Stadsnieuws. Bedenkingen. Ons Proces. Wij verwijten u van raarchands te zijn van den tempel. Dat woord is juist. Ge hebt de kapelle, dat heiligdom uitgebuit in een politiek doel, ten profijte van uwen klein geestigen haat, van uwen ik en heerschzueht. En wij zouden het recht niet hebben vau te roepen dat gij eene eerloosheid begingt? Gij zelf, in den giotid van uw hert, en alle oprechte kristenen, hoe zou den zij anders de daad der Ilispitiën bestem pelen Ah M. Woeste^ gij hebt priester Daens hier aangevallen in zijn priesterlijk eer 't Is geen priester, zegdetgij, want hij doopt niet, hij geeft geen Catechimus. Maar gij weet dat er zoo met honderden priesters zijn En in dien hij noch biecht noch doopt, is 't niet om dat hij, als een apostel, zich gansch toewijdt aan die grootsche zending van de kleinen en de nederingen te verdedigen, en ze door mid del van hun stoffelijke en zedelijke verheffing, de leer van zijnen Meester te doen beminnen? En gij zoudt hem durven eerbied weigeren Wij spreken nog verder in ons artikel van misluopen politiekers. M. Woeste. Daar zeg ik niets van M. Brawn. 'k Gelool het wel. Gij zelf immers in volle Kamers hebt van priester Daens gezegd Misloopeu priester, en dat was honderdmaal erger. Galeiboeven n staat nog in 't artikel. Maar M. Woeste, zegdetgij niet in de Kamers tot priester Daens ik ga uaan den schandpaal nagelen. Zeg eens, wat verschil is er tusscheu onze uitdrukking en de uwe M. Woeste spreekt met minachting van de mannen van de Justice Sociale, die jonge mannen zegt hij. Vooreerst, M. Woeste, er zijn andere man nen, die waren zij door hunne positie niet ge bonden, die hier zouden komen om de verant woordelijkheid te eischen van ons schrijven Moest gij ze kennen, ge zoudt verbaasd staan. Jonge mannen spreekt gij. Is 't dan een misdaad van jong te zijn, of wel M. Woeste, kunt gij u niet vertroosten van nooit wezenlijk jong te zijn geweest. (Gelach.) De geestdrift van die jonge herten gaat aan uw zestig jarig karakter niet I Christus heeft gezegd Zoo mijn discipelen zwijgen, dan zullende steeuen spreken. De discipelen, de moedige jonge kristenen, hebben gesproken. En daarom zeg ik hulde aan u, heldhaftigejonkheid, de hoop der nieuwe tijden, gij die met een verrukkenden edolmoed in uw bladen en hier in dat Paleis, dat be kroond staat met een heid.ensch standbeeld, de verdediging hebt genomen van het kruis (Geestdriftige algemeene toejuichingen.) meestal de leden waren op voorhand gemaakt. M. de Voorzitter las op hot eerste briefje de elf namen welke er op voorkwamen en ze»de toen zeventien maal vérvolgens bij elk briefje De zelfde, dezelfde, dezelfde enz. zonder nog namen te lezen. De commissie der kermisfeesten is dus sa mengesteld uit e.m 'enkele persoon Menheer Dezelfde. De andere bekwamen de volstrekte meerderheid niet. We mogen ons met kermis aan niet veel verwachten. Menheer Dezeldle zal weer alles opj dezelfde manier doen. 't Is geen kiezingjaar. Wie zit er op zijn plaats niet Onze gemeenteraad bestaat uit 21 katho lieke en 2 liberale raadsleden. De gezonde zin zegt katholieken zullen nevens katholieken, liberalen nevens liberalen zetelen. ,Zoo heeft men overal gedaan, geheel het land door, zelfs waar er gekozenen van drij of vier verschil lende partijen zijn. flier, te Aalst alleen, heeft men laar weeral uitzondering aan gemaakt, hier kon of beter wilde men niet doen lijk elders, maar jjook dan zou Aalst geen Aaisi meer zijn. Ilier moet men altoos uitsteken, al was het door politieke plagerij, hatelijken broodroof, schandelijke priestervervolgiug en ongehoord kiesbedrog. Aalst heeft zich daar een Daam, eene vermaardheid mee gemaakt. Om anders te doen dan elders wil men dus de twee liberale raadsleden van elkander zetten 't is zoo belachelijk als het kleingeestig is en wij begrijpen met dat iemand zoo als M. bur gemeester Gheeraerdts* die als een ernstig man wil doorgaan, zich tot die kinderachtige plagerij wil de hand leenen. Moesten de kleri- kalen zich eens in dit geval bevinden, wat zou den zij zeggen Wij gelooven dat zij geeue krachtige woorden genoeg zouden vinden om dien beluchelijken maatregel af te keuren. Wanneer raadslid M. Anné zich nevens zijnen politieken collega M. Bruyndonckx ging zetten heeft men eeroepen dat hij daar op zijue^pbiats niet was. Wie M. Anné Maar M. Anné even als M. Bruyndonckx zijn daar geheel we! op hunne plaats eu dat nog al zonder dwang, bedrog of omkooperij, door den vrijen wil der Kiezers er naar toegezonden. Zouden de raadsleden van al de gemeente besturen wel hetzelfde mogen zeggen Maafl De slechtste maag is in eenige Iflddy. dagen genezen door het uitmuu- tend en bloedzuiverend middel Walthéry-pil genaamd (1,25 fr.) Het openbaar ministerie heeft verleden maandag zijn advies gegeven in het geding van den bestuurraad der hospiciën van Aalst tegen La Justice Sociale, Denderyalm enz. Hij zegt Da verantwoordelijke opstellers zijn gekend, te recht werd de uitgever buiten de zaak gesteld. De verweerders hebben ongelijk te spreken over zekere art. uit Aalstersche nieuwsbladen, deze waren niet tegen hen gericht en gingen niet uit van de leden van den bestuurraad. Do verantwoordelijkheid der verweerders is echter gering, immers de eischers werden niet genoemd in het artikel, dat een politiek karak ter heeft en had niet voor doel personen aan te randen. De verweerders moeten veroordeeld worden doch niet geschandvlekt. Het artikel is beledi gend doch niet lasterend. De rechtbank zal van al de omstandigheden rekening houden. Wat betreft de andere bladen, die het artikel overgenomen hebben, het openbaar ministerie laat de rechtbank daarover beslissen. Het vonnis zal maandag uitgesproken wor- dea. Hebben rle politiemannen al hunne 50 fr. verbooging gehad Wanneer zal men eens beginnen met dit korps op goeden en strengen voet in te richten, met bekwame agenten te nemen en ze goed te betalen Wij hoord welke Onze splinternieuwe burgemeester heeft in de laatste zitting van den gemeenteraad gezegd dat hij geene lessen geeft van Belgisch recht, 't Is spijtig men is nooit te oud of te wijs om te leeren. Alzoo zou M. de Burgemeester moe ten leeren kalmer, veel kalmer te zijn, want kwaad zijn is ongezond. In de eerste zitting zegde M. Gheeraerdts wij moeten alles kalm overleggen en elkander met voorkomenheid be handelen, 't Ware goed zulks nooit te vergoten. Kwik-Kwak. Als M. Bruyndonckx mededeeling vroeg van het reglement volgens hetwelk de wet op het plaatsen der gemeenteraadsleden toegepast wordt, beet M. Gheeraerdts hem toe Elk ge meenteraadslid wordt verondersteld de wetten te kennen, raadpleeg den Moniteur. Dat is kwik Een kwaartuurs later stelt M Bauwens voor de reglementen uit het Fransch te vertalen en aan al de raadsleden een exemplaar ter hand te stellen opdat ze zouden weten welke hunne rechten en plichten zijn. Het voorstel wordt zonder opmerkingen aanvaard. Als M. Bruyn donckx hetzelfde vroeg was het kwik Als M Bauwens het vraagt is hetkwak Twee ma ten en twee gewichten. Dezelfde De commissie der kermisfeesten bestaande uit elf leden werd benoemd. De briefjes van Jambonus-Saucissian. Nooit hebben we vuiler schouwspel gezien. Of nu de plans der wagens opgemaakt door den eenen of anderen grrrooten architect ver loren waren geraakt kunnen we niet zeggen, er waren helaas maar vier oude rammelkerren van rijtuigen op de Esplanade te zien en de aanwezigen waren eer het troepje belhamels dat er ronddraafde vijandig. Het wac itten duurde lang doch er kwamen niet meer dan vijftig.... ik zal niet zeggen menseden bijeen. Het schijnt dat men wachtte op de paarden en wagens \an zeker handelhuis doch toen de heeren bemerkten met wat slor dig volk ze te doen hadden besloteu ze wijse lijk hun gespan te huis te laten. Van al de kostumeu heb ik maar een be merkt dat anders mocht bestempeld worden danmet den naam van vuiljeannettennamelijk de gele broek van een mageren witten knol, die met moeite een half dozijn sprokkelaars in een ouden koffiemolen voortsleepte. Al die moedige kliekertjes droegen saucissen. Ik heb niet onderzocht met welke chiraiek vui ligheid desnaren gevuld waren noch van welke firma ze voortkwamen. Men liet echter alras onder publiek hooren dat die trippen voort kwamen van zwijnen uit zeker beroemde ge stichten. Ten drie uren kwam de stoet in beweging en terwijl de goddelijke diensten aan den gang waren en men in al de kerken predikte over het bitter lijden van Jesus-Christus, trok die kudde verdedigers van Christus, onder veel geschrei, uejank en getier door de straten van Aalst, 't Was walgelijk om zien. Tien muzie kanten en half speelden straatdeuntjes, terwijl de anderen met hunne vuile trippen zwierden, reclns eu links omhoog en omlaag.... enfin de liefhebbeis hebben getoond dat ze in 't hantee- ren van alh slach van tiippen zoowel na de kiezing als vóór cle kiezing de lessen hunner meesters niet heoben vergeten. Ganscli de deftige bevolking der stad was verontwaardigd, weldra begonnen hier eu daar de gemoederen in gisting te komen. De burgemeester eu het meerendeel der ge meenteraadsleden waren te been. Misschien hadden ze gedacht zich eens goed te vermaken of gelijk Denderhode het zeide eens duchtig te- kunnen lachen. Doch het moet hun slecht be vallen zijn, katholieken zelf hoorden we zeg gen 't Is schandalens 1! De stoetmoest dan ook uiteengaan en'na dat het trippenhuisje omverre was geworpen keerde de kalmte allengs terug. De deken was nog bezig met preeken over het bitter lijden van Jesus-Christus toen de heeren Wauthier, De Hert, De Wolf en ande ren eene liberale herberg binnen trokken om er het gezeever van een drietal tripmannen te gemeten, misschien ook om de voorschriften van Denderhode te volgen en niets meer aan liberalen te jonnen. hebben tot hiertoe nog niet "ge- dat de nieuwe gemeenteraad, rechtvaardig ging besturen, aan de bedienden van het armbureel en aan de talrijke armmeesters welke winkel houden den maatregel zou toegepast hebben van de champetters, namentlijk te kiezen tusschen hunne plaats en hunne commercie. Denderhode heeft toen geschreven dat die maatregel toch zoo goed en recht vaardig was en de neeringdoeners er tevreden zouden over geweest zijn. Zij zullen nog meer tevreden zijn, en om reden, wanneer de armbedienden en armmeesters op gelijken"voet zullen gesteld worden. Kwatongen beweren dat men niet zal durven rechtveerdig zijn wij zullen zien. Groote stoet van de saucissialisten. Verleden week ontvingen wij het volgende strooibriefje Aalst, den 21 februari 1896 Maatschappij De Mijriameterianussen. Onder kenspreuk Mijnheer, Wij hebben de eer UEd. vriendelijk uit te noodigen de Saucissen-kavalkade door uwe tegenwoordigheid te willen opluis teren. Men zal vergaderen om 1 ure stipt op het Esplanadeplein, am ten 2 uren juist den uit gang te beginnen, Op uwe tegenwoordigheid rekenende, bid den wij U te aanvaarden de verzekering onzer ware vriendschap. Namens het Bestuur De Secretaris, De Voorzitter, Camiel Verleysen. Emiel Van de Meerssche De Schatbewaarder, De Ondervoorzitter, Jozef Collin. Bernard Goethals. Dit papierken was gedrukt bij sieur Petrus Van Nuffel. We lazen ook in Denderhode het volgende bericht Vastenavond Morgen zondag groote Saucis-vertooning. Wie komt kijken, zal eens duchtig kunnen lachen. En inderdaad, al wie in smeerpoetserij be hagen schept heeft eens duchtig kunnen lachen. Ziet hoe zij]elkander liefhebben. In een artikel geteekend Hugh O'Brien zegt Denderhode in zijn nummer van verleden zondag Er is maar een middel om onze vijan den machteloos te maken, dat is hen uit te hongeren. Als gij, katholieken, zegt hij, uwe bestel lingen of inkoopen doet bij een bekenden vijand van uw geloof, vraagt gij u niet af welk gebruik die leverancier zal maken van de winst. Door hem te verrijken stelt gij hem de wapens ter hand waarmede hij uw geloof zal bestrijden. En zoo doende zonder uw wil werkt gij mede om het rijk des duivels te verdedi gen. Zoo duurt de predikatie twee kolommen voort, de belhamel geeft zelfs voorbeeldeneu verklaart dat bet een duivelswerk is bij eenen liberalen of socialistischen leverancier bier of eau gazeuze te koopeu Wij moeten onze plichten beter verstaan besluit het godvruchtig blad en ons vertrouwen scheuken aan die handelaars alleen die onze vrienden zijn. Wij moeten al onze krachten aanwenden om het fortuin te vermeerderen van hen die christene liefdadigheid beoefenen en hun best doen om het goed te doen zegepralen. Waarin die liefdadigheid of dat goed bestaat zegt het art. niet. Is het in het maken van reisjes naar Brussel en Parijs, in het schitteren op den turf der koeisvelrlen, in bet zwieren mat lieve poesjes, in het oprakelen van erfe nissen enz. of is het in leggen van geelkopjes in de schaal van de kliekratten That is the question Wie als katholiek wil te boek staan mag bij geene vrijmetselaars, socialisten noch liberalen koopen. Wij moeten zegt het groot conser vatief blad van M. Woeste verder onze plich ten beter verstaan en dan zal men weer zeggen gelijk de heidenen zeggen van de eerste chris tenen Ziet hoe zij elkander liefhebben. Wij zouden van dit hatelijk art. niet spre ken, doch de Woestebladen en Denderhode in het bijzonder hebben sinds eenigen tijd eene reeks artikels afgekondigd waarin immer het zelfde princiep gehuldigd werd. Onder voor wendsel, dat, de liberalen het deden raadden de kliekorganen de katholieken aan geen pen ning aan een liberaal meer te jonnen. We roepen de aandacht van al onze vrien den daarop, en hopen dat zo niet zullen verge ten wat tien tegen zulke uithongeraars te doen staat. Op zich zelve genomen is het art. be lachelijk. De tijden van het zelfopofferend fanatisme toegepast op den handel zijn voorbij De klerikalen hebben de proef willen nemen te Brussel eenige slachtoffers zijn gevallen maar de poging mislukte erbarmelijk. Ze zal ook mislukken te Aalstwellicht zal de duivelsraad ook hier of daar ingang vinden in een bedorven hart. Maar bij onze bevolking is de godsdienst of partijhaat niet hevig ge noeg om haar zooverre te brengen hare stoffe lijke belangen er bij in te schieten. 't Zou al te koddig zijn ook Hoort ge van hier al de kliekmannen in hun huis aan den gang Weg met die rijst, die kaneel, die peper, 'c is gekocht in Indie bij heidenen vijanden van den godsdienst die ik niet mag verrijken. Weg met die cigaren ze komen uit Holland van evangelisten. Weg met die kaas hij komt uit Duitschland van protestanten. Weg met die broek het goed komt uit Engeland van protes tanten. Weg met die zijde, ze komt uit China heidenen. Weg met dat brood, het komt van Ilumeensch graau van Bchismatieken. Enfin M. de Kliekman zal om de voorschrif ten van het deftig orgaan te volgen, geene specerijen meer gebruiken, geene fijne cigaren meer rooken, geen vleesch meer eten, geen brood meer knauwen, geen broek meer dra gen, geen bier meer drinken. Hugh O'Brien, welke wij de eer hebben niet te kennen mag wezen wie hij wil, maar toen hij zijn art. schreef was hij ten minste deu helft zijner zinnen kwijt. De Denderhode (het walgelijk orgaan zegde een volksvertegen woordiger in de Kamer) schrijft boven het art Ziet hoe zij elkander liefhebben. Denderhode is het orgaan van priesters, die eene zending van liefde eu vrede vervullen (zoo zeggen ze ten minste) Denderhode be weert den Godsdienst te verdedigendie door Christus werd gepredikt en Christus zegd e Alle menschen zijn broedersHebt uwe vijan den lief. Ziet hoe zij elkander liefhebben, grinnikt het Pekensblad, eu omdat te doen moeten zij hunne tegenstrevers, vervolgen, broodrooven, uithongeren. Ze moeten hunne liefde vestigen op.het lijden, op den ondergang hunner mede burgers, ze moeten elkander den liefdekus gev jn op de puinen van den vroegeren welstand van anders denkenden, ze zullen elkander om helzen bij het zicht der tranen, der ellende, en der smarten welke ze hpbben veroorzaakt. Denderhode durtt onder zijnen titel schrij ven Voor Godsdienst enz. eu Vrijheid. Het goedje, dat zulk blad aaneensmoddert is een afschuwelijk gedrocht. Hongert de liberalen uitbuldert het. Liberalen vergeet zulks niet. A propos van stokken. Volgens de Dendervodde zou het gezelschap vroolijke maskers die vroolijk door do stad trokken, er op uit geweest zijn de saucis- senvertooners eens af te troeven en zongen ze Vivan paster Donche 1° De trippenstoet heeft geene plaats gehad, bij gebrek aan saucissen. Deze zijn gedurende den kiesstrijd allemaal opgeëten bij zooverre, dat men gruis heeft moeten gebruiken om de vuile snaren te vullen, die zondag laatst moes ten dienen. 2° De vijf en veertigen half krawatten, die de smeerpoetserij in gang stelden waren al lang uiteen, als het vroolijk gezelschap gemas- kerden in de Zoutstraat was. 3° Als het reglement op het dragen van stok ken zoo goed toegepast werd, hoe kwam het dan dat M. De Hert, gemeenteraadslid, mot gemaskeerde tripmannen die eenen dikken stok haddeD in de liberale herberg was Het haasken, juist terwijl de heugelijke helden daad van Menheer den burgemeester plaats had in de Zoutstraat? Aalst gered Hosannah Iedereen kent het historieken van Jan On versaagd, die er zeven sloeg, (namelijk zeven vliegen) in eenen slag. De moeders vertellen het aan hunne kinderen ,rals ze naar bed moe ten opdat ze niet zouden weenen en spoedig inslapen. In zijn nummer van woensdag laatst vertelt Denderhode een historieken in den zelfden aard. Een leger roovers en moordenaars was verleden zondag in de stad gedrongen met het iDzicht alles te verdelgen eu te vernielen. Iedereen kroop weg van schrik. Als een stortvloed slingerde het leger barbaren zieb door de straten, zij doodden al wat zij op hun ne baan ontmoetten. Het scheelde niet veel of Aalst werd met al zijne trippenvullers, trippen- wringers, trippen makers, trippeneters en trip pen verkoopers als een ander Sodoma uitgs- roeid. Toen kwam een nieuwe Jau Onversnagd 4 voet en 8 duim hoog en moedig als elf eu dertig geschilderde leeuwen opdagen. Kalm en onver schrokken ging hij het leger te gemoet, alleen, gansch alleen. Eene bovennatuurlijke macht scheen van hem uit te gaan en toen hij de band uitstrekte en met stentorstem donderde Tot hier en niet verder stoof geheel het leger kwaaddoeners uiteen met zoo veel geweld, dat de bokken er in het Pavilloen van, op elkander vlogen. O, Mijnheer Gheeraerdts, het dankbare Aalst knielt voor u neder zonder u was het verdorven en verkorven, verslapt en verkapt als de trippen van den saucissenstoet, samen gesteld uit eenige slecht verkleede krawatteq en dronkaards. Dank aan Mijnheer Gheeraerdts staat Aaslt nog op zijne zelfde plaats. Niet alleen Aalst, geheel het Vaderland werd door M. Gheeraerdts gered Hosannah 1 Hosannah moge hem spoe dig het kiuis voor moed en zelfopoffering aan geboden worden 1 Amen Een gedacht Zoo M, Gheeraerdts eens 's nachts mee de politie wilde dóen, mogelijk dat de dieven ook zoudei» schrikken en al die inbraken niet meer plegen, waarvoor Aalst nu vermaardheid krijgt. Welaan, proheer me fois tii f u I

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2