Zoo zacht. 'T ws. Carnaval. Groote waarheden Wonderlijk Wat zijn ze wel Nog onze kiezing. Ieder zijn gedacht. Eu de zesde Zondag 1 Maart. De Vastenavond is oen tijd van uitge laten vreugd, van onbeperkte vroolijk- lieid, van algemeen blijdschap ea ver maak. D in wordt alle leed vergeten, alle zorg g ïbannen, alle bekommering ver jaagd. Woelend en joelend beweegt zich de jeugd langs de straten, langs de plei nenen langs de zalen. Luide \Veergalmt de lucht van dartele refereinen, juichen de geroepen, leutige gesprekken. Maar te midden van al dat rumoer, te midden van al die uitzinnige vreugde blijft menig huisje somber en de arme moeder welke er woont voelt hour harte krimpen van verdriet bij de enkele ge dachte, dat zij beur lieve dochterken niet als anderen zal kunnen, kleeden als de dag der Eerste Communie nadert. De rampzalige werd ginds verstooten omdat de vader niet gedwee heeft geko zen, elders denkt inen dat zij welstel lend is omdat heur huisje rein en net onderhouden wordt en... ze durft niet verder vragen,., zij is het bedelen niet gewend. Zuchtend aanschouwt zij het kleine meisje en een traan rolt langs heure wangen. Wat zal heur kind lijden, als bet (laar, misschien gansch alleen, met de oude versleten en armoedige plunje zal moeten te communie gaan. Niet dat heur hartje er minder rein of goed om is, maar kinderen zijn zoo gevoelig voor de smart. Och kom, Vrienden, Gij jonge vrien den vooral, Gij zult het arme kind ge denken, ik ken u allen genoeg om te weten, dat Gij liefhebbers zijt van de zwans, maar dat uw hart toch voor het goede klopt, dat uwe ziel voor de eldel- ste gevoelens vatbaar is. Gij, b. v. moe dige vrijzinuige kameraden haalt eens uw hartje op, zot iets op touw zooals gij alleen dat kent. Deukt aan de arme moeder, denkt aan het arme kindje. Draait, zwaait, tiert, zwiert, danst en springt, lacht en zingt, dat hooren en zien vergaan, de carnavaldagen bren gen dat mede en we zijn geene grolpot- ten of misantropen, bezonderlijk wan neer bij al het gejoel en geschreeuw een edel doel niet gansch op den achter grond wordt geschoven. Doet dat, jonge vrienden, en men zal veel, veel geven voor het werk der kleeding. Er worden op die dagen zoo vele centen gegeven welke schandelijk worden verbrast of verzopen door lie den, welke men niet kent of gewoon lijk te weinig kent, waarom zou men het niet met meer genoegen jonnen aan eeri menschliever.d werk. Ik ben bijna, zeker, dat mijn oproep niet nutteloos zal zijn en er met carna val een goed stuivertje voor het schoo- ne werk der kleeding zal vergaard wor den. uit de redevoering van M. Daens. Indien het krachtens de wet toegelaten is alle middelen te gebruiken eerlijke en oneer lijkeom in de verkiezingen te zegepralen, welk noodlottig geschenk hebt gij aan het volk gedaan den dag waarop gij het tot de stembus hebt geroepen 1 Gij hebt het volk kiezer gemaakt, gij hebt bet willen opbeuren en ver zede lij ken, door het politiek leven voor het volk te openen. Gij ver laagt het volk door te handelen zooals te Aalst, waar men in alle wijken de kiezers gedurende ze3 weken dronken maakte om ze te versla ven Die zoogezegde wijkvergaderingen ontaard den in braspart'jen Ten allen kanten richtten ze smulpartijen en zatlappirijen in zoo zeer dat ge verschrikt zoudt wezen 't getal tonnen bier te kennen die werden uitgedronken, dat gij verschrikt zoudt zijn te hooren hoeveel eetwaren er verbruikt werden konderde ln-spen en myriameters worst werden hun als lokaas toegeworpen. Te Aalst zag iedereen dat omkoopen van gewetens hetwelk 't vofk verlaagt door het te doen gelooven dat met geld alles te koop is En dan zou men verwondert zijn dat het volk nog enkel volgens zijn helacg handelt Wie heeft het meest bijgedragen om liet te bederven dan die stemmenkoopendie omkoopers van gewetens Door die kiesomkooping op breede schaal verontzedelijk en verbittert men het volk. Die werkman, welke^lechts over eene enkele stem beschikt, terwijl zijn rijke gebuur er vier heeft ie verontwaardigd wanneer h:j ziet wat er niet al wordt gedaan om hem die enkele stem, als burger te ontnemen 1 Dat is waarheid. Wij voegen er bij waar bet volk ziet dat men straffeloos de wet mag vertreden of verkrachten, daar moet het allen eerbied voor de wet verliezen en dan is het met dit volk ge- daap De Heeren Leden van de bestendige Deputatie hebben in de aanklacht over de gemeentekiezing van Aalst geene genoegzame stof gevonden om er een ernstig onderzoek over te doen. De rechterlijke macht integendeel is hier reeds drie weken over dezelf de kiezing een onderzoek aan 't doen. Is dat niet wonderlijk... heel won derlijk Dikwijls hooren wij de klerikalen uit- bazuimen dat zij de partij der zedelijk heid bij uitnemendheid zijn. Zij hebben ons verleden week een aardig staaltje van die zedelijkheid ge geven. Wanneer een man, die de waarheid en het reciit boven alles lief heeft, zich durft verstouten gepleegde schurkerijen aan het licht te brengen, dan zien wij de gansche bende Woesterikken al hun schuim en al hun gal uitspuwen tegen den vermetele die den steen op zijne partij heeft geworpen. Ter dood die rechtvaardige Aan den galg met hem en een krisfelijk vertegenwoordiger van Thienen jubelde het ui» met duivelsche vreugde dat de strafuitvoering toch zoo meesterlijk was. En dat tegen een priester, die 's mor gens nog het groot Sacrificie had opge dragen en wiens priesterkleed vlekke loos is, tegen den gezalfden des Heeren huilde een gansche bende als razende wolven, met een Schollaert en een Woeste aan 't hoofd En dat zijn katholieke vertegenwoor digers, mannen die bij uitstek willen kristelijk en zedelijk zijn Is dat hun godsdienst Is dat hunne zedelijkheid Moest die priester oogen, ooren en mond sluiten voor al de schurkerijen door eenen hoop schijnheiligen ge pleegd Moest hij door zijn stilzwijgen hun tot het plegen van meer bedrog, van meer onrecht aanzetten Zoo zou den die deftige oü bewaarders het wil len, zoo is hunne moraal Welnu zulke klein broerkens moraal walgt aan ons en alle eerlijke lieden. J)enderhode laat weten dat M. de CLcqueau- Leirens aan al zijne werklieden, grooten en kleinen, een vijffrankstuk heeft geschonken, omdat zijn zoon een gelukkig nummer heeft getrokken. Dat is heel braaf van wege dien heer, hij handelt ten minste beter dan vele rijken die niets geven. Wij kennen burgers die nogal meer zouden gegeven hebben ware hun zoon zoo gelukkig geweest. Al dat geven vermindert eventwel de onrechtveerdigheid der wet niet, want stellig ia 't hoe meer er van die gelukkige nummers aan rijken of welstellende burgers vallen hoe meer arme dompelaars er soldaat moeten worden. 't Is dat wat wraak roept. Denderbode spreekt ook van de soldaten, die zondag in den stoet van den burgemeester van Erembodegem figureerden en hunne kleede-en moesten uitspelen, maar dat sommigen ivcdcr- spanning waren. Hij hoopt dat deze zaak geen ander gevolg zal hebben omdat bijna allen uit onwetendheid of door geestdrift vervoerd handelden. Er waren er dus bij die wisten dat ze misde den V\ aarom dan dat onvoorzichtig, dat on wettig spel gewaagd Waarom al d'auder daar geen kennis van gegeven Wij begrijpen nog minder de handelwijze van de inrichters van den stoet. Waren dal. dan zulke groote dommerikken dat ze niet en wisten dat dit soldaatjespelen verboden was Van onzen kant hopen wij ook dat de spons over dit feit zal gevaagd worden a'hoewel die wederspannigen wel eene bestraffing verdie nen. Hierbij doen wij opmerken dat, moesten de plichtigen liberalen of Daensisten zijn de de oü-bewaarders er veel leute zonden in heb ben, moesten ze daarvoor in de doos gedraaid worden. Wij zijn zoo haatdragend niet als zij daar om zijn wij liberaal on zij klerikaal. Volgens de HH. Schollaert en Woeste is alles in de Kiezing van Aalst eerlijk en rechtveerdig gegaan en mogen de klerikale gekozenen met verheven hoofde op het stadhuis bezit van hunne zetels nemen. Vooreerst wat weten de Heeren Schollaert en Woeste over de Kiezing van Aalst Wat hebben zij ervan gezien Dat de kiesdravers der Kliek het aan de HH. Schollaert en Woeste op hun schoonste zullen verteld hebben, zonder van de wetsovertredingen en politieke schurke rijen te spreken, dat laat zich verstaan. En dat de HH. Schollaert en Woeste bijgevolg over onze Kiezing lijk blinden over kleuren gespro ken hebben, dat laat zich insgelijks begrijpen. 't ls overigens de eerste maal niet dat M. Woeste over Aalstersche zaken sprekende lijk een tandentrekker gelogen heeft, zoo als met de kwestiën van de dagloouen van 2 tot 5 fr. en de 700 arme menschen M. Woeste en Schollaert. hebben gezegd Alles is danr eerlijk en rechtveerdig gegaan en gekozenen mogen met verheven hoofd van hunne zetels bezit nemen, maar de aange klaagde feiten bestaan en blijven bestaan hoe men het ook wende of keere. Hoe men ook van eerlijken en rechtveerdigen strijd zal schreeuwen, stellig, waar en onloo chenbaar blijftj het dat klerikale kiesdravers weken en maanden op de Kiezers met zuippar tijen hebben gewerkt, met gemaakte zieken zijn voor den dag gekomen, op oude en gebrekke- lijkemenscheii hebben drukuitgeoefenden arme lieden uitgekocht hebben 1 J)ic feiten zijn er qeivcest, die feiten blijven bestaanen zonder die feiten waren er een tien tal klerikale raadsleden minder op ons land huis. Ziedaar de waarheid, welke door hon dorden getuigenkan bevestigt worden 1 Wij vernemen dat ons Schepcncollegie eenen brief van bedanking aan M. Schollaert heeft gezonden voor zijne knappe (leugenachtige) verdediging van de Kiesmerkt van Aalst. Wij vinden daarin dat hij de klerikale gekozenen op eene zoo volledige wijze gewroken heeft over den taffen laster ivaarvan zij en het kiezers korps van Aalst het voorwerp zijn geweest. Wij laten die klerikale gekozenen van kant en richten ons tot de kif sdraver3 van de Kliek welke die katholieke raadsleden op de kussens hebben gebracht, om hen te vragen Is het laster te zeggen dat de kiesdravers van de Kliek drij maanden met drink- en eetpir- tijeu op de Kiezers hebben gewerkt Is het laster te beweeren dat men Kiezers ziek heeft gemaakt om hun eenen geleider te kunnen aan de hand doen Is het lasier te beweeren dat men tegen oude, ziekelijke en arine mensc icn drukking en om- kooperij heeft gepleegd Neen. dat is geen laster, dat is WAARHEID Die Heeren gekozenen schrijven verder in hunnen brief Wij hebben met diepe voldoening gezien dat gij de onrechtveerdige beschuldigin gen hebt vernietigd die men ons ten laste legde Die Heeren zijn geheel slim in hunne brief wisseling, zij nemen het al op zich: die men ons ten laste legde Maar wij hebben op geene woorden te spelen, nog minder dubbelzinnig te zijn wij zetten de puntjes op d'I's en noemen eene kat eene kat. Weer al eens laten wij die gekozenen van kant en vragen Zijn de beschuldigingen valsch in de aanklacht tegen de kliek kiesdravers inge bracht Zijn de beschuldigingen valsch in de Kamers door M. Daens herhaald Neen die zijn niet VALSCH, die zijn WAAR.HEIu Het slot van dien bedankingsbrief is een meesterstuk Wij hebben de overtuiging dat uwe wcl- sprekende tusschenkomst eenen regelmati- gen weerklank in het land zal vinden. Zij zal het geweten van de ordelievende man- u nen van alle partijen verlichten die zonder onrust de oneerlijke aanvallen niet kunnen zien welke de aanhangers van de maatscliap- pelijke ontbinding tegen alle wettelijke over- it heden doen Dat is 't zie, ja De razende aanvallen van de HH. Schollaert en Woeste hebben zeker eenen grooten weer klank in 't land gevonden en alle ordelievende en treffelijke burgers hebben er schande over gesproken. WatKatholieken die eenen priester durven aanvallen omdat hij recht en waarheid spreekt De welsprekendheid van M. Schollaert heeft bewezen wat de moraal van de klerikale partij is oogen, ooren en mond sluiten over de schur kerijen in die partij begaan. Schootie moraal voor eene kristene klerikale partij En als mannen van eer en van karakter den moed hebben diegenen aan te klagen, welke schaamteloos de wet onder de voeten treden, weken dagen, weken en maanden zich aan poli tieke misdaden overgeven en luidop schreeuwen dat zij met hun geld boven de wet staan. Als mannen van eer en van karakter den moed hebben diegenen aan den schandpaal te spijkeren die allen eerbied en ontzag voor de wet verloren bebber.de, bezig zim met het maatschappelijk gebouw te ondermijnen en de wekelijke overheid af te breken, dan durft men de onbeschaamdheid zoo verre drijven van de eerlijke, ordelievende burgers, van de aankla gers te bespuwen en de plichtige wetsovertre ders, van de aangeklaagden, tot in de wolken op te hemelen Het zijn de kiesdravers van de Kliek niet meer die slecht zijn neen, 't zijn die, welke die slechterikken met al hunne politieke schur kerijen hebben aangeklaagd. Of de razende aanvallen van de HH. Woeste en Schollaert zullen grooten weerklank gevon den hebben Wij gelooven het wel 1 Zij zullen ook aan velen de oogen hebben geopend 1 D HIL Schollaert en Woeste hebben verklaard dat op de kiezing bier alles eerlijk en rechtveerdig is gegaan en de kle rikale. gekozenen met verheven hoofd op hunne zetels mogen gaan zitten. De HH. Leden van de Bestendige De- putalie, die ons een volledig onderzoek geweigerd hebben, hebben in het pro- cps-verbaal der goedkeuring van de kie zing moeten bekennen dat er L>e- trevirlijke feiten gebeurd zijn De rechterlijke macht, 't is te zeggen Heeren van het Parket van Dendermon- de zijn hier rpeds drie weken bezig met een onderzoek nopens de kiezing te doen. Het spreekwoord zegt geen rook zonder vuur Do Heeren gekozenen mogen van hun ne zetels bezit nemen lijk ze willen. Waren wij in hunne plaats we zouden weten wat er ons te doen staat. Het proces-verbaal dat de kiezing van Aalst goedkeurde is geteekend door de HH. Libbrecht, Solvyns, Yerliaeghen, Van der Linden en Yermeire. Waar was M. Eeman Zat die in 't kotje van den opgever of wel speelde hij regisseur achter de schermen In de petitie welke Aalstersche marktkra- rum-s naar den gemeenteraad gestuurd hebben vinder wij onder andere dat zij vragen dat de poütie zich met de aanwijzing der plaatsen niet bamoeie. Wat is daar uit te verstaan Dat in het toe wijzen dezer plaatsen de politie weeral partij dig moet zijn te werk gegaan, lieve kinderen gemaakt hebben. Wij hebben die klachten al meer dan eens ingediend, zonder iets te bekomen. Hopen wij dat de vertoogers beter zullen aanhoord wor den. Denderbode beweert dat onze gemeenteraad de plaatsrechten der vreemden niet mag ver- hoogen en die der Aalstenaars verminderen of afschaffen. Wij vragen hem eens of er geene markten zijn waar dat niet bestaat, 't is te zeggen waar de gemeentenaren niemendal als plaatsgeld betalen Zou b. v. op onze groenselmarkt, waar geene vreemden komen, niet alle verkoopers vrij van standgeld kunnen zijn De nieuwe gemeenteraad zou rechtvaardig besturen. Om der r ohtvaardigheidswille heeft men aan de Champetters verboden winkel te houden. Wanneer zullen, waar er duizendmaal meer redenen voor zijnde betaalde bedienden van het Armbestuur geen winkel meer mogen hou« den. Of is rechtvaardig zijn 2 maten en 2 gewich ten gebruiken Hebben de champetters al hunnen opslag gehad Of wanneer gaat men dit korps eens voor goed inrichten Eerste opvoering \an de groote revue in 4 bedrijven Ret Kiesmoleken te Konkelfoese- gem, ten voordeele van hel werk der kleeding der arme eerste communiekantefn. Met de medewerking der Tooneelafdeeling van den Werkmanskring van leden van Voor Taal en Vrijheid en vele andere liefhebbers. Uit Het Kiesmoleken. (Pol en Stant twee stadswerklieden, die 54 centen daags winnen te Konkelfoezegem ko men op en dragen met moeite eenen grooten steen, die moet gewijd worden en zingen De Steen. 1 Pol. Wat weegt er zwaarder dan de kas De Steen Wat komt bij kiezing wel te pas? De Steen Wat krijgt weldra naar ik vermeen, De burgerij weer aan heur been De Steen (3 maal) 2 Stant. Wat dragen wij hier voor wat spek De Steen Wat wenscht gij aan den kliekennek I De Steen Wat krijgt de kliek dan toch een keer Op heur schijnheilig kliekhoofd weer? De Steen (3 maal). Behalve de Wathéry pil een onfeilbaar purgeer middel is, is zij zoo zacht en zoo aangenaam om nemen, dat men haar alleen wil om ver stoptheid. maagpijn, bloedbederf, enz. te ge nezen. IQ liV?3P Waarom kostelijke ge- lo vVclCll. neesmiddelen koopen, als men zeker is zijnen hoest te genezen, hoe hevig hij ook zij, met eene enkele doos Wal- tbéry pastillen van één frank. tti

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2