(''en g'j 8een eetlust meer UCllUoli hebt, indien gij eene vuile tong hebt, een zwaar hoofd, 't is dat uwe maag vuil is. Iu uit geval neemt men eeu o1 twee Walthóry-pillen en .gij zult eetlust, gezoud- heid, en eenfrische kleur terugviudeu 1.25 fr. van de zuip- en eetpartijen door de Kliekmau nen betaald. De sectie Mijlbeke spande do kroon met 36375 pinten bier eu 59 soupers. Hourrah Daarop kwam het muziek van Al Bekkende-Trekkend met het volgeuda plakl aat Voor de 3500 ballen Mogen wij wel schallen En maken muziek Ter eer van de Kliek Nu volgde een wagen waarop eene groote mande vol certifikaten stond omriugd vau ge maakte blinden, lammeD, jichtigen, enz. enz. Vier opschriften steken boven die menigte uit Op bet le staat Wij maken de meerderheid Op bet 2eTe Aalst mag men alles doen Op het 3° Zij die zouden moeten zien, sluiten de oogen! Op het 4°Onrecht zegepraalt Daar achter komt eene talrijke groep van arme meuscben, ouderlingenen gebrekkelij- ken door M. Impermeable en andere staf-offi cieren van de Kliek geleid. Die ongelukkigen zijn in eenen grooten ijze ren band s. men gesloten en worden met de ztveep voortgedreven. Op bunnen rug dragen zij voor opschrift Vrije kiezer. Dan 't muziek der vrije Aalstenaren met een groot plakkaat Voor Godsdienst en Vaderland Steek toch ook uw milde hand Naar ons eens wat uit Want trommel eu fluit Dat kost er zeer dier En wij bezitten geen zier. Eindelijk het rijtuig van deu held vol scboone bloemruikers, waaronder een zeer prachtige van viooltjes, irisseu, vergeet mij nietjes en blauwe tulpen dooi liberalen Luaneu ouden politieken vriend aaugebodeu. De voorname klerikale raadshee'ren rijden per velo rond bet rijtuig, de gekozenen vau den Werkmanskring eu de Laudbouwkandi- daieu op boepelpaardeu. Hierop volgt een groep scbolelscbuimers, telloorlekkers, kazakkterders, enz. euz. die ouder het bestuur van Dourbonus en Plan I lofliederen zingi u. Eindelijk volk met een groot plakkaat Olie komt toch eens boven 1 Eerlijk duurt het langst Ter gelegenheid vau de benoeming des bur gemeesters donderde Zaturdag het geschut aan het nieuw hospitaal. Twee vrienden komen elkander tegen A... Wie schiet daar op d'Hertjshage B.... M. Hermans... hij mag wel schieten, hij weet wel waarom Zondag volgende nieuw geschut. A. Wie schiet daar aan 't nieuw gasthuis? B. M. de architekt (de grorte)hij mag wel schieten hij weet wel waarom Maandag verdubbelde salvo's. A Wie schiet daar aan 't hospitaal JJ. M. de architekt (de kleine)... hij mag wel schieten... hij wee. wel waarom Dijusdag de laatste losbrandingen. A. Wie schiet daar aan 'tgasthuis? B. M. Seraphiuus... hij mag .vel een beetje schieten... hij weet ook waarom genwoordigd waren in hst publiek. Die Meu's worden door iodereen iu Aalst met dou viuger aangewezen, en hunne daden zijn niet aan bet licht gekomen, om lat de bestendige deputatie geen onderzoek heeft willen doen. De schijnheiligheid i3 eene deugd gewerden in Aalst, en daarom loopen zij die het nieuw gemeentebestuur hebben iugekocht voortdurend met het masker der deftigheid ea godvruchtig heid voor het gelaat. GelukkigÜjk kunnen zij hunne kwezelaars- wezen niet zoozeer verbergen, of de verstan dige lieden hebbenden tijd voor huuuo valsch- heid uit deu weg te gaan. Uit de oflicieele stadsverslagen weten wij dat de Jonge Garde jaarlijks 2500 fr. uit de gemeentekas trekt om eenige concertjes te spelen. Zij trekt daarenboven als kormis koekeen sommetje van 1000 fr. om alsdan iu den Hof wat verlichting, een beetje vuurwerk en een bal ta geven, maakt samen de bagatelle van 3"»00 fr., dat alles met het geld van burgers en werklieden betaald. Men verzekert ons dat het met die 35u0 fr. van onze centen is dat de muziekanten van de Jonge Garde jaarlijks aeue reis van 2 of 3 dagen doen en kuu ban let vau Cecilia met eene fL-sch Bordeaux en oene Üesch Champagne betalen. Allans, zooveel te beter, dan weten we toch waar onze centen naar toe gaau. Wij gelooven het wel dat die Heeren Vivat de Kliek roepen en voor de Kliekmanuen stemmen. Zou het geene dwaasheid zijn het vleesch van zijne telloor te werpen, vooral als het lekker is Met die 3500 fr. zou men nu wel vele andere goede werkeu kunneu doeu, maar vermits de Aalstersche Kiezers nu toch die belasting be talen willen, vinden wij dat de muziekanten groot gelijk hebben van die melkkoei te trekken zoo lang als ze geven wil. Herinnert u dat een enkele doos Walthéry- pastillen van een frauk, voldoende is om uwen hoest le genezen, welke dreigt ernstig to wor den. Van Zaterdag reeds, dag dat de be noeming iu het Staatsblad verscheen, hadden eenige heethoofden, het voor beeld van 't stadhuis volgende, hun vaandel uitgestoken. Zij liepen links en rechts om propaganda voor de feestvie ring te maken, maar de burgerij beet niet. Zondag zelfde spel, ondanks den warmen oproep van Denderbode. De Groote Raad kwam bijeen om 'aan dien fiasco een einde te stellen strooi briefjes werden er in alle huizen afgege ven om alle wel lenkende burgers n tot bevlaggen aan te zetten en alle katho- lieke en anti-socialistische Maatschap- pijen en Vereenigingen om met vlag of kartel aan den stoet van de inhaling deel te nemen Geen katholiek mocht het nala ten, geen katholiek Kiezer ontbre ken. a Wij hebben Maandag den stoet gezien, waaraan geen katholiek kiezer mocht ontbreken, wel, rechtuit gesproken, dat stoet je beteekonde niet veel. De Stoet van 't Vlaggoufeest was geheel wat an ders, maar ook tedien tijde stond er nog drinken eu eten aan den sleutel zooveel de hemel geven kon. Toen zongen en juichten de manifes- teerdors, nu stonden ze daar stil en in een gekropen vau koude te bibberen en fe beven, waut was de lucht koud, het was ook koud in hunne maag en nog al kou Ier aaa huu hart. Ze zagen er ver magerd uit lijk boetelingen na den veertigdaagschen vasten. Maar ook kon het wel anders Drij maanden lang bui zen, smullen en smeren en dan op eens daar van gespeend worden wie zou er van zijn vet niet bij verliezen Eu nu laten wij Denderbode spreken, die toch altijd zoo de waarheid schrijft: In talrijke scharen waren de katho- lieke sectiën en maatschappijen opge- komen en Statieplein en Statiestraat geleken eene zee van volk. Die menigte u schatten is onmogelijk men zou waar- lijk zeggen dat die Dompers, Water- ratten eu Bokkeu uit den grond kwa- men gekropen Bravo Denderbode Geeft maar ka toen, daar zal toch wel iets van blijven. Wij zijn ook eens in die zee van volk gaan dobberen 't ging heel gemakke lijk en wij hebben uit de rangen van die ontelbare Dompers, Waterratten en Bokken aardige bemerkingen hooren opgaan. Hier was het over dwingen en omkoopen, ginder over bedriegen en stemraendieven, verder over eerlijken handel overal over onrecht en partijdigheid. Liever niet dan zoo was het besluit vau alleuGij ziet dat was uog al eene domperachtige redenee ring Zie na, M. Leon is daar al met zijnen splinter nieuwen tenue aan eu neemt plaats in 't rijtuig. Wij laten nogmaals de waarheidlie vende Denderbode spreken Toen de Heer Burgemeester op 't Sta- u tieplein verscheen werd hem eene luid- ruchtige ovatie gebracht, liet Leve onze Burgemeester deed de Statieplaats weergalmen Ja en dat gejuich dreunde zoo donde rend over die zee van volkdat vele nieuwsgierigen nog niet eens wisten dat hij al daar was, wanneer de stoet reeds vertrok Welke ovatie Welk vreugdegeroep Wtlke begeestering Een vreemde Heer vroeg ons of men een lijk kwam afhalen 't Zou er al niet stiller en kouder bij toegaaD. Zie, recht uit gesprokende Kliekers hadden toch aan de dichte scharen der Sectiën en Maatschappijen wel wat genever of bier mogen betalen om hunne dorstige kelen niet alleen voor dtn drank maar ook voor 't schreeuwen open te zetten, want gelijk nu, 't was erbarmelijk eu droef... droef.... archi-droef Op gansch zijuen doortocht heeft die inhaling t effekt van eenen rouwstoet gemaakt. Op de grocte markt eventwel had men het goed gedacht gehad van een dozijn of twee betaalde handklap pers te zetten die zich op de vier hoofd punten genoeg beijverden om deinenigte tot vervoering te krijgen, maar onge lukkiglijk al hun roepen eu schreeuwen hielp uiet. Het Volk bleef koud en on verschillig. Waarom Dat daar ge beurde was de wil vau 't volk niet en om dat te bekomen had men dcoi' oneer lijke middelen den wil van 't vulk moe ten verkrachten. De inhaling vau deu Heer Burgemees ter herinnerde te veel de schandelijke Iviesmerkt vau 17 November en de nog schaudelijker goedkeuring van die Kies- merkt. Daarom kon de dag van maandag geen feestdag voor Aalst wezen 8 De kiezingen onzer stad zijn eindelijk goedgekeurd I n Eindelijk wat beteekent dat Zoo- dat, oudauks het bevel door Denderbode np 28 December gegeven onze kandidaten zijn gekozen en blijven gekozen 1... het voor onze Kliekers een groote steen van 't hart is geweest dat de ministerieele goedkeuring dan toch eindelijk gekomen is|?? EindeHjk 1... Washetpak hunner schur kerijen dan zoo groot dat zij eenen zmcht van voldoening loozen nu zij weten ciat, alles ver geten en vergeven is j De rechters, die hunne daden beoordeelen moesten, waren hunne vrienden Hij, die iu 't hoogste gebied de allerlaatste uitspraak moest doen, was hun vriend En nog was zij bea ïstigd, de Kliek Be angstigd dat di minste klaarte iu de zaak eenen reesem van onrechtvaardigheden, eenen hoop van oneerlijkheden, eenen overvloed van wetsovertredingen aan 't lickf zou gebracht hebben, die het gansche land door eenen stroom van verontwaardiging en misprijzen zou verwekt hebben tegen de Aalstersche kle rikale partij die zich aan zooveel schaudelijke kiesmisdrijven had plichtig gemaakt Eindelijk Wat klonk zij blijde en ge lukkig die zoo lang verwachte tijding dat de Kliek gered was De zaak is eindelijk geklonken, het kome- despel is geëindigd, het schandaal is gepleegd De Kliek heeit niets meer te vreezen daar om is zij zoo blij Zij weet waarom, zij hoeft er reden toe De kiesdravers der Kliek hebben op de Kiesmerkt van 17 November niet s onwettigs, niets oneerlijks gedaan. Ze zijn zoo onnoozel als lammekens, zoo zuiver als versch geboren kindertjes...?? Die brave, eerlijke lieden toch die door de liberale als bedriegers en stem- menkoopers werden gemaakt, wanneer ze niets, maar niets misdreven hadden En weet gij waarom de liberalen dat deden en pakt den den dief riepen Om dat zij zelf plichtig waren aan dwang, bedrog en omkooperij. Want, beste le zer 't is onbetwistbaar dat meer dan de n helft der socialisten hunne stem aan de liberalen hebben verpast Dat is de Om 2 ure wordt hij iu de Statiestraat ge vormd de bitoogers blazen in hunne handen vau kou, nijpen hun spoulgat van dorst, klop pen op de darmen van honger en peinzen al zuchtende op den tijd van't lui'akkerleven toen er mocht gelainpet en achtergekaatst worden zoov.el het herteken lustte. Voorzichtigheidshalve heeft men de gendar men gevraagd (den rosten is er bij zulle) want als die sectiemaunen op de slemperijen van vroeger denken, waarvan ze nu al eenige weken gespeend zijn, zouden ze wel gevaarlijk kun nen worden. Ran! Plan!! Plan De stoet is in orde. Van voren wordt door vader eu zoon van aan de Zoutstraatpoort een groote banderol gedra gen waarop iu dikke letters prijken Eerlijken Handel. Daar achter volgen de verschillende sectiën met banieren, kartels en plakkaten wairopde voornaamste heldeuieiten van den laatsten Kiesstrijd zijn afgebeeld of geschreven. Do stoutste kiesdravers hebben de wacht over 't Kiesvee. Op de kartels en plakkaten lezen wij De Kiezers van de Geutsche poort Zijn van d'eigste soort. Zij dansen hand iu baud Rund Jeu pastoor iu brand In de Ridderstraat zonder borgen Mocht men drinken tot den morgen Ea leven zonder zorgen. Drinken, zuipen Met geheel kuipen Toe, Kiezers, doet maar goed uw best, Met smeren thans u vet gemest. Broodjes met hesp was allerbest, Trippen eu kop, 't ging alles op Geheel het paard Met kop eu staart Werd voor de Kiezing opgeëten En op eeu, twee, drij vergeten Zulke opschriften waren er met dozijnen. Op een uitgestrekt doek van 5 m. lang en 3 meters breed waren al de kwitantiën gepiakt VII. Oude brieven, minnebrieven heb ik iu een doos gevonden, Met den knoop van 't blauwe lintje als symbool der boop omwoudeu, Oude brieven, gouden wensehen vol van geur en kleurengloed, Wild verlangen naar de toekomst die ik juichte te geruoet. Brieven, bloemen uit bet leven, tot een ruiker saamgebonden, Die, ik waande 't, en ik schreef het, nooit in glans verdooven konden Eu nu wen do grijze winter dringt in mi,n vermoeid gemoed, Doen zij voor mijn oog 't verleden slieren in een dwazen stoet. Hadt gij, vrouwe, dan mijn brieven gansch uw leveu door bewaard, Duizendwerf wellicht gelezen, als kleiuooden weggespaard, Als de bruidschat onzer trouwe die en pracht eu geld vergoedt 'k Raad liet wis, maar nu ik weder een voor een die brieven lees, Denk ia wat begoocheling ons beiden voor bet oog dan rees, En boe 't beeld der droomerijen als een rook is heengespoed. VIII. Thans zijn de doukre dagen weergekomen. De sneeuw valt neer en over berg en dal Ligt heel 't geschapen in zijn rust te droomen Tot weer de zou der Lente 't wekken zal. Thans is der velden alle pracht ontnomen En aan het woud der vooglen blijgeschal Geen vrijersparen meer langs 's beekjes zoomen Maar eenzaamheid en barheid overal. En in die stilte zoekt mijn hart de rust, Vergetelheid als balsem voor de wonde Waaraan geen tijd do heeling brengen konde, Ligt berg en dal nu onder snoeuw verborgen, Te beiden naar de gulle Lent van morgen... Zoo blijft ook liefde nimmer uitgebluscht. Yictojuen Vande WeoüE,

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2