Weest de arme eerste communiekanten indachtig. Nummer 9 Oostende en Aalst. Wie Wie Wie is dat Hoe schaamteloos. LIBERAAL WEEKBLAD VOOR Abonnementsprijs 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten voorop betaalbaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST Gewone, 15 centiemen Prijs der Annoncen Reklamen 75 centiemen per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijde1 frank. Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden word k Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 29 FEBRUARI. De Bestendige Deputatie van West- Yluanderen heeft dus de kiezing van Oostende verbroken waar onze vrienden op 17 November 11. met bijna 600 stem men, lijst tegen lijst, zegevierden. Ziehier de 3 grrroote en ernstige grie ven??? van die onnoemlijke verbreking J° Een kapitein der Burgerwacht heeft aan de wachten zijner kompagnie beloofd te trakteeren zoo zijn luitenant, (een kandidaat der liberale lijst) geko zen werd 2° Een vrederechter had bij zijn af sterven 1000 fr. vermaakt om in brood aan de arme kinderen der gemeente- sdholen uitgedeeld te worden het Be stuur heeft de grrroote fout begaan van die uitdeellng gedurende den kies- tijd in zijn bureel te doen 3° Er moesten werken worden ver richt in het Leopoldspark de stad heeft die werken, zoo als jaarlijks, voor den winter doen uitvoeren en hiertoe werklieden-kiezers van den buiten en van Oostende gebezigd. Ziedaar de d rij belangrijke en gewich tige redenen welke de klerikalen van Oostende tegen de gemeentekiezing hebben ingebracht en waarom dezelve verbroken is geworden. Als wij, Aalstenaars, dat lezen, dan vragen wij ons af of zij daar ginder sta pelzot zijn of wel, cf wij hier droomen Weihoe ginder verbreekt men de kiezing omdat een kapitein belooft van te trakteeren zoo zijn luitenant gekozen wordt en hier kunnen wij nog geen enkwest bekomen over kiesbrasserijen die drij maanden geduurd hebben Het is te Oostende voor de Heeren van de Deputatie een punt van het grootste belang dat iemand, met het oog op de kiezing belooftvan eenige prijzen te geven en eenige pinten te laten drin ken, terwijl hier, heeren van eene andere Deputatie, er geen bezwaar ja er niets in vinden dat men, ook meteen kiesdoel, dgizenden en duizenden franken laat verdrinken en verspelen. Te.Oostende heeft zoo een enkel feit voor gevolg de verbreking der kiezing té Aalst wegen zoo honderden feiten nog" niet zwaar genoeg om een onder zoek te bekomen en verklaren de Heeren Leden van de Deputatie geheel ernstig dat die kiessectiè'n met liunne zuip- en smulpartijen geenen invloed op de kiezing konden hebben. De uitlegging is heel gemakkelijk Te Aalst wonnen de klerikalen, te Oos tende de liberalen De tweede kwestie nu de uitdeeling der brooden. Hierin hebben de liberalen vh'n Oostende maar juist den wil van den overledene uitgevoerd doch het schijnt dat zulks eene groote misdaad is wanneer dit gedurende den kiesstrijd en iri een lokaal van het bureel van Welda digheid gebeurt. Als wij hier te Aalst kloegeu dat er zoo zeer op arme men- schen gedrukt wierddat er langs alle kanten en op alle hoeken van de stad brood, kolen, kleederen, slaping, sto- ven en kuipen door kies travers werden uitgedeeld, dan riep Denderbode ons toe Zouden wij misschien in kiesstrijd de armen moeten laten honger en ge brek lijden Te Oostende vindt de Deputatie dat die uifcdeeling van brood, volgens den wil van den overledene gedaan, eene reden is om de kiezing te verbreken hier te Aalst vindt de Deputatie dat al den dwang op de arme kiezers uitge- oefend niet gewichtig genoeg is om een onderzoek te verrechtveerdigen. Te Aalst is alles niets te Oostende is niets alles Schoone rechtveerdig- lieid De derde kwestie is nog al belache lijker, namelijk de werken in het Leo poldspark. Wat zou Denderbode zeggen moest b. v. eens eene liberale Deputatie uen klerikalen triomf van 17 November alhier verbreken omdat zij de werken van 't gasthuis met een kiesjaar hebben laten uitvoeren Denderbode zou moord en brand schreeuwen en hij zou gelijk hebben. Uit hetgeen hier en te Oostende komt voor te vallen leeren wij Yoor drij onbeduidende feiten wordt de kiezing in de badstad verbroken, omdat de libe ralen er winnen en dat met eene ver pletterende meerderheid van bijna 600 stemmen. Voor honderden aangeklaagde feiten van dwang, bedrog en omkooperij kun nen wij hier te Aalst nog zelf geen erns tig onderzoek bekomen, als de meer derheid maar van 35 tot 80 stemmen is, omdat de klerikalen zegepralen. De feiten van Oostende, zelfs dan als zij gegrond moesten zijn, kosten nooit genoeg stemmen verplaatsen om een enkel klerikaal in den raad te brengen maar hier, waar er honderden feiten van drukking zijn geweest, hier zou de verplaatsing van zooveel stemmen een gausch andere kiesuitslag gegeven heb ben. De verbreking van Oostende is tegen strijdig aau de goedkeuring van Aalst; is de eene rechtdan is de andere on recht. Wij zijn overtuigd dat zij alle beide onrechtvaardig zijn. Onze lezers zullen zeker het nieuws al ver nomen hebben dat M. De Burlet zijn ontslag heeft ingediend en als minister van Buiten- landsche zaken vervangen werd door eeuen zekeren M. De Favereau.. o oo ooo H! Wat is dat voor een heerschap? zullen zij mogelijk vragen. 't Is mogelijk dat ik die naam al wel eens gezien heb, maar wat voor persoon is dat? Wij gaan het u zeggen, beste vrienden. M. De Favereau o oo 11... ooo is vertegen woordiger voor Marche in Luxemburg en op de 12 jaren dat hij in de Kamers zit heeft hij eens tijdens de bespreking der jachtwet, wat voorgelezen over de voortteeling der konijnen. C'esi-ce un fameux lapin, celui-la. En nu is M. De Favereau Mijnheer de Mi nister Arme rechterzijde Geen minister kunnen vinden tusschen de 18 van Brussel, de IJ van Antwerpen, de 4 van Doornik, enz. enz... Wat voor eene collectie is me dat II! Vier weken lang onderzoekt het par ket van Dendermonde, de brasserijen en omkooperijen in den laatsten kies strijd gepleegd door de klerikale kies- dravers. Nauwelijks is het onderzoek gesloten of de kliekers hebben de onbeschaamd heid op eene smerige wijze te vertoonen hoe men iemand trippen moet aanbie den. Zou men niet zeggen, dat al die kerels den spot drijven met het gerecht en zij boven de wet staan Antwoord van M. Braun in het proces van La Justice Sociale. M. Braun. M. Renkin heeft hier ,de taal gesproken van het hert en het geloof. Aan die edele verklaringen moet ik niets bijvoegen. Ik zal M. Woesteniet volgen in al de vreemde zaken, die hij hier bijbracht, verblind dat hij is door den politiekeu drift Hoe beletten dat deze strijd bitter en hevig was, wanneer M. Woeste zich zeiven zooverre vergeet van zijnen eigen persoon in den strijd te voegen Ik zal M. Woeste niet volgen, en het heilig dom van bet gerecht niet vervormen tot oen politieke clubzaal. Is het waar 't geen wij schreven Zijn wij de palen der wet te buiteu gegaan Of het waar is 1 Wel de Hospitiën bekennen het zelf. Wanneer wij de bestuurders der Hospitiën vergelijken aau galeiboeven, die gebrandmerkt zijn door het rood brandijzer, dan roept M. Woeste uit Wel dat is niet waar Bedaar u, M. Woeste, niemand \an ons heelt u ooit voor echte galieboeven uitgemaakt. (Gelach). M. Woeste heeft hier weer den brief afgele zen van den bisschop. En nogthaus hij weet dat zulke handeling door den bisschop is afge keurd Die brief was vertrouwelijk 't was een herderlijke brief, die gij vervormt tot een ge meen kieswapeu. Ja, zoover zijt gij gegaan van dien vertrouwelijken brief in uwe bewarende gazetten doen af te kondigen. Eu nogthans spreekt de Bien Fublic, uit bevel van den bis schop, uat niet een waar katholiek blad zoo handelen mocht. Waarom handelt gij nogthans zoo? Waarom schendt gij het geheim der per soonlijke briefwisseling Moet de partijgeest zoover u doen afdwalen Gij hebt daar aan stonds nog gesproken van een brief van M. de Baets. M. de Baets beeft uooit kunnen denk n dat zijn brief zou gediend hebben tot een zoo gemeen gebruik M. Daens heeft in 94 van de Hospitiën oen brief gehad waarin hem opgelegd wierd van mis te doen tusschen 8 en 9 ure. Nu dan kon Pries ter Daens op tijd niet zijn te Brussel voor som mige vergaderingen, die om 10 uren beginncD. Zekeren dag schreef de Courrier dat in eene vergadering der rechterzij verschillige Volks vertegenwoordigers gesproken hadden tegen de tabakswet, maai dat Priester Daens in die be langrijke vergadering afwezig was. Priester Daens schreef onmiJdeüjk een brief aan den Courrier om te doen kennen waarom hij daar niet kon zijn moetende mis doen tusschen 8 en 9 uren, en bijgevolg moetende den trein missen van 8 uren. De Hospitiën van Aalst dorsten zeggen dat zulks niet waar was En priester Daens had den eigenhnndigen brief in zijn bezit dien diezelfde mannen hem schreven eenige maanden te voren 1 De Hospitiën, zoo zegt M. Woeste, bobben zeer edelmoedig geweest. Ja op een aardige wijze 1 Zij hebben brief op brief geschreven aan den Bisschop om straffen te vragen tegen Priester Daens. De brieven zijn hier! Al wat die mannen zochten, dat was priester Daens volstrekt te beletten van miste doen. Dat wil- det gij en niets anders 1 Zekeren dag in een vergadering der rechterzij verklaarde M. Baron Senateur Béthune dat de Hospitiën priester Daens niet verplichtten van mis te doen om 8 uren. Zich steunende op dat woord, ging priester Daens 's anderdaags naar de kapelle om 7 uren. En wat gebeurde De hospitiën zetten onmid- delijk alles in rep en roer ze schreven brieven aan den Bisschop dat priester Daens een on verdraagzame, een onmogelijke man was en zoo voorts. En ziende dat de Bisschop naar al hun brie ven niet luisterde, besloten dan de Hospitiën, zonder den Bisschop te raadple; en, van dood eenvoudig priester Daens buiten te zetten. Ze deden het, en terzelvertijd schreven die mannen aan den bisschop om te bevelen, ja te bevelen van maatregelen te nemen Eu M. Woeste durft spreken van edelmoe digheid. Priester Daens kreeg 8 dagen om te vertrekken. Een knecht krijgt er 15 I Zegt eens, wat zoudt gij gedaan hebben waart gij zóó edelmoedig toch niet geweest GelachPriester Daens op die wijze buitengezet,, kon geen mis meer doen. Den 16, den 17 December kwam hij mis lezen te Brussel. De gevolgen van uwen schandigen maatregelen bleven duren tot aan den brief van den bisschop, die aan priester Daens schreef De zaken zijn geregeld. Ge moogt naar de kapelle gaan der Carmeliten. De zaken waren geregeld door tusscbenlcomst van hooge man nen. M. Woeste is M. De Lantsheere gaan on dervragen. Zeg, M. Woeste, waarom zijt gij niet wat verder gegaan ?Ge zoudt ze gevonden liebben die heeren, ten minste zoo hoogge plaatst als M. De Lantsheere, die ware katho lieken, die priester Daens verdedigden en hiel pen, en aan wie wij hier opentlijk onzen inui- gen dank betuigen En omdat wij, als katholieken, onze veront waardiging uitdrukken over die snoode klop jacht die gij inricht tegen een priester, worden wij door andere katholieken vervolgd. Wat droeve verblindheid 1 M. Braun onderzoekt dan de zaak in rechte. Hij treedt in breede ontwikkelingen, die hij met buitengewoon talent voordraagt onder de algemeeue bewondering van al de aanwezige rechtsgeleerden. M. Schuermans, zoo gaat M. Braun voort, leert dat het slechts de politieke en bestuur- lijke nulliteiten zijn, de klein tiranben der dor pen en der steden die de vrije pers willen muilbanden. Zou men niet zeggen dat zulks voor ons proces geschreven is :Klein tyrannenl Wel 't is de welverdiende naam dien wij in ons artikel aan de mannen van de Hospitiën geven. M. Daens in zijne redevoering over de kie zing van Aalst in ile Kamer heeft de Hospitiën aangerand. Maar hij was uitgedaagd, getergd volgens gewoonte door zijnen gewonen aanval ler M. Woeste. Laat mij toe u vlakaf te zeggen M. Woeste, dat r"j daar gehandeld hebt op eene wijze, die onwaardig is van een man lijk gij ik bewon der uw talent, uwe kennissen, maar ik kan uwe handelwijze niet goedkeuren, die gij met deze laatste tijden in de Kamers aaDnaamt. M. Woeste. Ik verdedig mijne vrienden I JU. Braun. Priester Daens is door u aan gevallen op een buitengewoon hevige wijze. Gij beklaagt u over zijn antwoorden, waarom ze uitlokkeu Gij zegt dat hij dat alles buiten de Kamer niet zou durven zeggen En gij dan Weet gij niet dat moest gij buiten de Kamer aan priester Daens de verwij tingen doen, die gij hem in de Kamer deed, gij zelf zoudt kunnen vervolgd worden Over eenige jaren, zijt gij zelf veroordeeld tot boet om in 't gerecht geweigerd te hebben van te getuigen over feiten, waarvan gij in de Kamers hadt gesproken. Gij houdt, schijnt het, dus zeer veel aan de Kamer voorrechten maar dat enkel voor u, niet voor die welke u hinderen. Priester Daens heeft in de Kamers gespro- keu uit volle overtuiging. En 't is omdat gij hem daar niet kunnen overwiimen hebt, dat gij hem buiten de Kamers, als priester getroffen hebt. Ge hebt gehoopt hem zoo alle achting te ontnemen. Eu daartegen kwamen en komen wij op. Wij schrijven dat uwe doenwijze eene eerloosheid is Maar dat woord kan u toch niet verschrik ken. Hebben wij over drij dagenM.de baron Bethune zelf dat woord eerloosheid niet zien toewerpen aan M. D iens in het proces inge spannen te Dendermonde Ellendige ziel gaan wij voort. En dat is zoo. Ziel vol ellende, vol armoe 1 armoe aan edele, en grootsche gevoelens aan edelmoe digheid en kristeue grootmoedigheid. Handelwijze die schaamteloos is en dom 1 zoo luidt nog 't artikel. Dom, zie dat is juist niet waar, vermits er dit proces uit voort is gesproten 1 Gelach Schaamteloos wel, M. Woeste, doorloopt uwe redevoeringen en uwe schriften, ge zult dat woord schaamteloos op alle bladzijden vinden. Hebt gij dat woord zelf niet gebruikt in 1879 om de klopjacht van dien tijd op de priesters te schandvlekken Ha gij hadt niet gedacht dat gij zelf eens op uwe beurt die zelfde klopjacht zoudt inge richt hebben, en dat uwe eigene striemende woordeu zich eens tegen u en uw Trienden zouden hebben gekeerd. Hevige beweging)

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1