Stadsnieuws. Brievenbus. Zij zouden niet durven. Hij zakt. Welke van de drie. Annonce. De leeperik. Waarom Kerkelijk, en civiel. Brief. Namens het Gemeentebestuur. Heer Uitgever Ik moet u toch eens over iet schrijven dat me daar al neu dag of drij in de hersenkas ligt te bobbelen. Ziehier de zaak, lijk z'is In 1879 was ik al 7 jaar getrouwd en ging mijn oudste zoontje naar de gemeenteschool, waar ik insge lijks al mijn keunissen bij meester Lievens had opgedaan,een door brave en bekwame meester. Op zekeren morgen kwam M. de Pastoor mij verlelleu dat ik mijn Jefkenuit de ver doemde geuzenschool moest trekken, zoo niet dat ik den ban van de II. Kerk geslagen werd. Natuurlijk dat ik geheel beleefd antwoordde volgens het bevel van M. den pastoor niet te handelen, dat de school goed ivas, de meester braaf onder alle opzichten en als ik daar in excommunicatie moest voor zijn dat ik dezelve verduldig zou aauveerden met ap- en depentiën. M. Pastoor vertrok kwaad en uw dienaar was in den ban. Bij mijne vrouw drong hij nog erger aan maar deze zegde dat ik den baas was en zij in de kwestie geen broksken te roeren had. M. de Pastoor gaf eventwel nog niet op hij dacht het met de vrouw te winnen en raadde haar allerlei middelen aan om mij toch van gedacht te doen veranderen. Maar mijne vrouw had mij oprecht lief en er kwam geene schei ding, zelfs geen wolkje tusschen ons. Nu lees ik daar in de nieuwsbladen dat Fer dinand, koni ig van Bulgarië, een di-ijjarig zoontje heeft, Boris genaamd, drt tot den Roomsch-katholieken godsdienst behoort, maar dat nu, op verzoek van het Bulgarisch volk en om aan Rusland te behagen, van godsdienst gaat veranderen en in de Gritksche kerk gaat treden. Dat maakt veel geschreeuw in de po litieke wereld. De koningin Louisa, de moeder van prins Boris, heeft aan den Paus gevraagd of zij van haren man scheiden mag, maar Leo XIII heeft geantwoord dat zij er moet bij blijven. De Paus zal koning Ferdinand in den ban niet durven slagen, want ziet ge wel, Rus land ziet er achter, en 't is teter met keizer Nikolas bevriend te zijn. Daaruit besluit ik, Heer Opsteller, dat Rome zelf twee maten en twee gewichten bezigt volgens dat ze met grooten of kleinen te doen heeft. Uw bestendige lezer X. Te Morlanwez-Mariemont heeft er zondag eens herkiezing plaats gehad. Er waren 3 volledige lijsten tegen elkan der liberalen, socialisten en katholie ken. Voor de mandaten van 4 jaren bekomen de liberalen 980, de socialisten 82o en de katholieken 630 stemmen gemiddeld voor de mandaten van 8 ja ren, Bekomen de liberalen 990 stemmen, de socialisten 1167 en de katholieken 266 stemmen gemiddeld. Hetgeen zonneklaar bewijst dat meer dan 300 katholieken voor de socialisten gestemd hebben li! Wat zegt g'er nu van Brave kriste nen, goede katholieken, die voor roode duivels, petroleursbrandstichters en moor denaars stemmen 'En Denderbode van donderdag schrijft nog u Al wat eerlijk is moet walgen van eene partij die booswichten n lijk de Communards tot heiligen ver- r> eert En daar kiezen de katholieken van Morlanwelz voor Zeg eens, Denderbode hoe gaat gij dat uitleggen Maar ge zult niet uitleggen, ge zult zwijgen, zoo als uwe meestere u opleggen, en als een slaafsche penneknecht zult gij al kruipende gehoorzamen. Sinds da groote baas den oorlog heeft ver klaard aan priester Daens en de democraten is hij zeer gedaald. M. Woeste laat zich door zijne gramschap vervoeren en zijne wilde onbezonnen uitvallen maken een gansch verkeerd effect dan hetgene hij er van verwacht. In de Kamer heeft hij voor priester Daens moeten onderdoen, de staatsman kan zijne drift niet beteugelen en elke gelegenheid neemt hij te baat om zijnen tegenstrever met buiten sporig geweld aan te randen. In het proces van het bestuur der godshuizen van Aalst tegen La Justice Sociale heeft Woeste den duim weer moeten leggen en de advokaten van het democratisch blad hebben voor het tribunaal door uittreksels aangetoond hoe zoo genaamde katholieke bladen der kliekpartij M. Woeste verdedigden. Denderbode, Stad Ninove, Gazet van Aalst werden genoemd en uitgekleed. De groote Baas zakt al dieper en dieper en luist als de drenkeling in het drijfzand meer cn sneller wegzinkt, naarmate hij meer met han den en voeten wroet om er boven te geraken, even zoo, zeg ik, zakt M. Woeste lager en lager en bewerkt zijn eigen val en oudergang. L'homme funeste, de noodlottige man zal verdwijnen en we zullen er niet om rouwen. Srhnilff I winter nadert, het weder V verkoudt zeer. Ook, hoeveel vallinglijders iedereen hoest, fluimt, niest. Gelukkig dat de pastil van Dr Walthéry daar is om al deze kwalen te genezen. Eene gepaste aanmerking. Wij lezen in de Volksvrijheid van Audenaar- de Als hier in Audenaarde de monsterachtige daden van zekeren pastoor aan 't licht kwa men, en het voor de katholieken niet meer mogelijk was dezelve te loochenen, zegden zij 't Is waar, hij heeft zijne plichten ver geten, maar de ongelukkige is een priester, en het priesterkleed moet geëerbiedigd worden, zelfs bij eenen misdadiger. Eu zij vonden geen enkel woord om den vuilen sodomiet te schandvlekken. Als over eenige dagen in de Kamer der Volksvertegenwoordigers, een man van hart, een voorbeeldige priester, Pastoor Daens, het schandelijk kiesbedrog der klerikalen van Aalst aan de kaak stelde, sprongen de katholieke afgevaardigden, razend van gramschap en hui lend als bezetenen, als één man rechten be- leedigden, beschimpten den man Gods zonder acht te slaan op zijne hoedanigheid van pries ter en sedert dien gansch de klerikale pers werpt naar hem met modder en slijk. Monsierachtige zedeleer, die een elleudigen sater meer achting betoont dan een man van hart, die de waarhoid durft verdedigen tegen over zijner vrienden Wat is de katholieke partij toch diep gevallen Deze week gedurende eene plechtigheid ston- nen drie heereii nevens elkander op het land huis aan deu grooten trap en rnstten met de armen op de leuuing. Wie zijn die heeren vraagde iemand aan een ander persoonHet antwoord volgde dadelijk., maar luidde het verder, welke van die drie er eigenlijk burgemeester i3, zou ik u niet kunnen zeggen Het bestuur der tooneelafdeeling van den W erkmanskring, vraagt voor een op te voe ren revue een kicsmolen uit ter hand te koopen. Al ware hij zelfs de drie vierden versleten van t gebruik, men zal hem als splinternieuw be talen. Wie ons den koop aan de hand kan doen krijgt een goede fooi. (Zich te bevragen ten bureele van dit blad). Waarom, vraagt Denderbode, het vreese* ïjk ongeluk van 't overrijden der twee school knapen besprekende, waarom op die gevaar lijke plaats geene twee bareel wachters aange steld Wij hebben daarover al zoo dikwijls ge klaagd, niet alleen voor dien bareelmaar nog meer voor al d'ander waar geen bareel wachter is en er eventwel veel volk voorbij komt. Indien de katholieke gazetten niet altijd op de knieën lagen voor al wat M. Van den Pee renboom doet, indien zij hem wat minder voor zijue besparingen en boni's bewierookten, dan zou M. de Minister w»l wat meer bareelwach ters aanstellen, ze beter betalen en ernstiger maatregelen nemen om de veiligheid van t publiek te verzekeren. Wij bekennen het volgaarneM. Van den Peerenboom heeft al me nige nuttige verandering ingevoerd, maar moet het centen kosten en zijnen boni verminderun, dan kan men er niets van bekomen en blijft hij koppig bij zijn gedacht. Liever wat armen, beeneö en koppen afgereden, liever wat stuk ken gemaakt, die- men met duizenden en dui zenden zal moeten betalen, dan eene kleine uitgave te doen om dat alles te vermijden. Het ongeluk dat hier voorgevallen is zou niet kunnen gebeuren hebben waren er 2 ba- reelwachters geweest, zoo als de belangrijk heid dier plaats het eischt. Dat werk Is te veel en te lastig voor eenen enkelen wachter. Let wel de twee schoven staan 20 meters van elkander, er komen daar dagelijks 5000 personen en een overgroot getal karren, wa gens rijtuigen, enz. enz. door verder passee- reu er 96 treinen per dag of 8 per uur. De bareelen moeten altoos gesloten zijn, maar telkens er t een of 't ander gerij of wat veel volk komt moeten zij opengeschoven wor den. Gij ziet wat slavenwerk dat dit moet zijn Die ongelukkigeii staan daar 12 uren lang in alle weeren heen en weer te loopen, zijn geen oogenblik gerust, vinden den tijd zelf niet om in hun huizeken hun eten te nemen. Waar moeten zij staan links, rechts Zij kunnen toch op de 2 kanten niet gelijk zijn. Aan die overlastige taak, welke voor één mensch te veel is, gebruikt men dan nog bejaarde personen, aan 2,10 per dag Zoo wat 75 eentiemen per uur met de grootste verantwoordelijkheid voor zich en het gevang voor verschiet. M. Van den Peerenboom heeft nogthans in de Kamer uitgeroepen dat zijne bareelwach ters 2,50 fr. wonnen Zoo zijn er misschien 2 dozijn al d'ander zijn minder, veel minder men neeft er genoeg van 1,50 fr., 1,00 fr., 80 en 50 centiemen en zelfs nog minder. Om tot de kwestie terug te komen zeggen wij dat aan den doortocht van de Dender straat ten minste 2 wachters zouden moeten staan zoowel als aan de Kattestraatpoort. Op Kerrebroeck heeft men er ook nog geene gezeter zullen daar eerst nog wat ongeluk ken moeten gebeuren eer men den put zal vullen. Wij vragen verder dat men op die ge vaarlijke doortochten kloeke mannen piaatse en dat men ze beter betale, Tweede kwestie voor M. Van den Peeren boom Het gerecht heeft de voorwaardelij ke vei- oordeeling ingevoerd, 't is te zeggen dat de uit spraak geene gevolgen zal hebben, zoo men gedurende zekeren tijd zich aan niets meer plichtig maakt. De nieuwe burgemeester van Geut, M. Braun, heeft dit stelsel in voege ge bracht bij de politiebedie ideu en men bevindt er zich heel goed mede. Wij zouden hetzelfde door M. Van den Pee- renboom willen zien toepassen op zijn talrijk personeel. Men verzekert ons dat in 't bestuur der IJzeren wegen de gevolgen van de eene of an dere straf zich jaren en jaren lang daarna nog doen gevoelen. Wee dengene die eens gestraft is geweest 10 jaren en nog later zal hem dit een beletsel voor verhooging zijn, alhoewel hij sinds stipt zijne taak vervuld heeft. Dat zou niet mogen zijn, niet waar, dat is onmeuschelijk De mensch is niet volmaakt, missen kan een ieder, maar elke misslag moet ook vergeten en vergeven kunnen worden. Wij hopen dat M. Van den Peerenboom, die een kristen mensch is, hier kristelijk zal in handelen. In Denderbode van zondag staat er een oproep van de Maatschappij der Vereenigde katholieke Sterrekensvrienden. Onder die eenvoudige aankondiging schuilt er een heel jesuietenspel. De Sterrekensvrienden zijn ons niet onbe kend, zoo min als de Iweinszonen, de Dirkmartensvrlenden, de Waterratten enz. enz. Gedurende weken en maanden zijn dat werkzame kiesclubs geweest, waar men onder drinken, smullen en zoogezegde prijzen afspelen veel over de kiezing gesproken en propagande voor de goede zaak gemaakt heeft. Na de kiezing nu was het in eens met al die kiesclubs gedaan zulks bewees ge noeg dat die kringen geen doel van ver maak maar een politiek doel hadden. Vreezende dat dit te veel in 't oog zou springen, voornamelijk aan de Heeren van 't onderzoek, heeft men gezegd Laat ons de vrienden nog bijeenroepen om doen te zien dat we waarlijk eene maatschappij van vermaak zijn en dat onze vergaderingen van vroeger nietuit- sluitelijk met 'toog op de kiezing waren, Gij ziet hoe leep die fijnaards te werk gaan, maar hun stuk is met te grof gsren genaaid om het bedriegt den boer niet seffens te zien. Te slimdeugt ook niet zulle, Denderbode. Waarom durft het bestuur niet tee kenen Denderbode, het orgaan der gekeerde kazak ken vraagt heel nieuwsgierig, waarom de Oude Garde nu maar een avondmaal houdt in plaats van een banket ten tweede, of er geen geld meer is ten derde, of het geld misschien ge bruikt is in de laatste kiezingen We zullen daarop klaar en bondig antwoor den, gelijk we doen telkens men ons zonder terugstootend of walgelijk te zijn ondervragen wil. 1° Hetbanket is dooreen avondmaal vervan gen omdat de werkende leden zulks verkozen, en of ons feestmaal nu, souper of banket werd genoemd, de spijzen waran er niet min lekker om. 2° Zooveel geld als de Jonge Garde hebben we niet om verschillende reden, a) Omdat we jaarlijks geene 2500 franken uit de stadskas grabbelen, b) Omdat de verdienste bij ons naar waarde wordt geloond, zonder dat we geleende mannen uoodig hebben, c) Omdat we schoone instrumenten en muziek uit onze kas betalen. d) Omdat er geene miljonnairs eereleden zijn van onze maatschappij. 3° Voor de kiczingeu hebben wij geeD geld te verbrassen gegeven. De Liberalen steunen op de gezonde rede en niet op het bedrog gelijk de kliek gewoon is te doen. We willen ten slotte ook eenige vraagskens stellen, welke wij Denderbode (indien hij het niet walgelijk doet) verzoeken te beantwoorden 1° Welke is de jaarwedde van den kapel meester der jonge garde 2U Welk is het juist bedrag der toelagen van de stad aan de Jonge Garde (alles mee begrepen) 3° Durft het komi- teit der Jonge Garde hare boeken en rekenin gen ter vergelijking overleggen nevens die der Oude Garde 4° De Oude Garde doet dit jaar een reisje naar Rotterdam en Scheveningen. Waar gaat de Jonge Garde naartoe Waarom san zij geen uitstap doen Groeit er schimmel in de kas sedeit den fameuzen uitstap naar Pa rijs Wegen do ontslagen te zwaar Of willen de muziekanten der Jonge Garde geene reis maken De kiezing is voorbij, niet waar jongens? Sn er is geen zout meer in 't baksken. Hadden de muziekanten iets in de pap te brokken, ze zouden ook eens naar den toestand hunner kas vragen. Bij de liberalen is 't al civiel van de geboorte tot de dood, zoo zeevert de Dendervodde. Bij de kliek is 't al kerkelijk, ziedaar 't ver schil, doch bij dat kerkelijk wordt het civiel nooit vergeten, Kerkelijk wordt het kindje herboren, civiel moet papa betalen, (Het kerkelijk geld deugt niet meer), kerkelijk gaat ge naar de mis, civiel moet ge uwen stoel betalen, kerkelijk wordt ge getrouwd, maar de ceremonie moet civiel betaald worden, kerkelijk wordt ge be graven maar civiel moet ge betalen voor klok ken en kaarsen, voor kruisen en vanen, voor bidden en zingen. De kliek is zoo kerkelijk Alles doet ze ker kelijk liegen, bedriegen, misleiden, uitkoo- peu, bederven, dansen, bal masqué houden, zuip- en braspartijen inrichten, vervolgen, bruodrooven, lasteren, dat is altemaal kerke lijk, van het oogenblik, dat men schijnheilig is en eeu kwezelaarsgezicht kan trekken op tijd en stond. Wil dat nu zeggen dat die brave, van de wereld afkeerige zoogezegde katholieken het civiele verachten. Oh verre van daar en deze bemerking is zoo juist, dat de Kerk zelve voor al hare kerkelijke diensten een tarief heeft met civiele prijzen maar al wie de kerkelijke diensten heeft noodig gehad weet dat die civiele prijzen zeer gepeperd zijn. In den hof der Jonge Garde zal vastenavond gevierd worden. Zal het een kerkelijke of een civiele vastenavond zijn. Zullen dansers, kos- turneu, maskers, witte kousen, bloote armen enz. enz. gewijd zijn of zal'took ai van de geboorte tot de dood civiel worden We zullen eens komen kijken. Vaa het gemeentebestuur van Itakkeriana aan deu grooten goochelmeester Rimrain- radotera, hansworst in de hoofdstad van Kliekadoraland. Hooggeachte Heer Goochelaar, Booze lieden hadden uitgestrooid, dat de kliek in het goochelen zeer onbedreven was. De coterie van Rakkeriana heeit hen den 17 November een staalken barer kunst gegeven. Helaas ze waren niet te vreden en kloegen putten in den grond omdat een rotte patat de muskaat had vervaugen. Ja het ging zoo verre, dat een man, die van het schamoteere» de eerste letter niet kent, de goochelkunst in de Kamers dierf schandvlekken. Gij, hooggeachte heer Goochelmeester, hebt ze allen duchtig den bol gewasschen en na eene prachtige inleiding, na eene sublieme rede, na eene brillante woordkramerij die alle mannen van 't vak bewonderen, hebt gij in eenen tour de passe-passe n waarvan ons de oogen nog schemeren, onze stad zoo wit gewasschen als sneeuw. Uit den grend des harten danken wij' U, hooggeachte Rimramradotera, gij hebt den naam en de faam der Rakkerianasche scha- moteerkunst gewroken, en die wetenschap zal er in eere blijven. NameDs het gemeentebestuur, (get.) (Onleesbaar). Voor gelijkvormig opschrift Witman. In den brief van bedanking door het Collegia van Burgemeester en Schepenen naar M. Schol- laert gezonden om zijne onware en ongepaste verdediging der kiesschurkerijen van Aalst, teekent M. Gheeraerdts Namens het Gemeen- bestuur. Wie is dat gemeentebestuur Is dat het Collegie van Burgemeester en Schepenen Voorzeker neen, want dan moest men den brief van voren niet beginnen en van achter niet ein digen met die woorden Namens het Gemeen tebestuur immers dan zou men geschreven hebben Het Kollegie van Burgemeester en Schepenen volbrengt enz. Namens het Gemeentebestuur begrijpt dus meer dan de Heer Burgemeester en de 4 Heeren Schepenen. Namens het Gemeentebestuur kan dan niet anders zij u dan in naam van al de leden van den raad. Maar de raad is voor het opstellen van dien brief niet bijeen geroepen geweest, hoe kan dan het Collegie in zijnen naam spreken Wat meer is de twee liberale raadsleden welke in den Raad zetelen zijn vaneen geheel ander gedacht dan de opstellers van dien brief en protesteeren krachtig tegen het misbruik dat er van hunnen naam gemaakt is. Ons dunkens zijn die Heeren Schrijvers bui ten hun recht gegaan, zij kosten of mochten in den naam van de liberale raadsleden niet spre ken, vermits deze daartoe geeno volmacht ge geven hadden. Deze twee raadsleden, in plaats van M. Schollaert te danken en te loven, vinden de handelwijze van den Minister geheel onge past en onvoorzichtig en keuren zijnen dwazen uitval totaal af. Die twee raadsleden weten genoeg, hebben gezien en gehoord en het op de eerste zitting van den gemeenteraad luidop ge zegd dat de Kiezingen van 17 November door dwang, bedrog en omkooperij gekenmerkt en vervalscht zijn geworden. Hoe zouden zij dan den Heer Schollaert gaan bedanken en toejuichen die durft zeggen dat er alles eerlijk en rechtveerdig is toegegaan, wan neer de HH. Leden van de Bestendige Deputa tie zelve bekeuneu moeten dat er betreurlijke feiten hebben plaats gehad en het gerecht reeds 4 weken de wetsovertreders aan 't opzoeken is? Wij vinden het dus geheel stout van wege do Heeren Leden van het Collegie van Burgemees ter en Schepenen van namens personen eene bedanking op te sturen als die personen vjoor eene afkeuring zijn. De handelwijze van het Collegie is in't geheel niet kiesch zij is al zoo dubbelzinnig en zoo loensch als de handelwijze van da Heeren Leden van de Deputatie, van M. Schol laert en van M. Woeste, die voor niets hebben terug gedeinsd om kiezing van Aalst door de Kliek bevuild, trachten schoon te krijgen. Al uw wasschen en plassen zal niet helpen:

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2