2 ten hoogste. X Aan onze lezers. Wet en reglement. Schandalig. Hela, Politie Woorden en daden. Hola, Denderhode. prejudice cause,, quil importe de remarquer que tous les journaux litigieus n'ont qu'une publieité restreiute et toute spéciale Attendd'ailleurs que la demanderesse ne justifie d'aucun prejudice malériel et que le prejudice moral sera épuita' lemeat jéparé par les mesures eiaprès ordouuées Atten Iu que les considerations qui précé dent démontrent le non foudement de la de- mande de .contrainte par corps. Par ees motifs Le tribunal., ouï en son avis eonforme M. Demeure, substitut du procureur du RA, écai- tant toutes fins et conclusions non expresse- ment admises, déclare injurieux et dommagea- bje, mais non .ealomnieux, 1 'article pira dans la Justice Soeiale le 22 decembre 1895, inti- tulé L'lnfimie et reproduit parlesjour- naux Het Land van Aalst., De Dender galm et Klokke Roeland du 29 décembre 1895, met hors de jeaus9 sans frais le défendeur Van -Gompel., coudamne los intervenants, préci- tés et les défendeurs Daens, Van Brauteghem et De Boitselier a publier le présent jugement ,(motiis et disposif) précédé iles mots Répara- tion judieiaire a la mêine place que les arti cles litigieux et dans des caractères identiques, dans la buitaiue de sa signification a peine de 25 francs par jour de retard, lesinterve- nants dans la Justice Socialele défendeur Daens dans Het Land van Aalstle défendeur Vaa Branteghem dans le Dender galmle dé- fenJeur De Boitselier dans Klokke Roeland. Autorise la demanderesse a b s publier dans les mêmes conditions, dans un autre j< urnal du pays, aux frais des s uls iutervpuants, a concurrence d'une somme de 100 francs, la- quelle sera récupérable solidairement contre eux sur simple quittance des iinprimeurs ou .editeurs. Condamne les ic-tervenants a la moitié des dépens et chacun des autres défendeurs a nn sixième, Déclaro sauf quant aux dépens le jugement executoirs nonobstant appel et saus caution. Het voorgaande is het vonnis loor de rechtbank van Brussel uitgesproken in het proces van het Bestuur onzer Gods huizen tegen La Justice SocialeLand van AelstKlokke Roeland en Dender- galm. Die Heeren vroegen 20000 Ir. zij krij gen geen centiem zij eischten 32 iulas- schingen zij bekomen er ééne. Zondag zullen wij de voornaamste beweegredenen van dit vonnis iu het vlaamsch mededeelen daarin zullen onze lezers kunnen zien hoe de rechters van Brussel over de gazetten van de Woeste-parfcij oordeelen. De groote mannen van Aalst. Wie de zitting van den Gemeenteraad heeft bijgewoond, heeft bij zich zelf moeten zeggen Les dieax s'en vont, de groote mannen gaan ne gang en komen meer en meer onder den hiel der jonge fanatieke schreeuwers. Menheer Gheeraerdts wordt door de pijg- meën der politiek voorbijgezien meer nou, door hun getal hebben ze 't zoover gebracht hem tot hun handlanger te maken, de uitvoer der hnnner bevelen. Om de waarheid te zeg gen, we hadden't gedacht immers door af komst, door de eerste jeugd, misschien nog door onbewuste strekking behoort M. Ghee raerdts tot de liberale partij. Hij heeft om reden welke we thans niet wil len onderzoekeu zijn kapotje gekeerd, maar wellicht nog niet alles kunnen afschudden, wat hij naar huidige kliekgoeste diende vergeten ti hebben wellicht komt de vrijzinnigheid niettegenstaande zijnen goeden wil om ze te onderdrukken nu en dan nog eens de oorkens toonen en dat willeD de dweepers hem afieeren. Ze zullen er in gelukken, daar is geen twijfel aan, de heer Burgemeester heeft zich aan hunnen wil onderworpen. Wat hij vóór eenige weken goed vond, heeft hij verloochend, en de jonge praters voeren het woord alsof hij er niet ware. Menheer Meert ook heeft van zijne compe- iencie afstand gedaan. Hij was het, die in de kwestie der stadswerklieden het woord voeren motst, vermits er spraak was van zijne onder- boorigeu. Hij zweeg. Ende het was de heer Bethune, die het hooge woord voerde ende de meerderheid aan 't koordeken hield. Laat de jonge kruisvaders maar hunnen gang gaan, ze zijn op goeden weg om gansch den gemsentenraad te onderjukken en alles naar hunnen pijpen te doen dausen. 't Zij zoo. De beslissingen zullen er niet te wijzer om zijn en de bekwaamheid zal weldra blijken. Zoo als M. Bruyndonckx heel wel in ie laatste zitting van den gemeenteraad gezegd heeft loopen de klerikalen heel hoog op met wet en reglement als zij er profijt bij vinden, maar wringen ze on genadig den nek om als zij hen in den weg loopen. Het is van geheel het land iu 't algemeen en van ons, Aalstenaars, in 't bijzonder geweten dat er voor de Kliekpartij alhier noch reglement, noch wet bestaat wanneer zij hare wenschen vervuld of bare onderneming met goe den uitslag bekroond wil zien. In kie zing, bestuur, benoeming, werk, aanbe steding, enz. enz. bestaat er voor haar maar wet en reglement in woorden maar niet in daden. Altijd, in alles en overal is de hoofdzaak liet doel wettigt de middelen en wij ge- looven niet dat er in gansch België eene gemeente bestaat waar de wetten en reglementen meer over 't hoofd gezien en meer verkracht worden dan hier te Aalst. Dat laat zich gemakkelijk begrijpen waar éone kliek zich alle gezag, alle meesterschap wil toeëigenen wrar dit handvol slokkers alleenheerschend wil blijven, daar moeten de vriendjes en ko zijntjes welke het kraam van de coterie helpen recht houden ook met gunsten en voordeelen overladen worden, ook hun deel van den kaas hebben waarin hunne meesters zich vet mesten. De eet lust der eenen moet voldaan, de honger van de anderen verzadigd worden, gelijk op welke wijze. Reglementen en wetten worden meestal onder de voeten getreden en 't is gewoonlijk recht, bekwaamheid of verdiensten niet die het zwaarste wegen. Om dezen te bevoordeeligen en om genen niet te misnoegen gebeurt er hier ongelukkiglijk zooveel tegen wetten en reglementen dat wij meer dan eens ernstige personen hebben hooren afvra gen of er te Aalst nog wel wetten en re glementen bestaan In alle geval voor de Kliekpartij niet. 'tlsbedroevend om bestatigen, maar toch is 't zoo, en dat kwaad zal nog vererge ren naarmate de alleenheerschende cóterie meer handen en meer zakken te vullen zal hebben. Zulk bestuur leidt niet tot rechtveerdigheid maar wel tot konkel foes en bedrog. Waar de eerbied voor de reglementen en de wetten verdwijnt daar is de ondergang nabij 't Is schandalig riep M. Bruyndonckx ver ontwaardigd uit, 1 Dat is niet parlementair merkte de heer Eeman op. (Hij sprak ne keer). In Aalst is alle waarheid onparlementair. Ja, de maatregelen tegen de twee liberale gemeen teraadsleden genomen, zijn onnoozel, kinder achtig, kleingeestig en schandalig. Eene meerderheid van 21 stemmen tegen 2, beslist dat die twee niet nevens elkander mogen zitten en dat zij de sectiën niet zullen mogen bijwonen. De meerderheid is benauwd van kontrool en uit vrees, enkel uit vree# heeft ze die schanda lige maatregels genomen. Twee dagen vèór de openbare zitting worden de gemeenteraadsleden verwittigd wie kan zonder voorg aand onderzoek, zonder zich te mogen inlichten op de zittingen der sectiën, over belangrijke kwestien als den tram en zoovele andere met kennis van zaken spreken of zelfs stemmen 21 kleppers die bang zijn voor een paar te genstrevers Wat Jans 1 Wat Jans 11! Zaturdag 14 Meert dezer was men ten 3 ure van den namiddag in het Rozemarfljnstraatje aan 't ruimen. Er was zoo nog al wat reukstof neven gegoten en die liep welriekend langs de rioolgoot weg, dat het daar alleraangenaamst was. Anders zien wij daar altijd agenten in de hei bergen aan de kerk nu was er geen enkel te bemerken en aldus werd er weeral eens be wezen dat voor de vriendjes geen reglement op 't ruimen bestaat. Dat zij, wier broodwinning door 't oprichten der n'euwe Coöperatief bedreigd is, met alle wettelijke middelen deze inrichting bestrijden, daar is niets op af te keuren Dat de neeringdoende burgerij ons bij hare verdedigers zal tellen, daar mag zij staat op miken. Maar wij dulden niet en wij keuren ten hoogste af dat zeer kristelijke en katholieke damen de uitvoerders van de nieuwe coop ra- tief allerlei schoon benamingen toeroepen, wanneer zij met hunne karre in de straat voor- hijrijden. Wat kannen die menschen daar aau doen Ieder zoekt zijn brood en doen zij het werk niet dan staan er 100 anderen gereed om in hunne plaats te komen. Wij raden die damen aan van zich wat defti ger te houden. Is het waar ook dat men de poort van de Coöperatief met vuilnis heeft besmeurd, alsook het groot electriek licht Zal dat aarde aan den dijk brengen om de inrichting te doen vallen Neen. En de politie Ja, de politie was zij misschien op het Begijnhof. genoeg om de hevigste verstoptheid te over meesteren, en de moeielijkste spijsvertering te herstellen. (1.25 fr. de doos, dienende ver scheidene maanden). Gij weet dat Denderhode in een zijner voorgaande nummers heeft voorgehou den dat het plicht is voor de katholieken van hunne politieke vijanden te brooclroo- ven op allerlei manieren. De meeste ka tholieke neeringdoeners weten eventwel genoeg dat zij met dit systeem van uit hongering zelf de gefopten zou'en zijn, dat zij onmogelijk de twee eindjes aan een kunnen knoopen zoo alles langs eenen kant alleen moet komen. Dat kan misschien waar en mogelijk zijn voor Denderhode die als Moniteur van 't Land huis de dikste en de vetste brokken op zijne teiloor krijgt maar iedereen kan zoo niet spreken, zelfs b. v. de andere katholieke drukkers niet. En, alles wel ingezien, is Denderhode die zoo aan de anderen toeroept van po litieke vijanden uit te hongeren, wel zoo broodroovend iu zijne daden als in zijne woorden Hij krijgt aankondigingen van libe rale burgers, van Juodsche huizen, van ongeloovige marktkramers. Hij werkt voor lieden van geloofsbe lijdenissen, van alle slach hij neemt huu werk aan en hun geld ook, want zegt de fijne vos, geld heeft geeuen reuk. Maar met voer hen plakbrieven en programma's te drukken, met voor hen reklamen en aanbevelingen iu te lasschen, werkt hij toch ten profijte van die vijanden van zijn geloof en zijnen godsdienst Wij hebben hem zelf met zijn hoedje in de baud bij liberale fabrikanten om werk zien komen smeeken als ik die onbevlekte, die puretein wilde zijn, dan zou ik van al dat liberaal gespuis geen werk of geen geld begeeren en mijne daden met mijue woorden over eenbrengen. Politieke haat, blind fana- tism, onverzadigde slokzucht hebben van Denderhode een genadelooze brood- roover gemaakt. Zitting van den Gemeenteraad van 13 Maart. De publieke zitting wordt ten acht ure geo pend. De heer burgemeester behandigt aan de jonge heeren Ghijsbrecht en andere leerlingen der middelbare school de prijzen welke zij be haald hebben in den algemeenen prijskamp van 1895. Hij wenscht de leerlingen geluk en spreekt met veel lof over het onderwijzend per soneel onzer middelbare school. T recht heeft men in 't reglement van inwe- dige orde geschreven, dat men de verslagen van de zittingen klaar en duidelijk en kort of bon dig zou opmaken, want een verslag als dat door den heer sekretaris gelezen is eene echte slaapremedie. Het reglement van inwendige orde wordt be sproken. Deze besprekiug heeft een groot deel van den zittingstijd in bi slag genomen. We zegden het reeds de nieuwe verordeningen zijn rechtsireeks tegen de twee liberale raads leden gericht. De heeren Biuyudonczx en An- n£ verzetten er zich krachtdadig tegen. Do heer Bethune spreekt of liever leest (want hij heeft papierkens voor zich) een rede voering uit. Men Zou zeggen dat het manneken uoo'jes kraakt en keitjes knabbelt, zoo piepe rig sammelend komt het er uit. Hij steunt zij ne meening op den inhoud van dikke boeken, die eveneens vuor hem liggen. M. Anné, herhaalt, dat nergens in geen en kele stad van Belgie, vertegenwoordigers der- zelfdn partij van elkander worden gescheiden. Art. 8 der nieuwe verordeningen is noch door de gewoonte, noch door de noodzakelijkheid gewittigd. M. Bruyndonckx. Neemt aan, dat de wet u de macht toekent, die gij beweert te hebben wat geeft het u waar we beiden'zitten. Zijt ge min waard als M. Auné ginder zit dan wan neer hij zich hier plaatst Noem eene enkele stad van België waar zulks gebturt. 't Is schandalig, echt sohandig (gemor ouder de klie- kers) ja, ja, grommelt en ronkt maar, doch 't is gelijk ik zeg. We zijn slechts met twee en ge zijt zoo vervaard van ons, dat ge ons wilt scheiden. De Burgemeestr. We zijn niet vervaard en zullen het toonen. M. Bruyndonckx. Men zou in alle geval zeg gen dat go benauwd zijt ik kan het niet anders noemen. M... Het is de wet Bruyndonckx. Wat durft gij van wet spre ken nergers wordt ze meer vertreden dan hier. (ho ho). M. V. d. Velde (opvliegend) Wat willen wij ons met die onnoozelheid bezighouden, laat ons de zaken van burgers en werkliedon be spreken. Attrape Burgemeester en schepenen die zulke onnoozelheden aan 't orde van den dag brengt). M. Bethune onderbreekt meermaals de spi e kers onder voorwendsel ze tot de kweste te roepen. (Is hij de Burgemeester). M. Bruyndonckx, is verwonderd, dat geheel het reglement vernieuwd is immers, de heer Bauwens had slechts eene vertaling gevraagd. De heer Bauwens (die nochtans het verslag heeft hooren lezen zonder terechtwijzing) pro testeert daartegen en beweert het tegendeel. Ten slotte wordt het artikel 8 aangenomen met twintig stemmen. (M. Gheeraerdts telt den secretaris mee) tegen twee (natuurlijk). (M. Anné blijft zitten) Meestal de andere aitikelen worden zonder opmerkingen aangenomen. Bij 't artikel betreffende de vertaling der stukken in het Vlaamsche Imeft tene gedachten- wisseling plaats tusschen de twee flamingan ten M. Bauwens en Geeroms die elkander niet begrijpen. Een nieuw artikel geeft aanleiding tot eene hevige bespreking. Art 57 volgens hetwelk da leden van den gemeenteraad het recht niet meer hebben de zitting der verschillende sec- tiëa bij te wonen. Vruchteloos toonen de heeren Bruyndonckx en Anné aan, dat men dan onmogelijk kan oor deelen met kennis van zaken, noch deel ne men aan de besprekingen. De heer Anné vraagt dat dan ten minste het verslag van elka elke zitting zou medegedeeld worden. De Leer Bruyndonckx, is verwonderd te zien, dat de heer Burgemeester nu het nieuw artikel aan kleeft, hij die de eerste was om te zeggen dat al de leden de sectiën mochten bijwonen. Weeral vreest men de kontrool der twee libera len. De heeren Bethune, Geeroms en ander klein garnaal weet niets anders te antwoorden dan dat de raadsleden toch niet alles kunnen on derzoeken en de sectiën weldra aan gemeente raden zouden gelijken en anderen zeever. De heer Bruyndonckx stelt voor het art 53 van het vroeger reglemeut te behouden. De heer Burgemeester legt art. 57 ter stem ming, wie er tegen is staat recht- Allen blij ven zitten, (de kliekers lachen). Doch als M. Bruyndonckx opmerkt, dat volgens het regle mentzijn voorstel moet voorafgaan is 't lachen heen uit, en dit voorstel wonit ter stemming gelegd en verworpen met 19 st. tegen 2 {na tuurlijk). Het voorstel van Anné het verslag der sectien aan de leden mede te deelen wordt met algemeen stemmen aanvaard. Nu le-1 de Burgemeester art 58 ter stem ming. Dus is art. 57 niet gestemd. Geheel het reglement wordt aanvaard met 19 st. tegen 2. (natuurlijk). We zullen zien w it ons verder te doen staat zegtM. Bruyudonck. Een nieuwe hulponderwijzer wordt benoemd (Wanneer treedt M. V. Itentergem in dienst Of zouden de twee liberalen gelijk gehad heb- hen ea is de benoeming onwettig gedaan) Nu volgen eene reeks punten welke van wei nig belang zijn of naar de sectien worden ver zouden De heer V. d. Velde spreekt of liever leest (met papieren voor zich) eene redevoering, waarin er gesproken wordt van Z. H. den Paus, van de onsterfelijke encycliek van Christus' lijden, van «vooruit met het kruis (Och arme die kruisvaarders). Deze redevoe ring, waarvan wij den inhoud goedkeuren, wordt op melodramatiche wijze voorgedragen. De heer V. d. Velde vraagt verhoogiug van loon voor de stadswerklieden en de nachtwa kers. De heer Bethune, zegt dat hij zijn vriend V. d.Velde een bevredigd antwoord gaat geven doch men dient aan te merken, dat de stads kas geene goudmijn is. (Tiens vóór de kiezing zou men het nochtans gedacht hebben). De stadswerklieden zijn oud en winnen nog 1,80 daags, meu neemt ze aan uit compassie. De nachtwakers zijn niet definitief benoemd (ze doen hun stage om agent te worden er zijn mchtwakers, die zestig jareu oud zijn) Men zal daarover spreken als de herinrichting der policie te berde kumt. M. Anné ondersteunt het voorstel van M. V. d. Velde. Hij denkt, dat men de oude werk lieden auders moest ter hulp komen en ze niet tot werken dwingen en dat men dan jonge werklieden zou benoemen, die het werk goed zouden verrichten. Hij stelt een minimuu voor van 2,15 a 2,25 fr. daags. In de k westie van die inrichting eener afJee- ling van bouwnijverheid bij den Nijverheids en Werksraad nemen verscheidene leden het woord. Het voorstel wordt met algemeane stem men aangenomen. (Voetstappen te doen om de inrichting te bekomen.) De openbare zitting wordt ten 11 ure gehe ven. kL Indien gij hoest, indien gij be- vangen zijt, indien uwe loospij- pen piepen, indien gij moeiiijk spuwt, indien gij slapelooze nachten doorbrengt, neemt de Walthéry-pastil en gij zult sefi'eus genezen zijn (1 fr.j Gij die zoo voor de belangen van den neeringdoener wilt optreden gij, die toegejuicht hebt bij den maatregel te genover de champetters-winkeliers ge nomen durft nu ook eens met ons strij den om te bekomen dat de bedienden van den Arme en de Armmeesters ver bod wordt opgelegd om groote magazij nen en winkels te houden. Dan zult gij met ous een goed werk verrichten, want weest gerust dat die zaak veel belangrij ker is dan die van de champetters, ver mits daar veel meer misbruiken kunnen uit voortspruiten. Als we dat kunnen bekomen, vriend Denderhode, zullen wij zeker eenen grooten dienst aan de nee ringdoeners bewezen hebben. Welaan, spring ons eens bij, zoo niet moeten de menschen zeggen dat gij een fijne kome diant zijt!

De Dendergalm | 1896 | | pagina 2