De Dendergalm. Weest de arme eerste communiekanten indachtig. DE LINDHAMERHOEVE 11de Jaar. Nummer 11 Zondag 15 Maart 1896. René VAN BRANTEGHEM Abonnementsprijs LIBERAAL WEEKBLAD VOOR 4 fr. voor de stad 4 fr. 50 voor den buiten V00r0P b^albaar PRIJS PER NUMMER 10 CENTIEMEN. Men abonneert zich op alle postkantoren voor den buiten voor de stad, ten kantore van het blad, 32, Vrijheidstraat, 32 AALST. HET ARRONDISSEMENT AALST per drukregel. Vonnissen op de derde bladzijdefrank. Prijs der Annoncen °6"0ne' eellti<'m6n Reklamen 75 centiemen Men maakt melding van elk werk waarvan een exemplaar aan het blad gezonden wordt Handschriften worden niet terug gezonden. Nee spe nee metu. AALST, 14 MAART. DE DENDERBODE schrijt dat een heer, dien hij genoegzaam aanduidt, een der bezonderste actionnarissen is van DE DENDERGALM. DE DENDERGALM is mijn uitsluitelijk eigendom, gekocht met mijne eerlijk gfewoiiiien penningen. Niemand heeft mij iets te gebieden of wetten te stellen, Ik stel mijn blad ten dienste der liberale partij waarvoor ik altijd gestreden heb, niettegenstaande vele moeilijkheden. Nooit zal in DENDERGALM, de brood- rooverij stelselmatig aangepredikt worden gelijk in het blad van Menheer Van de Putte. Ik zou het niet dulden. Maar ik zeg tot de liberalen als de klerikalen uit haat den penning niet gunnen aan de liberalen is het ook uw plicht uwe vrienden te bevoordeeligen. De eigenaar van De Dendergalm, R. VAN BRANTEGHEM. Vrijheidstraat 32, AALST. Gelast zich met alle slag van Druk werken als Boeken, Afficken, Facturen Menus, Visiet- en Adreskaarten, Trouw- brieven, Doodbrieven, Doodbeeldekens, aan buitengewoon lage prijzen. Een boerenvsrhaal DOOR KAPITEIN VAN ACKER. (11® Vekvolg). Ik heb het gedacht dat het zoo zou gegaan zijn 1 morde Diktus tot zich zeiven als de oude hem gebood at te stijgen en de teugels aan Trees te geven rij maar op ik kom achter.» Alzoo waren de boer en Trees naar Aibling opgereden. VI. Zwijgend zaten de oude en Treze nevens el kander. Het mrisje vond het niet raadzaam, den kommer, die op beider gemoed drukte, te beroeren. Zij kende den boer en wist dat hij eerst alles rijp overlegde eer hij een besluit nam zij hoopte dat hij er eerst van spreken zou, om dan ten gepasten tijde een goed woord te plaatsen. De boer bemerkte niets van het geen er rond hem gebeurde hij was zoodanig met zijne gedachten bezig, dat hij soms half luid tot zichzelven sprak. Het was klaar dat er een groote strijd in zijn gemoed plaats greep en het besluit, dat hij op het punt was te ne men, groote gevolgen zou hebben. Trees was niet min met hare gedachten be zig de gebeurtenissen des vorigen dags had den een volstrekte verandering in haar te weeg gebracht. Willem's uitblijven had haar gedurig aan hem doen denken zorg en kommer ver- Ziet boe zij elkander liefhebben. Het is onze plicht onze lezers op de hoogte te houden van de oefeningen der christelijke liefde, welke thans hij de klerikalen in de mode zijn. Die oefeningen zijn een natuurlijk gevolg van eene reeks deugden, waaraan de Pekens het monopolium bezitten en die zich door daden van den echten kliekstempel veropenbaren en waarvan de voornaamste zijn zedi heid, zachtmoedigheid, rechtzinnigheid, deftigheid en eerlijkheid. Hoewel de wederzijdsche liefdebetuigingen van kliekers en demokrateu ons vrij onverschil lig laten, moeten wij er toch nu en dan van spreken om aan te toonen hoe de Godsdienst de zeden van dat volkje loutert om te bewijzen dat de meeste kliekers zooveel geven om de voorschriften van dien godsdienst als ue pa ling om ne pronkappel. Ieder nieuw feit is de bevestiging van het geen wij al ijd schreven de Godsdienst is voor de coterie maar een masker, een uit hangbord, zoo iets in den aard van Vandaag voor geld en morgen voor niet. In de laatste weken hebben de broederlijke pekensoefeningen plaats gebad in Den Ouderlingen Bijstand of Ziekenfonds, herkend door den Staat en gesubsidieerd. Mannen van alle partijen ma ken er deel van uit de heer Boon is er Voor zitter van en het lokaal is in 't Paviljoen bij M. Van der Maelen. De heer Boon had een gruwelijk schelmstuk begaan in November laatst was hij kandidaat geweest van de demokraten en dat zou bij boeten. Weg met den verrader weg met den Judas! buiten buiten I! en het komiteit be halve twee samengesteld uit oü-bewaarders sloot op eigen gezag den heer Boon uit het bestuur. De voorzitter Boon ontkende aan bet komi teit het recht dergelijke beslissing te nemen en beriep zich op eene algemeene vergadering der leden om een besluit te nemen. Die vergadering had plaats in 't Paviljoen, juist op den dag der mislukte vuile trippen- vertooning. Weg met den verrader, weg met den Judas, buiten 1 buiten 11... Maar de bewa rende schreeuwers werden geklopt en de han delwijze van het komiteit met 128 stemmen tegen 93 afgekeurd. Da kliekers konden hunne woede niet verkroppen en er werd geborsteld. Maar tegen beng en meug zou men den voorzitter Boon uitsluiten. Hij meest de straat op, wellicht uit vrees, dat zijn voorzitterschap te veel invloed kon het ben op de gemoedereu van het volk en de kliekers den invloed van alle tegenstrevers benijden. volden haar hartzoo ongerust was zij nog nooit geweest en zoo kwam ze tot het bewust^ zijn, dat Willem haar meer duurbaar was dan zij zelve vermoed had Als zij te Aibling aankwamen, was het dorp reeds vol volk. Overal tenten en kramen. Ook daar had een bende goochelaars en kunsten makers hunne tent opgeslagen De langs bui ten aangebrachte schilderij en de uitroeper verkondigden dat hier een boschmenscb te zien was, die levende kiekens met pluimen en al opat. Een wereldberoemd kunstenaar zou een hoefijzer smeden op eene gespannen koord en eene niet min gevierde kunstenares den hier te lande nooit gezienen eierdans uitvoeren. Het was dezelfde troep die den vorigen avond als spelende muziekanten rondgingen. Een van ben had reeds een overgrooten baard aan getrokken en eene monsterachtige pruik opge zet om den boschmensch te verbeelden de vioolspeler stelde zich voor als athleet de larpespeelter zou aan de gapende menigte iet kunstvolle schouwspel van den eierdans toonen. Ook Willem bevond zich onder de toeschou wers. Hij vond er geen erg in, eens naar het spel te gaan zien. Hij betaalde het inganggeld aan den athleet, die hem aanstonds herkende, met diepe buiging het katoenen voorhang open schoof en Willem op de eerste plaats leidde. Door de menigte gedekt, stonden Diktus en Sep op loer. Onmiddelijk na het vertrek van den ouden boer weren beiden met het rijtuig van den waard uit de afspanning naar het dorp gereden. Ziet ge dat ik eenen goeden neus heb 1 zei Sep halfluid. Wij hebben reeds opgespoord. Daarom werd een ander middel gezocht: epn heel? bende pilaarbijters van de kliek wilde lid worden van het Ziekenfonds op aandringen van degenen die voorzitter Boon wilden bui ten kegelen immers het zou Eiezing wezen voor de helft der leden van het komi teit, Bo'm behoorde tot de aftredende helft en als nu al de nieuw binnengebombardeerde pe kens mee stemden, was Boon der berg af. Fluks werd eene zitting belegd van het ko miteit het spreekt van zelf, dat de Voorzitter van die zitticg niets wist. In die zitting werden 133 ltden aanvaard en werd beslist dat die 135 nieutvt leden den zondag nadien zouden meekiezen. Tevens werden vele aanhangers van Boon gedwongen te huis te blijven. Zondag laatst was 't op de Groote Merkt, alB of 't een dag van groote kiezing was. Den état-major van 't Pekensarmee defileerde rechts en links, kliekrijtuigen brachten de kiezers naar 't Landhuis waar de stemming plaats had, politieagenten waren in menigte voorbanden. Boon werd dus niet herkozen en de wraak was genomen. Om nu aan te toonen hoe de kliek in alle omstandigheden met recht en eerlijkheid om springen, willen wij bewijzen dat gansch die komedie onwettig is en de kiezing van zondag laatst nietig. Niet, dat wij er veel om geven of de heer Boon of wel de heer Willems Voorzitter is van die Maatschappij, maar we willen van de ge legenheid gebruik maken om den eerbied der kliek voor rechtvaardigheid en waarheid aan de kaak t1 stellen. Er is oene wet op de herkende Onderlinge Bijstanden. Die wet bepaalt dat die Maatschappijen voor doel moeten hebben de leden in de wederwaardig heden des levens ter hulp te komen en verder wanneer eene Maatschappij aan beur doel niet meer beantwoordt kau zij d >or de Rechtbank ontbonden worden, de prokureur des konings kan zelfs uit ei^en initiatief de ontbinding vra gen aan de rechtbank. Welnu het reglement van don Onderlingen Bijstand van Aalst goedgekeurd door het goe- vernement zegt De Maatschappij heeft voor doel de zieke le den onderstand te verleenen. Sinds eenige weken is het doel dier Maat schappij niet meerde onderlinge hulp, maar wel de politiek. Iedereen weet immers, dat de strijd tegen dea heer Boon slechts het gevolg is van politieken haat en politieke berekening. De Maatschappij beantwoordt niet meer aan beur doel en de Voorzitter Boon, ]a, ieder lid heeft het recht de ontbinding te vragen. Hebt gij gezien hoe bekend de komediant m"t hem onging Heei mij een domkop, indien wij hier niet iets te zien krijgen dat ons dienen kan. Beide gingen de tent binnen en zetteden zich gehe<d achteraan om Willem niet uit het oog te verliezen. Het spel begonEen kunstenmaker voerde op een tapijt de raarste toeren uit. Do bosch man at een levend kieken op een derde ba lanceerde met een degen op den neus en tot slot moest de veelbelovende eierdaus plaats grijpen. De voorhang was gevalbm... maar de tijd verliep en hij werd niet weder opgehaald. Op den theater hoorde men luid en hevig spre ken de kunstenaars waren waarschijnlijk aan het twisten geraakt. Eindelijk verscheen de vioolspeler hij was rood van gramschap, had een gewoDen oferrok over zijn kome- diantenkleeren getokken en liep, niettegen staande de danseres hem poogde te weerhou den, de tent uit. In de grootste verlegenheid bleef de danseres voor de toeschouwers staan. Daar viel haar blik op Willem met eene haastige en blijde beweging kwam zij bij hem. Gij zijt daar goede vriend, riep zij. Nu ben ik geholpen De gek heeft gemeend, dat ik zonder hem den eierdans niet doen kan, door dien ik muziek noodig heb om mij niet te mis treden maar gij kunt in zijne plaats spelen... Er is hier eene gitaar, gij kent den dans, gij hebt hem gisteren gespeeld. Kom help mij uit den nood Willem wist niet wat in hem omging. Hij gevoelde iets dat hem afraadde gehoor te ge ven aan deze bede maar het meisje zag hem Er is nog meer. Het goeveraement heeft eene commissie benoemd aan welke de geschillen moeten onderworpen worden welnu zoo waar is bet, dat men politiek werk heeft gemaakt door den heer Boon te treffen, dat men niet eens die commissie heeft geraadpleegd. De kiezing is nietig en van geener waarde immers het reglement is klaar üm werkend lid te zijn moet men een jaar bijdrage hebben betaald en om kies recht r,e hebben moet men werkend lid zijn. De 133 nieuwe leden hebben dus gekozen zonder recht. Meer nog het reglement eischt dat de leden moeten geballoteerd worden, dat hunne namen eerst veertien dagen moeten uit hangen. Welnu er heeft geene ballotteering plaats gehad. De 133 nieuwbakken bijstanders, werden door het komiteit in geheime zitting aanveerd. Die zitting zelf was onwettig, aangezien de bijeeuroepingen van het komiteit door den Voorzitter moeten geteekend zijn en de Voor zitter M. Boon van de bijeenkomst zelfs niet verwittigd wns. Eenige liberale werklieden vertrouwend in het onpartijdig karakter, dat het Ziekenfonds scheen aan te nemen lieten zich in dien poes jenellenkelder inlijven. Ze zien hoe de klie kers de onpartijdigheid begrijpen en.... prati- keeren. Chassez Ie naturel, il revient au galop. We raden de werklieden aan de ontbinding en likwidatie der Maatschappij te eischen vóór de Rechtbank van Dendermonde. Nog het reglement. Het reglement zegt nog, dat de leden ia herberg- of straatgevechten gekwetst, geen recht hebben op onderstand. Dus moeton zij die in 't Paviljoen klop kregen op geene ver goeding rekenen. Wat moeten wij daaruit loeren Dat de kliek voor niets terug deinst als ze bare tegenstrevers wil ten gronde helpen. Dat we ons van harentwege over niets meer moeten verwonderen. Dat in hare rangen im mer goochelaars zijn, die ile wetten, reglemen ten en statuten als een muskaat kunnen weg schamotteren. Dat de ongeloovigen sooals het «groot conservatief blad \an Aalst I! ons noemt, gelijk hebben te zeggen Ziet hoe tij elkander liefhebben. Ontbinding. We zouden met veel genoegen vernemen, dat iemand aan de Rechtbank de ontbinding vroege van don Onderlingen Bijstand. Er zou nog eens aan de bevoegde rechters uitgelegd worden hoe de klerikalen alle slag van kiezingen met eerlijkheid bewerken. zoo hartelijk biddend in 't gelaat en dan meende hij dat Treze vuor hem stond en de lieve oogen tot hem opsloeg, en half willens half meêgetrokken volgde hij haar achter het voorhang. Nu sloop Diktus de tent uit. Middelerwijl had de oude Lindhamerboer overal rondgewandeld. Wien hij zocht vond hij niet en naar hem vragen kon hij niet. Aan niemand wilde hij laten blijken dat hij zich om zijnen Willem bekommerde. Treze, die zijn inzicht raadde, had onder allerlei voorwendsel gepoogd zich van haren baas los te maken 'twas om Willem te gaan zoeken en hem te waarschuwen. Zij vreesde het ergste indien beide stijfkoppen onvoorbereid tegen elkander botsten. Maar de boer, die haar voornemen scheen te doorgronden, liet haar geen oogen- blik van zijne zijde. Bleef zij aan een kraam staan, om naar de prijzen te vragen of iets te koopen, dan speelde hij den geduldigen toe schouwer of raadgever. Als zij voor de tente der goochelaars en springers kwamen, bleef hij staan, bezag de schilderijen en luisterde naar de aanprijzingen van den uitroeper, ter wijl daar binnen de voorstelling reeds begon nen was en het handgeklap verried hoeveel behagen er het volk in vond. Zeg, willen wij hier eens binnengaan vroeg hij. Daar ik u meegenomen heb, moet ik ook zorgen dat gij iets ziet. O neenzei Trees, ik zie dat niet geerne ik meen, ik zou beschaamd moeten worden voor de menschen die zich zei ven ten toon stellen alsof zij dieren waren. {Wordt voortgezet.) 35» >43

De Dendergalm | 1896 | | pagina 1