Weest de arme eerste communiekanten indachtig. DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Prijs der Annoncen Eeklamen 76 centIemen J per drukregel. Vaderlandsliefde. Onloochenbare bewijzen. Lappe, Marjan LIBERAAL WEEKBLAD VOOR „i 4 fr. voor de stad j Abonnementsprijs voorop betaalbaar 4 fr. 50 voor den buiten r I'RIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. Nee spe nee metu HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Vonnissen op de derde bladzijde, 4 frank Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. AALST, 22 FEBRUARI. Leve het Vaderland Zoo klonk het dezer dagen in de officieele wereld ter gelegenheid van 't huwelijk der prinses Ilendrika. Wij ook, zijn Bolg en vader lander wij zijn daarenboven vurige Vlamingen wie de geschiedenis kent, weet dat de Vlaming immer een koen en standvastig verdediger is geweest van zijnen stam, zijn land en zijnen vorst en daarom voegen wij onze heilwenschen bij die onzer koufraters. Doch al die ge maakte vaderlandslievende uitingen hebben ons bedenkingen ingegeven die vrij ons gedwongen gevoelen hier neer te schrijven. Weer heeft ons land verscheidene le den van vorstelijke familiën in zijn mid den geteld. Die koninklijke bijeenkom sten zouden wij graag willen zien ver nieuwen, wanneer een of andere poten taat Europa te vuur of te zwaard zou willen stellen en in een bloedbad her scheppen. De eigenliefde van sommige overdre venvaderlanders zou misschien gekrenkt wezen, maar de gansche menschlieid zou kronen vlechten voor hen, die den vrede zouden gehandhaafd hebben. Droef is het voor ons te moeten besta- tigen dat de vaderlandsliefde der Belgen hevig vermindert. Maar hoe kan het ook andérs Wanneer de volksjongen eens het besef krijgt van hetgeen hij werke lijk in zijn land is wanneer hij soldaat moet worden uit vaderlandsliefde of uit armoede, terwijl de rijke voor 1600 fr. zijnen tol aan zijn land door anderen doet dragen wanneer hij eene enkele stem heeft en zijn gebuur er 4 mag uit brengen; wanneer hij voor zijn winkeltje of herberg drukkende belastingen moet betaleh terwijl de beursspeculateur Eèn boerenverhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (9e Vekvolg). zegd want Doch ufr'v'a'dér, dewijl zij toch zoo lang op Lindha'ni gewoond heeft zou haar ook wel een scboon^huwelijksgeschenk meêgeven denkt ge datfnok niet Ik denk, sprak Willem, dat wie op de Lindh&mrerhqet oenen te huis gevonden neeft geen bedelaarskind 'is en wilde Trees trou wen, mijn vader zou haar niet als eene meid wegzenden. Ik denk ook dat een meisje ge lijk Trees gqpn spek is-voor eenen kerel gelijk gij--- Eer dej verblufte Peter iets antwoorden kon, werden zij doof den slotmaker onderbroken, die in den huize rond geloopen had en nu met1 waggelenden stap met eene gitaar terug- beefde. Het speeltuig voor Willem op ae tafel leggende, zegde hij He daar, Willem speel gij ons iets voor, gij kunt dat'zoo goed Velen f die van Willems ervarenheid op de gitaaf hadden hooren spreken, traden dit ver zoek bij, en Willem was niet moeielijk om over halen 'de bijval der kegelbaan klonk hem pog in de ooren, en het vleide hem zijne geen cent aan de schatkist opbrengt wanneer hij in Frankrijk of elders werk moet zoeken dat zijn vaderland hem niet biedt, dan moet onwillekeurig in zijn hart het gedacht opwellen, dat zij, welke hem de vaderlandsliefde aanprediken de volle waarheid niet zeggen of niet mogen zeggen. Wij herhalen het, bet is droef zulks te moeten bekennen, maar om de kwaal te kunnen verdrijven moet men ze in hare oorzaken aantasten. Wij zeggen dus tot de regeerders Spoedt u de hervormingen in te voeren waarbij iedere Belg een vaderlander zal worden, opvoeding en wetenschap aan gelijke bronnen zal kunnen putten, op dezelfde wijze zijn land dienen, dezelfde rechten en dezelfde plichten hebben eu dan zal in het hart van iederen Belg die vaderlandsliefde blaken welke wij bij de Vlamingen ten tijde hunner roemrijkste overwinningen bewonderen. Wij hebben zoo dikwijs De Denderlode, De Volksstem en andere moniteurs van onuoo- zelaars hooren uitkraaien dat de klerikalen alleen het monopool vaD de braafheid en van de deugdzaamheid hadden. Werd er ergens ge vochten gestolen ot 't een of 't ander misdrijf begaan, ge mocht verzekerd zijn dat het op nen geus oi een socialist werd geste ken, wast die gasten zonder God of geloof waren tot alles in staat. De klerikaaltjes zouden dat ni. t durven, o neen 1 die waar d.i.ar veel te braaf, te deugd zaam, te godvreezend voor. Nu zien wij echteï dat voor den eersten tri mester van 1896 de juryleden van h< t Assisen hof der klerikale provincie West-Vlaandmen 8 verschillige feiten te vonnissen hebben, waar onder 1 brandstichting, 2 kindermoorden, 4 moorden en 1 moord met diefstal en braak. In geen enkele provincie van ons land wor den er meer misdrijven gepleegd dan daar in dit klerikaal nest. En wonderlijk terwijl moeten de Juryleden van het assisenhof van Henegouwen niet zetelen omdat er aldaar geen enkel misdrijf gepleegd werd. Henegouwen is rogthans eene liberale, eene socialistische provincie met 3U0,000 inwo ners meer dan West-Vlaanderen en eene over- groote werkersbevolking van uit alle gewesten. Men z jgt dat West-Vlaanderen het godvruch- kuust voor zoo een talrijk gezelschap ten toon te mogen spreiden. Hij begon, en wel haast stond een dichte kring stilluisterend rond hem geschaard, Ook de landrechter, de majoor eu verscheidene dames bleven, alhoe wel het reeds laat begon te worden en zij reeds aan het naar huis gaan gedacht hadden. Willem bespeelde de gitaar op penegansch eigenaardige wijze. Eerst klonken de tonen zwaarmoedig, klagend, dan gingen zij over in uitgelaten wildheid. Dans en lied, gekende en eigenaardige klanken ruischten door el- kanderen gelijk glinsterende zinvolle bloemen, bloesems en bladerendoor eenen wegrukkenden wind dooreen geslingerd. Eene ademlooze stilte volgde op den luidruchtigen bijval als de speler nogmaals de snaren klinken deed doch zoo als dit dikwijls 't geval is, de eer ste indruk was de machtigste geweest en de herhaling deed hem veel van zijne toover- achtige kleur verliezen. Men luisterde nog wel maar hier en daar begon men reeds elkander bemerkingen toe te fluisteren, ande ren schuwden zich niet met het glas op de tafel te kloppen om van de waardin een versch glas drank te vragen. Dit ontving Wil lem niet. Zijne opgewondenheid scherpte hem de zinnen, en zijn spel werd immer wilder en heviger. Onwillekeurig zoekend, liet hij zijne blikken door de menigte loopen. Zijn oog bleef ten laatste gevestigd op de harpspeel ster, die niet ver van hem zatzij scheen zeer aandachtig te luisteren, terwijl hare medegezellen, verstoord omdat zij de ont vangstvan den avond zagen verloren gaan, met een lang gezicht op hunne glazen zateu te kijkeq. tigste gewest is van België dan bewijst zulks dat de godsdienst niet belet dat de schelmen en schurken er weelderig tieren. Maar wij weten ook dat het de verachterdste, de domste provin cie is van ons lan l, waar het onderwijs nog op vele plaatsen aan onbekwame meesters is toe vertrouwd. Daar zit de oorzaak, daar zit het kwaad. Als de jeugd in onwetendheid en fana tisme wordt opgekweekt, dan drijft men haar tot de misdaad en het gevang. Arme Woeste Wat klinkende oorve gen op zijne venijnige tronie sindseenige dagen Nog is hij in 't geheel op zijn effen niet van de meesterlijke aftakeling hem door priester Daens in de Kamer toegediend, nog draagt hij de sporen van de striemende zweepslagen hem door advokaalje Renkin (stijl Denderbode) ge geven of eene der voornaamste ka tholieke advokaten van Brussel, Meester Braun, stokhouder der Ba lie, komt hem daar voor de Rechtbank eene reputatie te maken die den wereld lijken paus nog lang met al zijuen gal en bitterheid zal gedenken. Men heeft hem daar namelijk afge schilderd als een gepatenteerden leuge naar. Wat zegde men zooal van dien braven kampioen der kerk Ooren open en luistert Gij zijt het, M. Woeste, die gedu rig in de Kamer de anderen uitscheldt voor leugenaars, bewerend dat zij zich achter hunne onschendbaarheid schuil houden... Doch hebt gij dan vergeten, dat gij, nu twaalf jaren geleden tot 30 fr. boete zijt veroordeeld geworden, om geweigerd te hebben, voorde rechtbank, feiten onder eed te bevestigen, die gij in de Kamer, als waarheid hadt voorge dragen j) In schoone woorden gezegd, beduidt zulks Gij hebt gelogen in de Kamer en wanneer het er op aankwam voor God te zweren dat ge niet gelogen hadt, hebt ge uwe tong geslikt. Daaromzijtge veroordeeld geworden Het kwam Willem voor alsof het inderdaad Treze ware welke op hem zat te luisteren wel was haar blik zaclitermaar op den mond lag dezelfde weemoedige trek, die nar. haar gelaat de uitdrukking gaf alsof zij slechts met moeite de tranen terugdrong over een wee dat zij alleen kende. Een ontzegge- lijk me eiijden dring in zijne ziel door een rap gedaciit gevat, brak bij zijn spel eens klaps af en lachend opspringend riep hij Na heb ik het mijne gedaan... thans is de beurt a\n u De geldbeurs in de band en laat de guldens klinken Daarop nam hij een schenkbord van tafel en ging er meê giften inzamelen gelijk de rondreizende muziekanten gewoon zijn te dom. Over de klucht moesten zijne kameraden luidkeels lachen anderen wisten niet, hoe zij de gril van den opgewonden jongeling ver staan moesten. De rijkste boerenzoon der streek, die giften zamelde gelijk een bedelende muziekant, dat was al te erg Zij bezagen eikanderen met veelbeduidende blikken, toch legden de meesten iets op het schenkbord. Bommen en granaten zei de major in 't heengaan, ik begin te gelooven dat gij gelijk hebt, heer landrechter. Zijne koene houding en korte beradenheid op de kegel baan, zijn kunstmatig spel op de gitaar ver sterkten mij eerst in mijne tneening maar met een schenkbord geld durven zamelen, dat gaat te ver. De kerel heeft geene eer meer in 't lijf. n En jammer is het, antwoordde de land rechter, het is een knappe flinke jongen, Wil lem kan al wat bij wil maar hij is op den 1 goqdeu weg om een nietdeug, of zooals men Lappe Marjan wat zegt ge van dié muilpeer Meesterlijk, niet waar, onbetaalbaar !f. Een ooggetuige verzekert ons dat mees ter Woeste al de kleuren van den regen boog kreeg. Wij willen het gelooven i uitgemaakt worden voor een gepaten teerde logenaar Nu verwondert het ona niet meer dat De Denderbode niet andera kan zulke meester, zulke knecht't Ia me daar een schoon hoopje bijeen ze mo gen z'hebben Antwoord van ffi. Renkin. Denderbode heeft geschreven dat in het proces tegen La Justice Sociale een advokaat\e Renkin gesproken heeft. Wij laten hier achter die fijne bolwasoching van M. Woeste en zijnen aanhang volgen. M. Woeste heeft hier eene politieke redevoe ring uitgesproken. Dat is hier de plaats niet. Wij spreken hier niet, noch van de politiek van M. Daens, noch van die van M. Woeste. Wij onderzoeken hier of chrietene en katho lieke gazetschrijvers zouden verplicht zijn van te zwijgen, wanneer men aan een priester het eenigste autaar afpakt waarover hij beschikt. Het zijn wij, en wij alleen, die de ware ka tholieke overleveringen voortzetten Over der tig jaar zei een liberaal minister in de kamera dai een priester in den preekstoel gelogen had. En al de katholieke representanten stonden recht vol verontwaardiging om daartegen te protcsteerea. En nu nu staat een katholieke bewarende representant, een staatsminister recht, o.n in voile kamer een priester te beleedigen. Wij zijn geen betaalde dagbladschrijvers. Wij, wij verdedigen gedachten, geen zetels. De bestuurleden van de hoapitiën van Aalst zijn ons onverschillig, maar wij haten en wij verfoeien Luune schaudige doenwijze. Wij, wij verdedigen den priester, het priesterlijk karakter, het priesterkleed tegen politieke knoeiers. M. Woeste durft hier komen zeggen dat hh' nooit heviger artikel las dan onzen artikel 1 Zoo zoo M. Woeste moet nogthans de artikel» kennen van de gazetten, van Aalst en Ninove, die zijn politiek ondersteunen. Ik zal er eeniga staaltjes van aanhalen. De rechtbank zal oor- deelen over de proper schrijfwijze van die bewarende penneknechten In 1894 schreef de Stad Ninove, dat priester Daens een schurf tig schaap was, een rakker, dat M. De Baoker een venijuige zwadderaar was die alles onteert J hier te lande zegt, een zwierbol te worden, Ondertusschen had Willem zijne ronde ge maakt, hij schudde de opbrengst van zijne inzameling uit en sebeen er niet zeer voldaan over te zijn Hel en duivel riep hij. Gij zijt al te zumen eeD hoop gierigaards Heb iK niet meer verdiend clan dat Nu, dan wil ik toonen dat ik een beter gedacht van mijne kunst heb... Hij greep iD 't zak, wierp een handvol geld bij het gezamelde en schudde alles in den schoot der harpspeelster Daar, meisje, neem, riep hij, voor u heb ik gezameld want ik wil met dat gij door mijn spel uwen avond zoudt verliezen Rap maakte hij zich los van den dank dér verraste muziekanten, die nu eensklaps mot den grootsten lof over Willems giratenspel begonnen te spreken. Indien hij zijne kunst wille benuttigen, zegden zij, hij zou er zoo veel geld meê kunnen winnen om met koets en paarden te rijden. Allengskens verliet het volk de herberg want het begon laat te worden, en ook do muziekanten, na een laatste stukje tot af scheid gespeeld to hebben, keerden naar huDne herberg terug. Misnoegd en zwijgend was Willem op zijne plaats teruggekeerd, en hoe zeer zijne kame raden hem door geestige zettsn en kwinksla gen zochten op te flikkenhet gelukte hun niet den uit'ebranden gloed weer te doen op vlammen, Hij had vaak want dat loopen en zwieren eu drinken gedurende den ganschen dag had hem vermoeid. Hij logde het hoofd op de tafel en viel welhaast in eenen diepen Wordt voortgezet). 011—-1. 1 vi - I.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1