God! Neemt dan toch van die Bij Leugenaar en Lafaard. Gevonden Gevonden De aanstaande kermis. Weer eentje Nog de broodrooverij Coöperatief. Een verschil. Openbare zitting. ZondagrusL Het pi an der laffe, valsche aantijgin gen tegen al wat niet heult met de kliek "worden in het groot conservatiej blad van Aalst voortgezet. In het nummer van verleden zondag staat er weer een uit den duim gezogen historieken aver een liberaal, die de Denderbode genoeg aanduidt opdat ie dereen verstaan zou wien hij bedoelt. Hij vertelt dat die heer de poort van P. Daens binnen trok, en sluit zijn his torieken met de bemerking, dat men nu liberalen, die voor vier jaren de rui ten stuk wierpén op Chipka, daar ziet ingaan alsof ze te huis waren. I0- Het historieken is eene leugen. 2° De schrijver ervan is een lafaard, die wel bedekt maar niet openlijk iemand durft noemen. 3° Er zal op de jesuietisehe beschuldiging van het ruiten breken op gesteldeu tijd en plaats terug gekomen worden. 4° Het is eens te meer bewezen dat geen enkele kribbelaar van Denderbotde eene ernstige polemiek lean voeren. Met reden zegt het vonnis der rechtbank van Brussel, dat zulke bla den de hedendaagsche drukpers onteer en. En ze blijven gekozen Het groot conservatief blad van Aalst, zal weeral triomf roepeu en den spot drijven met de sukkelaars die meenen dat er in dien Onderling en Bijstand of in de kiezing van zondag laatst iets onregelmatigs is gebeurd. Ze zijn gekozen en ze blijven gekozen zal het broodrooveraorgaan zeggen. Het weet im mers alles en zoo als het üuit moet bestuur en justioie dansen.... Attends, je viens In het groot broodroovers-orgaan kon men op 1 Waart dezer lezen dat u talrijke katho- Heken van binnen en buiten de stad vragen dat een li air kappereen waar katholiek, zich u te Aalst zou komen vestigen. Om die brave verdraagzame katholieken niet in steek te laten en aan bun verzoek te kun nen volduen, zijn wij op zoek geweest otn den katholieken hairkapper teviuden en,de Hemel zij dank, zij hebben hem gevonden, 't Is M. Ferdiuand Walleze, beter bekend onder den naam van Nand De Puydt, gij weet wel, de barbier, welke men op de kiesmerkt van 17 November 1895 had dronken gemaakt en voor wiee men reeds met een certificaat en een opleider gereed stond om naar 't kies gangsken te trekken, maar die ongelukkiglijk aan den Voorzitter verklaarde dat hij zelf zijn kiesbriefkon opmaken. Wij gelooven dat Nand De Puydt de rechte man zal kunnen wezen, door het broodrooversorgaan voor de verdraag zame??? katholieken gevraagd. zoo als Denderbode en zijne vriendjes van aan de botertelloor te kunnen zit ten en er de beste brokken te mogen uitslokken Elkeen kan niet zeggen zooals Denderbode en zijne vriendjes onze kliek zwemt in gunsten en voor- deeleu ;'t is al profijt wat ons op 't hoofd valt Zekerlijk is het voor die gelukkige vetlekkersvoor die lieve hinders gemak kelijk van te zeggen dat zij de rest kun nen missen Maar zoo kan iedereen niet spreken en legioen zijn de neerigdoeners welke niet kunnen bestaan als zij van Jan en Alhmand niet bezocht worden. Hoeveel katholieke winkeliers zijn er niet die gerust hun boutiek zoudeu mogen slui ten, moesten de klanten slechts van eenen kant komen En dat zou Oender- bode nogtkans willen omdat hij daarbo ven staat eu bij dit gevaarlijk spel niets te verliezen heeft. Begrijpt ge nu, nee- ringdoeners, wat slecht, wat afschuwe lijk werk Denderbode met zijne brood- rooverij verrichten wil Uit politieken haat wil hij u in de on mogelijkheid stellen nog treffelijk door de wereld te komen hij wil u een dee uwer klanten ontnemen hij wil andere neeringdoeners ruineeren. Hij wil daar enboven de burgerij in twee vijande lijke legers splitsen, die er maar gedu rig op uit zullen zijn om op te zoeken, niet hoe zij het best met elkander gaan overeenkomen tot stoffelijke welvaart van allen, zoo als vrije en verdraagzame menschen het moeten doen, maar wel hoe zij 't hardnekkigst elkander zullen bekampen en vernielen door broodroof en uithongering En dat komt van een kristelijk blad Neeringdoende kiezers, wat denkt ge daarvan Allo tu/on Lezers, hebt altijd bij der HIlC IWcC. hand, de Waltbéry-pastil die de valliugen in twee dageD geneest (1 fr.) en de Walthéry pil, om u te purgeeren en u te genezen van verstoptheid, maagpijn, bloedbe- derf enz. (1.25 fr.) Gij weet dat onze nieuwe gemeente raad eene kommisie benoemd heeft om de aanstaande kermisfeesten zoo luister- lijk en zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Het schijnt dat die HE. Dezelf de al verscheidene keeren vergaderd zijn geweest en ievervol werken otn met iets voor den dag te komen dat puik zal wezen. Men spreekt van eenen ge- heelen hoop aantrekkelijkheden tot hiertoe nog niet gezien. Ik ken er ver scheidene, maar zal ze slechts mededee- len wanneer het programma volledig zal bepaald zijn. Het bezonderste punt wil ik event wel bekend maken, nament- lijk dat al de klerikalen kiesdravers van 't laud met kermis alhier een Congres zullen houden om de fijne kne pen van de Aalsiersch-kliekers te ko men leeren. Ook is er een andrr punt reeds vastgesteld dat voor de neering van buitengewoon belang zal zijn de paardenmerkt zal sameu met de Vee markt op de Houtmarkt plaats hebben. Herbergiers, slachters en bakkers, maakt u gereed want 't zal er stuiven Men zegt ook (maar stillekens nog hoort-ge) dat de katholieke werklieden raadsleden gaan voorstellen van de 3500 fr. die de Jonge Garde jaarlijks voor haar half dozijn concertjes en haar hoffeest trekt, aan 700 arme huisgezin nen uittedeelen, 't zij elk 5 frank, om er eens goed kermis laten mee te vie ren. Welaan, dat belooft en da gevolgen indachtig wezen, welke-zijne onbezonnenheid voor den burgersstand in 't al gemeen zou na zich slepen. Opgepast, medeburgers, van alle kanten drei gen gevaren uw bestaan. Zonder u zelfs tot maatschappij in te richten kunt gij dezen stel regel volgen Voor 't behoud der burgerij ia het noodig dat de burgers de burgers onder steunen. We zullen later aantoonen, dat het voortbe staan der kleine burgerij eene noodzakelijk heid is in de Samenleving. Wij hebben deze laatste dagen de gelegenheid gehad met talrijke nee ringdoeners, tot verschillende politieke partijen behoorende, te spreken, en al len waren het eensom te verklaren dat de Denderbode slecht, zeer slecht werk verricht, met zijne broodrooverij zoo ver en zoo uitsluitend te drijven. Onder kwestie van moraal, zegde mij een ka tholieke winkelier, kan men onmogelijk nog iet slechter voorbrengen Ziedaar een katholiek blad dat jaarin jaaruit met veel geschreeuw verkondigt dat het een oprecht godsdienstig blad, een waar kristelijk orgaan is, dat het bij uitmuntend beid de tolk is van de schoone l^er.van. Kristus, en zonder aar zelen, zonder schaamte durft ditzelfde blad schrijven Uit liefde tot elkander zult gij uwen evenmensch uithongeren terwijl de groote Menschen vriend ge predikt heeft dat alle menschen broeders zijn en gij uwen naaste moet beminnen gelijk u zeiven Waar blijft De Denderbode met zijl katholiek, kristelijk en godsdienstig uithangbord dan, hij, die de woorden van vrede en liefde, door Kristus mond gesproken, tot uitdrukkingen van oor log en haat vervormt Wat gelooven van mannen, die gedu rig met deugd en zedelijk te koop loo- pen, maar wier hart voor geen enkel kristelijk gevoelen meer klopt De haat heeft hen verblind de zelf zucht hun alle menschelijke edelmoe digheid ontnomen. Zij denken niet zoo als de latijusche dichter Terence Ik ben mensch en al wat de menschheic raakt, mag mij niet onverschillig zijn. OneenDe Denderbode denkt gehee anders wat raakt hem de broodvvin- niug van een ander, als hij en zijne vriendjes maar hunne koekskens bote ren Maar elkeen heeft het geluk niet De gemeentekiezing van Mechelen verbroken. Het onrecht is geschied I Laster logen, en omkooperij van getuigen zegepraalt. De Bestendige Deputatie van Antwerpen komt de hand te slagen aan de rechtzinnige uitspraak der Mechelsche bevolking, die op 17 November met eene liberale meerderheid van 700 stemmen de klerikale nulliteiten van het stadhuis jaagde, door de kiezing te verbreken, zich steunende op de feiten Janssens, Van Kerkhoven, Cabuy en Plateau. Bij 't vernemen dier tijding greep de deftige bevolking zoo'n verontwaardiging aan,dat den ganschen namiddag, alhoewel zaterdag en be taaldag in de werkhuizen, eene groote menigte vooral werklieden, te been was, die met schan de het besluit bespraken. Ah 't Was niet genoeg drie maanden en half lang MectieleD in eene soort van regee- ringloosheid te laten, 't Was niet genoeg gedu- rend dien langen tijd door de afgedaukte stad huisbazen ocrecht op onrecht te laten plegen, de miskenning van den volkswil moest heel eu gansch doorgedreven, de kiezing moest ver broken worden Waarlijk, onze liberale vrienden dierven er zich niet aan verwachten, en met hen de tal rijke eerlijke tegenstrevers van alle gezindhe den, vooral kataolieken, wion de handelwijze van 'nen hoop haantjes vooruit walgde, en die nu afkeer gevoelen voor de schandige manier, waarmee tegen 's volks uitdrukkelijke stem ming is ingegaan. Maar zij is verbroken, 't Zij zdo 1 Maar denken ze nu, nu zij op de beleedi- gendste wijze de rechten van 't volk onder de voeten hebben getreden, denken ze nu, dat zij in den geest van allen, die ze tot nu onder hunne politieke banier wisten te scharen, de onderwerping zullen houden Neen, duizend maal neen en de nieuwe kiezing, die plaats grijpen moet, zal er 't be wijs van leveren. 't Is niet met 700, maar met 1000 stemmen dat de eerlijke Mechelsche bevolking aan die fanatieke rekels zal toorien, dat zij 'tjuk moe de zijn dat elf jaren lang voor Meckelen's on geluk op bare schouders drukte. En juist die deftige en eerlijke personen die nu met walgden rug zullen toekeeren aan hen, die met de oneerlijkste middelen 't eer3t de verbreking der kiezing bewerkten, zullen er een handje aan toesteken 1 De jappers houden het zich voor gezegd 1 We mogen toch eens lachen ook niet waar? Wij hobben vroeger al gesproken van de klep pers die in de Volksstem of Moniteur van de Onnoozelaars schrijven. Die pezewevers trek ken daar d'historie en de waarheid met d'oo- ren dat het een plezier is om zien. Zoo hebben zij Erpe door de Geuzen doen vernielen 60 jaar vóór dat er ooit van Geuzen spraak was ver der hebben zij geschreven dat bet artikel tegen de Hospiciën als lasterlijk veroordeeld werd terwijl het slechts belecdigend was, hetgeen de advokaatjes die het Onnoozclaarsblad aaneen- flansun (redevoering van M. Benkin) zouden moeten weten dat dit een groot, zeer groot ver schil is. Nu treffen wij er weer een parelken in aan, dat weerd is besproken te worden. Deeerweerde Heer Baetens van Erpe, mis- sionnaris in den Congo, laat in de Volksstem bescnijvende brieven over het zwarte land ver schijnen. Ziehier wat hij onder andere schrijft Wij zijn hier op 5 minuten afstand van den stroomMoandadie zijnen oorsprong in de zee neemt! Bravo 1 bravissimo al de pun ten in aardrijkskunde Een stroom die zijnen oorsprong in de zee neemt Ik heb de wereld rondgerezen Al wel een jaar of tien Maar zulke vieze stroomen Heb ik nog nooit gezien Een stroom, die in de zee begint, moet zeker op den berg uitwateren Ze hebben wel gelijk te zeggen dat de Congo een vies land is. Als daar stroomen in de zee beginnen, ziju daar zeker ook boomen die met hunne kroon den grond en met hun wortelgestel de lucht in groeien Nog al goed dat die missionnaris de zwarten met geene aardrijkskunde moet be schaven. Wij lezen in Het Laatste Nieuws dat er sinds twee jaren te Niuove 22 diefstallen met verzwarende omstandigheden werden gepleegd waaronder 20 waarvan de daders werden ont dekt. Hier zijn er sinds hetzelfde tijdverloop mo gelijk 3 dozijnen diefstallen met braak en beklimming geweest en hoeveel daders werden er van ontdekt Wij weten het niet, maar het staat ons voor dat men nog altijd den eersten dader moet ontdekken En dat voor ééne stad van 27000 zielen Wanneer zal het politiekorps eens radikaal hervormd worden Als er geenen politieken konkelfoes meer zal mede benoemd zijn. Als twintig of honderd of duizend menschen welke met moeite de twee eindjes aan eenknoo- pen, elkander verstaan om hunne magere pen ningen bijeen te brengen en voedsel, vuur, kleederen en kennis te verkrijgen naar behoef te eu met dat doel eene maatschappij stichten verdient deze den naam van coöperatief en hoe wel wij kleine burgers, daardoor ouzea handel zien verminderen, kunnen wij het de arme lie den toch niet euvel duiden, dat ze hun best doen om met hun karig loon een dragelijk be staan te hebben voor hen en hun huisgezin. Doch heden zien wij de coöperatieven van hun doel afwijken en zij zeiven, die de kapita listen als aartsvijanden bekampen zien we den werkkring hunner maatschappijen uitbreiden, niet enkel om goedkoop te leveren aan de leden maar om een Kapitaal te vormen Ze bandelen niet alleen voor en met de leden maar met iedereen eu werken aldus mede aan 't verdwij nen van den kleineuhandel en van de kleine burgerij Aalst telt verscheidene coöperatieven Hand aan Hand, der socialisten Vrede der katho lieken en la Cooperative Alostoise n der staatsbedienden. Le eerste is door werklieden gesticht en heeft zekere uitbreiding genomen, zij is tevens een commercieele zaak en eene politieke iurich- tiuc de tweede is op den zelfden leest ge schoeid en gesticht om geld te slaan door cou- cureucie te doeu aau Haud aan Hand eu tavens het werkvolk naar den klerikalen schaapstal te brengen de derde zou geene reden hebben van bestaan indien de staat zijne werklieden en be dienden genoeg betaaide. De Bestuurraad van 1'Alostoise moet er eventwel streng de hand aanhouden dat er niets aan personen, vreemd aau de maatschap pij, geleverd worde. Een nieuwe zoogezegde Coopératief is in on ze stad tot stand gekomen. De kleine burgerij heeft het nog niet lastig genoeg. Het Volksge luk is echter geene coopérative het is eene naauilooze maatschappij, die beweert buiten alle politiek het geluk van het volk te betrach ten. «Volksgeluk» is een financieele onderne ming met groote kapitaleu wil men groot geld winnen en al de kleinhandelaars van de stad te niet brengen. Eenerzijds de socialisten en katholieke werk lieden en anderzijds de bediendeu van den staat ontvallen aan den kleinhandel nu zou ook nog de burgerij gedeeltelijk heure aan- koopen in eene machtige Maatschappij doen de rijke familien verlaten onze naar kliekma- nier bloeiende stad en bet moet gezegd worden, dat vele rijken, die bier verblijven rechtstreeks hunne waren koopen in de uitgestrekte maga zijnen der groote steden bij dat alles komen vreemde rondleurders en marktkramers eene mededinging doen waartegen de winkeliers der stad die zware lasten en groote huishuren te betalen hebben niets vermogen. In een woord de kleinhandelaars en ambachtslieden woiden van hoog en laag afgezonderd en hunnen toe stand zal onhoudbaar worden indien zij aan de verleiding toegeven en elkander niet we derzijds rugsteunen. De eene kleine burger moet leven met de an deren. Ieder van hen zou dus ongelijk hebben om eenige centiemen zijn medeburger voorbij te gaan wat hij hier zou winnen zou hij an ders driedubbel verliezen. Hij mag zich door geene schreeuwende reklaam laten beet nemen Sottegem, den 8 Maart 1896. j Mijnheer den Uitgever, De Liberalen onzer stad hebben de Kluize gehuurd. De Kluize is een scboooe grooto t*in, waarin feesten van allau a.ud zullen gegeven worden. De liberalen herleven en zien met tevredenheid de toekomst te gemoet. Onze gemeenteraad heeft nog maar eene zit ting gehouden, de aanstellingszitting. De libe ralen namen daar geen deel aan en sedert werd de gemeenteraad Diet meer bijeengeroepen. Is't mogelijk, dat de burgemeester zoo zacht als een lam in eens zoo koppig is geworden. De demokraten hebben eene meeting gehou den bij M. V. Crombrugge (schoonvader van M. Polydore De Paepe vaD Aalst) er was eene massa volk. Er werden geene ruiten gebroken. Tot later hoer Uitgover, ik groet u vriende lijk. Rafaël. van den gemeenteraad van 13 Maart. le Reglement van inwendige orde. Dit nieuw reglement is geheel opge maakt om de twee liberale raadsheren den duivel aan te doen en werd natuur lijk aangenomen, niettegenstaande hun ne protestaties. 2e Benoeming vau M. Buggenhout tot hulponderwijzer aan de stadsschool in vervanging van M. Yan Hecke ontslag gever. 3® Markten. Verslag van M. Arys. Raadslid Anné vraagt mededeeling van dit verslag om het met kennis van za ken te kunnen bespreken. 4e M. Alb. Mertens wordt lid be noemd van de commissie van den berg van Bermhertigheid. 5" M. Y. d. Velde vraagt loonsver- hooging voor de stadswerklieden en de nachtwakers. Na eene lange predikatie van M. V. d. Velde en opmerkingen van M. Anné wordt dit in princiep aan genomen. 6e Inrichting van eene afdeeling van Bouwkunde bij denWerk- en Nijverheids raad. Aangenomen. Volledig verslag over acht dagen. slechte purgeermiddelen niet meer, die u zoo zeer ontstellen neemt liever de Walthéry pil, die zoo zacht zoo gemakke lijk en zoo goed is tegen verstoptheid, hoofd pijn en alle bloedbederf (1.25 fr.) Van 's middags tot 's middernachts, Heden Zondag 15 Maart 1896, dienst doende apotheker M. De YalckeneeiIj Esplanadeplein.

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2